NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ■OTSWAR» EN WONSERABESI. 1584—1884. No. 28. 1884. Drie en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 10 JULIJ. Q M. E. van der MEULEN. 4. 10. i ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. En die menschheid sprak heur vonnis reeds met iedre tong en taal Vloek der stelling, eens verkondigd door het trotsch Escoriaal Maar gezegend zij ’t beginsel van het nedrig Delfts Konvent, Immer door den grooten Zwijger Nederland in ’t hart geprent: „Als de zeven hemelkleuren, smeltend tot een regenboog, „Vloeie ook ’t lied der Gods-vereering steeds veelstemmig naar omhoog „Een geloofswet, ja, voor allen, waar ook over de aard verspreid. Een slechtsVrijheid van geweten, Broedermin,Verdraagzaamheid.” - 19,000,000. - 3,500,000. - 12,000,000. Tot toelichting is het volgende er bijgevoegd 1. De som, jaarlijks in Nederland besteed aan sterken drank, bedraagt f 10 per hoofd tegen f 1.50 aan zeep. 2. Ruim zevenmaal zooveel wordt aan ster ken drank uitgegeven- als aan tabak. f 10,000,000 - 10,000,000 verbruik. u f 12,000,000. Huurwaarde der woningen in steden - 39,000,000. IO JULI. Ernest Djsoailles. Op dezen gedenkwaardigen dag brenge elk rechtgeaard Nederlander een offer van eerbiedige en dankbare hulde aan den edelen Doode, die voor drie eeuwen op verraderlijke wijze te Delft werd doorschoten. Hij was van nature een edel man, hij werd door zijn levensomstandigheden een hoveling, een hooghartig vorst, hij is gewor den in de leerschool des levens, een Vader voor het volk, dat hij stervend gedenkt in zijn tref fend gebed. Hij is geboren in het liefelijk heu vel- en bergachtig oord waar Graaf Hendrik de Tweede het kasteel Dillenburg Het bouwen en hij is gestorven in het Prinsenhof te Delft, te midden van Hollands vlakke weidevelden en plassen. Zonder Duitschland te verloochenen, is hij Nederlander geworden met zijn geheele hart en met zijn gansche ziel. Zijne ziel en dit volk, hij droeg ze in zijn laatste ure aan Gods barmhartigheid op. Hij was rijk door erfenis en huwelijk, en daardoor aan pracht en weelde ge woon, hij heeft blijmoedig meer dan twee milli oen, het grootste deel van zijn fortuin, geofferd en zich betrekkelijke ontbering getroost, om le gers te velde te brengen, die helaasmeestal verslagen werden. Gelijk hij een trouw vriend was geweest van Karel V, zoo was hij zoo lang mogelijk een gehoorzaam onderdaan van Filips II. In 1568 schreef hij nog: „Mijn rang als Vorst en een der Nederlandsche grooten legt mij de verplichting op, om de Nederlanden te bevrijden van de slavernij waarin men ze wil nederdruk- ken. Ik hoop dat Koning Filips, wiens goede be doelingen door de trouwlooze knoeierijen van eenige Spaansche raadslieden verijdeld worden, de trouw der gewesten en zijn openlijken eed om hunne voorrechten in stand te houden, eenmaal beter in overweging nemen zal”. Hij geloofde dus toen nog doelingen” van d"" dat blijven doen, totda’t het niet BOLSWARD. Voor de leening der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij is slechts om streeks anderhalf millioen ingeschreven en dat terwijl 5 pet. gewaarborgd is en men aandeelen kan nemen van f 1000,f 250,en f 50, Die uitkomst is zeer treurig, want hier geldt het niet alleen een solide geldbelegging, maar een nieuw veld van arbeid op het gebied van handel en nijverheid, dat voor heel het Nederlandsche volk een bron van welvaart kan ontsluiten. In de heerlijk schoone binnenlanden van Zuid- Afrika liggen duizende hectaren voor landbouw en veeteelt uitnemend geschikt, bevat de bodem een schat van metalen. Zoodra maar een spoor weg de schoone Delagoa-baai door het Draken gebergte met de wegen verbindt, die naar Pre toria leiden, is er voor duizende handen werk en hoevelen kunnen reeds geplaatst worden bij den aanleg van den weg. Er wordt met recht geklaagd, dat in ons eigen land te groote over vloed is van werkkrachten, welnu daarginder wacht overvloed van werk. De lijn zal komen, indien al niet door Nederlandsch geld en ten bate van ons volk, dan door vreemd, meest waar schijnlijk Engelsch kapitaal. Doch het is te hopen, dat onze groote en kleine kapitalisten nog spoedig inzien, dat zij in hun eigen belang tot deze daad van vaderlandsliefde verplicht zijn. Doch de tijd dringt want reeds den llden wordt de deelneming gesloten. ’s HAGE. De Koning, die 16 Juli uit Creutz alhier terug keert, heeft bepaald, dat de begrafenis van den Prins van Oranje zal plaats hebben op Donder dag 17 Juli, ’s ochtends 9 ure. Zaterdag 19 Juli vertrekt Z. M. naar het Loo. Verscheidene personen zijn reeds in de ge meente ’t Bilt ten gevolge der hitte op het veld bezweken. Ook te Joure werd een arbeider van ruim 60 jaar op het land plotseling zóó ongesteld ten ge volge der warmte, dat hij, ondanks geneeskun dige hulp, na enkele uren bezweek. Bij eene temperatuur van 88° Fahr. viel de 20- jarige boerenknecht Wessels, te Ellersinghuizen, gem. Vlachtwedde, van ’t grasmaaien huiswaarts gekeerd, eensklaps dood neer. Een kort daarna losgebarsten hevig onweer sloeg aldaar een dikken eik tot splinters. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire uitgegeven, die door de Commissarissen des Konings ter kennis van Brée is de geheele middelbare school zonder vorm van proces opgeheven. De nieuwe gouverneur van Brabant, de heer Dolez, een man, die zich liberaal blijft noemen, ofschoon hij sedert den triumf der clericalen hen dientheeft er van afgezien den leden der Staten het gebruikelijk diner aan te bieden, nadat de voorzitter hem had medegedeeld, dat de meer derheid voor de uitnoodiging zou bedanken. De meerderheid der Provinciale Staten van Brabant heeft toen den van zijne function ontheven gou verneur Heyvaert een banket aangeboden. In een op dezen ingestelden dronk gewaagde de heer Huijsman van den „ruwen en onrechtvaar- digen” maatregel, die op hem was toegepast, en van de „gevoelens van haat en wrok” dergenen, in wier handen het land in een oogenblik van zwakheid het bewind had laten vallen. Spr. ein digde met te betoogen, dat de afzetting van den heer Heyvaert, om geene andere reden dan om dat hij stiptelijk de wet had doen eerbiedigen, slechts strekken kon om de voortreffelijkheid van dezen destemeer te doen uitkomen. In zijne dankbetuiging gaf de heer Heyvaert een over zicht van zijne loopbaan en van de tallooze moei lijkheden, door de clericalen bij de toepassing der wet, met name op het stuk onderwijs, hem in den weg gelegd. Zijne afzetting, betuigde hij, had hem meer genoegen dan leed gedaan, daar de moeilijkheden zijner positie onder de tegen woordige Regeering ontelbaar zouden geweest zijn. Hij zou onder dien last bezweken zijn, zeide hij, indien men hem niet vroeger in een hinder laag zou hebben doen vallen. Vrijwat erger dan hem zou het den armen onderwijzers gaan, wien van de zijde der gemeentebesturen voortaan de schandelijkste bejegeningen wachten. Uit Marseille wordt van den 6n gemeld, dat er in den nacht te voren zes personen aan cholera waren overleden. Te Toulon kwamen Zaterdag 15 sterfgevallen aan cholera voor. Twee gevallen van cholera zijn uitgebarsten in het lazaret onder de Italiaansche werklieden die uit Frankrijk terugkeerden. De lijkschouwing heeft getoond, zoo wordt uit Rome bericht, dat men hier werkelijk met Aziatische cholera te doen had Een telegram uit Madrid deelt mede, dat de Regeering besloten heeft, de quarantaine toe te passen op de schepen uit Nederland en België, omdat daar geen maatregelen tegen de cholera genomen worden. de colleges van burgemeester en wethouders is gebragt. „Toen in het vorige jaar de Aziatische cholera in Egypte verschenen was, wendde ik mij tot uw college met verzoek de Gemeentebesturen aan te sporen om verschillende maatregelen te nemen tot wering van de uitbreiding dier ziekte, wanneer zij Nederland bereiken mocht.” „Thans, nu de cholera van naderbij dreigt en zich langs de kust der Middellandsche Zee schijnt uit te breiden, acht ik het noodzakelijk, dat de verleden jaar gegeven wenken bij de Gemeente besturen in herinnering worden gebracht, met verdubbelden aandrang om voor zuiver drinkwa ter, de grootste reinheid zoowel buiten als in de huizen, zooveel mogelijk te zorgen en het noodige gereed te houden tot afzondering van de eerste lijders aan cholera die in de gemeenten voor komen.’ De klacht, dat de liberale partij in de Twee de Kamer zoo verdeeld is, zegt het Rott. Nbl., is wel oud, maar die ouderdom is nog geen be wijs voor haar billijkheid, ook al is die verdeeld heid verder boven alle tegenspraak verheven. Wat ter wereld kan men van een volksvertegen woordiging meer en beter verlangen, dan dat zij een trouw beeld zij van het volk En wat dan de verdeeldheid betreft, wel dan hebben wij een model van een Tweede Kamer en in die Kamer een model van een liberale partij. Als er nog wat aan ontbreekt, dan zou het moeten wezen, dat zij nog niet verdeeld genoeg is. Onder den titel: „Waar blijft ons geld?” heeft het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging tot Afschaffing van Sterken Drank het onderstaande staatje laten opmaken en algemeen verspreid van hetgeen jaarlijks'in Nederland voor sterke dranken wordt uitgegeven, vergeleken met de uitgaven voor eenige meer of minder noodza- f 40,000,000. - 6,000,000. - 5,500,000. - 20,000,000. - 17,000,000. - 4,000,000. - 30,000,000. J huiselijk verbruik. J aan „de goede be doelingen” van den Spaanschen Koning en is dat blijven doen, totdat het niet meer mogelijk was, omdat hij zag, dat ons land slechts als win gewest werd beschouwd en ons volk van zijn vrijheid zou worden beroofd en dat kon hij niet dulden. Staat er nu in de grondwet geschreven: „Ieder belijdt zijne godsdienstige meeningen met vol komen vrijheid” en „aan alle kerkgenootschap pen in het rijk wordt gelijke beschermig ver leend,” reeds voor drie eeuwen wilde Prins Wil lem die vrijheid van godsdienst en eeredienst. Ons volk was er nog niet rijp voor, de Prins streed er voor uit innige overtuiging en zwicht te later met weerzin, uit gehoorzaamheid aan de Staten. Toen hij nog katholiek was, in 1564, schreef hij: „Wat mij zelf aangaat,” ik denk in het katholiek geloof te volharden maar ik kan het niet billijken dat de vorsten over de conscien- tiën hunner onderdanen willen heerschen, en hun de vrijheid van geloof en geweten benemen.” Toen hij hervormd was geworden en dezelfde beginselen in toepassing bracht tegenover de katho lieken, als vroeger ten opzichte der hervormden, sprak Petrus Dathenus, predikant te Gent van den predikstoel de volgende treurige woorden „De verdraagzaamheid op het stuk van godsdienst is het heillooze werk van den Prins van Oranje, die zich om God noch godsdienst bekommert.” Het moge bedroevend wezen, dat ten dien dage de uitersten aan beide zijden zoo onverdraagzaam waren, het is ergerlijk dat dit na drie eeuwen nog steeds hetzelfde is en het strekt den Prins tot onvergankelijke eere, dat hij zijn tijd zoover vooruit was, onverschrokken voor zijn gevoelen uitkwam en zich niet stoorde aan den gewonen laster, dat hij zich „om God noch godsdienst zou bekommeren.” Git zijn openbare handelingen en zijn meest vertrouwelijke brieven vooral, blijkt juist het tegendeel. In de leerschool der smart was zijn ziele gelouterd, een echte Christusgeest vol liefde spreekt uit zijn woord toen Jean Jaure gui in 1582 naar ’t scheen hem doodelijk wond de: „Dood mijn moordenaar niet, ik vergeef hem gaarne” en later schreef hij aan Marnix van Aldegonde„Ik voor mij vergeef hun gaarne, en zoo zij evenwel den doodstraf hebben verdiend, bemoei u dan dat de rechters hun geene foltering aandoen, maar zich met hunnen dood tevreden stellen.” Zoo leefde hij als een Christen en hij stierf als een vrome. Wie toch kent zijn laatste woorden niet, toen het moordend lood hem ein delijk trof: „Mijn God heb mededoogen met mij en met dit arme volk”? „Thands”, zoo zeggen wij met Hofdijk(*) „Thands drie eeuwen zijn verzwonden, sinds die gruwel is geschied. Worstlend bleef de dweepzucht wakker, en de laster sluimert niet: Beiden houden nog hun standplaats als een ijsklip, stram en kil. Maar dat perkt hunzelf slechts grenzen: want de menschheid staat niet stil. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 3. Tweemaal zooveel aan sterken drank als aan suiker. Drie-en-twintig millioen gulden meer dan aan koffij. 5. Tien millioen meer aan sterken drank dan aan rund- en kalfsvleesch. 6. Tweemaal zooveel als aan steenkolen en turf voor huiselijk gebruik. 7. Acht-en-twintig millioen gulden meer dan het lager onderwijs kost. 8. Een millioen gulden meer dan aan woning- huur in de steden wordt betaald. 9. Een-en-twintig millioen gulden meer dan aan woninghuur ten platten lande. Ruim elfmaal zooveel als aan levensver- zekeringspremiën. 11. Drie-en-een-vierdemaal zooveel als aan inleg van Spaarbanken. 12. Behalve de schrikbarende uitgave aan sterken drank heeft de natie nog ettelijke mil- lioenen ten gevolge van dien drank te betalen voor armwezen, politie, krankzinnigen, misdrijf, landlooperijongelukkenziekte, vroegtijdigen dood enz., enz., al hetwelk jaarlijks zeker nog maals 40 millioen guldens kost! „Werklieden!” zoo luidt ten slotte de -waar schuwing der genoemde Vereeniging„ziedaar, waar uw geld heengaatZiedaar de oorzaak van den algemeenen achteruitgang, waarover gij klaagt. Verlangt gij naar betere tijden, vervloekt den drank en de drankwinkels, en gij zult er wel bij varen.” Door den wachtmeester der maréchaussée te Gulpen is opgespoord en ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht gesteld de moeder, die vóór eenige dagen haar tweejarig kind in een korenveld te Wijlre te vondeling heeft gelegd. Het is eene weduwe uit Aken, wier man in het vorige jaar eerst zijne twee kinderen en daarna zich zelf van het leven be roofd heeft. Zij verklaart, door nood tot hare wanhopige daad te zijn gedwongen geworden. Zaterdagmorgen ging een kassiersbediende naar de Associatie-cassa, om voor zijn kantoor f55,000 te ontvangen. Bij het af komen van de trap werd hij door twee heeren bijna omverge- loopen en bemerkte eerst, toen hij een volgend kantoor bezocht, dat hem zijn portefeuille met genoemd belangrijk bedrag ontbrak. Dadelijk Ja, wij zijn er trotsch op, dat wij „onze natio nale onafhankelijkheid” te danken hebben mede aan zulk een fleren held, zulk een wijzen staats man, zulk een vromen vorst. Voorzeker, het is een opstand geweest tegen Spanje, wij zouden het niet gaarne ontkennen, maar een opstand zoo rechtmatig, dat Filips zelf de grieven erkende, beloofde in Nederland te komen om de verwarde zaken te regelen en dat hij inmiddels de pause lijke inkwisitie ophief. Doch tegelijkertijd tee- kende hij in zijn lusthuis te Segovia voor den notaris Pedro de Hoyas eene akte, waarin hij verklaart dat hij slechts uit nooddwang heeft gehandeld en zich daarom aan de afgelegde be loften volstrekt niet gebonden acht en hij schreef aan Requesens, den Spaanschen gezant bij den Paus te Rome, dat de machtiging aan de Land- voogdesse gedagn, alleen voor de leuze en van geenerlei kracht was, naardien zijner Heiligheids goedkeuring er aan ontbreekt. „Het is echter goed om dit geheim te houden”, zoo besluit hij. Welnu tegen zooveel valschheid, gevolgd door zooveel wreedheid hebben vorst en volk zich verzet, ten laatste hebben wij Filips openlijk af gezworen en al heeft de Koning zijn lage doel bereikt en den edelen Prins doen vermoorden, hij heeft het groote doel gemist, want het kleine gemartelde volkje heeft getrild bij den dood van zijn geliefden Prins van diepe verontwaardiging en zich van zijn recht en zijner kracht bewust ten strijde weer aangegord in Godes naam en sterkte. ENGELAND. Het kiesrecht voor de vrouwen is thans het onderwerp van gesprek onder de dames, die meer heil zien in hunne vertegenwoordiging bij ’s Lands Regeeringszaken, dan in het bestuur der keuken. Miss Muller, de grootste ijveraarster in dit op zicht, heeft, om haar boosheid eens te toonen over Gladstone’s weigering het stemrecht voor de vrouwen bij de herziening der kieswet ter sprake te brengen, geweigerd om hare belasting te betalen. Maar de fiscus wist haar wel te vinden. Zij ontving de deurwaarders, terwijl zij een groot gezelschap dames (van hare politieke ge loofsbelijdenis bij zich had, heel deftig en hield eene toespraak, doorspekt met de gew'one argu menten voor de politieke gelijkstelling van het schoone en zwakke met het sterke geslacht. Intusschen namen de drie gezanten van den fiscus met onverstoorbare kalmte zooveel van de beste meubelstukken, waaronder ook haar prach tige schrijftafel, in beslag, als de som der ver schuldigde belasting bedroeg. Zij vertrokken, maar waren nog nauwelijks over den drempel, toen tal van stemmen zich verhieven tegen deze ongehoorde brutaliteit. De dames-oorlog tegen het Parlement heeft een aan vang genomen en de heer Gladstone kan eerstdaags een adres van miss Muller c. s. ver wachten, waarin met vernieuwden aandrang op het verkrijgen van het kies- en stemrecht voor vrouwen wordt aangedrongen. Daily News verneemt, dat de val van Don gola heel spoedig wordt tegemoet gezien. NOORWEGEN. Den 2den Julij, des namiddags verscheen voor het eerst het Ministerie in het Storthing. De president Steen hield eene toespraak, waarin hij deed uitkomeu, dat dezen dag zou blijven voortleven in de herinnering der geslachten, als de ure der inwijding tot den gemeenschappelijken arbeid, die de eer en het welzijn des Vaderlands zal verzekeren en Noorwegen het recht en het vermogen zal geven, om zijne plaats onder de Volken te handhaven. Het nieuwe Ministerie in België heeft op een aantal provinciale en gemeentelijke inrich tingen van onderwijs bet personeel verminderd, en de onderwijzers en onderwijzeressen eenvoudig doen aanzeggen, dat zij konden heengaan. Te kelijke behoeften. Sterke drank Zeep Tabak Suiker Koffij Thee Rund- en kalfsvleesch Steenkolen Turf Lager onderwijs Idem ten platten lande Levensverzekerings-premiën Inleg Spaarbank jaarlijks in Nederlam Bolswardsche Courant Een lauwerkrans op des Zwijgers graf, ’s Gravenliage bij Charles Ewings. Uil De burgerlijke vrijheid De godsdienstige vrijheid De nationale onafhankelijkheid dat is de driedubbele weldaad welke de Hol landers verschuldigd zijn aan Willem van Oranje.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1