NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWARD WOKSS» ADEEÏ. 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 35. I DONDERDAG 28 AUGUSTUS. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. Vóór de Kermis. rj tenten, kramen, draaimolen enz. enz. stiefmoeder lijk bedeelt zij ons hiermede, dit wordt van jaar tot jaar minder, zeker niet ten nadeele van de ondernemers van die vorengenoemde partijen, en enkele neringdoenden De menschen willen toch uit in de Kermis dagen, het daarvoor bestemde geld moet uitge geven worden, wat comedie, paardenspel enz. niet ontvangen, omdat ze er nu niet zijn, komt de localen van eigen ingezetenen ten bate. Wel nu, zij hebben ook vele onkosten, voor wat hoort wat, en ’t zal ons regt veel pleizier doen te ver nemen, dat de pleizierzoekers regt veel pleizier vinden, en de pleizierverschaffers er goede reke ning bij maken. Moge de Kermis, als ze heen gaat, bij niemand verdriet achter latenDaarvoor heeft ieder toe te zien wie zich door de Kermis laat foppen, heeft het niet haar, maar zich zelven te wijten. form gekleede Chineesche soldaten het Fransche consulaatschapsgebouw plunderden. Tijdens het bombardement gaven de Franschen geen pardon voor de buiten gevecht gestelde en zinkende schepen. Het bombardement werd tot 5 uur voortgezet, ofschoon de kustbatterjjen reeds om 3 uur het vuur verder onbeantwoord lieten. Heden middag is het bombardement hervat. Het is op het barakkenkamp nabij Quanta ge richt, waar geen tegenstand geboden wordt. W 'I De Fransche Regeering heeft nog niet officieel medegedeeld, dat admiraal Courbet reeds gevolg heeft gegeven aan zijn opdracht, om Foo chow te bombardeeren men verneemt dit uit een Reuter-telegram uit Shanghai en door Havas. Het bombardement heeft slechts kort geduurd, den 23sten van 2 tot 8 uur. Die zes uren volgens Reuter waren het slechts drie uren zijn voldoende geweest om het arsenaal van Foochow met zijne schatten aan oorlogsmaterieel te vernielen. Tegelijk werden zeven Chineesche kanonneerbooten in den grond geboord, terwijl het aan twee andere booten gelukte te ontkomen. De Fransche schepen schijnen geen letsel te hebben gekregen, en ook de Europeesche wijk van Foocho moet niet gedeerd zijn door de Fransche bommen. Meer bijzonderheden vallen er voor ’t oogen- blik niet te vermelden Dat de telegraafkabel tusschen Shanghai en Hongkong verbroken is, zal de berichten wellicht ook vertragen. De gouverneurs der Chineesche provinciën Kwangsi en Yunnan hebben bevel gekregen, naar Tonking op te rukken. Geruchten omtrent nieuwe onderhandelingen over eene schikking loopen wel, maar zijn nog niet bewaarheid, en Li-Fong-Pao, de Chineesche gezant, heeft Zaterdagavond Parijs verlaten. Dat Frankrijk met China in oorlog is, ontkent ook de Temps. Eene feitelijke oorlogsverklaring heeft Ferry niet gedaanuit een streng politiek oogpunt beschouwd, is nog slechts het tijdperk der represailles ingetreden. Op het eerste ge zicht schjjne deze onderscheiding kinderachtig, toch heeft zij hare beteekenis voor de onzijdige Mogendheden, wier handel in de Chineesche zeeën, zoolang geene officieele oorlogsverklaring geschied is, niet aan de velerlei belemmeringen kan worden onderworpen, welke van den oor logstoestand in den eigenlijken zin het gevolg zijn, zooals het recht van visitatie, bet in beslag nemen van waren, blokkades enz. Deze maat regelen zullen uitsluitend genomen worden tegen Chineesche schepen, gelijk reeds te Kelong het geval is geweest, waar de schepen der onzijdige Mogendheden als altijd kolen innemen. Wij kunnen niet voorzien, zegt de Temps, hoelang de nieuwe tijd van overgang duren zal, maar, naar men verzekert, overschrijden de gevolgen daarvan geenszins de grenzen der volmachten, welke de laatste beslissing der Kamers aan de Regeering verleend heeft.” Men weet, dat de Belgische liberalen voor nemens zijn, om, in het zeer waarschijnlijke ge val dat de clericale schoolwet wordt aangenomen, op 31 dezer eene monster-meeting te Brussel te houden. Reeds zijn alle maatregelen genomen, om de orde te handhaven tijdens en na de mani festatie, waaraan ook een groot aantal onder wijzers en onderwijzeressen zullen deelnemen. De burgemeester heeft deze betooning dan ook slechts toegestaan onder voorwaarde, dat alle vereeni- gingen na den optocht zich ontbinden en de banie ren opgerold naar hunne bergplaatsen gebracht worden. De stoet zal zich om twee uur van den Boule vard d’Anvers naar het Paleis des Konings rich ten, alwaar een verzoekschrift zal afgegeven wor den, waarin Z. M. gesmeekt wordt zijne bekrach tiging aan de nieuwe schoolwet te weigeren. De stoet zal zich om halfvjjf ontbinden. De Duitsche Kroonprins kwam Zaterdagoch tend met bet jacht van Koningin Victoria uit Engeland te Antwerpen aan. Om 10 uur begaf de Prins zich naar Ostende. Op reis derwaarts was Koning Leopold hem tot Meirelbeke tege moet gespoord. Tegen den middag kwam men te Ostende aan, waar een dejeuner gebruikt werd. De Hongaarsche Minister-president Koloman Tisza zat mede aan. Om 4 uur vertrok de Duitsche Kroonprins via Brussel en Luxemburg naar Berlijn. Tientsin, 24 Aug. De Fransche zaakge lastigde heeft Tienstsin verlaten. De consul blijft. Men verzekert, dat een Fransch oorlogs schip gezonken is, en twee andere schade belie pen bij het bombardement van Foochow. Londen, 25 Aug. De Times ontvangt uit Foochow, d.d. 24 dezer, bericht, dat niet in uni- ABON^EMEïsTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Naar het Vad. verneemt, zal de Regeering bij de terugkomst der Kamers de indiening van een ontwerp tot belasting van het kapitaal in portefeuille aankondigen. Het ontwerp van wet, houdende regeling der Staatsloterij, is volgens hetzelfde blad, bij den Raad van State ingekomen. De ontwerp-zegelwet is gereed. Te Purmerend bestaat geen zweminrichting. De jongens verlangen er evenwel te baden, wat zeer voor hun reinheidszin pleit. Een der raads leden was van oordeel, dat men het hun moest toestaan, behalve in de stadsgrachten, en behoor lijk van een zwembroek gebruikmakende. Maar andere raadsleden beweerden dat de paarden er van schrikten Een der voorstanders voerde aan, dat hij daar van nooit gehoord had en in dit opzicht staat hij zeker niet alleen en dat jongens die niet te water gingen beroerde lui werden. De voor zitter was van oordeel dat er zeer goede en flinke lui zijn, die nooit te water gaan. Goed en flink kunnen zij wezen, maar er zal wel een luchtje aan zijn. Toen het voorstel om de jongens te veroorlo ven om te baden, in stemming werd gebracht, staakten de stemmen Het is te hopen, dat bij eene volgende stem ming het zwemmen buiten de kom der gemeente zal worden toegelaten. Er is toch waarlijk niets onkiesch in een knaap zonder kleeren, die een bad neemt. Zij die er zich aan ergeren mochten, moeten dan maar den anderen kant uitzien. Die overdreven angst om een naakt lichaam te zien, getuigt niet van reinheid van zeden maar wel van onverschilligheid voor reinheid van lichaam. De bewering, dat de paarden er van schrikken zouden, is een paardenmiddel, dat de Raad van Purmerend wel niet slikken zal. Met het water der duinwaterleiding te Am- stérdam is het treurig gesteld. Een der gebrui kers liet het chemisch onderzoeken en kreeg, blij kens eene mededeeling in het D .v. N., het volgen de rapport: Schadelijke metalen zijn niet aanwezig. Phosphaten en nitrieten zijn niet aanwe zig, Ammoniak is sporadisch aanwezig. In een liter van dit water was zooveel orga nische stof, dat 48 milligram permanganas kali- cus werd gereduceerd, waarvan in normalen toestand hoogstens 9.5 milligram wordt geredu ceerd. De hoeveelheid chloor per liter aanwezig, als chloruur, bedroeg 400 milligram, terwijl gewoon lijk ongeveer 30 milligram per liter in het duin water aanwezig is. Ook de hoeveelheid sulphaten was werkelijk grooter dan gewoonlijk, zoodat gebruik van dit water als drinkwater moet geacht worden zeer schadelijk te zijn. Amsterdam, 23 Augustus 1884. (get.) M. J. v. d. Plaats. Onder de gemeente Nieuwer-Amstel, aan de zoogenaamde Boeren-Wetering, heeft Vrijdaga vond j.l. de scheepstimmerman 8., bij het beproe ven van een jachtgeweer, door het ontijdig af gaan van het schot, zijn knecht, een oppassend jongeling, doodgeschoten. De commissaris van politie, die ter plaatse van het ongeval versche nen was tot het instellen van de noodige onder zoekingen, heeft, naar men meldt, geene arresta tie doen bewerkstelligen. De verkeerde gewoonte om achter in be weging zijnde rijtuigen te loopen of te hangen,- werd dezer dagen te Schoonhoven duur betaald; een zoontje van den heer G. aldaar, zich weder aan een rijtuig vasthoudende, werd door den koet sier zoodanig met de zweep in de oogen getroffen, dat althans voor het verlies van het ééne oog groote vrees bestaat. Het kind is onder behandeling gesteld van een oogarts te Utrecht. In een der brievenbussen van het postkan toor te Utrecht is gevonden een briefkaart zon der adres beginnende „Lieve Snoes” en ondor- teekend „Daniël.” Van de Leidsche vergiftigings-historïe ver neemt men ongeveer niets, alsof de instructie pas ware aangevangen. Ze is echter afgeloopen zegt de Haagsche kroniekschrijver der Gron. Ct.; de stukken, een berg van papier, zijn dezer dagen aan den procureur-generaal toegezonden en weldra zal de zaak dan toch bij de raadkamer van den Hove worden aangebracht. Indien de pro cureur-generaal het proces wil voeren in dezelfde proportien als waarin de industrie door den rechter commissaris is op touw gezet, dan zal misschien ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. EENE PHOTOGRAFIE. Eindelijk is er rust gekomen, de zieke is zacht- kens ingesluimerd, en slechts het eentonig getik van de pendule op den schoorsteen verbreekt de pijnlijke stilte. De doktor heeft zoo even de zieke verlaten, en op de vraag der moeder naar den toestand harer lieveling, ernstig het hoofd geschud, al sprak hij ook op bemoedigden toon wij moeten blijven hopen, jufvrouw En thans zat zij daar alleen aan het ziekbed, welligt straks het doodsbed van haar kind en bloem van bijna twintig lenteshaar oudste, haar eenigste. Wat zij voelde, dacht en leed, wat zij droomde en bad, die droeve moeder, in die oogenblikken, waarin alles zwijgt voor de sombere en plechtige nadering van den zwarten engel des doods. Met al haar lief en leed, hare zoetheden en teleurstellingen, vlogen de jaren voor haren geest voorbij, sindts het oogenblik, waarin zij de eerste volheid der moederweelde smaakte en in verrukking hare eersteling aan den boezem drukte. Zij had haar zien opgroejjen, dagelijks de vor deringen harer Clara bespied, gejuicht bij elk harer lachjes, en geweend bjj elk harer zuchtjes. Wat al zorgen, wat al moeiten had zij zich ge troost in'dien woeligen kindertijd, maar Goddank! haar kind was groot geworden en schoon en goed. En zoo was de zomer van het vorige jaar gekomen, en met hem de Kermis. Wat had Clara naar dien tijd verlangd; wat had zij zich veel voorgesteld van de genoegens, die zij dan zou smaken en wat had zij genoten! En geen wonder, want voor het eerst had dat jeugdige hart geklopt van een rein en heilig vuurhad hare boezem gezwoegd van zoeten wellust, als zij zwevend op de ruischende toonen der muziek, half gedragen door den jongeling, dien zij in stilte lief had, door de dansende rejjen werd gevoerd. Hij had het niet geweten de fiere en levenslustige Willem; niet vermoed welken in druk zijne persoonlijkheid op het gemoed der achttienjarige Clara maakte hij had geschetst en gelacht, en toen de Kermisvreugde voorbij was, was bij heen gegaan. Lang had Clara gezwegen en het opkomend gevoel van liefde bestreden, maar het was haar te magtig geworden en het lichaam bezweek in den strijd. En thans zou het wederom kermis worden maar niet voor haar. Dat wenschte zij ook niet, want zij had reeds vrede gevonden in het denk beeld om heen te gaan, dat geloofde ook hare moeder niet, het verraderlijk blosje op de wangen van haar kind, zeiden haar genoeg dat de on verbiddelijke krankheid, voor welke nog geen medicijn werd gevonden, het jeugdige leven sloop te. En toch, indien er nog hoop ware Stil wat klinkt daar tegen de vensters van het stille ziekvertrek en stoort de treurende moeder in hare overpeinzingen Is het de droeve engel des doods, die haar lieveling komt ontvoeren Huiverend rigt zij zich op en staart naar buiten; het zonlicht is ondergegaan en vervangen door de sombere schemering, ook de zieke is wakker geworden. „Moederlispelt zij zacht. „Clarakind „Lieve moeder. En daar buiten op de straat klinkt het geklop van den hamer, daar worden de toebereidselen gemaakt voor de kermis. De arme moeder haar hart wordt bij het hooren daarvan zoo koud en zoo ledig’t is of elke slag neerkomt op de lijkkist van haar kind. De wereld gaat haren gang. De kermis kwam weer hier, het oude sloof heeft er wel eens beter uitgezien, ’t Getal paarden, dat zij aan de markt brach was niet extra groot,’t getal paarden marktbe- zoekers, die ’t bestuur over hun beenen verloren, ook minder groot dan vroeger, uit dit verschijn sel maken wij op dat de kermis hier omtrent op den weg van beterschap is. Wat zij verder reeds te zien en te genieten gaf en nog zal ge ven Als van ouds op den eersten dag Billard- partjj in „het Roodhert”. Den tweeden dag in plaats van Harddraverijeene Kaatspartjj en keuring van Tuigpaardenbeide opgeluisterd door muziek, dien dag ook Billardpartjj in „de Valk”, van welke vier partijen de uitslag in dit blad wordt bekend gemaakt. Woensdag Bil lardpartjj in het „Hof van Holland.” Heden Donderdag Harddraverij, opgeluisterd door de muziek van de d. d. Schutterij alhier. De sociëteiten „de Doele” en „Amicitia” stellen hunne zalen open voor leden en vreemdelingen, ten einde te genieten van de aldaar geëngageerde Café Chantantgezelschappen. Terwijl in verschillende andere localen gelijke gezelschappen zich zullen doen hooren en er nog eenige billard- en schutjaspartijen in aantocht zijn, zijn er nog te verwachten volksvermakehjkheden, vuurwerk en nog eene harddraverij op den laatsten dag der kermis. Al de genoemde zijn echter geen eigenlijke attributen van de kermis, daar mede wordt ze slechts opgesmukt. De ware zijn de vacantie van 1S85 voorbij zijn alsvorens de zaak dient. Intusschen zal men later tot de over tuiging komen, dat deze zeer breede instructie onvermijdelijk noodzakelijk was om de afschuwe lijke giftmengster niet te doen ontsnappen aan den gestrengen arm der gerechtigheid. Haar be kentenissen waren beperkt tot zeer weinige feiten; maar juist in die feiten ontbraken dan de noo dige aanwijzingen of rechtstreeksche bewijzen. Alleen door een zeer groot samenweefsel van feiten over tal van jaren loopende, is het gelukt de veelvuldige misdaden en tevens de beweeg gronden daartoe geldzucht helder aan het licht te brengen. Het schijnt vast te staan, dat 27 personen door vrouw van der Linden zijn vermoord maar van niet minder dan 57 anderen is zoo goed als bewezen dat ze, onder gelijke omstandigheden met haar in aanmerking geweest zijnde, onverwachts zijn overledenterwijl ten opzichte van nog circa 20 anderen ernstige ver moedens zijn gerezen, dat ook deze door haar toe doen zijn gedood. Men heeft dus met een moor denaarster van plus minus 100 personen te doen! Schipper D. Rog, voerende de Clasina Maria, in Vlaardingen binnen, rapporteert, dat bij hem visschende was een Fransch vaartuig, dat zeer veel haring ving. Ten slotte had het vaartuig zooveel haring, dat men ze in tonnen aan dek borg. Het schijnt, dat het schip daar door te veel aan een zijde overhelde, want eens klaps sloeg het om en verdween met man en muis in de diepte. Tot leedwezen van schipper Rog kon hij geen hulp bieden, daar er in den tijd van vijf minuten niets meer van het vaartuig en de equipage te zien was. BOLSWARD, 24 Augustus. Heden had in de Sociëteit „Amicitia” alhier het tweede concert plaats van het muziekkorps der dd. schutterij. Het concert was toegankelijk voor de leden der concertvereeniging en de leden der sociëteit. Prachtig zomerweder maakte dit concert voor de honderden bezoekers der fraajje tuin tot een aangenamen namiddag. Bolsward. Aan de Maandag jl. gehouden paardenmarkt waren ruim 200 stuks aangebracht, de handel vooral in jonge paarden was nog al levendig tegen flinke prijzen. Tegen de gewoonte in begon het dien dag eerst op den nadag te regenen. Aan de billardpartjj in het „Roodhert” dien dag gehoudenhebben 30 spelers deelgeno men. De prijs werd behaald door de hh. J. Follema te Baard, de premie door J. de Vries te Klieuw. Ouder gewoonte liep deze partij weder tot genoegen af. Dinsdag 26 Aug. had de keuring van tuig paarden plaats, 17 meest fraaije exemplaren don gen naar den uitgeloofden prijs. In optocht gin gen allen' vooraf gegaan door een muziekcorps, door de hoofdstraat onzer stad. Het paard van den heer S. Hilarides te Pingjutn, behaalde den eersten prijs ad f 45 en de zilveren medaille, de tweede prijs ad f20 viel ten deel aan den heer J. A. Wassenaar te St. Jacob, terwijl de heer A. Sieperda te Hieslum het cadeau bekwam. DINGSDAG, 26 Aug. De billardpartjj heden in het logement „de Valk” gehouden heeft weder bewezen, dat er in Friesland veel ambitie voor dat spel bestaat, tal rijk toch waren de deelnemers van hier en elders, waarvan het eindelijk gelukte aan Terpstra te Ferwerd, de prijs, en aan J. Vollema te Baard, de premie te behalen. In de beste orde liep ook deze partij af. DINGSDAG 26 Aug. Aan de heden gehouden kaatspartij, opgeluis terd door het stedelijk muzjjkkorps, hebben niet minder dan 82 personen deelgenomen. De prijs ad f 45 werd gewonnen door A. Gerl- sma te Arum, Jan de Jong te Witmarsum en M. Kooistra te Dokkum. De le premie ad f 15 door Johs. Brandsmate Winsum, A. v. d. Zee te Witmarsum en N. de Boer te Achlum terwijl de 2e premie ad f 6 ten deel viel aan B. Parma te Midlum, G. de Hejj te Witmarsum en O. Kamminga te Tjerkwerd. De directie heeft zeker wel voldoening van hare vele moeiten ondervonden in de groote be langstelling, die er van vele zijden is betoond, in dit echt Friesch volksfeest. We hopen, dat het hen moge aansporen gelijke partijen in een vol gend jaar weder te houden. We meenen te mogen voorspellen, dat eene kaatspartij in de kermis dan spoedig behoefte ja misschien als te Fra- neker, de gewichtigste dag zal worden. Dienzelfden dag bad ook nog in de Socië teit „de Doele” een Kolfpartjj en in de sociëteit „Amicitia” eene Billardpartjj plaats, waarvan we ons niet gerechtigd achten den uitslag in dit blad mede te deelen. We vermelden die partijen alleen om te doen bemerken, dat hoe weinig er gezegd wordt in de kermis te doen te zjjn, toch vjjf ver schillende partjjen op eene dag plaats hadden. Nemen we nu aan, dat daarvoor geen andere dagen in de kermis te vinden waren, dan bljjkt weder dat de voorstanders van inkorting der kermis niet op de hoogte zjjn, want alle dagen zjjn meer dan bezet. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1