NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWABO WWSOABSBt 3 No. 47. GEEN TIJD. Twee en Twintigste Jaargang. 1883. VOOR DONDERDAG 22 NOVEMBER. W UUITENXAN». JE f; 1 der Hijsaar- het Parijsche dagblad >1 Mi- toe- nde ver- ost- ten- een ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ■pen be- leb- ijk, )ch ten 01- be- f e I jks- idat van van a we cht- nu p de Ifde ;ene ne rn- en rt- ibt an en m. ie- ■in te en in ier- ie”, orp >mt ak- n- P- ar a- et In Is r- m m e- g !P is t- n P i- r e De BURGEMEESTER der gemeente Wonseradeel Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134); Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen, dat volgens ontvangen berigt van den heer Adjunct Inspecteur over het Ge neeskundig Staatstoezicht 14 November de llaxcleii epidemisch heerschen in deze gemeente. Witmarsum, 16 November 1883. De Burgemeester voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fzn. Blijkens achterstaande advertentie zal de beruchte redenaar dé heer Domela Nieu wenhuis uit ’s Gravenhage, alhier a.s. Vrij dag als spreker optreden. Velen zullen zeker nieuwsgierig zijn een man te hooren, waar zoo veel over gesproken en geschreven wordt in al de couranten. BOLSWARD. Vrijdag 1.1. hield de 12e afdeeling der friesche maatschappij van landbouw en vee teelt eene vergadering ten huize van L. Nolle te Bolsward. Vrij talrijk was de op- De Transvaalsche Deputatie is te Londen nog altijd druk bezig met het verzamelen van bouwstoffen voor de onderhandelingen over eene wijziging der bestaande overeen komst tusschen de Republiek en Engeland. Om het Engelsche volk bekend te maken met de heeren der Deputatie, heeft een der Londensche dagbladen hunne vrij goed ge lijkende portretten in zijne kolommen op genomen. TJERKWERD. Heden den 19 Nov. zijn door 41 der opge komen stemgeregtigde leden der Ned. Herv. Gemeente te Tjerkwerd tot Kerkvoogd her kozen de heer R. Zijsling met 39 stemmen, en tot notabele de heer IJ. P. v. Gosliga met 35; terwijl voor den Heer S. de Boer Sj. Rusticus werd benoemd met 27stemmen. GENUA, 18 Nov. De Duitsche Kroonprins is hier te mid dernacht aangekomen en door een hofrijtuig, te midden van een zeer groote, juichende menigte naar het Koninklijk paleis gevoerd. Toen de toejuichingen bij het paleis voort duurden, vertoonde de Prins zich op het balcon om daarvoor zijn dank te betuigen. Het fluiten van eenige lieden werd dadelijk door de toejuichingen der menigte verdoofd. CAIRO, 19 Nov. De berichten over de nederlaag op 6 Nov. van een Egyptisch detachement te Tokkar, 45 mijlen ten zuiden van Souakimworden geheel en al bevestigd door den Engelschen consul Moncrieff. 486 a 500 man van de Egyptische troe pen zijn gedood. 40 zijn slechts ontkomen, vervolgd door in opstand gekomen bergbe woners, die Souakim op 12 Nov. aanvielen doch terug geslagen werden. Er wordt eene nieuwe aanval verwacht. De bevolking verlaat Souakim in sche pen. Een gedeelte is te Jeddah aangekomen. De verslagene troepen waren versterkingen voor Soudna bestemd. De redacteur van het Parijsche dagblad V Univers is door den Graaf van Parijs in gehoor ontvangen. Zooals men weet, zou de Graaf door ge noemd blad als Kroon-pretendent worden aangenoipen, onder voorwaarden. Over die voorwaarden zou het gesprek tusschen den Graaf en den redacteur Veuil- lot hebben geloopen. Op 7 October heeft de Spaansche Re- geering, bij besluit, vergunning verleend tot den invoer van Protest an tsche by beis van het Londensche Bijbelgenootschap. „Dat is zegt een Catholiek Blad, te Madrid uitkomende een afschuwelijk staaltje van ’t geen er met toestemming der Regeering ondernomen kan worden tegen den godsdienst der Spanjaarden.” Men zegt, dat Koning Alfonso genegen is eene proef te nemen met het volgen eener democratische staatkunde. Hij meent dat die vereenigbaar zal zijn met de belangen der Dynastie van het Vorstenhuis. BOLSWARD. Onze stad verloor Zondag 1.1. door den dood een onder alle standen en gezindten geacht ingezeten, den WelEerw. Heer J. C. Hondvorst, sedert 23 jaren R. C. Pas toor in de St. Franciscuskerk alhier. Zijn vriendelijke oogen zijn gesloten, Gestreden is zijn laatsten strijd, Voorbij al wat we zaam genoten, Zijn plaats is ledig voor altijd. Zijn stem, die wij zoo gaarne hoorden, Zijn zorg en liefde, trouw en teer, Zijn gulle lach, zijn goede woorden, ’t Is al voorbij en keert niet weer. Maar in herinnering blijft hij leven. Zijn leven onder ons was veler heil. Zijn voor beeld blijve nog lang ten zegen voor allen, zoowel groot als klein. zij een schat, veel kostbaarder dan iets ter wereld. Zij, die dat doen, klagen nietdat ze geen tijd hebben en doen anderen ver baasd staan over hetgene zij kunnen ver richten. Het goed gebruiken van den tijd is bet groote geheimmiddel, waardoor de ziekte van tijd-armoede wordt genezen. Zoo zal men langer leven dan anderen en als eenmaal ons levensuurwerk voor goed stil staathet hoofd rustig neerleggenin ’t zoete bewustzijn, werkelijk geleefd te hebben! Deutichem. P. van de Velde Mz. Armoede behoort onder de alleronaange naamste toestand des levens. Gewoonlijk wordt hier onder verstaan gemis aan geld en toch bestaat er daarenboven gebrek aan moedaan vrienden, aan kennis en wat al niet meer. ’t Is wel opmerkelijkdat er zoovele menschen gevonden worden, die klagen, dat zij geen tijd hebben en dus in dit opzicht arm zijn. Iemand heeft vast en stellig be loofd, iets voor u te zullen doen. Gij komt hem tegen, herinnert hem aan zijne belofte, houdt u verzekerddat hij aan die belofte reeds heeft voldaan, en moet op uwe vraag het antwoord of liever den uitroep hooren ik heb ’t nog niet kunnen doen, want ik had geen tijd Uw vriend zou u reeds sedert lang geschreven hebben, maar ook hij had geen tijd. Op menige vergadering blij ven zaken onafgedaan bij gemis aan tijd. Wanneer eene zeer bekende, uiterst werkzame natie tot spreekwoord heeft tijd is geld wat bedoelt deze dan met te zeggenik heb geen tijd. Wil dit eene groote armoede u aantoonen, of wil dit zeg gen tijd is zoo kostbaarstaat gelijk in waarde met geld en daarom kan ik geen tijd missen, maar moet hiermede even spaar zaam zijn als met het geld Wanneer wij de tegenwoordige toestanden BOLSWARD. Sedert een half jaar verschijnt te Chicago in de Vereenigde Staten, een weekblad de Nederlander, onder Hoofdredactie vna onzen vroegeren landgenoot, den Heer H. Uden Masman, terwijl als Hoofdagent en Correspondent voor Nederland is opgetre den, de Heer D. T. Uden Masman, predi kant te Winsum (Friesland). De prijs voor ons land is doll, 2,per jaar en doll. 1,25 per half jaar, d.i. omstreeks f5,en f 3,12s. Wij vestigen met vrijmoedigheid de aan dacht vooral van die vele familiën er op, welke in Noord-Amerika betrekkingen heb ben. Het is een blad op flink papier, met duidelijke letter gedrukt, in royaal kwarto- formaat. Het wordt met zorg geredigeerd, in goeden stijl, waarvoor bovendien de naam van den Hoofdredacteur waarborg is. Het vertegenwoordigt, zoover men uit enkele Nommers opmaken kan, geen bepaalde rich ting, maar plaatst een godsdienstig element op den voorgrond, zooals blijkt b. v. uit No. 25 dat begint met een fragment van onzen ten Kate uit „de Schepping” en dat tot opschrift draagt: „aan Hem!”. Eigen aardig is in de eerste kolom de Adreslijst, waarin personen, die eigen zaken doen, hunne namen kunnen doen opnemen tegen betaling van 50 cents per maand. Wij be groeten dit Nederlandsch blad met welge vallen en vertrouwen dat het wel in den geest zal zijn der steeds toenemende Hol- landsche bevolking in Chicago, die volgens de laatste opgave reeds 3300 zielen telt. BOLSWARD. Door het overlijden van den zeer eer waarden Heer J. C. Hondvorst, R. K. Pries ter van de orde der Minderbroeders en pastoor der St. Franciscus-kerk, verliest de R. K. kerk een waardig priester, zijne ge meente een trouwen herder, onze stad een edel burger. Hij droeg met recht den naam van „Vader”, dien elk hem gaf. Hij ging in stilte zijn weg, was velen ten zegen en gaf onbekrompen aan alle hulpbehoevenden, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis. Zijne nagedachtenis zal in zegening zijn. Heden werd zijn stoffelijk overschot ten grave gebracht op de begraafplaats bij de kerk te Blauwhuis, nadat het lijk in de Franciscus-kerk ten toon is gesteld en door honderden beschouwd. Het lijk werd door de koristen uit de kerk gedragen. De kin deren der R. K. School volgden den lijk wagen tot buiten de stad, tal van genoo- digden namen in rijtuigen plaats en zeer velen gingen met scheepsgelegenheid, om een blijk van belangstelling te geven en hulde te brengen aan den geliefden pries ter en herder. VERGADERING van den raad der Gemeente Wonseradeel op Zater dag den 24e November 1883, ’s voorm. 11 uur. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-verordening op het beheer en de bediening der brand-bluschmiddelen te Makkum. 2. Idem op de heffing van het vergun- ningsregt voor den verkoop van sterken drank in het klein. 3. Advies van Burgemeester en Wet houders op het verzoek van gecommitteer den uit de onderhoudpligtigen der Hijsaar- dertille, om die tille bij de gemeente in on derhoud en beheer over te nemen. 4. Idem op het verzoek van ingezetenen van Piaam tot slatting van de opvaart naar dat dorp. 5. Ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van Schoolgeld. 6. Benoeming van onderwijzeressen aan de scholen te Witmarsum en Pingjum. 7. Voorziening in de door periodieke af treding in de armbesturen te ontstane va catures. 8. Idem in de Schoolcommissie. 9. Beslissing over de uitgifte van het verslag van ’s raadshandelingen. 10. Schrijven van het hoofdbestuur der maatschappij van landbouw verzoekende adhaesie aan een adres tot toepassing van het stelsel van afmaken bij longziekte in het spoelingdistrict. 11. Bezwaarschrift bij Gedeputeerde Sta ten ingediend tegen de beslissing van den raad op eene reclame tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag. 12. Suppletoire kohieren van hoofdelijken omslag. Witmarsum, den 17 November 1883. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. vergelijken bij die van jaren geleden dan doen zich merkwaardige verschijnselen voor. Verplaats u voor een oogenblik in eene handelsplaats. Wat merkt men daar vooral op Een rustelooze beweging, eene voort durende gejaagdheid. De snelle gang der zich op de straat bevindende menschen spreekt van haast en altijd van haast. Toevallig ontmoet gij een bekende, en wilt hem vragen naar zijne gezondheid en die der zijnen en tevens naar eene of andere bizonderheid. Maar de man blijft nauwe lijks staan. Waarlijkhij heeft geen tijd Wanneer hij zich ophoudt en eenige minu ten met u spreekt, komt hij te laat voor den trein en daarom zal hij u in haast eenige woorden toewerpen en weg is hij. In vroeger tijd legde men te voet de af standen af, waarvoor men nu de trams ge bruikt niet zoozeer, omdat men niet kan loopenniet altijd uit gemakzucht, maar zeer dikwijls gedreven door de noodzake lijkheid, om tijd te besparen. Moet men dit of dat loopen, dan komt men hier of daar te laatmen heeft ook daarvoor al weder geen tijd, en zoo is de tram een onontbeer lijk voertuig geworden en duizenden en nog maals duizenden in de volle kracht des levens en in ’t bezit van een paar zeer ge zonde beenen maken er gebruik van. ’t Valt niet te ontkennen, dat die ruste looze gejaagdheid, een aanvang heeft geno men bij de invoering der spoorwegen en van alles, wat daarmede in verband staat. Alles drijft tot spoed, de tijd van jaagschui ten en wat daarbij behoort is voorbij en gelijk zoo menigmalen van verschillende zijden is opgemerktde onderlinge gezel ligheid heeft er niet bij gewonnen. Zoo ’n rustig buurpraatje op de bank voor de deur, die gezellige stoepvereenigingen en samen komsten zijn voorbij. De tijden zijn veran derd en hebben andere gewoonten ingesteld. Hoe dit ook zij, een uur heeft toch nog altijd zestig minuten en als men nagaat dat er juist door stoomwerktuigen in be weging worden gebrachtwaardoor veel minder tijd wordt vereischt tot het verrich ten van dezelfde werkzaamhedendan zou men bijna tot resultaat komen, dat de menschen veel meer tijd overhielden dan vroeger, en de uitdrukking„Geen tijd” nog veel onjuister en minder te verdedigen was dan vroeger. ’t Gaat met den tijd als met ’t geld. Al heeft men veel geld en men is niet spaar zaam en niet bedacht, om niet meer uit te geven, dan ons past, dan zal het natuurlijk gevolg niet uitblijven en de armoede, die reeds lang op den loer heeft gestaan, ont waart eene half geopende deur, en treedt onze woning binnen. Zoo ook met den tijd. Wat wordt er niet altijd kwistig wegge worpen als had men ruimschoots te be schikken als kon er nooit een einde aan komenzonder nog te spreken van de on mogelijkheid, om verloren tijd geheel in te halen, hetwelk dan tenminste met geld nog geschieden kan. Hoeveel levenstijd wordt er niet verslapen? Zonder nog te spreken van het ongezonde van een’ te langen slaap, is ’t een feit, dat hij, die eiken dag drie uur minder slaapt dan zijn buurmanin een jaar tijds niet minder dan 35 dagen heeft gewonnen. Hoe veel kan in dien tijd worden uitgevoerd een tijd, die voor den langslaper onherroe pelijk verloren isDat ovengenoemde getal doet in 10 jaar tijds bijna een geheel jaar levens winnen!’ Iemand, die overleg heeft, kan meer met een gulden uitvoeren dan een ander, zon der daarom gierig te zijn. En zoo gaat het ook alweder met den tijd, ’t Is eene prachtig mooie uitdrukking woekeren met den tijdmaar hoe weinig wordt ze in praktijk gebrachtHoeveel minuten verliest de achtelooze slordige alleen met het zoe ken naar zaken, die niet behoorlijk op hunne plaats waren gelegd Iemand die overleg heeft, doet, haalt twee dingen tegelijk en hierdoor wint hij alweder tijd. Een minuut gespaard, een minuut gewonnen en wanneer al die gewon nen minuten vereenigd worden, dan vormen BOLSWARDSCHECOURANT S j i i ii i I ii iM tig, len 1 i b«I 1 M ft

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1