NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OiSWARÖ EN WWSSBA0SB& ARBEID. No. 42. 1884. Drie en Twintigste Jaargang. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 16 OCTOBER. ^ACACACACACAC AC AC ACACAC ACAC AC ACAC ACAC^ e> de Schoolcom- ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 35 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. L®> Wonseradeel, 11 October. In de heden ge houden vergadering van den Gemeenteraad is benoemd tot lid van het armbestuur voor Lon- gerhouw c.a. de heer D. de Boer te Schettens, en zijn de volgende besluiten genomen 1. Aan het hoofd der school te Zurich eene gratificatie van f 25 toe te kennen voor buiten gewone diensten tijdens de vacature van onder wijzer aan zijne school. 2. Eervol ontslag te verleenen aan H. T. van Warners als hoofd der school te Gaast. 3. Eenige werkzaamheden aan de bestrating te Makkum en het bevloeren en bepuinen van Ieder, die zelfstandig en van zijne waarde als mensch zich bewust is, moet arbeiden om de middelen zich te verschaffen, ten einde in het levensonderhoud voor zich zei ven en de zijnen te voorzien. De tallooze en uiteenloopende be hoeften, die van zijn eersten tot zijn laatsten ademtocht onophoudelijk zich aan hem opdringen, en meer of minder gebiedend en nadrukkelijk bevrediging eischenal de verschillende plichten, die hij in zijn beroep, in zijne betrekking als hoofd van een gezin, of als burger van den staat, om kort te gaan, als lid en bestanddeel der menschenwereld ontmoet, laten hem rust noch verademing. Zij nemen zijne gedachten als ge vangen, zij binden zijn wil, en dwingen hem zijne krachten te wijden aan eene geregelde werk zaamheid. De mensch moet arbeiden. De nood, dienaar het spreekwoord zegt, leert bidden, en de zorg, die met bleek gelaat en ingevallen wangen den sterveling op al zijne wegen vergezelt, zijn on tegenzeggelijk de sterkste prikkelen en drijf- veeren tot den arbeid. Waar zulk een noodza kelijkheid haar gewicht in de schaal werpt, hebben wij wel niet noodig te vragenwaarom geen godsdienst, vóór alles, het gebod voorschrijft „Gij zult werken!” Arbeid is de eerste levensvraag voor den mensch, zoodra de natuur ophoudt hem hare goederen en gaven met milde hand als in den schoot te werpen, maar door de moeitevolle inspanning van een naauwlettend huishoudelijk beheer gedrongen moet worden de onontbeerlijkste benoodigdheden tot dekking der allereerste behoeften, namelijk voedsel en kleeding, ,te geven op eene wijze en in een mate, die zeker en voldoende zijn. Wat heeft de mensch niet al aan dezen zijnen arbeid te danken Met de ontginning van wildernissen en woes tenijen, werd het voor den landbouw geschikte aardrijk vergroot, en daarmede de mogelijkheid geschapen om aan eene steeds aangroeijende be volking voedsel te verschaffen. Aan de geweldige woest daarheen bruischende wateren van stroomen en rivieren werden zorgvuldig aangelegde, door dijken bevestigde kanalen den weg eener onscha delijke afvloeijing voorgeschreven; ja zelfs op daartoe geschikte plaatsen, de verwoestende kracht van den golfslag door zinrijke kunstwerken in eene nut brengende werkkracht veranderd, en, evenals zoo menige andere natuurkracht, aan het menschelijk belang dienstbaar gemaakt. Door de drooglegging van moerassen en poelen is meer dan ééne doodelijke ziekte verminderd en verdrongen. In een woord, de menschelijke ar beid, die op duizenderlei wijzen den oorspronke- lijken toestand des aard bols heeft aangetast en gewijzigd, verhief hem tot een paradijs van nut en genoegen. En vervult reeds al het geen de nimmer rus tende hand des menschen op stoffelijk gebied en met behulp van lichamelijken arbeid heeft tot stand gebracht, ons met billijke bewondering, hoo- ger nog stijgt onze verbazing, als wij op de vruchten en uitkomsten van zijn geestelijken arbeid den blik vestigen. In eene oneindig lange reeks van gewoonten erkennen wij den welda- digen invloed van ’s menschen geestelijken arbeid, de rol vervullende van leider en bestuurder der lichamelijke inspanningen dat van de eenvou digste ontdekking aan, die de bandelooze natuur kracht leert te beteugelen en te gebruiken, door de tallooze menigte van uitvindingen van allerlei aard en soort heen, tot aan de diepst doordachte en kunstvolste samenstelling eener machine toe, welke den mensch zelven schier alle krachtsin spanning bespaart, en door haar werkvermogen Aan de restauratie der cathedraal van St. Jan te ’s Hertogenbosch, is men thans gedurende een kwart eeuw werkzaam geweest. De heer L. C. Hezenmans is van den beginne af aan dat werk verbonden geweest, en vierde jl. Donderdag het zilveren feest van zijne werkzaamheid, om dat monument van bouwkunst tot zijn vroegeren luister te herstellen. Zaturdag avond werd voor de tweede maal te ’s Hage Macbeth gegeven. Na de slaapwandel- scéne werd Sarah Bernhardt drie maal terugge roepen en haar een reusachtige bloemkorf aan geboden. Na afloop der voorstelling werd haar eene serenade gebracht. Toen zij voor een der geopende vensters van het Doelen-Hotel verscheen, werd zij toegejuicht, vooral toen de Marseillaise, gevolgd door het Wien Neerlandsch bloed, ge speeld worden. Het Hbl. schrijft nog naar aanleiding der voor stelling te Amsterdam het volgende„Wij dach ten gisteravond aan Ristori. Toen zij in onzen stadsschouwburg ten tweede male optrad in Mac beth, en het publiek in ademlooz'e stilte het ver rukkelijke tot in het diepst der ziel dringende, onvergefelijke tooneel van de slaapwandeling volgde, verscheen een kat ten tooneele. Men stelle zich het bespottelijke daarvan voor, Poes snuf felde langs de schermen, wandelde rechtstreeks naar Ristori, bekeek lady Macbeth en verdween. Bekend is, dat ’t minste wat op het tooneel ge beurt, buiten de handeling, om, al is die nog zoo tragisch, het publiek doet lachen. Daarvan zijn verhalen en anecdoten te over bekend. Welnu, deze kat bedierf den indruk niet van Ristori’s spel. Men hoorde in de zaal gedurende een halve seconde wellicht, een onmiddelijk gedempte kreet van verbazing, maar verder werd geen notitie genomen van het lieve dier, ook niet door Ristori wier vriendelijke secretaris, de heer Soubeyranne ons verhaalde dat de groote tragédienne door die dadelijk gesmoorde kreet wel had bemerkt dat er wat gaande was, maar de kat niet had gezien. Ware dat gisteravond gebeurd, Sarah Bernhardt zou er niet tegen opgewassen zijn ge weest, want zij boeide niet.” De gemeenteraad van Almelo heeft besloten dat met ingang van 1 Januari e, k. de gemeen- tegasfabriek het gas zal leveren voor 8% cent per kub. meter. De prijs is thans 10 cent, ter wijl verbruikers van 2000 M*. 9 cent betalen. Deze reductie of korting zal nu vervallen. Z. M. den Koning wordt in de helft van November voor korten tijd uit Luxemburg in Den Haag verwacht, om de leden der Eerste Kamer te beëedigen. De dag is nog niet bekend. Het Weekblad van het Recht heeft de vraag behandeld of er in legalen zin eene Regentes be noemd is. Thans is de Koningin slechts bur gerrechtelijk zegt de Standaard eene Neder- landsche, omdat Zij met den Koning, een Neder lander, gehuwd is Door den dood des Konings zou het huwelijk worden ontbonden en de Ko ningin haar Nederlanderschap weder verliezen. Als vreemdeling ware zij dan niet gerechtigd eene landsbediening te bekleeden. De Standaard is van oordeel, dat nu óf de Koningin zou moeten worden genaturaliseerd en dan nogmaals benoemd tot Regentes, of wel bij de wet deze landsbediening wierde uitgezonderd van de bepaling van art. 6 der Grondwet en aan die wet eene terugwerkende kracht wierd gegeven. In den geest van de Grondwet ligt het zeker niet in eene Koningin uit te sluiten van het re gentschap, en daarom zou men nu ook de letter kunnen toepassen. Er staat in art, 6, dat geen vreemdeling be noembaar is. Welnu, de Koningin was, toen zij benoemd werd, geen vreemdelinge. De Grondwet zegt evenwel niet, dat geen vreemdeling eene landsbediening vervullen kan. Er is alzoo met de letter der Grondwet geen strijd. De som welke de Regeering aanvraagt voor de Nederlandsche inzendingen ter Wereldten toonstelling te Antwerpen, bedraagt f 150,000. Uit de talrijke ingekomen adressen van handel en nijverheid, om een commissie te benoemen, maakt de Regeering op, dat Nederlanders in geen mindere mate dan aan andere, ook aan deze expositie zullen deelnemen. De wenschen onzer handelaren en nijveren behooren nu h. i. te worden bevredigd, daargelaten nog dat de van de Regeering gevraagde bemoeiing passend is tegenover de Belgische, die zich aan de Am- sterdamsche tentoonstelling 1883 veel heeft laten gelegen zijn en van wier vriendschappelijke ver houding tot de Nederlandsche regeering in den laatsten tijd opnieuw genoegzaam gebleken is. De aangevraagde som zal als volgt worden be steed f 37,500 voor plaatsruimte, om den prijs gelijk te stellen met dien, welke door de Belgi sche inzenders wordt betaaldf 35,000 voor de coratief, daar vermoedelijk aan de Nederlandsche afdeeling eene eereplaats aan den hoofdingang zal worden aangewezen; f15,000 voor vervoer; f7000 voor bewaking; f 15,000 voor reis- en verblijf kosten van commissie- en juryledenf 20,000 voor rijksinzendingen. (Voor de tentoonstelling te Weenen werd f 94,000, voor die te Parijs f 250,000 besteed.) In mijn Artikel over „de aan staande verkiezingen van volks vertegenwoordigers” enz. ging ik uit van de opvatting „dat in ’t volgend jaar de helft der leden in de tweede kamer aftreden moet”. Van geachte zijde is mij gevraagd of dit wel was in overeenstemming met Art. 115 der wet regelende het kiesrecht Gaarne erken ik dat ik aan dat artikel niet heb gedacht en nu ik het heb ingezien blijkt mij dat ik mij heb vergist. Dit artikel toch luidt„Bij ontbinding van eene der Kamers of van beide, begint de rooster van aftreding telkens op nieuw te werken, voor de Eerste Kamer over twee jaren, voor de Tweede over één jaar, te beginnen met den eerstvolgenden derden Maandag in September”. Daar nu de derde Maandag dier maand in dit jaar juist voorbij is, begint het jaar voor hen die het eerst aftreden moeten op den derden Maandag 1885 en duurt hun zitting tot den derden Maandag van September 1886. De verkiezing alzoo voor de ka merleden, die alsdan zullen moeten aftreden, moet plaats hebben in Juni 1886. Hieruit volgt echter dat de verkiezing des te belangrijker wordt, want de zittingduur dergenen zelfs die ’t eerst aan de beurt van aftreding zijn, is feitelijk omstreeks twee jaren. In die twee jaren nu zal het lot der grondwetsherziening meest waarschijnlijk wel geheel of grootendeels zijn beslist. M. E. van der MEULEN. het Schoolplein te Pingjum publiek aan te besteden. 4. In 1885 over te gaan tot de uitdieping van de havengeul in zee te Makkum, ter diepte van 2 M. beneden volzee en een bodembreedte van 15 M. met glooijingen van 5 op 1, mits door de provincie 50 pet. subsidie worde verleend. Onder meer is ingekomen a. Het rapport van het onderzoek in de af- deelingen van de gemeente-, dorps- en armvoog- dij begrootingen, voor de dienst 1885. Bij dit rapport, dat gedrukt en in de volgende vergade ring behandeld zal wordenworden tal van wijzigingen voorgesteld, tengevolge waarvan het cijfer van hoofdelijken omslag, geraamd op f 66,425, tot f 59,950 kan worden verlaagd. b. Het rapport in zake de school te Wons. De betrokken Raadscommissie stelt voorde school met 1 January op de heffen, op grond, dat alle inwoners uit Eng wier en Wons die kinderen de school te Wons doen bezoeken, eene schriftelijke verklaring hebben ingezonden, dat zij deze met het vertrek van den onderwijzer Canne van de school zullen afnemen en op andere wijze in hun onderwijs zullen voorzien. Dit rapport zal in handen van de Schoolcom missie worden gesteld. Arum, 12 Oct. In de heden gehouden gods dienstoefening zijn als lidmaten bevestigd de cate chisanten van ds. W. Mekking te Arum, die als ingezetenen van Achlum en Hitzum geen ge tuigschrift van hunnen Kerkeraad konden ver krijgen, maar zich daartoe tijdelijk met der woon naar Arum, Witmarsum, Tzum en Herbaijum hadden begeven. Na bekomen getuigschrift zijn ze Donderdag jl. te Arum als lidmaten der Ned. Herv. Kerk aangenomen. De kerkeraad aldaar had hiertegen geene bezwaren, zoodat deze kwes tie zonder verder requestrerén is opgelost. Blaauwhuis, 8 Oct. Aan de heden gehou den harddraverij namen 12 paarden deel. De prjjs van f 60 werd behaald door den bruinen ruin van den heer G. Keulen te Mirns, pikeur A. Hettinga. Het laatst liep mede in de baan het paard van den heer J. de Boer te Burgwerd. De redactie van de Standaard heeft het zoo druk met de verkiezingen, dat zij zich geen tijd gunt de dagbladen met eenige aandacht te lezen. Wij haalden eene uitdrukking aan uit de Tijd. deze bron duidelijk noemende en nu vraagt de Standaard: waar leest gij dat? Het is nimmer door ons (Standaard) gezegd. Maar dit is ook niet door ons (Arnh. Ct.) beweerd. De nauwe aansluiting tusschen de beide bladen schijnt de redactie zóó in de war te hebben gebracht, dat zij zelve niet goed meer het onderscheid tusschen Tijd en Standaard weet. (Arnh. Ct.) Men schrijft uit Nijmegen: Zaturdagnacht om streeks halftwee ure hoorden eenige bewoners in den omtrek der Roomsch-katholieke kerk in de Hout straat alhier een hevig kloppen, alsof men op een ijzeren ketel sloeg, zonder dat men evenwel de moei te nam om te zien, waar dat plaats vond. Toen de Pastoor des ochtends in kerk kwam, bemerk te hij dat een der deuren open stond, hoewel die des avonds was gesloten, terwijl hem al spoedig bleek, dat twee offerbussen met geweld waren openge broken en al het daarin aanwezige geld daaruit gestolen was. Het hameren van des nachts was dus opgehelderd. Men vermoedt, dat de dief zich des avonds na afloop der godsdienstoefening in de kerk heeft doen insluiten en daarna het nachte lijk uur heeft afgewacht om zijn handwerk uit te voeren. Naar de gissing van den pastoor, moet de buit niet groot zijn geweest. Men is den da der nog niet op het spoor. Te Molenaarsgraaf zijn door den directeur van het postkantoor eenige sollicitanten voor het ambt van bode uitgenoodigd, ieder drie dagen de reis te doen en dan verslag uit te brengen, of het vol te houden is, namelijk 8 uur marcheeren per dag, met een gemiddelden last van 10 kilo. De Amsterdammer bericht„De uitnoodi- ging, door eenige Amsterdamsehe heeren. gericht aan de Amsterdamsehe kamerleden, tot het hou den van een politiek „Onder-onsje”, is jl. Don derdag aan de genoemde leden verzonden.” De kommandant der Willem Barents zal behalve de huid van een geschoten ijsbeer, waar van hij in zijn brief uit Hamersfest spreekt, ook een levenden ijsbeer medebrengen, dien hij in genoemde haven verkreeg en levend in Nederland hoopt te brengen. Onder het opschrift„Let wel” leest men in het Bat. Handelsblad de volgende advertentie: „Er biedt zich aan een Engelsch matroos, goed geconditioneerd en voorzien van de vereischte legitimatiepapieren, om dienst te doen als schip breukeling bij een der Atjesche kuststaatjes, dat langs dezen thans gebruikelijken weg openstel ling zijner havens mocht willen verkrijgen. Als voorwaarde wordt niets anders verlangd dan eene goede behandeling, vier niet leelijke vrouwen en een aandeel in het door Nederland te betalen losgeld. Te Joure is door eenige jonge dames aan de gymnastiek-vereeniging „Vriendschap en Kracht” een fraai vaandel aangeboden. Belgie. Behalve door de Etoile Belgie, wor den door verschillende commission over het ge- heele land maatregelen genomen, om ondersteu ning te verleenen aan de onderwijzers en onder wijzeressen, die door de nieuwe schoolwet broo- deloos geworden zijn. Ook de Ligue de l En- seignement, die een tiental jaren geleden door den burgemeester van Brussel, Buis, in het leven werd geroepen, sluit zich daarbij aan. Zij heeft besloten 1. eene commissie van rechtsgeleerden samen te stellen, wier taak het is den afgezetten on derwijzers van raad te dienen2. aan eene com missie op te dragen om afgezette onderwijzers en onderwijzeressen, die in Belgie geen voldoend bestaan kunnen vinden, behulpzaam te zijn in 'het verkrijgen van betrekkingen bij buitenland- sche families, en 3. eene inschrijving open te stellen, ter verkrijging van een fonds, tot onder steuning van scholen en onderwijzers. Voorzit- ter van de Ligue is de oud-afgevaardigde en hoogleeraar aan de Brusselsche universiteit, de heer Léon van der Kindere. Frankrijk. In Frankrijk verwacht men, nog voordat de Kamers bijeenkomen, eene wijziging in het Ministerie, die, naar men meent, het ho mogener zal maken. De Minister van Koophan del, de heer Hérisson, zou aftreden en worden vervangen door den heer Maurice Rouvier. Het duel tusschen kapitein Fournier en Roche fort had Zaterdagmiddag plaats. Een van Roche fort’s getuigen was Camille Pelletan.. Rochefort werd aan den hals gekwetst, kapitein I ournier ontving eene ernstige wond aan de benedenste ribben der rechterzijde. Nog steeds komen te Marseille, Toulon en in eenige andere plaatsen in het zuiden des lands enkele gevallen van cholera voor. Doch volgens het bulletin van den lOden uit Marseille was aldaar in de laatste 24 uren niemand aan de cholera overleden. Dat is de tweede maal sedert het verschijnen der cholera te dier plaatse, dat zij in een etmaal geen slachtoffer heeft geëischt. Het comité der nationale verdediging in Frankrijk heeft besloten dat Nizza eene vesting zal worden. Het zal een belangrijke plaats in het verdedigingstelsel worden, het middelpunt van een reusachtig versterkt kamp. De gemeente zal met dit plan weinig ingenomen zijn. Uit Marokko wordt geschreven dat de gou verneur van Azimour een Fransch onderdaan zonder medeweten van den consul heeft doen ge vangen zetten. De Franschen in het binnenland van Marokko zijn het voorwerp van allerlei ver volgingen, onder voorwendsel, dat zij de bevol king tegen het gezag des Sultans opzetten. de hulp der dieren, ja, niet zelden zijne eigene kunstvaardigheid overbodig maakt. Met diepen eerbied staren wij echter op de reusachtige vorderingen, welke de menscheljjke geest in den loop der eeuwen dank zij zijne onvermoeide inspanning heeft gemaakt op het veld van kennis en onderzoek, alsmede in de ge niale scheppingen der kunst. Zoo hebben wij aan de Boekdrukkunst te dan ken, dat al die geestelijke arbeid na weinige eeuwen met onweerstaanbare macht zich verbrei den en het gemeenschappelijk eigendom der menschheid worden kon. Zoo ontdekken wij heden ten dage in het ui terlijk en inwendig leven der menschheid eene bedrijvigheid, zooals de wereldgeschiedenis in geen van hare tijdperken 'heeft gekenden deze be drijvigheid is het gevolg van een geestelijken ar beid, die zich zelven uit de knellende boeijen van bijgeloof, stompzinnigheid en vooroordeel heeft verlost, en na eene hevige worsteling de roem volle baan van de vrije gedachte en het vrije onderzoek betreden heeft. In zooverre nu als die arbeid niet om eigen voordeel, maar veeleer tot vermeerdering van het algemeen welzijn der groote menschheid wordt verricht, is zij de arbeid die eensdeels de menschheid tot het licht der waar heid opvoert, en anderdeels haar leidt op het pad van werkdadige deugd, om daardoor de aarde tot een paradijs van geluk te maken. Aangezien echter hieraan nog veel ontbreekt, gevoele ieder zich geroepen tot aanhoudenden ge- meenschappelijken arbeid, waarvan de vruchten zeker niet zullen uitblijven. Bolswardsche Courant f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1