NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.SWAM» EN WQNSERAEEEE I I I 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 41. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 9 OCTOBER. 1? ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De aanstaande Verkiezingen van Volksvertegenwoordi gers voor de Tweede lAanier der Staten-Cweneraal. En dan komt ’t mij voor dat er vooral drie vragen zijn, welke men aan de candidaten moet stellen in verband met even zoovele hoofdstuk ken der grondwet. Met het oog op het Derde Hoofdstuk,” Van de samenstelling der Staten-Generaal”, Art. 76 acht ik het noodzakelijk te vragen a. hoe denkt gij, over den grondslag of de grondslagen waarop de kiesbevoegdheid der ingezetenen rusten moet bij de verkiezing van leden der tweede kamer, waarin opgesloten ligt, volgens het vierde Hoofdstuk, Art. 123, de verkiezing van leden voor de Pro vinciale Staten en volgens Art. 139 die voor Ge meentebesturen; en b. hoe (zie Art. 78) over de vereischten om lid der eerste Kamer te zijn en de wijze waarop deze behooren verkozen te worden Met het oog op het achtste Hoofdstuk, „Van de Defensie,” hoe denkt gij over Art. 177 Zal dat in dien zin uitgebreid worden, dat, „het dra gen der wapenen, tot handhaving der onafhan kelijkheid van den Staat en tot beveiliging van zijn grondgebied” niet alleen in beginsel ver klaard wordt „te blijven een der eerste pligten van alle ingezetenen”, maar ook de persoonlijke dienstplicht in de grondwet worde opgenomen, of wenscht gij de loting te laten bestaan Met het oog op het tiende Hoofdstuk, „Van het onderwijs,” Art. 194, hoe denkt gij over de handhaving of wijziging van dit artikelzal de staat belast blijven met de zorg voor het open baar onderwijs, of zal het bijzonder onderwijs regel worden en de staat aanvullen, waar dit te kort schieten zal het bijzonder onderwijs ont slagen worden van alle staatstoezicht Nog een vierde vraag zou ik er aan willen toevoegen, met het oog op de hervorming en be tere regeling van ons belastingstelsel, dezehoe denkt gij er over de directe belastingen zou eene inkomstenbelasting uwe goedkeuring wegdragen? Men zou kunnen zeggen met ’t oog op Art. 82 „De leden stemmen, elk volgens eed en ge weten, zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen,” mogen zulke vragen den candi daten niet worden gedaan. Doch dit zal men niet in ernst kunnen volhouden. De kiezers zul len toch wel het recht hebben, om te weten welke richting hun candidaten zijn toegedaan, door welke beginselen zij gedreven worden, hoe zij denken over de hoofdzaken, die bij de wet geregeld worden. Is dit bekend dan ontvangen zij verder geen lastgeving, noch houden rugge spraak met hunne kiezers, als het aankomt op stemmen over ingediende ontwerpen van wet. Doch in hoofdzaak dient er overeenstemming te zijn tusschen de kiezers die afvaardigen en de afgevaardigden die gekozen worden en ik acht het van belang dat men dit in het oog houde, bij de zoo hoogst belangrijke verkiezingen die ons wachten. Mogen onze staatslieden er prijs op stellenals de groote Gladstone e. a., om met hunne kiezers in nauwere aanraking te komen dan tot heden vaak geschiedt. M. E. van der MEULEN. De gemeenteraad van Tiel heeft besloten na vruchteloos getracht te hebben de bank van leening publiek te verpachten, haar op te heffen. Voor de verbouwing van den Amsterdam- schen schouwburg, teneinde aan de bezoekers meer veiligheid te geven tegen brandgevaar, is f88,000 besteed. Over drie weken zal het werk gereed zijn. Er zijn nu vijf noodtrappen en zes tien uitgangen. De Koning en de Koningin van België wa ren Zondag in het paleis der „Académie te Brus sel tegenwoordig bij de uitreiking der prijzen aan de bekroonden bij het algemeen concours tus schen leerlingen aan verschillende inrichtingen van middelbaar onderwijs. Deze plechtigheid, waarbij de Minister van Binnenlandsche Zaken presideerde, gaf aanleiding tot betreurenswaar- dige manifestatiën. Bij de komst van hunne Majesteiten werden er toejuichingen gehoord, waaronder zich gejouw en een scherp gefluit mengden. Toen HH. MM. de zaal binnenkwa men, werden zij met gelijke manifestatiën ont vangen. De minister Jacobs, het woord opne mende, om eene gelegenheidsrede uit te spreken, werd begroet met den kreet„A bas la calotte!” Daarop volgden protesten, en had er een lang durig tumult plaats. De politie deed verschei dene arrestatiën, wat aan de plechtigheid een zeer geagiteerd karakter gaf. De toegangen tot het paleis werden nu afge zet door de politie en door geheime agenten en gendarmen in burgerkleeding. Toen de Koning en Koningin met hun gevolg het paleis der „Academie” verlieten, werden zij weder begroet met gefluit. De kreetLeve de Koning 1 had luidruchtige manifestatiën in tegenovergestelden zin ten gevolge. De manifestanten volgden de hofrijtuigen tot aan het paleis. De minister van Binnenlandsche Zaken was mede het voorwerp van vijandelijke bejegening. Langen tijd bleven er luidruchtige troepen volks voor het paleis samen geschoold. De po litie nam ook hier eenige belhamels gevangen. Duitschland. De Nordd. Algemeine Zeit. noemt het gerucht, dat graaf Munster als gezant te Londen door graaf Herbert Bismarck zou ver vangen worden, volkomen van iederen feitelijken grond ontbloot en geheel uit de lucht gegrepen. Dit officieus démenti wordt door de meeste bla den zoo opgevat, dat graaf Munster wel zal wor den vervangen, maar niet door den zoon van den Rijkskanselier. Zwitserland. Als anarchist is te Liestal in Zwitserland een zekere Weiss gearresteerd, die bekend heeft een handlanger der Duitsche politie te zijn. Bij het openbaar verhoor is nader het volgende gebleken: Hij was in schijn als socialist uit Berlijn ver dreven, ten einde zich in Zwitserland te kunnen voordoen als banneling en er heimelijk voor de Duitsche politie werkzaam te zijn. Daarop is hij te Bazel gaan wonen, van waar hij zijne berichten aan eene dame te Berlijn zond, die ze aan den politiebeambte Krüger (Metzgergasse no. 14 al daar) ter hand stelde. Hij ontving daarvoor 120 mark ’s maands, welk bedrag hem niet op eigen naam, maar op dien van E. Richter werd toege zonden. Vernomen hebbende dat er te Liestal anarchistische woelingen plaats hadden, was hij daarheen vertrokken en er in aanraking gekomen met twee woelgeesten, Pfau en Berchthold, met welke hij ten slotte werd betrapt op het aanplak ken van een manifest hetwelk voor hen te New- York was gedrukt en waartoe hij de stijfsel had geleverd. Tijdens zijne voorloopige hechtenis heeft hij naar Berlijn geschreven om geld en om tusschen- kopist. Daarop is een Duitsch politiebeambte, de heer Zahn, uit Mülhausen naar Liestal ge komen en heeft met hem gedurende tien minuten een gesprek gehad. Vervolgens is er een tweede beambte uit Duitschland geweest, die hem 120 mark bracht, onder voorwendsel dat hij dit van de familie Weiss voor hem had ontvangen. Hier over door den rechter ondervraagd, verklaarde Weiss dat zijne familie veel te arm was om hem geld te kunnen zenden, en bekende tevens van wie het werkelijk kwam. Toen vervolgens de zaak bij het gerechtshof zou worden behandeld en Weiss in de wachtkamer gereed stond om naar de gerechtszaal te worden gebracht, ver scheen er eensklaps een geheim agent der Duitsche politie, die heminfluisterde, niets te verraden, daar het alsdan slecht met hem zou afloopen. Toen was het evenwel reeds te laat, daar Weiss reeds alles had bekend. Hij is tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Aan Pfau en Berch thold werd eene gevangenisstraf van drie maan den opgelegd. Napels herkrijgt gaandeweg zijn vorig aan zien maar er bestaat groote vrees voor het uit barsten eener handelscrisis. Dagelijks worden er eene menigte wissels geprotesteerd. Te Turin hebben er reeds een paar groote fail lissementen plaats gehadhet een van den rij tuigfabrikant Allessandro Locati, met een passief van meer dan een millioen. De correspondent van het Journal des Dé- bats, die de militaire manoeuvres in Westfalen bijwoonde, schrijft aan het eind van zijn langen brief „Wat mij in die parade te Wevelinghoven het meest getroffen heeft, was niet de schoone hou ding der soldaten onder de wapens, nog de wan hopig makende correctheid hunner bewegingen het was de mannelijke en prachtige houding van den ouden Keizer, die van het begin tot het eind het defileeren der troepen heeft willen bijwonen, die, ondanks zijne 87 jaren, vier uur lang te paard is blijven zitten. Het is een treffend schouwspel, dat aan zijn bewogen volk en aan het verraste Europa dagelijks gegeven wordt door dien vorst, met jaren en roem beladen, die niet wil dat zijn hooge ouderdom hem van de minste verplichting van zijn métier de roi zal ontslaan, die tot zijn laatsten ademtocht het voor beeld van plichtsvervulling en eerbied voor de dicipline geeft en die, als een Romeinsch Kei zer, staande sterven zal.” In de London Telegraph komt een artikel voor over het hooren en zien onder water. Een duiker heeft een interview ondergaan van een wetenschappelijk man en uit zijne antwoorden kwamen verschillende bijzonderheden aan het licht, die zeker niet algemeen bekend zijn. Zoo verklaarde de duiker, dat hij onder zee niet kon zien in zijne onmiddelijke nabijheidde visschen die hij zag en die hij meende, dat binnen zijn bereik waren, zwommen verscheidene vademen van hem verwijderd. In de vaartuigen, waarin duikers nederdalen, kunnen zij geen hand voor de oogen zien. Hij valt dan ook soms van het dek onder in het ruim, maar zonder zich pijn te doenhet water en zijne kleeding behoeden hem daartegen. Hooren kan hij slechts wanneer hij met het voorwerp, dat geluid geeft, in aanraking is zoo kunnen twee duikers met elkander spreken, wan neer zij, bijvoorbeeld, voorover in het zand lig gen en elkander aanraken, zijn zij niet in ver binding met elkander, dan kunnen zij elkander niet verstaan, hoe hard zij ook schreeuwen. Iemand, die dezer dagen de opera te Parijs bezocht, was er getuige van, dat zeven minuten na het vallen van het scherm het geheele gebouw ontruimd wastoen hij na verloop van dien tijd buiten kwam, rukten de politie-wachten om het gebouw reeds in. Als kenmerkend staaltje van het gebrek aan werk te Amsterdam strekke, dat een schoen maker, die per advertentie een loopknecht vroeg, tegen f 6 per week, aanbieding in persoon, door 300 mannen werd bestormd, die zich allen op het vastgesteld uur (tusschen 12 en 2) ter plaatse bevonden. Het gedrang was zoo groot, omdat ieder zich het eerste wilde aandienen, dat de politie tusschen beiden moest komen, om de orde te handhaven. Tot dusverre hebben zich bij den rector- magnificus der Leidsche universiteit 112 nieuwe studenten doen inschrijven. Uit Renkum meldt menDoordien in Duitschland de steenen aanmerkelijk in prijs zijn gestegen, komt er thans tegen verhoogde prijzen op de steenfabrieken langs den Rijn ook meer der vraag, en zijn er (behalve de oude steenen, die reeds overal zijn opgeruimd) van het nieuwe fabriekaat aanzienlijke partijen verkocht. Ditjaar werden alleen onder Renkum en Wageningen ruim 50 millioen steenen gebakken. Een kruidenier te Leeuwarden, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, heeft in hooge mate de verontwaardiging van zijne be- roepsgenooten opgewekt, door zich te vergenoe gen met eene matige winst en onderscheidene artikelen verre beneden den gewonen winkelprijs te gaan verkoopen, o. a. beste witte suiker a 25 cent per half kilogram. Den ganschen dag, van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat, was het in zijn winkel zwart van menschen, zeer ten na- deele van andere kruideniers. Van dezen heb ben nu echter ook reeds verscheidene hunne waren tot „concurreerende” prijzen aangeboden. Het publiek profiteert er niet weinig van, en de bedoelde kruidenier en de hem navolgende beroepsgenooten ten slotte waarschijnlijk ook op behoorlijke wijze. In de Haagsche Kroniek van de N. Gron. Crt. lezen wij het volgende De reis van Z. M. naar Luxemburg is niet ondernomen zonder voorafgaande raadpleging met ’s konings lijfarts dr. Vinkhuyzen Sr., die, voor enkele maanden in de grootste bezorgdheid over Zr. M. toestand, er thans geen bezwaar hoege naamd in gezien heeft dat hij zich op reis begaf. Men leide daaruit niet af dat ’s konings kwaal geheel is gewekendat is helaas ’t geval niet de kiem van de nieraandoening is niet overwon nen en al verkeert Z. M. dus nu ook in een be vredigenden toestand, er blijft op den duur gevaar bestaan voor een herhaling der ziekteverschijnselen. Woensdag en Donderdag zal een groot ge deelte van den inboedel van wijlen den prins van Oranje publiek op het Kleine Loo worden ver kocht. Voor het meerendeel zijn de zaken, die daar onder den hamer komen, ameublementen, doch er zijn ook eenige kunstwerken onder, even wel niet van groote waarde. Wat er beroemds is gebleven in de nalatenschap wordt zorgvuldig bewaard. Dit is een prijzenswaardige beschikking van Z. M., maar te betreuren vind ik het dat daarbij niet een stapje verder is gegaan en dat ook niet enkele meubelstukken van eigenaardige waarde b.v. een fauteuil, overgetrokken met de zijde van de laatste door koningin Sophia ge dragen robe gespaard zijn gebleven voor een mogelijke verhuizing naar een uitdragerij. Men mag veilig aannemen dat hier een onwillekeurig verzuim is gepleegd. Bij de groote biljartpartij bij den logement houder v. d. Heide te Joure, waaraan 38 spelers deelnamen, ,is de prijs behaald door M. Dijkstra te Sloten en de premie door H. Gaarmans te Joure. Limburg is het tooneel van een wedden schap, die voor het publiek een onaangename zijde heeft. De impressario Pinder heeft met een an der Yankee de weddenschap aangegaan, in 80 dagen tijds 100 voorstellingen met zijn circus te zullen geven, en de Amerikaan legt nu zulk een haast aan den dag, dat de bezoekers er wreve lig over worden. Nauwelijks is de representatie voor s/4 afgeloopen, of een deel van het perso neel klimt als katten op het linnen dak en de verblufte menigte woont het slot der uitvoeringen onder den blooten hemel bij. Op de jaarmarkt te Odoorn werd daar door een der rijkste boeren uit Borger, tevens lid van ’t kerkelijk kiescollegie, een koe aangevoerd, die niet gezond was. Een zijner knechts, een nog onergdenkende jongen, werd er mee belast deze koe te verkoopen en den naam van een vreemde als eigenaar op te geven. De koe werd gekocht door d. V. uit Zuidlaren. De verkooper gaf als naam van den eigenaar Jan Dop uit Gasselte op. De kooper vroeg daarop eenige bekende kooplieden uit Borger of ze ook een zekeren Jan Dop te Gasselte kenden. Dezen gingen mee naar de gekochte koe en toen lekte het bedrog uit. De zaak eindigde met vernietiging van den koop. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Niet geheel onverwacht, maar toch binnen een zeer kort tijdsbestek staat het volk tegenover de ontbinding van de beide Kamers der Staten-Ge neraal, d. i. wij hebben Zaturdag 11 Oct. geen ver tegenwoordigers, noch in de eerste, noch in de tweede kamer. Nadat, door het treurig afster ven van den Prins van Oranje eerst de noodza kelijkheid is gebleken der regeling van het re gentschap, gedurende de minderjarigheid onzer jonge Kroonprinses, wanneer de ramp ons moest treffen, dat ook de laatste vorst uit het huis van Oranje-Nassau kwam te vallen en onze geëer biedigde Koningin als regentes is benoemd, is nu Art. 198 der grondwet in dien zin gewijzigd, dat ook gedurende zulk een regentschap eene grond wetsherziening kan plaats hebben. Dit kan nam. niet, zoolang dit artikel luidt als tot heden „Geene verandering in de Grondwet of in de erfopvolging mag gedurende een regentschap wor den gemaakt”. Nu is met overgroote meerder heid eene verandering van dit Artikel aangeno men in bovengenoemden zin, En zoodra deze wet is afgekondigd worden de kamers op offici- eele wijze ontbonden verklaard. Nieuwe verkie zingen voor de tweede kamer worden uitgeschre ven, de Provinciale Staten der onderscheiden provinciën verkiezen de nieuwe leden voor de eerste kamer daarna overwegen die nieuwe kamers dat voorstel en deze moeten, zal de ver andering werkelijk ingevoerd worden, haar met twee derden der uitgebrachte stemmen aanne men. Alzoo zullen binnen korten tijd de kiezers uit het volk, die daartoe bevoegd zijn, moeten over gaan tot de verkiezing van een geheel nieuwe tweede kamer. In welken geest zal dit geschieden Het ant woord op die vraag behoort ernstig en intijds overwogen te worden. Men kan zeggen en er is gezegddeze verkiezing moet een zeer on schuldig karakter aannemen, ’t Geldt voor ’t oogenblik alleen de overweging of het voorloopig gewijzigd art. 198, definitief zal worden aange nomen, ja dan neon. Daar nu meer dan twee derde der kamers met de voorgestelde wijziging genoegen genomen heeft, is het zaak dezelfde leden te benoemen, want dan kan men vooraf verzekerd wezen, dat de verandering zal worden bekrachtigd. Dit kan te beter, omdat in ’t vol gend jaar toch de helft der kamerleden in de tweede kamer aftreden moet en men dan na kalme voorbereiding en bespreking der meest principiëele vraagstukken, desverkiezend met de candidaten, kan overgaan tot een keuze. Dit klemt te meer zoo heet het van die zijde, omdat er nu geen tijd is voor kalme bezinning. De begroeting voor het volgend jaar moet behandeld worden; althans credietwetten moeten vastgesteld worden, opdat op 1 Januari a. s. de huishouding van den Staat haar geregelden gang kunne gaan en hoe weinige weken van het voorbij vliegend jaar zullen den kamers nog resten zelfs al vervult het Ministerie zijne belofte, om de ver kiezingen zoodra mogelijk uit te schrijven. En werkelijk, als ’t hier gold niet anders dan vast te stellen in het afgetrokkene, dat gedurende een regentschap ook een grondwetsartikel zou kunnen veranderd worden, zonder dat hieromtrent eenig vast plan in het tegenwoordige bestond, dan zou men in zulken geest kunnen handelen. De partijen onder de'kiezers zouden dan moeten doen gelijk de vertegenwoordigers in de kamers en met ter zijde zetting van alle overwegingen van anderen aard, dezelfde candidaten weer stel len en dezelfde leden weer afvaardigen, uit drukkelijk met het oog op de aanneming der voorloopig vastgestelde verandering in het wel bekende artikel. Doch de toestand is in het staatkundige een geheel andere. Het verlangen naar, de be hoefte aan grondwetsherziening worden hoe langer zoo sterker en dringender. Onderscheiden voorstellen zijn gedaan, ontwerpen zijn in het licht gegeven, oordeelen zijn uitgesproken, ja, wat ’t meeste zegt, een ministeriëel ontwerp van grondwetsherziening heeft reeds, volgens de ver klaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, den Raad van State bereikt. Er is dus niet slechts sprake van een mogelijke grondwets herziening onder een eventuëel regentschap, maar door het tegenwoordig Ministerie zal aan de nieuwe kamer zeer waarschijnlijk nog voor Juni 1885 eene grondwetsherziening worden aangebo den van meerderen of minderen omvang en dit geeft aan de aanstaande verkiezing eene zeer ernstige beteekenis en bepaalt het antwoord op de gestelde vraag. Er staat ons alzoo eene grondwetsherziening voor de deur in de naaste toekomst en dit feit moet een groot gewicht in de schaal leggen bij de beoordeeling der mannen, die het volk af vaardigen wil. Het maakt dat deze verkiezing in plaats van een zeer onschuldige, eene hoogst gewichtige beteekenis heeft. Bolswardsclie Courant 'Hl Naar wij vernemen zyn de verkiezingen voor de nieuwe Tweede Kamer bepaald op 28 October, die voor de nieuwe Eerste Kamer op 5 November en de opening der nieuwe Kamers op 17 November. j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1