NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD SM WQMSERAÖEEI. 1884. Drie en Twintigste Jaargang. No. 51. BUITENLAND. BEKENDMAKING. BINNENLAND. DONDERDAG 18 DECEMBER. VOOR Aan het laatste Bolwerk van Bolsward. ML jggh ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Hij stond op vrouw was zich iets ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. De Haagsche correspondent der P. Gr. Ct. weet mede de deelen dat in de afdeelingen der Tweede Kamer weder ernstig de opheffing van het departement van waterstaat, handel en nij verheid ter sprake is gebracht. Zelfs schijnt de meerderheid, anti-revolutionairen en katholieken, een voorstel daartoe te willen doen. Het depar tement zou dan weer bij „binnenlandsche zaken" gevoegd worden. Te Meppel deden Vrijdag jl. tweepersonen de ronde, een blinde, geleid door iemand die geen werk kon vinden, de eerste met eenige ne- die liever verdiensten dan gaven hebben, hopen we spoedig de bijl aan den wortel der boomen te zien. Zij, die zich wenschen te abonneren met 1 Janua ri} 1885, op deze courant met Raads- verslagen Bolsward en Wonseradeel, ontvangen het nog verschijnend num mer gratis. Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon een ingezeten, die geen Nederlander is de in een vreemd Rijk verblijfhoudende „ouderloozen zoon van een vreemdeling, al is zijn „voogd ingezeten. „Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort „te worden ingeschreven, is verpligt, zich daar- „toe bij Burgemeester en Wethouders aan te „geven tusschen den Isten en Bisten January. „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis „is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, „of zijn beiden overleden, zijn voogd 'tot het doen „van die aangifte verpligt. „Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van „zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van „zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, „zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te „geven bij Burgemeester en Wethouders der ge nmeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, „moet geschieden". Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken zij de jongelingen, die geboren zijn in 1866 indachtig op hunne verpligting om zich in de aanstaande maand January ter inschrijving voor de nationale militie aan te geven. Daartoe zal alle werkdagen van des vöormiddags 9 tot des namiddags 1 uur ter gemeentesecretarie te Witmarsum gelegenheid bestaan. Overigens zal ter bevordering van regelmatigheid en in het ge mak van de militieplichtigen expresselijk voor de inschrijving zitting worden gehouden op Maandag, 12 January, ’s voorm. 10 uur, inde Hoofdwacht te Makkum, voor de jongelingen uit Makkum CornwerdEngwier, Idsegahuizum, Piaam, Gaast en Ferwoude Dinsdag, 13 January, ’s voorm. 10 uur, in het Gemeentehuis, voor die uit Kimswerd, Arum, Lollum, Pingjum, Zurich, Exmorra en Allinga- wier Woensdag, 14 January, ’s voorm. 10 uur, in het Gemeentehuis, voor die uit Witmarsum, Schet- tens, Schraard, Longerhouw, Wons, Burgwerd, Hartwerd, Hichtum, Olde-en Ugoclooster, Tjerk- werd, Dedgum, Greonterp, Hieslum en Parrega. Witmarsum, 6 December 1884. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. Nog is uw vonnis niet geveld, maar het dreigt al meer en meer, het is er om te doen. De tijd komt en is aanstaande, dat er tot u gezegd wordt: verdwijn. Uw bestemming wordt mis schien een gedeelte gracht te dempen, waarin door wjjlen „Hasebroek” veel is gevischt naar visch die er niet was, en waarop ’s winters als zij was toegevroren de beste hardrijders op schaatsen elkander de overwinning betwistten, ten aanschouwe van duizende toeschouwers en opgeluisterd door de regementsmuziek uit Leeu warden, die wel mooi is maar duur, dat weet de YsclubkasGij, bolwerk hebt bij die prachtige dagen ondervonden, dat honderde beenen op uw rug trappelden van genoegen als die rijder waar voor men sympathie gevoelde de reed won, of wel door dat de oostewind zoo fel woei, dat het gevoel als het ware uit de beenen werd ge blazen. Doch die tijden zijn voorbij. Winters krijgen we niet meer en de gracht wordt al drooger en smaller. Wat is daarom nog uw nut Geschikt om den vijand te beletten onze stad in te drin gen, daarvoor zijt ge te nietig geworden, bij stukken en brokken zijt gij gesloopt, tot een stuk bolwerk, alleen nog nuttig om bij westewind de achteruitgaande werklieden van de lijnbaan te beschutten en bij oostewind het Convent en eenige huisjes voor de gevolgen van de uitwa seming van een minder aangenaam riekende gracht te bewaren. Doch neen, dit is uw nut niet alleen. Wanneer gij in het voorjaar voed sel geeft aan een dubbele rij oude boomen, waar door zij ’s zomers een allée vormen, zijt gij een aangename wandelplaats en de eenigste bescha duwde plek buiten het prachtig aangelegen plantsoen, achter de Sociëteit „Amicitia” en het Stadswerkhuis, waartoe gij toegang of uitgang verleent. Dit alles bij elkander is echter niet genoeg om u te behouden gij kunt meer nut stichten, uw grond kan behalve onbruikbare grachten te dempen, voedsel geven aan plant en dier, en al kondet gij nu wenschen, dat de plek welke mis schien eeuwen als wandelplaats is gebruikt, we der na afgraving verfraaid als zoodanig zou wor den ingerigt, en al wilden tal van uwe bezoe kers dit nog zoo gaarne, omdat van dat terrein zooveel fraais was te maken, het baat niet, er zijn plannen wier nuttigheid die wenschen verre overtreffen. De stad toch die ge vroeger ge heel insloot, en thans nog gedeeltelijk beschermt, is te klein geworden, om allen die daar wen schen te wonen te bevatten, daarom zult ge wor den geslecht, opdat er huizen kunnen worden gebouwd, die vrij zeker meest bewoond zullen worden door renteniers, die zoowat precies in de termen vallen, om aangeslagen te kunnen worden in den Hoofdelijken omslag, en deze is in onze stad zeer laag. Rustige, vredige bur gers zullen dan voortaan op de plek wonen, zit ten en slapen, welke thans alleen voor wandel weg wordt gebruikt, daarvoor moet ge verlaagd worden, en laag blijven. Meent niet dat er fa brieken en prachtige gebouwen zullen verrijzen, neen een kalme plek wordt ge, waar meestal vreemdelingen zich zullen vestigen, om rustig hunne laatste levensjaren door te brengen. Het zielental der gemeente wordt daardoor grooter, en dit is voordeel voor neringdoenden, hoe weinig de nieuwe bewoners ook kunnen la ten verdienen, omdat zij geen affaires uitoefenen. Zij moeten toch driemaal daags eten, zich klee- den enz. De aanblik op de stad zal door al die huisjes veel worden verfraaid, want mooi zijt ge niet, men kan zoo zien dat ge een overblijfsel zijt van een vroeger geheel en van uwe boomen zijn vele oud en ziek. Om al die redenen zul len wij uw verdwijnen dan ook niet betreuren, maar wenschen zelfs dat uw lot spoedig worde beslist, er komt dan weder voor vele handen werk, en daar is wel behoefte aan. Indien er nu reeds konde worden begonnen, dan moest ge u zonder tegenstand laten slechten. Waart ge tot in het hart bevroren dan zou de executie tegenstand en vertraging ondervinden, ja voor eerst onmogelijk zijn. Daarom nog eens, wij hopen een spoedige uitvoering in het algemeen belang. Uit vele plaatsen leest men in dezen gedrukten tijd over het wenschelijke van werk verschaffing, hetwelk echter zoo moeijelijk is te vinden, en laten werken zonder nut, zooals men dat hier en daar wil doen, is voor de werklieden niet aangenaam. Het is voor hen dan bijna ge lijk als met het ontvangen van een aalmoes, en dit is velen hard. Nuttig werk te geven, als daaraan behoefte is, aan velen en voor geruimen tijd is èn voor Gemeentebestuur èn voor parti culieren zeker moeijelijk. Toch is er bij ernsti- gen wil nog wel het een en ander te vinden, dat iets aanbrengt, misschien bestaan er bij particu lieren even als bij het Gemeentebestuur plannen voor het voorjaar of' zomer die ook wel nog de zen winter, ’t zij geheel, ’t zij gedeeltelijk kun nen uitgevoerd worden. Daarmee zal men toch weinig of geene schade lijden en zijn evenmensch op eerlijke wijze aan verdienste helpen. Gij oud stuk bolwerk geeft nog wat te kluiven, uw ondergang kan voor geruimen tijd aan velen werk geven, alleen het gerucht dat het misschien zal geschieden geeft velen reeds hoop, niet ge noodzaakt te zijn den geheelen winter zonder verdienste te moeten door worstelen. Voor hen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente WONSERADEEL Brengen bij deze in herinnering de volgende bepalingen in de Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) betrekkelijk de Nationale Militie „Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie „ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op „den Isten January van het jaar hun 19de jaar „waren ingetreden. „Voor ingezeten wordt gehouden „1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, „wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens „voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten „Julij 1850 (Staatsblad no. 44) „2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, „aedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf „hield „3. hij van wiens ouders de langstlevende „ingezeten was, al is zyn voogd geen ingezeten, „mits hij binnen het rijk verblijf houdt. „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de „Nederlander niet aan den verpligten krijgsdienst „is onderworpen of waar ten aanzien der dienst- „pligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is „aangenomen. „Art. 16. De inschrijving geschiedt: „1. van een ongehuwde in de gemeente, waar „de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, „zijn beiden overleden, de voogd woont „2. van een gehuwde en van een weduwnaar „in de gemeente, waar hij woont „3. van hem, die geen vader, moeder of voogd „heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens „voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de ge beente, waar hij woont „4. van den buitens ’s lands wonenden zoon „van een Nederlander, die ter zake van ’s lands „dienst in een vreemd land woont, in de ge beente waar zijn vader of voogd het laatst in „Nederland gewoond heeft. „1. „van „2. gotie. ’s Avonds in de slaapstee teruggekeerd, moest de opbrengst van den dag verdeeld wor den. Bij die gelegenheid ontstonden groote on aangenaamheden en wel naar aanleiding van het feit, dat op de dagwandeling beiden niet even veel hadden geofferd op het altaar van Bachus. De een had slechts „acht borrels” (waarde 40 cts.), de andere acht maatjes (waarde 64 cts.) gebruikt. De man nu, die het kleinste deel had genoten, eischte thans 24 cts. vooruit. Hiermede kon de „maatjesman” zich niet ver- eenigen en vandaar de hevige twist, die overi- Belgie. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eenige dagen geleden aan den Koning ter onderteekening aangeboden een Koninklijk be sluit, waarbij de heer Buis wordt herbenoemd als burgemeester van Brussel. De Koning heeft Vrijdag dit besluit onderteekend, dat dus weldra in den Moniteur zal verschijnen. Te Weenen zijn den 9n dezer ernstige on geregeldheden voorgekomen onder de studenten in de medicijnen, bij gelegenheid van eene be stuursverkiezing in eene hunner vereenigingen. De vergaderingen van die vereeniging waren den laatsten tijd zeer woelig, door de pogingen der „anti-semiten”, om daar de meerderheid te ver krijgen. Er waren in den avond van den 9den 140 studenten bijeen, om aan de verkiezing deel te nemen en buiten het vergaderlocaal stonden nog honderden andere studenten. De verkiezing liep met twee stemmen meerderheid in het na deel van de anti-semiten af en de minderheid wreekte zich met het roepen van „Weg met de jodenToen daarop de joodsche studenten op een twintigtal na waren heengegaan, vielen de anti-semiten dat troepje met stokken aan en toen de aangevallenen er eindelijk in slaagden, den uitgang te bereiken, werden zij door de buiten gebleven studenten nog erger toegetakeld. Er werd zelfs van messen gebruik gemaakt, zoodat velen vrij ernstige wonden bekwamen. Gedurende de vorige week zijn er te Parys 21 personen aan de cholera gestorven, alle in het oostelijk gedeelte der stad. Vergeleken met de daaraan voorafgaande week, is het cijfer der dooden verminderd met 53. Zaterdagavond om 6 uur geschiedde te Lon den eene poging om de drukst begane en bereden London-bridge over de Theems door middel van dynamiet te vernielen. De poging mislukte. De brug leed geen noemenswaardige schade. Wèl echter deden de gevolgen der ontploffing zich op een vrij aanmerkelijken afstand gevoelen. Om liggende gebouwen werden beschadigd, en® drie personen gekwetst. Eene onafzienbare menigte nieuwsgierigen be woog zich Zaterdagavond en Zondag den geheelen dag op en by' de brug. Nog is er niemand ge arresteerd. Het vonnis van Dudley en Stephens, de schip breukelingen van het yacht Mignonnette, die ter dood veroordeeld waren omdat zij den scheeps jongen Parker gedood en opgegeten hadden, is door Koningin Victoria in zes maanden gevan genisstraf veranderd. Hoe men roovers vangt en ridderorders, daarvan kan nog de geschiedenis der heden- daagsche beschaving in Turkije ons staaltjes vertellen. De gouverneur van Smyrna kreeg zijn ontslag, omdat hij de roovers niet streng ge noeg vervolgde. Zijn opvolger Naschid-pacha nam zich voor, klachten van dien aard te voor komen. Er ging geen week voorbij dat niet aan het departement van Binnenlandsche Zaken een depêche werd ontvangen, die meldde, dat weder eenige gevaarlijke bandieten waren gevangen. Toen eindelijk het bericht kwam, dat de berucht ste van alle, kapitein Andrea, was gevat, zond de Sultan aan zijn wakkeren stedehouder zijne gelukwenschen met het grootkruis der Osmanieh- orde. Het proces tegen kapitein Andrea werd zonder uitstel begonnen. De gouverneur had slechs één ding verwaarloosdhet tijdig bewer ken der getuigen. Nu kwamen er verscheidene getuigen, en onder hen ook de Grieksche consul, die onder eede verklaarden dat de aangeklaagde niet kapitein Andrea was. Ook de instructie had in zijn indentiteit twijfel gelaten en de pre sident van het gerechtshof zeide ronduit, dat het on mogelijk was den man te veroordeelen. Na schid-pacha speelde nu zijn laatste troeven uit de president werd door een gewilliger werktuig vervangen en er werden getuigen gevonden, die alles verklaarden, wat den pacha welgevallig kon zijn. De aangeklaagde werd tot 15 jaren tucht huisstraf veroordeeld, ofschoon hij bij honderden bekend was als Georghi Bialaukos, van beroep paardenkooper. De Grieksche consul protes teerde tevergeefs. Daar kwam plotseling uit Athene de tijding, dat de Grieksche politie den waren kapitein Andrea in den Pireus had ge vangen. De Grieksche gezant te Konstantinopel, wien daarvan per telegraaf was kennis gegeven, deelde het dadelijk aan de Porte mede. Aan de waarheid viel niet te twijfelen. Naschid-pacha is niettemin nog altijd gouverneur van Smyrna en grootkruis der Osmanieh-orde. vandaar de hevige twist, die overi gens zonder bloedverlies afliep, maar die weder het bewijs leverde, dat losse giften zelden het doel treffen dat de gever zich had voorgesteld. Ten huize van den loods P. J. Cornelissen, te Zaandam, op het Vinkepad, is Vrijdag j.l. het volgende voorgevallen. Er was dien dag familie over geweest, en Cornelissen geleidde zijn gasten des avonds naar den trein van 8 uur 52 m., ter wijl zijne vrouw alleen thuis was gebleven. In dien tusschentijd trad een haar onbekende kerel het huis binnen en sprak de vrouw op brutalen toon toe„ge moet me geld geven”. Toen de vrouw antwoordde„ik heb geen geld”, was zijn wederantwoord„ge moet geld in huis heb ben”. Tengevolge van deze op luiden toon ge sproken woorden schoot de .New-Foudlander uit het achterhuis toe, viel op den indringer aan, drong hem de deur uit, en wierp hem ter aarde. TT 11 en maakte zich uit de voeten. De door het gebeurde te verschrikt, om van het uiterlijk van den brutalen in dringer te kunnen herinneren. Aan de Midd. Ct. wordt uit den Haag geschreven, dat de bedoeling van het nieuwe ontwerp tot drankwetherziening schijnt te zijn de vergunning van drankverkoop aan banketbakkers en ook aan andere winkeliers te geven, mits deze laatsten maar zorgen, dat de verkochte drank niet in hun winkel worde gedronken. De wet is reeds bij den Raad van State om advies inge komen. Een ander wetsontwerp, evenzeer bij den Raad van State aanhangig, betreft de Zondagsrust. Te Renkum had Zaterdagnamiddag bij het laten springen van boomstammen door middel van kruit een treurig ongeluk plaats. Een jongen van 13 jaren had de onvoorzichtigheid, eer de stop in het geboorde gat was geslagen, met een brandende lucifer den boomstam te doen sprin gen. Dit gelukte dan ook, maar het gevolg was, dat de zware lading en de stukken hem in ’t gezicht vlogen. Met hevige brandwonden in het gezicht viel de jongen neer, en hij zal, althans voor eenigen tijd, het gebruik zijner oogen moeten missen. De kanonnier Pape, die de vorige maand van Kerkhoven met drie revolverschoten trachtte te dooden, en daarna dat wapen op zich zeken richtte, is thans zoover hersteld, dat hij het militair hospitaal kan verlaten. Hij is j.l. Dins dagochtend per Holland spoor naar Haarlem overgebracht, om voor den krijgsraad wegens poging tot moord terecht te staan. Een tegenhanger van de afschuwelijke St.- Nicolaasgrap, waarvan onlangs uit ’s-Gravenhage melding werd gemaakt, vonden wij in het N. v. d. D. vermeld. Een oude vrouw, die buiten hare schuld tot de diepste armoede vervallen was en met twee kleinkinderen, die zij te ver zorgen had, in een afschuwelijk, ongezond krot leefde, ontving eerst voor St.-Nicolaas eene breimachine cadeau, door de zorg van eenige menschlievende jonge meisjes, die bij vrienden en kennissen geld ophaalden om haar doel te bereiken. Diezelfde jonge meisjes wisten tegen St.-Nicolaas een klein, gezond, frisch kamertje voor de arme grootmoeder te huren, even duur in huurprijs als hetgeen het oude mensch be woonde. Het kamertje werd aardig gemeubileerd, een knap bed met toebehooren en een kook- kacheltje er in geplaatst en een aardig voor ziene linnenkast maakte, dat de grootmoeder zichzelf en de twee kinderen goed kon kleeden. Op den morgen van St.-Nicolaas werden de kin deren gebaad, schoon aangekleed en ’s middags de oude grootmoeder met de kinderen in die voor haar zoo rijk gemeubileerde en gestoffeerde kamer gebracht. Wonseradeel, 15 Dec. In een onzer groote bouwdorpen is voor eenige duizenden guldens vlas aangekocht om dit in dezen winter door de arbeiders, die anders geen werk hebben, te la ten braken. Toch is die voorraad niet groot genoeg om ieder zooveel te laten bewerken als hij wel af kan. Om nu zooveel mogelijk allen, die er behoefte aan hebben, in de gelegenheid te stellen toch iets te verdienen, krijgt ieder braker een bepaalde hoeveelheid, gedachtig aan het zeggen„Een half ei is beter dan een leege dop.” De wenschelijkheid van uitgebreider vlas bouw is reeds dikwerf betoogd, maar de slechte reüsite weerhield in de laatste jaren steeds de landbouwers om voor dit product eenige akkers af te zonderen. Thans begint evenwel de mo gelijkheid van meerderen verbouw weer een glimpjen van waarschijnlijkheid aan te nemen. Waar men verneemt van een landbouwer, die dit jaar van één pondemaat 120 bundels schoon vlas gekregen heeft, vlas van een kleinen kroon den bundel en daarenboven 10 zak puik zaad, daar is de vlasbouw stellig voordeeliger dan de verbouw van granen of aardappelen. Met eeni ge zekerheid kan men dan ook zeggen met een kleine verandering in den bekenden versregel „Het daghet in het Westen.” (rA -is EO Bolswardsclie Courant, V) V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1