NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD O1SWARB EN WONSERA.DEEE HERSTEMMING VOOR REN GEMEENTERAD. i 1 I i n 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 29. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 17 JULIJ. -w i h ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. maanden in de gelegenheid was, dit wapenmuse um in al zijne bijzonderheden te zien, zal het uwen lezers wellicht niet onwelkom zijn, daarom trent eenige bijzonderheden te vernemen. Ik geloof niet, dat er eenig wapenmuseum op de wereld bestond rijker dan dit. Het maken van stalen wapenen in sedert eeuwen inheemsch in Spanje, of ook wel in de zestiende eeuw kreeg men aldaar de wapenen uit Milaan en uit Augs burg als geschenken van half cijnsbare naburen. In den aanvang der negentiende eeuw zijn een aantal dier oude wapenen te loor gegaan, daar het volk ze plunderde om er de Franschen mede te beoorlogen. Dat is echter niet het geval ge weest met het museum te Madrid, dat ongeschon den was gebleven, zoo als Philips II en zijne op volgers het hebben bijeengebracht. De verzameling is uitgestald in eene groote, lange zaal. Zooals gij daarbinnen treedt, is het of gij plotseling in eene spokenwereld verplaatst zijt. Een drom van ridders met gesloten vizier, met gevelde lans, met het wapenschild op den linkerarm, rent op de getuigde strijdrossen op u los en omsingelt u, te midden van tropeeën van glimmend staal en veroverde banieren. Die aan blik is werkelijk grootsch en treffend. Al die wapenrustingen zijn slechts de holle schil, waar uit het levende lichaam reeds lang tot asch en stof vergaan is. Ijdelheid der ijdelheden staat er in het boek van Salomo. Dit is alles wat er overbleef van het groote Spanje der zestiende eeuw eenige ledige wapenrustingen. Ziehier het harnas van Karel V, en hier dat van Phi lips II, dat hij waarschijnlijk niet dikwijls aan gehad heeft. De koning vond het gemakkelijker zijn vijand te doen omhals brengen door een sluipmoordenaar, dan om zelf te verschijnen in het veld. En hier is de wapenrusting van Chris- tophorus Columbus, den ongelukkige, die toen hij Spanje met zijn genie verrijkt had, zoo rijk als nooit een Staat was geweest, tot dank in de gevangenis werd geworpen. En ziehier het har nas van Don Juan, den halven broeder van Phi lips II, die de Turken versloeg bij Lepanto, en die als tropee de wapenrusting medebracht van Ali, den aanvoerder der muzelmannen. Daar hangt zij. Ook Don Juan had geen genoegen van zijne overwinning, want hij stierf in de Ne derlanden van verdriet over de wijze, waarop hij miskend werd door den koning, die afgunstig op hem was. Maar hij kon zich troosten met de gedachte, dat aan den ijzeren hertog van Al va, die vóór hem te Brussel was geweest, een niet veel beter lot ten deel gevallen was. Ook diens harnas staat hier te pronk. En dan nog zoovele andere zwaarden en helmetten en schilden van bekende personen, van Gonzalvo, van Cordova, van den Cid, van Pizarro, van Cortez, van Boabdil, laatsten koning van Grenada, van Franz I, en van zooveel meer. Het is mo gelijk, dat er rijker verzameling van wapenen bestaat, maar zeker is er geen, die zooveel wa penen van beroemde personen bevat. En nu alwat geen metaal was, is verbrand. Alle pluimen, alle veroverde vaandels, alle Moor- sche paardentuigen, alle rijk ingelegde geweer kolven, alle kleeding en wapenen van de inlanders der Spaansche koloniën in Amerika, in Afrika, in Indië, dat alles is verbrand. En de Hemel weet, hoeveel kostbaar gedreven metaal er be schadigd en gekneusd is! Want al die wapen rustingen uit de zestiende eeuw waren versierd met de rijkste dessins van Medusahoofden en monsters en ineengestrengelde bladeren en krullen. Zonderling van vorm zijn sommige der Moorsche wapenen. Ziehier een Moorsche adargue, dat is eene korte speer, op wier midden een klein eenig- zins bol schild bevestigd is, en midden op dat schild, rechthoekig op de speer, is het lemmet van een ponjaard bevestigd. De wapenrusting van Gonzalvo van Cordova is geheel gedemasceerd met vruchten, bloemen, bladeren en heraldische versieringen. Het schild van Karel V heeft een Medusahoofd in het midden, en in het rond zijn vier medaillons met mytho logische voorstellingen. En nog een ander schild, de graveerstift van Benvenuto Cellini waardig, stelt den val van Carthago en de stichting van Carthagena voor. Al die schatten van het Ar- meria Real zijn thans misschien vernield of ver loren. En weet gij, hoe die heillooze brand is ontstaan Ik zal het in weinige woorden mededeelen. ’s Nachts, klokslag twaalf, toen de tiende Juli 1884 aanbrak, waarop men te Delft den drie- honderdsten treurdag van den verraderlijken moord ging herdenken, toen is het ijzeren har nas van Karel V in het heldere schijnsel van de maan van zijne plaats gekomen, en met zijne ijzeren vuist heeft hij den arm gegrepen van Philips II, die naast hem staat, en hij heeft ge zegd „Mijn zoon, wat hebt gij gedaan met Willem van Oranje, op wiens schouder ik steunde, toen ik de kroon overdroeg En toen het har nas van Philips II terugbeefde onder dien spo- kengreep, trok de ijzeren Karei zijn zwaard uit de scheede, en sloeg op den steenen vloer met zooveel kracht, dat er een vonk als een bliksem straal uit te voorschijn schoot. Die bliksemstraal verbrandde het gebouw, en al de harnassen stort ten inéén, en alles was als vergaan tot pulver FRANKRIJK. De Minister Waldeck-Rousseau heeft op het voorstel om kwijtschelding van straf te verleenen aan personen, die wegens het tot plundering, moord, brandstichting enz. aanzetten, veroordeeld zijn, geantwoord, dat de Regeering niet geneigd is kwijtschelding te verleenen. Wel neemt zij den toestand der gemoederen in aanmerking en verleent daarom amnestie of ver mindering van straf aan velen, maar niet aan de veroordeelde anarchisten. Het voorstel werd dan ook met 283 tegen 120 stemmen verworpen. Deze verklaring werd in de Kamer van afge vaardigden algemeen toegejuicht. Rusland blijft streng tegenover de pers. Sedert 1 Juli is de Neue Freie Presse in geheel Rusland verboden. Naar de Piccolo verzekert, heeft de Italiaan- sche Regeering plan, hetzij het spoorwegontwerp wordt aangenomen of niet, vóór het einde des jaars tot eene Kamerontbinding over te gaan. Uit nadere inlichting van de Parijsche bladen schijnt te blijken, dat het cholera-geval in Frank rijks hoofdstad voorgekomen, sporadisch is. De man zekere Budron, een 65-jarige, leefde onmatig, en had op den dag waarop hij ongesteld werd bijzonder copieus gedineerd. Volgens een telegram uit San Francisco zou den lOen Julij een opstand uitgebroken zijn, te Thao-Shing-Fu. Deze Chineesche stad zou in de handen der opstandelingen zijn. Men zal met soortgelijk bericht van Fransche zijden tot ons komende voorzichtig moeten zijn. Prof. Virchow heeft in de laatste aflevering der Nation zijne denkbeelden over de cholera, het overbrengen der ziektekiemen, de maatregelen tot afweering enz. uiteengezet. Aan het slot van zijn betoog wijst hij op de gebrekkige maatrege len in Indië en Egypte, en stelt daarvoor in hoofd zaak de Engelsche Regeering verantwoordelijk. Hij hoopt dat ter conferentie, welke thans te Londen wordt gehouden, de bepalingen, welke thans op het Suez-kanaal van kracht zijn, de aandacht zullen trekken. Een gezantschap van Japansche officieren, dat reeds verschillende hoofdsteden van Europa heeft bezocht, bevindt zich thans te Berlijn, om de legerinrichting en andere zaken, welke met de defensie in betrekking staan, te bestuderen. Wij achten onzen lezers een dienst te doen, door het overnemen van de volgende „Particu liere Correspondentie” uit de N. R. C. van 13 Juli. dat tot het doel werd afgeschroefd. Hij is ge vankelijk naar Amsterdam overgebracht. De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt opsporing en bij ontdekking bericht van een jongeling van 16 jaren, tamelijk lang van gestalte, blozend aangezicht en blond haar, ge kleed met zwart luster jasje, donkergestreepte broek en vest, marinepetzijn ondergoed is ge merkt T. J. Deze jongeling heeft in den morgen van 7 Juli jl. te Haarlem de woning zijner moeder, die we duwe is, verlaten. Hij was voorts nog in het bezit van studie boeken voor de handelsschool, ongeveer f 7, een zilveren horloge met dito vestketting, en gouden manchetknoopen, gemerkt T. J. In het Dagblad wordt geklaagd dat in de kerk te Delft de agenten van politie de eerste viool speelden. Ieder die maar even opstond, werd op bevelenden toon gelast te blijven zitten. Aan sommigen zelfs, die wat lang waren en den schijn hadden te staan, werd hetzelfde bevolen. Vermeldenswaardig acht de berichtgever ook, dat tijdens de uitvoering van het Te Deum een jongmensch op luiden toon den heeren en dames vermaande, niet op te staan vóór de Ministers de kerk hadden verlaten. Waarlijk, de burgemeester van Delft mag na afloop van deze plechtigheid wel zeggen tout est perdu fors l’ordre. Naar aanleiding van het bericht, dat het Wageningsch Weekblad 15 cent port moest be talen voor een aflevering van een vervolgwerk, waarop stond „ter recensie”, schrijft een onzer lezers, ter gerustelling voor andere bladen, dat niemand daarvoor strafport behoeft te betalen. De Postgids 23c bepaalt uitdrukkelijk, dat „toegelaten” is, op een afgedrukt werk te schrij ven de woordenPresent-exemplaar van den schrijver” of dergelijke. Indien dit woord „dergelijke” eenigen zin heeft, dan is het zeker om o. a. aan te duiden het doel der zending van het p. p. verzonden werk. Nog curieuser staaltje van dienstijver verna men wij uit zeer goede bron. Voor den boekhandel bestaan zoogenaamde be- stel-kaarten. Wanneer deze zijn goedgekeurd door het betrokken postkantoor, kan de boekhande laar die als drukwerk voor 1 cent verzenden en er op schrijven welk werk hij bestelt. Nu was er een boekhandelaar die een exem plaar van eene courant afbestelde gelijk men het noemt. Hij schreef er op: „Een exemplaar min der.” De postbeamte calangeerde, omdat de kaart eene af bestelling, geen bestelling was. (Arnh. Cour.) Eene Rotterdamsche dame, die in het koor te Delft medegezongen heeft, zegt dat het met de ververschingen zoo erg niet gesteld was als wel beweerd wordter was ook spuitwater te bekomen. Zij voegt er echter niet bij, dat er ook glazen te bekomen waren. De drenking van den troep zangers doet thans denken aan de manier, waarop dit met doortrekkende soldaten gebeurt. Als bij het doortrekken van een dorp de com mandant het noodig acht dat de troep een poos rust, luidt zijn bevel Sergeant, geeft den mannen water, maar zorg dat ze niet te veel inkrijgenneem maar vier glazen en Iaat ze om beurten drinken. De sergeant volgt het bevel op, maar in het burgerlijk leven overgegaan want niet ieder blijft eeuwig sergeant zal hij wel nooit die methode toepassen. Althans dit mag men ver wachten. Wat bij de Delftsche drenking ook opmerking verdient is, dat een der leden van de commissie den naam draagt van een wijnhandelsfirma, die met lof bekend is. Kon deze geen flesch of wat beschikbaar stellen voor hen, die zoo belangloos medewerkten, en zonder wie de plechtigheid geheel zou zijn mislukt De directeur der Ned. Centraalspoorweg- maatschappij heeft eene circulaire gericht aan de stations- en haltechefs, om voor het zuiver hou den en disinfecteeren van lokalen en privaten te zorgen en goed drinkwater voorhanden te heb ben. Carbolzuur wordt hun op aanvrage verstrekt. In eene mergelgroeve te Canne bij Maastricht is gevonden een volledig, versteend geraamte van een reusachtig dier, gelijkende op een krokodil. De kaak heeft eene lengte van 50 centimeter en is bezet met zware, zwarte tanden, die 5 centi meter lang zijn. Het geheel is vervat in vijf groote mergelblokken, die met moeite aan het daglicht werden gebracht. Deze vondst is voor geologen zeer belangrijk. Een 16-jarige knaap te Terschelling zou gaan baden, en niet kunnende zwemmen, geraakte hij in de diepte. Zijn hulpgeschrei werd opge merkt door het 12-jarig zoontje van den heer T. R., die, steunende op zijne zwemkunst, zich van zijne bovenkleeren ontdeed en te water ging, om den drenkeling te redden. Bij dit pogen tot redden is hij zelf verdronken, terwijl de andere knaap gered werd door den jongeling Pieter Doekser. Een Amsterdamsche straatjongen, die achter op eene vigelante geklommen was, kreeg van den koetsier eene zweepslag, die in het rechter oog terecht kwam, waardoor hij dit waarschijnlijk zal verliezen. PARIJS, 11 Juli. Door eene van die wonderlijke toevalligheden, zooals er soms in de wereldgeschiedenis voor den dag treden, is juist op den dag dat de driehon derdste verjaardag werd herdacht van den tra- gischen dood van Prins Willem I, van den Vader des Vaderlands, het wapenmuseum te Madrid af gebrand, waarin de wapenen en de staatsie- wapenrustingen werden bewaard van den hertog van Alva en van Philips II, die, op raad van Granvelle, op ’s Prinsen hoofd een prijs gesteld had en oorzaak van zijn gewelddadigen dood ge weest is. Dat wapenmuseum te Madrid lag nabij het koninklijke paleis, en was daarvan geschei den door een open plein, dat dient voor militaire inspecties en wachtparades. Uiterhjk had het museum geenerlei bouwkundige waarde, evenmin als het paleis die heeft. Beide gebouwen liggen op den rand van een heuvel en zien uit op eene kale vlakte, welke niets anders te zien geeft dan een verren horizon. Het museum is van de da gen van Philips II, het paleis daarentegen van het midden der vorige eeuw, en ziet er volmaakt uit als eene groote kazerne. Madrid als hoofd stad heeft niet veel merkwaardigs in zijn uiterlijk. Het mist het deftige, het eerwaardige, dat een lang verleden aan eene groote stad geeft. Madrid is nauwelijks drie eeuwen oud. Maar het wapen museum bevat de schatten, die getuigen van ’s Spanje’s verleden, en aangezien ik voor een paar WONSERADEEL, 12 Julij. In de heden gehouden Raadsvergadering is mededeeling gedaan van de goedkeuring van het besluit tot verhooging van het schoolgeld voor het meer uitgebreid lager onderwijs. Een in verband daarmede door Burgemeester en Wet houders gedaan voorstel, naar aanleiding van eene opmerking van den Minister van Binnen- landsche Zaken, dat de leerboeken voor dat on derwijs door de gemeente moeten worden ver strekt, tot wijziging van de betrekkelijke bepaling der verordening, werd verworpen. Aan Zijne Majesteit den Koning zal een adres van rouwbeklag wegens het overlijden van Prins Alexander worden toegezonden. De aangeboden gemeenterekening, die sluit met een totaal van ontvangsten van f 140.452.30 en van uitgaven van f 138.863.60, zal in de afdeelin- gen worden onderzocht. De verbouwing van het schoolgebouw te Wit- marsum is gegund aan R. IJ. Boschma aldaar voor f1433. ARUM, 12 Julij. De Kaatspartij, hier Zondag met 23 parturen aangevangen, werd heden morgen te 10 ure voortgezet. Te 7 uur traden als overwinnaars uit het strijdperk 8. de Wal, van Dronrijp8. Banning, van Pingjum, en D. v. Wier van Arum, met den prijs van f 42, terwijl de premie van f 12 gewon nen werd door A. Hiemstra en T. v. d. Veen, van Arum, en P. Knoll, van Midlum. GORREDIJK, 14 Julij. De conducteur v. d. Z., op den tram alhier, liet gisteren de doos met plaatskaartjes vallen. Daar hij geen seinhoorn bij zich had, riep hij den con ducteur om te stoppen. Vóór dat de tram stil stond sprong hij naar buiten, met gevolg, dat hij werd overredenzijn hoofd werd verbrijzeld. De oppassende man laat eene weduwe met twee jeug dige kinderen na. Het ongeval had plaats met den laatsten tram van Beesterzwaag naar den Driehoek. Zaterdagmiddag had te Amsterdam in de Barentsstraat een treurig ongeval plaats. Een vrouw die nu en dan aan verstandsverbijstering lijdt, begoot zich met petroleum, en stak daarna hare kleederen in brand; met zware wondenaan armen en borst is zij naar het gasthuis vervoerd. Te Hilversum heeft zekere G. de J. zich schuldig gemaakt aan geweldadig verzet tegen en verwonding van een politieagent. Hij maakte daarbij gebruik van het houten been zijns vaders, „Ons Noorden” schrijft in een Hoofdartikel over „de herstemming te Bolsward”, tusschen de Heeren van Ringh en de Boer op den 22ste Juli a. s.„Het komt ons voor dat bij de herstemming de noodige sa menwerking nog wel te verkrijgen is, mits de antirev. volkomen ingelicht worden omtrent de ware beginselen van den heer de Boer in zake onder wijs. En die inlichtingen zijn gemak kelijk te geven. De heer de Boer is krachtig tegenstander van de open bare, en ijverig voorstander van de bijzondere school en hij zal er gewis niet toe medewerken, dat de uitgaven voor het staatsonderwijs boven het al lernoodzakelijkste worden opgevoerd.” Zoo staat daar geschreven en men moet aannemen, dat hiermede de of- ficiëele overtuiging van den heer de Boer wordt uitgedrukt. Het is een bewijs dat de Kiesvereeniging „Vooruitgang” goed gezien heeft met het stellen van een tegencandidaat in den heer VAN RINGH. Wel is het treurig dat men degelijke medeburgers niet kan steunen, die in menig op zicht een waardige plaats in onzen raad zouden innemen, maar „krach tige tegenstanders van het openbaar onderwijs”, die aanstonds denken aan het „opvoeren van uitgaven”, zoo- dra er sprake is van iets dat „boven het allernoodzakelijkste” gaat, in den raad te brengen, is toch onmogelijk. Daarom moeten wij den heer VAN RINGH blijven steunen en is het te hopen, dat de kiezers, die meenen dat het op .hun „enkele stem” niet aankomt, nu gezien zullen hebben, dat het juist op iedere „enkele stem” aankomt. 4 Bolswardsche Courant i 4 t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1