NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOESWARO EN WONSERADEEI. VOOR BUITENLAND. 1 BINNENLAND. 16 NOV. 1784-16 NOV. 1884. HERDENKING DONDERDAG 20 NOVEMBER. 1884. X Het T/ ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bolsward, 19 Nov. 1884. Heden avond ver gadert alhier de Gemeenteraad, om de volgende punten te behandelen 1. Verzoek van heeren Voogden van het Weeshuis om goed te keuren eene wijziging van bet reglement van dat gesticht. 2. Verzoek van den heer Directeur van het post- en telegraafkantoor qq. om het kantoor te vergrooten, met voorstel van Burgem. en Weth. 3. Adres van J. Bijlsma en de wed. E. Hem- penius tot ontheffing der restante som van f100 pacht der veemarktgelden over 1882. 4. Behandeling van het adres van bewoners buiten de Sneekerpoort om eene bestrating, met voorstel van Burgem. en Weth. 5. Behandeling van het voorstel van Burgem. en Weth. tot verkoop van gemeente-eigendommen. 6. Voorstel van Burgem. en Weth. tot het restaureeren van vijf landkaarten. 7. Aanbieding van voorstel en plan tot ver- grooting der Stadswaag. 8. Aanbieding van voorstel en plan tot afgra ving van het nog bestaande gedeelte Stadswal en tot demping van de daarnevens gelegen Stadsgracht. ’s Gravenhage, 17 Nov. De Vereenigde Zit ting van de beide Kamers der Staten-Generaal is hedenmiddag om 1 uur door Z. M. den Ko- ning met de volgende Troonrede geopend „Mijne Heeren! is Mij hoogst aangenaam de Vertegen- tueele herkiezing veertien dagen later. De leden van de beide Kamers, die niet verhinderd waren, zijn Maandagochtend te half- tien uur door Z. M. den Koning ter beëediging ontvangen. Allen waren in „costuum”, de mili taire leden van land- en zeemacht in de uniform aan hunnen rang verbonden. Alleen dr. Schaep- man was niet in „costuum”, maar in het zwart gekleed. De Koning was bij de opening der zitting in admiraals-uniform en werd op den weg van en naar het paleis op verschillende punten levendig toegejuicht. In zijn gevolg reden te paard de generaals van den Heijden en Pel. De menigte was niet zoo talrijk als gewoonlijk. vloed en de medewerking onzer maatschappij tot stand gekomen. Altijd was zij de baanbreek- ster, de wegbereidster voor zooveel dat tot heil des volks moest strekken. Het berhalingsonder- wijs, waarvan het volk ’t belang nog veel te weinig beseft, men heeft ’t aan haar te danken. Soms vestigde zij haar blik ook op de behoeften van meer gegoede standen en drong zoo b.v. met nadruk aan op [de oprichting van hoogere burgerscholen voor meisjes, maar dat waren uit zonderingen en daarvoor stelde zij haar geld middelen niet beschikbaar. Haar hoofddoel was en isbevordering der belangen van de minder bedeelden. De volksspaarbank, kunnen wij zeg gen, is door haar in het aanzijn geroepen. Hier en daar, gelijk in onze stad, mogen bijzondere personen, belangeloos daaraan haar zorgen wijden, de postspaarbank moge nu in een werkelijke be hoefte voorzien, bescheidenlij k moge zich onze maat schappij langzamerhand kunnen terug trekken, ieder onpartijdige zal erkennen, dat zij den stoot gegeven heeft en de talrijke spaarbanken van onze departementen, die sints vele j aren bestaan, zjjn daarvoor het onweersprekelijk bewijs. Onze eigene bloeiende volkszangschool, die zich zoo zeer verheugt in de genegenheid der burgerij, wat is zij anders dan eene instelling onzer maat schappij, die belang stelt in al wat liefelijk klinkt en welluidt Hoeveel degelijke en aangename lektuur hebben de bibliotheeken voor ouderen en jongeren, onder het volk verspreid en nauwe lijks opent zich een nieuwe weg om ontwik keling te bevorderen of onze maatschappij is ge reed om te steunen, te helpen, gelijk ter dezer stede bij het onderwijs in handenarbeid. Dat wj ook onze gezellige „Nutsavonden” hebben, waar de leden der departementen met hunne dames bij eenkomen, waar voordrachten in onrijm en rijm, ons nu eens ernstig stemmen en dan weer tot gulle vroolijkheid opwekken, is van algemeene bekendheid. Toch zijn deze, van hoeveel betee- kenis zij mogen wezen, nooit meer dan nevendoel. Hét hoofddoel is om voor het volk ten zegen te zijn en daarvoor worden dan ook de bijdragen der leden grootendeels besteed. Zoo staat dan onze maatschappij, na haar hon derdjarig bestaan nog altijd daar als een instel ling van groote beteekenis. Zij telt 332 depar tementen met 17000 leden, die jaarlijks f 85000, bijeenbrengen voor velerlei nuttige doeleinden. Zij kiest als zoodanig geen partij in den strijd onzer dagen op godsdienstig en staatkundig ge bied. Wij herinneren ons met blijdschap dat de twisting, die in den beginne bestond tusschen patriotten en prinsgezinden spoedig voor eensge zindheid plaats maakte, hoe de tegenstand eerst geboden door vele predikanten van de Neder- landsche hervormde kerk weldra veranderde in krachtige medewerking, hoe een katholiek priester, Petrus Schouten, pastoor te Oegst- geest, de schrijver bleek te zijn van het best gekeurde antwoord op de eerste prijsvraag die uitgeschreven werd en hoe jarenlang dui- zende mannen van allerlei richting met ons medewerkten. Ik acht het een treurig ver schijnsel dat in den laatsten tijd, calvinisten en katholieken, bijna allen, vrijwillig of gedwongen, hun lidmaatschap hebben opgezegd of niet meer toetreden. In naam van de vroomheid wordt de vloek der verdeeldheid gebracht ook hier waar gezegende samenwerking zou kunnen zijn. Wij zetten de deur wijd open, wij sluiten niemand uit, wij erkennen dat wij onze gebreken hebben, maar zijn ons bewust dat wij een goed doel na jagen en vragen met vrijmoedigheid om den steun van allen, die het welmeenen met ons volk. Met welgevallen zien wij terug op den feest avond die achter ons ligt. De koorzangen waren treffend schoon menig hartig en hartelijk en ernstig woord werd gesprokeneen uitstekende geest bezielde de vergadering en met ’t oog op de nieuwe eeuw die wij ingetreden zijn, zeggen wij met de woorden van een der liederen, die gezongen werden Wij werken op den grondslag voort Door Nieuwenhuis gelegd, Die taak is nog niet half volbracht, Hij eischt ons hart en onze kracht En tweedracht, die den arbeid stoort, Haar wordt een plaats ontzegd. M. E. van der MEULEN. rij 1885, verslagen ontvangen de mers gratis. telegraphie last not least op de kosten van het onderwijs. Voor dit laatste departement zou de bezuiniging niet minder dan 5,662,000 francs bedragen. Dat dit slechts geschieden kan ten koste van het gehalte van het onderwijs, kan door niemand, die met de bepalingen der nieuwe Belgische schoolwet bekend is, betwijfeld worden. Den Temps wordt uit Brussel gemeld, dat op 16 November, den verjaardag des Konings, er eene groote menigte om de Sainte-Gudule verzameld was, tijdens het Te-Deum er gehou den werd. De Koning woont nooit dezen dienst bijde Koningin en de graaf van Vlaanderen werden bij het verlaten der kerk met opmerke lijke stilte ontvangen. Ook wordt gemeld, dat koning Leopold het met zijne ministers oneens zou zijn betreffende het ontwerp der reserve van het actief leger, het ministerie zou nog willen wachten met het voor stellen dezer wet aan de Kamers. Frankrijk. De Tonkin-commissie in de Fransche Kamer blijft zich van mededeelingen onthouden. Een correspondent schrijft, dat men er in de couloirs van spreekt, een goede belooning uit te loven voor wie de rapporteurs weet aan te wijzen. Figaro vraagt„Ohé, Leroy 1 Heeft men Leroy gezien en beweert dat Ferry hem ergens opgesloten houdt om te verhinderen dat iemand hem te spreken krijgt. Een dergelijk voorbeeld van stilzwijgendheid der Regeering werd Donderdag aan het licht gebracht naar aanleiding der Madagascar-enquête. De heer de Lanessan deelde in de Kamer mede, dat de commissie zich van hare taak ontslagen achtte, aangezien de Minister Ferry geweigerd had haar eenige mededeeling te verstrekken. Het heldere koude weder heeft reeds een ge ringe afneming in het aantal cholera-gevallen te Parijs ten gevolge gehad indien het mocht aan houden, hoopt men de ziekte tot de wijken, waar zij thans woedt, te bepalen. De hospitalen, voor de cholera in gereedheid gebracht, kunnen 2000 zieken tegelijk opnemen. Aan het bed van iederen zieke in de hospitalen is een bericht geplaatst, den toestand van zijn gezin vermeldende, zoodat men ook de indirecte slachtoffers der ziekte kan bij staan. De westelijke helft van Parijs bleef tot heden geheel vrij. Onder de geneeswijzen, die in de verschillende hospitalen in praktijk gebracht worden, behooren in het hospitaal Tenon en Saint-Louis injectiën van ether onder de spierenin het hospitaal Saint-Antoine injectiën van kunstmatig serum (gedefibrineerd bloed welke ook reeds in het hospitaal Pharo te Marseille beproefd waren. In het hospitaal Saint-Louis werkt een reus achtig toestel, door den heer Lallier uitgedacht, tot het verbranden van al wat van de cholera- lijders afkomstig is. Het bestaat uit twee haarden boven elkaar, waartusschen eene ijzeren kuip met de smetstoffen, zoodat al de dampen, die aan de kokende massa ontsnappen, door den brandenden haard moeten gaan, alsvorens de buitenlucht te bereiken. De sterfgevallen der laatste dagen waren, vol gens den prefectZondag 69, Maandag 98, Dins dag 89, Woensdag 86; Donderdag 75, Vrijdag 56, Zaterdag 45. De Temps verneemt dat er Vrijdag jl. 187 cholera-gevallen te Londen voorgekomen zouden zijn. Heel geloofwaardig is dit bericht niet. Het stedelijk bestuur te Berlijn heeft, met het oog op het heerschen der cholera te Parijs, besloten een credriet van 150.00Ü mark aan te vragen ten behoeve van eenige op te richten in richtingen tot ontsmetting. Belgie. De Belgische minister Beernaert heeft aan de vertegenwoordiging een voorloopig overzicht van de begroeting voor 1885 overge legd. Daaruit blijktdat de ontvangsten op 319,561,190 francs zijn geraamd en de uitgaven op 319,355.185 francs, zoodat een batig saldo van ruim 200,000 francs zou overblijven. De regee ring heeft zich genoodzaakt gezien, de raming voor enkele posten van ontvangst veel lager te stellen, dan in het vorige jaar. Voor de op brengst van het gedistilleerd bedraagt dit ver schil ongeveer vier en een half millioen, voor de registratierechten 800,000 francs, voor de staats spoorwegen 1,800,000 francs en in het geheel bij na zeven millioen francs. Om de begroeting te doen sluiten, moest er dus heel wat worden be zuinigd, en wel op den dienst der staatsschuld, op de uitgaven voor spoorwegen, posterijen en Honderdjarig bestaan der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Ieder die in de laatste dagen en weken de dagbladen heeft ingezien, zal opgemerkt hebben, dat in tal van plaatsen in heel ons vaderland, op verschillende dagen, de herdenking heeft plaats gehad van het honderdjarig bestaan, der maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Reeds den 12den en 13den Augustus dezes jaars had dit plaats gehad op luisterrijke wijze in de al gemeene vergadering te Amsterdam gehouden. Dit laatste was zeer passend omdat toen afge vaardigden uit heel het land daar samenkomen. En verklaarbaar is het dat vele departementen den herdenkingsdag in verband brachten met plaatselijke toestanden. Andere echter en daar toe behoort ook dat onzer stad begrepen dat men de herdenking moest vieren op den jaardag zel- ven. Alzoo is ook geschied. Aan den avond van den 16den dezer vereenigden zich bijna alle leden van het Departement, alhier sints 84 jaren gevestigd, in de keurig versierde zalen der Sociëteit „de Doele” en vierden daar een waar dig feest, waarvan de gezelligheid niet weinig werd verhoogd door de tegenwoordigheid van een groot aantal dames. Met recht zong een koor van dames en heeren, onder leiding van den heer B. de Vries, der schare een welkom tegen, in deze woorden De jubeldag is aangebroken Van ’t bond, door Nieuwenhuis gesticht, De toorts, in kleinen kring ontstoken, Heeft gansch de Maatschappij verlicht. Het woord werd daad, de schepping macht, De plant een eik, in volle kracht. Aan d’ avond van een eeuw genaderd, Herdenken wij den heil’gen stond, Toen ’t zestal, in Edam vergaderd, Aan ’t heil der menschheid zich verbond De kluisters van den geest verbrak, En ’t machtwoord „licht voor allen” sprak. Daarom, opgegaan ten feest! ’t Geldt de glorié van den geest En zijn macht. Prijst en roemt, vereend van zin, Wat door reine menschenmin, Is tot stand gebracht. Met recht mag de lOOjarige maatschappij haar eeuwfeest vieren, met dankbaarheid terugzien op ’t geen door haar in dit lange tijdperk voor het Nederlandsche volk is tot stand gebracht. Zij is ontstaan uit „een teeder medelijden” dat velen gevoelden en waaraan enkelen uit drukking gaven, met de onkunde en zedeloos heid die heerschten onder het volk. „Dit bewoog eenigen om met ernst een middel uit te denken, door hetwelk (gepaard met den zegen des Aller- hoogsten en de ondersteuning onzer brave en edelmoedige landgenooten) deze onkunde en ze deloosheid of ten deele zou kunnen weggenomen, of ten minste verbeterd, en kennis en deugd aan gekweekt worden”. Zoo stond geschreven in eene circulaire die tegen het einde van 1784 in de republiek der Vereenigde Nederlanden werd verspreid, om toetreding te vragen tot een ge nootschap, dat de verbetering van het burger- en schoolwezen beoogde. Den 16den November van dat jaar was het genootschap opgericht te Edam door Jan Nieuwenhuyzen, doopsgezind predikant te Monnickendam, in wiens vrome ziel het denk beeld ’t eerst gerezen waszijn zoon Martinus, later geneesheer te Edam, toen nog student, die als secretaris optrad J. A. Hoekstra, doopsgezind leeraar te EdamJan Roos, opziender van ’s lands zegelJ. L. Loggen, luthersch predikant te Monnickendam en H. Bakker. Later is de zetel van het bestuur naar Am sterdam verplaatst, de naam van het genootschap is veranderd in dien, welken het tot heden draagt, maar met gerustheid kunnen wij zeggen, dat de maatschappij heel de eeuwlang is getrouw geble ven aan haar oorspronkelijk plan, dat zij haar roeping nooit heeft uit het oog verloren. Volks onderwijs, volksontwikkeling, volksbeschaving, volksveredeling, dat alles stond en staat in haar banier geschreven. Daaraan heeft zij hart en geest gewijd, daarvoor heeft zij schatten veil gehad. Voor het lager onderwijs, het kosteloos onderwijs der armen vooral, heeft zij immer met alle kracht geijverd. Dat dit onderwijs thans zoo algemeen is, zoo aan de behoeften van de breede schare van minvermogenden voldoet, wij mogen zeggen, dat heeft de natie te danken aan het „Nut”, ja, heel de wet van 1806 is onder den in- ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. woordigers van het Nederlandsche volk weder om Mijnen troon vergaderd te zien. Nadat ter oorzake van de wijziging van één artikel der Grondwet de ontbinding der beide Kamers van de Staten-Generaal noodig was geworden, hebben zoo spoedig mogelijk de verkiezingen voor de nieuwe Kamers plaats gehad. Bij die hande ling werd eene groote mate van belangstelling waargenomen, maar tevens kenmerkte zij zich door de zeer ordelijke uitvoering van de rechten der kiezers. Ik koester het vertrouwen dat, dank zij de ijverige samenwerking der gekozen afgevaardig den met Mijne Regeering,’s Lands belangen geen schade zullen lijden door de onvermijdelijke stoor nis, die de gewone parlementaire arbeid heeft ondergaan. In de eerste plaats wordt u het voorstel onder worpen, om de in de onlangs gesloten zitting aangenomen verandering der Grondwet te be krachtigen. Daarna zal de verzekering van den dienst van het volgende jaar voor Nederland en Oost- en West-Indië, aanspraak op uwe zorgen maken. Vele van de onderwerpen van wetgeving, die in deze zitting zullen worden overwogen, zijn U reeds bekend, of althans in uwe vorige bijeen komst aangekondigd. Zij zullen nog met enkele worden vermeerderd, waaronder een voorstel van wet, door de Grondwet voorgeschreven, tot re geling der voogdij van Mijne beminde Dochter. Onder aanroeping van Gods cnmisbaren zegen op Mijne en Uwe werkzaamheden, verklaar Ik deze buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend.” Een heer liet j.l. Vrijdagavond in het post kantoor te Amsterdam zijn portefeuille op de tafel liggen, die daar staat ten gerieve der be zoekers. Zij was verdwenen, toen hij eenige oogenblikken daarna naar zijn eigendom zag. De politie is van de zaak onderricht. Te Amsterdam zijn een paar politie-agenten ontslagen, omdat zij een inbraak hadden ver zonnen, teneinde voor het aanbrengen daarbij elk drie gulden te ontvangen. De eigenlijke uitvinder van de misdaad was een persoon, die pas uit de gevangenis was ont slagen en verlangde daar weder terug te keeren. Deze gebeurtenis pleit zeker tegen de agenten, nog meer tegen den gewaanden inbreker, die te lui is om te werken, maar allermeest tegen het moderne strafstelsel of althans de moderne in richting der gevangenissen, waar men het zoo aangenaam heeft, dat men zelfs zijne vrijheid ten offer brengt om daarin te worden opgenomen. Naar aanleiding van den nieuwen diefstal door een bankiersbediende ten nadeele van zijn patroon gepleegd, deelt het Handelsblad eene Engelsche gewoonte mede, die voor onze geld mannen een goede wenk mag worden beschouwd. Op de kantoren in Engeland krijgen de be dienden, meest op een onverwacht tijdstip, onge vraagd een paar weken vacantie. Het gevolg hiervan is, dat een ander hun taak moet ver richten en daardoor inzage krijgt in de boeken, door hun afwezigen collega bewerkt. Oneerlijk heden kunnen hierdoor aan het licht komen. In elk geval is het eene controle. Blijkbaar hebben de bankiers er het voordeel van ondervonden, anders zouden zij evenmin als hunne Nederland sche vakgenooten, hunnen bedienden vacanties opdringen. Geestig karakteriseert de Spectator den uit slag der verkiezingen door eene plaat, waarop de heeren Wintgens, Rutgers, Schimmelpenninck, Oorver Hooft, Keuchenius en Fabius geknield liggen en den zegen ontvangen van een geeste lijke en een predikant. Het onderschrift luidt Wie maar de geestlijkheid laat zorgen En op haar hoopt in ’t bangst gevaar, Is bij haar veilig en geborgen, Dien redt zij godlijk, wonderbaar. Onder den titel „Broederschap van antirevo lutionairen en Katholieken bij de stembus,” schrijft de Spectator Twee die woest elkaar verfoeien Zaten saam in vreê te broeien, Want zij broeiden op één ei, ’t Stinkend ei der Klerezij. Twisten stoken kan het best Wat gebroeid is uit dit nest. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Almelo daar de heer van Berckel zitting neemt voor het district Delft is bepaald op Vrijdag 28 November. Even- Zij, die zich wenschen te abonneren met 1 Janua- op deze courant met Raads- Bolsward en Wonseradeel, nog verschijnende num- Bolswardsche Courant L o VAN HET I.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1