NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ■0I.SWARB EN. WONSBRADEBt 1 I 1 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 30. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 24 JULIJ. w r DE 20*‘e EEUW. zoo ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. -. f nl Frankrijk. De Minister van Oorlog heeft ambtshalve den Graaf van Parijs van de lijst der officieren van het territoriale leger geschrapt, op grond van volbrachten diensttijd. Hierdoor wordt de indiening van een wetsont werp door den heer Camille Pelletan, strekken de, om den Graaf van Parijs als luitenant-kolo- nel van dat leger te ontslaan, onnoodig. Het genomen besluit is geheel overeenkomstig de wet, die bepaalt, dat officieren, niet tot het actieve leger behoorende, na 4üjarigen dienst kunnen ontslagen worden, en bedoelde titularis behoorde tot deze categorie van officieren. Engeland. De financieele commissie der conferentie heeft het voorsiel van de Fransche vertegenwoordigers onderzocht en van hare be vinding der Regeering kennis gegeven. Zooals men weet, zijn de meeste der financieele adviseurs op de zijde van Frankrijk, zoodat, in dien de Engelsche Regeering blijft bij haar voor stel, de uitslag der conferentie zeer onzeker zal zijn. Al de financieele adviseurs en de gezanten zel- ven ondersteunen het voorstel om de grondbelas ting en dus het bedrag der rente niet te ver minderen. Maar welke instruction zullen de gezanten van hunne Kabinetten ontvangen, wanneer ter confe rentie toch een besluit op Engelands voorstellen moet vallen? Hiervan zal alles afhangen. De heer Childers schijnt niet ongeneigd tot eene schikking daarentegen is niet te verwachten dat Sir Everlyn Baring iets van zijne voorstellen zal intrekken en Lord Granville's houding doet ook denken, dat deze zal volharden bij ’t voorstel tot rente-verlaging. Belgie. J.l. Maandag werd in de St. Gudule- kerk te Brussel een Te Deum gezongen ter viering van den verjaardag der troonsbeklimming van Leopold I, die den 21sten Juli 1831 den eed op de grondwet aflegde. Sedert 1879 werd die plechtige kerkdienst ge regeld bijgewoond door de openbare machten, autoriteiten enz., maar verleden j aar was dit niet het geval, wegens een kwestie tusschen kerk en staat over schoolwet en afbreking der diploma tieke betrekkingen met den Paus. Nu echter ontvingen deze rechstcolleges eene uitnoodiging om de kerkelijke plechtigheid bij te wonen en het hof van Cassatie zal dan ook heden in ambtsgewaad er bij tegenwoordig zijn. Egypte. In Engeland houdt men zich on ledig met de regeling der Egyptische huishouding, eene huishouding, die hoe langer zoo meer in de war raakt. En mocht men al trachten, den ellendigen toe stand zoo veel mogelijk te verbloemen, waarheid is het, dat, hoe de berichten ook mogen uiteen- loopen, men verzekerd kan zijn, dat het er zeer hachelijk uitziet. De Madhi schrijft brieven op brieven aan zijne geloofsgenooten om hen tegen den Khedive en den Sultan op te ruien en hen tot de overtuiging te brengen dat alles wat hij doet uitsluitend in het belang van den Islam is. Oorlog tegen de ongeloovigen, onder deze verstaat hij ook de muzelmannen, welke als zoodanig niet door hem erkend worden, predikt hij in de heftigste taal. Met betrekking tot Khartoem en generaal Gordon bestaat dezelfde onzekerheid. De jongste tijdingen zijn vervat in een brief van den Weener correspondent van de Times. Hij meldt, op ge zag van een brief uit Caïro d.d.4 Julij, geschreven door een Katholieken zendeling, dat Khartoem werkelijk in de laatste dagen van Mei door de rebellen is bemachtigd geworden. Diezelfde brief bevat eenige bijzonderheden aangaande den moord waarvan de stad Berber bij hare capitulatie het tooneel is geweest. De aanzienlij kste muzelman nen, van wier invloed de Mahdi het meest te duchten had, werden op de gruwelijkste wijze van het leven beroofd. De door Hussein-pacha, gouverneur van Berber, aangenomen voorwaar den der capitulatie werden door de rebellen niet nagekomen. Voegen wij hierbij een bericht van dr. Schwein- furth, de bekende reiziger in de binnenlanden van Afrika, dat wel is waar eenigzins raadselachtig is, maar desniettemin veel stof tot denken geeft, dan is men wel geneigd te gelooven, dat alle roos kleurige berichten, welke van tijd tot tijd door de Engelsche Regeering worden medegedeeld, moeten wat meer eerbiedigde. Ook zou een weinig min der hoogheid en wat meer bescheidenheid niet kwaad staan. Over „de heerschappij van het bijgeloof” waar aan nu nog maar een paar bladzijden worden gewijd, zal ik nog alleen zeggen, dat ik, in tegen stelling met Ozona, die „het bijgeloof den echten broeder van ’t geloof” noemt, van meening ben, dat men daarvoor zou moeten lezen den onechten broeder, omdat het juist daar ontstaat, waar men den waren oorsprong en aard des geloofs niet kent. Ten slotte hoop ik dat „De 20ste Eeuw” van de 19de het onzuivere Hollandsch niet zal blijven overnemen, gelijk in deze afl. al te veel geschiedt. M. E. van der MEULEN. beschouwd worden als te zijn berichten, die meer den wenschelijken dan den werkelijken toestand bevatten. Dr. Schweinfurth toch telegrafeert „Gij vergeet Gordon, wiens lot binnen een paar weken zal zijn bezegeld. Het is te elfder ure. „Te midden der partij-kreten wordt op de bede om hulp van uwen edelsten burger geen acht ge slagen. „De vreeselijkheden, die over het lijden in Khar toem worden bericht, zijn voorbeeldeloos. „Hopeloos in den steek gelaten, verdedigt hij wanhopig zijn huis tegen eene steeds aangroei ende menigte. „Doe in dit beslissend oogenblik een beroep op de geheele natie.” Is het wonder dat de Pall Mall Gazette, die dit bericht uit Berlijn ontving, zich haastte, om eene nadere verklaring te krijgen van dit vrij onbegrijpelijke telegram Haar telegram bleef echter onbeantwoord. De laatste berichten omtrent Gordon zijn over gebracht door Arabische pelgrims, die den 2Isten Juni Khartoem zouden hebben verlaten. Zij be weerden, dat generaal Gordon gezond was en den vjjand door voortdurende uitvallen in ontzag hield. Doch zulke berichten zijn niet zeer be trouwbaar, en dr. Schweinfurth heeft vele be trekkingen in Soedan. Het is dus zeer wel mo gelijk, dat hij omtrent den stand van zaken beter is ingelicht, maar in dit geval zou een eenigszins uitvoeriger en minder raadselachtig telegram zeker meer doeltreffend zijn geweest. De Hertogin-weduwe van Albany, zuster van H. M. Koningin Emma der Nederlanden, is Zaterdagavond op het kasteel Claremont be vallen van een zoon. Koningin Victoria en Prinses Beatrix waren op Claremont tijdens de bevalling. Bolsward. Zondag 1.1. had het geannon ceerde concert plaats van het muziekcorps der d.d. schutterij alhier, alleen toegankelijk voor de leden der schutterij-muziekvereeniging en de leden der Sociëteit „de Doele”. Liet het zich ’s voor- middags aanzien, als zou bet concert door de vele regenbuien niet in den tuin kunnen plaats hebben, 's namiddags werd het weder prachtig. Velen maakten dan ook met hunne dames van de zeldzame gelegenheid gebruik, alhier eens muziek in den tuin te kunnen hooren. De fraaie socie- teitstuin met zijn kolossalen kastanjeboom en doel matige koepels leent zich geheel voor zomér- concerten. Zij die gevoelden, dat de grond wel wat vochtige koude op gaf, wandelden onder het spelen der muziek door de breede tuinpaden. Is het een fraai gezicht zoovele burgers en bur geressen bij prachtig weder te zamen te zien, is het voor velen bepaald eene ontspanning en uit spanning, het muziekcorps komt daarvoor allen lof toe, want het is met dezen societeitstuin zoo gesteldgeen muziek, ook geen bezoek. Vraagt men nu, was de uitvoering dan mooi, dan is hierop ons antwoordZij was zoo als men van zulk een jeugdig corps kan ver wachten, met de wetenschap dat even als bij de muziekvereeniging Bolsward, de zangvereeniging „Melodia”, de rederijkerskamers „Gysbert Japicx” en „Unitas”, ook het schutterij muziekcorps veelal stukken wil uitvoeren, die zijne krachten te boven gaan, en omdat dit een algemeen gebrek is, mogen we het alleen daarover niet hard vallen. Zooals het bij iedere uitvoering eener liefhebberij- vereeniging gaat, zijn er te hooren en te zien bepaald goede en bepaald slechte oogenblikken. Het wel genietbare duurt evenwel uren, en wat wil men dan meer. Dit is zeker ook de totaal indruk geweest van het gegeven concert. Het corps heeft onder leiding van zijn wakkeren kapelmeester ten beste gegeven wat hij vermogt; het zal zien, dat wanneer het dezen zomer nog eens in den societeitstuin een uitvoering wil geven, dit door talrijke bezoekers zal worden gewaar deerd. Harmoniemuziek (waarop door deskun digen nog zooveel wordt aangemerkt) in de vrije natuur uitgevoerd, wekt ieder op, het is of de tuin er fraaier door wordt en de natuur de muziek opneemt als een hulde haar toege bracht en hare bezoekers uitnoodigt hierin te deelen, en zoo was het Zondagmiddag een aan gename uitspanning. Witmarsum, 19 Julij. De Gemeenteraad kwam heden buitengewoon bijeen, naar aanleiding van eene oproeping van den Raad van State tot het inzenden van nadere memoriën en bewijs stukken in zake het beroep van de beslissing van Gedeputeerde Staten tot niet goedkeuring van het Raadsbesluit tot opheffing van de school te Hichtum. Het gevolg geven aan die oproeping was, meende men, afhankelijk van de vraag; of Gedeputeerde Staten thans ook andere bezwaren hadden te berde gebragt dan het in de resolutie tot niet-goedkeuring opgenomene, dat n.l. het schoolgebouw te Burgwerd geen plaats voor de kinderen uit Hichtum aanbiedt. Dat bezwaar was in het adres van den Koning reeds voldoende weêrlegd. Indien Gedeputeerde Staten nu niet een ander standpunt hadden ingenomen, dan was het inzenden van bewijsstukken overbodig. In het tegenovergesteld geval zou het dienstig zijn, tegen de nadere bedenkingen van Gedeputeerde Staten op te komen. Men oordeelde het alzoo noodig, zich per telegram te vergewissen, of er andere stukken waren ingediend, en zoo ja, iemand af te vaardigen, om van de stukken kennis te nemen. Hiertoe werd de gemeente-secretaris aan gewezen. Intusschen zal nu reeds aan den Raad van State worden medegedeeld 1. dat het huurcontract door de eigenares van het schoolgebouw te Hichtum, de kerkvoogdij, is opgezegd en dus een schoolgebouw moet worden gesticht, indien de goedkeuring aan het besluit onthouden blijft 2. dat indien de leerlingen uit Hichtum te Burgwerd ter school moeten gaan, deze dan op lange na niet zulk een grooten afstand zullen hebben af te leggen als wel bij andere scholen in de gemeente het geval is. Voorts werd nog behandeld het rapport over het voorstel van den heer burgemeester tot ver mindering van het getal armbesturen. Dat rap port strekte om de zaak te stellen in handen van eene commissie van drie raadsleden en drie armvoogden, met opdragt om te onderzoeken, het voor- en nadeelige der vermindering van het ge tal armbesturen en van de weder-invoering der afzonderlijke huishouding zoover de wet dat toe laat. Dit voorstel werd met 8 tegen 4 stemmen ver worpen. Tengevolge daarvan zal het plan van den heer burgemeester in de volgende vergadering zonder nader onderzoek behandeld worden. Reeds vroeger is gemeld, dat Z. K. H. de Prins van Oranje geen uiterste-wilsbeschikkingen heeft nagelatenalleen zijn er enkele aanwijzin gen gevonden van jaren herwaarts, die toonen, dat de Prins toen voornemens was een testament te maken. Verder zijn aan de hooge erfgenamen eenige mededeelingen gedaan van vroeger door den Prins geuite wenschen, die ongetwijfeld zul len worden vervuld. Z. M. de Koning heeft persoonlijk, naar men verneemt, volledige afstand gedaan van alle rech ten op de nalatenschap van zijn zoon, en zulks ten behoeve van H. K. H. Prinses Wilhelmina, medeërfgename van den Prins. De thesaurier des Konings, de heer W. C. baron Snouckaert van Schauburg, is door Z. M. belast met het over nemen van de nalatenschap. Daarmede is reeds de vorige week een begin gemaakt. Na zorgvul dige inventarisatie door de heeren kolonel Hojel en majoor Beijerman, bijgestaan door den heer W. J. D. van Dijk, secretaris der hofhouding van den overleden Prins, en ten overstaan van den notaris des Konings, den heer Ligtenberg, met getuigen, en schatter, zijn het paleis van den vorigen Kroonprins met alles, wat zich daar be vindt, en de stallen van den overleden Vorst aan den zaakgelastigde van Z. M. overgegeven. In de eerste dagen van deze week zal het zelfde ten aanzien van het paleis van Prins Alexander met den rijken inhoud geschieden. Van het op verscheiden millioenen geschat vermogen van den Prins, grootendeels in in schrijvingen op het Grootboek en in buitenland- sche fondsen belegd, is een staat opgemaakt en bereids aan den thesaurier ter hand gesteld. Binnen weinige dagen zal dus de geheele over dracht kunnen eindigen. Omtrent het personeel van den overleden Vorst zijn nog geen definitieve beschikkingen genomen, wel omtrent de roerende goederen. Deze zullen, behalve enkele familie stukken en reliquieën en met uitzondering van de prachtige collectie diamanten van wijlen Ko ningin Sophia, ten overstaan van den notaris Lig tenberg worden verkocht. Men is terstond begonnen met de Gothische zaal voor dit doel in gereedheid te brengen. In het begin van Augustus zal de verkooping wor den aangekondigd. In de zaak van de Nieuwe Rotterdamsche Schouw burg vereeniging en den heer van Zuylen heeft zich weder eene kleine wending voorge daan. De heer van Zuylen is bereid als acteur niet als directeur zich aan te sluiten. In dat geval wenscht men dat de afgetreden com missarissen weder optreden. Binnen weinige dagen zal dit beslist worden. Zondag kwamen te Utrecht de leden van den Velocipèdistenbond bijeen. Uit een twintigtal gemeenten in verschillende deelen des lands namen zij met hunne velocipédes deel aan de verschillende tochten door de stad en in den omtrek. Het getal rijders bedroeg ongeveer 90. De feestmaaltijd had plaats op Buitenlust. De Bond telt thans 350 leden. De commissie uit Gedeputeerde Staten van Friesland, belast met het beheer van het door wijlen dr. L. A. Buma, van Makkum, vermaakt legaat ten dienste der landbouwkunde, heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven „Moet het landbouwbedrijf in Nederland verbetering onder gaan, en welke, om aan de concurrentie van het buitenland, meer bepaald van Amerika, het hoofd te kunnen bieden?” Voor het beste ant woord wordt f500 uitgeloofd en voor de bevor dering van een volksuitgaaf van het bekroond wordende antwoord wordt f 300 beschikbaar ge- De eerste Aflevering is verschenen van „De 20ste Eeuw”, wel te verstaan van een tijdschrift dat dien naam draagt en de Uitgever, de Heer I). S. Slotbooin te Beverwijk heeft dan ook de wijsheid gehad, om op het titelblad geen jaartal te doen drukken, want daardoor behoort het tijd schrift aan elke eeuw en is aan geen jaarcijfer gebonden. Eene vrouw, Mevrouw Quarlès, is redactrice en medewerkers zijn Dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen, 1. A. de Bergh en andere vrijzinnige denkers. Daar er nog 16 jaren van deze eeuw moeten verloopen en voorts een gansche eeuw beschik baar is, is het zeer verklaarbaar, dat de redac trice haar taak|<ruim opvat. Zij deelt ons dan ook haar plan op de volgende wijze mee „Dit periodiek geschrift heeft hoofdzakelijk ten doel vrij te doen denken te strijden, om zoo te zeggen, tegen alle paper ij op religieus, weten schappelijk en sociaal gebied. Het zal questions brülantes (brandende vraag stukken) behandelen, sociale quaesties en socia lisme, verouderde toestanden, instellingen en inrichtingen. De zoogenaamde vrouwen-quaesties, emancipatie, prostitutie, huwelijk, vrije liefde, onderzoek vaderschap etc. Het zal in zijn arti kelen strijden voor de rechten van al wat onder drukt en misbruikt wordt, en propaganda trach ten te maken voor het, ten onzent nog zoo vreemde, vegetarisme (bestrijding en afschaffing van het eten van vleesch), waarin wij met Ri chard Wagner en een aantal andere, edel en vrij denkende voorstanders van dat beginsel, en wetenschappelijke autoriteiten, voor de menschheid zooveel heil zien. Het zal strijden tegen het bijgeloof en het barbarisme in al zijn openbarin gen tegen de vivisectie, de vaccinatie, tegen jagen, slachten en zoo menig geijkt kwaad. De invloed van kerk en schouwburg zal worden overwogen, en gewezen zal worden op achterlijk heid in ontwikkeling van hart. Christelijke en maatschappelijke huichelarij en zwendelarij zal worden gegeeseld. Gedachten over opvoeding zullen ten beste worden gegeven, ideeën, aanwij zingen en terechtwijzingen over een en ander, en nu en dan kleine verhalen, die geacht worden mede den vooruitgang bevorderlijk te kunnen zijn. Daar veel moet worden gewraakt, zal het ons (de redactie verwacht dit met reden) niet aan tegenstanders ontbrekendoch (hiermede troost zij zich) Terechtde Redactie aanvaardt een reuzentaak, wat zal zij zich storen aan de nietige aanmer kingen van eenige dwergen Zij vat haar taak dan ook aanstonds breed op. Behalve „Een klein verhaal", „Een en ander" en Gedachten-mozaïek" waarin veel goeds voorkomt, behandelt zij in deze 1ste aflevering en wel in 39 bladzijden „De heerschappij van het bijgeloof", Vegetarisme", „Vivisectie" (ontleedkundige proeven op levende dieren) „Vaccine-zwendelarij", „Kwakzalverij", „Lijkverbranding", „Spiritisme", „Het geheim der guillotine", „Het Antisemitisme" en „de Vrouw". Natuurlijk beweert zij niet dit alles aanstonds grondig te behandelen en af te handelen, maar toch zij staat in menig opzicht op een beslist standpunt en geeft eenige krasse uitspraken ten beste. Zoo blijkt het dat vleeschetende menschen en roofdieren tamelijk wel op ééne lijn staan en dat het wel een bewijs is èn voor der menschen „wolvenaard” èn dat hij „aan denken niet ge woon is”, dat hij nog steeds zich overgeeft aan het eten van „bloedige vleeschkost” „het nuttigen van lijken" het drinken van „vleeschnat” (alias lijkennat”). In een artikel van Timon over vivisectie, waarin hij met recht de overdrijving en het moedwillige dierenmartelen geeseit, komt hij tot de volgende verklaring„Liever duizend menschenlevens verloren dan éen dier gefolterd” en spreekt deze stelling uit„Een enkel dier martelen, zelfs met het oogmerk voor het hoogste nut, is gedachte loos en gewetenloos een gruwel, ja, een misdaad begaan. Hoewel hij dit ook afkeurt, wijst hij toch op het leerrijke, dat men vroeger, b. v. aan de medische faculteit te Montpellier, misdadigers leverde om proeven op te nemen en dat men hier althans kan wijzen op de tegenstelling van „schul dige menschen" tegenover „onschuldige dieren". S. leidt een opstel over Vaccine-zwendelarij" in, onder het motto „Geen wetenschap is zoo vol drogredenen, misslagen en dwalingen als de me dische”. Hij spreekt er de volgende stellingen in uit: „Door het inenten teelt men de pokken voort”, „De gansche vaccine-verordening berust op medisch bijgeloof en zwendelarij” en uit den wensch, dat „de vaccine-dwang worde vervangen door een vaccme-verbod." Wie kan er tegen hebben, dat deze stemmen uit „De 20ste Eeuw” zich reeds in de 19de doen hooren, toch hoop ik dat het met de boudheid in het spreken, niet in klimmende mate op deze wijze vooruit zal gaan. Misschien wordt alles later met deugdelijke bewijzen gestaafd, maar ook dan zou het wenschelijk zijn, dat men de zedelijke bedoelingen van geneeskundigen e. a. I llffl s, f 1 f - Bolswardsche Courant. „Au kleinen Dingen muss man sich nieht stossen, Wenn man zu grossen Dingen auf dem Wege ist.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1