NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOUSWARD WWSBBAMtt No. 52. Twee en Twintigste Jaargang. 1883. VOOR DONDERDAG 27 DECEMBER. 18 8 3. DONDERDAG 27 DECEMBER. BIITEALIVD. v BERICHT. J BI1VWK2VJDA1V». ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De hertog de Broglie heeft in den Fran- schen senaat eene belangrijke redevoering ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Uitgeefster van de Bols- WARDsche Courant maakt hare ge achte Abonnés en verdere Lezers in Wonseradeel bekend, dat zij even als tot nu toe, ook in 18 8 4 zal voort gaan met het verstrekken van een V E R S L A G der GEMEENTE RAADSZITTINGEN, alsg r a t is bijvoegsel bij de Courant, terwijl hetzelve ook te bekomen blijft voor de Abonnés en die het willen wor den op het verslag alleen tegen f2.50 per jaar, franco per post. De Abonnés van Bols ward zullen de Verslagen der Gemeenteraads vergaderingen eveneens als gratis bijvoegsel blijven ontvangen. Nog enkele dagen en weer is de grens bereikt van een jaar dat nauwelijks begon nen schijnt en dan weer zal geëindigd zijn. Met weemoed denken wij aan de rampen die ons vaderland en zijne koloniën getrof fen hebben. Nog was de eerste maand niet teneinde of een schrik ging door het land, toen de mare zich verspreidde der ontplof fing van een deel der kruitfabriek te Mui- den, doch niet te vergelijken is het verlies van menschenlevens en de schade door deze ramp geleden, bij de uitbarsting van het onderaardsche vuur in het hart van Krakatau dat heel de wereld met ontzetting vervulde. Ook de winden en het water hebben hun offers geëischt. Tal van wakkere zeelieden hebben achtereenvolgens aan onze verra derlijke kusten het graf in de golven ge vonden. Doch ook, afgescheiden van dit opzienbarende en ontzagwekkende, is er in kleiner kring veel geleden, waarvan de we reld niets of slechts iets heeft gemerkt, maar dat toch ook hevige zielesmart heeft veroorzaakt en diepe sporen achtergelaten. Wij hebben gestaan voor de sombere vraag stukken van het leven en den dood en waar is de Ziener die ze oplossen kan Slechts hij, die den moed heeft een kind te zijn of genoeg doorzicht, om te begrijpen dat hij het moet worden, vindt rust. Tegenover de vreeselijke werkingen der onweerstaanbare macht, die wij God noemen staat ook zooveel goeds en vriendelijks, staan zooveel zonnige levensdagen; zooveel voorspoed en zegen, zijn het deel van dui zenden geweest, zooveel kinderen hebben de ledige plaatsen aangevuld en vroolijk- heid in onze woningen verspreid, dat de onbevooroordeelde het gaarne erkent, dat er ten slotte nog veel meer oorzaak is om te juichen dan om te klagen en dat de ge spaarden bij millioenen geteld worden, te genover de duizenden die bezweken. Op het gebied van het menschelijk leven en streven, is er ééne gebeurtenis, die voor ons vaderland het jaar dat voorbijsnelt zal stempelen tot een van zeer groote beteeke- nis, omdat het ons kleine volk gelukt ist de opmerkzaamheid van heel de wereld op ons te vestigen en naar onze hoofstad te lokken, niet alleen de reislustigen en nieuws gierigen, maar de kooplieden en nij veren, de geleerden en kunstenaars uit alle landen van Europa en alle deelen der wereld. Niet tegen schoone berghellingen met majestueus geboomte als te Dusseldorf of Zürich, maar op een drassigen bodem, op een kale vlakte die tot eene bespotting was in den beginne is eene verzameling gebouwen verrezen, die men bij honderden telde, waar tusschen de wandelpaden zich slingerden, terwijl mollige grasperken met bloembedden en heesters het oog aangenaam aandeden. Daar gehouden over Frankrijk’s positie onder de mogendheden van Europa, over de bondge nootschappen, die er gesloten worden en Frankrijk als met een band omsluiten. „Men beweert zeide hij dat die bondgenootschappen den vrede ten doel heb ben, en ik mag dit gelooven, maar waarom blijven wij dan vereenzaamd Vermoedt men dat wij oorlogzuchtige oogmerken heb ben Frankrijk kan zich alleen opbeuren door wijsheid en arbeid. „Die vereenzaming is misschien toe te schrijven aan den regeeringsvorming, die niet strookt met de overleveringen der na burige landen Hoe dit zij, onze vereenza ming is een feit, en zij legt ons den plicht der grootste behoedzaamheid op. „Ik bezweer de regeering en den senaat die zaak geen oogenblik uit hunne gedach ten te laten gaan. In plaats van uit te kijken naar verre gewesten,‘.bid ik haarde wacht te houden aan onze poorten, de ge sprekken op te vangen die zachtkens ge voerd worden, en te bedenken dat er oogen zijn, die ons naijverig bespieden”. De President Minister Gerry antwoordde hierop. „Geen enkele mogendheid, heeft ons haar onwelwillendheid of ongenoegen betuigd. Noch Engeland, noch Duitschland zijn ge prikkeld door onze Tongkinsche expeditie. Men heeft gesproken van „het verbond der onzijdigen.” Ik geloof niet dat het bestaat. Men spreekt dikwijls van het ongenoegen van Europa. Ik geloof dat men te veel.van Europa praat. Het grootste gevaar voor Frankrijk zou daarin gelegen zijn, dat zijne staatkunde van recueillement ontaarde in eene staatkunde van zwakheid en loslaten. Om anderen vertrouwen in ons te doen stel len, moeten wij beginnen met vertrouwen in ons zelven te hebben. lijkheid te voorkomen, dat de leden het vermogen der gilden onder elkander ver doelen. Dat dit geen bagatel is kan blijken uit de inkomsten, die gezamenlijk 750,000 p. st. bedragen, waarvan 75,000 p. st. be stemd werd voor gezellig verkeer, 70,000 pd. st. voor onderhoud en versiering der gebouwen, 250,000 pd. st. voor presentie gelden aan de leden, 130,000 pd. st. voor salarissen, belastingen enz. Het overschot der inkomsten moest verder voor liefdadige doeleinden besteed worden. Uit Edinburg wordt gemeld, dat de jury in het proces de 10 beschuldigden wegens medeplichtigheid aan de dynamiet-misdrijven te Glasgow, het schuldig heeft uitgespro ken over 5 hunner ten aanzien van alle ge stelde vragenen ten aanzien van alléén de eerste vraag over de overige vijf. De eersten zijn tot levenslangen, de anderen tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld. De vermiste heer Deschamps uit Mau- beugewiens spoor men, gelijk men zich herinneren zal, te Antwerpen bijster raakte, zou het plan hebben gehad naar Amerika te gaan. Het heet, dat hij zijn vermogen 50,000 francs, heeft meegenomen. Bevreem ding wekt het echter nog altijd, dat Des champs zelf niets van zich laat hooren, en men evenmin van zijne bloedverwanten de bevestiging der geruchten verneemt. Albert Wolff wijdt zijn Courrier de. Paris ditmaal geheel aan het standje tusschen Sarah Bernhardt en Marie Colombier. Hij betreurt het, dat Sarah zichzelf recht ver schafte, maar men moet veel vergeven, zegt hij, aan eene vrouw, die reeds door nevral- gie is aangetast en die bovendien door de laatste repetities van een belangrijke cre atie overspannen is. Van Sarah Barnum” zelf zegt hij„Jamais rien de plus abomi nable n’a été écrit en ancune langue; j amais un si grand nombre d’obscénités n’a été vendu a la fois chez un libraire”. Kan het ook zijn zou men bijna ge neigd zijn te vragen dat Colombier en Sarah dat obsene boek voor gezamenlijke rekening hebben uitgegeven De wegen der reclame zijn duister. Men heeft allen grond te vreezen, dat de dood van O’Donnelldie zooals men weet verleden week in de gevange nis te Newgate opgehangen is, door zijne partijgenooten gewroken zal worden. Vol gens de Pall Mall Gazette zijn bij de En- gelsche politie mededeelingen uit New-York ingekomen, dat verscheidene personen uit Amerika, die tot de partij der „onoverwinne- lijken” behooren, op weg naar Engeland zijn. Dientengevolge zijn buitengewone maatregelen getroffen om voor de veiligheid des heeren Gladstone te waken, die zich op zijn buitenplaats Hawarden bevindt. Ver scheidene agenten van politie, gewapend met revolvers, zijn aldaar gestationneerd. Ook moeten bij de stedelijke regeering van Londen brieven zijn ingekomen, waar in met het voornemen gedreigd wordt om de Londenbridge en de gevangenis van Newgate in de lucht te laten vliegen. Beide punten worden daarom ook streng bewaakt. MAKKUM, 19 December 1883. De heer Ds. van der Meulen van Veen- dam trad hier heden op als spreker in on ze vergadering van volksonderwijs. In een voor ieder bevattelijke kernach tige taal sprak hij over, hoe men met met kinderen moet omgaan, menige opvoeders van kinderen ontvingen wenken die bij toepassing de laatsten zeker ten goede zullen komen. WONSERADEEL. De geldleening door deze gemeente uit geschreven groot f 17000, is toegewezen aan de firma A. Bloembergen en Zoon tegen 4% procent. hebben wij onzen roem als tweede koloniale mogendheid met eere gehandhaafd, daarheen zijn schatten heengestroomd uit alle oorden der wereld en terwijl er allerlei kunstgenot kon worden gesmaakt,h ebben de weten schappelijke congressen er een kenmerk van degelijkheid aan gegeven, dat het Ne- derlandsch karakter tot eer verstrekt, zoo- dat deze tentoonstelling meer dan eenige vroegere in het buitenland, nog voor vele jaren ten zegen zal zijn en vruchten kan afwerpen voor menig land en volk, moge het zijn in de eerste plaats voor onze eigene natie en hare heerlijke bezittingen. Nog eene gebeurtenis maakt dit jaar voor Nederland merkwaardig. Na eene schei ding toch van eene halve eeuw, hebben de nu regeerende vorsten elkander op we- derzijdsch grondgebied de hand gedrukt. Vooral onze Koning heeft op gansch zeer hoffelijke wijze, zijne paleizen in hoofd- en hofstad afgestaan tot een^tijdelijk verblijf aan Belgie’s Koning en Koningin en daar door is de vriendschappelijke verhouding be zegeld welke sints vele jaren bestaat tus schen de bevolkingen van Noord- en Zuid en vormen deze te samen met behoud van ieders ^onafhankelijkheid, een bolwerk waarmee de groote mogendheden bij moge lijke booze aanhechtingsplannen, zonder eenigen twijfel zullen moeten rekening hou den. Wat’ het volk zelf betreft, nog te veel wordt het gedreven door een zucht naar genot, die onvermijdelijk leidt tot ontevre denheid met het bestaande, nog te veel wroet het in eigen ingewand en laat zich leiden door leidslieden, die meer en dat met vrome woorden en schoone leuzen vaak den triomf zoeken hunner staatkundige plannen, dan het waarachtig heil der natie. Toch blijft een groot deel des volks door een bezadigden geest bezield. Er zijn licht punten waar te nemen. Op verstandige wijze wordt’do verhouding niet zelden besproken tusschen kapitaal en arbeid tusschen den werkgever en den werkman. Er is weinig vrees dat de dwaze leer der sociaal-demo- craten en van het communisme in ons land veel aanhangers zal erlangen. Ook bij de vrijzinnigen komt een weinig meer leven, vooral is de meer en meer toenemende uit drukkelijke verklaring der meergegoeden dat zij verlangen eene belastinghervorming waardoor zij tegenover den kleinen burger en werkman, een evenredigen deel zullen dragen in de lasten, een verblijdend ver schijnsel. Op het gebied van het on derwijs, vooral van het lager, is het helaas! eene voortdurende duisternis en ver warring. Als men de bezuinigingswoede na gaat onzer volksvertegenwoordiging, is het met den toestand onzer schatkist treurig gesteld. De landbouw kwijnt door verschil lende oorzaken, de veeteelt gaat vooruit, de veehandel bloeit over het geheel, de nij verheid spant zich in, de groothandel zoekt naar nieuwe wegen. Zoo is er winst en verlies, lijden en vreugd geweest, maar te midden van dat alles is er eene groote en liefelijke vertroosting, de Engel der liefde slaat nog steeds zijne vleugelen over Neder land uit en fluistert in duizende harten, het eeuwig Evangelie. „De liefde is het meeste”. Waar is, mag ik vragen, een nood die niet wordt gelenigd, lijden dat niet wordt ver zacht? Zoolang ons volk zoo wonden bal semt en tranen droogt, hongerigen spijzigt en naakten kleedtverwoeste velden in vruchtbare akkers herschept, de puinhopen opruimt en nieuwe huizen bouwt, het leven waagt voor het leven van zijn naasten en daarbij niet vraagt naar landaard en geloof, is er een zeer gezonde kern, bekleedt het op niet onwaardige wijze, in weerwil zijner veel vuldige te kort komingen, zijne plaats onder de volkeren der aarde en mag het met moed de toekomst tegen gaan. M. E. van der MEULEN. Kopenhage was dezer dagen in beroering door het ontdekken van de uitgifte van valsche bankbiljetten door een boekver- kooper en een boekdrukker. Op den dag dat zij met die uitgifte begonnen, werd dat ontdekt en op denzelf- den dag waren de daders, na volledige be kentenis, achter ’t slot. Zij hadden voor 100.000 kronen aan val sche biljetten gemaakt en voor ongeveer 30.000 kronen uitgegeven. De overigen werden in de woning van den boekverkooper gevonden. De Minister van Oorlog in Rusland wil het jaarlijks contingent van recruten vermin deren en daardoor ruim 6 millioen roebels bezuinigen. Dat is een goed bericht. Treurig en ergerlijk is echter de tijding dat de opper-militaire arts bij ’t Roode Kruis zich in zijne woning te St. Peters burg heeft doodgeschoten. Men zegt, dat hij zich jaren lang liet om- koopen om officieren in de pensioens-lijst van het Roode Kruis op te nemen. Die schandelijke handel was dezer dagen aan ’t licht gekomen. De Italiaansche Kamer van Afgevaar digden is tot 22 January verdaagd. Niet alleen te Rome, maar ook te Napels en Florence hebben demonstration plaats gehad naar aanleiding van de verjaring van Oberdank’s terechtstelling. Verschei dene personen zijn wegens deelneming aan die demonstration in verzekerde bewaring genomen. Ook zijn eenige nieuwsbladen der partij van de Irrendentisten, die Ober dank’s daad moordaanslag op Keizer Frans Jozef poogden te verdedigen, in beslag genomen. Over de 75 gilden van Londen-city is door de koninklijke commissie het dood vonnis uitgesproken. Men zal de thans nog levende leden dier vereenigingen wel in het genot van hun tegenwoordige rech ten laten, maar het aannemen van nieuwe leden wordt verboden, de gildehuizen zullen worden verkocht en men verwacht onver wijld een voorloopig besluit om de moge- 6 ROLSWARDSCHE COURANT i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1883 | | pagina 1