NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOtSWAW WMSmMÏIu 1 1 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 9. r BEKENDMAKING. VOOR MARIA LICHTMIS.’ BUITENLAND. BINNENLAND. BEKENDMAKING. DONDERDAG 28 FEBRUARIJ. 2» wichten dit jaar zal worden gevaceerd 10%—12 Er is 10—12 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. 1— 2 2— 5 1—3 3—4 3-4 3—4 3—4 23 23 23 23 23 10- 11 11— 12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 9—12 20 20 20 20 20 20 20 n.m. 1-4% 1-4% 1-4% 1-4% 1-4% 1-4% 1-4% 1— 2 2- 3% 3%-4 n.m. 1—5 1—5 ENGELAND. Sir Charles Dilke, voorzitter van het Lager huis, deelde mede, dat de Regeering hare ziens wijze in zake de bezetting van Merw aan de Russische Regeering heeft medegedeeld. Verder zeide hij, dat de bevolking van Afgha nistan zeer vriendschappelijk gezind is jegens Engeland, dat er in geslaagd is, om er een ster ken en onafhankelijken voorpost van te maken. Dilke heeft zijn ontslag genomen als voorzitter van ’t Lagerhuis. Gladstone drukte zijn leedwezen hierover uit. Er is een votum van dankbetuiging en een adres aan de Koningin aangeboden, met ver zoek dat het H. M. moge behagen den heer Dilke een schitterend bewijs van hare gunst te verleenen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Wonseradeel brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat door hen naar aanleiding van het bepaalde in art. 81 der wet van 17 Augus tus 1878 (Staatsblad no. 127) is opgemaakt en in de Secretarie ter lezing gelegd een staat van de in de gemeente aanwezige kinderen van boven de zes tot beneden de twaalf jaren, welke niet gevonden worden op de door de hoofden der scholen ingezonden lijsten van op 1° January dezes jaars schoolgaande kinderen. Ouders of verzorgers van op dien staat voor komende kinderen verkrijgen, volgens de slot bepaling van het aangehaald wetsartikel, geene ondersteuning, geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de gemeente, tenzij zij aantoonen, dat hunne kinderen ten onregte daarop gebragt zijn of het niet schoolgaan van deze aan hen niet te wijten is. Witmarsum, 23 Februarij 1884. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. openbaar gemaakt, hetgeen zeker niet had be lmoren te geschieden, en ofschoon de heer Sargent aan die openbaarmaking in het minst geen schuld had, wordt hem sedert dien tijd door de Regee- ringspers, in meer of mindere termen verweten, dat hij volkomen onbekend is met alle diplo matieke gewoonten. Erger nog maakte het een conservatief orgaan, het Deutsches Tageblatt, dat den heer Sargent openlijk deelneming ten laste legt aan spoorweg- speculatiën van verdacht allooi, en beweert, dat hij een partijman in plaats van een diplomaat is, terwijl een officieuse correspondentie in de Mün- chener Allgemeine Zeitung verzekert, dat de Amerikaansche gezant al zijne wetenschap om trent de Duitsche politiek ontleent aan de mede- deelingen van enkele Engelsch-sprekende liberale vertegenwoordigers. Is op zich zelf reeds het terugzenden van den veel besproken brief een feit, dat op de verhou ding tusschen Duitschland en de Republiek der Vereenigde Staten een zeer betreurenswaardigen invloed kan hebben, de zaak wordt er niet beter op, wanneer de geheele officieuse pers, klaarblij kelijk aan een wachtwoord gehoorzaam, tegen den gezant der Republiek te velde trekt. Men kan hier niet denken aan onbekendheid met di plomatieke gewoonten, maar slechts aan eene opzettelijke schending van deze vormen. Wenscht de Regeering uit Washington een anderen ver tegenwoordiger te ontvangen, dan staan haar ge noeg wegen open om dit verlangen kenbaar te maken, zonder dat zij tot een courantenoorlog hare toevlucht behoeft te nemen. EGYPTE. „Niet vóór Zondag zal de expeditie te Soeakim gereed zijn om tot ontzet van Tokar op te kun nen rukken”. Zoo luiden de telegrammen nu, en daar Tokar genoegzaam van levensmiddelen was voorzien zou men dan vroeg genoeg komen om de bezet ting te verlossen. Maar vóór de Zondag kwam, had Tokar zich overgegeven Waarom Muiterij onder de bezetting en de bevelhebber die allen moed en alle geestkracht mist, om als een Tewfik-Bey, de held van Sinkat, op te tre den, moest toegeven aan den wil der Egyptische officieren, die de Engelschen haten, meer dan ze het de Arabieren en negers van Soedan doen. Wat zal de Engelsche expeditie nu doen Terugkeeren Men veronderstelt dit. FRANKRIJK. De Fransche Ministerraad heeft ernstige be raadslagingen gehouden over de begrooting van 1885. Tirard stelt zich, door het nauwkeurig innen der belastingen een winst voor van 50 millioen franks. Is dan die 50 millioen in vorige jaren door de vingers gegleden Die vraag was niet onnatuurlijk. Neenmaar met naauwkeurig innen werd be doeld, dat het toezicht op de brandewijnstokei' wat scherper zou zijn. Deze hebben een zeker privilegie waarvan misbruik gemaakt wordt om alcohol-belasting te ontduiken. Het wetsvoorstel tot wederinvoering van de echtscheiding wordt, zooals het thans gewijzigd is, in een bespottelijk licht gesteld. Zoo b.v. zegt de Bepublique radicale dat het kan saamgevat worden in deze twee artikelen„Art. 1. De echtscheiding, in beginsel, is weder ingevoerd. Art. 2. Feitelijk zal zij nooit toegepast worden.” DUITSCHLAND. Zoowel de Duitsche als de buitenlandsche bladen blijven zich bezig houden met de veel besproken quaestie van den brief van rouwbe klag, door het Representantenhuis van Washing ton naar aanleiding van Lasker’s dood verzonden. Meer en meer krijgt de zaak een persoonlijk karakterde bladen, die de verdediging van den Rijkskanselier op zich nemen talrijk zijn zjj niet beijveren zich om aan te toonen, dat vijandschap tusschen den heer von Bismarck en den Amerikaanschen gezant te Berlijn, den heer Sargent, de oorzaak is van de spanning, die op dit oogenblik tusschen de Unie en de Duitsche Regeering bestaat, en zij blijven niet in gebreke, om de schuld uitsluitend op den heer Sargent te werpen. De Amerikaansche gezant heeft zich den toorn van von Bismarck op den hals gehaald, door in eene dépêche aan zijne Regeering over de zoo genaamde hygiënische maatregelen der Duitsche Regeering ten opzichte van den invoer van Ame- rikaansch varkensvleesch, deze maatregelen rond weg het uitvloeisel te noemen van eene protec- I tionistische agrarische politiek. Deze dépêche is Maria Lichtmis, het eerste feest na Christus’ geboorte aan de Moeder Gods gewijd, (Maria’s reinigingdies pacificationis Sanctae Mariae) werd als heilige dag ingesteld in 544. Paus Sergius voegde er in 701 de inzegening der was kaarsen bij, en daardoor kreeg het feest den naam van Maria Lichtmis, en wel omdat op dien dag vóór de mis eene processie wordt ge houden, waarbij allen, die er aan deelnemen, kaarsen van was of aangestoken gewijde kaar sen dragen, als zoo vele zinnebeelden van de verlichting der heidenen door het ware licht. Maar juist die laatste instelling toont, dat de oorsprong van het feest in het heidendom wor telt. Oudtijds werd namelijk op den 2n Februari evenwel niet overal op dien dag maar naar gelang van klimaat of streek, ook op den 22n Februari (St. Peter) het eerste hoofd-lente- feest of liever zomerfeest want de Germanen kenden, toen de lentefeesten ontstonden, slechts twee jaargetijden, winter en zomer gevierd, een feest dat daarna den naam aannam van Lichtmissen of Lichtmesz. Het woord Missen beteekent steeds een hoofdfeestdag, omdat in de plaats van de vroegere offers de christelijke missen traden. Eerst later werd op eiken zon- en feestdag in elke kerk de mis gelezen. In Februari werd bij de ontwakende vruchtbaarheid der aarde de Aarde-moeder, Haertaook naar gelang van streek of volksstam, Bechtla-Hulda, Holle, Lieve Vrouw, of eenvoudig Fru of Vrouw genoemd, godsdienstig vereerd. Nog zegt de landman in de maand Februari oudtijds Harnung, Hormaned, Sparkel geheeten, „regeert het wijf”. Bertha, Hertha of de Lieve Vrouw, had vooral de vrouwelijke werkzaamheden, den vlasbouw en de vlasbereiding, zoo ook de spinnerijen onder hare hoede. De zoogenaamde spinavonden, Spin- stuben hadden dan ook meestal in Februari plaats. Op Hertha’s feestdag werden talrijke lichten aangestoken en, zoo het schijnt, werden bij gelegenheid van deze feestviering maskerades danspartijen en drinkgelagen gehouden. De vroeg ste bisschoppen ijverden althans tegen die dui- velsche dansen en het branden van waslichten. Maar tevergeefs -het volk liet zich dat gelief koosd gebruik niet ontrooven. De kerk eindigde ook hier met het over te nemen en er eene christelijke beteekenis aan te geven. De waskaarsen speelden niet slechts op Licht mis, maar ook bij andere Germaansche feesten eene hoofdrol, zooals uit de latere Christelijke verbodsbepalingen is op te maken. Bij alle in stellingen van godsdienstigen aard moesten kaar sen branden, en vuren flikkeren. Geen gods dienstoefening mocht zonder vuur gehouden wor den zelfs den stervenden gaf en geeft nog het oud geloovige gebruik de gewijde brandende waskaars in de hand. In de heilige eiken wer den kaarsen gestoken en op de kruiswegen moes ten op zekere dagen ook kaarsen branden. Deze lichten gaven het aanzijn aan vele bijgeloovige gebruiken' en volksoverleveringen, die ook na de invoering van het Christendom vooral op het platteland stand hielden. Zoo wijdde de kerk op Lichtmis waskaarsen, die later tegen het onweder en tooverij werden aangestoken, en ze werden den stervenden in handen gegeven, om de booze geesten te verjagen. Ieder bracht zijn kaars in de kerk mee, en na de inwijding trok de gemeente met aangestoken kaarsen, Maria liederen zingend, rondom de kerk. Bleef bij dien omtocht ook maar ééne kaars branden, dan was dit een voorteeken van een goed bijen-' jaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Wonseradeel Brengen bij deze ter kennis van belangheb benden le. dat voor den herijk der Maten en Ge- Te Tjerkwerd in de Naai- en Breischool. uren n.m. Over ’t algemeen werd de 2e Februari als een zeer gewichtige dag beschouwd, om het we der en den oogst te voorspellen. Is dien dag het weder schoon en helder, dan zal het een goed jaar zijn. Valt er evenwel regen of sneeuw, dan zullen de levensmiddelen duur wezenis er mist, dan zijn epidemiën te ver wachten is er wind, dan bestaat er vrees voor oproer en oorlog. Zal het dus goed gedijen, dan moeten de vrouwen op Lichtmis in den zon neschijn dansen. Op Lichtmis zoo meent het volksgeloof begint de leeuwerik te zingenzoo veel dagen hij voor vrouwenlichtmis zingt zoo veel dagen zingt hij daarna. Aan den 2en Februari was sedert de oudste tijden nog eene bijzonderheid verbonden. Op dien dag vertrekken namelijk in onderscheiden streken van Duitschland en België, en ook van ons vaderland, vooral op het platteland de dienst boden, om zich in andere diensten te begeven of te gaan trouwen. Voor de boerenknechts was daarvoor hier en daar de 22e Februari de aangewezen dag. Die verwisseling gaf oudtijds en ook nog een veertig jaren geleden aanleiding tot menig vreugdebedrijf. De viool ging dan in de herberg en er werd lustig gedanst en ge sprongen. Ook werden op Lichtmis in vele huisgezinnen wafels gebakkenvan daar het spreekwoord in Vlaanderen „Onze Lieve vrouw roert de pan!” Voor Tjerkwerd, Parrega, Exmorra, Allingawier Hieslum, Greonterp, Dedgum, Te Makkum Voor Makkum, Te Witmarsum in het Voor Witmarsum, Arum, Hartwerd, Hichtum, Schettens, Longerhouw, Olde- en Ugocl. Lollum, Schraard, Pingjum, Te Harlingen Voor Kimswerd, Woensd. ten hunne voorwerpen tot den -■- schonden en in den toestand, waarin zij den eer- J dat de onjuist bevonden gewichten tegen sluit vastgesteld tarief, ten bate van’s Rijks kas, door den IJker worden gejusteerd 5e. dat alleen behoorlijk schoon- en droog ge maakte maten en gewichten zullen worden on derzocht 6e. dat de gewichten beneden het gram (mil- ligram-gewichten) alleen aan de vaste IJkkan- toren kunnen worden geverifieerd 7e. dat belanghebbenden bij de terugontvangst hunner voorwerpen nauwkeurig dienen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar later een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, niet zal ontslaan van rechts vervolging 8e. dat de IJkplichtigen, die van de voor hen gestelde vacatie geen gebruik hebben ge maakt, hunne maten en gewichten ter herijking kunnen aanbieden aan het IJkkantoor, aan de Oosterkade te Leeuwarden, op Dingsdag en Vrij dag van 9 tot 1 uur. Witmarsum, 20 Februarij 1884. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. Dinsdag 18 Maart Woensd. 19 Donderd. 20 55 55 55 55 75 55* 55 Woensd. 23 Burgwerd, Donderdag 24 24 24 24 30 dat verkoopers van nieuwe maten en gewich- Het dienstpersoneel, waarvoor die dag bijzon der bestemd was, schijnt zich in den goeden ouden tijd zoozeer aan luidruchtige vermaken overgegeven en zoo weelderig gedragen te hebben dat Maria Lichtmis doorging als de eeredag voor verkwisters en lichtzinnige menschen, die men dan ook om die reden met den naam van „lichtmissen” bestempelde. De le Februari gold oudtijds ook als de dag waarop landpachten eindigden of begonnen, en de pachtpenningen werden betaald, waartoe ech ter later de le Mei werd aangewezen. Op het platteland, worden de groote tuinen, gelegen bij woningen die met 1 Mei worden betrokken, nog steeds met 2 Februari aanvaard; op dien dag toch ontwaakt de aarde uit haren winterslaap en begint het sneeuwklokje te bloeien, dat de lente inleidt{Zondagsblad.) BOLSWARD. De voorstelling Zondagavond jl. gegeven door de Rederijkerskamer „Unitas” in de Sociëteit Ami- citia was zeer druk bezocht. Zeker wel een be wijs, dat de vorige optreding van genoemde kamer goed had voldaan, en de verwachting van deze opvoering gunstig was. Welnu niemand werd dan ook teleurgesteld, ook nu weder toonde de kamer met ijver en lust te hebben gerepeteerd, alle 3 opgevoerde stukken liepen flink van stapel en verschaften veel genoegen. Ook het bal; hetwelk op de uitvoering volgde, was recht amicaal, werden dames niet door heeren gevraagd, dan zag men twee dames zamen dansen. Konden enkele heeren geen dames vinden om mede te dansen, en die toch de beenen niet rustig konden houden, geen nood, toch dansen, twee heeren te zamen in een woord, het was recht vrolijk en liep tot ieders genoegen af. ARUM, 25 Februarij. ’t Is algemeen bekend, dat onze kerk zwaar is te bespreken. Waren er vroeger reeds mid delen aangewend zulks bleek vruchteloos, ’t Was daarom dat H.H. Kerkvoogden en Notabe len besloten hierover eens een geluidkundige te hooren. Gisteren woonde dan, met dat doel de Heer Levèbre uit den Haag, eene specialiteit op dat gebied, de beide godsdienstoefeningen bij. Naar zijn aanwijs zal nu ’t een en ander in ’t kerkge bouw en aan ’t spreekgestoelte veranderd worden, in de hoop dat alsdan dat kwaad zal zijn verholpen. Bij den verkoop der vastigheden van den Heer de Rapper is de herberg voor f 9960 toe gewezen aan J. J. Meijer alhierde timmeraffaire met daarvoor staande heerenhuizinge benevens afzon derlijke werkmanswoning aan S. Buwalda alhier voor slechts f2116. Het geheele blok nieuwe woningen, twaalf in getal waaronder een goed ingerichte winkel werd gekocht door onderscheidene liefhebbers voor een gezamenlijk bedrag van f3257. Meijer is nu bezitter der beide „Arumer Leeu wen” (de gouden- en de gekroonde leeuw.) Moge ’t hem welgaan met deze nieuwe on derneming - Te Broek in Waterland was in 1883 geen enkel kind boven de zes en beneden de twaalf jaar, dat geen schoolonderwijs ontving. In de twee buitenwijken, Zuiderwoude en Uitdam, waren er echter vier, die de scholen niet bezochten. In den loop der vorige week werden in de gemeente Oud-Beierland geen gevallen van pok ken aangegeven. De pokken-lijders, die nog onder behandeling waren, zijn allen hersteld. In twee huizen, waar de pokken geheerscht hadden, en waarvan de bewoners voortdurend geweigerd hebben die te laten ontsmetten, is dat thans geschied op last van den adjunct-inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht, die Vrijdag een bezoek aan die gemeente bracht. Een tweede knecht van den landbouwer L. v. d. S. te Westmaas, 17 jaar oud, maakte van de afwezigheid van zijn boer gebruik om de staar ten van de paarden en de pluimen der koeien staarten af te snijden. Na verhoor bekende deze persoon spoedig. Een gedeelte van het gestolen haar werd nog bij een opkooper gevonden en in beslag genomen. Gemeentehuis. v.m. Dinsdag 22 April 1012 W-23 D=C X D=C DCXiDCAC v.m. Maandag 17 Maart 910% 17 17 17 17 17 17 in de Hoofdwacht. v.m. l%-4% aan het begin der zitting herijk moeten aanbieden en wel onge- en in d j sten IJK hebben ondergaan 3e. dat dit jaar al de maten en gewichten aan den herijk moeten worden onderworpen 4e. dat de onjuist bevonden gewichten tegen dadelijke betaling volgens een bij Koninklijk be door den IJker worden gejusteerd ™J> ichten zullen worden r Bolswardsche Courant A 55 77 n v 57 77 77 55 5? 55 75 ■<741 55 W ons, Cornwerd, Eng wier, Piaam, Idsegahuizum Zurich, Gaast, Ferwoude, 2e. '-*-*• 11VUUVU UllUCi^dilU j dat dit jaar al de maten en gewichten aan 57 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 55 5? 55 55 55 55 55 5? 55 75 75 4- l-x L. t 1 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1