NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SN W<MSSSftA»SSa I i No. 50. Drie en Twintigste Jaargang. 1884. ONZE BESTEMMING. IMS VOOR BINNENLAND. B U I I E N L A N D. KORT VERSLAG DONDERDAG 11 DECEMBER. ft ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ged. Staten, houdende goed- van den Stadspaardenstal. reeds in het gezin een 'hooger ik, een nog hoo- ger in het volk, het hoogste in het menschdom, waarvan de bestemming is vrede, eendracht en geluk. van een aandeel der geldleening laten opvangen „Men laat ze het antwoord, vangen”, gen. Zij, die zich wenschen te abonneren met 1 Janua ry 1885, op deze courant met Raads- verslagen Bolsward en Wonseradeel, ontvangen de nog verschijnende num mers gratis. ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Een heer, die op den Nieuwendijk te Am sterdam een kwajongen nazette, liep bij het om gaan van een hoek een bejaard man, die een emmer heet water droeg, omver. Deze werd daardoor deerlijk aan den hals en het gelaat ge wond. In eene tapperij op den hoek van de Kapelsteeg werd hij verzorgd. Met den sneltrein, die te halftien van Hil versum naar Amsterdam vertrekt, was Zaterdag bijna een ongeluk gebeurd. Het onderstel van een personenwagen was gebroken. De reizigers bemerkten dat er iets gaande was aan het hevige schokken, ’t welk te Weesp zoo groot was, dat een hunner door roepen en wuiven de attentie van den stationschef trachtte te trekken. Dit gelukte de trein stopte en de wagen bleef achter. Aan aardige, geestige St. Nikolaas-surprises heeft het natuurlijk Vrijdag en Zaterdag in den Haag niet ontbroken, doch helaasook niet aan wreede en laaghartige. Zóó ontving een echtpaar in een der mindere buurten, dat door de natuur reeds niet met gave was bedeeld, een groot pak, dat bij het open maken bleek te bevatten een kinderljjkkist, met schroeven gesloten. Doodelijk verschrikt bij het gezicht van de kist, kreeg de vrouw bijna een zenuwtoeval en toen de buren, door het geschreeuw opmerkzaam gemaakt, bin nentraden en de kist geopend hadden, bleek haar inhoud te bestaan uit vuil en uit spotrijmen op de ongelukkige positie en gestalte van het echt paar. Naar de Maasbode meldt, heeft zich eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt de oprichting van een gesticht voor Roomsch Katho lieke krankzinnigen. Het zal ergens in het aarts bisdom van Utrecht verrijzen. De Wag. C. deelt het volgende mede Woensdag jl. schrikte een paard, bespannen voor een karretje, waarin een vrijer en vrijster zaten. Door den lichten bouw van het voertuig geraakte de vrijer ongedeerd op straat en de vrijster boven op het paard, in welke positie zij een eindweegs den rit medemaakte. Spoedig toegeschoten hulp voorkwam verdere onheilen. Het bestuur van het Nederlandsche Schaat- senrijdersbond heeft, naar het Utr. Dagbl. ver neemt, een schrijven ontvangen uit Christiania van Axel Paulsen, „World Champion Speed and Figure Skater”, waarin hij, aangezien hij nog nooit tegen Hollanders gereden heeft en dit zijn hoogste wensch is, iedereen uitdaagt voor een match van 100 p. st. (f 1200) over welken afstand ook, van 3 tot 100 Èngelsche mijlen (5 tot 161 kilometer), te Christiania, of waar ook. Het bestuur stelt zich ter beschikking, om, wanneer een van onze schaatsenrijders deze uit daging aanneemt, daarvan aan Paulsen kennis te geven. Zooals wordt medegedeeld heeft de boot op Oldeboorn verleden Zaterdagmiddag een schuit, beladen met kleimodder, op het Deel bij Twee- huis, zoodanig aangevaren, dat het vaartuig kort daarna zonk. Eenige dagen vroeger had een dergelijke aanvaring nabij de Welle plaats gehad. De stoombooten, die op de vaarwaters de meer dere zijn, mogen op onze binnenwateren wel be stuurd worden door voorzichtige en bezadigde mannen. Om toch onze kleinere vaartuigen in den grond te boren is geene kunst. Ons is toegezonden, ten einde de opmerk zaamheid onzer lezers er op te vestigen, het proefnummer van de Vlaamsche Bakkersgazet. ’t Nieuwe blad verschijnt te Antwerpen, Kei zerstraat 47. Alles wat op het bakkersbedrijf betrekking heeft ook de graan- en meelhan- del zal er in worden behandeld. ’t Verschijnt èn in ’t Fransch èn in ’t Vlaamsch. Eene zonderlinge geschiedenis brengt thans in de Drentsche gemeente Odoorn vele gemoe deren in beweging en zweeft op veler tongen. De vreemde zaak, waarvan de juistheid moeie- lijk is aan te toonen, is ongeveer deze. Een persoon, timmermansgezel te Odoorn, deed dezer dagen eene avondwandeling van zijn woonplaats naar Eksloo. Op zijn eenzaam pad, waar hij geene andere afwisseling vond, dan een klein dennenboschje, eenig kreupelhout en dan weder de vale heide, verneemt hij eensklaps eenig ge luid, dat de aanwezigheid van een menschelijk wezen verried. Niets op zijn roepstem verne mende, vervolgt hij zijn pad, doch ontdekt, een weinig verder gaande, een menschelijk wezen, dat in ruime mate Oostindisch doof scheen te zijn. Misschien wel dat de timmerman met min der juistheid het vreemde verschijnsel opnam, dan hij naar „loodrecht en winkel” zoude ver nomen hebben bij zijn arbeid. Ook anderen vernamen iets van de aanwezig heid van een verdwaalde, wanneer zij bij dag of avond genoemden zandweg passeerden. Teneinde het raadsel voor goed op te lossen, heeft zoo men zegt, eene deputatie uit O. aan het bosch een avondbezoek gebracht, waarbij vuurwapenen deel van het gezelschap uitmaaktenalsof er eene kleine drijfjacht zou worden gehouden. Doch hier moet eene der schutters voor spook gespeeld hebben, die de aanwezigen vol angst op de vlucht dreef en verder leidde het bezoek tot geen re sultaat. ’t Vreemde van ’t geval werd een weinig op- gehelderd, toen zich een vrouwspersoon bij een knollenplukker op de esch vervoegde om knollen. Een of twee dagen later is eene zwervelinge, oud pl. m. 15 a 16 en bij sommigen in de gemeente De mensch is bestemd, het leven ran natuur en rede als een gemeenschappelijk leven te vor men en het door het harmonisch wederkeerig spel der lichamelijke en geestelijke levenskiachten in gemeenschappelijke werken te gebruken. De hoogste waardigheid van den persoonlijken mensch is, als het vrije deel des geheelen meischdoms te leven. Mensch en menschdom kunmu slechts in en door elkander, in gelijkmatigen bestendi gen vooruitgang hunne bestemming bereken. Dat de geest de hoogste wet der red», d. i. der vrije vorming volgens eeuwige ideeën als zijn algemeenen levensvorm erkent en net ge- reinigden wil alles naar die wet in overeenstem ming met God, rede en natuur, volgens zijr eigen persoonlijk ideaal opvat en vormt, ziedaar de deugd des geestes, het zedelijk gevoel, de schoon heid. Zedelijke volmaking kan de mensch slechts door zelfbewust streven verkrijgen, daarommoet haar zijn aandenken met een zekere mate van kunstvaardige opmerkzaamheid gedurende zijn gansche leven gewijd zijn. Alle menschen moeten één bond van deugd sluiten, die tot hunne verbroedering noodig is en eenheid, overeenstemming, sterkte en schoonteid voor alle menschelijke krachten bereidt. Inden bond vindt het individu de uiterlijke voorwaaide voor zijn eigen zedelijk leven, hij ruimt de hn- derpalen van de deugd weg en vernietigt ie prikkels tot zonde en misdrijf. Alle wezens deelin met elkander de goddelijke taak om elk in zip kring en op zijne wijze het recht tot waarhed te maken, daarheen zijn arbeid te richten, da- allen en een iegelijk ten volle recht geschiede en aller leven alzoo worde tot een harmonisch deel van het ééne rechtsleven. De individuën zijn gehouden, volgens hunne eigene levenswetten, op met de natuur strookende wijze alle rechts verhoudingen te vormen, deugdzaam in zedelijk gehalte en schoonheid. Hunne inrichting is een wezenlijk bestanddeel der menschelijke bestem ming. Gelijk het recht zelf zich over het gansche leven der menschheid uitstrekt, zoo is ook de verwerkelijking van het recht alleen het werk der maatschappelijk verbondene menschheid. De ware, van zijn innerlijk wezen ten volle zich bewuste mensch erkent alle dingen in iede- ren trek huns levens als leden van het ééne grondlevenals zoodanig heeft hij ook alle din gen liefzijn open gemoed is even innig op het eeuwige als op het individueele leven gericht, zoowel op hetgeen in allen tijd blijft, als op hetgeen in den tijd het eeuwige openbaart. Het gansche menschdom moet zich verder tot een bond van ontwikkeling en beschaving ver- eenigen, om zich, bij het individu beginnende, in al zijne leden vrij, wijs en kunstvol, als één wezen te volmaken. De krachten van den mensch moeten zoo worden govormd en geleid, zoo over eenkomstig zijn idee geoefend, dat zij alle wer ken, in zijne bestemming opgesloten, vermogen te volbrengen. Gelijk eenheid, verscheidenheid en overeenstemming de grondvormen zijn van het gebouw der wereld, zoo moeten ook de mensch en het menschdom worden gevormd als een ondeelbaar geheel, lichaam en geest met de zelfde zorgvuldigheid, opdat in een schoon, ge zond lichaam eene gezonde schoone ziel moge wonen. Lichaam en geest moeten naar alle kanten, volgens de eeuwige wereldvormen der innerlijke zedelijke volmaking, der gerechtigheid, innigheid en schoonheid, regelmatig en gelijk vormig worden ontwikkeld. In iederen mensch ligt het kenmerkende der menschelijke natuur, en het persoonlijk leven van allen volgt en ge hoorzaamt aan dezelfde wetten. Deze algemeen menschelijke wetten behooren door de kunst der opvoedende beschaving tot aller bewustzijn te worden gebracht, opdat de wil daaraan gehoor zame en het geheele individueele leven volge. Deze wetten gelasten, dat alle opvoeding de zedelijke vrijheid niet alleen niet kwetse, maar haar ook opwekke en versterke, dat zij de zelf standigheid prikkele en de kracht van den jeugdigen mensch zoo besture, dat hij zelf ze leere te beheerschen en zoo spoedig mogelijk meerderjarig geworden, vrij, zelfstandig en waar lijk beminnenswaardig worde. Slechts daardoor, dat het menschdom als menschdom de oneindige plichten der deugd, der regtvaardigheid, der wetenschap, der kracht en menschenvorming krachtig aanvat, slechts daar door, dat het een bond van deugd, een staat, een bond van schoonheid, een bond van weten schap, kunst en menschenvorming is, worden de menschen bekwaam zich tot een gezin Gods op aarde te verheffen en zoo de hoogste schoonheid en waardigheid te ontvangen. Het menschdom omvat iederen mensch persoonlijk als een orga nisch geordend lichaam zijne leden, het omvat allen met gelijke rechtvaardigheid, liefde en zorg vuldigheid het biedt aan allen de volledige, vei lige voorwaarden voor ware zelfvolmaking en veelzijdig gezellig verkeer. Ieder individu vindt Punten van Behandeling. 1. Uitslag aanbesteding bestrating buiten de v.m. Sneekerpoort. Notificatie. 2. Resolutie van keuring tot verkoop Notificatie. 3. Als boven, houdende goedkeuring der ge meente- en schutterij begroeting over 1885. Notificatie. 4. Missive van Gedep. Staten omtrent den voorgenomen verkoop van de Exmorrazijl c.a. Notificatie. Voorstel tot verkoop ingetrokken. 5. Nadere mededeelingen van Burgem. en Weth. omtrent de vijf landkaarten. Notificatie. Voorstel tot verkoop ingetrokken. 6. Aanbieding van aanbevelingen voor perio dieke aftredingen in verschillende colleges, als a. Voogd van het algemeen stadsarmenhuis, geen aanbeveling ingekomen (de heer H. J. van den Oever treedt af.) b. Lid der plaatselijke schoolcommissie, de heeren J. H. Kingma aftr. lid, K. van Ringh en K. Plantinga. c. Bestuurders der stadswerkinrichting, de heeren J. E. Nauta aftr. lid en H. O. Banning. d. Bestuurders der stadsspaarkas, P. J. Fen- nema aftr. lid en P. H. Kingma. Ter visie gelegen. 7. Rapport van de Commissie tot herziening der verordeningen op de marktgelden. Ter visie gelegen. 8. Uitloting groot f 12000. Getrokken no. 11. 9. Voorstel van B. en W. omtrent het school geld der opgeheven Fransche school voor meisjes. Aangenomen vrijstelling te verleenen. 10. Nader voorstel van B. en W. inzake het afgraven van het Bolwerk enz. vanaf de Sneeker tot de v.m. St. Janspoort. Gesteld in handen eener commissie. 11. Adres van de onderwijzers A. Brassen en A. van Albada om hunne overplaatsing naar de Burger- en Tusschenschool te doen bestendigen met advies van B. en W. Goedgekeurd. plaats. Op de straat werd geene manifestatie gehouden. Uit Weenen wordt bericht, dat de bekende pianist Hans von Bülow daar Maandagavond bij een concert door zijn willekeurige handelingen eene groote opschudding heeft veroorzaakt, gelijk voor eenige maanden in de groote opera te Ber lijn. Het tweede concert, door hem aangekondigd werd door een talrijk publiek bijgewoond, o. a. door de aartshertogin Valerie, den aartshertog Karl Ludwig, den hertog Theodor van Beieren en de keur van den Weener adel. Op het pro gramma stond o. a.„Beethoven’s Ouverture Eg- mont”. Toen aan dit nommer de beurt kwam, trad van B. naar voren, haalde een nommer van het „Fremdenblatt'' uit den zak en zeide op half- toornigen, half-ironischen toon, dat in dat blad op afkeurende manier was gesproken over de wijze waarop hij den vorigen keer die Ouverture had voorgedragen, en daar hij niet wederom schande wilde aandoen aan de nagedachtenis van den beroemden componist, zou het orkest dat nom mer overslaan en nu tot de Academische „Ouver ture” van den Oostenrijker Brahms overgaan. Het publiek kwam luide op tegen die veran dering en eischte de „Egmont-ouverture”, waar aan v. B. na lang aarzelen voldeed. Maar na afloop trok hij zijn overjas aan en verklaarde, dat hij te vermoeid was om verder te spelen en het orkest eveneens De toehoorders moesten vertrekken, natuurlijk alles behalve tevreden over de houding van den prikkelbaren kunstenaar. Twee Londensche geneesheeren, die door zekere mevrouw Weldan beschuldigd waren van met de wet strijdige medewerking om haar in een krankzinnigengesticht te doen plaatsen, zijn door de rechtbank te Londen veroordeeld tot eene schadevergoeding van 3000 en 1500 pd. st. Te Port-Elizabeth is de burgemeester in den gemeenteraad er over aangevallen, dat hij op Zondag de varkens, die op straat losliepen, had en in den stercuswagen zetten, alleen op Zondag losloopen”, was „en dit is dus de dag om ze te Die opheldering gaf echter geen genoe- Er werd gevraagd of een varken meer aanstoot gaf op Zondag dan in de weeken toen bet bleek dat het varkensvangen op Zondag niet bij het stadsreglement verboden was, zeide een der leden, dat hij dan althans verzocht dat men met den varkenswagen de Wesleyaansche kerk niet zou voorbijrijden, terwijl een ander ver klaarde, dat, als alle bewoners evenals hij trouw ter kerk gingen, zij het niet zien zouden als er varkens in hun tuinen kwamen. Buitendien was het wreedaardig tegen de varkens, om hen op Zondag van hun vrijheid te berooven. Een be sluit in de zaak werd niet genomen. VAN de vergadering ZDZETST ZRZAZAZD ZDZEIR Gemeente Bolsward op DINGSDAG den 9 December 1884, ’s avonds 7 uur. Duitschland. Het begint er voor het bij den Duitschen Rijksdag aanhangige ontwerp, betref fende het verleenen van subsidie aan Transatlan tische stoomvaartlijnen, inderdaad slecht uit te zien. De commissie van rapporteurs is zoodanig samengesteld, dat er van haar geen gunstig advies kan worden verwacht. Zij bestaat namelijk uit 6 leden van het centrum, 4 vrijzinnigen, 2 socia listen, 3 nationaal-liberalen, 4 conservatieven en 2 vrije conservatieven. Onder die 21 leden be hooren er slechts 9 tot de voorstanders van het plan. Uit de tegenstanders is een voorzitter, een ondervoorzitter en een secretaris benoemd. Zaterdag heeft de commissie der Congo-confe- rentie beraadslaagd over het rapport der sub commissie voor de akte betreffende de vrije scheep vaart op de Congo. Het rapport der subcom missie behelst de volgende voorstellen De scheepvaart op de Congo en hare nevenrivieren, evenals het verkeer op de later te bouwen zij- kanalen en spoorwegen, zal vrij zijn. Slechts ter bestrijding van kosten in ’t belang van scheepvaart en verkeer mogen rechten geheven worden. Wordt mettertijd een spoorweg noodig geacht van Stanley-Pool naar het benedengedeelte van de Congo, om de watervallen te vermijden, dan wordt het bouwen van dien weg opgedragen aan die Mogendheid, welke ligt aan den oever der water vallen. Die Mogendheid kan het bouwen van den spoorweg opdragen aan eene maatschappij. Eene internationale commissie, die dan zou wor den benoemd, zou voor bet bouwen van den spoor weg eene leening kunnen sluiten, onder goedkeu ring van de Regeeringen, welke in de commissie vertegenwoordigd zijn. Vanwege de internationale commissie wordt aan den mond van de Congo eene, quarantaine-plaats gemaakt. Voor de nale ving van deze akte waakt de internationale com missie. Verder behelst het rapport der subcom missie o. a. voorstellen van Duitschland en Bel gië over de onzijdigheid van de Congo en hare zijtakken. Amerika behield zich nog voor, een voorstel in te dienen ter onzijdigverklaring van het gansche Congo-gebied. Engeland. De beide Huizen van het En- gelsche Parlement zijn Zaterdag, nadat de wet tot hervorming van het kiesrecht door de Ko ningin is goedgekeurd, uiteengegaan tot 19 Fe bruari. Aan de Standard wordt uit Kimberley gemeld, dat de Ministers der Kaapkolonie aldaar uit het Goosenland zijn aangekomen. Eene opgewonden volksmenigte omsingelde het hotel, waar de Mi- listers waren afgestapt, jouwde hen uit en ver brande hunne portretten. De Ministers vertrok- len des nachts naar Kaapstad. De eerste Mi nster houdt staande, dat de werkelijke vrijbui- t<rs Goosenland verlaten hebben en honderdveer- tij Boeren de landstreek tusschen Molloppo-ri- vitr en de Conventie-grens bezet hebben, die aalspraak maken op de landstreek krachtens het traktaat in 1882 met Mosjet te Montsioa ge sloten. Koningin Victoria heeft besloten generaal Gonon het erfelijk pairschap en het grootkruis der lath-orde te verleenen. Het Parlement,'zal hem, als hij terugkomt, een jaargeld toekennen. Bdgie. De Regeering heeft zich, door zich te vereeiigen met de in de Kamer aangenomen motie, waarKj het gedrag der Regeering in de kwestie der gmdarmen in burgerkleeding werd goedge keurd, eene niet geringe moeielijkheid op den hals gthaald. De heer Buis, burgemeester van Brussel zal thans zijn ontslag indienen en de be- noemim van den nieuwen titularis moet nog voor den 31ten geschieden, omdat de burgemeester der hofdstad op den Nieuwjaarsdag de burge- meestersvan de buitengemeenten van Brussel aan den Konng moet voorstellen. Wil het Ministerie den heerBuls niet herbenoemen, dan zal de Ge meenterad onmiddelijk zich daartegen verzetten bij den loning en, mocht dit niet baten, dan zal de Raid en corps zijn ontslag nemen. Zoo ver zal ’tschter wel niet komen. Men mag ver wachten, lat de Minister van Binnenlandsche Zaken, Tbnissen, binnenkort den Koning een besluit ter teekening komt voorleggen, waarin de heer Hls wordt benoemd tot burgemeester van Brusse, En dan ligt de slotsom voor de hand, dat 31e blaam, rechtstreeks of zijdelings op den burgmeester geworpen, ongegrond was want zij, var wie die blaam uitging, handhaven den heer Bui in zijne betrekking. Spanje, ten telegram uit Madrid houdt in, dat eene Spaaische kanonneerboot in de wateren van Cuba eenAmerikaansch vaartuig heeft ge nomen, dat 15gewezen Cubasche opstandelingen aan boord hat. die van Jamaica kwamen om zich op Cuba an land te laten zetten. Holyhead, Dec. Het stoomschip Pochard, met passagiers a goederen op reis van Cork naar Rotterdam, leed hedenmiddag in de nabijheid dezer plaats schibreuk. Onmiddelijk werd eene reddingboot uitjgzonden, doch tengevolge der hooge zeeën kon niemand worden gered. Parijs, 7 Dec^ In de „Salie Favier” had eene meeting van arbelers zonder werk plaats. Het aantal opgekomenn was zeer talrijkde vergade ring was luidruchtg. In de zaal werd gevochten, maar bij het uitaan hadden geen incidenten Bolswardsche Courant tr 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1