I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD leiSWA» EN WONSERADEED 1884. 39. i EEN MERKWAARDIG FEEST. Drie en Twintigste Jaargang. No. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 25 SEPTEMBER. X bekend, de zegen A ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Busland. De Keizer en Keizerin van Rus land ontvingen Zaturdag in den voormiddag eene deputatie van boeren uit het dictrict Radamin, die zout en brood kwamen aanbieden. Daarop begaven zij zich naar het jachtslot Limbochenck, om aldaar eenige dagen door te brengen. Zij worden vergezeld door grootvorst Wladimir, den prins Saksen-Altenburg, de generaals Woronzo- daschkow, Werder, Wielopolski en een talrijk gevolg. Frankrijk. De Rep. fr. bevat het volgend niet zeer duidelijk communiqué over de geruchten van vredesonderhandelingen met China„wij hebben eenigen grond, om te veronderstellen, dat deze geruchten niet geheel onwaarschijnlijk zijn, maar tot nu toe zijn de aanbiedingen te indirect en te vaag, om vertrouwen in te boezemen.” De Telegraphe verzekert daarentegen, dat niet China, maar het Fransche gouvernement aanbie dingen doet, die evenwel weinig kans hebben te worden aangenomen. Duitschland. De verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag zijn vastgesteld op 28 October. Vrijdag hadden in Italië 559 gevallen van cholera plaats, waarvan 385 te Napelsen 312 sterfgevallen, waarvan 226 te Napels. Te Rome kwamen geen gevallen voor. De Arlberg-spoorweg, die Zaturdag in tegen woordigheid van den Keizer van Oostenrijk op plechtige wijze geopend werd, is tal van kunst werken op het gebied der bouwkunde rijk, die echter allen moeten onderdoen voor het reuzen werk, gelijk de tunnel door den Arlberg verdient genoemd te worden. Dit gewrocht, waarin thans nog slechts één spoor ligt, maar waarin weldra dubbel-spoor zal worden aangelegd, is zeer bezienswaardig en de reizigers hebben tijd genoeg om zich op de hoogte er van te stellen, daar de treinen 17 tot 26 mi nuten (naar gelang zij gewone- of sneltreinen zijn) noodig hebben om de lengte er van af te leggen. Het groote, oostelijke tunnelportaal in de na bijheid van het station St. Anton is, evenals de tunnel zelf, acht meter breed en zeven meter hooghet is van lichtgrijs graniet opgetrokken en bevat een steen, waarop de Rijksadelaar is af- gebeeld en die de inscriptie Kranz Joseph 1” bevatjammer genoeg zal het metselwerk het treurig lot niet kunnen ontgaan van er weldra besmookt en zwart uit te zien. Op dit oogenblik vormt het nog eene duidelijke en scherpe tegen stelling met het „groote gat”, zoolang dit na melijk vrij van rook is. Eene kunstmatige ventilatie is in de tunnel niet aangebracht en de luchtstroomingen zijn met dat werk belastwanneer de wind tamelijk sterk is wordt de tunnel, zelfs wanneer er zich twee lo comotieven in bevinden, binnen een uur tijds van rook bevrijd. Op sommige gedeelten komen vochtige plekken voor en één punt staat zelfs als de regen-streek len dat hem uit de berichten omtrent het inslaan van den bliksem, gedurende dezen zomer bij het Kon. Ned. Met. Instituut ontvangen, is gebleken, dat het gevaar, door de telephoondraden veroor zaakt, niet gering is. Hij haalt tot bewijs daar van eenige voorbeelden aan. Al zijn nu ook, door toepassing van bekende middelen, de ge varen, verbonden aan telephoongeleidingen over de huizen, weg te nemen, de heer Snellen vraagt waarom men niet liever besluit tot grondgelei- dingen, waartoe het toch eenmaal komen moet. In Amerika zal men binnen weinig jaren de luchtgeleidingen door grondgeleidingen vervangen hebben. En reeds in 1880 bood de heer Olland te Utrecht aan een net van telephoondraden door Utrecht en door een paar andere steden onder den grond aan te leggen. Maar met stilzwijgen werd zijne concessieaanvraag beantwoord. Te Zevenaar is voltooid eene barak voor cho- leralijders, welke onverhoopt ons land mochten binnenkomen. Het is een luchtig gebouw, van hout opgetrokken, ’t welk geheel uit elkander kan worden genomen, en van binnen (om het des noods na gebruik spoedig te kunnen ontsmetten) met wit linnen bekleed, ’t welk er met weinig moeite kan worden afgenomen. Het bestaat uit drie vertrekken, een voor mannelijke en een voor vrouwelijke lijders, elk met twee ledekanten. In het midden dezer twee kamers bevindt zich de kamer der oppassers met een ledekant. De stand plaats is zeer doelmatig tegen den wal in een flinken prachtigen tuin, die een aangenaam ge zicht zou opleveren voor de lijders, welke daarin zouden worden verpleegd. Ook zal hierbij een passende brancard van nieuwe doelmatige con structie worden aangeschaft. Van het station af is het te bereiken in 4 a 5 minuten, waarbij men slechts enkele huizen behoeft te passeeren. Wegens ontvreemding van plaatskaartjes uit de loketkast te Westervoort is een wegarbeider bij den Rhijnspoorweg in hechtenis genomen bij een huiszoeking vond men een zeker getal ongebruikte plaatskaartjes in zijn tabaksdoos. Dezer dagen kwam op een der stations in Noord-Brabant, toen de trein reeds afgeluid was, een werkman aanloopen om met den trein te vertrekken. In de meening, dat hij voorzien was van een geldig plaatsbewijs, springt hij op een der rijtuigen en kruipt in een remkastje. De con ducteur liet hem op het volgende station uitstap pen, vroeg zijn kaartje en ziet de man heeft niets bij zich dan een paspoort van den militai ren dienst, waarop hij meende te kunnen reizen, ingevolge de bepaling onderaan: „Alle burger lijke en militaire autoriteiten worden verzocht, genoemden gepasporteerde vrij en ongehinderd te laten passeeren” enz. Nadat hem aan zijn ver stand was gebracht, dat hij om verder te reizen nog een ander biljet noodig had, bleek nog, dat het paspoort niet van hem was, maar aan den eersten man zijner tegenwoordige vrouw had be hoord Te Gouda zal een vlieger-wedstrijd gehouden worden voor jongens beneden de 16 jaar, op Zater dag 27 September a. s., des namiddags te 2 uren, op het land aan de Kleikade bij „de Kap”, met vliegers op Hollandsche wijze opgelaten. (Bij ongunstig weder op een nader te bepalen dag). Uitgeloofd zijn de volgenden prijzeneen van 5 gulden voor den hoogst staanden vlieger (gewoon model), een van 5 gulden voor den hoogst staan den vlieger (buitengewoon model), een van 5 gul den voor den grootsten vlieger (onverschillig van welk model). Bij ruime deelneming worden ook nog premiën voor iedere afdeeling toegekend. De beslissing omtrent de prijzen heeft plaats te vier uren op welk tijdstip alle vliegers moeten staan. Deelnemers aan dezen eersten wedstrijd van dien aard moeten vóóraf hunne namen schrifte lijk opgeven in de „de Kap” met vermelding van het model hunner vliegers. Op het land wordt niemand toegelaten dan de deelnemers, ieder met één helper. In den vroegen morgen van Vrijdag 11. wer den de bewoners van Poortvliet door klokgelui uit hun slaap gewekt. De meesten waren weldra op de been om te vernemen, waar de brand was. Sommigen verschenen bereids met het onderschei- dingsteeken van hun bediening aan de brandspuit, maar niemand wist te zeggen, waar hun hulp noodig was. In de kom der gemeente noch in den omtrek was een spoor van brand te ontdek ken. Men snelde naar den toren om iets naders te hooren van den klokluider. Doch daar werd de zaak nog slimmer. Men vond de torendeur gesloten en, hoe er gebonsd en geroepen werd, men bekwam geen antwoord. Eindelijk herinnert men zich, dat er in den voorkopen kermisnacht een paar kermisbarden, alias liedjeszangers, onder den toren waren „gestoken” wegens openbare dronkenschap. Een van de opgeslotenen is nog in den ondertoren, die dienst doet als cachot. De andere was op den zolder, die niet afgesloten is. Daar vond men hem dapper bezig aan het luiden. Toen de veldwachter hem wees op het brutale en strafbare van zijn handelwijze, antwoordde hij doodleuk„Ach mijnheer, ik had ook zoo’n brandende dorst. En dan doet een mensch al wat om de aandacht te trekken.” Onze dilettant- klokluider, die, al had hij maar één arm, het touw allerhandigst trok, werd nu aan een vaste Wij hebben eene wet op het Hooger Onder wijs en volgens die wet moet ieder Hoogleeraar op zijn 70sten verjaardag zijne betrekking als zoodanig neerleggen. Nu had op den 13deu Sep tember dezes jaars Dr. Nicolaas Beets het voor recht om, gezond en krachtig naar lichaam en geest te Utrecht dien jaardag te vieren, maar was hij tevens verplicht van het Hoogleeraars- ambt, dat hij met eere bekleedde bij de Godge leerde faculteit der Utrechtsche hoogeschool af stand te doen. Dien dag nu hadden zijne vereerders en vrien den, zijne geestverwanten bestemd, om hem een blijk te geven hunner hulde en sympathie. En dat is geschied op eene wijze, Beets waardig, die de vereerders vereert en ’t hart goed doet. Het is geen volksfeest geweest in den uitge- breidsten zin des woords, maar wel in den besten zin. De groote schare heeft niet gejubeld, een uitgelezen schare heeft geschreven in dicht en ondicht, heeft gesproken met warme ingenomen heid, zonder laffe vleijerij. De koningen van Nederland en Belgie hebben den edelen burger, in dit geval welverdiende ridderkruizen aange boden en duizenden in Noord en Zuid hebben uit bescheidenheid gezwegen, maar in hun bin nenste zich mede verblijd. Kinderen hebben hem toegezongen, mannen en vrouwen hem de hand gedrukt, Roomsch-Katholieken en Protestanten stonden rondom hem geschaard, modernen, libe ralen, orthodoxen brachten als om strijd hem hulde. En de man dien het gold sprak waar dig en ernstigSoli Deo gloria, Gode alleen de eer en aanvaardde geschenk en lof, met een diep getroffen en blijmoedig harte, met een traan in ’t oog en een glimlach om den mond. Waarom noem ik dat feest merkwaardig? Omdat daar naar mijn overtuiging, hulde ge bracht werd, aan Beets ja, maar in hem aan het heerlijkste en het beste, dat zich in hem openbaarde, aan het reine en warme gevoel, aan den luimigen geest, aan den heiligen ernst, aan het vrome hart, ’t Was niet de geleerde, die werd geprezen, de hekeldichter die werd gevierd, zelfs niet de letterkundige die werd verheerlijkt, ’t was de mensch, dien men in hem vereerde, de mensch met zijn veelzijdigen aanleg, de mensch, als jolig kind, als ernstig man, als vroo- lijke grijsaard, de mensch in zijn beste oogen- blikken, in de eenzaamheid, in het huisgezin, in de maatschappij, de mensch als vaderlander en Christen. De mensch, zooals Beets zich zelf schetst, in ’t geen hij schrijft Mijn luim is in mijn Camera, Mijn hart in mijn gedichten, Mijns levens richtsnoer, troost en kracht In boek en blad, waardoor ik tracht Te leeren en te stichten. Maar ’t een verzaakt het ander niet, Of heeft zich zijns te schamen ’t Is ééne bron waar ’t al uit vliet Mijn scherts, mijn ernst, mijn leer, mijn lied Gaan broederlijk te zamen. Waarlijk het doet goed, bij al het geteem dier onnatuurlijke vroomheid, welke den gullen lach zelfs schuwt en den ernst van den humor miskent; bij al de bitterheid die zich juist op het gebied van wat men godsdienst noemt, in klim mende mate openbaart, alsof niet meer de liefde, maar de haat ’t hoogste warebij al de ellende der zedeloosheid, -die den adel en den zegen van het huisgezin loochentbij al het materialisme dat zich alleen voedt met brood en alleen dorst naar goud, zonder naar het onzienlijke, naar God en het ideaal te vragenbij al het treurige dat ons soms zou doen twijfelen aan den adel der menschehjke natuur, aan den vooruitgang van ware vroomheid, menschen bijeen te zien, die door Beets te eeren, toonen dat zij toch wel ge- looven in het rein menschelijke, in een hoogere eenheid die staat boven al wat scheidt, in eene vroomheid boven geloofsverdeeldheid. Hoort daar zingen in één toon, in één geest Beets, Schaepman en de Veer hun lied „Aan de Hollandsche jongens.” Daar wedijveren „de Katholieke Illustratie” en „Eigen Haard”, wie de beste beeldtenissen van den edelen dichter zullen geven en de waardigste artikelen hem zul len wijden. Daar schrijft J. R. van der Lans in de eersteAl wat de gevoelvolle, godsdienstige man en vader gedurende al die jaren aan vreug de en leed heeft ondervonden, heeft hij als keurig dichter bezongen in deroerendste verzen”. En "Schaepman schrijft in het album, Beets aange boden, profetisch in zijn zang op „het Lied” Op bergen en in dalen Doet het het woord verstaan Eens breekt het zegepralen Van licht en schoonheid aan, Eens zal uit alle talen Eén lied ten hemel gaan. En wederom zingt een modern predikant G. J. van Lakerveld O Dichter, door Gods gunst verblijd, Die ’t Vaderland ten sieraad zijt, De roem van duizendtallen bekend, waar het gedruisch van het nederstor- tende water de geluiden der locomotief verdooft, en op een kilometer afstands van het portaal van aankomst is het den reiziger zelfs sterk aan te raden om het hcofd niet uit het portier te steken, wanneer hij een koud stortbad wil ontgaan. Den geheelen weg, dien men door de tunnel aflegt, beslaat eene lengte van 10.352 meters. In België vreest men ongeregeldheden op den dag, dat in de Moniteur de bekrachtiging door den Koning van de nieuwe clericale school wet zal worden medegedeeld. De Brusselsche correspondent van het Hbl. heeft een onderhoud gehad met Burgemeester Buis en deelt daaromtrent het volgende mede In den loop van het gesprek verklaarde hij te gelooven, dat het verzet tegen de nieuwe schoolwet weldra binnen de wettige grenzen zal terugkeerenalthans alle hoofden der liberale partij trachten de beweging daarbinnen te hou den. Overigens zal men zich ijverig met de ge meentelijke verkiezingen gaan bezighouden, en daardoor zal een afleiding ontstaan. De Burge meester geloofde dus niet, dat ernstige ongere geldheden te duchten zijn. Op den dag van de afkondiging der schoolwet, zal hij eene veror dening uitvaardigen, waarbij alle samenscholin gen verboden worden. De geheele burgerwacht zal dien dag worden opgeroepen, maar wanneer de troepen tusscheu beiden komen, zal de bur gemeester onmiddelijk de burgerwacht laten in rukken. Het onderwijzersbond, waarvan de bur gemeester de oprichter is, zal het initiatief nemen tot bescherming der liberale scholen. „Het is volkomen juist”, aldus zeide hij ten slotte, „dat de Regeering militaire voorzorgsmaatregelen ge nomen heeftdoch ernstige wanordelijkheden zijn alleen te duchten, indien de Regeering een wetsontwerp aanbiedt, waarbij de gemeentelijke voorrechten worden beperkten dat staat te vreezen.” Reuter seint een nagenoeg gelijkluidend bericht. De liberale manifestatie, die Zondag te Ant werpen zou plaats hebben, is wijselijk afgezegd. Omtrent den toestand in Soedan en de po sitie van Gordon zijn nog de berichten uit Kairo niet zeer duidelijk. Het schijnt wel vast te staan, dat generaal Gordon met succes zich verdedigd heeft niet alleen, maar zelfs aanval len gedaan op de ongeregelde benden van den Mahdi. Het beleg van Khartoem moet door deze zijn opgebroken, en, wat meer beteekent, het land komt allengs tot rust. Gij hebt ook mij gesticht, geleerd Ik heb uw humor gewaardeerd Met innig welgevallen. Doch wat mij meest van al bekoort, ’t Is uw gevoelvol dichterwoord, Want daarin klopt uw harte. Uw zangen doen mijn hart verstaan Wat in het uw’ is omgegaan: Uw dankbren lach, uw stillen traan Bij ’s levens vreugd en smarte. In één zelfden geest sprekenDr. Beynen, Dr. Jan ten Brink, Dr. I. H. Gunning e. a. Zulke getuigenissen geven moed voor de toekomst, vooral omdat ze gegeven zijn tegenover een man, die immer gezegd heeft„partijman wezen wil ik niet” en zij stempelen den 13den September tot een merkwaardigen dag. Ten slotte nog dit. Beets is niet populair, op de wijze als Conscience dat is in Belgie, als Goeverneur en van Zeggelen dat zijn in ons va derland. Er is geen volksfeest geweest in Utrecht. De „Camera obscura” hoewel 15 malen herdrukt is niet het boek dat ge vindt in de gezinnen der minder ontwikkelden. Kome de tijd, waarin dat meer en meer geschiedt. Beets dale niet af, maar ons volk klimme op. Het leere den geestigen ernst verstaan die spreekt uit de beelden welke Beets in die „Camera obs cura,” die „donkere kamer,” aan ’t oog zijner verbeelding ziet voorbijgaan. De eerbied voor, de zegen van het huwelijk in vreugd en smart, die zoo treffend spreken uit Beets’ liederen, mogen meer en meer in Nederland worden gewaardeerd. Heel ons volk worde doortrokken van den geest der innige vroomheid die zijn edele ziel tot oot moed stemt en de voorgangers van richtingen en partijen, die recht van bestaan hebben, mogen bij Beets ter school gaan om te leeren, hoe zij anderen moeten waardeeren en hun pen nooit in gal mogen doopen. Beets zelfs spreke nog lang tot zijn volk met zijn helder hoofd en zijn warm harthij zal spreken nog eeuwen nadat hij gestorven is, want de vromen sterven nooit. M. E. van der MEULEN. Wonseradeel, 20 September. De Gemeen teraad heeft in zijne heden gehouden vergade ring benoemd tot lid van de plaatselijke school commissie den heer R. D. Hoornstra te Mak- kum, en voorts besloten 1. Heeren Gedeputeerde Staten te adviseren tot de afgifte van bevelschriften tot betaling aan de policiebedienden J. Mulder en R. de Vries. 2. Aan P. Gerbranda, C. C. G. van Hemert en D. Berger, hoofd van en onderwijzers aan de school te Makkum, voor bewezen buitenge wone diensten ieder eene gratificatie van f 35 toe te kennen. 3. f 40 beschikbaar te stellen voor het ver wen van den toren te Ferwoude. 4. Door eene commissie van drie leden, de heeren Scheepsma, Brandsma en Reinsma, te doen onderzoeken, of de ingezetenen van Wons nog langer gebruik van het openbaar lager on derwijs wenschen te maken. 5. Burgemeester en Wethouders te magtigen tot de oproeping van sollicitanten naar de vacante betrekking van hoofd der school te Gaast. 6. De beslissing op een verzoek van het hoofd der school te Parrega, om hem een onderwijzer ter zijde te stellen, tot het voorjaar van 1885 uit te stellen. Makkum, 21 Sept. Eergisteren is, verge zeld van een sterken knal, de veiligheidsklep van de locomobiel in een der fabrieken van Gebrs. Tichelaar alhier gesprongen. Aan boos opzet denkende hebben de heeren T. al het werkvolk van de fabriek weggezonden en de werkzaamheden gestaakt. Een oudheidkundige, die dezer dagen het gemeentearchief te Borkulo bezocht, heeft daar een belangrijke vondst gedaan, een geschreven boek, bijna zoo groot als een folio bijbel, gebon den in houten schutbladen, met leder overtrokken, waarvan de hoeken met dikke hoornen belegsels voorzien zijn. Het schrift is zóó oud, dat er maar zeer weinigen zullen zijn, die het kunnen ontcijferen. De inhoud moet zijn een verzameling vonnissen en uitspraken volgens den „Spieghel der Saxen”, een codex der middeleeuwen. De beide onlangs te Amsterdam in arrest genomen vreemdelingen, verdacht van het maken van valsche munt, zijn wegens gebrek aan be wijs, buiten vervolging gesteld en uit de celge- vangenis ontslagen. In het U. D. schrijft de heer Maurits Snel- Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1