NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWAR» EN WONSERABEEI, 1884. No. 22. EEN VRAAG DES TIJDS. Drie en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 29 MEI. g $xxxxxxxxxxxxxxxxxx$ jaarlijks de advertentie voor ef m er 3n d. u m m m Ie 2 ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van den ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Op verzoek nemen wij liet volgende over uit De Manufacturier"Het komt ons belangrijk genoeg voor als hoofdartikel te plaatsen. In het lokaal der Vrije Gemeente te Amster dam had Zaterdag de plechtige uitreiking plaats der medailles, behaald op de Internationale Am- sterdamsche Tentoonstelling. De Ministers van Binnenlandsche Zakenvan Waterstaatvan Koloniën, de Burgemeester van Amsterdam en de leden van het uitvoerend comité waren aan wezig. Na de opening der plechtigheid beklom de heer Cordes het spreekgestoelte en schetste in eene uitvoerige rede de wording en de uitvoering der tentoonstelling, aan allen, die tot het welslagen medegewerkt hadden, zijn dank betuigende. Daarna nam een aanvang de uitrei king der eerediploma’s en der gouden medailles, die beurtelings door een der Ministers overge reikt werden. Ruim anderhalf uur duurde het, eer dit gedeelte der plechtigheid geëindigd was. Daarna nam de Minister, de heer Heemskerk, het woord, om de plechtigheid te sluiten. Door den heer Cordes waren reeds allen herdacht die, tot het welslagen der tentoonstelling hadden medegewerkt, maar om wel te begrijpen redenen had deze enkelen niet genoemd, die het meest daartoe hadden bijgedragen, namelijk de leden van het uitvoerend comité. Dezen bracht de heer Heemskerk daarom hulde, ook den energieken vreemdeling, die met enthousiasme het denk beeld der tentoonstelling opgevat en uitgewerkt heeft. Met een warm woord tot de leden van het uitvoerend comité eindigde de Minister en sloot hij de plechtigheid. In de vergadering van aandeelhouders in de Koninklijke Fabriek van Stoomwerktuigen op Maandag te Amsterdam gehouden, heeft de heer Teixeira de Mattos den uitslag medegedeeld der pogingen om het ontbrekende gedeelte der leening bijeen te krijgen. Er was nog geteekend voor f 332,000waaronder f 7000 voorwaardelijk zoodat, met de reeds ingeschreven som van f 234,500, het voor bedrijfskapitaal benoodigde cijfer van f 550,000 overschreden was. De on derneming kan dus worden voortgezet, maar toch zal, bij de bestaande schaarste van werk, niet al het werkvolk kunnen geplaatst worden, dat in zachter is. In afwachting van de beslissing blijft hij in de gevangenis te Leipzig. Zijn medeveroordeelde, de ex-kapitein Hentsch, is reeds naar het tuchthuis te Halle oyergebracht. De Italiaansche Minister Mancini heeft in den Senaat verklaard, dat alle Mogendheden, op twee na, hunne medewerking hebben toege zegd tot de conferentie der internationale ver- eeniging tot codificatie der wetten, betrekking hebbende op de tenuitvoerlegging van in het buitenland gewezen vonnissen. De conferentie zal in November te Rome plaats hebben. Tot president der Spaansche Cortes is de heer Toreno, een ministerieel, gekozen. Uit Madrid wordt per telegraaf gemeld dat er overstroomingen hebben plaats gehad in de provinciën Almeria, Murcia, Valencia en Ali cante. Verscheiden personen zijn verdronken. Het spoorwegverkeer is hier en daar gestremd. Ernstige schade is aangebracht. De storm heeft groote schade gedaan aan de oogst te Valencia. Te Murcia zijn een 20-tal personen verdwenen. De overstroomingen blijven aanhouden te Lorca. De zadelmakersknecht Rupsch uit Rossbach a. d. S., die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan de poging tot vernieling of beschadiging van het Niederwald-monument, heeft een volledige bekentenis afgelegd, waaruit blijkt, dat het plan inderdaad juist zóo was gevormd als Eugen Richter in de commissie voor de socialistenwet had medegedeeld. Het San Francisco Bulletin maakt van eene merkwaardige bron melding, waaruit zoowel gas als water opwelt. In de nabijheid van Stockton had een ondernemend landeigenaar een put geboord en op ongeveer 840 voet diepte voortreffelijk en overvloedig water gekregen. Toch zou hij nog wel meer willen hebben, zoodat hij besloot dieper te boren. Om echter niet te verspelen, wat hij reeds verkregen had, plaatste hij in de zeven duims (Eng.) buis, die hem het water leverde, eene vier duims, met welke hij het werk voortzette. Op 1250 voet kreeg hij opnieuw water, en welk zulk een sterken straal, dat het 22 voet boven den grond uitspoot. Het bleek echter voor drinken ongeschikt, vooral om de gasdeelen, die het bevatte. Men kwam op het denkbeeld of dit ook brandbaar zou zijn. Er werd een dop met gaatjes op de buis gestoken en weldra brandde het gas met een vlam van drie of vier voet. De slotsom is, dat de eigenaar het gas, dat bijna zonder waterstof schijnt te zijn, in buizen geleidt naar zijne woning, waar hij het gebruikt tot verhitting. Het stroomt in zoo grooten over vloed, dat hij berekent er eene machine van 20 paardenkracht mee in beweging te kunnen hou den, terwijl het water van de buitenbuis meer dan voldoende is om in al de behoeften van zijn bedrijf te voorzien. met de prijzen der artikelen, die bij fabrikant „en gros” inslaat. Waarde lezer! wij hebben ons laten verleiden om een middel aan te geven tegen den verkoop van Manufacturen aan particulieren door de Pa rijsche en Brusselsche groote huizen. En wij gelooven waarlijk, dat dit door ons aangevoerde middel, een gevoeligen slag aan dien invoerhan- del zou kunnen toebrengen. Meent niet dat wij zoo pedant of eigenwijs zijn om te gelooven dat er geen beter zou bestaan alleenlijk ’t is ons onbekend. En bewijst ons iemand dat bet door ons gegeven middel niets beteekent, dan zullen wij gaarne erkennen dat ons „gelocf’' onjuist was. Want wij twijfelen er geenszins aan, of, nu wij eenmaal dit onderwerp hebben aangeroerd, zal menigeen ook zijn oordeel over deze quaestie bekend maken. Meent niet dat wij het voorgaande schreven, om ook ons blad in een „advertentieblad” te transformeeren. Gaarne zullen wij alle adver tenties, het vak betreffend, dat door ons voorge staan wordt, plaatsen, maar een tekst blijft zoo lang de Manufacturier bestaan zal, en wij tot de Redactie behooren. Nog één opmerking! Wanneer een Manufac turier of een fabrikant adverteert en zijn waren aanprijst, is ’t in de meeste gevallen zoo buiten gewoon gemakkelijk om monsters of stalen van die waren bij de advertentie te voegen. Ons blad moet ten minste voor zulk een wijze van adver- teeren ook openstaan. Daarvoor zorge de onder nemer En wij vertrouwen dat wanneer daarvoor, door den uitgever een vergoeding voor plaats ruimte, en voor den arbeid van 't inplakken der stalen, alsmede een tegemoetkoming in de daar door meer kostbare verzending van ons weekblad wordt gevorderd, de Grossier of Fabrikant zeer zeker goedkooper te werk gaat dan door zelf die stalen met prijsopgaven enz. rond te zenden. Tamelijk snel neemt het aantal der abonnemen ten van ons weekblad toe dit levert ons het be wijs dat het in een lang bestaande behoefte vóór ziet; veel, bijna alle groote, firma’s, fabrikanten uit ons land, belmoren reeds tot onze abonnenten en ook tal van Manufacturiers (winkeliers) behooren tot onze getrouwe Lezers. ’t Zou dus, wanneer men tot de overtuiging kwam dat meer geadverteerd moest worden, o. i. ook geen „in ’t water geworpen geld” zijn, dat men voor advertenties in ons weekblad besteedde, zooals een boos Manufacturier ons voor enkele weken meedeelde, die in ons blad de „ruïne voor vele manufacturiers” zag, omdat wij ook particu lieren op de hoogte zoude brengen(Dit is even wel niet het geval, want alleen door vakgenooten wordt het blad gelezen.) Wanneer dit nommer met den Duitschen Manu facturier hem onder de oogen komt, dan slaat hij, dunkt ons, zeker .wel de handen van ver bazing ineen en smeekt vergiffenis af voor„die Duitschers die ezelsdie niet weten wat zij doen Geachte lezer, wij nemen afscheid van U in de verwachting dat gij met die woorden niet in stemt, en de onze zult overwegen Op welke wijze slijt de Zwitsersche apotheker, Richard Brandt zulke enorme hoeveelheden pillen {aloë! naar wij meenen), in ons dierbaar vader land, pillen die, wil men den fabriekant gelooven) bijna elke ziekte kunnen genezen Het antwoord is Door adverteeren. Waardoor zetten Bolle, Cohen, enz. jaarlijks aanzienlijke partijen boeken af? Door hun ad verteeren. Wat is de reden dat in een der vorige weken de leening der Kon. fabriek van Stoom- en andere werktuigen te Amsterdam niet werd volteekend Het antwoord is Omdat er waarschijnlijk niet genoeg geadverteerd werd. Waarlijk, wanneer men in onze dagen zaken wil doen, dan moet men adverteeren. Niet al leen per advertentie een dienstbode, een bediende, een boekhouder, des noods een vrouw, zoeken. Niet alleen per advertentie vermelden, dat ge Uw zaken hebt uitgebreid dat ge algeheel uitverkoopt wegens liquidatie, dat ge de nieuwste modes hebt ontvangen, dat ge Dames attentie nog enkele kleinigheden wenscht op te ruimen, dat ge u in „bovenstaande artikelen” natuurlijk zonder prijsopgave!) te A., B. of C. gevestigd hebt, enz. enz. Niet alleen voor de ramen uwer magazijnen een of ander stuk katoen of linnen plaatsen met een kaartje er op gespeld, waardoor de voorbij ganger kan vernemen dat het 7 St. kostper wat? of beteekent St.... misschien stuks, zooals wij laatst een jufvrouw vóór een magazijn aan een andere jufvrouw hoorden uitleggen (Een domme jufvrouw! maar zoo zijn er!). Niet alleen een partijtje dassen, slips, boorden, manchetten geprijsd uitstallen. Het is alles niet genoeg om koopers te lokken. AdverteertMaakt reclame Beschilder des noods de pui van uw magazijn met de namen der ar tikelen, die ge levert, en met de prijzen, waarvoor ge ze levert, dat zal iets opleverenof die ge vel fraai bepleisterd is, of geverfd ’t doet niets tot uw voordeel af, integendeel als ’t er bij u fraai uitziet, zegt menig voorbijganger nog „dat betaal ik, als ik er iets koop,” (daarom koopt hij niet). Zorgt slechts dat ’t er niet vuil bij u uitziet, maaradverteert Menigeen, die geduld en lust gehad heeft om tot hier te lezen, heeft reeds een enkel maal bij zich zelf gezegdDaar komt de aap uit de mouw zooeven sprak men van preeken, maar nu de Redactie zelf „prêche pour sa paroisse Geachte lezer! ge moogt ons gelooven of niet dat staat u vrij maar wij preeken niet in ’t belang van onze parochie Wij spreken in ’t belang van den Manufacturier niet van ’t weekblad, maar van den persoon. Wij verkeeren reeds jaren in de heilige overtuiging, en wij zijn daarin op een bijna negenjarigen zwerftocht in ’t buitenland versterkt wij verkeeren in de overtuiging, dat een der grootste geheimen van ’t „zaken maken” zit in „adverteeren”. En nu, nu men ons zegt, „schrijft eens iets over ’t mis bruik van invoer der Parijsche waren”, nu deelen wij als onze overtuiging aan onze abonnementen mede: dat het eenige rationeele middel om dien invoer tegen te gaan, isadverteeren. Zendt ook aan onze dames brochures met stalen, waar aan zij dadelijk beoordeelen kunnen, wat ge te koop aanbiedt en tegen welken prijszendt ze te huis de prijzen van de artikelen, die ge veil hebt, opdat zij in een verloren uur eens uw aan biedingen kunnen inzien. Want ach! te moeten vragen in den winkel„Mijnheer of Mejuffvrouw! hoeveel kost dit hoeveel kost dat ’t valt menigeen zoo zwaar; is ’t duur, dan veroorlooft de beurs niet het aan te schaffenen volgt op een vriendlijk „ik dank u” geen bestelling, dan rijst van achter menige toonbank dikwijls een zucht op, die beteekent: Menschik wou dat je,” enz. enz. Zoo iets gebeurt bij U in ’t maga zijn wel nooit, geachte lezer, maar waarlijk, het komt voor. Komt aan die allen te gemoeten zendt brochures, of plaatst uw artikelen met naam en toenaam en prijs in de courant. Zegt niet dat de advertenties „er niet af” kun nen; zij moeten „eraf”! Zoo noodzakeljjk als ’t brood voor uw lichaam is de advertentie voor uwe zaak Ziet eens uw collega’s in ’t buitenland Voor ons ligt een Duitsche neef van onzen Hollandschen Manufacturier. Ziet hem eens aan WÜ geven u een nummer hierbij present en leest dat blad eens Lezen ’t Zijn niets dan advertentiënJuist, „Der Manufacturist" is alleen een advertentie- en offertenblad voor de Manufacturen-branche en verwante takken. Maar ziet nu eens hoe men adverteert en wat men adverteert? Vond men in onze Nederland sche bladen ooit zulke uitvoerige prijstabellen En zou ’t niet zaak zijn b. v. voor onze fabri kanten dat zij adverteeren zooals dat daar in Duitschland geschiedt, opdat hun afnemers, de Manufacturiers, bijv, niet alleen éénmaal of twee maal per jaar, wanneer de Reiziger verschijnt, maar aanhoudend, herinnerd worden aan ’t geen zij leveren, en opdat telkenmale (zoo dit mocht plaats hebben) een wisseling der prijzen worde aangegeven. En zou ’t ook voor den Manufac- DUITSCHLAND. De behandeling der wet tot verzekering van arbeiders tegen ongelukken is Vrijdag in de com missie van den Rijksdag zoover gevorderd, dat men Zaterdag het einde der beraadslaging ver wachtte. Zeer spoedig na Pinkster kan dus de behandeling in den Rijksdag volgen. De voorbereidende maatregelen tot het herstel van den Raad van State in Pruisen worden naar het schijnt niet voortgezet, en dus meent men, dat de Keizer zijne goedkeuring niet geschonken heeft aan Bismarck’s plan, om den nog bestaan- den, hoewel reeds lang niet meer werkzamen Raad van State weder op te roepen en eenige nieuwe leden van dit lichaam te benoemen. Dien tengevolge zal ook vooreerst niets komen van Bismarck’s aftreden als Pruisisch Minister. Ongeveer 3000 sociaal-democraten hadden af gesproken Hemelvaartsdag in den vroegen och tend op de Jungfernhaide, niet ver van Saatwin kel, bij Berlijn, bijeen te komen, om vonnis te vellen over die volksvertegenwoordigers der Duitsch-vrijzinnige partij, welke gestemd hebben voor het ontwerp van wet, waarbij de anti-socia- listenwet nog van kracht verklaard wordt. De politie was bekend geworden met het voornemen, deze manifestatie in de open lucht te houden, en met de gewapende macht werden de saamge- schoolden uiteen gedreven. Dertien hunner moes ten, wegens verzet, in verzekerde bewaring ge nomen worden. Verscheidene pogingen, om min der talrijke meetings te houden, werden door de gendarmen verijdeld. Met betrekking tot het te Leipzig behandelde proces van landverraad wordt van daar bericht, dat het openbaar ministerie voorstelt, den ver oordeelde Krasjewski zijn vonnis, drie en een half jaar vestingstraf, te doen ondergaan in Maag denburg of in Galatz (Silezie), doch dat Kras- „Zoudt u niet eens een enkel woord kunnen schrijven over het misbruik, dat particulieren hier te lande zooveel manufacturen en confecties van groote huizen te Parijs of te Brussel koopen,” vraagt ons een abonnent, „weet u wel,” zoo gaat hij voort, „dat tegenwoordig ook al onze dienst boden, op het voorbeeld hunner meesteressen, het, door heil benoodigde van Parijs laten ko men Schrijft u daarover eens iets, mij dunkt daar zult u veel manufacturiers mede genoegen doen.” ’t Is ons niet recht duidelijk hoe wij, door over dit onderwerp te schrijven, aan H.H. Ma nufacturiers een genoegen kunnen doen.” Ons dunkt, dat als wij in plaats van de Re dactie van een Manufacturier, zelf een Manufac turier representeerdeneen onderwerp als het bovengenoemde weinig aantrekkelijks voor ons zou hebben. ’t Mocht dan zijn dat de schrijver over dat chapitre tevens de middelen aan de hand kon doen, om dat „misbruik” zooals onze abonnent het koopen van manufacturen buiten Nederland gelieft te noemen, te doen ophouden. Dat wil zeggen uitvoerbare, practische midde len Aan het misbruik zou natuurlijk direct paal en perk gesteld worden, wanneer men eenvoudig den invoer van Manufacturen uit ’t buitenland verbood. Men behoeft dus slechts nederig aan de Regeering te verzoeken, dit eenvoudige middel ten uitvoer te brengen, en indien dit dan ge schiedt dan is ’t gedaan met ’t misbruik. Maar welke verstandige Regeering zou zich tot het nemen van zulk een maatregel leenen Men zou ook kunnen verlangen dat alle zaken, die nu door de Printemps, Bon Marché, en an dere huizen worden ingevoerd aan een hooger invoerrecht onderworpen waren, zoodat hun wa ren niet zóó goedkoop konden geleverd worden. Allemaal larie-middelen, en minstens ongezonde! Een praktischer middel zou zijn, dat men hier te lande dezelfde waren, die nu door buitenlandsche groote huizen, zooals men dit hoort zeggen, „voor ’n prikje” worden geleverd, ook „voor ’n prikje” ging afleveren. En misschien is dit reeds het geval, en kan men in onze Nederlandsche ma gazijnen nu reeds even zoo goed en goedkoop de waren léveren, die ons, particulieren, door de genoemde en andere buitenlandsche firma’s wor den aangepreektwant lezerdat is het, ze worden aangepreekt door middel van bro chures. Reeds jaren lang ontvangen wij van verschil lende Parijsche firma’s boeken en boekjes met afbeeldingen van toiletten en allerlei modearti kelen, met, let welde prijzen er bij genoteerd. Nu stellen wij ons de zaak zoo vooreen dame, een dienstbode, of wie het dan ook zij, ontvangt zoo’n Parijsche brochure zij vindt aller lei zaken geprijsd en daar zij niet zoo precies bekend is met der prijzen van diezelfde za ken in het Nederlandsche Manufacturenmagazijn, en de Parijsche prijzen haar zoo goedkoop voor komen, en omdat bovendien de brochure uit Parijs afkomstig, en alles goed en uitmuntendis wat uit den vreemde (ja dat denken vele dames) en vooral wat van manufactuurzaken uit Parijs komt, die N.B. in Duitschland gemaakt zijn, wordt besloten, dat de Parijsche firma be gunstigd zal worden. Wij vooronderstelden zooeven dat dezelfde di verse waren, die de particulieren door middel van de buitenlandsche huizen kunnen verkrijgen, ook in Nederland voor diezelfde prijzen zouden kun nen worden geleverd. Men lette op het gecur siveerde van het woord diezelfdewij meenen er mede, dat geen betere of ook geen slechtere wa ren, tegen de buitenlandsche prijzen, worden ge leverd En waarom vooronderstellen wij zulks Om de eenvoudige reden dat ons dienaangaan de niets zekers bekend is, evenmin als daarvan iets zekers bekend is aan de bovenbedoelde da me, dienstbode, enz. Van waar zou ons, de kennis toewaaien, van de prijzen der Manufacturen in Nederland? Wel, leest de kranten! voegt ons waarschijnlijk een lezer toe daarin kunt ge toch genoeg prijzen vinden, of nog beterwandelt slechts voorbij onze winkels, en geeft uwe oogen den kost, dan kunt ge op de uitgestalde waren alle mogelijke prijzen ontdekken Mis lezeren als gij Manufacturier of Manu facturist zij t (een woord, dat zooals ons werd be richt beter in Hollandsche ooren klonk) dan voe gen wij U toe dat gij met bijna al Uw vakge nooten, aan hetzelfde euvel mank gaat, waaraan bijna alle Nederlandsche handelaars en industrie- elen lijden gij adverteert niet genoeg. Hoe kwam Holloway aan zijn millioenen I! tie, moest ontslagen worden. en telkens weer, onze huisvrouwen bekend maakt ïnterneerd te worden, dewijl het klimaat daar Bolswardsche Courant it e O d "So ons ’t gheluck ghebeurt dat wel gheoefend’’ Ooren, Vervatten onsen Sin: zoo belght’ er niet een Woordt, Want wij verschynen niet om iemand te verstoren Maar spreken, soo ons dunckt, dat tot de saeck behoort.’’ (Ogier). •n i 0

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1