NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1 BOLSWARD 8 i 1883. Twee en Twintigste Jaargang. No. 51. DONDERDAG 20 DECEMBER. Na den Storm. VOOR 51 TIMMERMANS-OVERPEINZINGEN. BUITEADANB. V BEKENDMAKING. B a A A KA KA A O. 1 5 den het voetpad tusschen onderwijzer maar bij doe. t. t. PIET. Fr. Crt. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wil je wel gelooven dat het timmermans- vak een beste zaak is als het er wat op weert, ’k Geloof dat ik mijn oudste jongen er Ook de vrije conservatieve partij in den Pruissischen Landdag heeft geprotesteerd tegen het brengen van eenige wijzigingen in de geheime stemming bij het kiezen van le den voor de Wetgevende Vergadering. ’t Heeft velen bevreemd dat ook de zoon van den Duitschen Kanselier met genoemde partij heeft gestemd. Mrg. Blum, de door den Keizer begena digde Bisschop van Limburg, kon wegens ongesteldheid nog geen bezit nemen van zijn zetel. Volgens de Germania kan de Bisschop eerst in het begin der volgende week in zijn bisdom worden terugverwacht. In het spoelingsdistrict is men zeer onte vreden over het verdubbelen van den post op de begrooting ter bestrijding der long ziekte. De Sch. Crt. acht die extra gevo teerde f300.000 voor de afmaking der van longziekte verdachte runderen in het spoe lingsdistrict geldverspilling, die allerminst te rechtvaardigen is, nu de toestand van ’s Rijks financiën iedere eenigszins mogelijke bezuiniging dringend vordert en terwijl reeds geruimen tijd proeven op groote schaal met de afmaking in het spoelingsdistrict zijn ge nomen, die het bewijs hebben geleverd, dat de afmaking der van longziekte verdachte runderen aldaar geen afdoende maatregel is. Als het stelsel van afmaking, naar den wensch van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw, één jaar zal zijn volgehouden, dan zal het blijken, of de meening van genoemd hoofdbestuur dat de longziekte in het spoelingsdistrict zal zijn uitgeroeid en heel Nederland van die ziekte bevrijd is zal worden bewaarheid. Volgens den Haagscben correspondent der Gr. Ct. is de eerste oplaag van 33.000 exemplaren van het geïllustreerde blad Holland-Krakatau geheel uitverkocht, zoo- dat een 2e editie eerlang het licht zal zien. V ERG A D E RI N G van den raad der Gemeente Wonseradeel op Zater dag den 22 December 1883, ’s voorm. 11 uur. Punten van behandeling 1. Beslissing in zake de uitgifte van het raadsverslag. 2. Adres van ingezetenen van Schraard en Exmorra, verzoekende verbetering in den toestand van het voetpad tusschen beide dorpen. 3. Schrijven van het armbestuur van Cornwerd c. a., verzoekende magtiging tot uitbesteding van de geneeskundige armen praktijk. 4. Adres van E. Annema, verzoekende ontslag uit de betrekking van aan de school te Makkum. Witmarsum, 15 December 1883. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. IIEklhVIHIAklAG. De Burgemeester van Wonseradeel her innert door deze de ingezetenen zijner ge meente, aan het Koninklijk besluit van 15 October jl. (Staatsblad no. 143), waarbij is bepaald, dat de oude koperen cen ten en halve centen op 31 Decem ber a. s. buiten omloop worden gesteld en dat die pasmunt uiterlijk vóór den 1 Fe bruary 1884 aan de kantoren der betaal meesters of van de ontvangers en commies ontvangers der directe belastingen, invoer- regten en accijnsen tegen gangbare munt kan worden ingewisseld. Witmarsum, 13 December 1883. De Burgemeester voornoemd, C. W. O. T. VISSER Fzn. Wie zal hem hebben Dat is geene vraag meer, maar wie zal hem het eerst hebben Koning Humbert staat in de deur van het Quirinaal en Paus Leo XIII in die van het Vaticaan en beiden wachten Duitsch- land’s Keizerlijken Troonopvolger als Gast. Maar ook de vraag „waar gaat de Vorst, voor wien niet licht eene deur gesloten zou worden, het eerst binnen is reeds opgelost. Die eer zal te beurt vallen aan het Quiri naal. En is Leo XIII daarmede tevreden HEERENVEEN, 16 December 1883. Binnen kort kan men van het Ny Liete boek de eerste jefte te gemoet zien. Deze jefte bevat acht nommers, waarvan no. 1 It Musyksjongen, woorden van Gysbert Japiks op de wijze van „Het dagetuitden Oosten”. Vóór een jaar of wat is deze wijze van genoemd liefelijk Middelneder- landsch lied, welke scheen verloren te zijn geraakt, teruggevonden. It Ny Lieteboek zal het eerste boek van den nieuwen tijd zijn, hetwelk genoemde melodie het volk te zingen geeft. Naar wij vernemen, heeft de verzamelaar en hoofdbewerker van het Ny Lieteboek, de heer P. J. Troelstra, jur. cand. te Groningen, „Het daget uit den Oosten”, op musyk gezetonlangs gevonden in de Academische Bibliotheek aldaar. Is er iets gevonden de diplomatie is vindingrijk dat Leo XIII de plaats achter Koning Humbert niet hinderlijk maakt Dat zal zich wel ontwikkelen, trouwens de wegen der politiek eu ook die der étiquette zijn ondoorgrondelijk. Intusschen, de Duitsche Kroonprins, die in ’t oorlogsveld eene eerste plaats inneemt, treedt nu ook op het politiek terrein voor ’t voetlicht, en de aandacht van geheel Europa volgt hem bij zijn intocht in de stad op de zeven heuvelen. Er is, van wege het Italiaansche Hof, reeds een officieel programma publiek ge maakt. 1. Daags na de aankomst van den Kroon prins dat is Maandag, groote receptie ten Hove. Des avonds gala-diner en militaire taptoe bij fakkellicht. 2. Dinsdag groote militaire revue over een corps van 32 bataillons infanterie, 12 batterijen veldgeschut, 12 escadrons kaval- lerie, een detachement genietroepen, een regiment alpenjagers, een brigade bergar- tillerie enz. Des avonds gala-voorstelling in ’t theater. 3. Woensdag zoo de Prins dien dag nog blijft een groote jacht. De stad zal schitterend verlicht worden. Men ziet het in dat programma is geen woord over den Paus en het Vatikaan. Van eene vertrouwelijke zijde wordt ge meld, dat de Kroonprins bij den Paus eene particuliere audiëntie zal hebben, zonder eenige officiëele ceromonie. En toch wordt van verschilende zijden volgehouden, dat de reis van den Prins hoofdzakelijk ten doel heeft den Paus een bezoek te brengen, dat von Bismarck zeer togen die reis was, en mocht hij, durfde hij wellicht met de Keulsche Crt. roepen zou „ga niet Fritz Maar houdt hij zich ook boos en is hij de auteur van de comedie De Nordd. Allg. Zeitung meldt: Bij het Va ticaan is tot dusver nog geen officiëele me- dedeeling van het bezoek van den Duitschen Kroonprins aan den Paus ontvangen, doch die kennisgeving zal stellig wel bijtijds ge schieden. Het bericht van de Germania, als zou het oorspronkelijk plan van het bezoek aan Koning Humbert en den Paus niet van het Departement van Buitenlandsche Zaken zijn uitgegaan, is van grond ontbloot. Bij de beraadslaging over de begrooting van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken, in de Kamerzitting van Zaterdag, stelde de heer Benjamin Raspail voor het crediet van 109,000 fr. voor het Fransche gezant schap bij het Vaticaan te schrappen. De heer Madier de Montjau gaf te ken nen, dat het beginsel der opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan al meer en meer ingang vindt bij de natie. Het is niet waar dat Frankrijk Katholiek is. Rechtens bestaat het concordaat niet meer sedert de Katholieke godsdienst heeft opgehouden Staatsgodsdienst te zijn. De regeering ont- Een onverwacht fortuintjede hemel zij dank Overal waar ik kwam, luidde het antwoord: „we laten van’t jaar niets meer doen, baasJawel, ’k begrijp hetnog eenige dagen gewacht en Jantje Krediet leeft weer minstens voor anderhalf jaar. Maar mijn knechten geven geen krediet en vragen werk en mijn werkgevers geven geen werk meeromdat de rekening eens te hoog mocht loopen Maar mijn knechten bemoeien zich na tuurlijk niet met zulke zaken, daar hebben ze geen verstand van en vragen eenvoudig heb je ook werk baas, en ik antwoordin ’t andere jaar hoorneen, dat antwoord ik niet, ik zeg zoek maar wat, mogelijk komt er morgen wel werk; maar van wat ik daar zeg geloof ik geen woord want ik heb de overtuiging opgedaan, dat er van’t jaar geen werk meer wordt gegeven. Och, was ’t jaar maar om, zeg ik in me zelf, ’t be gint me afgrijselijk te vervelen. Met het nieuwe gaat het zeker weer beter. Mijn rekeningen liggen op ’t afsluiten na al klaar. 2 Jan. gaan ze er op af. Ik heb er beste betalers onder van wie ik weet, dat ze mij 3 Jan. voldoen en de anderen in den loop van 't jaar tot 31 Dec. en misschien nog wel later. Ontvang ik maar voorloopig wat contanten, dan gaat het wel weer; doch om het einde te krijgen, zonder geld en zonder werk dat is een „moffetoer.” De Burgemeester van Wonseradeel Gelet op art. 21 der wet van 4 Decem ber 1872 (Staatsblad no. 134 maakt bekend dat in de week van Zon dag 9 tot en met Zaturdag 15 December jl. in deze gemeente geene personen aan MAZELEN overleden zijn. Witmarsum, 17 December 1883. De Burgemeester voornoemd, O. W. C. T. VISSER Fzn. Zal nu spoedig ook de Keizer van Oos tenrijk eene contra-visite brengen aan Ita- lie’s Koning Hij mogt het wel doen, maar Dat Koning Humbert weldra Duitsch- lands Keizer te Berlijn een bezoek zal bren gen, mag niet worden betwijfeld. Zoo redeneert hij bij zich zelf, dwaas die hij is; want nauwelijks is zijn overpein zing ten einde of daar strooit de hemel als met milde hand werk van den hoogen. Schoorsteenen worden omvergerukt en pan nen gaan bij honderdtallen hun verheven standplaats verlatenom aanstonds in dui- zende stukken vergruisd te liggen, glazen rinkelen over de straat, alsof ze geen geld kosten. En dat gaat maar zoo’n geheelen dag door. ’t Is niet te hopen, dat, als de maan op komt, de wind gaat liggen, ’t Zal wel niet, ’t Is nog geen volle maan; was dat het ge val, dan ware het minder Ahavan ’t jaar laten we niet meer werkenJullui had niet gedacht, hé, dat er besloten was er zal van ’t jaar w e 1 ge werkt worden. Morgen komen ze: „Kompliment van mijn heer of de baas dadelijk komen wou met een paar knechten, daar de schoorsteen om gewaaid was.” We zullen komen,hoor meisje, onmiddelijk. ’k Zal zelf eerst even aanloopen om het karwei op te nemen. Zie zoo zoo gaat i goed „Kompliment van mijnheer en of de baas dadelijk komen woude schoorsteen van mijnheer aan den overkant was door ’traam gewaaid en nu was ’t heele raam er uit en er moest een nieuw in.” ’k Zal dadelijk komen, hoor meisje, want ik moet toch ook bij de schoorsteen van mijnheer aan den overkant zijn, die door ’t raam van jou mijnheer gewaaid is. Wat een beste schoorsteen; als er zulke nog zes zijn, dan haal ik het jaar met fleur, al duurde ’t ook nog dertig dagen. „Kompliment van mijnheer en of de baas dadelijk komen wou; er waren pannen van ’t dak gewaaid.” ’k Zal aanstonds komen, meisje, of ik stuur de meesterknecht, want ik kan onmogelijk op alle plaatsen tegelijk zijn. Laat eens zien. Hoe staat het met mijn dakpannen ’k Geloof er is nog wel voor raad. De fabrikant slaat ze bepaald op, want er zijn onmogelijk zooveel gefabriceerd als er afgewaaid zijn, ’t Spreekt van zelf, ik sla ze ook op. ’k Zou een dief van me zelf zijn, als ik het niet deed. En als mijn pannen nu eens op zijn en ik kan niet meer krijgen De menschen kunnen toch niet zonder pannen op het dak zitten. Hoe dan Dan zal ’t best zijn, dat ik van de laatste afbraak gebruik. Waarom ook niet? Verreweg de meeste zijn zoo goed als nieuw als ik ze laat afboenen, ’k Behoef eigen lijk niet eens te vragen of er nog wel pan nen te verkrijgen zijn, ’k weet toch dat ze meer dan opgaan. Ik dien me alleen te informeeren naar den prijs waarop ze na den storm zijn gekomen, ’k Zet de opper man morgen dadelijk aan ’t afboenen met de pannen uit de afbraak. Leve de storm de omgevallen schoorsteenen en de vermorselde pannen ziet hare vijanden en zoekt hare gunst te winnen, alsof dio vijanden niet onverzoen- lijk waren. De Duitsche Kroonprins mag Keizer Hendrik IV navolgen en naar Ca nossa gaan, maar men zal de Franschen er niet heenbrengen. De heer Spuller antwoordde dat Frank rijk nooit te Canossa is geweest; maar het heeft altijd een gezant bij het Vaticaan ge had. Het amendement kwam nu in stemming. Het werd verworpen met 325 stemmen tegen 191. De begrooting van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is daarna goedge keurd. De post van geheime fondsen op staats- begrootingen heeft op parlementair gebied dikwerf aanleiding gegeven tot bittere ver- wijtingen. Zoo ook nu weer in de Fransche Kamer, bij de aanvraag van twee millioen franc’s voor geheime uitgaven. „Zeg ons zeideeen der Volksvertegen woordigers wat doet gij met dat geld De Minister van Justitie zweeg. „Zeg ons dan riep een ander on dersteunt gij met dat geld ook dagbladen koopt gij daarmede ook anderen om De Minister bleef eerst zwijgen, maar zeide eindelijk: „Ik ben nopens dat geld alleen verantwoording schuldig aan President der Republiek.” De 2 millioen werd aan de Regeering toegestaan. HARTWERD, 15 December 1883. Heden had alhier de aangekondigde do- minopartij plaats. Van de 26 deelnemers werd de prijs van f 12 gewonnen door J. de Vries te Klieuw, le premie van f 5 door J. de Boer te Burgwerd en de 2e premie van f 3 door D. Knol te Hartwerd. Sb BOLSH AIIDSCIIE COIJKAXT i'Hn-TT*

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1