NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OESWARB Ei® WOHSERABEEI. i a I b g DONDERDAG 13 NOVEMBER. No. 46. Drie en Twintigste Jaargang. 1884. i 3 VOOR Brief uit Amsterdam. BINNENLAND. BUITENLAND. 1 - j ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Zij, die zich wenschen te abonneren met 1 Janua- op deze courant met Raads- Bolsward en Wonseradeel, num- r®j i S- I d rij 1885, verslagen ontvangen de nog verschijnende mers gratis. Er heerscht tegenwoordig in de hoofdstad geen bijzonder opgewekte stemming. Ondanks den buitengewoon mooien zomer, de Landbouwten toonstelling en andere veelbelovende omstandig heden, zien velen tegen ultimo December een heel leelijke balans tegemoet. De oplichterijen en schurkenstreken van gewetenlooze lieden als Tobias, Wijtmanen consorten hebben ondereen zeer uitgebreiden kring van welgestelde, maar een voudig levende burgers tal van slachtoffers ge maakt, die met hunne zuurverdiende spaarpen ningen ook wegens zeer verklaarbare redenen den moed missen om als het ware weer van voren af aan te beginnen. Men kan zich bijna niet voorstellen, hoe donker en troosteloos de toekomst is, die zich voor deze beklagenswaar- dige lieden opent. Maandag jl. volgde weer voor vele anderen een harde slag, toen ter beurze de dépêche bekend werd, waarin de niet-betaling van den November-coupon der Chicago en At- lantic-Spoorwegmaatschappij gemeld werd. Waar schijnlijk betreuren deze vele anderen nu met bange zuchten, misschien wel met heete tranen, hunne lichtgeloovigheid en hun zucht naar over dreven winstbejag, waardoor zij, tegen de waar schuwing van vertrouwbare deskundigen in, zich moedwillig aan het grootste gevaar blootstelden. Dat gevaar heeft hen nu werkelijk getroffen; maar zullen anderen er zich bij eene volgende poging tot begoocheling door laten afschrikken? Helaas, waar zijn de gulden dagen, toen onze kapitaliseerende grootouders zwoeren bij de vier percents werkelijke schuld en de vanouds ver maarde Metallieken Het laat zich begrijpen, dat, bij dien gedruk- ten toestand van handel en nijverheid, degroote makelaars en magazijnhouders met een bezwaard hart de toebereidselen gaan maken voor de na derende feestdagen der Decembermaand. De eigenaars van een der uitgebreidste en drukst bezochte luxe-magazijnen in de Kalverstraat, met wie ik dezer dagen de toenemende malaise besprak, verzekerden mij ten stelligste, dat zoo wel zij als het meerendeel hunner vakgenooten zich dit jaar bijna niet durfden wagen aan het exploiteeren van nieuwe artikelen, daar er dit maal al zeer weinig kans bestond op een eenig- zins geanimeerden omzet. De rage der „bestel lingen uit Parijs” die in vorige jaren bepaald mode waren is wel merkbaar aan het afne men, maar de vraag op de binnenlandsche markt is toch nog niet naar evenredigheid grooter ge worden. „Het is of er geen geld meer onder de menschen zitluidt de algemeene klacht, en in plaats van met blijden moed de St.-Nicolaas- en Kerstmisdrukte tegemoet te gaan, peinst nu menigeen zich vruchteloos stomp op middelen, om weer eens wat leven in de brouwerij te bren gen. Enkelen denken hiertoe te geraken door elkaar de loef af te steken in het bezigen van de meest opzichtige en schreeuwerige reclames vooral de kleerenmagazijnen leggen zich tegen woordig hier bijzonder op toe. Ieder oogenblik ontmoet men ’s avonds in de Kalverstraat, op de Breestraat, op den Nieuwendijk en andere punten van drukke passage de potsierlijkste ver- tooningen, vergezeld van verlichte transparanten en het noodige geschreeuw, om het publiek toch vooral duidelijk te maken, waar de goedkoopste jassen en de beste pantalons voor een prikje te bekomen zijn. Een dezer kleerenfabrikanten stuurt er een open landauer op uit, door Jockeys gereden en waarin vier of vijf harlekijnachtig gekleede schreeuwers zijn gezeten, die onder luid misbaar hun magazijn aanbevelen en voortdurend een regen van strooibiljetten om zich heen ver spreiden. Een ander zendt een stoet mannen de straat op, gekleed in de verschillende soorten jassen van zijn magazijn en aan lange stokken verlichte transparanten dragende, waarop met reusachtige letters te lezen staat: „De jas, die ik aan heb, kost f 10”, of: „De jas, die ik draag, kost f 7,50”, en zoo afdalend of opklimmend. Weer een derde wandelt doodbedaard tusschen al het straatrumoer rond met een kolossale gele parapluie, welker opschriften de strekking heb ben om het publiek op een verkooping van ge maakte goederen in een der venduhuizen op merkzaam te maken. De politie schijnt tegen al deze demonstraties geen bezwaar te hebben, en wie weet welke verrassende uitingen van den reclamegeest ons dus nog meer te wachten staan. Ik durf echter niet zeggen, of zij voor de onder nemers, meestal buitenlandsche kooplieden, wel de gewenschte gevolgen zullen hebben ons volk heeft het in den regel niet op dit kwakzalver achtige marktgeschreeuw begrepen. Daarbij kan ook niet een ieder van deze mid delen gebruik maken om zijne belangen te be pleiten. Zelfs het welsprekendste en schitterend- De Association Libérale te Brussel hield Zaterdagavond eene algemeene vergadering, waar in de heer Janson het woord voerde. De ver gadering sprak den wensch uit, dat de Belgische Kamers zouden ontbonden en de clericale school wet zou ingetrokken worden. De oudste Minister van Staat, baron d’ Huart, is op 84-jarigen leeftijd gestorven. Vóór 1830 was hij lid van de Provinciale Staten van Luxem burg en districts-commissaris te Grevemacher. In het constitueerend Congres gekozen, werd hij reeds drie jaar later door Leopold I tot Minis ter van Financiën benoemd in het Kabinet-de Meulenaerelater was hij Minister zonder porte feuille in het zoogenaamde Kabinet „der zes Malou’s.” Bijna onafgebroken, tot 1880, was hij lid van den Senaat, in welk jaar zijn zoon in zijne plaats gekozen werd. In 1845 tot Minister van Staat benoemd, heeft hij deze hooge waar digheid dus bijna 40 jaren bekleed. Een telegram uit Nieuw-York van den 8sten zegtIn den Staat Nieuw-York moet Cleveland eene meerderheid van 1000 stemmen hebben zonder twijfel zal Cleveland tot President der Republiek van de Vereenigde Staten gekozen worden. De republikeinen zullen den eisch stellen, dat de stemmen, uitgebracht in den Staat Nieuw- York, officieel worden geteld, opdat de uitslag der verkiezingen ten volle worde uitgemaakt. Zij nemen echter algemeen aan, dat Cleveland is gekozen. Met de verkiezing staat het thans zoo dat Cleveland 219 en Blaine 182 stemmen heeft. Om benoemd te kunnen worden, moet de candi- daat 201 stemmen op zich vereenigen. De New-York Herald laat zich omtrent de verkiezing aldus uit De uitslag is een groote winst voor het land, en voor de zaak der vrije regeering in ieder land. De candidatuur van een man als de heer Blaine met zijne omgeving was eene vernedering en eene schande voor ons land. Door zijne verkiezing zou de natie het zegel barer goedkeuring hebben gehecht aan openbare oneerlijkheid en knoeierij van allerlei aard. Die verkiezing zou iederen „jobber” in ons land hebben schoon gewasschen en een uitnoodiging zijn geweest aan alle jeug dige ambtenaren om misbruik van het in hen gestelde vertrouwen te maken.” Wonseradeel, 8 Nov. De Gemeenteraad heeft in zijne heden gehouden vergadering de volgende besluiten genomen 1. Eervol ontslag te verleenen aan K. Roe- dema als armvoogd te Longerhouw. 2. Afwijzend te beschikken op de reclame tegen het schoolgeld van J. Postma te Pingjum en op de verzoeken om eene gratificatie van den veldwachter de Boer te Makkum en den policie- bediende Reitsma te Pingjum. 3. Den gemeente-ontvanger te vergunnen, zijne zittingen op den eersten Maandag in de maand te Makkum in de hoofdwacht aldaar te houden. 4. Aan te nemen het aanbod van kerkvoogden van Witmarsum, tot het verstrekken eener bij drage van f 150 in de kosten van bevloering van het terrein voor het kerkhof te Witmarsum. 5. In beginsel zich bereid te verklaren tot de slatting van de Lortenvaart onder Greonterp. 6. Goed te keuren de begroeting voor 1885 en de rekening over 1883 van het beheer van den kunstweg BolswardHarlingen, de laatste met intrekking van een vroeger besluit tot verlangde vaststelling. 7. Voor het onderwijs in de handwerken te Makkum eene onderwijzeres op f 240 en eene helpster op f 140 aan te stellen. 8. Aan de armvoogden te Kimswerd en Corn- werd c. a. magtiging te verleenen tot uitbeste ding van de geneeskundige dienst, respectivelyk aan de heeren Bruinsma te Arum en Kremer te Witmarsum, voor f 300 en f 270. 9. Te aanvaarden het aanbod van de kerk voogdij van Hichtum tot ontbinding der huur overeenkomst van school en woning tegen beta ling van f 500. 10. Te ondersteunen het door den raad van Franekeradee] aan de Prov. Staten ingediend verzoek tot overname bij de provincie van de ArumerFranekervaart. 11. Het hoofd der school te Parrega met zijn verzoek om verhooging der vergoeding voor ge mis van vrije woning naar Ged. Staten te ver wijzen. 12. Goed te keuren de bestekken voor be vloering van het schoolplein te Pingjum en het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan de bestrating te Makkum. 13. Aan den heer T. de Roos te Wons te berigten, dat er geen termen bestaan hem voor afstand van een laan, ten dienste van den aan leg van een kunstweg naar Cornwerd, naar lands- waarde te betalen. Ingekomen is het advies van de plaatselijke schoolcommissie in zake de school te Wons. Dat advies strekt tot opheffing der school en zal later behandeld worden. Een der onderofficieren, die dezer dagen met goed gevolg het examen voor luitenant aflegden, kwam vijf jaar geleden uit Duitschland hier aan. Rusland. De politie te Petersburg aldus wordt uit die stad aan de Daily Neivs gemeld heeft nieuwe en belangrijke ontdekkingen gedaan, die bewijzen dat de revolutionnaire partij eene buitengewone werkzaamheid aan den dag legt. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad te Peters burg, Charkoff, Saratoff, Kiew, Warschau en in den Kaukasus. De staat van beleg is verlengd in tien districten en in een groot aantal hoofdsteden. Men weet nog niet, waarom Donderdag sterke detachementen kozakken in het geheim gereed gehouden werden in Petersburg. Zondag hebben de kapiteins Renard en Krebs te Parijs hunne proeven met den bestuurbaren luchtballon herhaald. Zij zijn, gelijk vroeger, te Meudon opgestegen. Op zekere hoogte gekomen hebben zij den boeg gewend, en zoo zijn ze van hunne luchtvaart, steeds in de richting welke zij aan het luchtschip gaven, op dezelfde plaats neer gekomen vanwaar zij de reis aanvaard hadden. De proef is mitsdien volkomen gelukt. De tocht heeft 45 minuten geduurd. De Parijsche correspondent der N. Rott. Crt schrijft omtrent het heerschen der cholera aldaar het volgende Fransche visschers, die van Newfoundland kwa men en te Cette, in het Zuiden, aan den wal waren geweest, hebben de epidemie van daar overgebracht naar Nantes en van Nantes is zij waarschijnlijk naar de hoofdstad gekomen. Parijs is van al de steden van Europa, naar evenredigheid zijner bevolking, de kleinste, dat wil zeggen, dat de menschen nergens zoo benauwd op elkaar wonen als hier. Voorts is het met de hygiënsche voorwaarden alles behalve goed ge steld. De toestand der privaten bij voorbeeld is in een aantal huizen erbarmelijk, zoowel wat aanleg als onderhoud betreft. Een aantal appar tementen hebben gemeenschappelijke privaten waarvan in de mindere buurten de zindelijkheid natuurlijk veel te wenschen overlaat. Ditmaal is de ziekte uitgebarsten in het elfde arrondisse ment, dat is tusschen de Place de la Bastille en Pére Lachaise, een der armste wijken van de stad, waar voddenrapers in ellendige woningen door de ziekte zijn aangegrepen. De bevolking schijnt over het geheel de zaak nog al kalm op te nemen. Men hoorde reeds het geheele jaar over die ongelukkige cholera praten, en men is er bijna aan gewend geraakt. De wijk, waar de ziekte thans is, staat bekend als de onzindelijkste van geheel Parijs. Men moet hier de zaken niet beoordeelen naar den uiter- lijken schijn. Omdat men hier niet, zooals te Louden en te Berlijn, lieden op bloote vloeten ziet bedelen, meen daarom niet dat er hier geen verschrikkelijke ellende is. Bedelen is verboden; daarom ziet men hier geen bedelaars in lompen, die het publiek ook niet dulden zou. Maar er wonen lieden in holen, waar de ziekte een gereed brandpunt vindt. Is er heden ten dage nog geen paniek, dat wil daarom niet zeggen, dat, als in de rijkere standen plotseling een treffend geval voorkwam, niet een aantal menschen de stad verlaten zouden. De administratie heeft alle mogelijke voorzorgen genomen. Men heeft zelfs een choleralijk midden in den nacht begraven. Maar hoe groot is niet het gevaar der besmet ting in dat sterfhuis, waar, wie weet, hoeveel menschen opeengepakt wonen Men woont hier op verdiepingen gemiddeld zijn er bijna veertig menschen in één huis. Afdoende maatregelen der politie waren dus wel noodzakelijk. Er zijn zalen in gereedheid gebracht voor de zieken, en er is reeds voor geruimen tijd eene brigade van agenten van politie onderwezen door den Parij- schen hoogleeraar Brouardel, hoe te handelen bij de eerste maatregelen ten opzichte van een choleralijder. De begrafenismaatschappij is belast met het ontsmetten der aangetaste woningen. Men heeft voertuigen in gereedheid; in één woord, men wacht den vijand af. ste transparant zou niets baten voor de talrijke menigte, gezonde en sterke mannen, die hier vruchteloos werk en brood trachten te vinden. Meerendeels hoofden van talrijke gezinnen, gaan zij vol zorg en kommer den komenden winter tegemoet. Allerlei plannen^ en denkbeelden, of liever invallen, worden geopperd om die werke- looze handen aan arbeid te helpende een weet dit en de ander dat redmiddel, men praat of men schrijft er eens wat over, maar men komt er niet verder mee. Liefdadige vereenigingen en inrichtingen zullen alle zeilen moeten bijzet ten om te helpen wat zij kunnen en een buiten gewoon dringend beroep moeten doen op de har ten en de beurzen der meergegoeden. Inmiddels laat het stedelijk bestuur door de politie onder zoeken, hoe het in de verschillende wijken met de werkeloosheid gesteld is en op welke wijze de slachtoffers er van zich thans trachten te redden. Men kan daaruit opmaken, zoowel dat de nood inderdaad zeer hoog gestegen is, als dat bij het gemeentebestuur plannen bestaan, om aan het heerschende en toenemende gebrek aan arbeid op de een of andere wijze tegemoet te komen. Mogen deze plannen in de uitkomst doeltreffend blijken. t. t. Amstelaab. Hij bezat niet het minste vermogen en kende niet eens onze taal, maar hij verklaarde luitenant bij het Indische leger te willen worden. Men vond dit nogal aanmatigend, maar de toenmalige luitenant J., die terstond ontdekte, wat er in den jongen man school, nam hem onder zijne hoede en raadde hem aan allereerst Hollandsen te lee- ren. In weinige maanden sprak de jeudige Duitscher onze taal vloeiendhij kweet zich uit nemend van zijne plichten, volgde met den meesten ijver den cursus voor onderofficier en daarna dien voor officier en, dank zij zijn volharding en zijn vlijt, gepaard aan zijn grooten aanleg, zal hij nu weldra de epauletten dragen. Na vijf jaren werd de jeugdige vreemdeling, die niets bezat, officier. De plotselinge verdwijning van den effec- ten-handelaar Schouten heeft volgens een schrij ven uit Den Haag aan de N. Schied. Ct. veel gezinnen tot groote verslagenheid gebracht. Het zijn meestal duur gewonnen spaarpenningen, tot een bedrag van circa 80.000 gulden, die langs dezen, helaas, meer en meer gebruikelijken weg, den kleinen burger werden ontvreemd. Maar zoo vraagt men ook hier Wederom hoe komen de menschen er dan ook toe om gelden aan zul ke insoliede, hun meestal onbekende en reeds op dien grond wantrouwen inboezemende per sonen toe te vertrouwen Het geval van zulk een plotselinge verwijdering heeft zich in Den Haag reeds meermalen voorgedaan en nochtans hebben de beunhazen van den effectenhandel er hun crediet nog niet verloren, getuige weer dit nieuwe geval van oplichting op groote schaal. Schroom om zich tot de soliede kantoren te wenden, aan den anderen kant zucht naar groote winsten schijnen hun nog maar altijd in de fuik te doen loopen. Maar het meest zal er wel toe bijdragen de manier, waarop die fuik door de zwendelaars en gewetenlooze schurken wordt uit gezet. Zoo ontmoette ik een der slachtoffers van den nieuwen Haagsche effectenramp. De man deel de mij met nokkende stem mede, dat zijn laatste f 600 gevlogen waren, en uit het verdere gesprek bleek, tot mijn niet geringe bevreemding, dat het niet de eerste keer was, dat de man op die ma nier bedrogen was. Hij wilde er eerst niet goed voor uitkomen, hoe hij er dan toch wel toege komen was om zich zoo te laten beet nemen, maar op mijn aandringen, dat zijn voorbeeld al licht tot leering voor anderen zou kunnen strek ken, verhaalde hij mij het volgende Mijnheer zei hij ongeveer toen ik het geld in mijn la had liggen en er geen rente van trok, zei mijn vrouw„Frans, koop er een pa piertje voorIk had daar aanvankelijk geen ooren naar, omdat ik van de oneerlijke prak tijken der handelaars in die papieren juist weer zooveel leelijke noten in de krant had hooren kraken. Maar toen mijn neef, die er ook heeft, zei dat ik er volstrekt geen kwaad mee kon, als ik de stukken zelf bij mij hield en hem naar den koers liet kijken, besloot ik een solied papier te koopen, en ging met mijn geld op zak naar het kantoor van S. en Co. van wien mijn neef ook effecten had. De mijnheer op het kantoor had op dat oogen blik het door mij verlangde stuk niet voorhan den, maar vroeg, of ik een ander wilde hebben, dat ook zeer solide was. Op mijn stellige ver klaring, dat ik niets anders begeerde dan het door mij genoemde, vroeg hij, of ik dan over twee dagen terug wilde komen. Hij zou het dan inmiddels op de Beurs voor mij koopen. Met die afspraak nam ik natuurlijk genoegen en kwam een paar dagen later met mijn geld terug. Tot zijn groot leedwezen had de mijnheer van’t kan toor het stuk nog niet los kunnen krijgen voor den voordeeligen prijs, dien hij'op ’t oog had, en om mij nu dat voordeeltje niet te doen misloopen, vroeg hij of ik nog een paar dagen geduld zou willen hebben en mij intusschen tevreden stellen met een even solied papier. De man zei mij dit met zulk een eerlijk gezicht, dat ik bet mij aan geboden papier aannam in ruil voor de bank noten en onder de stellige verzekering, dat het uiterlijk over twee dagen tegen het door mij ver langde zou zijn ingewisseld. Ik zou dan gewaar schuwd worden. Werkelijk verscheen er reeds den volgenden dag iemand van het kantoor, wat mij zeer gerust stelde. Hij kwam mij echter het stuk niet brengen dat kon eerst den anderen dag, zooals afgespro ken was, los komen, doch nu had had hij het mij verkochte papier dringend noodig, omdat een zijner cliënten juist dien dag er naar gevraagd had. Meer denkende aan het stuk dat ik ver langd had, gaf ik in vertrouwen het effect, dat ik toch niet wilde hebben, aan den bediende van 8. en Co. over. Den volgenden dag hoorde ik van niets en toen ik den derden dag aan ’t kantoor kwam, kreeg ik de boodschap, dat mijn heer naar Amsterdam naar de Beurs was. Die ongerustheid en dat gedurig niet thuis zijn duurde drie dagen, tot eindelijk het gerucht zich in de stad verspreidde, dat de chef van het kantoor op de vlucht was. Ziedaar het verhaal. Ik bespaar de jeremiades. Gij kunt u die voorstellen. Moge dit voorbeeld wederom velen tot een nuttige les strekken om zich niet met den effecten-zwendel in te laten althans hunne spaarpenningen niet toe te ver- ADVERTENTIEFRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. 1 Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1