NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HSWMB 8M W0HSERAD8EI. J ïk 1 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 10. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. AMBACHTSSCHOOL w Tw f .e> ontslag als i r ncncncncncncncncnc ncncdcncncdcncxi'x:^ DONDERDAG 6 MAART. '*XXXXXXAXXXXXXXXXXX$; volge verkreeg zij een echtscheiding van den bier brouwer, in de meening, dat dit haar vrij maakte van Breitigan, besloot zij den vierden echtgenoot te aanvaarden. Breitigan evenwel scheen niet met dezen staat van zaken ingenomen, en laat het aan den rechter over te verklaren, aan wien ze nu eigenlijk toe behoort. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. In een klooster te Serirane bij Marseille heeft een tuimansknecht, uit wraak omdat hij zijn ont slag gekregen had, in den tuin van het klooster zes revolverschoten gelost op de priores en een der nonneneerstgenoemde bleef op de plaats dood, de andere werd zwaar gewond. Tilly Whitty, een vrouw van ongeveer 30 jaar stond dezer dagen te Chicago terecht we gens bigamie, waarvan ze door één van hare drie levende echtgenooten beschuldigd was. Zij verklaarde den vreemden toestand, waarin zij zich bevond, op de volgende wijze. Haar eerste echtgenoot was spoedig na het huwelijk overleden. Kort nadat zijn graf gesloten was, ontmoette zij een bierbrouwer, die haar bekoorde en naar het altaar leidde. Hij vergat op zekeren tijd, invoerrechten te betalen, en het gevolg was, dat men hem in de staatsgevangenis bracht. Zijne echtgenoote, die dacht in haar volle recht te zijn, huwde in den tusschentijd een zekere Breitigan, waarmede ze samenleefde, tot iemand haar mededeelde, dat haar laatste huwelijk onwettig was. Dientenge- De Duitsche bladen bevatten het verhaal van twee roekelooze weddenschappen die beiden een zeer noodlottig einde namen. Te Meyenburg stierf 23 Febr. in de kracht zijns levens een smid, die gewed had kilo tabak en T5 sigaren te zullenopeten. Hij deed het en spoelde het onsmakelijk kostje door met 17 glazen bier, doch was ook spoedig daarna een lijk. De politie heeft een gerechtelijk onder zoek doen instellen. De tweede weddenschap werd aangegaan tus- schen een Weener kellner en een bezoeker der restauratie, waar eerstgenoemde diende. De kellner wedde dat hij een geheele week lang wakker zou blijven wat de ander niet ge- looven wilde. Hij beloofde hem dus 25 gul den en de betaling van al wat hij in die nach ten verteerde, als hij zijn weddenschap won. Er werden verschillende koffiehuizen en uit- spanningsplaatsen aangewezen, waar de kellner zich overdag, ’s avonds en ’s nachts bevinden zou en vier jongelieden, die bij afwisseling „dienst” deden, waren met de controle belast. Na de vier eerste etmalen gevoelde Kowendl aldus heete de slapenlooze die van zeer ster ke constitutie was, zich buitengewoon afgemat en kon hij nog slechts ter nauwernood op zijn bee- nen staan. Op den avond van den vijfden dag nam hij een koud bad en bezocht daarna een gemaskerd bal. Den ochtend van den zesden dag bracht hij in de open lucht door, onophou delijk sterke koffie drinkend. Koffie en koud water waren trouwens de eenige dranken, die hij in die dagen gebruikte. Toen de kellner den zevenden dag van zijn „vriend” de beloofde f 25 ontving, daar men hem de nog overblijvende uren grootmoedig kwijt schold, zocht de half- doode Kowendl zijn bed op, doch nu bleek het dat de ongelukkige niet meer slapen kon. Hij kreeg een hevige koorts, die weldra in een levens gevaarlijken typhus ontaardde. De Vereeniging ter bevordering van „Handel en Nijverheid” te Bolsward verricht zeker een goed werk, wanneer zij de oprichting van eene ambachtsschool tracht voor te bereiden voor onze stad. Algemeen wordt erkend, dat het ambachts- onderwijs veel te wenschen overlaat en dat daaraan dan ook moet worden toegeschreven, dat in hun vak bekwame werklieden meer en meer schaarsch worden. Dr. J. Zaaijer Az. te Leeuwarden geeft in een artikel „ambachtsscholen” voorkomende in de January aflevering van 1880, van het tijdschrift „<Ze Economistals reden daarvoor op o. a. de op heffing van het gildenwezen, dat wel is waar streed met de nieuwe denkbeelden van vrijheid van beroepsuitoefening, doch ook de waarborgen deed verloren gaan, die deze instelling verschafte aan eene degelijke opleiding der handwerksleer- lingen. De patroon is nu niet meer gehouden den leerling grondig in zijn handwerk op te leiden en de leerling is vrij om bij den patroon te blijven. Doch de vaste band, die vroeger bestond, werd met de opheffing van het gilde- wezen verbroken, daarvoor werd niets in de plaats gesteld, zoodat thans vrij algemeen de toestand isde patroon los van den leerling en de leerling los van den patroon. Elk belang is hierdoor geëindigd; de ijver des meesters om den leerling op te leiden is vervallen omdat een ander de vruchten er van plukken zal, zoodra de leer jongen meent bij een ander een paar centen meer te kunnen verdienen. De leerling wordt nu in den eersten tijd meer gebezigd voor boodschappen en huiselijke dienstenhij wordt krullenjongen of blaasbalgtrekker en leert later iets van de knechts, van wie hij het een en ander afziet. Vakopleiding mist hij, hij wordt meer eene ma chine dan een denkend werkman. Alles te zamen wettigt de uitspraak, dat de opleiding der aan staande handwerkslieden zeer gebrekkig is, ver klaart het onmiskenbare verval van het hand werk en is voor een deel oorzaak van den achter uitgang van den handwerksstand In onderscheidene landen heeft de staat wette lijke voorschriften gemaakt, waardoor de verhou ding tusschen patroon en leerling wordt geregeld. In sommige kantons in Zwitserland bestaan wet telijke bepalingen, volgens welke de meester die een leerjongen zal opleiden, voldoende technische bekwaamheid moet hebbende leercontracten schriftelijk moeten worden aangegaan en een proeftijd is vastgesteld binnen welken het contract mag worden opgezegd. In Duitschland bestaan bepalingen daaromtrent. Oostenrijk heeft zelfs scholen voor hout- en ivoorsnijden, draaien enz. In Frankrijk, speciaal te Parijs bestaan verplich tingen aangaande de opleiding enz. Hier te lande wordt het ook ingezien hoe nuttig, ja zelfs hoe noodzakelijk het is, om verbetering in de opleiding van den ambachtsman te brengen. Al de ambachtsscholen hier hebben echter hun ontstaan te danken aan het particulier initiatief. Het doel dat de verschillende ambachtsscholen beoogen is, in beginsel hetzelfde, opleiding van jongelieden tot bekwame ambachtslieden is en blijft het hoofddoel, ja het eenige doel. Men is overtuigd dat alleen doelmatig theo retisch en practisch onderwijs den werkman voor uit kan brengen en besloot daarom tot de op richting der bestaande ambachtsscholen. De Maatschappij voor den werkenden stand, afdeelingen der Maatschappijen tot bevordering ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. BOLSWARD. Van wege de Afdeeling van den Protestan tenbond alhier is door vele leden der Ned. Herv. Gemeente onderstaand adres geteekend, met het doel om dit naar de Synode op te zenden, nadat eerst ook aan de andere lidmaten dier gemeente de gelegenheid zal aangeboden zijn, om door hunne onderteekening een bewijs van instem ming te geven De ondergeteekenden, lidmaten der Ned. Herv. Kerk wenden zich tot Uwe vergadering met het dringend verzoek, de voorloopig aangenomen wij ziging van Art. 27, Reglement op het Examen en Art. 19, Regl. op het Godsdienstonderwijs, waarbij de vroegere onderteekeningsformule voor predikanten en godsdienstonderwijzers wordt her steld, niet te arresteeren, maar te handhaven de formule, in 1882 tot wet verheven. Zij achten die terugkeer tot de oude formule volstrekt geen onschuldige zaak. Integendeel, zij is de eerste schrede op een heilloozen weg. Zy wil nu reeds Predikanten en Godsdienstonderwij zers doen bukken onder het gezag eener belijdenis, die te veel of te weinig geeft en eerlang bedreigt zij onze vrijheid, als Christenen en Protestanten. Wij Protesteren tegen eiken dwang, die van een Synode uitgaat en wij doen dat met denzelfden ernst en op dezelfde gronden, als de kalvinisten het deden toen in het midden der 16de eeuw, de strijd werd gestreden voor en tegen de Augsburgsche Geloofs belijdenis. Wij verklaren ons met Jan van Mar- nix „kalvinist, omdat wij ons aan geen belijde nis willen hechten, maar aan de leer van het Evangelie.” Wij waarschuwen, gelijk Beza het deed in zijn tijd, „tegen het drijven der Luther- schen, omdat zij hunne confessie gingen stellen in de plaats van het Evangelie,” nu tegen het drijven dergenen, die hetzelfde gaan doen in onze dagen. Wij beroepen ons op Calvijn, in den tijd toen hij nog ijverde tegen allen confes- siedwang en den moed had, om in zijn strijd met Caroli van Lausanne, die hem de oude symbolen wilde laten teekenen, te zeggen „Ik heb het geloof gezworen aan den éénen God, en niet het geloof aan Athanasius”. I. e. w. wij willen eene belijdenis, maar eene belijdenis der gemeente, waarin predikers en lidmaten hun eigen geloof belijden. Wij zeggen met Zwingli: „Wan neer men de gemeente vrijlaat in de verkondi ging van Gods woord, dan zal God haar niet verlaten.” MAKKUM 1 Maart. Gedurende de maand February j.l. zijn door het Rijks-telegraafkantoor alhier verzonden 125, ontvangen 121, totaal 246 telegrammen. der bouwkunst, tot bevordering van Fabriek en Hand werksnij verheid in Nederland, der Mij. tot Nut van ’t Algemeen, zoo ook Wees huizen, Gasthuizen, Spaarbanken en particulieren werkten het denkbeeld tot het in ’t leven roepen van ambachtsscholen uit of stelden kapitalen be schikbaar. Van de Gemeenten en Provinciën werden subsidien verstrekt. Maatregelen worden overal beraamd en toezegging tot medewerking kwam van eenige invloedrijke ingezetenen. In alle plaatsen werden een groot aantal personen bereid gevonden, zich als medeoprichters aan te sluiten en aan medewerking van stadgenooten ontbrak het nergens. De voldoening werd dan ook gesmaakt, dat ruim werd ingeschreven voor kosten van oprichting en voor instandhouding der scholen beide. De vereenigingen werden als rechtspersonen erkend en vele hebben gewone leden, eereleden en begunstigers. Gewone leden betalen eene jaarlijksche contri butie van f 5. Eereleden worden benoemd door de Algemeene vergadering.. Als begunstigers worden aange merkt zij, die eene som van minstens f 100 aan de vereeniging ten geschenke geven. Enkele hebben eene bepaling, dat eene jaar lijksche bijdrage a f 15 recht geeft als protector een leerling te plaatsen. De cursussen zijn overal 3jarig. De leerlingen zijn jongelieden van 12—15 a 16 jaren. Een vereischte is, dat zij bewijzen overleggen van vlug te kunnen lezen, schrijven en rekenen en zich verplichten, dat zij de lessen geregeld zullen bijwonen. Die zich door een trouw schoolbezoek, goed gedrag en aanmerkelijke vor deringen hebben onderscheiden, ontvangen getuig schriften, prijzen ter aanmoediging en toepasse lijke geschenken, zooals gereedschappen enz. Het aantal leerlingen is algemeen toegenomen. Waar plaatsruimte onvoldoende voor practisch onderwijs is, worden de leerlingen bij bazen ge plaatst. Waar leergeld bepaald is, bedraagt dit meest f 5, te Doetichem f 6 per jaar. Te Doetichem, eene plaats van 3000 zielen, is de school aanvankelijk begonnen met 10 leer lingen, doch zijn thans reeds ruim 75 leerlingen, waarop 50 betalenden, de overigen (geheel on- vermogenden) gaan gratis. Eene commissie uit de vereeniging „Handel en Nijverheid” alhier heeft persoonlijk een onderzoek ingesteld naar die school en kwam met de overtuiging terug, dat, zoo ergens, te dezer stede een dergelijke school van groot nut zal zijn, terwijl de resul taten te Doetichem zeer bevredigend zijn, daar de meeste leerlingen goede patroons en over ’t algemeen goede werklieden worden. Zij ontving bovendien schriftehjke en mondelinge mededee- lingen van H.H. Bestuurders van verschillende andere ambachtsscholen, getuigende van het nut tige en goede van deze scholen met aansporing, om, zij het ook op kleine schaal, hier ter stede zoodanige school op te richten. Het onderwijs wordt vrij algemeen gegeven in rekenen, algebra, meetkunde. Rechtlijnig, bouwkundig, ornament- en hand- teekenen. Boetseeren, timmeren, smeden en draaien. Het verwen en het onderricht in de kennis der verfstoffen en de bereiding daarvan, zoomede van de bouwmaterialen verdient zeker aanbeveling. Op grond van' de ondervinding, elders opge daan, kan men zich bepalen tot die vakken, welke betrekking hebben op hout- en metaalbewerking en het huisschilderen. Voor wien het vreemd klinkt, dat juist deze vakken ^uitgekozen worden en waarom niet de gelegenheid geopend wordt voor alle of ten minste de meeste vakken der industrie, zij het hier ge zegd, dat juist deze vakken theoretische kennis vereischenvoor deze vakken is alles noodig. Voor de overige ambachten is theoretisch onder wijs minder noodig en zijn de leerjongens meer op de winkels met den baas zelven werkzaam, waardoor het aanleeren van het vak meer regel matig plaats heeft. Naar het oordeel van eene nieuwe commissie van 5 leden der Vereeniging „Handel en Nij verheid”, zal hier eene ambachtsschool op te richten zijn met een dadelijke uitgaaf van p. m. f 500 en eene jaarlijksche uitgaaf vanp. m. f750 en zullen zeker particulieren, de Gemeente, het Gasthuis, het Weeshuis, het Armhuis, het R. K. Armbestuur, de Diaconie der H. G. evenals de Vereeniging „Handel en Nijverheid” zelve willen bijdragen tot de verwezenlijking daarvan. Zij zullen de hulp willen beschouwen als een rente- gevende vrucht van hun vermogen om de volks welvaart door eigen kracht te verhoogen en de werkkracht en werkvaardigheid in eene evenredige verhouding te brengen tot vooruitgang en loon naar verdienste. De commissie meent, dat Bols ward bij het welgelukken der school niet alleen een leerplaats voor eigen ingezetenen zou ver schaffen, maar spoedig ook voor jongelieden uit den naastbijzijnden omtrek, voornamelijk Wonse- radeel plaats zou geven, van wie èn voor de school èn voor de stad stoffelijke voordeelen zouden voortvloeijen. Zij gaf te kennen hebben andere steden hunne hoogere scholen, of inrichtingen met de behoefte van de plaats overeenkomende, als Harlingen zijne zeevaartkundige school, of spe- VERG ADERING van den Raad der Gemeente Wonseradeel op Zaterdag 8 Maart 1884, ’s voorm. 10 uur. Punten van behandeling 1. Verzoek van A. Ploegsma om onderwijzer aan de school te Arum. 2. Missive van de commissie van beheer van den kunstweg BolswardHarlingen, betreffende de verbreeding van den weg bij den ingang van Witmarsum. 3. Voorstel van burgemeester en wethouders op het adres van kerkvoogden te Burgwerd, in zake de overname van den toren. 4. Idem tot verhooging der bezoldiging van den brugdraaier te Witmarsum. 5. Commissoriaal rapport over de schoolaan- gelegenheden te Hichtum. 6- Voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van de instructie voor den Gemeen- te-ontvanger. 7. Resolutie van Gedeputeerde Staten betref fende de verordening op de heffing van het ver gunningsrecht tot verkoop van sterken drank. 8. Plan en bestek voor de stichting van een schoolgebouw te Ki mswerd. Witmarsum, den 1 Maart 1884. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. cialiteiten, die met eere een vak of ambt ver tegenwoordigen, zeker heeft in Bolsward een ambachtsschool wel recht op bestaan. Het Bestuur met de Commissie der Vereeni ging zal spoedig nader op deze zaak terugkomen. Moge dit artikel medewerken om hen den weg te banen voor de uitvoering van het beoogde doel. C. W. EISMA. ENGELAND. De dynamiet-aanslagen hebben de rust in Londen niet weinig verstoord. Geloofde men eerst nog aan een toeval, de herhaalde gevallen der ontdekking van dynamiet en helsche machines in de voornaamste stations, neemt allen twijfel weg en zijn een duidelijk bewijs van kwaadwilligheid. Men houdt het er voor, dat de Amerikaansche Ieren hier de schuldigen zijn. Deze veronderstelling is volstrekt niet van grond ontbloot. In Amerika werken de dynamiet-moordenaars niet geheim, maar geheel in het openbaar. ’t Wordt aangemoedigd Ja Amerika heeft zelfs een orgaan ten gun ste der dynamiet-aanslagen. Met naam en toenaam komen in dit blad de Irish World de namen voor van hen, die geld zenden aan personen, die een aanslag wil len wagende begunstigers van het moordenaars- bond geven hunne adressen op. Zij beloven meer geld, indien Engelschen gedood'en huizen in Londen vernield zijn door dynamiet! Een juichtoon wordt door ovengenoemd blad aangeheven over de aanslagen te Londen en het spoort tot voortzetting daarvan aan, totdat Ier land zal vrijgemaakt zijn. De Engelsche Regeering zal een diplomatieke Nota tot het Kabinet te Washington richten over de moordaanslagen in Londen met dynamiet, welke aanslagen in Amerika werden voorbereid. De heer Gladstone heeft bij de indiening van zijn wetsontwerp voor het kiesrecht in het Par lement twee uur achtereen gesproken tot toe lichting. Zijne rede leverde het bewijs van onverzwakte geestkracht en helderheid van hoofd, niettegen staande zijn hoogen ouderdom. Zijn wetsvoorstel heeft een goeden indruk ge maakt, vooral de lersche party is er zeer tevre den mede. N.-AMERIKA. Uit Philadelphia wordt aan de Times geseind, dat het Congres de wet tot beteugeling der vee ziekte heeft aangenomen. Er zal o. a. een bu reau worden ingesteld voor het keuren van vee. De commissie voor buitenlandsche aangelegen heden heeft geadviseerd tot aanneming van het ontwerp, waarbij de emigratie van Chineezen wordt verboden. De commissie van de Pacific-spoorwegen is voor confiscatie van de land grant der Northern Pacific, ten westen van Bismarck (Dakota), om dat dit gedeelte van den spoorweg niet binnen den bepaalden tijd is voltooid. ITALIË. De Senaat heeft een door den heer Serva voorgestelde motie aangenomen, houdende be tuiging van de diepe erkentelijkheid der Itali- aansche natie aan de volken en de souvereinen, voor de hulp zoo vrijwillig en edelmoedig aan de slachtoffers der ramp van Ischia verleend. Deze motie was ondersteund door den heer Co- racciola, namens de commissie die giften inza melde, en door den heer Genale, minister van openbare werken, namens de Regeering. Beiden verklaarden dat in den geschonken bijstand ook een bewijs van sympathie voor den jeugdigen Staat merkbaar is. MMK Bolswardsche Courant 0-0

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1