NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD hswiw jen westssaAösst Drie en Twintigste Jaargang. 1884. No. 24. 5- DONDERDAG 12 JUNIJ. VOOR BUITENLAND. k BINNENLAND. BRIEF UIT LEEUWARDER. Ir. Crt. PIET *1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van het visschen. Vangt het dan vangt het, en zoo niet dan is het nog „niks zoo denken de meeste leden van die gezelschappen er over. In den regel vangt het dan ook nietdat ligt niet aan de visschers, maar aan de visschen, die door verkeerden wind, door slecht water, door dat de „broodvisschers” de boel te veel „afstruinen” of door honderd en een oorzaak, niet willen of kunnen „bijten”. Voornamelijk is bij dit soort van gezelschap pen de vischvangst achteruitgegaan, sedert men begonnen is vrouwen of meisjes mede te nemen. Je weet toch, om een visch te vangen, moet men, zoo noodig, een uur lang op één plek on beweeglijk blijven staan en vooral wanneer de visch niet „roppig” is, geen woord spreken, want doet men dat, dan poetsen ze de plaat en men ziet ze, altijd in verbeelding, in geen uur terug. Doch bijten ze ook na zulk een geduldoefening eenmaal, nou, dan kan je ze maar tikken, de een voor, den andere na. Nu zal je het met mij eens zijn, dat het een onmogelijkheid is, dat een vrouw een uur lang, doodstil, zonder een woord te zeggen, kan blijven staan. En toch, het moet, want niet zoo gauw merken de visschen onraad, of ze gaan naar de diepte en vang ze dan maar eens. Zoo min mogelijk als vliegen. t. t. FRANKRIJK. Bij de jongste verkiezingen voor de gemeente raden in Frankrijk heeft te Honquetot, een kleine gemeente in het kanton Goderville, departement Seine-Inférieure, met een bevolking van hoogstens driehonderd zielen, eene vrouw acht stemmen meer dan de volstrekte meerderheid der uitgebrachte stemmen op zich vereenigd. Zij zou dus tot ge kozen raadslid geproclameerd zijn geworden, in dien de wet toeliet dat vrouwen verkiesbaar waren. De verkiezing moest dus vernietigd en eene nieuwe uitgeschreven worden. Men ge looft dat de verkiezing van deze vrouwelijke in gezetenen van Honquetot als een protest tegen de wet is aan te merken, en naar aanleiding hier van wijdt de heer Léon Richer in het maandschrift Le Droit des Femmes eenige beschouwingen er aan. Hij herinnert, dat reeds meer dan zeven eeuwen geleden in het oosten en het noorden van Frankrijk, en zelfs in de Baskische provinciën de vrouwen zitting en stem hadden in de ge meenteraden, en weet niet waarom haar dit recht onthouden wordt. De heer Francisque Sarcey ondersteunt hem hierin, en zet in den XlXe Siècle de redenen uiteen, die voor de gelijkstelling in dit opzicht van de vrouw met den man plei ten. Hij verwacht dan ook dat zij vroeg of laat komen zal, en ziet in het oprichten van hoogere burgerscholen en middelbare scholen voor meisjes het voorteeken der door hem en Richer gewenscbte omwenteling in de zeden en gebruiken. DUITSCHLAND. Nog maar steeds blijft het officieele besluit nopens de herstelling van den Pruissischen Raad van State achterwege. Men verwacht dat von Bismarck, die als vi- cepresident van dien Raad zal optreden, in dat geval wel zal ophouden presidentMinister van het Pruissische Kabinet te zijn, en geschiedt dit, dan zal waarschijnlijk de formeele leiding van het Ministerie worden opgedragen aan den Mi nister Maybach, den oudsten der Ministers, daar hij 30 Maart 1878 is opgetreden, terwijl de heer von Bötticher en graaf Hatzfeld respectievelijk als Minister van Koophandel en van Buiten- landsche Zaken den heer von Bismarck dan zullen vervangen. Over de ongeregeldheden, die op den eersten Pinksterdag te Friedrichsruhe hebben plaats ge had worden verschillende lezingen gegeven. Die van de Köln. Ztg. de officieuse schijnt wat al te eenvoudig te zijn geweest. De arbei ders 35 in getal poogden op het landgoed van von Bismarck te komen en toen de daar aanwezige gendarme hen terughield, verhieven zich kreten als„Ook wij willen in den eersten en tweeden stand verheven worden, wij willen gelijkheid, broederschap enz.” Eerst na een ge weldige vechtpartij slaagde de toegesnelde poli tiemacht er in vijf der belhamels te binden en weg te voeren. Men zou hier, volgens sommige bladen, met een soort van sociaaldemocratische manifestatie te doen hebben. ZWITSERLAND. De redevoering, waarmede dr. Kaiser den Volksraad opende, was in de eerste plaats gewijd aan de volksstemming van 11 Mei jl. en de ver werping van het viertal ontwerpen, die met zoo groote meerderheid en eerst na rijp beraad waren aangenomen. Voor de beslissing van het volk had de Bondsvergadering zich te buigende dooden echter zouden niet blijven rusten. Nog wees hij op het feest bij gelegenheid van de onthulling van het standbeeld voor Dufour en ontleende daaraan natuurlijk een aansporing tot het Armbestuur voor Engwier c. a. S. Jansen te Schraard en K. Wiersma als zoodanig voor Kims- werd. Besloten wijziging te brengen in de verordening op de invordering der hoofdelijken omslag.. Een schoolgebouw met drie localen te stichten te Kimswerd, na alvorens het advies in te win nen van den gemeenteopzigter omtrent de op het bouwplan voorgestelde wijzigingen. Voorziening te vragen bij Zijne Majesteit den Koning tegen eene resolutie van Ged. Staten tot niet goedkeuring van het besluit tot opheffing van de openbare lagere school te Hichtum. Gewezen van de hand het verzoek van den heer J. W. Tuinenburg, Commissaris van Rijks- en Gemeentepolitie te Bolsward, om onder nader overeen te komen voorwaarden zijne diensten beschikbaar te stellen ook voor de gemeente Wonseradeel. Door vele landbouwers in de gemeente Uit huizen is eene Vereeniging in ’t leven geroepen, tot doel het wegloopen van dienstboden, zoowel mannelijke als vrouwelijke, tegen te gaan. Het reglement bepaalt als hoofdartikelgeen landbouwer dezer Vereeniging mag een dienst bare meer in den loop van het jaar in dienst nemen of binnen 4 weken weder landwerk ver schaffen, indien hij of zij door eigen toedoen den dienst verlaten heeft. Aan een te Nieuwe Niedorp gehouden kolf-wedstrijd namen 13 personen deel. De prijs werd gewonnen door J. Kuileman en de premie door J. van der Deure, beide aldaar. Onder Helmond is een dertienjarige knaap door den stoomtram overreden. Hij lag in het gras te slapen naast den tramweg; door hetge- druisch gewekt, stond hij ijlings op en juist daar door werd hij getroffen door de loopplank en door den achtersten wagen vermorseld. Op de hofstede „De hooge werf” te Hoog land heeft men in een nest met vier jonge kat ten ook een haasje gevonden. De moeder heeft voortdurend meer zorgen en attenties voor den stiefzoon dan voor haar eigen kroost. Een Zuid-Bevelandsch landbouwer werd dezer dagen de dupe van een geslepen commis sionair. Eerstgemelde deelde den ander, zoo spre kende over koetjes en kalfjes, mede, dat hij tegenwoordig niet al te best in zijn geld zat en daarom gaarne een tijdelijke geldleening zou aangaan. Dit gezegde gaf den commissionair aanleiding te antwoorden dat dit voor hem niets beteeken- de, want dat hij genoeg geld ter leen kon krijgen. Dit antwoord ontlokte den landbouwer de open baring van eenigen twijfel, waarop de comm. zich sterk maakte het benoodigde bedrijfskapitaal be schikbaar te stellen en den landbouwer aanbood zijne tusschenkomst daartoe te verleenen. Deze laatste slaat hieraan gehoor en begeeft zich met zijn vriend naar den gekozen geldschieter. Daar aangekomen bericht de commissionair het doel zijner komst, doch ontvangt ten antwoord dat er bezwaar bestaat om aan zijn verlangen te voldoen, daar hij geheel onbekend is. Om dezen hinder paal uit den weg te ruimen stelt hij met goed vinden van den landbouwer dezen voor als zijn solidairen borg. De geldschieter, hiermede tevre den, laat het vereischte stuk teekenen en over handigt het gevraagde bedrag van f 400, waarop beiden zich verwijderen. Na eenige schreden gedaan te hebben, neemt de commissionair af scheid van zijn borg. Deze verlangt hem echter niet te verlaten voordat hij het geleende geld heeft overgenomen, wat niettemin door den ander geweigerd wordt, omdat hij eerlijk eene geld leening onder borgtocht van zijn vriend heeft aangegaan. Of de borg al hoog sprong of laag, hij kon zijn thuisreis aanvaarden zonder geld, en kan zorg dragen dat de crediteur het geleende in tijds zal terug ontvangen. Als bewijs van de groote vlucht, welke de handel in vee in de provincie Friesland neemt, kan dienen, dat op meer dan éen dag de vrij kolossale Lemster nachtbooten het te Lemmer aangebrachte vee niet kunnen laden, en dat op éen avond twee en drie dier booten met vee worden afgeladen voor de veemarkten te Am sterdam, Purmerend, Alkmaar enz. enz. In het Panopticum zal den lOden Julij eene historische groep te zien zijn, voorstellende den moord op Prins Willem I gepleegd. Ofschoon men zich niet dadelijk rekenschap kan geven van den indruk dien dat bericht maakt, zullen toch velen er niet mede ingenomen zijn dat die hoogst ernstige, voor ons land zoo ge wichtige gebeurtenis, in een wassenbeeldenspel zal worden voorgesteld. ’t Is waar, tallooze malen is zij in plaat afge- beeld, en waarom zou eene plastische reproductie dus ergeren? Van die platen kan ook niet altijd gezegd worden, dat zij door de kunst zijn „ge adeld” terwijl het den vervaardigers van de meeste ook meer te doen was om er iets aan te verdienen, dan omdat zij geïnspireerd werden tot het in vorm brengen dier historische herinnering. Een marmeren beeld, dat gewijde personen voorstelt, mits door bekwame hand gebeiteld, heeft nooit aanstoot gegeven, maar een Willem de Zwijger van was in zijn stervensuur Bij de benoeming van het bureau der Kamer is> gebleken, dat de radicalen zich nog steeds in de meerderheid mogen verheugen. Ook in de vergadering van den Stendenraad werd het votum van 11 Mei ter sprake gebracht. De voorzitter dr. Hauser, knoopte daar eenige opmerkingen aan vast aan het adres der con servatieven, die wel tot het tot stand komen der wetten hadden medegewerkt, maar buiten den Stendenraad voor verwerping hadden geijverd. Ook hier behield de liberale partij de meerderheid, daar de heer Birmann tot president werd gekozen. De Katholieken slaagden er echter in hun candidaat voor het vice-presidentschap de meeste stemmen te bezorgen. EGYPTE. In berichten, welke uit El Obeid te Cairo zijn ontvangen, wordt melding gemaakt van gruwe lijke mishandelingen, waaraan de Catholieke zen delingen aldaar ten doel staan, omdat zij wei geren zich tot het Mohammedaansche geloof te bekeeren. De misdaad van den verwoeden Calabrees, Misdea, die in de kazerne te Napels zeven van zijne kameraden heeft doodgeschoten, brengt de Italiaansche Regeer ing in moeielijkheden. Sedert het optreden van Ministeriën der linker zijde is feitelijk de doodstraf afgeschaft, ook voor militaire vergrijpen. Thans, om het buitengewone geval en in het belang der discipline, wenscht de Minister van Oorlog haar toegepast te zien. Mancini wil hierin niet toegeven hij heeft bij de overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië de bepaling weten te verkrijgen dat van Italianen die in Tunis ter dood veroordeeld worden, de executie geen plaats zal hebben. Als nu in Italië in vredestijd, Italiaansche soldaten gefusilleerd worden, hoe zal men dan redelijk dien eisch kunnen volhouden, wanneer zich een Italiaan in Tunis aan de een of andere gruweldaad schuldig maakt Te Seeverghem in België heeft onlangs een gelijk de Stad Gent het noemt, walgelijk feit plaats gehad. Eene weduwe, moeder van drie jeugdige kin deren, heeft de onvoorzichtigheid begaande plichten, door haren staat haar opgelegd, te bui ten te gaan zij is tegenwoordig zwanger van een vierde kind. Deze omstandigheid bracht het dorp in opschudding. Alle dagen gingen dorpe lingen lawaai en ketelmuziek maken voor de deur der weduwemaar ziehier wat de zaak verergert. Op een Zondag had men nogmaals voor het huis zich scheldend en dreigend doen hoo- ren, doch de weduwe bekreunde er zich niet om en begaf zich met hare kinderen ter rust. Eens klaps stond te half elf uur het huis in brand, en niet dan met groote moeite gelukte het der on gelukkige zich met haar kroost te redden. Geen enkele gebuur was goedhartig genoeg om het vervolgde gezin hulp te biedenmoeder en kin deren stonden half naakt op straat, terwijl de woning tot den grond afbrandde. De arme vrouw zocht met haar kroost eene schuilplaats in een verlaten hut op eenigen afstand van het ver brande huis, doch de ontaarde bewoners van Seeverghem waren wreedaardig genoeg, om haar er uit te jagen. Toen zijn de ongelukkigen voortgesukkeld tot aan de woning van den ei genaar van ’t vernielde huis, welke woning meer dan twee uren van het dorp verwijderd ligt. Gelukkig bemoeit zich de justitie met de zaak. De Transvaalsche Deputatie, die Zaterdag morgen te Berlijn is aangekomen, werd door den heer Kusserow, raad van legatie, aan. het station ontvangen. Een keizerlijk hofrijtuig was ter harer beschikking gesteld. De Deputatie heeft haar intrek genomen in het hotel Kaiserhof. De Duitsche Keizer heeft reeds Maandag aan de De putatie eene bijzondere audiëntie verleend, en denzelfden dag de heeren aan zijn tafel genoodigd. De Berlijnsche pers begroette de Gedeputeerden met veel sympathie, niet alleen als eene hulde voor den dapperen tegenstand dien de Transva- lers aan de overmacht geboden hebben, maar ook omdat zij aan de komst der Deputatie te Berlijn toekomstdroomen voor de Germaansche volks planting in Zuid-Afrika vastknoopen. Het lijdt trouwens geen twijfel dat, indien de Transvalers daar even gul zijn als hier met hunne uitnoodi- ging aan de jongelieden om tot hen te komen, hunne stem niet zal zijn die eens roependen in de woestijn. ROME, 9 Junij. Het Agentschap Stafani spreekt het gerucht tegen, dat Koning Humbert een jaargeld, onder welken vorm dan ook, aan Prins Victor Bona parte zou hebben toegestaan. WONSERADEEL, 10 Junij 1884. In de Zaterdag jl. gehouden Raadsvergadering is eervol ontslag verleend aan D. A. Elgersma te Schraard als lid van het armbestuur voor Engwier c. a. Tot onderwijzer aan de school te Zurich werd Al Onze Nieuwetoren is naar de maan, of liever: naar den grond. Men kent en vindt Haar standplaats zelfs niet meer. Als ik dat zei, dan overdreef ik, nog een paar brokken muur zijn blijven staan, tot steun van een oude kast die daar achter staat. Als je meent, dat we nu torenloos zijn, dan vergist ge u zeer. Hoe meer de Nieuwetoren naar beneden tui melde, hoe hooger de toren van de katholieke kerk „het luchtruim doorkliefde.” Dat is nu wel wat een malle uitdrukking, maar ze staat er eenmaal. Ik wilde in dichterlijke woorden de voorspoedige aanbouw van de katholieke kerk toren beschrijven, doch je ziet, ik ben niet voor dichter ïh de wieg gelegd. Schoenmaker houd je bij je leest. Als de meeste menschen dat wat meer bedachten, er zouden niet zooveel pruttelaars rondloopen, die de schuld van hun ongeluk bij anderen zoeken, doch waarvan ze zelf de oorzaak zijn. Ondertusschen schijnen toch de schoenmakers oudtijds meermalen de schammels met het ge reedschap van anderq vakken verwisseld te heb ben, anders ware zeker de spreuk niet ontstaan. Tegenwoordig ziet men dat zoo vaak niet meer. De schoenmaker onzer dagen laat de schoenen ma ken en verkoopt ze. Karweien komen er ook niet veel voor, want eer de schoen daaraan toe is, ligt ze meestal uitelkaar en is het maken niet meer waard. Daarbij, voor een prikje heeft men een paar nieuwe en wie, die het eventjes „beuren” mag, wil dan met gelapte schoenen loopen Tot groot verdriet van het op-eens-andersleed- azend-publiek, loopen de menschen die voor een paar weken tonnen in amerikaansche speculaties verloren, zich hadden opgehangen of die er van door waren gegaan, in levenden lijve en rustig langs de straat. Gelukkig heeft dat soort van lui weer nieuwe stof opgedaan. Een onzer inspecteurs van politie B., een man met een hart vol liefde, moet voor zes weken „verlof” gekregen hebben, zonder be houd van traktement. Misbruik maken van zijn positie als inspecteur, is, naar men zegt, de oorzaak van dit verlof. Daar het met zijn prestige hier nu voor goed gedaan is, ware het wenschelijk, dat hem na zijn verloftijd een ander garnizoen werd aangewezen. Bij gebrek aan betere stof kan men het met dit sensatiemakend praatje vooreerst wel tot de kermis redden. Komt die, dan geeft ze klets praatjes genoeg en hebben de menschen die mee nen, dat anderen zich niet met hen hebben te bemoeien, vooreerst rust. Kan men het echter zoolang niet uithouden, dan zal de komst van de nieuwe aardappel bij velen een belangrijk onderwerp van den dag wel eenige afleiding bezorgen. Een aardappel heeft dit bij een mensch voor, dat hij er zich niets van aantrekt of men zegt dat hij goed of slecht isdaar verdraait hij zijn gezicht niet om. In dit opzicht geeft de aard appel heel wat aan veel menschen te leeren, die ijselijk bang zijn als ze hooren, dat men ongun stig over hen oordeelt. Is het den aardappel evenwel totaal onver schillig hoe men over hem denkt, de boer niet. Voor hem is „best” of „slecht” een levenskwestie, vooral in den aanvang wanneer ze prijzig zijn. In dit opzicht wensch ik het beste, want waar lijk, de boer kon zijn welvaart in de laatste jaren wel op. Daarbij, je kent het volksgeloof: gaat het den boer goed, de burger profiteert er van. Nu, de burger onzer dagen heeft ook wel wat profijt noodig. Gelukkig dat ons vee, dank zij de krachtige invloed van het Friesch Rundvee-Stamboek, opgeld begint te doen, waardoor tevens nieuwe handélsgeest ontwaakt. Niettegenstaande de zeer hooge prijzen die voor het in het Friesch Rundvee-Stamboek ingeschreven vee besteed worden, heeft men toch begrepen, dat de tusschenpersonen daaraan veel geld ver dienen. Dit in aanmerking genomen, wil men de oprichting beproeven van een maatschappij, die rechtstreeks op Amerika het vee verhandelt. Een praktische weg zal men inslaan door het maatschappelijk kapitaal nl. in aandeeltjes van f 100 te splitsen. Dit is m. i. daarom goed, daar de veehouders er allicht toe zullen overgaan een paar van die aandeeltjes te nemende winsten der onderneming vloeien dan in hun eigen zak terug, enze zijn in de zaak betrokken en zullen dus aan de maatschappij bij voorkeur hun vee verkoopen en deze zal van de aandeel houders betrekken. Voor de rest geen nieuws, of het moest zijn, dat de vischvangst weer „open” is en tal van vischgezelschappen zich gereed maken tot jacht op de waterbewoners, doch in den regel met meer goede hoop uil gaan, dan met visch te huis komen. Bij de meeste van die gezelschappen is dan ook de vischvangst geen hoofdzaak. Een dag op het water, in de frissche lucht, van het stads gewoel ontweken, ziedaar het eigentliike doel Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1