NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD oiswab» sn wmmmi 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 40. VOOR Uit Amsterdam. BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 2 OCTOBER. Sé ml i danseressen ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. sie gevormd, die eene proef wil nemen met de verstrekking van een warm middagmaal aan schoolgaande kinderen, die dit werkelijk behoeven. De commissie heeft zich daarbij de voorlichting verzekerd van de hoofden der scholen. Reeds zijn gelden bijeengebracht, voldoende om op een be perkt getal kinderen de proef toe te passen. Het plan bestaat, gebruik te maken van de volks gaarkeukens van het Nut en van de kosthuizen der Maatschapij voor den Werkenden Stand; ook voor kinderen van den Isr. godsdienst zijn maatregelen getroffen. Te Zwolle doet zich het curieuse geval voor, dat een huis, voor amotie bestemd, bijna geheel is afgebroken en toch nog bewoond wordt. Onder de dakgoot woont eene bejaarde vrouw, die, ge wapend met een contract van den vorigen eige naar om nog tot December te mogen wonen, niet uit hare vesting te verdrijven is. Toch is links en rechts, beneden en boven haar op de trap en den zolder na alles weggebroken. Alleen de zijmuren zijn blijven staan. Eene zeer steile‘trap (de muren aan weerszoden zijn op geruimd) geeft haar de gelegenheid haar dakka mertje te verlaten. Hoe gevaarlijk deze weg ook is, er bevindt zich ten overvloede nog eene diepe kelder onder, de vrouw is niet te be wegen, ook niet tegen schadeloosstelling, haar kamertje voor den bedongen termijn te ontrui men. Indien ze niet van gedachten mocht veran deren, zal de eigenaar van het huis hierin moeten berusten en, hoe noode ook, zijne bouwplannen tot later moeten uitstellen. Een onderwijzer te Eer werd heeft zich zoo danig door zijn drift laten vervoeren, dat hij een jongen over de bank wierp, waardoor het kind een arm brak. Een arbeider die te Doetinchem een gouden horlogeketting ontvreemd had, ging daarmede naar Arnhem, waar hij het gestolene verkocht. Toen hij na verloop van een paar dagen in eerst genoemde plaats terugkeerde, werd bij aldaar aangehouden en mocht nu andermaal een reisje naar Gelderland’s hoofdstad maken, thans echter onder politiegeleide. Te Amsterdam geraakte Zaturdag eene juf frouw door een ongeluk met een petroleumtoestel in brand. De ongelukkige was reeds hevig ver wond voor een voorbijganger, die het ongeval bemerkte, haar ter hulp kon komen en de vlam men zoo goed mogelijk blusschen. Een paar brand weermannen deden daarna, door inwrijving met lijnolie, het mogelijke om haar hevig lijden te verzachten, wat niet verhinderde, dat zij enkele uren later onder vreeselijke smarten overleed. Donderdagmiddag werd op eene bank in het Lange Voorhout te ’s Hage gevonden eenroode vlag met een gekroonde W. De vinder bracht zijn vond naar het politiebureau, waar het bleek, dat de vlag behoorde aan een der kompagnieën schutterij, die des middags in het Voorhout was aangetreden. Zaturdag had te Gouda de reeds aangekon- digde vliegerwedstrijd plaats de eerste in ons land. Meer dan 200 knapen waren ingeschreven en kwamen om hunne vliegers te laten keuren. Daar waren er in alle afmetingen, een span breed en ook van den omvang van meer dan vier meter, vier- en zeshoekig, rond, ovaal, vier kant en hartvormig, maar allen veelkleurig of met allerlei figuren beplakt, ware kunststukken soms van knip- en plakwerk. Enkelen droegen namen. Een groote vlieger noemde zich Goliat. Een ander droeg een Hulde aan de Commissie ten opschrift. Ook was er een Millioenen-vlieger, van onder tot boven beplakt met oude assignaten. Duizenden volwassenen en kinderen waren op gekomen om van het nieuwe schouwspel getuige te zijn. De N. R. C. schrijft in haar verslag o. a. het volgende De wind was in den beginne tamelijk sterk, met het gevolg, dat er lijken vielen bij menigte, tot groot gejubel van de omstanders. Nu is het volkomen waar dat zoo’n ueertuimelende vlieger, met zijn vreemde zwenkingen en buitelingen, een potsierlijke figuur maakt, maar de kleine eige naar heeft dagen, misschien weken aan de vlieg machine gewerkthij was zijn trots en zijn hoop tevens, en nauwlijks in het veld is alles aan flarden gescheurd en ligt niets meer dan een akelig geraamte aan zijne voeten. Den knaap staan de tranen in de oogen. Het publiek merkt het niet of wil het niet merken. Het wil zich vermaken en dan wordt het wel eens onbarm hartig. Voor het overige bleek ook hier, dat wie te snel eene zekere hoogte wil bereiken, zelden zijn doel bereikt. Daar waren vliegers die langzaam, met beleid en zonder horten en stooten zich wisten te verheffen. Anderen die plotseling, met een enkelen wilden sprong alle andere trachtten voor bij te streven, werden van hun eigen succes, na zekere hoogte bereikt te hebben, duizelig en tuimelden bliksemsnel naar beneden, om voor goed van ’t tooneel te verdwijnen, of, ’t gebeurde meermalen, zich den kop vooruit in sloot of wete ring te storten en zóó reddingloos te gronde tegaan. Om vier uren moesten alle vliegers staan en bovenbedoelde maatregelen. De leus der libe ralen moet zijnKerk en staat gescheiden. Hierna werd de zitting opgeheven. Op de Beurs had te 3 uur eene manifestatie ter eere van den burgemeester Buis plaats. De zaal was eivol. Eene ovatie werd den burge meester bij zijn binnentreden gebracht. De hee- ren Crocq, Janson en Dew’ael hielden redevoe ringen waarin zij den burgemeester geluk wensch- ten, dat bij de vrijheden der gemeente beschermd en de tusschenkomst der troepen belet had. Onder de toejuiching der verzamelden vereerde de senator Crocq den burgemeester eene eere- sjerp en een buste van hem zelven. Buis be tuigde zijn dank en zeide, dat deze blijken van sympathie bestemd waren voor den vertegen woordiger van de gemeentelijke autonomie en het onderwijs. Na de plechtigheid ging de me nigte bedaard uiteen er hadden geen incidenten plaats. Eene bijeenkomst van geheel anderen aard had Zaterdagavond te Antwerpen plaats. Daar werd een banket gehouden ter eere van den hoofd redacteur van het clericale Handelsbloei van Ant werpen. De Minister van Binnenlandsche Zaken zat mede aan en hield zelfs eene speech, waarin hij o. a. zeide „De herziening der schoolwet maakt een deel uit van ons verkiezings-programma. De herzie ning is niet geschied zonder dat men tandge knars vernam. Onze tegenstanders zouden echter niet durven beweren, dat wij hunne vrijheids rechten hebben aangerand. Zij richtten het onder wijs in naar hun goedvinden in de gemeenten, waar zij de baas zijn, doch zij zullen de ge meenten, waar wij de meerderheid hebben, niet meer beheerschen. „Wij zullen geen misbruik maken van onze macht. Wij zullen de vrijheid te baat nemen om onze denkbeelden te verwezenlijken. Daarvan is de nieuwe schoolwet het eerste voorbeeld. Aan de Kamers is een wetsontwerp ingediend, dat ons vergunnen zal, de provinciale- en de ge meentewet in waarlijk liberalen zin te herzien. Het zal onzen tegenstanders niet gelukken de openbare meening op een dwaalspoor te leiden. „Hoewel de plaatselijke belangen bij de ge meentelijke verkiezingen eene groote rol spelen, ben ik verzekerd, dat de machtige wind van 10 Junij en 8 Julij onze zeilen ook in de toekomst zal doen zwellen.” De „administrateur de la sureté publique” heeft den burgemeester van Brussel uitgenoodigd om de wetsbepalingen ten aanzien van de vreem delingen ten strengste te doen toepassen, met het oog op de geruchten, volgens welke te Brussel een aantal buitenlanders van de tegenwoordige gisting gebruik maken, teneinde ’s lands instel lingen te bestrijden. Elk verdacht persoon zon der bekend verblijf, die zijne indentiteit niet kan bewijzen en geene middelen van bestaan heeft, zal in hechtenis genomen en over de grens ge bracht worden. Bovendien zal met ieder vreem deling, onder manifesteerenden aangetroffen, ook al blijkt hij niet van middelen ontbloot te zijn, ingeval omtrent zijne indentiteit twijfel bestaat, hetzelfde geschieden. Maar er wordt ook veel werk gemaakt van het decoratief. Zoo stelt een der tooneelen het be kende café op het Rembrandsplein voor, een pa neeltje om uit te snijden en achter een lijst te zetten, zoo voortreffelijk is het geschilderd. In Tivoli in de Nes is een café chantant ge opend, waaraan veel moeite en kosten zijn be steed. Ook al ter nagedachtenis van de kermis kunnen ambachtslieden gedurende deze maand den dierentuin bezoeken, en het Panopticum geeft eveneens tot dien prijs toegang tot zijne zalen. Ziehier een greep uit de September-vermake- lijkheden, en ik vraag u of het hier eigenlijk niet altijd kermis is Te Assendelft is veel gebrek aan werk. In de afgeloopen week is daar door den Burgemees ter in het huis „Assenburg” eene vergadering bijeengeroepen, om hierin zooveel mogelijk te voor zien. Een honderddertig arbeiders, waaronder een dertig hoofden van gezinnen, zijn zonder werk; de oorzaak ligt in den kwijnenden toestand der zeildoekfabrieken te Krommenie. De zon heeft den logementhouder W. Dij- kinga te Baflo een kolossale kool gestoofd in diens tuin, een die ruim 15 halve kilo’s weegt In Zeeland is een visschersdorp, Arnemui- den geheeten. ’t Ligt niet ver van Middelburg. Wie naar laatstgenoemde plaats spoort, komt er langs. Als ieder visschersdorp is ook Arnemuiden zeer vast in de leer. Jl. Zondag moest een mo dern predikant van Middelburg er een ringbeurt vervullen. Arnemuiden is namelijk sinds lang vacant. Een van elders komende familie wenschte een kind door dien predikant gedoopt te zien. Voor kerktijd werd echter door den kerkeraad op eenigszins onheusche wijze den predikant de onwettigheid van dien doop voorgehouden. Wat meer zegt, den koster werd verboden water in het bekken te doen, de eerwaarde broeders zetten zich in het gestoelte der eere rustig neer, over tuigd den leeraar het noodzakelijk middel om te doopen ontnomen te hebben. Inmiddels werden na de predicatie alle forma liteiten verricht, die den doop voorafgaan. Alles was in spanning, behalve misschien de hoofdper soon het vriendelijk lachend wicht. Eindelijk brak het oogenblik aan, dat de leeraar van den predikstoel moest dalen om onder besprenkeling van water den doop toe te dienen. Het effect was verrassendde ader des toorns zwol op de voorhoofden der kerkeraadsleden. De leeraar had van den preekstoel zijn glas drinkwater meege nomen en volbracht alzoo de plechtigheid. Er heeft zich te Amsterdam eene commis- September ’84. De Septembermaand brengt een ommekeer in het leven der Amsterdammers. Het is trouwens eene eigenaardige maand. Oude lui zeggen im mers, dat nu de „r” in de maand is, men baai goed moet gaan dragen, een overjas aantrekken enz. Tot nog toe waren deze maatregelen vrij wel overbodig, daar de thermometer dagelijks Juli-warmte teekent. Wij voor ons betreuren dit nietwant, als het weêr omslaat, zeggen de geleerden, kunnen wij wel eens plotseling in den winter zitten, waarvan we nog lang genoeg ple zier kunnen hebben, of verdriet, zooals men ’t nemen wil. Ondernemers van publieke verma kelijkheden denken er echter anders over. Zij toch hebben alle hunne, lokalen met September heropend. Zooals men weet was dit de aloude Kermis-maand, en al is dat z.g. „volksvermaak” nu als zoodanig van de lijst geschrapt, toch worden nog hier en daar Kermis-stukken gege ven, een licht kostje, hoofdzakelijk berekend op de lachspieren der toeschouwers. Zelfs de Ko ninklijke vereeniging „het Nederlandsch Tooneel” doet aan deze traditie mede, en koos daarvoor uit het blijspel „Een Damesdokter”. Het stuk is allergrappigst. In een gesticht van adellijke da mes moet een nieuwe dokter benoemd worden, omdat de oude dood is. De preutsche juffers stellen zich voor dat een man van rijpen leeftijd zal verschijnen en natuurlijk getrouwd. Toen echter de nieuwbenoemde een baardeloos jonk man blijkt te zijn met een koket kort jasje aan, brengt dit niet weinig sensatie teweeg, die echter weer tot bedaren komt, toen de doctor vertelt, dat hij gehuwd is. Maar dit is een verzinsel, dat hem in een moeilijk parket brengt. Tal van lachwekkende tooneelen vloeien hieruit voort, totdat de nieuwe docter zich eindelijk eene beeld- schoone freule tot vrouw kiest, die met haren vader het gesticht kwam bezoeken. Hiermee is de rust in het „klooster” hersteld. In het Grand Theatre van Lier in de Amstel- straat geeft men het kluchtspel „Haar korporaal,” eene niet minder vermakelijke vertooning waarin onder anderen de gevierde mevrouw Al- bregt optreedt als barones Pompelburg, die ver liefd wordt op een huzaar. Tal van aardige „coupletten” luisteren de voorstelling op. Ons aantal schouwburgen is sedert eenige we ken vermeerderd met een naar den ouden trant, n.l. den Salon des Variétés in de Amstelstraat, waar Judels destijds zijne lauweren plukte. Evenals toen is daar thans de entrée 75 cents, in vertering, en een nieuw gezelschap, waaron der de oude Bamberg, geeft er vaudevilles, die volle zalen trekken. De komiek Charlier drukt vrij wel de voetstappen van den vermaarden Judels, terwijl ook een paar leerlingen der too- neelschool zijn geëngageerd. Wij krijgen ook een „Kermislied” te hooren, waarvan het refrein is: „jij komt van avond de deur niet meer uit,” dat in allerlei variaties op lokale toestanden door den heer Charlier wordt gezongen, tot groot ver maak van het talrijke publiek. De Park-Schouw- burg maakt op deze „pret” eene uitzondering. Een nieuw toóneelgezelschap (alsof we daaraan nog gebrek hadden), gaf daar dezer dagen eene eerste voorstelling, die niet bijzonder in den smaak viel van het publiek. Men gaf daar Lise Fleuron, een drama in zeven tafereelen, naar den roman van George Ohnet, den schrijver van „de Industrieel van Pont-Avennes,” waarmeê goede zaken gemaakt zijn, hetgeen met Lise Fleuron wel niet het geval zal wezen. Hier worden ons een paar actrices voorgesteld die zoo naijverig op elkander zijn, dat de eene een pis toolschot lost op de andere, echter zonder het „gewenschte” gevolg. De juffrouw blijft zoo goed als ongedeerd, en de andere zegt, dat ze het niet helpen kon De groote opera (de fransche) in hetzelfde gebouw, trekt meer publiek. Bij de voorstelling van „la Juive” moest de politie de orde aan de loketten handhaven en de volgende keer was het in de zaal zoo warm, dat men nog bij de laatste acte verplicht was de vier groote gaskroonen uit te draaien, de verlichting aan de elektriciteit overlatende, uit vrees dat er anders menschen in zwijm zouden vallen. Vervolgens moet ik gewagen van den schouw burg Frascati in de Plantage, waar operettes in het hollandsch gegeven worden, hetgeen eene curiositeit genoemd kan worden. Voor dezelfde stukken, die men hier voor een daalder te zien krijgt, betaalt men in Frankrijk tien, twintig francs.. Thans geeft men er „Buitenheer”, spe lende in het fantastisch tijdvak van Karel IX, dus 1570. Aan schilderachtige costuums en fraai decoratief ontbreekt het dan ook niet. De eerste zanger van dit gezelschap oefende tot vóór eenige jaren het eerzaam bedrijf van schilder (verver) uit, maar toen ontdekte de directeur van Fras- catie in hem een zanger van niet alledaagsche begaafdheid, en sedert is hij een sieraad van het gezelschap. Ook de directie van het Paleis voor Volksvlijt heeft voor een kermisballet gezorgd. Hier komt het voornamelijk aan op dansen, en steeds worden danseressen van naam hiervoor geëngageerd. Duitschland. De nationaal-liberale en con servatieve bladen in Duitschland, die hunne hoop hebben gevestigd op het tot stand komen eener uit deze beide fractiën samengestelde regeerings- partij, geven zich alle moeite om, met het oog op de verkiezingen, de politiek der regeering in een gunstig daglicht te stellen. Rusland. De Keizer en de Keizerin van Rusland zijn Vrijdag uit de voorstad van War schau Praga, van de ceintuurbaan onmiddellijk op den St. Petursburger spoorweg overgaande, naar St. Petersburg teruggereisd. De Czaar en zijn gemalin zijn Zaterdag avond te Peterhof aangekomen. Te Parijs was een gerucht in omloop, dat de schorsing der vijandelijkheden tegen China een gevolg zou zijn van de tusschenkomst van Duitsch land en in politieke kringen werd het niet onwaar schijnlijk geacht dat Bismarck het Fransche gouvernement zijn bijstand leende, om van de moeielijkheden te worden verlost, die het zich in China heeft op den hals gehaald. Te Napels is de cholera weder een weinig toegenomen; men schrijft dit aan den sirocco toe, die met kracht waait. Te Genau breidt de ziekte zich uit. De gewezen Noorweegsche Minister Bachke en Holmboe, die bij besluit van het Rijksgerechtshof zijn afgezet en onwaardig ver klaard, om ooit weder eene staatsbetrekking te vervullen, zijn toch door het Ministerie Sverdrup aangesteld, de een tot raadsheer, de ander tot kantonrechter. De gemeenteraad te Lyon heeft besloten 50,000 fr. onder de noodlijdende werklieden te verdeden, uitbreiding te geven aan de uitvoering van openbare werken en eene deputatie naar de regeering te zenden, om aan te dringen op het nakomen der gedane beloften. De deputatie van werklieden, die in eene bui tengewone zitting bij den Raad toegelaten was, heeft verklaard dat zij in last had werk voor de arbeiders te vragen. Zij gaf voorts het verlan gen te kennen, dat de Raad de middelen onder- zoeke om te verhinderen, dat de ondernemers, die niet te Lyon gevestigd zijn, belast worden met de uitvoering van openbare werken. Voorts was het nog eventjes de wensch der deputatie dat het invoerrecht op bewerkt hout verhoogd werd. Te Wiener-Neustadt op het stadhuis is weder eene bom gesprongen, welk feit aan de anarchisten wordt toegeschreven. Al de vensters der tweede verdieping zijn verbrijzeld, zoomede dertien vensters van een hotel er tegenover. Een andere bom, tegen de hoofdkerk geslin gerd, heeft geen schade gedaan. De schuldigen zijn nog niet ontdekt. De burgemeester van Wiener-Neustadt heeft een dreigbrief ontvangen, waarin stond„Steil* macher en Kammerer zijn gevallen thans is het uwe beurt, voor hen te boeten.” De groote jaarmarkt, die anders in September plaats heeft, zal dit jaar niet gehouden worden. Welk eene macht de nieuwe, clericale on derwijswet in België aan de gemeenteraden geeft, die met haar instemmen, blijkt reeds. De Ge meenteraad van Maaseyck heeft opgeheven de bewaarschool, de jongensschool en twee herha lingsscholen. De school der petits-frères zal als gemeenteschool worden geadopteerd. De hoofd onderwijzeres en de hulponderwijzeres der open bare school zijn in dezelfde zitting door den Raad afgezet en worden vervangen door de onderwij zeressen der Katholieke school. Wel heeft men, volgens de wet, een beroep op het provinciaal bestuur gedaan, maar de permanente deputatie is in Limburg, zoo mogelijk, nog fanatieker dan de gemeentebesturen. Met 1 October zullen er in geheel Limburg nog slechts openbare scholen zijn te Hasselt en Tongeren, waar het gemeente bestuur liberaal is. De „Association libérale” te Brussel hield Zon dag eene vergadering, om te overleggen, welke wettige middelen kunnen aangewend worden, om de nadeelen der nieuwe wet tegen te gaan. Veel weten we nog niet omtrent het bespro kene. De heer Janson spoorde in eene vurige rede de liberale partij tot eendracht aan, met het oog op de aanstaande gemeentelijke verkiezin gen. De heer Goblet gaf een overzicht van de Bolswardsche Courant i fl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1