NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSERADEEL I i ra 1883. Twee en Twintigste Jaargang. KERMIS. No. 34. VOOR DONDERDAG 23 AUGUSTUS. DONDERDAG 23 AUGUSTUS, g >1 E BIOEWLAWD. BiriIALAVD. van het tijdstip Bkl ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Als het volgende nummer dezer Courant verschijntis de kermis op haar rondreis door Friesland reeds tot Bolsward gekomen. De kermis met al wat zij blinkends en klin- kends heeftde kermis met hare vergulde en naakte ellendede kermis die onrust brengt ook in het anders rustige huisgezin. Waar zij komt wordt zij gehuldigd, naar wezen en schijn wordt niet gevraagd, winst of verlies wordt eerst berekend na haar vertrek Of de kermis nog reden van be staan heeft, wordt door velen betwijfeld, maar de meerderheid zorgt er nog voor, dat haar bestaan verzekerd blijft. Men zegt teregt behoefte te hebben aan uitspanning en hoe onvolkomen dan ook, de kermis biedt die aan. Wel is er bij eenig nadenken bij haar veel dat tot weemoed zoude stem men b.v. als men het voorkomen van velen zietmannen vrouwen en vooral kinderen die komen zoo ’t heet om kermisvreugde te brengen, en wanneer men bedenkt welke opvoeding het is, die deze kinderen erlangen? Welke is hunne bestemming Zijn zij allen ook geen menschen De kermisgeest die in de meeste bezoekers is, verdrijft die wee moedige gedachten. Later als alle kermis gasten weer vertrokken zijn, dan wordt er overgesproken, doch spoedig ook verge ten, en het volgende jaar houdt men weer kermis, alwaar dan weer het zelfde valt op te merken. In de kermis zegt men, het is die menschen hun kostwinning, de overgrootouders van die gedresseerde kin deren deden even zoo, het is hun vak en blijft in de familie. Van medelijden geen sprake, het gaat velen als die oude goede keukenmeid, die bezig zijnde (levende pa ling stuk te snijden, en nog kronkelende van pijn, in koud water op het vuur te zetten, ten einde ze langzaam dood te laten koo- ken) gevraagd werd: „heb je geen innig me delijden met die arme dieren antwoordde medelijden, wel neen paling is dit van ouds gewoon.” De kermis komt telken jare met een bijna onveranderd voorkomen, ook nu zal het weder zoo zijn. Comedie in „de Doele” afgewisseld door Café Chantant, gelukkig dus iets goeds, tooneelvoorstellingen van het Ned. Tooneelgezelschap uit Brussel, direc tie Victor Driessens zijn gunstig bekend, zoomede het café chantant gezelschap van A. D. Martron. De sociëteit „Amicitia” zal hare Leden en Gasten doen zien en hoo- ren het operette-gezelschap van den heer Nieuwenhuizen, waarvan de geruchten ook gunstig zijn. In verschillende andere uit- spanningslocalen is ook muziek geëngageerd en gelegenheid tot dansen. Verder zal er te genieten zijn echt werd voltrokken in Engeland. Hij ves tigde zich te Parijs en begon er een boek handel. De zaak ging slecht en Junqua werd failliet verklaard. Nu kwam zijne vrouw en eischte scheiding van goederen en de man had er niets tegen. De vraag rees echter: was Junqua wettig getrouwd Kou naar de Fransche wet iemand, die priester geweest is, een huwe lijk aangaan De officier van justitie bij de Parijsche rechtbank zeide neen en hij beriep zich op het concordaat of op den geest daarvan. De rechtbank zal later uitspraak doen. De laatste maal dat dergelijke rechts- questie voor het hof van Cassatie kwam was in 1878. De thans voor de rechtbank behandelde zaak komt ontwijfelbaar weer voor het hoogste rechtscollegie. De samen stelling van het hof van Cassatie heeft sedert vijf jaren veel verandering ondergaan. Zal het hof thans de vroegere beslissing hand haven Dat is de vraagwaarop het ant woord met veel belangstelling wordt te gemoet gezien. Frankrijk weigert naar men zegt den Spaanschen generaal Zorilla, van poli tiek geloof een Republikein, uit te leveren. Te Madrid zou men eenige personen, tot de revolutionaire partij behoorende, in hech tenis hebben genomen. „Geen Christen-arbeider mag werken bij een fabriekantdien den Joodsche gods dienst belijdt.” Dat wil zeggen vele zoodanige fabrieken worden gesloten. ’t Is Graaf Tolstoi, een verstokt Mosco- viet, die, gesteund door Ignatieff en consor ten, zulke schandelijke maatregelen neemt De Russische Regeering jaagt op die wijze geheel het beschaafd Europa tegen zich in ’t harnas. Uit Oderberg zjjn op 18 jl. per spoortrein twee compagniën jagers naar Neusahel ge zonden teneinde de vervolgingen waaraan de Israëlitische bevolking daar was bloot gesteld te doen ophouden. „Mag iemand, die opgehouden heeft pries ter te zijn, in ’t huwelijk treden Die vraag is in Frankrijk meermalen bij het gerecht in behandeling gekomen en in hoogste instantie altijd ontkennend beant woord. Zij komt nu opnieuw aan de rol. Een zekere Junquaabbé in het diocees Bordeauxgaf een geschrift uitgetiteld „de geheimen van een bisschop”, tengevolge waarvan hij van het geestelijk ambt ver vallen werd verklaard en hem bovendien een proces werd aangedaan. Hij werd tot 2% jaar gevangenisstraf veroordeeld. Toen hij uit den kerker kwamging hij voort met het dragen van het priesterlijke kleed. Vandaar eene nieuwe vervolging. Weer werd hij veroordeeldditmaal tot eene ge vangenzetting van drie maanden. Toen die straftijd voorbij was, trad hij in het huwe lijk met eene juffer van zestig jaar die hem 20,000 a 25,000 ff. ten huwelijk bracht. De VE RGADERING van den raad der Gemeente Wonseradeel op Zatur- dag den 25 Augustus 1883, ’s voorm. 11 uur. Punten van behandeling: 1. Benoeming van een armvoogd te Wit- marsum. 2. Rapport van het onderzoek der ge meente- en dorpsrekeningen over 1882. 3. Voorstel van burgemeester en wet houders tot aankoop van grond ten dienste van de stichting van een schoolgebouw te Kimswerd. 4. Voorstel van den heer Anema tot wijziging van het tijdstip van aanvang der kermissen, met advies van burgemeester en wethouders. 5. Onderzoek van de geloofsbrieven der gekozen en herkozen raadsleden. 6. Aanvrage van het armbestuur te Mak- kum tot wijziging zijner begrooting. 7. Voorstel van burgemeester èn wet houders, op het verzoek van ingezetenen van Cornwerd tot het maken van een kunstweg naar den kunstweg WonsPingjum. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. land zich heeft gewijd, bleef het voor den Keizer behoudenalleen het Katholieke Tyrol met zijne geloofseenheid kan getrouw blijven aan zijne traditie voor God, Keizer en Vaderland De conservatieve meerderheid van den Landdag zal het dan ook steeds haren heiligsten plicht achten, de zienswijze des volks in dit hoogst gewichtig vraagstuk uit te spreken, en altoos weder zullen wij onze stem verheffen voor ons heiligste goedde eenheid des geloofs.” Toen dat Protest in den Landdag gelezen was, vroeg professor Wildauer het woord. „In naam en volgens opdracht mijner geestverwanten zeide hij heb ik de eerna het voorgelezen manifest eene te genverklaring in te dienen. De kwestie over volledige gelijkheid van rechten voor alle door den Staat erkende geloofsbelijde nissen is in de Staatsgrondwet, handelende over het algemeene recht der staatsburgers, van 21 Dec. 1867, bepaald en definitief be slist. Diep betreuren wij derhalve de naar onze overtuiging kunstmatige hervatting eener agitatie,'die onzes inziens in haar doel ten eenenmaal nutteloos en alleen geschikt is om de belangen van ons dierbaar vader land te benadeelen en evenals deze ook die van den Oostenrijkschen staat in gevaar te brengen. Ik verzoek den voorzitter, ook deze onze tegenverklaring in het stenogra- phisch zittingverslag te doen opnemen.” Daarop sprak de heer von HellriglAls burger van Merau en oud-burgemeester dier stad, moet ik constateeren, dat hare bevol king door het bestaan eener protestantsche parochiekerk zich nog in haar godsdienstig gevoel, noch in haar rechtsgevoel gekrenkt acht. Integendeel, hare houding strekt ten bewijze van het feit, dat de stedelijke Ver tegenwoordiging en burgerij van Merau je gens de protestantsche medeburgers welwil lend gezind zijn. Katholieken en protestanten leven te Merau in eendracht en vrede. De zooeven voorgelezen verklaring der rechter zijde van den Landdag is niet de uitdruk king van de zienswijze en gezindheid der burgerij van Merau.” De aandacht in ge heel Europa is nu op deze zaak gevestigd Ook de Belgische Senaat heeft ket kies- recht-wetsontwerp goedgekeurd. De Kamer was Zaturdag jl. opgeroepen, maar had geen leden genoeg in de zaal, om eene zitting te houden. Een dertig personen, die zich te Alexan- drië verzetten tegen het uitvoeren van ge zondheidsmaatregelen, zijn veroordeeld ieder tot 3 maanden dwangarbeid. „Gij hebt de inlijving van Nieuw-Guinea niet gewild werd in ’t Lagerhuis tegen Gladstone gezegd maar hebt gij de ze kerheid, dat geene andere Mogendheid aan spraken op dit Land zal laten gelden?” „Als wij de inlijvingzooals diezonder onze voorkennis werd gedecreteerd niet goedkeurden antwoordde de Ministerlag daarin niet de verklaring, dat wij die in geen geval wenschelijk achten. „Wij hebben ons de handen niet gebonden.” Tegen den bouw van eene Protestantsche kerk in Tyrol is bij den Tyroolschen Land dag een protest ingediend. Men leest daarin „De eerste bouw eener Protestantsche kerk hier te Lande mag door de conserva tieve vertegenwoordigers des Lands niet stilzwijgend worden aangezien. „Wij verdedigen het karakter van ons onverdeeld Catholiek land wij strijden opnieuw voor het voornaamste onzer rech ten. Daarvoor kan ons nooit het verwijt van onverdraagzaamheid treffen. Wij wil len ons land niet afsluiten tegen de prote stanten wij willen hun het houden van godsdienstoefening niet belettenmaar wel mogen wij andermaal protesteeren tegen de wettelijk onrechtmatige en uit den aard der zaak onnoodige oprichting van niet-Katho- lieke gemeenten, gelijk te Innsbruck en Merau zijn tot stand gebracht. Inzonder heid komen wij op tegen den bouw eener protestantsche parochiekerk als te Merau en zien daarin eene diep betreurenswaar- dige schending van ons heiligste landsrecht. „Tyrol is alleen sterk zoolang het één is in den geloove Door de bescherming van het Heilige Hart van Jezus, waaraan ons Maandag 27 Augustus: Billardpartij bij de Wed. J. van Wijk en gedurende de kermis, muziek, zang en dans. Dingsdag 28 Augustus Keuring van tuigpaarden. bij H. Mulder. Billardpartij bij H. Engwerda. Woensdag 29 Augustus Billardpartij bij G. IJpma, Hof Holland. Donderdag 30 Augustus Schutjaspartij bij H. Engwerda. Vrydag 31 Augustus Schutjaspartij bij H. J. Tuin inga. Volksfeesten aan de Dijkstraat. Zaturdag 1 September Billardpartij bij H. J. Tuininga. Maandag 3 September Vuurwerk. Dingsdag 4 September. Harddraverij. Bij F. Flaamling gedurende de kermis muziek en dans. Verder komen de volgende tenten op onze kermis. H. Hart. Franconie. Acrobatenspel. Rijnhart. Velocipede circus. De kleine Gerardus Keizer, oud 10 jaar, 60 centimeter hoog. Gröteke. Electrische Dame en electrische Visscherij. Schouten. Klopmachine. Een photografietent. Visser. Wafelkraam enz. De Grijs. Idem. Akkerman. Draaimolen. De kramen enz. komen weder op de Koe markt. De vermakelijkheden op het Hengstepad. Het zal dus niet veel verschillen bij vroeger. We vermelden een en ander evenwel om het mogelijk te maken vooruit plannen te beramen en te bepalen waarvan men zal profiteren, want men ziet het, de kermis zorgt voor verscheidenheid voor wien de oliekoeken niet smaken heeft zij wafels voor wien het tooneel te hoog is Jan Klaazen, zij heeft voor ieder wat te koop, voor allen wat te zien, niemand sluit ze van hare genietingen uit dan die geen geld heeft. Want, ook de kermis komt om geld, zelfs om veel geld. De spaarpen ningen van het kindzoowel als die van den handwerksman ontvangt zij gaarne tot den laatsten cent toe. Niet allen bedenken dan dat hij het best lacht, die het laatst lacht, de kermis komt, we zullen hare ge nietingen niet van de hand wijzen, dat be hoeft ook niemand, die zich door de rede laat leiden. Pleizierige kermis dus wen- schen we allen toe, zoo pleizierig zelfs, dat de nagedachtenis niet minder vreugd ver wekt, dan de verwachte komst deed bij het kind. BOLSWARD, 22 Augustus. Naar wij uit goede bron vernemen zal het muziekkorps der d.d. Schutterij alhier, morgen na afloop van de exercitie ’s avonds omstreeks kwart over zeven uur, weder eenige nummers uitvoeren in het plantsoen bij de sociëteit „Amicitia.” Een talrijk pu bliek zal dit zeker weder veel genoegen verschaffen. WITMARSUM. Tot aller genoegen liep Zaterdag j.l. de Kaatspartij, begonnen den 12 Augustus af. Hardnekkig werd door alle porturen ge streden, tot dat eindelijk de heeren M. Kooistra van Dokkum en G. Bouma van Pietersbierum de prijs ad f36 behaalden en de heeren R. en P. IJetsinga van Arum de premie ad f15. WORKUM. Wij vernemen dat de heeren Bekker en Seters, in overleg met de heeren aanne mers der havenwerken te Stavoren, de vol gende maatregel ten opzichte hunner werk lieden hebben genomenhij die Maandag ochtend beschonken op het werk verschijnt, of wegens dronkenschap wegblijft, wordt bij de eerste maal drie dagen geschorst bij de tweede overtreding wordt hij een voudig weggejaagd en niet weder aange nomen. Het spreekt van zelf dat deze maatregel alleen de doordraaiers geldtvoor het groot aantal flinke werklieden zal deze bepaling wel niet noodig zijn. Voorzeker zal het velen genoegen doen te vernemen, dat er ook bij groote werken wel degelijk op het gehalte van den werk man gelet wordt en de beste keur den voorrang krijgt. 6 V1 BOLSWARD8CHE COURANT V. Uil s t 1 i I 1 •4 s 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1