NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «tSWABB EN WQNSEBAOEEE K No. 48. Drie en Twintigste Jaargang. 1884. VOOR B IT E N L AN D. BINNENLAND. DONDERDAG 27 NOVEMBER. I ft GELD. Jtii vinden. L. v. d. H. 1 I ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Zij, die zich wenschen te abonneren met 1 Janua- - ri r. - - s ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. rij 1885, op deze courant met Raads- verslagen Bolsward en Wonseradeel, ontvangen de nog verschijnende num mers gratis. De candidatuur van den heer van Alphen te Almelo wordt door de Nieuwe IJsselbode ge noemd „de uitkomst van een gemeenschappelijk overleg, waarbij politieke wijsheid heeft voorge zeten, en zooals het behoort, politieke kansre kening het hoogste woord heeft gevoerd.” De N. R. Ct. bevat thans een verklaring, waarin dat overleg heeft bestaan. Het dateert reeds van de laatste herstemming. Toen moet overeengekomen zijn, dat de anti-revolutionairen, die over ongeveer twee honderd stemmen te be schikken hebben, alle voor van Berckel zouden opkomen, onder voorwaarde dat hij te Delft ge kozen, voor dat district zitting zou nemen, en dat voor de nieuwe vrije stemming, die dan te Almelo noodig werd, de katholieken den heer van Alphen zouden steunen. Amsterdam wenscht haar asch- en vuilnis belten buiten den nieuwen aanbouw, naar de ge meente Sloten te verplaatsen. Daartoe is een terrein aangekocht. De Regeering heeft nu de hartstocht; zeer weinigen gebruiken u om den armen broeder wel te doen en vreugde en geluk in de hutten der ellende te stichten. Ge lukkig maakt uw bezit geen enkelen ster- v e 1 i n g en in de hand van velen zijt ge niet beter bewaard, dan het scherpe mes in de hand des kinds. Wie u echter geheel moet missen, is ten eenen- male ongelukkig, indien hij zich niet bevindt op een onbewoond eiland, waar gij, hooggeprezen geld, in uw eigenlijk en erbarmelijk niets terug zinkt, want daar wordt gij volkomen nutteloos. In de bevolkte wereld zijt gij wel is waar de alles beheerschende en bezielende Nero, de alles in beweging brengende drijfveer. Gij jaagt de schepen over de oceaan naar verre werelddeelen, gij knoopt de verst van elkander gelegene zaken aaneenom u werden oorlogen begonnen, slagen geleverd, omwentelingen verwekt. Om u ver moordt de mensch den mensch, om u worden grondbeginselen vergeten en aangenomenom u de hechtste familie- en vriendschapsbanden ver broken om u laat de trotsche prima-donna hare toonen hoorenom u waagt zelfs de koorddan ser zijn leven, om u kwelt zich de arme dag en nacht, en om uw verlies grijpt de ellendige spe ler naar kogel en strop. Moge u prijzen die u bezit cn versmaden die u moet ontberen, geen van beide is regt ge handeld. Gelukkig is slechts hij die juist zoo veel van u bezit om eerlijk door de wereld te komen, geenen bloedzuigenden woekeraar in handen te vallen, en zich aan geene vernede ringen te moeten blootstellen. Voor den verkwister is geldgebrek steeds een heilzaam werkende artsenij, daar hij door den overvloed maar al te dikwerf tot schande lijken overmoed wordt verleid, ofschoon deze overvloed een algemeen bekend, voortreffelijk surrogaat van wijsheid en verstand oplevert. Moge ieder toch zooveel van het geslagen me taal het zijne noemen, als hij redelijker wijze noodig heeft, in sommige gevallen nog een wei nig meer en in alle gevallen om nog wat mee te deelen zoo zal hij nimmer in verlegenheid geraken. noodige onteigening van een gedeelte der langs de Kostverlorenvaart gelegen kade, polder-eigen- dom, voorgedragen. De Standaard somt zes redenen op, waarom de heer Schimmelpenninck van der Oye niet de anti-revolutionaire candidaat voor Gorkum moet zijn. De vermakelijkste van alle is wel deze, dat de heer van der Oye juist de man is om be schikbaar te worden gehouden voor een twijfel achtig district. Ook wil De Standaard hem niet aanbevelen, ter wille van de vrijheid der kiesver- eenigingen, waarvoor zij zich bijzonder in de bres stelt Eenige ingezetenen van Amsterdam, begaan met den zooveel besproken nood der arbeidende klasse, hebben zich vereenigd tot eene commissie. De commissie gaat uit van de onderstelling, dat de tegenwoordige nood der arbeidende klasse ontstaan is door gebrek aan opgegeven werk. Zij wil daarom trachten door werkverschaffing leniging aan te brengen. Om tot dat doel te geraken, zal zij, bij ge- noegzamen steun, alle werklieden, die door boven genoemde oorzaak werkeloos zijn, uitnoodigen tot vervaardigen van een voorwerp van niet te grooten om vang en uitmuntende door bruikbaar heid of sierlijkheid. Die voorwerpen wenscht zij dan van de werk lieden te koopen en weder tegen den kostenden prijs aan particulieren, winkeliers of magazijn- houders te verkoopen. De visscherij te Paesens en Moddergat, die door de verschrikkelijke zeeramp van een paar jaren geleden zoo goed als vernietigd was, be gint zich, dank zij de krachtige hulp van zoo vele menschlievende landgenooten, van lieverlede weder te herstellen. Telde de vloot voor de ramp 22 schepen, thans is zij reeds tot een ge tal van 14 geklommen. De heer 8. Posthuma heeft voor de benoe ming tot directeur van het kranzinnigengesticht te Franeker bedankt. Tengevolge van een rukwind is Vrijdag te Leeuwarden op de Tweebaksmarkt het gouden oorijzer van een dienstbode in het water gewaaid. Alle moeiten om het op te visschen zijn tot nog toe vruchteloos geweest. Verleden week hadden te Havelte groote ongeregeldheden plaats. Eenige jongelieden, die met hunne meisjes van de Meppelsche kermis, de zoogenaamde Allerheiligen-Donderdag, terug keerden, geraakten in een herberg te Havelte in twist over een meisje. De ruzie liep zoo hoog, dat de twistenden elkander, bij gebrek aan an dere scherpe werktuigen, met jeneverglaasjes sneden. Hierdoor werd een van hen, zekere J. D. uit Uffelte, zoodanig in het aangezicht verwond, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Een der hoofdprijzen van de Amsterdamsche wereldtentoonstelling is getrokken door een in woonster van Knik, iemand afkomstig uit Gouda. De Nieuwe Goudasche Ct. deelt het volgende mede omtrent de manier, waarop de winster door de heeren, die met het afgeven der prijzen zijn be last, is behandeld. In gezelschap van een kenner wendde zij zich naar het gebouw, waarin de prijzen gedeponeerd zijn en werd om te beginnen gebracht voor een servies (de prijs bestaat uit een servies van vijf tienhonderd stuks kristallen voorwerpen met zil ver gemonteerd en opgegeven tot een waarde van 25000 francs), dat door den zaakkundige geoor deeld werd de werkelijke prijs niet te kunnen zijn. Ook een tweede stel dat aangeboden werd, kon niet als zoodanig aangemerkt worden, waarna eindelijk het werkelijke servies werd aangeboden. De heeren, die druk in het Fransch en daarna in het Engelsch conserveerden, boden nu f 3000 voor het lot aan, waarin door de belanghebbende geen genoegen werd genomen. Nu begon men uit een ander vaatje te tappen en onderzocht het lot met eene loup, waarop de verklaring volgde, dat het lot niet echt was, daar het echte nommer zich te Parijs bevond. Veel praten hielp niet en de eigenaar van het lot wendde zich dus tot de politie, welke met de toedracht der zaak werd in kennis gesteld, terwijl het lot bij haar werd ge deponeerd. Te Wageningen eischt eene politie-verorde- ning dat alle slijters en herbergiers die „ver gunning” hebben, een lichtje moeten plaatsen boven de deur aan de straat. Sommigen komen die bepaling getrouw na wel geleek soms hun lichtje op een „gloeienden spijker”, maar toch zij voldeden aan de ver ordening. Een enkele, de heer H. J. P., bleef echter steeds weigeren, voorgevende dat zijn winkel, al was het ook niet boven de voordeur, voldoende verlicht is. Circa 90 proces-verbalen werden tegen den heer P. opgemaakt, die steeds onwillig bleef voor de vermaningen der politie. De kantonrechter te Wageningen heeft nu in deze ook uitspraak gedaan en den heer P. vrij gesproken. Met belangstelling werd deze uit spraak verbeid en een gevolg er van zal zeker zijn, dat eerlang ook bij de andere houders van vergunning de bespottelijke „nachtlichtjes” zul len verdwijnen. Duitschland. In het geheele Duitsche Rijk zullen van wege de Regeering werk- of infor- matie-bureau’s voor patroons en werklieden wor den opgericht. Het hoofdbestuur van het cen traal verbond van Duitsche industrieelen is uit- genoodigd dienaangaande advies uit te brengen. De Minister van Koophandel zegt, dat belang hebbenden in verschillende takken van nijverheid eene officieele regeling verlangen, waardoor werkgevers altoos zouden weten, waar zij de noo dige werklieden kunnen verkrijgen, en de werk lieden zouden kunnen vernemen, waar zij arbeid kunnen vinden. Hiertoe werd voorgesteld, van Regeeringswege zulke informatiebureau’s op te richten, die maar dat zegt de Minister na tuurlijk niet de werklieden direct afhankelijk van de Regeering zouden maken. De Duitsche Rijksdag heeft met 261 van de 333 stemmen den heer von Wedell-Piesdorff der conservatieve partij tot zijn voorzitter gekozen. De heeren Frankenstein van de centrum-partij en Hoffmann der liberale werden bij acclamatie tot onder-voorzitters herkozen. Frankrijk. De volgende bijzonderheden worden vermeld omtrent de botsing van den sneltrein tusschen Parijs en Weenen. op het tra ject Stuttgart-FrankfortDe trein kwam tenge volge van een verkeerden wisselstand in de na bijheid van Bietingheim bij Stuttgart in botsing met een paar rangeerende goederenwagens, waar door twee postwagens van den personentrein derailleerden. Door den schok viel een der petroleumlampen naar omlaag en de brandende petroleum verspreidde zich zoo snel, vooral over den grond, dat de vier in den wagen zijnde postbeambten nog slechts door het in allerijl stukslaan der ramen hun leven konden redden. Een hunner werd daarbij tamelijk ernstig ge kwetst. Verdere persoonlijke rampen kwamen er niet bij voor, doch al wat de postwagens be vatten, ongeveer 600 gewone en 90 aangetee- kende pakketten, zijn geheel verbrand. In de laatsten bevonden zich groote sommen geld, in goud, zilver of papier, en vele gouden en andere sieraden, producten der beroemde Wurtemberg- sche goudindustrie. De schade is nog niet nauw keurig bekend, doch wordt op ongeveer twee millioen mark geschat. De geheele mail voor Noord-Duitschland ging verloren en daarbij de geheele oplaag der laatste aflevering van „Ueber Land und Meer” en van andere periodieke wer ken. De Fransche Regeering heeft van generaal Brière d’Isle een officieel bericht omtrent het ge vecht op 19 dezer te Duoc ontvangen. De Zwartvlag gen versterkt door Chineesche troepen uit Yunnan, hadden eenige verschansingen bezet, uit welke zij achtereenvolgens verdreven werden. De vij and vluchtte noordwaarts en westwaarts. De kanonneerboot Revolver werd op 16 dezer door de Chineezen aangevallen. Zij had twee dooden en drie gekwetsten, doch het gevecht eindigde met de nederlaag der Chineezen. Generaal Brière verzekert dat de vijand de vallei van Songkai heeft ontruimd. Van andere punten aan de grens viel er geen nieuws te melden. Eene dépêche uit Hanoi aan het agentschap Havas zegt, dat de Franschen in ’t geheel 10 man aan dooden, onder welke een luitenant, en 25 man aan gekwetsten verloren. Admiraal Courbet bericht, dat een detache ment zijner troepen, sterk 400 man, de Chineesche werken op den weg van Kelong naar Tamsoeï heeft vernield. De Fransche Regeering heeft de beslissing omtrent het vaststellen van het cijfer, waarmede het invoerrecht op buitenlandsch vee zal worden verhoogd, verdaagd. Te Parijs heeft eene bijeenkomst plaats gehad van werklieden, die geen werk kunnen vinden. Men schatte het aantal opgekomenen op 5000. Na eenige zeer heftige redevoeringen is besloten, eene monstermeeting in de open lucht te houden, op eene nader te bepalen plaats. Bij het uiteengaan der vergadering werden eenige opgewonden werklieden handgemeen met de politie, die 30 hunner arresteerden. Spanje. De Madridsche studenten hebbe^i den nieuwen rector der hoogeschool uitgefloten. Dientengevolge is de Spaansche Regeering over gegaan tot het sluiten dier inrichting. De mani festation op straat zijn door de studenten voort gezet en de politie heeft met de blanke sabel de orde moeten herstellen. Vijf dagbladen worden vervolgd wegens arti kelen, die zij over de ongeregeldheden hebben gegeven. Denemarken. In Denemarken waar het Ministerie niet in overeenstemming is met de meerderheid der volksvertegenwoordiging, is de Tweede Kamer overgegaan tot werkstaking. L.l. Woensdag heeft zij met 68 tegen 13 stemmen besloten, geen voorstel der Regeering meer in behandeling te nemen zoolang het Ministerie- Estrup bestaat. Toen nu den volgenden dag het Regeeringsontwerp der werkliedenverzekering aan de orde kwam, werd dit stuk dan ook ter zijde gelegd, en nadat de Minister-president Estrup hier tegen had geprotesteerd, werd de vergadering door den voorzitter tot nadere bij- eenroeping gesloten. Het spreekt van zelf, dat men in eene niet geringe spanning het antwoord te gemoet ziet op de vraagwat nu Zal de kamer voor de zesde maal worden ontbonden, of zal de Koning een ander Ministerie benoemen Intusschen valt er niet aan te twijfelen, dat wanneer ër alweder nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven, de oppositiepartij in dezelfde, zoo niet weder in eene hoogere mate zal zegevieren. De benoeming van een nieuw Ministerie uit dezelfde partij als het tegenwoordige zou niets baten, ja zelfs een zoo veel te heftiger strijd uitlokken. Eene wijziging in het Kabinet en een daarop gegrond compro mis met de Kamer schijnt ook al onmogeljjk. Een Ministerie uit de linkerzijde zou het eenige middel zijn om weder een regelmatigen parlemen tairen toestand te verkrijgen. Maar op zulk een Ministerie bestaat er nog geen vooruitzicht. Een strijd tusschen het Zwitsersche Kanton naal Bestuur van Tessin en het Gem.-bestuur van Lugano heeft een komisch naspel verkregen. Het Kantonnaal Bestuur heeft toegegeven aan een eisch der Bondsregeering, om niet slechts eene gedane inbeslagneming van gemeentelijk eigendom in te trekken, maar ook den daarop gevolgden verkoop te vernietigen en den koop prijs terug te betalen. Doch wat is nu het ge val Het stuk grond is in openbare veiling voor 3100 francs verkocht aan een ingezetene, die nu weigert, het door hem gekochte voor dien prijs terug te geven en daarvoor niet minder dan 25.000 francs eischt. Hij is een bekwaam advocaat, die wel weet hoever hij kan gaan, en daar hij onmogelijk tot de teruggave kan worden gedwongen, laat het zich aanzien, dat het Kan tonnaal Bestuur in alle geval een aardig som metje zal moeten bijpassen. O, geld, almagtig geld, hoe zijt ge toch even zoo begeerlijk als verafschuwenswaardig, even zaligend als verdervend 1 Met verrukking noe men millioenen uwen naam, en even zoo velen verwenschen u tot in den afgrond der hel. Geld roept de christelijke jood, zoowel als de joodsche christen. Geld! roept de gevierde kun stenaar evenals de verachte karreman. Geld roepen de kinderen op den Nieuwjaarsdag bij al hunne wenschen. Geldde struikroover met overgehaalde pistool. Geldroepen uit éénen mond schrijver en uitgever, drukker, zetter, pa- pierfabriekant, boekbinder, en de koopman in misdruk. Geld roept de arts geaccompagneerd door den apotheker, den lijkbezorger en dood graver. Geldde maitresse met den modehan- delaar, de juwelier, den kleermaker, den doctor en hospitaalmeestergeldde brandschattende veldheer in ’s vijands landgeldroept de stu dent, de professor, de rector, de pedel, de op passer geldde tooneelbureaulist en de jongen in de koffijkamer; geld! de ambtenaar, bij het einde van zijn tractementskwartaalgeld, de huisvrouw bij de inspectie van keuken en kel der geld de lachende erfgenaam in rouwgewaad; geld de diaken met zijn staartzakje in de kerk; geldis de zegekreet van den millionair; geld roept met zuchten en stenen de bekommerde huisvader in den wintergeldroept de lieve gerechtigheid met haar kategorischen imperatief op den achtergrond; geld de uitgehongerde bede laar. Geld maar wie onder de zon roept uwen naam niet uit, o geld Zelfs van achter de schijnbare onbaatzuchtigheid kijkt altijd en eeuwig de holle hand uitWie erkent niet uwe opperheerschappij en wat hebben we niet al aan u te danken, geld, heerlijk geld Gij producten der kunst, gij gedrukte ontboe zemingen van het vernuft, van luim en satyre, gij leesbibliotheeken, gij openlijke gedenkteeke- nen en praalgebouwen, gij alles verhelderende gasverlichting, gij zwaarlijvige, geleerde en on geleerde werken, gij elegante jaarboekjes en gij honderdduizend dingen, wier namen gemakkelijk de papierruimte van eenen geheelen jaargang der Staatscourant zouden vullen. Waar waart gij Als nooit geboren embryones zoudt ge sluime ren in den eeuwigen nacht der idieën, had niet de almagtige bekoorlijkheid des gelds u in het aanzijn geroepen. En voor welke gedaanteverwisselingen, liefe lijk geld zijt ge niet geschiktHoezeer veran dert ge toch in de handen van den gelukkigen sterveling, die uwe waarde zoo zeer op prijs weet te stellen, dat hij al het andere, ook de deugd, daar boven vergeet te schatten, zijne eigene waarde uitgezonderd. Uit bijeengeschraapte, morsige centen, worden vijfjes, blanke guldens, schitterende goudstukken en eindelijk zelfs papiertjes, landgoederen en adelbrieven. En hoe vreeselijk wreekt gij u dikwijls aan degenen, die de deugden en maatschappelijke betrekkingen hooger schatten dan u en u zelfs durven minachten. De staatspapieren worden vice versa tot wisselagenten en worden riiksdaalders, guldens, dubbeltjes, centende centen eindelijk tot het groote niets waaruit de wereld geschapen is, tot het resultaat van hooggewichtige beraadsla gingen, tot het einde van alle aardsche dingen Hoezeer gij, vriendelijk geld, des menschen hart somwijlen verblijdt, toch behoort ge tot het rijk der duisternis en zijt ge van eene demonische natuur. Uit diepe, donkere groeven wordt de grondstof voor u, door den bleeken bergwerker aan de kobolden en gnomen ontnomen die haar onder zweet en moeite het daglicht doet aanschouwen. Gezuiverd en gelouterd door de magt des vuurs en na tallooze slagen en drukken, verkrijgt ge eindelijk onder hamer en stempel uwe ronde ge daante, alvermogend goud, begint ge uwen omloop uit den eenen zak in den anderen en bereidt hier en daar voor korten tijd lust en vreugde, meest al echter schade en verderf, en niet zelden ver twijfeling, want zoo willen het uwe onderaard- sche peten, de gnomen en kobolden. Gij zijt trotsch en duldt hoegenaamd geen minachting, en op een geduchte wijze weet ge hem te kastijden, die u niet eert, maar met hoon bejegent. Desniettemin is het een merkwaardig verschijnsel, dat velen u vervloeken, en toch zoo vurig begeeren, u verwenschen, en toch wederom voor u, als voor hunnen afgod, aanbiddend ne- derknielen. De een beschouwt u als een middel, de andere als doelvelen ook als sleutel tot amb ten en waardigheden, tot de genoegens des levens en bevrediging van menigen dollen sa Bolswardsche Courant, l

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1