NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD £®E WONSRftA»££I. 1884. Drie en Twi ntigste Jaargang. No. 7. KOOPEN ZONDER GELD. VOOR DONDERDAG 14 FEBRUARI!. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 14 FEBRÜARIJ. P. van de Velde Mz. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 1 kenis van het votum, alleen om het samengaan van de conservatieven met het centrum te brand merken. ENGELAND. Northcote, lid van ’t Parlement keurt de te genover Egypte gevolgde politiek af. Dit geeft Wilfrid Lawson aanleiding om de volgende motie in te dienen „Het Huis wenscht thans niet zijn gevoelen uit te spreken over de Egyptische politiek, die de Regeering in de laatste twee jaren volgde met goedvinden van het Huis, maar vertrouwt, dat de Engelsche troepen in het vervolg niet meer gebruikt zullen worden met het doel de Egyptenaren in de keuze van hun eigen heerscher te belemmeren De voorzitter van het Lagerhuis, Brand, zal met het oog op de motie van afkeuring nu vermoedelijk vooreerst nog geen ontslag nemen, zooals verwacht werd, dat hij zou doen. De conservatieven rekenen bij de stemming op den steun der lersch-gezinden. Volgens een bericht is Cetewayo plotseling gestorven, waardoor de Engelsche Regeering van eene groote verlegenheid bevrijd is. FRANKRIJK. De groote kwestie van den dag geldt thans de commissie van onderzoek naar den toestand van de arbeid-crisis bij de nijverheid en den landbouw. Eene sub-commissie hield Zaturdag eene bijeen komst, onder voorzitterschap van den heer Spuller, met het doel om een plan van werkzaamheden voor te bereiden. Besloten werd, overeenkomstig het door de Kamer genomen besluit, binnen den kortst moge- lijken tijd een eerste rapport uit te brengen over de industrieele crisis te Parijs. Het verdere onder zoek, ook den landbouw betreffende, zal daarna geopend worden. De bouwstoffen voor genoemd rapport zullen verleend worden aan de door de vertegenwoordigers der verschillende takken van Parijsche nijverheid verstrekte inlichtingen. Bij het onderzoek zullen de volgende vragen worden voorgelegd: Wat is de algemeene toostand uwer industrie Hoeveel werklieden houdt zij in normale tijden bezig? Wat is het aantal werk uren in normale toestand Hoever strekt zich HARLINGEN, 11 February. Eenigen tijd geleden heeft de heer Jac. Pos- thuma, houthandelaar en architect alhier, door middel van het plaatselijk nieuwsblad gewezen op de omstandigheid, dat de bagger, welke uit onze havens wordt opgemalen en weer in zee geworpen, dezelfde specie is, waaruit de noord en westelijke gedeelten van onze provincie be staan hij gaf daarbij tevens de analyse op, door de landbouwschool te Wageningen als resultaat van een scheikundig onderzoek overgelegd. Se dert zijn verscheidene belangstellenden uit de provincie Groningen, die de waarde van het zeeslib voor magere gronden kennen, hierheen gekomen, om een locaal onderzoek in te stellen, en dezer dagen deed een vermogend landbouwer eene opzettelijke reis naar hier, naar Delfzijl en naar Kampen, om de betrekkelijke waarde van dezen bagger bij drie genoemde plaatsen te on derzoeken. Hij heeft, na drie proeven van de verschillende steden aan gloeihitte te hebben blootgesteld, bevonden, dat de Harlinger bagger 14 pctdie van Delfzijl 8 en die van Kampen 5 pct. had verloren, waaruit is op te maken, dat de hier gebaggerde specie van de drie soorten voor den landbouw de meeste vruchtbaarmakende deelen bevatte. DONKERBROEK. Dat dienstboden door hunne meesters of mees teressen uit den dienst worden weggezonden is geen zeldzaamheiddoch dat de „heer des hui zes” de woning ruimt voor de meid is zeker een niet alledaagsch verschijnsel. Sedert Mei jl. woonde de landbouwer-rentenier J. K. hier samen met eene vrouwelijke dienst bode, en moeten buren getuigen, dat de verstand houding tusschen hen in den laatsten tijd verre van familiaar te noemen was. Zaterdag jl. is J. K. met zijn inboedel vertrok ken naar zijne dichtbijwonende kinderen, voor de meid de woning, een hoopje aardappelen, een bed, wat brandstof' en een kachel achterlatende. zeker kan hij ’t doen en hij doet het ook wer kelijk. Zonder geld Ja zonder geld van zich zelven, met het geld van anderen. Men noemt dat tegenwoordig gepast of ongepasthuizen met zilveren daken, ’t Is eene akelige, droeve tegen stelling. Terwijl de uitdrukking doet denken aan overvloed, rijkdom en weelde, is gemis de werkelijkheid. Men zal mij tegenwerpen, dat deze hulp toch ook zijne goede zijde heeft en ik beaam dit ook ten volle. Wanneer een arbeidzaam jong mensch vooruit wil in de wereld, toegerust is met de noodige bekwaamheden en als ’t ware een kapi taal in zijn hoofd bezit, dan is ’t hard, wanneer gebrek aan de noodige geldelijke middelen ’t hem ónmogelijk maken. Gelukkig dan, wanneer hij iemand vindt, die hem in dit opzicht wil helpen en ondersteunen. Voor hem zal ’t een spoorslag zijn om zijn best te doen, om alles in te spannen, ten einde dat voorschot te boven te komen, die schuld uit te delgen en eindelijk ge heel vrij te worden. De man van zulke begin selen zal dankbaarheid gevoelen en dat gevoel zal hem krachtig helpen, om aan zijne verplich tingen te voldoen. Zoo zou ’t kunnen, zoo zou ’t moeten zijn, maar zoo is ’t helaas maar zeer zelden en als bij gunstige uitzondering. De denkbeelden zijn niet meer zoo bekrompen. Daarenboven is dat rustige, dat be stendige, dat gestadige, meestal verdrongen door rustelooze gejaagdheid, door begeerte om te wa gen, om te winnen, welke aanspoort tot roeke loosheid, ’t geweten zeer ruim en rekbaar maakt, zoodat menigeen er zich niet over bekommert, hoe hij leeft met het geld van anderen, met het geen hem in werkelijkheid niet toebehoort. Men zal ’t toch waarlijk niet kunnen ontken nen, dat deze manier van handelen eene schrik verwekkende uitbreiding heeft verkregen. Ge steld nog, dat iemand met het geld van anderen eene zaak begint, maar niettegenstaande zuinige levenswijs en met inspanning van alle krachten en vermogens, door ziekte, door tegenspoed, Üoor onverwachte verliezen achteruitgaat, dan is dit te bejammeren, dan is de man ongelukkig, maar niet oneerlijkwanneer men daarentegen bijna dagelijks ziet, hoe men stelselmatig, met bereke ning, met het geld van anderen waagt, dan noem ik dit gewetenloos. Zijn de voorbeelden niet aan te wijzen van hen, die door begeerte naar winst gedreven, op ’t altaar der bouwwoede offeren wil len, en als hunne middelen dit niet veroorloven, daartoe eens anders middelen gebruiken, en wan neer dan de onvermijdelijke gevolgen komen en de perceelen, door de al te groote menigte, niet verhuurd worden, dan storten zij in den afgrond, aan welks rand zij stonden, maar dien ze niet zien wilden en slepen, helaas ook anderen daar in mede Doetinchem. De ex-keizerin van Frankrijk, Eugénie, liet den 6den February een lijkdienst houden in de kerk te Chislehurst, waar het stoffelijk overschot van haar gemaal en van haar zoon rust. Zy woonde den lijkdienst, met haar gevolg, bij. Op dienzelfden dag en op hetzelfde uur werd het stoffelijk overschot van Eugéne Rouher te Parijs ter laatste rustplaats gedragen of liever voorloo- pig bijgezet, dewijl ’t plan bestaat om ’t lijk later naar Auvergne over te brengen. De lijk dienst, die in de St. Augustinuskerk plaats had, werd door meer dan zesduizend personen bijge woond. De lijkkist was met een aantal kransen be dekt, waaronder een door den ex-Keizerin Eugéne gezonden. De plechtigheid liep zonder stoornis af. De man die een groot heer in Spanje, de Her tog van Albyna, onlangs met bier „besproeide” is gepakt. Hij verontschuldigt zich, dat hij niet den Hertog bedoeld had, maar een postiljon, die bij het rijtuig stond, had hij dat buitenkansje toegedacht. Met dezen had hij twist gekregen en daar hij niet al te nuchteren geweest was, kwam het bier op de Hertogelijke jas terecht. Of ze hem die vergissing vergeven zullen Wat zullen de dieven het land krijgen, als zij het bericht lezen, van de oprichting te Luik eener internationale onderneming, ten doel heb bende om gestolene of verloren goederen weder in ’t bezit te krijgen van de rechtmatige eige naren Men kan zich abonneeren voor f 1.25 waarvoor men onder een letter en een nummer ingeschreven wordt. Dezelfde letter en hetzelfde nummer laat men op zijne goederen graveeren, borduren of schilderen. Dewijl de maatschappij tot exploitatie van slaapwagens en de politie van verschillende landen hunne medewerking hebben verleend kan allicht een gestolen of ver loren voorwerp weer terecht komen. Als nu de banken van leening bij het beleenen van voor werpen maar een goeden bril op ’t kantoor heb ben en ieder weldenkende meewerkt, dan zullen de dieven van professie spoedig eene meeting moeten houden over de wijze waarop zij hun handwerk in ’t vervolg zullen uitoefenen. Het kapitaal voor de tentoonstelling te Ant werpen is geheel volteekend. De werklieden in de kantoenspinnerijen van Lancashire hebben eieren voor hun geld gekozen. Zij hebben de werkstaking geëindigd en genoegen genomen met eene loonvermindering van 5 pet. Of de 3000 werklieden in de ijzersmelterij te Bel fast, die thans hun werk hebben gestaakt, spoedig het voorbeeld van hunne kantoenspinnende col lega’s zullen volgen, zal misschien afhangen van het al of niet kunnen gewennen aan honger lijden. thans in uwe industrie de werkeloosheid uit Wat is het cijfer uwer loonen, en aan welke afwis selingen is zij onderhevig? Aan welke oorzaken schrijft gij dien onbehagelijken toestand toe, waaronder uwe industrie gebukt gaat De sub-commissie is Dingsdag ochtendopnienw vergaderd, om kennis te nemen van de lijst der vereenigingen en syndicaten, die de president Spuller gemachtigd is aan de Regeering te vragen, en om de volgorde vast te stellen, waarin de op te roepen personen zullen worden gehoord. De zittingen zullen doorgaan, ook al houdt de Kamer zitting, ten einde de werkzaamheden der Com missie zooveel mogelijk te bespoedigen. Frankrijks eerste Minister heeft zich niet te be klagen over de wijze waarop bovenbedoelde commissie is samengesteld. Onder de 44 leden dezer commissie toch zijn 35 Ministeriëelgezinden; de 9 overigen behooren tot de uiterste linkerzijde of tot de radicale linkerzijde, maar onder deze tegenstanders van het Kabinet, althans in de onderwerpelijke zaak, bevinden zich de invloed rijkste woordvoerders Clemenceau, Lockroy, Fle- quet, Andrieux en Allain-Targé. De heer Jules kan nu bijna zeker zijn dat de commissie hem niet in te groote verlegenheid zal brengen, en dezen waarborg kan hij beschouwen als revanche over de nederlaag hem door Clémenceau berok kend, die het benoemen van de commissie voor stelde en dit voorstel deed aannemen met de hulp van de rechterzijde en eenige leden der Republikeinsche Unie, die in dit geval het Ka binet in den steek lieten. De Minister van Marine heeft van admiraal Courbet telegrammen ontvangen, nieuws meldende tot 2 February. De expeditie in de provincie Nam Dinh is afgeloopen. De opstandelingen onder bevel van de Doc, die gekwetst is en in Bac Ninh een schuilplaats gezocht heeft, werden geheel en al verspreid, waarbij zij groote ver liezen leden. Oonder de Chineesche en Anamie- tische troepen in Bac Ninh heerscht oneenigheid. De stemming aan het Hof vanHuéblijft uitstekend. Dezelfde Minister heeft van den goeverneur van Cohinchina het volgend telegram van 8 February ontvangen. De twee gevolmachtigde Ministers, die naar admiraal Courbet gezonden om dezen bij de pacificatie des lands te helpen, zijn de Minister van openbare werken van Annam en de Secretaris van den Rijksraad. De twee gezanten, die vroeger door Annam naar de Chineesche Regeering ge zonden waren, zijn zeer teleurgesteld terugge keerd. Generaal Millot zal 10 February in Mon- kin aankomen. DUITSCHLAND. In de politieke kringen van Berlijn verzekert men, dat het overleg, hetwelk de heer von Giers te Weenen en te Berlijn heeft gepleegd, niet zonder vredelievenden invloed is gebleven op de staatkunde, welke Rusland volgt op het schier eiland van den Balkan. Ook hoort meq niet meer van eenige beweging der Russische garni zoenen aan de Pruisisch-Russische grenzen, van welke in de eerste helft van het vorig jaar zooveel gesproken werd. Zelfs een poging van enkele Fransche bladen, om die zaak opnieuw aan de orde te stellen, is bepaald mislukt. De heer von Giers heeft omtrent de vroeger door Rusland genomen maatregelen de meest bevre digende verklaringen afgelegd en tevens verze kerd, dat in ’t vervolg van Russische zijde alles zou vermeden worden, wat aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe grieven. Wanneer dan ook (zoo besluit de Berlijnsche berichtgever) door een bekend blad wordt be weerd, dat, als gevolg der besprekingen met den heer van Giers, de midden europeesche alliantie tot niets is herleid, althans zoo goed als geheel ontbonden kan worden beschouwd, dan behoeft men die mededeeling niet ernstig op te nemen dergelijke leugenachtige voorstellingen bewijzen slechts, wat men het publiek al zoo op den mouw kan spelden. Aan de Nordd. Allg Ztg wordt uit Warschau geschreven Men verhaalt hier dat de Regeerings inspecteur der spoorwegen in Polen bevel heeft ontvangen, het daarheen te leiden, dat alle spoor- wegwerklieden, die nog niet officieel van hun voor nemen hebben doen blijken om Russisch onder daan te worden, binnen twee maanden moeten ontslagen worden. Ook zullen zij, die wel aan vrage om naturalisatie hebben gedaan, doch hun eed als onderdaan nog niet presteerden, zoo zij hem niet binnen een jaar afleggen, naafloop van dien termijn uit den spoorwegdienst moeten wor den weggezonden. De inspecteur zou de spoorweg- directiën slechts mondeling van den inhoud der Mi- nisterieele beschikking in kennis hebben gesteld. In de liberale kringen te Berlijn is men zeer ontstemd over de nederlaag, welke de Minister van Gossler in het huis van Afgevaardigden heeft geleden met betrekking tot de motie of resolutie van den heer Stöcker, waarin gevraagd werd dat des Zondags geen onderwijs op de herhalingscholen zou worden gegeven op de uren, waarin de openbare godsdienstoefeningen gehou den worden. Men beschouwt, van den kant der liberalen, het bewuste votum als een votum van wantrouwen jegens den Minister von Gossler. I Vermoedelijk overdrijven de liberalen de betee- Onze tijd is in alle opzichten rijk aan nieu wigheden en wel op allerlei gebied. Verbazend onbegrijpelijk is de uitbreiding die aan alles wordt gegeven en ’t is, alsof we nog eenmaal zoo verre zullen komen, dat het woord onmogelijk tot het verledene zal behooren. Gezegende tijd voorwaar! Dankbaar moet iedereen erkennen, dat we er vry wat beter aan toe zijn dan onze voorvaderen, die zich met ge brekkige middelen van vervoer, gebrekkige werk tuigen in allerlei opzicht moesten behelpen, hoe wel ze er toch ook kwamen, al ging het dan langzamer. Uitbreiding, vergrooting, uitzetting, zijn alle zoovele kontrasten van inkrimpen, vernauwen en van deze familie is ook bekrimpen en het bijvoeglijknaamwoord bekrompen. Die goede, eenvoudige voorvaderen hadden bekrompene denk beelden in vergelijking van hunne naneven. Wanneer we in oude boeken eene karakterschets aantreffen van de Hollanders dan heet het daar: ze zijn nijvere, eenvoudige menschen, wel wat stijf, wat. stug, in zich zelven gekeerd, zich niet gemakkelijk met vreemdelingen aansluitende, maar dan wordt er gewoonlijk ook bijgevoegd: ze zijn zuinig, eerlijk, gehecht aan hun geld, een dubbeltje omkeerende, voor zij het uitgeven en daardoor zeer geacht bij degenen, die met hen handel drijven en zaken doen, daar men op hun woord en hunne betaling kan vertrouwen. Maar, zooals ik zeide, die goede menschen waren daarbij zeer bekrompen in hunne denk beelden. Ook in hunne daden Durfden ze niet? Waren zij bevreesd, angstvallig Neen dat niet. Wanneer het er op aan kwam, om de handen uit den mouw te steken, om onbekende landen op te zoeken, handelsondernemingen op groote schaal maar op goede, solide grondslagen te vestigen, voor hunne vrijheid en onafhankelijk heid en godsdienst te kampen, dan waren ze niet schroomvallig, niet bekrompen. Dan waren ’t mannen van stavast, van moed, van kracht, van vastberadenheid, van doorzetten, van overwinnen. Maar waarin waren hunne denkbeelden dan bekrompen Och’t is zeer goed mogelijk, dat ik my ver keerd uitdruk of den tegenwoordigen toestand glad verkeerd begrijp, maar van de gewoonten van die oude voorvaderen lees ik ’t volgende, bijvoorbeeld Iemand had door spaarzaamheid wat geld bij een vergaard en wilde een huis bouwen. Maar ’t moest goed, solide zijn. De berekening kwam, maar omdat het stevig moest zijn, viel de som niet mee en ’t bleek, dat de voorhanden zijnde gelden ontoereikend waren. Wat gebeurde er nu Het bouwen werd doodeenvoudig uit gesteld, met de hun eigene volharding werd het sparen en bijeenbrengen op dezelfde wijze voort gezet, totdat de vereischte penningen bijeen waren. En al ging daarmee nog eenigen tijd heen en al werd somwijlen ’t geduld op eene harde proef gesteld, daar teleurstelling als anderszins niet zelden een gedeelte der bezitting deden ver smelten, toch niet opgegeven, doorgezet met taai geduld, maar niet begonnen, voor men had wat men moest hebben. En als ik nu naga, in welk een tijd, in welke toestanden wij tegenwoordig leven, wat er zoo algemeen voorvalt en hoe er vrij algemeen ge handeld wordt, dan moet ik wel uitroepen, wat bekrompene denkwijze! Hoe naïf! Daartoe word ik gebracht door de volgende vergelijking Iemand wil eene zaak beginnen, daartoe een huis bouwen. Zeer goed. Heeft hij ’t noodige kapitaal, de vereischte gelden Neendat niet. Dan kan hij ’t ook niet doen. Niet doen Wel VERGADERING van den Raad der Gemeente Wonseradeel op Zaterdag 16 February 1884, ’s voorm. 10 uur. Punten van behandeling 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het schrijven van den heer J. W. Maas te Makkum, betreffende de keur op de bruggen over het kanaal MakkumTjerk- werd. 2. Idem op het adres van kerkvoogden van Burgwerd inzake de overname van den toren. 3. Circulaire van de Commissie uit de ge meentebesturen, die geïnteresseerd zijn bij het Justitiehuis te Sneek, inzake de overdragt van den opstal van dat gebouw aan de gemeenteSneek. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de school te Makkum. 5. Idem te Pingjum. 6. Resolutie van Gedeputeerde Staten, hou dende nadere bedenkingen tegen de verordenin gen op het schoolgeld. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot yerhooging der bezoldiging van den brug- draaier te Witmarsum. Witmarsum, 9 February 1884. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1