NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD 8N WefifSSSAÖSEl 1 r Drie en Twintigste Jaargang. 1884. BEKENDMAKING. I No. 16. VOOR BINNENLAND. DONDERDAG 17 APRIL. BUI TENLAND. ik voor huiselijk t 8 t l a ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. d r y 3 it n et !D it »e d ee 80 oo tr ue ik er den op heldere wijze ook Des Houx, directeur van het Journal de Rome, aan den Gaulois heeft hij den „carcero duro” ver laten en „geniet” thans eene zachtere gevangen schap. Hij dankt dit aan de Fransche pers, die zich voor hem geïnteresseerd heeft. Tevens zou in den Nederlandsche journalistenkring het denkbeeld overwogen worden om stappen in de zelfde richting te doen, hetgeen nu overbodig is geworden. Een zendeling der lersche dynamiet-partij is te Birkenhead gearresteerd. Hij noemde zich Demain, maar moet Daly heeten; hij was in het bezit van drie bommen en verscheidene flesschen, die nitroglycerine moeten bevat hebben. Hij woonde sinds zes maanden te Birmingham, maar werd al dien tijd nauwkeurig nagegaan door de geheime politie, die wel vreesde, dat zij met een gevaarlijken Ier te doen had. Woens dag vertrok Daly naar Birkenhaed. Detectives volgden en arresteerden hem. Blijkens eene mededeeling van den journalist De Belgische pers wenscht ingelicht te worden of de etiquette tegenover Duitsche vorsten ge biedend voorschreef, dat de Koning en de Graaf van Vlaanderen zich, toen zij den uit Engeland terugkeerenden Duitschen Kroonprins hunne op wachting maakten, moesten gekleed zijn in Prui sisch uniform met de pickelhaube. Dit vertoon en eerebewijs schijnt den Belgen wel al te buiten sporig te zijn voorgekomen. Burgemeester en Wethouders van Wonseradeel brengen, ter voldoe ning aan het bepaalde in art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97), ter algemeene kennis, dat bij hun college is in gekomen een adres van RIENKJEN FRANZES HOITINGA wed. Rients Doekles IJntema te Pingjüm, houdende verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het pand te Pingjüm, plaatselijk gekwoteerd no. 109. Witmarsum, 10 April 1884. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. SPOEDEISCHENDE VERGADERING van den Raad der gemeente Bolsward, den 12 April 1884, ’s avonds 7 uur. Tegenwoordig waren 9 leden. Afwezig de heeren Brandsma en Eisma. De heer Binkes, oudste Wethouder, opent de vergadering. De Secretaris leest de notulen van de vorige vergadering die worden goedgekeurd. 1. Mededeeling van het overlijden van den Burgemeester. De Voorzitter. Ik heb mij verplicht gevoeld, Wat de gevolgen kunnen zijn van gebrek aan algemeene kennis. Voor enkele jaren heerschten er leven en vroo- lijkheid in het land. De boeren hadden goede oogsten en bedongen hooge prijzen voor hunne producten. Landbouwers, die hunne landerijen vele jaren hadden bezeten, waren door aankoop of erfenis-bedeeling niet hoog bezwaard zij ge noten welvaart. Als natuurlijk gevolg stegen de gronden in waarde, en daardoor ontstond een verwoestend volksidee. Boeren, die eene zuivere overwinst besomden van bijv, f1500.jaarlijks, veroorloofden zich niet zelden eene vertering van f2000.—, en meenden werkelijk, dat zij toch nog vooruitgingen. Als men betoogde, dat zulks niet zoo was, verwezen ze met volle overtuiging naar de rijzing van de waarde hunner landerijen, en schijnbaar hadden ze gelijkalthans voor dat oogenblik. Zij geloofden niet aan een terugslag, die als mo gelijk werd voorgesteld, en leefden onbezonnen in verhoogde weelde voort. Het waren niet de boeren alleen, die zich aan misrekening schuldig maaktenkapitalisten en hypotheek-banken deden hartelijk mede. De naweeën, ontsproten uit te hoog opgevoerde hypothecaire voorschotten, lig gen velen nog sterk in het geheugen. Daar het voor landbouwers zeer gemakkelijk viel geld te krijgen, ontstond er eene manie on der de boeren, om nieuwe gebouwen op te rich ten. en timmerman, smid, verwer en andere handwerkslieden kwamen tot welvaart. Bakkers en slagers, schoenmakers en kuipers en andere burgers kregen ook een deel van den valschen bloei, gebaseerd op het volksideeh e t land klimt steeds in innerlijke waarde. De landbouwer, toch paarden houdende voor zijn landbouwbedrijf, practiseerde er niet bijzonder zwaar over, om ook een goed rijtuig aan te schaffenvelen rekenden zich te goed om per soonlijk te werken eene soort wedstrijd ontspon zich om zich de sierlijkste wagens en koetspaar den aan te schaffennet voldoende opzicht over het dienend personeel, dat ook het slechte voor beeld hunner verterende meesters volgde, begon zelfs te ontbreken, en daardoor rezen de exploi- tatie-kosten in ongekende verhouding. De boerinnen veronachtzaamden, hetzij meer, hetzij minder, den melkkelder, terwijl er velen De vervanging van de „jans” door jonge meis jes in de koffijhuizen is in de laatste jaren zoo toegenomen in Frankrijk, dat verschillende ge meentebesturen zich daar te lande de zaak heb ben aangetrokken, en maatregelen genomen heb ben om de daaruit voortvloeiende nadeelige ge volgen vermeerdering van drankmisbruik en toeneming der onzedelijkheid te beteugelen. Zoo heeft kortelings de burgemeester van Tou louse bepaald, dat in de koffijhuizen dezer stad geen andere meisjes, dan die, behoorende tot de familie van den koffij huishouder, tot het bedie nen der bezoekers toegelaten mogen worden, en de burgemeester van Rijssel heeft bepaald, dat in die stad geene minderjarige meisjes tot het verrichten voor dezen dienst aangenomen mogen worden, en in geen geval in één café meer dan 2 vrouwen in het buffet mogen dienst doen. Deze moeten tenminste den leeftijd van 23 jaar bereikt hebben en mogen in geen geval naast de bezoekers plaats nemen en van deze ververschin- gen aannemen, zooals in tal van andere café ’s in Fransche steden, maar ook te Weenen, Lon den enz. thans meer en meer algemeen wordt. De meisjes tot dat doel in de Fransche café 's gebezigd, dragen daar den niet onaardigen naam van „Inviteuses”. waren, die in hoofdzaak de room voor huiselijk gebruik of voor partijtjes bestemden, in stee dat deze tot boter werd gekarnd. Rijk leven doet rijk verterenaankomende dochters moesten zich vertoonenkwamen op kostscholen om voor dame te worden opgeleid, of reden niet zelden mede naar de steden, waar zjj de mode leerden volgen. Zij, de dochters van rijke grondbezitters, waarom zouden zij voor hare stedelijke zusters onderdoen, in datgene wat tot verheffing van schoonheid werd gerekend Wat kwam het er op aan, of er wat meer of wat minder voor het toilet werd besteed Het grondbezit steeg immers in waarde, en dit was zoo zeker dat men zelfs slapende dacht rijk te moeten worden. De galante broeders konden niet afsteken bij hunne fijn gekleede zusters en nichten. Zij kwamen in zwart laken, met cilinder hoed en den geur van fijne sigaren genietende, visites brengen. De heer in het zwart van heden kon morgen geen ruw werk op de boederij verrichten, en de ver veling leidde tot veel verkeer op den weg in de boven genoemde elegante rijtuigen. De verteringen overtroffen veeltijds die van de stedelijke burgerij, waarop niet weinig trotsch werd neergezien. Zij ontwenden zich het werk en leerden het verteren aan. De barre ontknooping, de teruggang van de waarde der landerijen werd bevorderd, door dat de behoeften waren toegenomen, de arbeid ver minderd en de exploitatie van het bedrijf hooger cijfer eischte, terwijl de landbouwproducten op de goedkoope en vruchtbare landerijen in Ame rika verbouwd, en naar Europa verkocht, de graanprijzen hier deden dalen. Van lieverlede kwamen boerderijen te koopdaar het kapitaal voor andere doeleinden was verbruikt, ontbraken koopers, en de tijd kwam, dat de hypothecaire schuld niet meer was verzekerd. Meer werd ten verkoop aangeslagen en steeds verminderden de liefhebbers. Er zoude, en er moest bezuinigd wordensmid en timmerman en manufacturier gevoelden den teruggang van het maatschappelijk verkeer op treurige wijze. Wat zal genezing brengen? Het is vooreerst nog niet te overzien. Wat een hulpmiddel kan zijn Onze jongelingen en jonge mannen dienen het voorbeeld van hunne ouders en grootouders te volgenzij moeten trachten zich goedkoop land aan te schaffenzij moeten het zoeken, waar het te vinden is. Dat het aankomende boerengeslacht zich zijner aloude voorvaderen waardig toone; dat het onder- zoekingsreizen organiseere, om door eigen aan schouwing die deelen der aarde op te nemen, waar welvaart en rijkdom is te verwerven door een koen besluit. Als wij aansporen tot persoonlijk onderzoek, van voor zoo velen onbekende wereld-oorden, en daartoe speciaal onze jongelingschap uitnoo- digen, dan is dit een zeer neutraal standpunt en als een boerenzoon als boer in Amerika wil reizen, dan is de financiëele kwestie van geringe beteekenis. Een jong man, die werken wil en werken kan, is in staat, zoo hij 8 maanden wil opofferen, tot vermeerdering van zijne algemeene kennis, nog met overgewonnen geld aan den ouderlijken haard terug te keeren. Ook de hand- werkstand heeft hulp noodig welaan, ook deze lever zijn contingent voor onderzoekings-reizen. De Fransche Regeering heeft bevolen den Bel gischen mijnwerker Fauvian het Land uit te doen zetten. Wegens beleediging van een gendarme is deze volksmenner, die te Anzin en Denain op roer stookte, tot acht dagen gevangenisstraf ver oordeeld. De spanning duurt onder de mijnwerkers te Anzin voort, ofschoon er in de laatste dagen geen bepaalde ongeregeldheden plaats grepen. Wèl worden er op verschillende plaatsen volksverga deringen gehouden, waar het niet aan opruiende redevoeringen ontbreekt. Een soldaat, die eene werklieden vergadering te Denain bij woonde, is tot veertien dagen gevangenisstraf veroordeeld. De Regeering gaat de manifestatiën der anar chisten zooveel mogelijk tegen. Zoo is ook de verspreiding in Frankrijk van het te Genève ver schijnende blad Exploision verboden. De beroemde scheikundige Jean Baptiste Du- man is te Cannes overleden. Hij was in 1800 te Alais, dep. Gard, geboren en wijdde zich reeds op zeer jeugdigen leeftijd aan de scheikunde. Aan de polytechnische school, het Athénée en de Sor bonne is hij werkzaam geweest. Hij was lid der Fransche Academie, grootkruis van het Legioen van Eer, en van 31 October 050 tot 9 Jannari 1851 Minister van Koophandel en Landbouw. Napoleon III verhief hem tot senator. De vruch ten van zijn wetenschappelijk onderzoek heeft hij in verscheidene geschriften openbaar gemaakt. Zijn hoofdwerk is „Traité de chimie appliqué aux arts.” Uit Antanarivo is bericht ontvangen, dat het Gouvernement op Madagascar de Fransche vre desvoorstellen heeft ontvangen, en dat Frankrijk bereid schijnt om tegen geldelijke vergoeding af te zien van zijn eischen op grondgebied. Dit bericht van Engelsche zijde klinkt niet zeer waarschijnlijk. De geruchten omtrent de wedervoering van den Pruisischen Raad van State, als eene soort van politieke Bijraad van de Kroon, houden aan. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Zgt. geschreven dat het gerucht beweert, dat het plan zijne ver wezenlijking reeds zeer nabij is. De samenstel ling zou intusschen veel verschillen van vroeger. Bismarck zou in de eerste plaats personen willen zien benoemd tot leden van dezen Bijraad, die geen bureaucratische opleiding hebben genoten. De correspondent van de K. Z. kan noch het een noch het ander bevestigen. Hij beschouwt het gerucht als een gevolg van het gevoel, dat er eene crisis in de lucht zit. Ondanks het scherpe toezicht der politie op het doen en laten der socialisten is er verleden week eene socialistische vergadering in de open lucht gehouden, ongeveer 200 personen uit Elber feld en Barmen waren bijeen en er hebben geregel de discussiën plaats gehad, onder anderen over de aanstaande verkiezingen voor den Rijksdag. Dat er een strenge geheimhouding omtrent de bijeenkomst was in acht genomen, blijkt uit het feit dat er geen politie is geweest, en de werk zaamheden tot tegen den avond geregeld zijn voortgezet. Te Erfurt heeft de openbare autoriteit ten op zichte der socialistenwet eene vergissing begaan. De Regeerings-president aldaar had namelijk de schoenmakers-vereeniging voortaan verboden ver klaard, op grond dat zij werkzaam was ter be vordering van: 1°. invoering van een normalen werkdag, en 2°. verhooging van loonen. Deze toepassing der wet verwekte natuurlijk groot op zien. Thans is echter de zaak weder in orde gekomen door eene officieele mededeeling, inhou dende: dat bij nadere informatie en overweging het verbod is ingetrokken. Een dergelijk geval heeft plaats gehad te Ber lijn. Aldaar had een commissaris van politie op grond der socialistenwet eene werklieden verga dering doen uiteengaan, omdat een der sprekers een zinsnede had aangehaald uit het werk van dr. Engel over de waarde van den mensch. De vereeniging heeft zich daarover bij den president van politie beklaagd en hierop schriftelijk ten antwoord ontvangen, dat er werkelijk eene on juiste toepassing der wet heeft plaats gehad. Hoe het overigens gesteld is met de verhou ding tusschen de politie en de socialisten, kan ook worden opgemaakt uit eene aanschrijving door den president van politie te Berlijn gericht tot de hoofden der politieke politie aldaar. In die aanschrijving wordt er op gewezen, dat de ambtenaren van die afdeeling in den laatsten tijd herhaaldelijk blootstonden aan de hatelijkste aan vallen en verdachtmakingen door sommige spre kers in den Rijksdag, en ten gevolge daarvan ook in de socialistische en met de partij bevriende pers. Deze beschimpingen jegens alleszins ach- teuswaardige en getrouwe ambtenaren, die in burgerlijke kleeding dienst doen, gaat gepaard met eene volledige miskenning van hun officieel ambt, door hen aan te duiden onder de collec tieve benaming van „geheime politie.” Wegens Enn Amerikaansch blad, The Industrial News, gaf eenigen tijd geleden een vergelijkend over zicht van de vijf ondeugden en hare gevolgen absinth drinken, opium schuiven, opium eten, morphine drinken en morphine inspuiten. Zijde lings werd hierbij opgenomen het rooken van cigaretten. De zelfmoord van een jonge, schoone en beschaafde vrouw, de echtgenoote van een Amerikaansch geneesheer, geeft bovengenoemd blad aanleiding om op zijn treurig onderwerp terug te komen. Eerst een paar jaar geleden was de dame begonnen, zich over te geven aan het drinken van morphine; en niettegenstaande alle moeiten door de familieverwanten aangewend was zij er spoedig de slaaf van geworden. Na korten tijd was het drinken voor Haar niet langer voldoende en nam zij haar toevlucht tot inspui ting onder de huid. Bij een post mortem onder zoek werd haar lichaam overdekt bevonden met litteekens. Toen zij zich eindelijk door chloro form van het leven beroofde, had zij al haar juweelen en kleederen verpand of verkocht. Wanneer men zoo iets leest, zegt de Industri al News, dan verlangt men vurig naar een wet, die den opium-invoer uit China in de Vereenigdo Staten zou verbieden. BOLSWARD, 15 April 1884. De stad onzer inwoning heeft dezer dagen twee burgers verloren van beteekenis, het hoofd eener school en het hoofd der ge meente. De Heer FOKKENS ontsliep, na een langdurige, slepende ziekte, enkele da gen nadat zijn eervol ontslag was ingegaan, na 19jarigen arbeid ter dezer stede; de Heer JENTINK stierf plotseling, schijnbaar sterk en gezond en had bijna 13 jaren alhier zijne betrekking bekleed. De eerste had een helder hoofd, was onder zijne ambtgenooten bekend en geacht als een uitstekend wis kundige, had de gave om zijne denkbeel- voor kinderen te ontwikkelen en wie zijn onderwijs met ijver volgden, hebben veel van hem kunnen loe ren. De diepe stilte, die heerschte bij de zeer groote schare welke tegenwoordig was, toen het lijk van den tweeden werd graf waarts gebracht en in de groeve neergela ten, bewees dat men al den ernst besefte van dit droevige sterven. Alle burgers der stad zullen erkennen, dat onder zijn bestuur en vaak ook op zijn aansporing, veel goeds is tot stand gebracht en hij immer er naar streefde, om met belangstelling en ijver de belangen onzer gemeente te behartigen. In Texas worden de misdadigers, die het wa gen uit de gevangenissen te ontsnappen, met be hulp van bloedhonden opgevangen. Deze dieren doen dat zoo goed en zijn zoo gevreesd, dat slechts zelden een gevangene zich door de vlucht tracht te redden. De bloedhonden worden op deze jacht afge richt. Een ooggetuige verhaalt daaromtrent het volgende: Gevangenbewaarders, hondendrijvers en toeschouwers begeven zich naar het vrije veld. Een tuchthuisboef wordt gehaald en hem wordt een halve Engelsche mijl op de honden voorge geven. De hond volgt huilend het spoor, zoodra hij aangehitst wordt. Hoe de boef ook door plotseling zijwegen in te slaan den honden het spoor bijster zoekt te maken, de dieren komen, huilend en met den kop op den grond, hem steeds weer op de hielen. De boef trachtte een boom te beklimmen, maar achtte zich daar niet veilig; nu kroop hij in een kar en ging onder dekkleeden liggen. De honden bleven eerst bij den boom stilstaan, maar vervolgden ras hun weg. Zij bereikten den wagen, liepen er om heen, en sprongen er eindelijk op: de boef was gevangen. De honden pakten, hoe hij zich ook met de dekkleeden verweerde, hem bij de broek vast en lieten niet los, vóór de gevangenbewaar der den vluchteling had overgenomen. de algemeene bewoordingen waarin die schimp wordt geuit, alsook wegens de grondwettige vrij heid van spreken in den Rijksdag, is de presi dent van politie tot zijn diep leedwezen buiten staat om de bescherming van het strafwetboek voor die beambten in te roepen. Hij meent der halve, van deze gelegenheid gebruik te moeten maken om hun zijne bijzondere tevredenheid over hunne houding en dienstijver aan den dag te leg gen, en gelast den politieraad, dit ter kennis te brengen van de commissarissen, wachtmeesters en agenten der politieke politie, en hen aan te moedigen om op dien weg voort te gaan, zonder zich over zulke hatelijkheden en ophitsingen te be kommeren. Bolswardsche Courant 1 L ■p r 9 8 •s S- d- »j t: i.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1