NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD wonseradeed I I 1883. Twee en Twintigste Jaargang. No. 45. VOOR BIWONLAWD. $xxxxxxxxxxxxxxxxxx$ DONDERDAG 8 NOVEMBER. e ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Internationale Tentoon stelling te Amsterdam, (Slot.) ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Burgemeester en Wethouders van Won seradeel brengen ter kennis van de ingeze tenen, dat het door hen vastgestelde sup pletoir kohier van belasting op het houden van Honden over 1883 heden aan den ge- meente-ontvanger ter invordering is overge geven en dat de aangeslagenen alsnu ver- pligt zijn, de aanslagen binnen den in het aanslagbiljet vermelden termijn te voldoen. Witmarsum, 3 November 1883. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. Onlangs heeft de justitie te Almelo een onderzoek ingesteld in zake het vinden van een kinderlijkje onder het stroo in het bed eener woning te Ambt Almelo. Een onge huwde vrouw wordt gezegd van dit kind bevallen te zijn. Te Arnhem verschanste zich een dronken tapper, die zich verbeeldde door het publiek belegerd te wordenin zijne woning. Hij gooide successievelijk al zijn huisraad op de hoofden zijner vermeende bestokers, zoodat, toen de man nuchter was, hij zijn inboedel kort en klein op den weg zag liggen. pleiziertochtjes maken, de hutten, want huis jes kunnen ’t waarlijk niet heeten, zien er vreemd en eenvoudig uit, zijn zeer laag bij den grond gebouwd en met gevlochten bam boesriet bedektook de bevolking ziet er zeer vreemd ja zelfs onbevallig uit en ’t is hun aan te zien dat zij zeer weinig met de kleederdracht op de hoogte zijn. Links van hier afgaande komen wij in de koloniale afdeeling waarin wij tal van schatten en voornamentlijk vele oudheden vinden en wanneer wij nog een blik hebben geslagen op ’t Atjeh Monument en het kloeke beeld van Jan Pieterzoon Koen, zien wij ons weer voor ’t hoofdgebouw geplaatst. Het hoofdgebouw ziet er zooals ik reeds bij ’t begin even heb aangestipt zeer ele gant en netjes uit, en niemand zoude het op eene kleinen afstand U kunnen betwisten dat het, zooals oogenschijnlijk het geval is niet van groote marmersteenen is opgetrok ken en toch vergist gij U hierin, daar gij bij nader onderzoek tot de overtuiging zult komen dat alles eenvoudig doek is, en daardoor het kunstmerk eens schilders draagt. Wij treden er thans binnen en onbeschrijfelijk is de kleurenpracht die ons hier in het oog valt, wij gevoelen hier eerst hoe moeijelijk het valt hierover eenig oor deel en beschouwing te maken. Ondenkbaar zijn de uitstallingen van groot tot klein welke hier worden tentoongespreid zelfs de grofste tot de fijnste artikelen zijn in smaakvollen en bevalligen trant uitgestald. Van eenvoudige klosjes garen, flesschen en manufacturen, zijn prachtige figuren ge maakt. Zoo goed als Nederland, België het hoofd biedt, eveneens biedt België ook het zijne aan Nederland en waarlijk zij tot eer van beide landen gezegd, dat zij ruim schoots alle vakken vertegenwoordigen ook de rijtuigen door beide landen zamen- gevoerd zijn smaakvol gefabriceerd en meer dan de moeite de bezichtiging waard. China en Japan vertegenwoordigen voor den liefhebber van porselein en alle moge lijke met Perl d’ Amour, of anderzins inge legde voorwerpen, voor eene onnoemelijke waarde en hoewel de kooplust van velen misschien niet groot is, is ’t bezoek dezer afdeelingen overstelpend druk, ook de be volking dezer afdeelingen ziet er zeer be schaafd en netjes uit, bij het binnentreden der afdeeling. Bij ’t aanschouwen der fijne collectie pelzen, de ijsbeeren en verder gedierte uit Rusland, welke zich in die landstreken op houden worden wij terstond herinnerd dat wij ons in een alles behalve warme land streek bevinden, ook op het gebied van kunst en nijverheid is in deze afdeeling veel waar te nemen. Frankiijk evenaardt in vele opzichten België en Nederland. Reeds bij het aanschouwen der Fransche Kamer valt het den bezoeker duidelijk in het oog. Duitschland verschijnt tegenover andere landen als een donkere wolk, alles bezet met Machinerieën en moordtuigen, ’t geeft den bezoeker lang niet zoo’n aan- genamen indruk dan andere landen. De Goud- en Zilverwerken meest allen in den hoofdgang geplaatstzijn onverschillig van welk land allen even kostbaar en met de meeste zorg bewerkt, vele der goederen zelfs voor den kenner onbegrijpelijk gefabri ceerd. Thans begeven wij ons naar de cel voor den arbeid en hoewel het ons bij al ’t geen wij reeds zagen aangenaam aandeed, brengt het ons hier in eene verrukkelijke stemming. In onderscheidene vakken vindt men hier werklieden bezig met de uit voering van hun bedrijf. Vooral trekken hieronder de glasslijpers onze bijzondere aandacht, ook de bewerkers der edele me talen, waaraan drie meisjes en een jonge ling zich wijden, en zich bezig houden met het fabriceeren van gouden kettingen, wor den druk bezocht. Hoewel dit voor den ken ner van ’t vak meer fantasie dan werke lijkheid mag genoemd worden ook voor hen die zich een souvenir der tentoonstel ling willen aanschaffen, wordt hiervoor eene goede gelegenheid gevonden. Vele koop lieden voor een groot deel bestaande uit Transvaalsche volken zijn hier met eene Franekeradeel 5 Nov. Wie zich in den avond van den 4 November in het zuidelijkste dorp onzer gemeente, Achlum had bevonden, had daar een kluchtigschouw- spel kunnen gadeslaan. Ouden van dagen, mannen en vrouwende laatste zelfs met kinderen op den arm, jongelingen en jonge dochters, allen stroomden, trots regen en wind, naar de consistoriekamer, om te stemmen voor vrij beheer of floreenstelsel. Al de genoemden, van den tachtigjarige tot den zuigeling, mochten stemmen, als ze het persoonlijk konden doen en Ned. Herv. waren. Er werden 462 stemmen uitge bracht 244 voor vrij beheer, 218 voor floreenstelsel. Aldus vrij beheer De voorstanders van het floreenstelsel hadden het met eenige meerdere krachtinspanning gemakkelijk kunnen winnen, ofschoon na de stemming, waartegen protest is aangeteekend, de pre dikant verklaarde, dat deze stemming slechts voor den vorm geschied was. Omtrent de moord in de kazerne te Amersfoort verneemt men nader Een huzaar zat in de kazerne-keuken soep te etentoen een ander huzaar hem betaling vroeg van 35 cent, die deze van hem te vorderen had; de andere zeide„straks” te zullen betalen. De vrager bleef op da delijke betaling aandringen; de ander bleef uitstellen. Daarop greep de vrager, door den ander ongezieneen koksmes, hield het in een zijner handen achter den rug verborgen stootte met zijn anderen arm weder om de 35 cent vragende, den zif tenden huzaar aan, die hem toeduwde, „stoot niet met je arm!” waarop na herhaald duwen en woordenwisseling de vrager, het koksmes van achter den rug te voorschijn brengende, daarmede den ander onverhoeds een diepen steek in den buik gaf, aan de gevolgen waarvan deze Vrijdag ochtend in ’t militair hospitaal is overleden. De dader heeft bekend. Thans begeven wij ons in eene oostelijke richting over ’t terrein, bezien eenige uit stallingen van kramers, de groote Dioge- neston met zijn vier uitgangen, waarin men de zeldzaamheid ondervindt, in ’t vat, op ’t vat en uit het vat te worden bediend, de De Burgemeester en Wethouders van W onseradeel doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergade ring van 27 October 1883 is vastgesteld de volgende Verordening: Verordening op het gebruik der v Stoomfluit op de Stoombooten. Eenig artikel. Het is verboden op de stoombooten stoom te laten vliegen of de stoomfluit te gebrui ken wanneer een ingespannen paard zich op minder dan 100 meter afstand bevindt. Overtreding zal worden gestraft met eene geldboete van drie tot vijftien gulden en gevangenisstraf van een tot drie dagen, te zamen of afzonderlijk. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Friesland volgens hun bericht van den 2den November 1883, no. 24, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den November 1883. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. O. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. De BURGEMEESTER van WONSERADEEL Overwegende, dat door personen, die op de openbare weldadigheid geen aanspraak hebben, nu en dan misbruik wordt gemaakt van den liefdadigheidszin der ingezetenen, door deze, onder het voorwendsel van ram pen of werkelijke ongelukken, tot het doen van liefdegiften te bewegen, voorgevende, van den Burgemeester mondelinge vergun ning te hebben bekomen tot het houden eener collecte aan de huizen, van welke personen sommigen het zelfs zoover drijven, dat zij hiervoor hun werk verlaten, omdat het loopen met een lijst langs de huizen of het op andere wijze inzamelen van giften voordeeliger en gemakkelijker is Maakt de ingezetenen van Wonseradeel opmerkzaam, dat door hem nimmer mon delinge vergunning wordt gegeven en dat niemand gerechtigd is eene dergelijke col lecte te houden, tenzij voorzien van eene schriftelijke autorisatie van het ge meentebestuur overeenkomstig de wet, welke machtiging echter hoogst zelden wordt verleend. Hij verzoekt aangifte waar overtreding wordt opgemerkt. De Burgemeester van Wonseradeel, C. W. O. T. VISSER Fzn. zeer keurige Sigarenkiosk van de heeren Boele Zoon, en zetten ons even neder bij de groote Muziektent met de bijna ontelbare stoelen om onder ’t aan- hooren van eenige Muzieknummers een weinig van de vermoeijenis uit te rusten. Van hier begeven wij ons naar de beeldenga lerij waar bijna de oogen verblinden van de keurig met leven bezielde schilde rijen die hier zijn te aanschouwen, en al worden op vele plaatsen onze lachspieren in beweging gebracht, ook op zeer vele weten zij ons een traan uit het oog te per sen, een .oogenblik toeven wij bij de uit stalling en verkooping van voorwerpen, wel ke verdiensten strekken ten voordeele eener weesinrichting, en ontwaren een paar zeer keurige portretten, door Galvano-plastiek vervaardigd, voorstellende de binnenkomst van Willem Ite Scheveningen in 1813, en den slag bij Waterloo in 1815, wij vervolgen onzen weg verder en mogen niet nalaten nog een blik te werpen op ’t gebouw, waarin zooveel schoons wordt tentoongespreid. De tuinbouw-tentoonstelling liet echter buiten eenige uitmuntende gereedschappen veel te wenschen over, de meeste der prach tige bloemen was ’t aan te zien, hoe diep zij ’t gemis van hunne kweekers gevoelden terwijl reeds enkelen het hoofd geheel had den gebogen. Ruim werd echter onze te vredenheid bij ’t binnentreden der reusach tige machinen-galerij welke als een der hoogst geroemde gebouwen der tentoon stelling mag worden genoemd, ‘t spreekt echter van zelf dat wij ook gelijk op an dere plaatsen, hier niet alles nauwkeurig konden beschouwen, hoewel wij hierin meer dan al onzen tijd hadden kunnen slijten, wij bepalen ons echter bij eenige hoofdpun ten en komen bij ’t binnentreden bij een papiermachine die de fabricatie van af de grondstof tot de volmaakste bereiding, lini- eering en het vervaardigen van enveloppen op zeer waardige wijze tentoonspreidt. De timmerman ziet eveneens vol bewon dering op hoe de kolossaalste stukken hout als nietige plankstukken worden geschaafd en gezaagd, eveneens trekken kurken- en speldenmakers tal van bezoekers tot zich. Het is kostelijk te zien in de weverijen hoevele ma len in ééne minuut zich de spoel van den eenen naar den anderen kant spoedt, snel- jersen van prachtige construetiënbreid- en rrachtmacbines alles zonder onderscheid everen den bezoeker eene oogverblinden de en smaakvolle tevredenheid, in ’t midden der galerij vindt men eene stokerij waar door alle machines, behalve zij die elec- trisch worden gedreven, in beweging wor den gebracht, daarnaast bevindt zich eene luchtmachinedie onvermijdelijk de on zuivere dampen door de stokerij aangebracht uit het gebouw verdrijft. Voorts vindt men allerkeurigst alle van uit Amsterdam varende stoombooten, onverschillig naar welk land of plaats op ys0 der ware grootte uit palis sander- of mahoniehout vervaardigd, prach tige uitstallingen van alle mogelijke losse machinedeelen, krijgsartikelen en verder te veel om te noemen. Zoowel buiten ’t gebouw als daar binnen worden er op het terrein nog zeer beziens- waardige werktuigen gevonden als pracht volle locomotieven en spoorwagens, mest en baggermachines, de in elke afmeting zijnde brandspuiten mogen waarlijk door den bezoeker niet worden voorbij gegaan verder vindt men hier op het terrein eenige inzendingen van aardewerk waaronder voor komt eene inzending van onzen stadgenoot den heer Cremer. Van hier vervolgen wij onzen weg langs het terrein en komen thans bij de Indische Volksstammen, welke hier een paar hutten ter hunner bewoning heb ben opgeslagen, en hoewel het hier niet net en bevallig uitziet kunnen wij toch niet na laten ook eens de vreemde bouworde der Indische bewoners gade te slaan. Voor wij tot aan de hutten zijn genaderd, komen wij aan eene brug die ons weder over het water leidt. Deze brug is geheel en zeer bewonderenswaardig vervaardigd uit bam boes, daarbij liggen een paar zeer kleine schuitjes waarmede de inboorlingen hunne zeer groote en goede keuze geëtaleerd, en thans waarschuwt de tijd ons dat wij aan ’t einde van ons bezoek zijn genaderd, nemen tot besluit nog een kijkje in de Neder- landsche afdeeling bij de welluidende Ka- binet-orgels en verlaten thans met een har telijk „dankbaar en voldaan” het tentoon stellingsgebouw. Meer dan vermoeid keeren wij nu naar het logement terug, alwaar wij onder een smakelijk en maaltijd eenigzins konden uitrusten, de korte tijd die wij thans nog hadden te besteden werd aan het Nederl. Panopticum gewijd. Wonderlijk zagen onze oogen op tegen de groepen en beelden die zich als ’t ware als levende wezens vertoonden en hoe aangenaam en tevreden ons de tentoonstelling moge stemmen, toch kunnen wij niet nalaten ook hierover eenigen roem uit te spreken- Niemand dan ook ver- gete bij een bezoek aan onze Amstelstad een bezoek te brengen aan het Nederland- sche Panopticum en hiermede hebben wij onder hartelijke dankzegging aan hen die ons hiertoe in de gelegenheid stelden, het bezoek aan de tentoonstelling en onze Am stelstad afgelegd. Namens alle afgevaardigden naar de Amsterdamsche Tentoonstelling, (geteekend) J. T. WIERSMA. BOLSII'ARDSCHE COURANT B

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1