NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.SWARÖ BN WWSBBAÖBEB 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 34, VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. IN T GOOI. DONDEBDAG 21 AUGUSTUS. I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ii. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. I en vreedzaam was het, toen daar in de eerste helft der zestiende eeuw, de Muider Drost Pieter Cornells Hooft, de Nederlandsche Tacitus, zijn letterkundige vrienden rondom zich verzamelde en in de statige eetzaal of den keurigen slottuin, de omgang zich door hartelijke vriendschap ken merkte en geestige kwinkslagen of onschuldige jokkermj de eenige wapenen waren, die werden gewet en gebruikt, ’t Was een goede gedachte van eenige mannen van smaak en kennis, om althans een waardig begin te maken met eene in eereherstelling van dit oude slot, dat nu toch ’t meest voor ons is, een liefelijke herinnering aan het heldentijdvak onzer landhistorie en aan den bloeitijd onzer Nederlandsche letterkunde. Sints vele, vele jaren is Muiderberg voor Am sterdamsen bij uitnemendheid geliefd plekje, ’t Is een oase van statig geboomte, van frissche zeelucht, van stille rust. Enkele rijken hadden er hun deftige buitenplaatsen, waaronder Hofrust, door zijn echo, een zeer algemeene bekendheid heeft verworven. Meer gegoeden toefden er een korter of langer wijle in het ruime, eenvoudige logement. Wie maar eenigzins kon, ging met de zijnen er een Zomerdag genieten. Niet alleen levenden echter gaan er heen, om te dartelen en in ongedwongen vroolijkheid, het stads gewoel, kantoor en werkplaats, den vaak verontreinigden dampkring te ontvluchten, menige droeve tocht wordt ook derwaarts gemaakt. Vele hervormden begeeren dat daar het overschot hunner geliefde dooden zal rusten in de groeve en de Neder- duitsche Israëlieten vooral zijn ten sterkste ge hecht aan de begraafplaats die zij er kochten. Eerst in de laatste jaren echter is Muiderberg voor allen een bereikbare lusthof geworden. Sedert het bestuur der Gooische trammaatschappij van Hak kelaarshek af een zijlijn er heen heeft laten leggen, bereikt men in een uur dit dorp van Amsterdam uit voor 45 cts. en de tien- of honderdtallen der- genen, die komen om er zich te ontspannen, van vroeger, zijn dan nu ook tot vele duizenden aan gegroeid. Het is geen oostersch Paradijs, ’t is een echt Hollandsch landschap, maar ’t bevat in een klein bestek meer dan eene verrassing en allerlei schoons. Al aanstonds noem ik het eene oase, omdat men, na een warmen rit langs een rechten, zonnigen, boomloozen weg, zoodra men uit de tram stapt, zich bevindt in de verkwik kende schaduw, onder een dicht bladerendak van krachtig en weelderig geboomte, dat zich overal voor u verheft en u tot wandelen noopt. Onwil lekeurig vraagt ge u af, nu gij in Muiderberg zijt, waar of het dorp toch is, want ’t is, alsof ge u in een bosch van tamelijke uitgestrektheid bevindt, waar slechts hier en daar een woning door de boomen zich laat zien. De waarheid is, dat de paar honderd dorpsbewoners schijnen te begrijpen, dat zij het boschplein ongeschonden moeten bewaren en zich bescheidenlijk tevreden stellen, met hun woningen in tamelijk ongeregelde rijen te bouwen in het zonnige zand daar buiten, terwijl slechts eenigen het voorrecht genieten te mogen wonen aan den zoom des pleins. De aanzienlijke huizinge staat er niet meer, waar ik als zoo menig ander weleer gastvrij op Hofrust werd ontvangen, de plaats is verkocht en een deel er van, waar de beroemde echo is, is in handen van iemand, die tegen 25 cts. per persoon elkeen toegang verleent en toestaat te wandelen in de goed onderhouden paden tusschen vriendelijk geboomte, om u eindelijk te laten vergasten op het stereotype vers, dat op eigenaar- digen toon uitgesproken het wonder van de echo doet hooren, niek doorgronden, ’t Is inderdaad zonderling. ’tZal elkeen wel gaan als mij, dat gij soms onvoldaan terugkeert, omdat de onderaard- sche stem zich niet of zeer onverstaanbaar doet hooren, maar als de omstandigheden gunstig zijn en vlak in uwe nabijheid, niet slechts een nagalm zich doet hooren van ’t geen gesproken wordt, doch de zelfde versregels, tegelijkertijd tweemalen, woord voor woord, op volkomen denzelfden toon, worden uitgesproken, dan wordt ’t u toch wonderlijk te moe de en begrijpt ge niet, hoe daar onder uit den bodem dat geluid wordt gehoord, op een meter afstand voor u, waar natuurlijk niemand is te zien. Neem zelf de proef en ge zult met verbazing u zei ven tweemalen hooren, eens boven en eens onder den grond. Bij herhaling is naar de oorzaak van dit verschijnsel gezocht, maar tot nogtoe te ver geefs. Heeft men zich aanvankelijk een weinig ver kwikt aan de wandelingen onder het hooge ge boomte, dan zoeke men het. lief gelegen kerkje op en van de oude begraafplaats daarom heen zal uw oog met welgevallen rusten op den klei nen zeeboezem en het welig eikenhakhout, dat tot vlak aan het zeestrand groeit. Hier geen kale, zandige duinen, hoogstens met wat helm beplant, als aan het Noordzee strand, het nieuw gestichte en uitstekend ingerichte kleine badhuis ligt in de onmiddelijke nabijheid van weilanden, bouwakkers, van laag en hoog geboomte. Zoo vereenigt zich hier velerlei om dit kleine plekje te maken tot een hoogst bevallig oord en ’t eenige officiëele is hier, de in liverei gekleedde portier op Rusthof. Welnu, hij zij de vertegenwoordi ger van de stijfheid der vormen, aan ons blijve het losse en bevallige der echte beschaving. M. E. van der MEULEN. Het is bekend dat wij de stadsbewoners, die naar buiten komen, om in de vrije natuur zich een wijle te ontspannen of er enkele weken of maanden door te brengen moeten onderscheiden in twee soorten. De eene zou ik willen noemen die van het „gekleedde fatsoen”, ’t Zijn die menschen welke altijd „gekleed” willen zijn; gij kent immers de eigenaardige beteekenis die dat woord heeft in onzen tijd Ook aan dezen biedt het tegenwoordige Gooi eene uitmuntende gele genheid om hunne heerlijkheid ten toon te sprei den. Zij moeten per Oosterspoor reizen en zich bepalen tot het zoo schoone Hilversum en de met villatjes bebouwde streek bij Bussum's sta tion. Ik zag, gezeten onder de ruime galerij voor het hotel de Trompenberg te Hilversum, eene dame afdalen van de vriendelijke helling, aan wier kleeding ik niet kon zien of zij behoorde tot die slachtoffers onzer hedendaagsche bescha ving, welke men gouvernantes heet of tot die welke den naam van kinderjuffrouwen dragen. In elk geval zij had hét toezicht over een drietal meisjes, naar gissing van 5 tot 10 jaren oud, juist dus op den leeftijd, dat zij van nature in verzoeking konden komen, om eens naar bene den te hollen of op ’t grasperk wat te stoeien. Gelukkig geschiedde dit niet en ’t kon ook niet. Zij waren onberispelijk „gekleed,” ware ’t avond geweest, ik had gedacht aan toiletjes voor een kinderbal; De oudste hanteerde op jonkvrouwe lijke wijze haar parasol, terwijl de jongste door haar jolige sprongen toonde nog niet geheel door drongen te zijn van het gewicht der opvoeding, die haar in deze richting gegeven werd. Welnu voor dit geglaceerd publiek is in deze spoor- streek plaats, hoewel ik niet gaarne zou willen, dat men Hilversum onrecht zou aandoen, door het zich voor te stellen, als werd de losheid der vrije natuur er ganschelijk gebannen, want er zijn nog tal van lommerrijke dreven en er is nog menig stuk echte boschgrond, waar de con volvulus zich slingert door de struiken, waar de braam en de boschbesch groeien, waar ’t smalle voetpad zich slingert tusschen ’t eikenhakhout en de dennengeur hier en daar u verkwikt. Ook wil ik gaarne erkennen dat de kale, dorre zand streek, die onder Bussum behoort, nadat de spoorlijn haar doorsnijdt, in liefelijkheid heeft gewonnen, maar ’t was mijn doel om aan te geven, welke streek van ’t Gooi ik aanraden zou aan dat deel van ’t publiek, dat ook naar bui ten gaat, niet alleen om te zien, maar evenzeer, en misschien vooral, om gezien te worden. De stoomtram voert u meer in en door het eigenlijke Gooiland. Daar is de streek voor de tweede soort van reizigers, voor hen die iets an ders zoeken dan hun stand, hun rang, hun for tuin, hun toilet, voor de zoodanigen, die begrij pen, dat men niet slechts moet zeggen „in ’t verleden ligt het heden”, hoe waar dit moge zjjn, maar ookuit het heden spreekt ’t verleden, die bij ’t geen zij zien, ook denken aan ’t geen zij niet zien, voor wie de geschiedenis een ge opend boek is. Voor hèn is dit oord, die der vogelen lied verstaan en het murmelen der beek en het suizen van den wind en het ruischen en bruisen der zée, de majesteit der ondergaande zon en de stille pracht der rijzende maan. ’t Is een merkwaardig gedeelte van ons land, waarin ik u rondleiden ga, al is ’t maar in een vluchtige schets en voor weinige oogenblikken. Wat ligt dat Muiden daar nu kalm en wat heeft er een bloed gestroomd in vorige eeuwen, toen van de twaalfde tot de zestiende de bur gerkrijg woedde in die streken en het stadje eerst door de Kennemers, toen zelfs door een Bisschep, Jan van Arkel van Utrecht en ’t laatst door de Gelderschen werd in brand gestoken. Rustig vloeit de Vecht thans door de statige sluis en vermengt haar zoete wateren met de zilte golven der Zuiderzee. Tot in ’t midden dezer eeuw was zij een zegen voor de bewoners der hoofdstad en levendig herinner ik mij, hoe ik als knaap verbaasd was over het betrekkelijk heldere water, dat ik oppompen zag uit de som- ber-zwarte zolderschuiten en hoe ’t met graagte gekocht en gedronken werd. Nu heeft ’t, in dit opzicht, zijn taak volbracht en is vervangen door ’t zooveel zuiverder bronnat dat in overvloedige mate in Holland’s duinen opwelt, maar ’t heeft vele jaren, eeuwen wellicht, aan zijne roeping beantwoord. Zie, op niet verren afstand, dicht aan zee, daar verheft zich nog aan den Vecht stroom het grafelijk slot, in de dertiende eeuw gebouwd. Wat afwisseling van weesteen liefe lijke tooneelen roept dit steengevaarte voor on zen geest terug. Daar binnen ging de beker vroolijk rond, als graaf Floris V, de bouwheer, van zijn jachtvermaak weerkeerde. Daar zetten de Edelen, die zijne liefde voor en zijne recht vaardigheid tegenover het volk niet konden dul den, hem gevangen en werd zijn eigen huis hem ten kerker. Vandaar sleepten zij hem weer naar buiten, joegen met hem voort, uit vrees voor het volk, dat den verdediger zijner rechten wilde te hulp snellen en viel hij als een edel slachtoffer van laag verraad en ruw geweld. Hoe'liefelijk Bolsward, 20 Aug. In de gehouden raads vergadering op 18 dezer, is de heer K. van RINGH beëedigd en geïnstalleerd. Ingekomen bericht van het Bestuur der werk inrichting, dat de rekening van 1883/4 gereed is tot opname. Ten fine van onderzoek gesteld in handen eener commissie. Besloten omtrent de verordening op het be heer van den weg BolswardHarlingen eerst in overleg te treden met de Raden van Won- seradeel en Harlingen, ten einde te weten of er ook verandering in redactie van sommige arti kelen wordt gewenscht. Voor de vacature van twee Leden in het Collegie van Zetters, de Heeren Schoonhoff en J. Jakles werden op de voordracht geplaatst, bij den eersten de heer P. Lunter, en bij den tweeden den heer T. van der Wey. Verzoek om bestrating en verlichting buiten de Sneekerpoort, aan Burgemeester en Wet houders gerenvoyeerd, ten fine van advies in de volgende vergadering. Het Bestuur der Harddraverij vereeniging toe gezegd eene subsidie van fóO voor dit j aar. Voorloopig vastgesteld de Gemeente- en Schut terij rekening. Bolsward, 19 Augustus. Heden werd alhier het Floraliafeest gevierd, want een feestdag en avond is ’t steeds en was ’t ook nu voor een groot deel der bevolking. 120 Inzendingen van bloemen hadden plaats en hoewel sommige plan ten nog al bezwaren opleverden bij het kweeken, Engeland. Daily News herinnert zich geene troonrede, waarin over zoovele onderwerpen het leedwezen werd betuigd. De Koningin betreurt het, dat een zoo groot gedeelte der werkzaam heden van het parlement niet ten einde is ge bracht, dat de pogingen om met de mogendheden den financieelen toestand van Egypte te regelen mislukt zijn en dat de toestand in Zoeloeland nog steeds minder gunstig is. Maar wij moeten tevens opmerken, vervolgt de Daily Neivs, dat over een aantal andere onderwerpen de tevredenheid der Koningin wordt betuigd. En terecht, want vooral wanneer men het oog vestigt op de binnenland- sche aangelegenheden, bestaat er reden tot te vredenheid. Wel is het niet te ontkennen, dat deze zitting van het parlement zeer onvruchtbaar is geweest, maar de teleurstelling, die men daar over gevoelen moet, wordt gematigd door de ge dachte, dat dit het gevolg is van de verwerping van het ontwerp tot wijziging der kieswet door het Hoogerhuis, en dat deze verwerping mis schien aanleiding geven zal tot het tot stand brengen van wijzigingen, waardoor de verwerping van andere voor het volk nuttige ontwerpen in het vervolg onmogelijk wordt. De afgeloopen zitting heeft eene crisis doen ontstaan en die crisis moet ten einde zijn, voordat men de resul taten der zitting juist beoordeelen kan. En er bestaat reden om te onderstellen, dat die crisis gunstige gevolgen zal hebben. Daarom meent de Daily News, niettegenstaande in de troonrede over zoovele onderwerpen het leedwezen der Koningin wordt betuigd, en niettegenstaande ,vele belangrijke ontwerpen onafgedaan zijn ge bleven, dat nooit een parlement onder voor En geland gunstiger voorwaarden is gesloten dan dat, hetwelk den 14 Augustus is verdaagd. Belgie. Zooals men weet zouden de liberalen te Gent Zondag eene manifestatie houden tegen de onderwijswet en hadden de clericalen daarte gen eene contra-manifestatie op touw gezet, die op hetzelfde uur (11 uur) als die der liberalen zou gehouden worden. Om ongeregeldheden te voor komen, besloten nu de liberalen hunne manifesta tie tot ’s middags 3 uur uit te stellen, maar ook de clericalen verzetten toen hunne manifestatie op dat uur. In overleg met den burgemeester is daarop de liberale manifestatie verschoven tot Maandag en dit aan de Gentsche liberalen bekend gemaakt in eene proclamatie, die aldus eindigt „Gentenaars, vaders ven huisgezinnen, wien het onderwijs uwer kinderen ter harte gaat „Gij allen, die weet dat de heerschzucht der geestelijkheid eene ramp en eene bezoeking is voor het land „Sluit u bij ons aan „Sterk door ons recht en de rechtvaardigheid onzer zaak, zult gij met de grootste onverschil ligheid de manifestaties onzer tegenstanders be jegenen sluit het oor voor hunne provocaties en laat onze manifestatie van Maandag krachtig, kalm en indrukwekkend zijn De burgemeester, de heer Lippens, heeft, ter stond nadat dit besluit gevallen is, aan de cleri calen doen weten, dat zij Zondag hunne manifesta tie konden doen doorgaan, maar dat hij hun daar toe voor Maandag geene vergunning zou geven. Of de clericalen nu dien dag hun optocht gehou den hebben is nog niet bekend, maar zeker is, dat de gemoederen te Gent zeer opgewonden zijn, zoodat men vreest, dat aldaar de manifesta- tiën niet zoo rustig zullen afloopen als te Brussel. mogen wij toch zeggen, dat de algemeene indruk gunstig was. Verschillende burgers toonden hun ne belangstelling door het inzenden van planten en bloemen ter opluistering, enkelen door het aanbieden van prijzen. Men had des namiddags een veel grooter publiek mogen verwachten,.want dan is de gelegenheid zoo uitnemend, om in de ruime zaal de bloemen te zien en te beoordeelen. Des avonds echter was er een zeer talrijk ge zelschap bijeen, dat zich eerst regelmatig langs de bloemen en geschenken voortbewoog en daar na al de zitplaatsen innam, zoodat wij veilig kunnen aannemen dat omstreeks 250 mannen en vrouwen bijeen waren uit alle rangen en standen der maatschappij. Het was in waarheid een volksfeest, een feest waar de gansche burgery vertegenwoordigd was. Er heerschte een vroolijke, een gezellige toon. Geen wanklank werd gehoord. De muziek der schutterij verleende haar welwillende, belanglooze medewerking. Toen de eerste oprichter, de eere voorzitter, de heer S. Lycklama a Nijeholt in de vergadering kwam werd hem door de gansche vergadering een warme hulde gebracht. 38 Prij zen werden uitgereikt, telkens met een korte toespraak tot de aanwezigen. Aan het einde sprak de heer S. Kutsch Lojenga een woord van dank uit, namens de inzenders en het gansche publiek voor den zoo genotvollen avond. Wij kunnen zeggen, dat het feest uitnemend is ge slaagd en uiten den wensch dat deze vereeniging zich moge verheugen in toenemende bloei. Wonseradeel, 16 Augustus. De Gemeente raad heeft in zijne heden gehouden vergadering: 1. Aan W. E. de Jong, onderwijzer aan de school te Pingjum, eene gratificatie van f 40 toe gekend voor de waarneming der betrekking van hoofd der school te Hichtum en het tijdelijk fun geren aan de school te Arum. 2. Aan den heer J. Breukelaar te Arum tot het houden van Zondagschool het gebruik van het schoolgebouw te Kimswerd toegestaan. 3. Afwijzend beschikt op het verzoek van B. IJ. Jansen c. s. te Schraard, om de tille in de Zuiderlaan aldaar op kosten van de gemeente te herstellen. 4. Op de aanbeveling tot benoeming van zet ters geplaatst vacature-A. L. de Vries te Makkum, die ver zocht had niet weder in aanmerking te komen W. Maas en T. H. Kingma te Makkum vacature-J. H. Kingma te Burgwerd den af tredende en T. P. Bijlsma te Burgwerd vacature-S. L. Hilarides te Pingjumden af tredende en J. L. Hilarides te Pingjum. 5. De resolutie van Gedep. Staten,waarbij mededeeling wordt gedaan van het Staten-besluit, tot toekenning van 50 pet. subsidie in de kos ten van uitdieping der havengeul in zee te Mak kum, mits in het plan eenige wijziging worde gebracht,in handen gesteld van de betrokken commissie, de heeren Ledeboer, Rinia en Kool. 6. Goedgekeurd de rekeningen van de arm besturen over 1883. 7. In beginsel besloten tot de uitgifte van een officieel raadsverslag. 8. Aan de ingezetenen van Lollum de beschik king toegestaan over de voor het maken van een aschbak geraamde kosten. 9. Opnieuw vastgesteld de verordening op het beheer van den kunstweg BolswardHarlingen. 10. Benoemd tot lid van het Armbestuur voor Longerhouw c. a. H. B. Stremler te Schettens. 11. Aan K. M. Galama te Wons voor zijn aandeel aan de afbraak van de Haaijumertille f 15 toegekend. 12. Eervol ontslag verleend aan E. Kruizinga Dz. als hoofd van de openbare school te Arum. 13. Tot onderzoek gesteld in handen van de heeren Rinia, Kool en Wijnia de rekening no pens het beheer van den kunstweg Bolsward Harlingen, over 1883. 14. De resolutie van Gedep. Staten, verzoe kende advies op een schrijven van den burge meester, waarbij deze dat collegie uitnoodigt op grond van art. 225 der Gemeentewet bevel schriften tot betaling te willen afgeven ten be hoeve van de policiebedienden J. Mulder en R. de Vries, wegens hun toekomend tractement, in handen gesteld van eene commissie, waartoe benoemd zijn de heeren Ledeboer, Anema en Scheepsma. 15. Om advies in handen van het Dagelijksch Bestuur gesteld a een adres van ingezetenen van Kimswerd, verzoekende verplaatsing van den aschbak aldaar; b. een voorstel van den heer Kool, om de vaststelling van de bestekken van aanbesteding van werken boven f 300 aan den Raad voor te behouden c. de verzoekschriften van de hoofden der scholen te Wons en Gaast, om zonder vergelij kend examen aan het hoofd der school te Arum te worden overgeplaatst. Een door de verordening-commissie opgemaakt ontwerp eener verordening op het onderhoud van niet bij de gemeente in onderhoud of beheer zijnde wegen enz. ontmoette tal van bezwaren, naar aanleiding waarvan besloten werd, het aan de commissie terug te zenden, ten einde het in verband met de geopperde bezwaren nader in overweging te nemen. Bolswardsclie Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1