NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSRSABEEt II. Twee en Twintigste Jaargang, 1883. No. 36, VOOR DONDERDAG 6 SEPTEMBER, g BIJVIVKJVIjAIVB». Vaarwel, tot wederziens, hartelijk beterschap. ,e> u een ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. acht uur in Görz zal later wordt het lijk In een officieel rapport over de cholera in Egypte, wordt gezegd, dat het getal over ledenen aan cholera sedert het ontstaan der epidemie tot ultimo Augustus 27.318 be draagt en het getal slachtoffers onder de Engelsche troepen 140. van 29 Junij wat schrale belooning. ïn de Sociëteit „Ami- citia” gaaft ge te zien en te hooren het ge zelschap uit het Nieuw Concordia Felix te Rotterdam, met medewerking van den ka rakter komiek de heer H. D. Nieuwen huizen, hetwelk voor het eerst aldaar werk zaam geweest zijnde, eengunstigen indruk heeft achtergelaten, het doorgaande bezoek liet echter ook daar te wenschen over doch dit behoort eigenlijk niet tot uw wezen niet waar En overigens, och wat was het sober! Waarom stelt gij ons niet eens in de gelegenheid om kennis te maken met iets, dat inderdaad bezienswaardig is We willen geen aanmerkingen maken op de kleine Gerardus Keizer, die zoo als aange- kondigd was levend was te zien, nog op het dubbele Velocipede circus van Rijn- hardt en Kaiser, druk bezoek hadden ze echter ook niet, daar het circus reeds Maan dag is vertrokkenvreezende dat de beide laatste dagen niet beter zouden zijn, en wat gaaft ge nog meer Electrische Dame en Electrische VisscherijSchouten klop- machine, een Photografie tent, Draaimolen, Jan Klaassen in ’t klein en de nimmer ont brekende wafelkramen van Visser en de Grijs. Ziet ge ons nu voor zoo klein aan dat dit voldoende is voor de Bolswardsche kermis. Ziet eens kermis, het is niet om te vitten, dat we zoo onze onvoldaanheid uit sprekenen om u van nalatigheid te beschuldigen, daarvoor zjn we niet ge noeg overtuigd, dat gij het zoudt kunnen be teren We laten dan ook ons vaarwel terstond volgen door het tot weerziens, we zien u nog niet voor zoo bedorven voor zoo onver beterbaar aan, dat we zouden wenschen, u nooit weer te zien. We gunnen der jeugd en ook hun, die John Lemoine, de bekwame publicist, geeft in het Journal des Debats het vol gende zeer bezadigde antwoord aan de Nord. Allg. Zeitung „De onstuimige en onverwachte uitval, door een officieus Berlijnsch blad onlangs tegeu Frankrijk gedaan heeft in de vreemde landen meer opschudding verwekt dan bij ons. Overal rees de vraag wat beteekent deze manifestatie, waartoe geen aanleiding bestond wat is haar doel Inzonderheid de Engelsche pers beijverde zich, met een belangstelling waardoor wij getroffen zijn om ons aan te toonen dat de handelwijze van het Duitsche blad zeer laakbaar is en beklaagde ons ze te moeten verduren. Wat ons betreft, wij beschouwen incidenten van dien aard, met kalmte en zeggendat, als men ergens twist met ons wil zoeken, wij het niet kunnen tegengaan. Het eenige wat wij doen isons verdedigen wanneer de noodzakelijkheid daartoe bestaat. In ieder geval moet in een opzettelijk genomen be sluit de oorzaak liggen waarom de Fran- sche pers tot voorwendsel werd genomen om zoo tegen ons uit te varen. Immers het is een onmiskenbare waarheid, dan nooit en nergens, wanneer en waar de pers een groote onbeperkte vrijheid genoten heeft, van zoo veel ingetogenheid en gematigdheid blijk werd gegeven, als door de Fransche in acht is genomen bij alles wat het buitenland, voornamelijk Duitschland, aangaat. En de ze bescheidenheid was niet door de Regee- ring, niet door de wet gelast, maar louter vrijwillig. Heeft men alzoo geen andere grief tegen ons in te brengen, dan kan, wij herhalen het, geene redeneering, geeno po litiek, een voorbedachtelijken aan val beletten, en dat kan niet anders geschieden dan ons in staat stellen er op te antwoorden. „Wij weten zeer goed, dat wij niet allen tegelijk kunnen bevredigen enwij zouden veel werk hebben, indien wij moesten luisteren naar de raadgevingen welke wij ontvangen. Van alle kanten dagen die raadgevers op; jammer maar dat zij ’t onderling niet eens kunnen worden. Duitschers stemmen ons toe: „laat de droomen varen, die toch niet ver vuld kunnen worden. Tracht uwe kracht en hulpbronnen te gebruiken tot de ont wikkeling uwer koloniale politiek Afrika en Azië staan voor u open. Sla uwen blik niet meer op de oostelijke grens”. Engeland herhaalt ons eiken dag: „Wat gaat ge doen in de verafgelegen zeeën die, alleen voor ons gemaakt zijn Zijt gij een koloniseerend'volk Welk een dwaasheid, uwe krachten, uwe hulpbronnen te verkwis ten in alle werelddeelen, als gij ze behoort bijeen te trekken om uw standpunt op het vasteland weder in te nemen „Tusschen deze wijze raadgevingen, die niets anders met elkander gemeen hebben dan een belangloosheid wier oprechtheid- wij zeer waardeeren, zijn wij waarlijk ver legen en daarom moeten wij naar onze meeningniet de Duitsche, niet de Engel sche maar de Fransche politiek kiezen. Zon der iemand wien ook, in de nabijheid, te dreigen, trachten wij onze krachten te her stellen onze hulpbronnen weder te doen vloeien, ons op nieuw in staat te stellen de plaats in te nemen welke ons in Europa en in de wereld toekomt. Wij doen dit zonder in het minst aan uitdaging te den ken, en nooit heeft Frankrijk minder dan thans het geval is zich met de buitenlandsche politiek ingelaten. Naar onze meening stelt het er misschien wel al te weinig belang in; maar de natie over het algemeen denkt anders, en luist daarom ziin de vermanine-en Vaarwel kermis! Neen, het afscheid van u valt niet zwaar, we verwachtten wel niet veel van u, maar ditmaal hebt ge de ge ringe verwachting nog teleurgesteld Van elders hoorden wedat ge van de tering waaraan ge reeds lang lijdtweer wat scheent op te komen, zooals toen ge voor eenige weken in Leeuwarden waart’t ge laat, dat ge hier vertoondetweersprak die opbeurende gedachte. Wat ge te zien en te hooren gaaft in de Sociëteit „de Doele” was prachtig, alle tooneelvoorstellingen toch van het Nederlandsch tooneel uit Brussel hebben steeds uitmuntend voldaan, het café chantant gezelschap van den heer A. D. Martron beviel ook goed, het was beter dan het vorige jaar, de heer de Haas die we vrij een der beste Hollandsche komieken mogen noemen, bragt daar veel toe bij. Dat de directie der Sociëteit het bezoek is mede gevallen en de entrées de kosten van zoo veel goeds hebben gedekt, meenen we ech ter te moeten betwijfelen. Een woord van dank komt hen echter toe van hen, die profiteerden en dit zij hen, eene, hoe wel dat doch kan en doet, ziet niet naar u om; maar hoe weinigen zijn dat? Voor de velen die schier nooit verder gaan dan de wallen der stad kunt gij veel doen, zoudt ge ’t niet willen? O, van harte wenschen we u beterschap en mogten met ons de Edelachtbare heeren u hunne aandacht waardig keuren, en u willen helpen om te beter aan uwe roeping te beantwoorden. Zij t ge u wel bewust, dat ge een roeping hebt Zij, die ge ons zendt toonen daarvan weinig begrip te hebben en we kunnen zoo eenigzins beseffendat het een moeielijke taak is, het hun te doen begrijpen. Maar toch we hopen van de bemoeijingen, die men om uwentwil zich zou willen getroosten ietsin de eerste plaats alles wat tot spelen aanmoedigt wat iets wonders lijkt en niet is geweerd. Al- ligt wordt dan iets goeds verzonnen, als het verkeerde maar niet meer zijn mag. Nog eens dan kermis, we wenschen u beter schap. Beterschap wenschen we ook u, die de kermis bezoekt en ze door uwe kinderen laat bezoeken. Waarlijk, we maken het der oude dame al te gemakkelijk, door maar aan te nemen wat ze ons aanbiedt en haar niet te dwingen, zich te schikkén naar de eischen, die wij haar, zonder onbillijk te zijn, stellen kunnen. Hebben we niet ons goede geld, velen zelfs veel geld voor haar overen wat geeft ze er ons voor Wanneer we eens het geld dat wij der kermis offeren en onze kinderen haar laten offeren, wilden besteden om wat goeds te hebben ter uitspanning en tot waarachtig genot van allen, zou er niet wat te ver krijgen zijn, dat beter is, dan wat de ker mis nu geeft Wie het nu de moeite waard acht, denke er eens over na, en als dan het gemeente bestuur konde goed vinden voor een beter kermis terrein te zorgen het vroegere is door de tram en door het stichten van twee goote gebouwen (waar over we ons opregt verheugen), vervallen. Het tegenwoordige is geheel ongeschikt, en schrikt, de eigenaars van tenten af, om een standplaats te vragen. Een beter terrein en zamenwerking des noods met hulp van corporaties en particulieren zijn alleen in staat dat we hier in het vervolg spellen krijgenwaarin iets te zien iswat de smaak veredelt en duurzaam genot schenkt, we hebben weer een jaar voor ons, om ons nu en dan eens met de patient bezig te houden, trachten we hem te genezen. Van de vroegere Bolswardsche kermis wordt nog dikwijls met geestdrift gewag gemaaktmoge de Bolswardsche kermis der toekomst met lof van zich doen spreken. Op de lijkkist van den Graaf staat in eene plaat gegraveerd„hier rust de zeer hooge en voortreffelijke Prins Henri, de vijfde van dien naam, bij de gratie Gods Koning van Frankrijk en Navarrege boren te Parijs, 29 Sept. 1820, overleden te Frohsdorff, 24 Augustus 1883.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WONSERADEEL; Gezien art. 203 der Wet 1851 (Staatsblad no. 85) Brengen ter openbare kennis, dat de he den den gemeenteraad aangeboden begroe ting der inkomsten en uitgavenvoor de dienst 1884 in de Secretarie van en met den 5den tot en met 19 dezer ter inzage zal liggen en dat afschrift daarvan, tegen be taling der kosten, verkrijgbaar is. Witmarsum, den 4 September 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. O. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. VOLKSVERMAKEN te Bolsward gehouden den 31 Augustus 1883. Opgeluis terd door muziek, en door een talrijk pu bliek met het meeste genoegen bijgewoond. De uitslag was als volgt Mastklimmen 12 prijzen. 1ste prijs, een Remontoir Horologie, door Tjalling de Jong. 2de prijs een portemonaie met zilver door A. v. d. Meulen. Vaatjekruijen 10 prijzen. 1ste prijs een lap Buksking voor broek en vest, door A. Draaisma, 2de prijs een Sigarenpijp in etui door H. de Boer. Hardloopen 13 prijzen. 1ste prijseen zilveren vestkettingdoor A. Buma2de prijs een zakmes, door H. Piso. Verder werden aan Vaatjekrujjers en Hardloopers behalve de nog behaalde prijzen Oranje- en Oliekoeken uitgereikt. PINGJUM. morgen van eergisteren voorspoedig bevallen van een meisje. Naar omstandigheden alles wel. De gemeenteraad van Agram, hoofd plaats van Creatie, is voornemers zijn ontslag te nemen, voor het geval de Hongaarsche wapenborden met opschriften op hunne vroegere plaatsen worden hersteld. Ook de afgetreden Banus Pejacsevic verklaart dat hij niet in staat is om de besluiten van den Ministerraad betreffende wapenborden ten uitvoer te leggen. De toestand wordt als zeer ernstig beschouwd. Ook in Honga rije duren de geweldadigheden tegen de joden voort. Het blijkt meer en meer dat de roof- en plundertochten in het Zalaer comitaat, waarvan de joden in eigendom en leven zelfs het slachtoffer zijn geworden, door grondbezitters zijn georganiseerd, die vermomd de bevelen gaven. Het geheele comitaat is in staat van beleg verklaard. De Koning van Spanje gaat op reis en komt niet voor October in zijn Rijk terug. De politieke crisis moet zoolang maar blijven wat zij is. Wellicht teert zij voor 1 October wel uit en vindt Z. M. zijn stel Ministers in blaken den welstand terug. Tegen niet minder dan een twaalftal hoogere en lagere officieren, zoowel van het leger als van de vloot, in N.-Amerika, zijn vervolgingen ingesteldwaarvan de meeste gegrond zijn op het verdubbelen zelfs verdrievoudigen van declaration, maar enkele ook op diefstaldronkenschap en bigamie De N.-Amerikaansche Regeering zendt twee marineschepen naar straat Sunda, ten einde den toestand aldaarvoornamelijk dien van het vaarwater, te onderzoeken? De Staatsschnld van N.-Amerika is in Augustus verminderd met 6 millioen dollars. Tusschen China en Frankrijk blijft het nog eenigzins gespannen. De Regeering van eerstgenoemd Land zou verklaard hebben„wij beschouwen het vrede-tractaat, tusschen den Koning van Annam en Frankrijk gesloten, van nul en geener waardeomdat wij den Koning als zoodanig niet hebben erkend, maar al er kenden wij hem wèl, dan zou het tractaat altijd niet geldig zijn, zoolang het niet door ons is goedgekeurd. China is toch zooveel als de leenheer van Annam. De begrafenisplechtigheden van den graaf van Chambord zijn thans voorgoed vastge steld. Het lijk zal, na alvorens ingezegend te zijn, des Zondags te 1 uur per as naar het station van Klein Wolkersdof gebracht en vandaar per spoor naar Görz vervoerd worden. Slechts de heeren van ’s graven huis, alsmede de hertogen van Orleans, zul len zich mede in dien trein begeven, welke Maandagochtend om acht uur in Görz zal aankomen Een uur later wordt het lijk met vorstelijke pracht naar de hoofdkerk gereden. De lijkstoet zal door de bedienden van Chambord geopend worden, daarna volgt de lijkwagen en de geestelijkheid. Achter deze komt ’s Keizers broeder, Aarts hertog Ludwig Victor, voorts de buiten landsche Prinsen en de familie Orleans. Daar achter komen de Fransche legitimisten en de deputatiën van Fransche steden, in cor- poratiën. Van 9 tot 4l/2 uur blijft het lijk in den dom, ten einde aan de rechtstreeks uit Frankrijk gekomen personen gelegenheid te geven om voor Chambord te bidden. Daarop wordt de doode door den Pause- lijken nuntius gezegend en naar de graf kapel in het klooster te Castagnavizza ge- De Oostenrij ksche Kroonprinses is in den wat uitspanning en genot; we achten het noodig, dat er eens wat afwisseling kome in het alledaagsche. Een reisje naar de Rijnstreken of naar Zwitserland, een bezoek aan de Tentoonstelling te Amsterdam, wie en waarschuwingen die een oogenblik Eu ropa hebben beziggehouden en verontrust ten eenenmale onverdedigbaar.” adel is bijkans voltallig in Neustadt en Wee nen, en in de bloemenwinkels ziet men prachtige kransen met toepasselijke opschrif ten uitgestald, die op de kist van Cham bord zullen neergelegd worden. Drie aangename dagen zijn voor onze ingezetenen, en voor hen die van elders wil len komen in aantocht. Zondag den 9 Sep tember Kaatspartij door porturen van 3 per sonen. Prijs f48, 1ste premie f 18, 2de premie f 9. ROLSWARDSCHE COURANT X. TT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1