NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 1J KENNISGEVING. 1884. J F* No. 5. Drie en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 31 JANUARIJ. DONDERDAG 31 JANUARIJ. Onwillekeurige zelfmoord uit onkunde. B 6 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ^XXXXXXXXXXXXXKXXXX^ een i de eene zijde en daaronder sche letters De Oostenrijksche advocaat Rosenberg, die graaf Batthyany in een duel doodde, is tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Op de vraag van den president der Rechtbank of hij gehuwd was, antwoordde hij, dat, al mocht hij volgens de burgerlijke wetten ongehuwd zijn, zijn huwelijk met de gravin Batthyany volgens de Joodsche kerkehjke wetten voltrokken was. Deze uitspraak is in lijnrechten strijd met eene beslissing, door een raad van eer in Tyrol ge nomen. Een student, tot eene clericale vereeniging be- hoorende en tevens reserve-officier, werd op het station van Botzen beleedigd. Hij weigerde te duelleeren, omdat zijn gezond verstand, zijn ge weten en zijn plicht als Catholiek zich daartegen verzetten, terwijl hij er zich op beriep, dat het tweegevecht zoowel door de militaire als door de burgerlijke wet strafbaar is gesteld. Deze argu menten baatten hem echter weinig, want de mili taire raad van eer, aan welken de zaak ter be slissing werd opgedragen, verklaarde hem infaam en niet waardig langer den rang van officier te bekleeden. Terwijl Rosenberg tot gevangenisstraf veroor deeld wordt, omdat hij duelleerde, wordt een ander eerloos verklaard, omdat hij weigerde de zelfde strafwaardige daad te plegen. Zonderlinge tegenstrijdigheid Wanneer zal er eens een einde komen aan de vele conventioneele leugens, waartoe ook vooral het zoogenaamde begrip van eer behoort, die, ondanks alle ver lichting en beschaving, in de menschelijke maat schappij blijven voortwoekeren In den Oostenrijkschen Rijksdag is in behan deling het voorstel, om de Duitsche taal tot Rijkstaal te verklaren. De tegenstanders van het voorstel doen alle mogelijke moeite om de inderdaad zeer eenvoudige quaestie door allerlei spitsvondigheden tot eene zeer ingewikkelde te maken. Zoo werd van de zijde der federalisten beweerd, dat niets moeilijker was, dan eene definitie te geven van het begrip „rijkstaal”. „Niets eenvoudiger” zeide de heer Lienbacher „de rijkstaal is de taal van het rijk”. Tegen deze bepaling was inderdaad niets in te brengen. Alle leden waren verstomd over zulk eene bondige uitlegging. In Rusland wil de Regeering een hoofdelijke belasting heffen van alle mannen tusschen de 18 en 55 jaar. Het bedrag zou voor allen gelijk zijn. De arrestatie van 35 studenten aan de univer- siteit te Moskou, tengevolge van de ontdekking, dat er onder hen een verbond bestond met re volutionaire strekking, heeft aanleiding gegeven tot een aantal huiszoekingen bij studenten aan de universiteiten te Kieuw, Warschau, Kasan, Charkow en St. Petersburg met het gevolg dat, naar men verzekert, niet minder dan in ’t geheel 138 studenten in hechtenis genomen zijn, die door de te Moskou gevonden papieren zouden aange wezen zijn als met het revolutionaire verbond in betrekking te staan. Deze geheele zaak wordt met de grootste geheimzinnigheid behandeld, en het publiek zal daarvan wel nooit het ware ver nemen. De 138 beschuldigden zullen op bevel des Keizers terechtstaan voor de buitengewone militaire rechtbanken, die de zaken summier en met gesloten deuren behandelen zullen. Het is waarlijk alsof de Regeering met opzet steeds meer en meer brandstof voor de dreigende revolutie opstapelt. Volgens de Central News werd Lord Derby’s antwoord op de voorstellen der Transvaalsche deputatie 1.1. Zaturdag verwacht. Hij verwerpt hare voorstellen betreffende neutraalverklaring van den handelsweg over Bechuanaland en de nieuwe wes telijke grensmaar hij geeft tevens zijne bereid willigheid te kennen om een ander voorstel in overweging te nemen en de onderhandelingen voort te zetten. Een later bericht zegt, dat de deputatie het antwoord van Lord Derby ontvangen heeft. De deputatie is voornemens eene audiëntie bij hem aan te vragen, die waarschijnlijk gisternamiddag zou plaats hebben. Dr. Jorissen maakt een manifest gereed, het welk hij, alvorens naar de Kaap te vertrekken, aan het Nederlandsche publiek zal richten, en waarin hij zijn standpunt ten opzichte der Trans vaalsche aangelegenheden zal omschrijven. J Burgemeester en Wethouders van de gemeente Wonseradeel, Brengen door deze ter kennis van belangheb benden, dat de LOTING van de in het vorige jaar in deze gemeente voor de MILITIE inge schrevenen zal plaats hebben te Witmarsum, in het Gemeentehuis, op Vrijdag den I’ehi'iiai'jj e.k., des voormiddags ten 9y2 ure; dat op den dag der loting ter Secretarie van de gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden om de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, ter wijl om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, het paspoort, een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijke dienst ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militieraad wordt geopend, ter Secretarie voor- noemd moet worden ingeleverd. Witmarsum, den 15den January 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. reiding, de zeer hooge prijs die de bereiding vor dert, en vooral ook het zeer groote gevaar voor ontploffingen, die even verwoestend zijn als die van buskruid, en die zoo lichtelijk plaats vinden dat in den regel alleen de ervaren scheikundige ze weet te voorkomen, dit alles te zamen maakt, dat het waterstofgas alleen bruikbaar is in scheikundige werkplaatsen of dergelijke kunst- inrichtingen, waar het op beperkte schaaLen met de noodige voorzorgen, vooral tot het vóórtbren gen van zeer groote hitte op een enkel punt, wordt aangewend. Maar dat waterstofgas, waarvan wij nu spre ken, is niet wat men in het dagelijksch leven gas noemt, en zoo veelvuldig tot verlichting ge bruikt wordt. Dit laatste is ook wel geschikt tot verwarming, en men heeft dan ook wel gas kachels of andere stookinrichtingen waar het ge bruikt wordt; maar dat gebruik is niet zeer uit gebreid, en terecht, want het vereischt, behalve de voorzorgen tegen ontploffing, die daarbij, hoewel niet zoo spoedig als bij het eerste, toch altoos te vreezen is, ook voorzorgen tegen den kolendamp, die er in hooge mate uit voorkomt. Want het is geen zuiver waterstofgas, maar koolwaterstofgas waterstofgat met kool verbon den. Het geeft, al naar de kwaliteit is, tot iy2 maal de hitte van zuivere kool, dus veel minder dan de zuivere waterstofmaar daarentegen geeft het, door de koolstof die er in is en die bij de verbranding in een hevig gloeien geraakt een zeer sterk licht, en vandaar dat het, ook veel goedkooper te bereiden, als verlichtingsmiddel zeer goed is toch bemerkt men daarbij de be zwaren, die het als verwarmingsmiddel heeft, zeer duidelijkgevaar van ontploffing, meer warmte dan men bij een licht toestel wensche- lijk acht, en bederving van de lucht in het ver trek. Wat den kolendamp betreft, kan het dus met de overige brandstoffen onder ééne rubriek gebracht worden. Bij de gewoonlijk in het dagelijksch leven ge bruikt wordende brandstoffen, speelt de koolstof de hoofdrol, bij turf, hout, stroo of stoppels, houts kool, cokes, steenkolen, is het de koolstof, waar uit ze of bijna geheel of hoofdzakelijk bestaan, die de warmte moet gevenby steenkolen komt er het koolwaterstofgas nog bij, dat er in bevat is, en dat men bij de verbranding eerst ziet ontsnappen als een dikke geele damp, die weldra hevig ontvlamt en verbrandt, waarna de kool zonder vlam blijft voortgloeien, even als cokes, die dan ook, zoo als bekend is, niet anders zijn dan steenkolen, waar de gasfabriek het koolwa ter stofgas uitgehaald heeft, maar zonder de kool zelf te verbranden(l). Zuivere kool vlamt in het geheel niet, maar gloeit alleen. Bij de verbranding van alle die brandstoffen ontstaat het kwaadaardig product, dat men ge woonlijk kolendamp noemt. Wat is dat eigenlijk? Verbranding eener stof is, scheikundig gespro ken, niet anders dan hare verbinding met zuur stof. Zij verkrijgt die zuurstof uit de dampkrings lucht, die voor ongeveer een vijfde deel uit zuur stof bestaat. Vandaar geene volkomen verbran ding, zonder ruimen toevoer van luchtbij ge- brekkigen toevoer van lucht is de verbranding niet volkomen. Hierdoor komt het dat er eigen lijk tweederlei soort van kolendamp is bij vol komen verbranding vereenigen zich 3 gewichts- deelen koolstof met 8 gewichtsdeelen zuurstof b. v. bij grammen gerekend, 3 gram koolstof en 8 gram zuurstof; zij vormen samen 11 gram van een nieuw gasvormig voorbrengsel, dat in de scheikunde koolzuur of koolzuurgas heet(2). Dit koolzuur nu is volkomen ongeschikt voor de ademhaling, het werkt verstikkendin eene ruimte, met enkel koolzuur gevuld, volgt de ver stikkingsdood binnen weinige oogenblikken. Wordt in eene gesloten ruimte de aanvankelijk zuivere dampkringslucht door het bijmengen van koolzuur verontreinigd, dan openbaren zich, zelfs reeds als de hoeveelheid koolzuur nog gering is, de eerste verschijnselen, in mindere mate maar toch kennelijk, die de verstikking voorafgaan moeielijke ademhaling, een gevoel van benauwd heid, als het verder gaat verdoovingbij voort gaande werking moet ook dan het einde de dood zijn. Daar de mensch de zuivere zuurstof met de lucht inademt, maar die verbonden met koolstof weêr uitademt, zoo zullen in een geheel gesloten vertrek, waar zich vele menschen bevinden, die voorloopers der verstikking zich weldra doen ge voelen; men opent dan gewoonlijk deuren of vensters, en de zaak wordt verholpenwacht men daarmede te lang, dan waarschuwt de ver dooving, het flauwvallen van den een of ander uit het gezelschap, dat men op den weg is van onwillekeurigen zelfmoord. Doorgaans geeft dan zulk een toeval van zelf aanleiding tot het openen van het vertrek, en het aanbrengen van frissche luchten zoo worden ook de overigen gered. Maar als nu zoo iets in den nacht gebeurt, als allen slapen Dan is het gevaar uit den aard der zaak grootermaar dan doet de benaauwd- heid den een of ander ontwaken, die dan raad schaft. Dat geldt echter enkel, wanneer men met kool zuur te doen heeft, dat door de belemmering der ademhaling, de benauwdheid, als het erg wordt, het kloppen der aderen vooral in ’t hoofd waar schuwt, ten minste als het zich in geringe hoe veelheid langzaam ontwikkelt. Maar er is nog iets anders. Als de verbranding niet volkomen is, bij gebrek aan luchttoevoer, dan verbinden zich 3 gram kool- slechts met 4 gram zuurstof, dan krijgt men eene gassoort, die in de scheikunde kooloxyde-gas heet. En dat gas is nog veel boosaardiger dan het koolzuur. Het werkt veel spoediger bedwelmend, en heeft zelfs bij de inademing de werking van een vergift op het bloed. In zuiver kooloxyde- gas i s d e dood oogenblikkelijk; en in eene ge sloten ruimte is de bijmenging van maar weinig kooloxyde-gas noodig in de lucht van het vertrek, om de bedwelming te doen ontstaan, en in die bewusteloosheid al ras de dood. Onze verbrandingstoestellen, (kachels, fornui zen, enz.) zijn doorgaans niet zoo volmaakt, dat alle brandstof genoeg lucht krijgt om volkomen te verbranden tot koolzuur er vormt zich altoos ook meer of minder kooloxydegas. Maar beide worden door de trekking van den schoorsteen verwijderd, en dan is er geen gevaar. Als men dus zorgt dat de kachel niet a 1 te vol is, en dat de sleutel in de pijp nooit geheel gesloten is, maar altoos zoover geopend blijft dat er dui delijke optrekking plaats vindt, dan zal men geen nood hebben van stikken. Wij die vaak uren lang in een niet groot vertrek bij eene duchtig met steenkolen gestookte kachel doorbrengen, hebben nog nooit eenigen last van benauwdheid ot iets dergelijks gehadmaar de sleutel van de kachel is nooit meer dan half dicht, en wordt bij iedere aanvulling van brandstof eene poos geheel geopend. Maar bet grootste gevaar loopt men, als men gloeiende kolen aanbrengt in een gesloten vertrek. Dan is er volstrekt geene optrekkingdat heeft twee kwade gevolgen vooreerst dat alle scha delijke gassen die zich vormen, in het vertrek blijven; en dan ook, dat er bij gebrek aantrek king te weinig lucht bij de brandende kolen komt; terwijl door de asch die de kool bedekt, de lucht toevoer nog veel langzamer plaats vindt. Dan is de geheele verbranding onvolkomen, en vormt zich weinig of geen koolzuur, maar enkel kool oxydegas en dat waarschuwt niet door be nauwdheid of dergehjke verschijnsels, het be- bedwelmt onmerkbaar, de eerste aanvankelijke bedwelming verdooft het bewustzijn juist genoeg om het niet te merken, en zoo raakt men, eer men en zonder dat men het voelt, in geheele bedwelming en bewusteloosheid, en de dood is onvermijdelijk en volgt spoedig. Het is dus een gevolg van de onkunde omtrent het ontstaan en de werking van het kooloxyde- gas, wanneer men meent„eer er gevaar is, zullen we ’t wel merken aan het gevoel van be nauwdheid en moeielijke ademhaling.” Neen, dat is alleen het geval, als men met enkel kool zuur te doen heeft, en opmerkzaam is; maar bij kooloxydegas is dat niet het geval; juist wat den kolendamp zoo aantrekkelijk maakt voor be raden zelfmoordenaars, het onmerkbare der bedwelming is het gevaarlijke er van voor anderen. Als men nu nagaat, dat bij het verglimmen van kolen dat kooloxydegas moet ontstaan, en dat het onmerkbaar op de verraderlijkste wijze doodt, dan zal men het gevaar inzien van een komfoor met kolen of een geheel gesloten kachel in een gesloten vertrek; dan zal men de uitdrukking van het opschrift van dit artikelonwillekeurige zelfmoord uit onkunde, niet te sterk achten. Want wat anders dan onkunde kan de oorzaak zijn, dat velen een erkend zelfmoorde na a r s-r e c e p t op zichzelven aanwenden Men achte dan de waarschuwing niet over dreven, die door zoo vele treurige voorbeelden als maar al te gegrond wordt aangewezenniet enkel het slapen gaan, maar reeds het vertoeven in een geheel gesloten vertrek, met eene hoeveel heid glimmende kolen genoegzaam om ook maar eenige merkbare warmte te geven is inderdaad zelf moord tenzij de hoeveelheid kolen te klein zij om de g e r i n g e maat kooloxydegas te geven die gevaarlijk is, maar dan ook te klein om te verwarmen, of tenzij er goede, deugdelijke lucht- verversching zij, moet men sterven in zulke omstandigheden, als er niet haastig ontdek king door anderen en alzoo, en dan nog maar misschien, redding komt. De Banier. WORKUM. Heden, Dingsdag, is alhier uit zee opgevischt een vaatje, bevattende ongeveer 2% kilo kruit. Wellicht is dit nog afkomstig van het onlangs bij Scheveningen gestrand vaartuig met kruit en dynamiet. Mede is hier aangedreven eene flesch, waarin naamkaartje in tweeën gevouwen. Aan de 1staat gedrukt in steendrukletters E. Reiniger, met potlood geschreven in Duit- Reutlingen Germany. Aan de andere zijde is met potlood geschreven Our ship is wrecked. Nous somes naufragés. Wir haben Schiffbruch gelitten. De schrijver heeft daarmede te kennen willen geven dat hij thuisbehoorde te Reutlingen in In de laatste dagen werden wij getroffen door het inderdaad groot aantal gevallen, door de nieuwsbladen medegedeeld, van bedwelming en verstikking door kolendamp omtrent verschei dene personen werd bericht, dat zij daardoor ge dood zijn, terwijl anderen slechts door tijdige ontdekking van den dood zijn gered, uit den reeds aanwezigen schijndood door doelmatige middelen bijgebracht wordende. Dit deed ons besluiten, de aandacht op dit on derwerp te vestigen. Want wij houden ons over tuigd, dat er onder ons volk nog eene te groote onkunde heerscht aangaande het gevaar, waaraan men zich daarom zoo licht blootstelt. Er zijn plaatsen waar dit niet zoo isin Parijs b. v. is de kolendamp algemeen bekend als een zeer gemakkelijk en expediet huismiddeltje voor iemand die het leven moede is, om er zich zon der pijn of op meer gewelddadige wijze van te bevrijden men zet in een klein kamertje zonder schoorsteen of met goed afgesloten schoorsteen een flink komfoor met gloeiende kolen, sluit vensters en deur, zet zich in een leunstoel of legt zich op een bed, desnoods op den grond, en weldra soms na een kort gevoel van be dwelming dat niet eens onaangenaam is, op zijn ergst van eene korte lichte hoofdpijn verzeld, maar als de hoeveelheid kolen groot genoeg is in verband met de ruimte der kamer ook zonder eenig voorafgaand verschijnsel, geheel ongemerkt, dommelt men in, of liever geraakt men „van zichzelf”, om niet weer te ontwaken en niet weder bijgebracht te kunnen worden. Maar daar is ook de dood door kolendamp doorgaans een vooraf beraamde, koelbloedig volvoerde en met bewustheid gepleegde zelfmoord en juist omdat de kolendamp als middel tot zelfmoord aldaar zoo algemeen bekend is, wacht zich er voor een ieder die niet zichzelven wil vermoorden. In ons vaderland echter schijnt men het nog niet algemeen in te zien, dat kolendamp, ingea demd, altoos een instrument des doods is, en dat, indien de dood niet volgt, en wel spoedig, zulks enkel is te danken aan geringe hoeveelheid met betrekking tot de ruimte waarin men zich bevindt, en die natuurlijk met dampkringslucht gevuld is, welke met eene geringe hoeveelheid kolendamp gemengd, niet zoo spoedig doodelijk iswaarover straks nader. Het is daarom, dat wij in voor iedereen, ook voor den niet-scheikundige, verstaanbare taal over deze zaak een en ander tot waarschuwing en inlichting wenschen te schrijven in dit artikel. Van alle stoffen, die tot verwarming kunnen worden aangewend door ze te verbranden, zou het zuivere waterstofgas de beste zijn, indien er geene overwegende bezwaren aan deszelfs ge bruik waren verbonden. Het waterstofgas geeft de grootste hitteeen bepaald gewicht er van geeft 41/, a 4*/2 maal zooveel warmte bij de verbranding, als een gelijk gewicht van de zui verste kool (cokes of houtskool.) Bij de ver branding van waterstofgas ontwikkelt zich hoe genaamd geen schadelijk gas noch eenig neven product het verandert in zuiveren waterdamp, die bij bekoeling als water neerslaat, maar niet voordat de lucht in het vertrek er, naar verhou ding der temperatuur, mede verzadigd is. Des niettemin is het waterstofgas geheel ongeschikt voor- dagelijksch gebruik. Dat het ondanks de groote hitte zeer weinig, ja bijna geen licht geeft zou niet hinderen waar het enkel tot verwarming moet dienen het zou zelfs juist daarom in vele gevallen te verkiezen zijn. Maar de moeielijke olieverf voor het dagelijksch leven te lastige be- Bolswardsche Courant sa (1) Ook in hout, turf, enz. is in meerdere of mindere mate koolwaterstof aanwezig, hoewel niet zooveel als in de steenkool, hierdoor, en door andere stoffen die er in zijn, verbranden ze alle eerst met vlam, en blijven dan gloeien. (2) Dat men ook in staat is, het koolzuur vloeibaar en vast te doen worden, doet hier niets ter zake, in gewonen toestand is het altoos gas- of dampvormig.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1