NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD EN WONSERADEEE 4 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 33, VOOR BUITENLAND. g DONDERDAG 14 AUGUSTUS. I 1 Jj DONDERDAG 14 AUGUSTUS. BINNENLAND. Spinnewebben. P. van de Velde Mz. - ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. - I en nog eens webben zien en zelfs in zeer on schuldige zaken valstrikken willen vinden. Wie altijd ’t gevaar vermijdt, zal zeker weinig ongelukken hebben, hij zal ook nooit de man in den waren zin des woords wordenzijne over- groote bedachtzaamheid zal hem steeds beletten, om ferme, doortastende maatregelen te nemen en ver zal hij ’t nooit brengen in de wereld. Juist degene, die de grootte van ’t gevaar kennen en erkennen, zullen de juiste, doelmatige maatrege len weten aan te wenden en hunne te bedacht zame natuurgenooten voorbij streven. We willen dus aan den eenen kant vol be wondering het zoo kunstig, zoo fijn gewevene web beschouwenvooral wanneer de eerste zonnestralen hef beschijnen en de avonddauw daarover een waas had uitgespreid, dat door die stralen als wordt opgeheven, maar daarbij ook een oog hebben voor de spin zelve, die op den loer ligt, om hen die er in vliegen, tot haar prooi te maken en ze zoo zelden laat ontsnappen, en daaruit voor ons eene nuttige les trekken, ’t Boek der natuur ligt voor ieder ter lezing, maar niet allen maken van die goedkoope gelegenheid ge bruik. Doetinchem. Belgie. Tegen de verwachting zijn Zondag de volksmanifestatiën te Brussel zonder verstoring der orde afgeloopen, dank zij de doeltreffende maat regelen, door den burgemeester Buis getroffen. Iedere optocht zou een verschillenden weg vol gen; het noordelijk deel der hoofdstad was den liberalen, het zuidelijk deel den clericalen aange wezen. Bovendien was het aan beide optochten verboden om het stadshuisplein te betreden, ten einde aldaar alle botsing te voorkomen en elke schijn van medewerking van het gemeentebe stuur te voorkomen. Uit dien hoofde mocht de heer Paul Janson dan ook niet van het balcon van het stadshuis het woord tot het volk voeren, maar moest hij dit doen op het Beursplein en van het balcon van het Hotel Continental. Voor het geven van een overzicht van beide manifestation kunnen wij niet beter doen dan de telegrammen mede te deelen, die daaromtrent zijn overgeseind. Deze telegrammen houden dan in, dat de optocht der liberalen te IP/4 uur Zondagmorgen onder geleide eener sterke politie macht is op weg gegaan. Er heerschte eene volkomen orde. Er werden vele strooibiljetten verspreid, inhoudende den eisch tot verwerping der voorgestelde schoolwet en tot ontbinding der Kamer van afgevaardigden, welke eisch werd gedaan met beroep op de troonrede van 1884. Er heerschte eene groote levendigheid bij de talrijke volksmenigte. In de voornaamste stra ten was de burgerwacht met eene groote politie macht op de been. Te 11 ure 40 min. heeft de stoet, met zijne vele muziekkorpsen, voor het Beursgebouw halt gehouden. De heer Janson hield eene toespraak, waarin hij, onder herinnering aan de troonrede van 1878, heftig op het ministerie en de ont- werp-schoolwet aanviel, en voorstelde een besluit te nemen, waarin wordt aangedrongen op ver werping van dat ontwerp en ontbinding der Ka mer. Rondom bet Beursgebouw stond eene ge ducht opeengedrongen menigte. Te 12 ure verkreeg de manifestatie meer en meer een geducht aanzien, maar er heerschte eene volmaakte orde. Toen te 12 uur 20 m. de optocht bij de depar tementen van algemeen bestuur kwam, werden de kreten aangeheven„Ontslag 1 Leve de Koning 1” Het adres, een protest inhoudende, werd door Janson aan de Kamers aangeboden. Eenig gesis werd gehoord. De liberale mani festatie was te 1 uur 20 min. geëindigd. Er heerschte volkomen orde. De optocht der Indépendenten was vrij talrijk en heeft zich op weg begeven te 10% uur. Overal was eene groote toevloed van menschen. Er had geen enkel incident plaats. In de Rue St. Jean was er een oogenblik wat opschudding, die echter spoedig bedaard was. Voor het Mi nisterie van justitie werd eene toespraak gericht tot Woeste, die zich met zijn gezin op het balkon bevond. Woeste bedankte. Aan de Kamers werd een adres overhandigd. De manifestatie is in goede orde afgeloopen. De burgemeester had doen afkondigen, dat zoo- dra de beide manifestatiën waren afgeloopen, er zich geene manifesteerende groepen meer op straat mogten bewegen. Hieraan is gevolg gegeven. Ook verder op den dag is de orde geen oogenblik gestoord. Belgie heeft een mooi voorbeeld gegeven. De volgende telegrammen worden nog me degedeeld Brussel, 9 Aug., 10 uur des avonds. Er heerscht een algemeene opgewondenheid, maar geen enkel ernstig incident doet zich voor. Aan eenig geschreeuw is door de politie een einde gemaakt. Vier personen, die deel uitmaak ten van de troep der Independenten, zijn gevat; twee van hen waren gewapend. In alle knoops gaten ziet men korenbloemen en cocardes. Rij tuigen, met de blauwe vlag versierd, doorkruisen de straten. De liberale burgerwacht zingt het „De profundis” over van de Peereboom, alsmede het Geuzenlied. Brussel, 10 Aug. De stad is zeer opgewon den. Nergens is de orde verstoord, behalve door kleine onbeteekenende botsingen. Te Luik heeft mede de groote liberale mani festatie plaats gehad. Engeland. Reeds meermalen is er op ge wezen dat de verhouding tusschen Engeland en Duitschland niet van de hartelijkste was in den laatsten tijd. De behandeling, die het voorstel van graaf Münster in de Conferentie omtrent het gezondheidswezen in Egypte van lord Gran ville ondervond, en de verklaring van het En- gelsche Gouvernement, dat het wel de bescher ming van Duitschland erkent over de Duitsche nederzetting in Angra Pequena, maar niet over de in de baai liggende eilanden, hebben bij de Duitsche Regeering heel wat verkoeling doen ontstaan. De Kölnische Zeitung maakt zich tot tolk van dezen min vriendschappelijken geest en noemde de houding van Engeland klein en on waardig. Het conservatieve Engelsche blad de Stan dard vat hierop vuur en laat zich op de volgen de, lang niet malsche wijze uit: „Wij willen het ons niet aantrekken, dat de kanselier verstoord is, en zullen niet aarzelen graaf Münster onder het oog te brengen, dat Duitschland niet de eenige mogendheid in Europa is en wij weinig waarde hechten aan het oordeel van de uit Varzin be taalde pers. Duitschland’s vriendschap is voor Engeland niet onmisbaar, maar het is nog zoo lang niet geleden dat Engelands vriendschap zoo volstrekt onmisbaar was voor Duitschland, dat zonder haar, Elzas en Lotharingen nog Fransch grondgebied zoude zijn. Het is nauwelijks te veel gezegd, dut zonder onze vriendschap Elzas en Lotharingen wel eens weder Fransch zouden kunnen worden. Wij zijn in sommige zaken voor alles Engelschen en eerst dan lid eener staatkundige partij. Wij keeren onze wang niet toe aan dengenen die ons slaat. Wij beantwoor den onvriendelijkheid met onvriendelijkheid en slagen met slagen, van welken kant zij ook mogen komen.” Een toon als van de Standard is zeker niet geschikt om de geschokte gemoederen tot bedaren te brengen, maar gelukkig behoort het blad niet tot de regeerende partij in Engeland. Bladen van deze richting als de Times en de Pali Mali laten zich veel kalmer uit. Het eerste blad meent, dat de kleine wolkjes, die zich hebben voorge daan, geen schaduw zullen werpen op de vooruit zichten van het behoud van den Europeeschen vrede, terwijl de Pall Mall meent, dat von Bis marck geen twist met Engeland zal willen zoeken om Frankrijk te believen of Engeland te belet ten zich in Egypte van zijne zaak te kwijten. Ook Oostenrijk heeft zich, evenals Duitsch land, tot Engeland gewend met de vraag, wan neer de schadevergoeding, door zijne ingezetenen geleden tengevolge van het bombardement van Alexanderië, kan worden verwacht. Egypte. Men meldt uit Carïo, dat de Nijl buitengewoon wast. Dit geeft niet alleen bezorgd heid voor den oogst, maar ook met het oog op het ontzet van Khartoem en de veiligheid van generaal Gordon. Te Marseille, waar het aantal sterfgevallen ten gevolge der cholera geslonken was tot om streeks vijf a zes per dag, is het cijfer der dooden weer toegenomen. Van den 8sten wordt gemeld, dat er in de laatste 24 uren 20 personen aan die ziekte waren overleden. De oorzaak dier ver meerdering moet toegeschreven worden aan den terugk eer van velen die de stad ontvlucht waren. Zij telden onder de 20 hier genoemde sterfgeval len niet minder dan tien der hunnen. Het schijnt dat de terugkeerenden vatbaarder zijn om aan getast te worden, dan zij die in de stad zijn ge bleven en er lucht en het water zijn blijven in ademen en drinken. Ook heeft de meerdere zor geloosheid, die onder de bevolking is ontstaan ten gevolge van het afnemen der ziekte, zeker bijgedragen tot het verhoogde cijfer der aange tasten en overledenen. Zoo zijn de prijzen van het fruit door het meerder verbruik binnen wei nige dagen gemiddeld 60 percent gestegen. Te Gigean, een plaatsje van 1400 inwoners, drie a vier uren van Montpellier, woedt de cholera in hevige mate. (Dat ze zich aldaar heeft ge openbaard, is reeds gemeld). De 8sten dezer zijn er veertien personen aan de ziekte bezweken. Er bleven toen nog 30 cholera-lijders in behandeling. In een enkelen dag waren omstreeks 300 in woners de plaats ontweken. Ook te Montpellier is iemand aan de cholera overleden, en te Bordeaux zijn eenige leden van eene enkele familie er aan bezweken. Te Bessèges, in het departement der Vogeezen, zijn insgelijks eenige gevallen van cholera waargenomen. In Italië kwamen in de laatste dagen der vorige week negen sterfgevallen voor. Cholerina of cholera nostras is op verscheidene plaatsen in Engeland vrij hevig uitgebroken. Te Nishton en Clayton-le-Moore, nabij Blackburn moeten ruim 200 personen door die ziekte aan getast zijn. Ook uit Dewsbury, Bolton en Daubhil wordt van talrijke gevallen melding gemaakt, som mige met doodelijken afloop. Als oorzaak wordt het roekelooze verslinden van fruit opgegeven en inderdaad, wie de gewoonten der Engelschen in dit opzicht kent, die kan zich over het uit breken van buikziekten onder hen niet verwon deren. Vele meer ontwikkelenden zelfs, die be ter moesten weten, zoeken in het onmatig ge bruik van ooft eene schadeloosstelling voor de onthouding, welke zij zich zelven opleggen met betrekking tot alcoholische dranken. Bismarck moet een bijzonder krachtige nota gezonden hebben aan het Engelsche Kabinet over de plundering van de Duitsche visschersloep „Diedrich” in de Noordzee door Engelsche visschers. Een van de Engelsche visschers, die beschul digd wordt deel genomen te hebben aan de plun dering, ontkent alle schuld. Bovendien, blijkt dat de „Diedrich” een ververschingsvaartuig was, volgens anderen een drijvende drankwinkel. Nadere mededeelingen zijn af te wachten. De Koning van Zweden is te Parijs aan gekomen. Hij reist incognito. Wonseradeel, 9 Aug. Bij de heden ge houden aanbesteding van het stichten van een schoolgebouw te Kimswerd was van de 16 in schrijvers het laagst ingeschreven doorO. T. van der Weide te Kimswerd, met f6398, aan wien het werk is gegund. Witmarsum, 9 Aug. De uitslag van de ter gelegenheid van de kermis gehouden kaats- partijen is als volgt Parturen van drie personen: prijs f36: W. Kooistra te Dokkum, T. Huitinga te Witmarsum en K. Westra te Kimswerd; premie f 15: K. Bootsma te Zweins, O. Tadema te Witmarsum en B. Odolphi te Witmarsum. Parturen van twee personenprijs f40: K. Bootsma te Zweins en J. van der Heide te Baij- umpremie f 15M. Banning te Pingjum en J. K. Wassenaar te St. Jacobi-Parochie. In het verhaal der arrestatie van de valsche munters kwamen zooveel schijnbare onmogelijke zaken voor, dat men eerder geneigd was aan een verdichtsel dan aan een ware gebeurtenis te ge- looven en toch bleek alles waarheid te zijn. De bijzonderhedendie er van tijd tot tijd van mede gedeeld werdenklinken veelal ook zeer onwaarschijnlijk, en hoewel het meer van een romantisch verhaal heeft, is het toch werkelijkheid, waarover, naar wij hopen, de jus titie spoedig in de gelegenheid zal zijn het ge- wenschte licht te verspreiden. Zooals men weet, werden de valsche munters overvallen, toen zij bezig waren proeven van hun bekwaamheid af te leggen. Het waren echter geen gouden tientjes die zij vervaardigden zij hadden twee stukken van 20 francs en een En- gelsch pond gemaakt, waarop dadelijk beslag werd gelegd, en die zoo bedriegelijk gelijk zijn aan de echte geldstukken, dat zij hoogst moeilijk er van te onderscheiden zijn. Die stukken hou den 60 percent werkelijk goud, terwijl het overige specie zonder waarde is. Verschillende staafjes goud werden in hun bezit gevonden, evenals achtkantige stalen vormpjes, waarin 20-francs- stukken en ponden gegoten konden worden. Toen zij gearresteerd werden, waren zij te verschrikt om zich te verzettenzij beefden echter zeer. De politie had nog de welwillendheid tegenover hen, hun geen paternosters om te doen of hen per wagen te vervoerende rechercheurs gingen om alle opzien te voorkomen, met hen te voet en gearmd naar het politiebureau. Wellicht dat zij die voorkomendheid aan hun uiterlijk te danken hebben, want zij zien er vol strekt niet als boeven uit. De een is flink van gestalte, met een aange naam voorkomen, terwijl hij een zwaren blonden baard en snor heeft en als hij spreekt, twee fraaie rijen tanden zichtbaar worden. Hij droeg een grijs fantasiepak en zwarten fantasiehoed. De ander is niet zoo groot en donker van uiter lijk. Hij heeft een zwarten snor en was in het zwart gekleed met dito hoed. Deze laatste is vroeger student geweest en moet de eigenlijke uitvinder zijn, om op zoo’n uitste kende manier goudstukken na te maken. Hij moet ook hier het eerst hebben vertoefden toen doordien hij wellicht naar wensch hier werkzaam dacht te kunnen zijn den ander, namelijk Rico, den gewezen directeur der munt, te La Paz, geschreven hebben om over te komen. Buiten den Hollander v. R., met wien zij con nectie aangeknoopt hadden, moet nog een andere vreemdeling in het spel zijn, die echter nog niet gevonden is. Evenmin heeft men ontdekt, of er reeds geuden tienguldenstukken zijn nagemaakt; men vermoedt dit echter wel. Door de verschillende Bijbelgenootschappen zijn in den loop dezer eeuw niet minder dan 150 millioen bijbels verspreid in 226 verschillende talen. Aldus vindt men in de dagbladen ver meld. Het opmerkelijke daarbij is, dat de menschen uit deze 150 millioen bijbels nog niet geleerd hebben elkander beter te verdragen, zegt Uilen spiegel. Een goed voorteeken voor ons land Maar, zeide iemand, aan wien ik deze hoop mededeelde, die zaak kan nooit geheel goed af komen. Zje die vlieg, die volgens uwe meening den dans is ontsprongen, ’t Is waar, ze leeft en ze zal misschien voor hare gezondheid geene andere nadeelige gevolgen ondervinden, dan dat ze een gedeelte van den rechter vleugel heeft verloren, die bij al haar werken en worstelen, om er uit te komen, een stukje missen moest. Met ongescheurde kleêren komt ze er dus niet af, en zoo zal in ’t beste geval, met ons vaderland ook gaan. Ik praat nu niet van die honderd duizend ropyen, alias guldens, die we aan dien brutalen vent nog moeten betalen, omdat hij kwaad heeft gedaan, omdat hij als een zeeroover heeft gehan deld och, waar reeds zooveel millioenen zijn verzwolgen in den bodemloozen put van Atjeh, daar komt het op %0 millioen ook niet aan, te meer nog, daar we met die nieuwe leening weer geld genoeg krijgenneendaar praat ik niet van, maar het geloof, het besef van onze macht, dat die volkeren in Indie behooren te hebben ik geloof, dat ze dit met een vreemd woord prestige noemen zie je, dat krijgt een knauw. Dat opperhoofd, die een slimme kerel blijkt te zyn, ziet nu zeer duidelijk, dat wij alleen hem niet aan kunnen en dat dingetje heeft ongelukkig zooveel ruchtbaarheid gekregen, dat er nog meer opperhoofden zijn, die dat opgemerkt hebben en daarom met des te meer moed zullen volharden in hun verzet tegen Nederland en de krachtige, ja, heldhaftige verdediging van hun land. ’t Is jammer, dat we die Atjeh-geschiedenis begonnen hebben Jammerdat is een woord zonder kracht, daarbij hier niet op zijn plaats. Je praat van spinnewebben, maar dat is er ook een geweest. Toen we dat is onze regering afstand de den van de kust van Guinea, van dat ongezonde, ondankbare land, dat niets opleverde, veel men- schenlevens kostte, ’t graf der Europeanen heette hoewel ik wel Ambtenaren heb gekend, die ’t er meer dan twaalf jaren met succes uithiel den en toen we daar uitzicht kregen, om ge heel Sumatra in onze macht te krijgen, toen hing Engeland de spin uit en spande een groot web. En dat schitterde in de heerlijke zonne stralen en Nederland was de vlieg, die er in vloog. Jaren lang spartelen we daarin en heel huids komen we er niet uit. Als ’t nog maar een stukje van de vlerk is, dan kan ’t nog, maar als we een geheele vlerk verliezen moesten, dan waren we verlamd in onze vlucht, en wanneer dat gebeurde, waar moest dat dan heen Wat zijt gij toch een pessimist! Als men u hoort praten, dan zou men bijna tot de over tuiging komen, dat we met die ellendige Nisero- questie gevaar liepen, om al onze overzeesche bezittingen te verliezen. Nu maakt ge toch inderdaad van een mug een olifant In plaats van hierop een bepaald antwoord te geven, zeide hij, we zullen over dat punt maar liever niet meer praten. In de kamers zullende lieden er nog menig woordje over spreken dat ze even goed hadden kunnen verzwijgen en nog menige bladzijde zal er over volgedrukt worden. Zie liever eens, wat daar vlak bij u gebeurt. Als ik me niet vergis, gaat zoo waar dezelfde vlieg weer naar ’t spinneweb. Heb je ooit prach tiger beeld gezien, ooit betere voorstelling aan getroffen van ’t geen er in de menschenwereld voorvalt We onderzochten de zaak en ’t bleek waar te zijn. Ik moest mijn vriend gelijk geven. Wanneer we lezen van de toovermacht, die een slang uit oefent op haar slachtoffer of van de geheimzinnige kracht, die ’t water op dezen of genen schijnt te hebben, dan betwijfelen we dat zeer dikwijls omdat we niet genoeg rondzien in de werkelijk heid. Er zijn voorbeelden die duidelijk bewijzen, dat de mensch onophoudelijk gevangen wordt in dezelfde strikken waaruit 'hij somtijds met zoo veel moeite werd gered. Met andere woorden, dat iemand door eene onverklaarbare eigenzin nigheid of blindheid nooit wijzer of voorzichtiger schijnt te worden. Groot is ’t aantal slachtoffers vooral in de laatste jaren, van een te groot vertrouwen of van de zucht tot speculeeren. Hoezeer daartegen ook herhaaldelijk en met den meesten nadruk wordt gewaarschuwd. Zoolang men daarvan de treurige ondervinding nog niet heeft opgedaan, is 't nog toe te schrijven aan de meening, dat berichten te overdreven zijn of de slachtoffers louter onnoozelen waren, maar wanneer zij, die in dat web een gedeelte van de vlerk verloren hebben en dus weten, wat hen te wachten staat wanneer zij andermaal daarin vliegen en dan alles verliezen, dan behoeven die toch ook waarlijk niet beklaagd te worden. Zoo zijn we aan alle kanten door spinneweb ben omringd, waarin de spin loert, om ons te vangen en kunnen we dus het leven maar niet onnadenkend door dartelen, maar moeten we eene wel beredeneerde voorzichtigheid in acht nemen, die evenwel niet tot eene angstvallige vrees be hoeft over te slaan, door welke we overal webben Bolswardsche Courant e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1