NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OE SWARD EN WONSERADEEL Dinsdag to 8sto Jiilij t'-i HUURPLAATSEN. 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 27. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 3 JULIJ. WAT IS HUMANITEIT J r en L®. manufacturen en anderen weinig aftrek van hunne goederen of waren onder hen vonden. n n e t It e ;e ct :e FRANKRIJK. De schending van het tractaat van 11 Mei jl. en het voorgevallene bij Lang Soa hebben bij de Chineesche legatie te Parijs groote verslagenheid verwekt. Zij verklaart, dat hare Regeering er volkomen onschuldig aan is. De Temps gelooft, dat de aanvallers, die zich niet ontzagen om het tractaat te schenden, niet zijn geweest geregelde Chineesche troepen, maar deserteurs en stroopers, die zich tot een ongeregel- den troep hebben vereenigd, benden van Loe Viuh Phoe, die het niet wagen op Chineesch grondge bied terug te keeren, maar het door hen in bezit genomen terrein trachten te behouden. Het Napoleontische familie-schandaal blijft nog steeds de aandacht trekken van dat gedeelte der Fransche Natie, dat, tuk op nieuwtjes, vooral als het familie-aangelegenheden geldt van lieden, nog al van politieke beteekenis, niets onbeproefd laat, om al die nieuwtjes met denoodigeen onnoodige commentaren wereldkundig maakt. Dat al die publiciteit den jongenheer Victor Napoleon minder goed bevalt, spreekt van zelf. De geheele wereld wist te vertellen, dat hij zijns vaders huis had verlaten; dat hij moeielijk een eigen huishouding zou kunnen bekostigen; dat hij zóó en zóóveel kreeg van dezen en genen, en meer dergelijke onkiesche „wetenswaardigheden.” Enfin, Victor heeft een brief geschreven aan den heer Jolibois, d.d. 26 Junij, waarin hij ver klaart dat hij zich genoopt ziet iets te doen dat hem pijnlijker is dan het verduren van onrecht- Die steeds honger huren bij het weder inhuren hebben voor den landheer of de landvrouw zelf en daar wordt vaak niet genoeg aan gedacht een gewichtig nadeel, wijl het den huurder niet mogelijk is, al wordt het hem bij huurcontract ook voorgeschreven, aan de bemesting van dat land de vereischte zorg te besteden, hoe gaarne hij het ook zou wenschen, omdat hij wel weet, dat hij alleen op die wijze de zuivel kan ver meerderen want een waarheid is het dat wat de boer aan zijn land ten koste legt, hij in de melk emmers terugvindt. Doch hoe zal hem dat mo gelijk zijn, waar de landhuurhem te zeer drukt? Voor een groote dertig jaren nog werd eene boerderij in Friesland met 60 hectaren land voor f9000 te koop aangeboden. Dien hoogen prijs durfde men niet aan. Ettelijke jaren later werd die boerderij voor f13,000, weer eenige jaren daarna voor f36,000 verkocht. Zoo de laatste kooper diezelfde woning thans publiek verkocht, zou ze, ofschoon de prijzen der landerijen in de laatste jaren eenigszins dalende zijn, toch nog wel f90,000 opbrengen. Menig eigenaar zag alzoo de waarde zijner landerijen in de laatste dertig jaren aanmerkelijk stijgen. Zij genoten jaarlijks de voordeelen van het gebruik huns lands en hun kapitaal ver meerderde bovendien belangrijk. Van allen die vroeger voor eene geringe som eigenaar werden van eene groote hoeve, heet het dat ze slapende rijk zijn geworden. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Damas bespreekt in het Vaderland de gevol gen, die een huwelijk onzer aanstaande Koningin op ons land zou kunnen uitoefenen; Hij zegt daaromtrent o. a. „Wat den Vorst-Gemaal betreft, het eenvou digst gezond verstand zal er hem toe leiden, zich zooveel mogelijk in de denkbeelden van de natie te verplaatsende geheele verandering van standpunt zal hem de zaken, zelfs die, waar zijn eigen buitenlandsch geslacht in betrokken is, op geheel andere wijze doen inzien. Het Holland- sche volk heeft daarenboven een zeer sterke ab- sorbeerende kracht. De geschiedenis geeft daar van tal van voorbeelden. Wanneer we zien, hoe duizenden Franschentegelijk in Holland gekomen, in merg en been Hollanders geworden zijnwanneer we nagaan hoeveel Duitschers opgenomen zijn in ons midden en de naturalisa- tielijsten met hun namen bedekkenwanneer we het Hollandsch element in Zuid-Afrika aan Toen die „betere” tijden voor den landman aanbraken, dat de zuivelproducten zoo zeer in prijs stegen, verkregen ook de landerijen hooger waarde. Wie sedert moesten huren, moesten ook eene hoogere som opbrengen. Zoolang de zui velproducten hoog in prijs bleven, konden de huurders die hooger landhuur ook wel voldoen. Doch niet altijd bleven de huren in rechte even redigheid met de waarde der zuivelproducten. De eersten werden, na het verstrijken van den huur- tijd, veelal opgeslagen, ook zelfs toen de prijzen der zuivelproducten gemiddeld dezelfde bleven of wel verminderden. Zoo kwam het dat menige huurboer, die door zuinigheid en noeste vlijt een klein kapitaaltje had verworven of wel eene erfe nis had ontvangen, zijn bespaard of verkregen geld weer inteerde. Kan het dan wel verwonderen dat de prijzen van boter en kaas voor den landman in het al gemeen, maar voor den huurboer in het bijzonder van zoo overwegend belang zijn dat zoo zij hoog zijn en blijven, hij nog aan zijne verplichtingen kan voldoen, maar zoo ze dalen of minder hoog blijven, hij met zijne handen in het haar zit, niet wetende hoe hij de landhuur zal betalen Werd niet tot maatstaf van de regeling der landhuur een jaar genomen, waarin de prijzen gestaag hoog bleven zooals bijv, het vorig jaar maar gerekend naar den gemiddelden prijs van de zuivelproducten, zoolang de vorige huurtijd liep, dan zou eenige variatie in die prij zen voor den huurboer niet een dreigend spook zijn. Wie zal ontkennen dat eene zoodanige regeling meer met de billijkheid zou overeenko men Niet naar steeds hooge prijzen dient de land huur geregeld te worden. Waar dit plaats heeft zijn de huren veel te hoog. Deze moeten zoo worden geregeld dat een huurboer bij een voor- deelig jaar eenig geld kan overhouden. Dat is hoogst noodig, omdat hij bloot staat voor verlies of sterfte van vee. Hij is kan hij eenig geld, bij niet te hooge landhuur, overleggen in staat weer uit eigen middelen ander goed melk vee aan te koopen. Worden de huren te hoog opgevoerd, dan kan hij niet alleen onmogelijk iets overhouden, maar bij geleden verlies dan nog aankoopen te doen, kan, zoo hij zelf geen eigen middelen bezit, niet anders geschieden dan door zijn veestapel te bezwaren, waardoor hij nog meer achteruit werkt. Poot zong: „Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen,” i velen onzer landlieden wenschen hem dat van heeler harte te kunnen nazeggenmaar hoe is dat genoegelijk leven bij steeds drukkender zorgen mogelijk Teruggang in het verschiet de woning te moeten verlaten, als de huren hooger worden en de prijzen, naar verhouding, niet hoog zijn; neen, dan nog genoeglijk te kun nen leven is waarom het verbloemd eene onmogelijkheid. Ziet de landman, dat hij wat vooruitgaat, ja dan kan hij gerust zijn. Hij kan de boereplaats blijven bewonen, en niet door angstige zorgen gekweld, zich in zijn schoon bedrijf verlustigen. Tevreden gestemd zal hij dan zal van voormiddags 9 tot ’s namid dags 5 uur de verkiezing plaats heb ben van een Lid voor den gemeen- o teraad alhier. De Kiesvereeniging „Vooruitgang” heeft daarvoor als can- didaat gesteld den Heer K. VAN RINGH. Met volle gerustheid ondersteunen wij deze candidatuur. De Heer VAN RINGH is reeds sints vele jaren bur ger in onze stad, volkomen op de hoogte om hare belangen te beoor- deelen en in staat om ze te behar tigen. Het is het recht der Kiezers om zelfstandig hun candidaat te kie zen, maar het is hun plicht een keuze te doen en hun stem uit te brengen op wien dan ook. Moge het dan blijken, dat allen, die niet op goede gronden verhinderd zijn, ook niet achterwege blijven en men zich de geringe moeite getrooste om ter stem bus op te komen, de verschillende richtingen haar krachten meten en toonen dat het beginsel waarvoor men opkomt op den voorgrond trede en geen persoonlijke overwegingen. Op den klank afgaande kunnen wij zeggen Humaniteit is de samenvatting van al het hu mane, d. i. van al het menschelijke, van alles wat den mensch deels als zoodanig en op zich zelf beschouwd, deels in zijne betrekking tot alle overige menschen aangaat, hem betaamt: en met zijne waarde en bestemming strookt. Zij is de menschelijkheid, die God den mensch in het hart heeft gelegdopdat zij hem een onverdroogbare bron van deugd, d. w. z. van alle goede, schoone, edele en der menschheid waardige dingen zou wezen. De humaniteit omvat in zoo ver alles, wat den mensch eerst waarachtig tot mensch stem pelt, het zuiver, algemeen menschelijke. Zij is de tegenvoeter van onbeschoftheid en beestach tigheid, en daardoor de eenige macht, die den mensch uit den staat van wilde barbaarschheid verlossen en op de zonnige heuvelen der zede lijke volmaaktheid voeren kan. De humaniteit is de machtige drijfveer, die den mensch uit de enge en benauwende banden van eigenliefde en zelfzucht vrijmaakt, en hem met achting voor zijn medemensch en met ver draagzaamheid voor diens zoeken en streven be zielt welke eigenschappen hij onmisbaar moet bezitten en aan den dag leggen, zal hij van zijne zijde op een gelijksoortige erkenning zijner ver diensten, en op eerbied en ontzag voor zijne waarde als mensch aanspraak kunnen maken. Verder openbaart zich de humaniteit als de kracht, welke het diep in iedere menschenborst verborgen en sluimerend medelijden wektme delijden, de goddelijke vonk, die onweerstaan baar in het hart der menschen dringt, om daar de heilige vlam der allenom vattende menschen- liefde te ontsteken welke weder op den mensch de stempel drukt van het hoogste en edelste schepsel in de groote en rijke schepping Gods. En zoo vinden en erkennen wij in de humani teit de echte, ware en zuivere beschaving van ’s menschen geest en hart. Haren weldadigen invloed bespeuren wij in de welwillendheid en voorkomendheid, die in het kleed der minzaamheid gedoscht, den naasten worden bewezen, alsmede in de achting en den verdraagzamen eerbied voor elke oprechte mee- ning en ieder ernstig streven. Ook ontdekken wij haar in hetgeen wij de gevolgen der menschenliefde mogen noemen, in alle uitingen van het medelijden, van de belang stellende deelneming aan, door alle openbaringen der milddadigheid en barmhartigheid heen, tot hare laatste en hoogste verheerlijking toe, in de blijmoedige toewijding en de onverschrokken zelfopoffering voor het algemeen welzijn der ge heele menschheid. Om kort te gaan, wij begroeten in haar de moeder van alle ontwikkeling, beschaving, lijd zaamheid, verdraagzaamheid, de bron der werk- dadige liefde, der heldhaftige edelmoedigheid, de kweekster van al wat waar, schoon en goed, grootsch en verheven is de wortel van alle menschelijke deugden en alle ware verdiensten. Onder de landlieden zijn eigenaars en huur ders. De eersten verkeeren in een gunstigen toestand, zoo zij, of wel hunne voorzaten, lang vóór de stijging der landerijen, ze kochten. Tegenwoordig staat men verbaasd over de lage prijzen, die eertijds voor sommige landerijen besteed werden. Zoo werden eens, voor vijftig jaren, bij publieken verkoop dertig Hectaren land tegen een kwartje de hectare gemijnd. In het hartje van Friesland gebeurde dat. Voor het houtgewas op een gedeelte lands kon alleen de koopsom wel voldaan worden, mits men de moeite deed het te kappen. Dat met houtgewas begroei de land behield de kooper. De overige vier en twintig Hectaren verkocht hij weer tegen den koopprijs van al dat land, zoodat hij zes hecta ren land, met het houtgewas er op, voor niemen dal had. Anderen kochten land tegen een veel hooger prijs, maar besteedden daarvoor nog zoo weinig dat een twintig Hectaren niet meer kostte dan nu één hectare van datzelfde land opbrengt. Het zijn geen sprookjes, die fabelachtig lage prijzen, welke nog in dien tijd voor sommige landerijen besteed werden. De polder- en andere lasten waren zoo hoog dat bet land niet meer kon. opbrengen. Het spreekt van zelf dat de huren eertijds, bij nu vergeleken, ook gering waren. Toch kon menigeen niet aan zijne verplichtingen voldoen en leidde een kommerlijk bestaan. De prijzen der zuivelproducten waren nl. in dien tijd zeer laag. De boter gold 2 dubbeltjes, de kaas 8 cent het ■pond. Vetweiderij bracht ook geringe voordeelen op. Het vleesch van vette runderen bracht 12, van koeien van mindere soort 8 cent op. Voor Sommigen dezer huurders wisten evenwel door goede bewerking en bemesting de vruchtbaarheid jiunner landerijen, dikwijls door verwaarloozing uitgeput, te bevorderen. Zij begrepen zoo de voordeelen te verkrijgen, waardoor ze in staat werden gesteld aan hunne verplichtingen te vol doen. En dat ze te gelijk hunne eigene belangen goed behartigden, jhiervoor vindt men het bewijs in de omstandigheid dat zij eindelijk een kapi taaltje overlegden dat toereikend bleek om de hoeve, toen ze te koop kwam, te kunnen koopen. Zij beleefden daarna betere tijden en werden rijk, terwijl ze later, door splitsing hunner groote boereplaats, er twee of meer van maakten, waarop hunne kinderen wonen, die thans in goeden doen verkeeren. „Mijn éénigc gedragslijn was die, welke Keizer Napoleon I en Keizer Napoleon III ons nalieten. „Deze groote erfenis zal ik ongeschonden bewa ren, want zonder de Napoleontische overlevering heb ik geen reden van bestaan. „Het is waar, ik schreef een brief uit Monca- lier, maar ik heb de overtuiging, niet te hebben gebroken het woord dat gegeven werd onder voor waarden welke niet zijn nagekomen. „Wat mijne eer betreft, haar beste bewaker ben 'ikmeer dan iemand zorg ik er voor, en mijn geweten verwijt mij niets. „Ik heb besloten mij te onttrekken aan het verkeer met lieden, wier omgang mij in opspraak brengt. „Ik geef u deze opheldering ’voor u en uwe vrienden en heb het vaste besluit genomen op nieuwe aanvallen niet meer te antwoorden maar het zwijgen in acht te nemen dat mijn toestand mij gebiedt.” Niet onaardig was het, dat juist toen Victor dezen brief schreef, in het orgaan van zijnen vader een scherpe aanval gedaan werd op de han delingen van het ongehoorzame zoontje. „Wat toch heeft Prins Victor gedaan zoo vraagt le Peuple, zoo heet het blad. „Hij ontving een delegatie aangevoerd door een politiek persoonhij hoorde eene politieke toespraak aan, verklaarde zich te vereenigen met eene politieke motie, en betuigde zijnen dank aan degenen, die deze motie hadden aangenomen. Wat is dit alles anders, dan het verrichten van politieke handelingen „Eerst wilde ik niet gelooven dat die feiten waar zijn, maar thans kunnen wij er niet meer aan twijfelen, en dus moeten wij een smartelijke plicht vervullen, waarvoor wij niet zullen terug deinzen. „En deze plicht is te verklarendat Prins Victor Napoleon zijne goedkeuring hecht aan de politieke uitlegging, welke men aan zijn vertrek uit de ouderlijke woning gegeven heeft „hij verwijdert zijnen vader uit de Napoleon tische overlevering en stelt zich in ’s vaders plaats. Door die daad van muiterij heeft Prins Victor niet slechts te kort gedaan aan zijne plichten als zoon, die plichten welke niet in brieven of oor konden zijn voorgeschreven, maar hij schendt tevens eene verbintenis van eer.” Hoe meer wij van den twist tusschen vader en zoon lezen, zoo meer beginnen wij te gelooven aan eene reclame voor de Napoleontische dynastie. ITALIË. De zitting der Italiaansche Kamer, die op een votum van vertrouwen is uitgeloopen, vertoont zeker een bijna eenig geval in de parlementaire geschiedenis. Des morgens had, na eene rede van Depretis, de afgevaardigde Mordini „eene orde van den dag” voorgesteld, waarmede het Ministerie verklaarde zich te vereenigen. Hoofdelijke stemming werd gevraagd, waarop Zanardelli, de leider der oppo sitie, verklaarde, dat deze den aangeboden strijd niet aannam en met de geheele partij de zaal verliet. Toch werd gestemd, maar het bleek, dat de Kamer niet in voldoend aantal aanwezig en dus het votum nietig was. Den volgenden dag was de toestand onveran derd. Het was in Rome te warm voor de volks vertegenwoordigers een dertigtal leden ontbrak aan de vereischte hoeveelheid. In de couloirs dwaalden de leden der oppositie, wachtend tot de stemming afgeloopen zou zijn. Had de oppo sitie een reden om met de zaken voortgang te willen maken? Hoe het zij, Zanardelli sprak eenige woorden met Depretis, riep daarop dertig zijner getrouwen binnen, en de oppositie ver leende hare hulp om het votum van vertrouwen in de Regeering te doen aannemen. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. kocht men de beste runderlappen bij de slagers. Dezen maakten betere zaken dan de vetweiders. Dat aan artikelen van weelde bij den boeren stand in dien tijd niet te denken viel, laat zich begrijpen. De landlieden konden weinig koopen, zoodat het wel te begrijpen is dat kooplieden in verdedigen. In dien brief leest men o.a.: „Niet dan na rijp beraad heb ik mijns vaders huis verlaten, hoeveel eerbied ik ook voor mijn vader heb en steeds hebben zal. „Maar ik heb het recht vrijelijk te denken. „Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landmans heen” en niet aarzelen er bij te voegen „Die zijn nedrig lot, hoe kleen, Voor geen koningskroon zou geven.” Bolswardsclie Courant 3 8 i i t i i i 3 3 r e e e n 1 H 11UI AJll^UlöUllU LA luimauiuilj IV AlVL 11VV1U Zjltiu. U1U' den en in school, in kerk, in Staat zijn plaats heroveren, evenals het Vlaamsche element dat in Belgie heeft gedaan; wanneer de historie zoo luide spreekt, dan behoeft de lafhartige vrees ons niet te bekruipen, dat we onthollandscht zullen worden om een enkelen vorstelijken viwvvv/ivjvu V/AA CUJ11O lAU^ V vvl 111111 VA UI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1