NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD WONSER ADEEL 1883. Twee en Twintigste Jaargang. No. 40. VOOR Ei DONDERDAG 4 OCTOBER. BUTEN IjAA». BIVNENLINB. Herfstoverdenkingen. en zijn ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De alliantie Duitschland is zoo Diplomatique, als üngen. Naar aanleiding van de artikelen van het Journ. de St. Petersb. zegt het blad „Men kan daarin niets anders zien dan eene verklaring van Rusland, dat het aan spraak maakt op souvereine rechten over Bulgarije. Op dit punt zal Oostenrijk het nooit met Rusland eens worden. Oosten rijk verlangt, dat de Staten van het Balkan- schiereiland zooveel onafhankelijkheid en autonomie zullen genieten, als slechts mo gelijk is, terwijl Rusland alles bestrijdt, wat naar onafhankelijkheid streeft. Hetzelfde is toepasselijk op Servie, waar Rusland zich opnieuw in alle materieele en moreele quaes- tien mengt. Oostenrijk zou het niet gedul dig kunnen aanzien, als die inmenging nog langer duurde. Daarom behoeft er om Bulgarije of om Servie nog geen oorlog te worden gevoerd, maar het is slechts billijk dat de aandacht er op wordt gevestigd, hoe Rusland de vredelievende bedoelingen van Duitschland en Oostenrijk beantwoordt.” Mag men den Weener correspondent van Daily News gelooven, dan zou in de omstre ken van Charkoff een depot van wapenen, dynamietbommen, buskruit enz, der revolu tionairen ontdekt zijn. Tevens is eene brief wisseling in cijfers in beslag genomen, uit welke blijkt dat eene uitgebreide zamen- zwering bestaat, waarbij ook verscheidene officieren te Petersburg en elders betrokken zijn. Als gevolg daarvan zouden zeventien officieren der artillerie en 138 zeeofficieren in hechtenis zijn genomen, onder welke verscheidene oud-gedienden. De moord, onlangs op baron Nolde, een rijk grondeigenaar in Koerland, gepleegd en die als een agrarische misdaad werd aangemerkt, was, zooals thans uit goeden bron wordt bericht, een persoonlijke wraak oefening, waarmede de quaestie van het grondbezit niets gemeen had. Baron Nolde had nl. een jonge dochter verleid, wier vader een moordenaar huurde en deze vol bracht den hem opgedragen last. Bij het openen van Nolde’s testament bleek dat hij zijn moordenaar, die een zijner bedienden was, met een legaat van twee duizend roebels bedacht had. VE RGADERING van den raad der Gemeente Wonseradeel op Zater dag den 6e October 1883, ’s voorin. 11 uur Punten van behandeling 1. Resolutie van Gedeputeerde Staten, houdende aanmerking op de verordening tegen het nazoeken van veldvruchten. 2. Ontwerp besluit tot wijziging der ge- meentebegrooting voor 1883 en plan voor eene geldleening. 3. Voorstel van burgemeester en wet houders tot invoering van het tonnenstelsel met wisseltonnen te Gaast en Parrega. 4. Missive van het departement Leeu warden der Maatschappij tot nut van ’t algemeen, vragende adhaesie aan een ver zoek aan het hoofdbestuur tot vestiging van eene kweekschool voor bewaarschoolhou- deressen te Leeuwarden. 5. Rekening van het beheer van den kunstweg BolswardHarlingen. 6. Benoeming van een Commissielid voor het beheer van den kunstweg Bolsward Harlingen. 7. Voorstel van burgemeester en wet houders tot wijziging van het reglement van orde. 8. Voorstel van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen tot het regelen van het gebruik van de stoomfluit op stoombooten. 9. Reclames tegen aanslagen in den hoof- delijken omslag. Witmarsum, 29 September 1883. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. Het doet ons genoegen te kunnen ver melden, dat de heer J. van der Feen van het Buma-leen een beurs heeft verkregen tot voortzetting zijner studie aan de Hoogeschool te Utrecht. BOLSWARD. De afdeeling van den volksbond alhier besloot in de vergadering van Donderdag jl. den gemeenteraad te verzoeken, de drank wet meer toe te passen, omdat er alhier nog veel voorkomt, wat tegen die wet strijdt; onder erkenning, dat de toepassing tot nu toe de goede werking reeds doet zien. CORRESPONDENTIE. Tengevolge de uitgebreidheidvan het officieel raadsverslag der belangrijke raads vergadering op Vrijdag 28 September1.1. kan hetzelve niet voor heden avond of morgen voormiddag aan de abonnés wor den toegezonden. De UITGEVER. tusschen Oostenrijk en „innig”, zegt la Gazette er ooit iemand in de ge schiedenis van Europa kan worden aange wezen. Er kan dan ook geen derde in dit ver bond worden opgenomen met gelijke rech ten en plichten. Geen sprake alzoo van een drievoudig verbond. Niemand mag met de geheimen tusschen de twee Keizers bekend gemaakt worden. Men weet echter wel het een en ander van die wonderbare alliantie. Vraagt Duitschland hulp van Oostenrijk, dan zullen 200,000 Oostenrijksche soldaten Zuid-Duitschland bezetten en verdedigen. Toch kunnen Mogendheden, die er lust aan hebben, zich als „bijloopers” laten in schrijven en in tijd van nood zullen zij Oostenrijk-Duitschland wel mogen helpen. Wederkeerige hulp zal hen, naar omstan digheden, worden verleend. Een Pruisische officier, die "de herfst- manoeuvres in Frankrijk dit jaar bijge woond heeft, zet onder den titel „Frank- reichs Kriegsbereitschaft” uiteen, wat Frank rijk sedert 1871 voor zijn leger heeft gedaan. In aantal is dat leger het Duitsche voorbij gestreefd. Het Fransche leger telt op voet van oorlog 23 legercorpsen met 620,000 man infanterie, 42,500 ruiters, 79,600 man artillerie met 2622 kanonnen, 6700 man genie en 5800 pontonniers, te zamen 754,000 man en 2622 kanonnen. Voor de betrekking van Secretaris bij het bestuur van Wonseradeels Zuiderzee- dijken komen in aanmerking de heeren M. A. Jentink, P. Peereboom en S. II. Prins. ARUM. Bij den Kerkeraad der Herv. Gemeente alhier is het berigt ontvangen, dat de heer W. Mekking predikant te Zuid Zijpe het be roep naar onze gemeente heeft aangenomen. WITMARSUM. Met genoegen vernemen we, dat de heer B. Haga predikant bij de doopsgezinde ge meente alhier dezer dageu als zoodanig be noemd te Barsongerhorn, voor dat beroep heeft bedankt. Wat zal het Ministerie doen als Koning Alfonso in zijn hoofdstad is teruggekeerd Men zegtgezamenlijk de portefeuilles stellen ter dispositie van den Koning. Dan zal hoogstwaarschijnlijk Sagasta be last worden met de formatie van een nieuw Kabinet. En dat Kabinet zou het op zijn Pro gramma ook plaatsen grondwetsherziening? Men gelooft het niet en dan zal er on middellijk parlementaire strijd zijn. mensch zijn en het behoeft ook niet, ’t Gezellig zamenleven stelt ons in staat te genieten, ook al kwijnt de zon en al schijnt moeder natuur te treuren, ’t Genot is voor den redelijken mensch niet enkel, niet hoofdzakelijk gelegen in een streelen zijner zinnen, in het zich laten koesteren door de warme zonnestraal, en het rond blik ken in een lachende natuur. Om te ge nieten heeft hij niet noodig uitstapjes te maken, hij is aan plaats noch tijd gebonden, zoo min als aan de voortbrengselen der stof. Met October beginnen de avonden van gezellig huiselijk zamenzijn, waarin de band, die huisgenooten omstrengelt, zich voordoet als een fluweelen snoer bezet met paarlen en koralen. Lokte de zomer den een hier, den ander daar, en waren zelfs de kin deren niet in de ouderlijke woning te hou den, gaslicht en kagchelwarmte oefenen een weldadigen invloed uit op het zamenzijn en zijn in staat om de waarheid in Ps. 133 uitgesproken, te doen aanschouwen. En meer nog. Wat de natuur nu niet kan geven, biedt ons de kunst als vergoeding. Muziek en zangkoren oefenen zich, rede naars en declamators bereiden zich voor, beoefenaren der tooneelspeelkunst maken hunne programma’s op, zeer zeker om reeds den 17 October het 25 jarig bestaan van hunne kamer Gijsbert Japicx luisterlijk te vieren. Zijn hunne krachten daarvoor te klein ’t Hangt er van af hoe ieder der werkende leden ook van de verschil lende vereenigingen zijn krachten wil aan wenden, hoe hoog men de eischen stelt. Met een goeden wil kunnen we veel, met inachtneming der billijkheid, zijn we met weinig te vreden. Ter wille van kunst en wetenschapter wille van ’t genot, dat zij ons kunnen doen smaken, laat ieder dan doen wat hij kan, ’t zij door zelf te werken, ’t zij door hen, die werken te ondersteunen. Een ieder dit toepassende, ook in het huishoudelijk en maatschappe lijk levenzoo zal deze herfst een wel be steedde zijn, en kracht geven, om ook de daaropvolgende wintermaanden blijmoedig in te gaan, ook dan alles te doen om die te veraangenamen, genot zoekende in huis, en daarbuiten niet alleen als er wat goeds is te zien en te hooren maar ook in het verschaffen van genoegen aan anderen, die dit niet kunnen koopen. Rusland heeft aan de Mogendheden eene nota gezonden betreffende de gebeurtenis sen in Bulgarije. De verzekering wordt daarin gegeven, dat Rusland verzoenend zal tusschen beide treden. De Pester Lloyd gelooft blijkbaar niet veel van Rusland’s onbaatzuchtige bedoe- Regenbuien en windvlagen, en nog meer dan deze, het later verschijnen en vroeger verdwijnen der zon herinneren ons, dat we den schoonen tijd des jaars weder hebben gebad. ’t Natuurgenotin onzen omtrek niet bijzonder groot, wordt bij den dag ge ringer. De zomer met zijn lange dagen, met zijn rijkdom van bloemen en vogels, met alles wat ons verder boeit en aange naam is, heeft ons verlaten, en heeft plaats gemaakt voor korte en ook koude dagen. Al mogen er nog heerlijke dagen in deze maand komen, waar op het ons toeschijnt dat de zon hare warmte heeft behouden, en veel in de natuur zich dan nog lachend voordoet, we weten de orde in de natuur is onveranderlijk, de zon bukt ook voor die vaste wetten. In weerwil dat we dit weten en zien, valt het toch moeielijk, als men nog zoo vele groene bladeren aan vele boomen ziet, aan hunne aanstaande vergankelijkheid te denken; stemmen die ons aan de werkelijkheid herinneren, zijn daarvoor noodig, en die doen zich hooren niet door ons gehoor maar door wat onze oogen zien. Aan die vroeg bloeiende hees ters en boomen waarvan de bladeren reeds die eigenaardige gele tint bezitten, een zeker teeken dat zij zullen heengaan niet een uitgezonderd, even als aan den mensch oud van dagen door zijn eerwaardige zil veren kruin het uur van scheiden wordt verkondigd. Ook de nu nog groene bladeren zullen spoedig verbleeken, als de dagen van digte nevel en regen komen, als de zon wegblijft om ze weder op te droogen. Verrijst de zon later weder eens helder uit de kimmen, dan herleeft weder de hoop dat we de bladeren al zijn ze reeds van tint verandert nog eenigen tijd zullen be houden. Helaas, de zon komt niet alleen, zij brengt een kraebtigen herfstwind mede en hij is zonder mededoogen. Blad voor blad rukt hij af, kracht ontbreekt om aan den wind weerstand te bieden, zij zijn te veel verzwakt, en niet een blijft over, de stem der vergankelijkheid hebben we dan gezien en vernomen, velen echter vergeten die spoedig als zij die gevallen bladeren waaraan ze in den zomer verkwikking hadden te danken onder hunne voeten ver trappen. Ook de aanstaande tijd waar in de natuur ons zoo weinig aantrekkelijks geeft, kan toch niet zonder genot voor den Het Duitsche leger telt 670,000 man met 2040 kanonnen, waarbij de kavallerie ster ker is dan de Fransche, terwijl Frankrijk daarentegen 101,000 man infanterie] meer in het veld brengt. De reserve daarentegen is in het voordeel van Duitschland, ’t welk daaronder telt 246,000 man met 440 kanonnen en 23 es kadrons, terwijl Frankrijk eene reserve van niet meer dan 96,000 man bezit, waaronder 84 eskadrons. De schrijver somt verder de voordeelen op, die Duitschland boven Frankrijk heeftde volkomen gelijke oefe ning der manschappen, snellere mobilisatie, betere paarden en hechter legermechanisme. In Frankrijk wisselen de Ministers van Oorlog te veelvandaar telkens veran dering van stelsel, van uitlegging der niet altijd duidelijke wetsbepalingen, geen sta biliteit in leiding en toepassing der veror deningen. Het Fransche spoorwegnet is uit een strategisch oogpunt zeker veel ver beterd, maar de plannen zullen niet voor 1888 voltooid kunnen zijn en ook dan nog zal Duitschland een grooter aantal doorloo- pende lijnen naar de grenzen hebben. Over het geheel oordeelt de schrijver, dat de Franschen nog jaren lang hun leger en zijne organisatie van gebreken te zuiveren zullen hebben, voordat het naar den maatstaf van zijn model het Duitsche leger volko men strijdvaardig genoemd kan worden. „"Wij eischen den geheelen linkeroever „der Roode Rivier, benevens eene strook „gronds, die onzijdig worde verklaard.” Ziedaar de eisch van China, een eisch zegt de Parijsche officieuse Temps die gelijk zou staan met het prijs geven van al onze bezittingen aan de Delta. Lord Dufferin, de Engelsche diplomaat, die de Oostersche huishouding, in zooverre Engeland daar de handen in heeft, bered dert, is, tot weinig vreugde van den Groo- ten Heer en van de Verhevene Porte, te Constantinopel aangenomen. Hij heeft al eenige vragen op lippen en geen enkele daarvan wordt met genoegen opgevangen. Ook de verslaggever der Times, die de Fransche manoeuvres bij woonde, heeft vele aanmerkingen te maken. Er werd meer gestreefd naar uiterlijk vertoon dan naar wezenlijke kracht. Er werd te weinig gelet op den waren staat van het schijngevecht, in verband met de vooraf gestelde uit komsten. De correspondent vindt overigens, dat het leger onbetwistbaar goed gedisciplineerd is en dat men met een kalme onverzettelijkheid de Franschen gemakkelijk kan leiden. Maar de officieren hebben met vier groote moei lijkheden te kampen: 1. den geest van ge lijkheid en het republikeinsche ongeduld om hooger te komen en een bevelhebberschap te verkrijgen 2. de ongezonde taal der ra dicale pers, die minachting jegens de offi cieren predikt; 3. den korten duur van den dienst en 4. het gemis aan esprit de corps, voortspruitende deels uit den korten dienst tijd en deels daaruit, dat een officier bij elke bevordering van regiment verandert. 6 BOLSWARDSCHECOURANT -■

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1