NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWARD 4 WONSER ABEEL FLORALIA, 1883. Twee en Twintigste Jaargang. No. 35. VOOR DONDERDAG 30 AUGUSTUS. BOLSWARDri:»^! i BUITENLAND. ft J I r BINNEALIND. 7 r r ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. tuurlijk over ge- be- ft drag gene, gestela zaak, töl Welkome ML „Tengevolge dezer belangrijke beweging heeft de vijand zijne position ontruimd en is naar Sontay teruggetrokken. „Bij deze offensieve verkenning zijn 2 officieren en 10 man gedood en 2 officieren en 47 man gekwetst. De vijand had 300 dooden en ongeveer 1000 gewonden.” Men leest het volgende in den Francais, het orgaan van den hertog de Broglie „Sommige dagbladen hebben mededeelin- gen, tegenstrijdige wel is waar, gedaan om trent den koninklijken titel, dien de graaf van Parijs zou aannemen. Die mededee- lingen zijn louter onderstellingen. De prins heeft tot dusver zijn besluit aangaande dit punt niet kenbaar gemaakt. Bekend is thans alleen ditdat de graaf van Parijs overeenkomstig den regel en de historische overlevering, het hoofd van het Fransche Huis geworden, ophouden zal den naam der familie Orleans te dragen en dien van Bour bon aannemen zal.” De Francaismaakt voorts eene nota bekend, die de graaf van Parijs den graaf van Chambord heeft doen toekomenkort vóórdat hij hem op 5 Augustus jl. was gaan bezoeken. Die nota luidt aldus „De graaf van Parijs is, gelijk de graaf van Chambord, van meening, dat het voor genomen bezoek geen aanleiding mag geven tot eene verkeerde opvatting. „Bij het naderen van den graaf van Chambord is hij bereid te verklaren, dat het niet enkel zijn voornemen is hem te begroeten als het hoofd van het Huis Bourbon, maar ook het beginsel te erkennen, waarvan de graaf van Chambord de vertegenwoordiger is. „Hij hoopt dat Frankrijk zijn heil zal zoeken in den terugkeer tot dat beginsel en hij komt bij den graaf van Chambord om hem de verzekering te geven, dat hij onder de leden zijner familie geen enkele mededinger zal vinden.” Hierna geeft de Francais de mondelinge verklaring, die de graaf van Parijs bij zijn jongst bezoek op Frohsdorf heeft afgelegd. Zij komt overeen met de voorafgegane nota. De graaf van Chambord is, evenals zijn oom, de hertog van Angoulême, gestorven aan maagkanker. Hij had een langen en bangen doodstrijd. Het bericht dat er op verlangen van de gravin van Chambord geen openbare plech tigheid te Frohsdorf zal plaats hebben, is officieel. De graaf de Blacas secretaris van wijlen den Prins, heeft dit ter kennis ge bracht van den graaf de Dreux Brèzé, die te Parijs den prins vertegenwoordigde. Het Berliner Tageblatt bevat een parti culier telegram uit Weenen, hetwelk hier volgt „De Parijsche correspondent der Neue Freie Presse heeft onlangs met een aan zienlijk lid der Orleanistische partij een ge sprek gehad, waarin hij de volgende merk waardige inlichting ontving: „De ware reden waarom de graaf van Chambord geen koning van Frankrijk is geworden, was tot nog toe niet duidelijk Thans, na zijn overlijden, bestaat er geen grond meer tot geheimhouding. Prins von Bismarck had vernomen, dat er in October 1873 in de Nationale Ver gadering eene meerderheid, niet van drie, maar van acht stemmen voor de monarchie was gewonnen. Van het oogenblik gebruik makende zond hij een vertrouwd persoon naar den graaf van Chambord om hem over te halen tot aanneming der drie volgende punten lo. erkenning der sedert 1859 ont stane toestanden2o. erkenning van het tractaat van Versailles3o. een verbond op hechte en duurzame grondslagen tus- schen Frankrijk en Duitschland. „De graaf van Chambord gaf hierop ten antwoorddat hij niet had medegewerkt om den sinds 1859 bestaanden toestand in het leven te roepen en dien ook niet zoo a priori kon erkennen. Wat de vredestrac- taten van Versailles betrof, hij zou die eerst aan een onderzoek moeten onderwerpen ingeval de toestand des lands eene veran dering mocht vereischen, dan zou zich door een voorafgegane verbindende toezegging niet laten verhinderen in eene politieke daad ten gunste des lands. Wat de alliantie met Duitschland betrof, hij vermoedde wel dat zij zou strekken tot welzijn der beide staten en wanneer hij dat verbond aanging zou hij het ook eerlijk nakomen, maar er kon den misschien voorwaarden worden gesteld waarover hij zich eerst zou kunnen uitlaten, nadat hij den Koninklijken troon had be klommen. „Prins von Bismarck was met dit ant woord niet voldaan en stelde door tusschen- komst van zijn vertrouweling het volgende ultimatum Een van beide de Graaf van Chambord neemt de hem gestelde voorwaar den aan, en dan is hij verzekerd dat onzer zijds het Koninkrijk zal worden erkend zoo nietdan zal Duitschland terstond de Fransche grenzen bezetten. „Dit ultimatum bracht in de ingewijde kringen groote ontsteltenis teweeg. Cham bord had nog juist tijd om zijn bekenden brief te schrijven, waarin de witte vaan voor Frankrijk verlangde een onverklaarbaar voorwendsel tot afwijzing der hem aangebo den kroon. Daarop ontstond de bekende scheuring tusschen de Fransche monarcha- len, en het bleef: Chambord in ballingschap! Omtrent het gevecht van 15 dezer tegen de Zwartvlaggen, waarvan de Times en de Standard^ voor de Franschen zoo on- gunstk hebben gegeven, heeft de gram van generaal Bouet ontvangen, onder dagteekening uit Hongkong 23 dezer. De generaal meldt „Den 15en dezer ben ik met de beschik bare strijdkrachtenter sterkte van 1800 man en 14 stukken geschut, in de richting van Sontay opgerukt. „De linkervleugel, onder bevel van kolo nel Révillon, deed een aanval op de vijan delijke verschansingen, die door 4 ii 5000 goed gewapende Chineezen worden verdedigd. Des avonds kwam hij terug, na den gehee- len dag te hebben gestreden. „De rechtervleugel, onder kolonel Bichot, onder bescherming der kanonneerbooten langs de rivier getrokkenheeft eene ver sterkte pagode ingenomen en in vereeni- gingmet de vloot de vijandelijke batterijen gebombardeerd. Doch wegens doorbraak der dijken was hij genoodzaakt een gedeelte zijner manschappen aan boord der kanon neerbooten te doen gaan. Ik behoud de pa gode die versterkt zal wordende kanon neerbooten liggen in de nabijheid. haar medewerking. Dat van wege de ver- eeniging geen sterke drank op de bons werd verstrekt spreekt vanzelf. Een enkele mop peraar zal ’t wel onbillijk gevonden hebben, dat zijn of haar verzameling niet bekroond is geworden en dat zal wel zoo blijven zoolang het geslacht niet uitgestorven is dergenendie hun uil voor een valk hou den, maar over ’t geheel was men tevreden over den uitslag. Geen wanklank werd ge hoord, voor den partijgeest stond de toegang niet open, als kinderen van één Vader, die de bloemen kleedt met schooner kleed, dan ooit Keizers of Koningen sierde, zoo zaten allen bijeen en krachtig klonk het Vader- landsch lied toen heel de schare, nadat de waarnemende Voorzitter een woord van dank en afscheid had gesproken, het geliefd „Wien Neerlands bloed” aanhief. Toen van de Stadhuistoren de avondklok zich liet hooren gingen allen rustig uitéén en er waren er onder ’t volk, die verklaarden dat zij in heel ’t jaar zoo’n prettigeu avond niet hadden gehad. Waren de gasthuis voogd en tegenwoordig geweest, zij zouden met groote voldoening gedacht hebben, aan de subsidie, welke zij ook aan deze vereeniging verleenen en nu de raadsleden meer en meer overtuigd worden, dat heel de burgerij gaat belang stellen in Flora lia, omdat het den smaak veredelt, de huiselijkheid bevordert, een dracht onder burgers kweekt, op betame lijke wijze volksfeest viert, zal de regeering onzer stad voorzeker het voorbeeld van hare vele zusteren volgen, die begrijpen dat een matige subsidie aan zulke ver- eenigingen verleend, behoort tot de uitgaven, die uitermate goed besteed mogen heeten. M. E. van der MEULEN. „Eindelijk wordt de scheut een boom.” Een boom is Floralia nog niet, een scheut echter is het niet meer. Voor twee jaren kwamen bestuurders van tuinbouw op de gelukkige gedachte, om aan de huurders van tuingrond enkele stekjes van bloemen aan te bieden ter kweeking. De proef ge lukte. Verschillenden gingen met zorg aan ’t kweeken en verrassend was ’t voor de weinigen die de kleine verzameling kwamen zien, om op te merken wat forsche plan ten, wat schoone bloemen daar stonden. Twee jaren zijn sedert voorbijgegaan, in samenwerking met bestuurders van tuin bouw, is eene zelfstandige vereeniging Flo ralia opgericht, de uitnoodiging is algemeen geworden, zoowel aan de burgers om lid te worden voor de zeer geringe jaarlijksche contributie van 50 cents, als aan alle werk lieden en dienstboden, om in ’t voorjaar stekken te komen halen, die hun eigendom blijven. En waarlijk die uitnoodiging vindt meer en meer een goede ontvangst. Hon derd aanvragers ontvingen dit jaar elk zes stekjes in door de vereeniging gewaarmerkte potten terwijl de stekjes geleverd werden door twee onzer tuinlieden, ’t Maakte een liefeljjken indruk toen in den avond van den 21sten eenige vaders en vele moeders daar kwamenverzeld van kinderendie allen hun planten kwamen aandragen, welke zij zorgvuldig bewaakten en die zij met zorg eenige maanden hadden gekweekt. Met leed wezen deelden sommigen meehoe één of twee stekjes waren bezweken, enkelen ver telden met loffelijke eerlijkheiddat een stekje door een ander was vervangen, waarop zij voor de beoordeeling wezen. Het gerucht bleef niet uit, dat sommigen het bestuur op zettelijk misleidden. In weerwil der maatre gelen van voorzorg door het bestuur geno men, erkent het de mogelijkheid van bedrog zeer zeker, maar terwijl het liefst niet wil geloovendat enkelen tot zoo oneerlijke middelen de toevlucht hebben genomen, kan het daarop geen andere straf stellendan dat het de zoodanigen overlaat aan het zelf verwijt dat niet uitblijven moge. Het be stuur weet zeer goed, dat al ontvingen allen exemplaren van dezelfde soort en al waren de stekjes zooveel mogelijk gelijktoch de omstandigheden, waaronder zij opgekweekt worden, zeer verschillend zijn geweest. Im mers de eene woning heeft te veel, de an dere te weinig zonhier is een beschutte bleek of tuintjewaar men die kinderen der natuur de frissche buitenlucht kan doen genieten en door den regen kan laten ver kwikken, elders zijn gang en stoep de eenige plekjes waar men ze ter verfrissching een wijle zetten kan. Toch kunnen wij dit alles bij de beoordeeling niet in rekening brengen, hoe gaarne het bestuur ’t deed, want waar zou dan het einde zijn Eenigen hadden verzuimd in de bepaalde avonduren hun ver zameling in te brengen en moesten dus buiten beoordeeling blijven. Slechts een tiental bleef geheel achterwege en daardoor ook verstoken van de bons, die wij op den feest avond aan de inzenders uitreikten voor eenige verversching. Over’t geheel is er werkelijke vooruitgang waar te nemen in het kweeken der planten, toch was er nog geene verza meling waarin de zes planten allen even zeer uitmuntten. Maar met welgevallen rustte het oog den 22sten op de lange reien bloemen, die langs de wanden der zaal in „de Doele” waren gerangschikt. Zij prijkten daar slechts voor een dag, maar mogen in tal van woningen, voorzoover zij den winter overblijven kunnen, nog vele maanden lang, goed gesnoeid en trouw verzorgd, een sier raad wezenwaarvoor ieder lid des gezins steeds klimmende genegenheid koestert. Hoogst aangenaam was het voor het be stuur, dat zijn oproeping bij zoovele burgers weerklank vond. Verschillenden, zij zullen niet begeeren dat hun namen in de bladen prijken, zonden ons op allerlei wijzen htük<wfi hunner belangstelling in Flora.lia.jj q vingen keurige en bruikbare gesel uLu, prijzen. Menige sierlijke, bloeien^ groene heester, dienden tot opluistering. Tien keurige verzameling kasplanten prijkte hier, allerliefste vogels elders te midden van hun bloemen, ginds weer een tafel met tal van afgesneden bloemen gracelijk bekleedzoo werd de zaal een bezoek op den dag over waard voor allendie lid der vereeniging zijn of met een kleine bijdrage van 25 Cts. haar steunen willen. Wij zagen dan ook met welgevallen eenige belangstellenden ’-omen en ontvingen in enkele geldelijke bij- -en het aangenaam bewijs, dat deze en juist door het zien van het tentoon- 8e overtuigd werd van het nut dezer Ü’wijl zij een onverwachte maar zeer pp tegemoetkoming waren voor onze cis. Toch misten wij tot ons leed- povere kj velen uit onze goede en gegoede Wezen zeei Greie wellicht niet vermoedden dat burgerij, df £j.raschoons te zien was. De avond ller zooveel LT vergoedde echter veel. Toen an dien d;1£F*-et‘r-t?ks 200 menschen bijeen, van Fen omsij.p’jToclijstand en rang. Er heerschte elrlei Wtijd .«jjT.jjmming, een Soede Scest- DeVroohjke ste^WAudek verleende belangeloos "hu^erijmu; derhalve met aandrang de geachte leden, ja ik bezweer hen, zich zei ven de vraag te stellen en ze uit den grond van hun hart te beantwoorden of het noodig is de re geering en hare organen met zulk een gren- zenlooze heftigheid te bejegenen of men het niet zoover gebracht heeft, dat het par lement het ondubbelzinnige bewijs heeft geleverd van zijn verlangen Ierland te ver zoenen en met het lersche volk in vrede te levenof het niet beter zou zijn, in plaats van Engelands wrevel op te wek ken, aan de uitbarsting van de gevoelens paal en perk te stellen, en of het niet paster en verstandiger en in lerlands lang zou wezen, indien men zich beijverde in de debatten iets van den geest van mag- tiging en van hoffelijkheid te brengen, welke in overeenstemming is met de overleverin gen van het Huis, met de geschiedenis van ’s lands beschaving en met den godsdienst welken al die heeren belijden.” Een da verend gejuich bewees de instemming der overgroote meerderheid met den grijzen staatsman. BOLSWARD, 25 Augustus 1883. Heden avond ontstond hier een begin van brand in de Bakkerij van den heer W. Propstra. Gelukkig dat de brand, die al een dreigend aanzien verkregen had spoedig ontdekt, en men met vereende krachten er in slaagde het vuur te blusschen. De oorzaak van den brand is onbekend, maar men gist dat er een vonk in de turf is blijven smeulen, en daardoor de brand is ontstaan. BOLSWARD, 26 Augustus 1883. Bij gunstig weder gaf de muziek der d.d. Schutterij heden het bepaalde concert in de Sociëteit „Amicitia”. Een flink publiek bevond zich in den tuin en hoorde met belangstelling de verschillende nummers aan. Enkele nummers werdende krachten van het korps in aanmerking genomenzeer verdienstelijk uitgevoerd. Het verdere ge deelte van het programma werd in de zaal gegeven, en ofschoon de muziek daar na- 'j'; soms wel wat hard was, kan men het geheel het concert wel geslaagd noemen. Wanneer het evenwel in plaats van Zondag vóór de Kermis eenige weken vroeger had plaats gevonden, was het be zoek zeker grooter geweest. BOLSWARD, 28 Aug. 1883. Dat de-artist niet altijd alleen in zijn vak het orchest van het Nederlandsen tooneei (Alhambra) uit Brusseltoen hij bij de billardpartij gehouden in het koffijhuis van D. Takema als prijswinnaar uit het strijd perk trad. De premie werd behaald door den heer G. Bijlsma. WONSERADEEL, 25 Aug. 1883. De Gemeenteraad heeft in zijne heden gehouden vergadering benoemd tot arm voogd te Makkum den heer E. P. H. King- ma en te Witmarsum den heer J. D. Jong- sma. Verder is besloten 1. Aan het hoofd der school te Exmorra voor bewezen buitengewone diensten eene gratificatie van f 50 toe te kennen. 2. Voorloopig vast te stellen de reke ningen van de gemeente en sommige dor pen over 1882. 3. Ten dienste van de stichting van een schoolgebouw te Kimswerd den benoodig- den grond tegen tauxatieprijs van den heer S. Hingst aan te koopen. De graaf van Parijs, vergezeld van zijn oudsten zoon en van zijn oom, den Hertog van Nemours, is naar Frohsdorf vertrokken. Figaro verschijnt, gelijk de legitimistische bladen, in een rouwrand. De Engelsche regeering stond dezer da gen weer bloot aan bitteren, zelfs brutale aanvallen van de lersche leden en ’t ver wonderde velen, dat Gladstone zoo lang zweeg. Eindelijk stond hij op en antwoordde de Ieren met eene rede, die ontwistbaar tot de beste en merkwaardigste uitingen van den grijzen staatsman behoort Hij zeide dat de taal van Healy en zijne vrienden de scherpste afkeuring verdient, daar zij geschikt is den volkshaat op te wekken, dien de tegenwoordige regeering wil doen verdwijnen, ten welken einde zij, op gevaar zich in Engeland zelfs vijanden te maken, moeite noch kosten ontzien heeft. Wie zegt, dat alleen eerlooze, snoode personen zich als getuigen in de lersche staatsprocessen hebben laten gebruiken, spreekt onwaar heid en bemoeilijkt de rechtspleging. Healy mag wel bedenken of hij zijn vaderland een dienst bewijst, als hij den loop der Jus titie belemmert of verhindert. Hij (Glad stone) heeft met een smart, die niet door woorden is kenbaar te maken, de debatten der laatst verloopen dagen aangehoord en de niet te qualificeeren uitdrukkingen ver nomen, waarvan men gemeend heeft zich te mogen bedienen. De geheele beschaafde wereld weet, dat gedurende de laatste twaalf of vijftien maanden in Ierland een omme keer ten goede is bewerkt. De veiligheid werd hersteld, en aan de afschuwelijke agra rische misdaden is zoo goed als een einde gemaakt. Dit heeft men te danken aan de van zooveel zelfopoffering getuigende dien sten en aan de vaderlandsliefde van man nen, die zelfs hun leven in gevaar brengen om de plichten hun door de regeering op gelegd te vejyuljen.jyijlus mag men aan- inschikkelijkheid luid den Biggar riep bij deze woorden uit„zeer goed zeer goed hetgeen met kreten van afkeuring beantwoord werd, en de voorzit ter gaf te kennen, dat hij Biggar, die reeds herhaaldelijk tot de orde geroepen was, „noemen” zou (tweede graad van straf of berisping, krachtens het reglement van orde), indien hij zich nog eens veroorloofde den eersten minister in de rede te vallen. Gladstone vervolgde aldus „Ik verzoek BOLSWARDSCHE COURANT 'lij n -p. ZaxxXB ppn fela. Timede zl] OVêrSluTp^^wOTtnr, uven- .xftA^eX is te betreuren, daar zij geen andere uit werking kan hebben dan het groote werk van het herstel der goede verstandhouding en van den vrede tusschen de twee landen te vertragen en in Engeland de gemoede ren in een toestand te brengen, waardoor het onmogelijk zal zijn aan de Ieren vol komen recht te doen wedervaren. Uit dit oogpunt beschouwd, heeft de buitensporige taal der Ieren de grootste moeilijkheden aan de regeerng in den weg gelegd. Op den ouderdom door hem (spr.) bereikt kan hij niet hopen nog lang deel te nemen aan de leiding van ’s lands aangelegenheden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1