NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ROLSWARB EN WGNSERAOEEL 18 8 4. I No. 52. 1884. iJsl 8 BEKENDMAKING. Drie en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. I KORT VERSLAG BEKENDMAKING. 5 DONDERDAG 25 DECEMBER. <1 Gemeente Bolsward, Punten van Behandeling '5 ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. C?» VMi e> fa" redelijk gunstige omstan- wederonderredelijk gun- digheden op te nemen. Men zou door tegemoet koming in de kosten de tegemoetkoming in v~ 1- J- vergemakkelijken en zoo doende den stroom tot ken zijn oorsprong kunnen stroom tot zijn oorsprong terug leiden. 1 Het schijnt dat de raad door den heer gelegenheid isom hen, die platte land gelegenheid is -1-om hen, die in de groote deloos zijn, weder onder centra als milionair leven i n i i i stige omstandigheden op te nemen. Men zou zonder i de verhuizing wel kunnen kosten de verhuizing wel kunnen vergemakkelij- en zoodoende den VAN ZD2ETT ZRJkyAID DER op DINGSDAG den 23 December 1884’s avonds 7 uur. L ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. kunnen terug leiden. Utrecht in de Tijd gegeven om tegenover de schouwburgen der vrijmetselaars veredelende schouwburgen op te richten, reeds vruchten be gint te dragen. Althans er worden weder rede rijkerskamers opgericht, die tooneelstukken in die nemen. Zoo lazen wij in onderscheiden n 'ud-lid van een der rederijkerskamers te De BURGEMEESTER van Wonseradeel brengt bij deze ter algemeene kennis dat het zoogenaamde NIEUWJAARWENSCHEN aan de huizen der ingezetenen is verboden en tegen de overtreders van dit verbod Proces verbaal zal worden opgemaakt. Witmarsum, 22 December 1884. De Burgemeester voornoemd, C. W. C. T. VISSER. Fzn. De BURGEMEESTER van - Wonseradeel maakt bekend, SSSw dat hij zijne zittingen in de Hoofd wacht te Makkum voortaan zooveel mogelijk zal houden op den 3den en 4den Maan dag in ie«le re maand. De Burgemeester voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fzn. en Weths. tot het den onderwijzer De stemmen over gratificatie ad f 100 staakten. 6. Voorstel van Burgem. en Weths. om goed te keuren tot f 500.bedrijfskapitaal der bank van leening. Aangenomen. 7. Behandeling van het rapport der commissie tot herziening der verordeningen op de markt- gelden. Aangenomen. 8. Benoeming van leden in verschillende col lege’s tengevolge periodieke aftredingen. Alle aftredende leden herbenoemd. 9. Benoeming van twee leden der commissie tot het ontwerpen van verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd. Herbenoemd de HH. v. d. Weij en Lunter. 10. Benoeming van twee leden der commissie voor de gemeentelijke gasfabriek. Herbenoemd de HH. v. d. Weij en Eisma. 11. Benoeming van een lid van het bestuur der gijmnastiekschool. Herbenoemd de heer Lunter. 12. Voorstel van de heeren van der Weij, Eisma en Lunter leden van de raadscommissie voor de plannen tot afgraving van het bestaande bolwerk enz. Aangenomen. Rapport ter visie. 1. Resolutiën van Gedep. Staten houdende goedkeuring der rekening van den weg Bolsward Harlingen en BolswardSneek over 1883. Notificatie. 2. Missive van den heer Inspecteur der pos terijen in zake eene vergrooting van het post en telegraafkantoor. Vergrooting kantoor aangenomen. Notificatie. 3. Adres van de leden der plaatselijke commissie van Schooltoezicht om eervol ontslag. Besloten motieven voor het adres aangaande ’t ontslag te vragen. 4. Adres van de firma B. Cuperus Azn. om eene toelage voor het drukken van rapporten enz. in het raadsverslag. Ter visie gelegd. 5. Voorstel van Burgem. toekennen eener gratificatie aan A. Brussen. Omtrent de gezondheidstoestand van den Ko- ning van Spanje blijven ongunstige geruchten loopen. Men beweert, dat Koning Alfonsus den winter in Italië zal gaan doorbrengenen dat koning Humbert reeds het fraai gelegen pa leis van Caserta, niet ver van Napels, ter zijner beschikking heeft gesteld. Te Milaan is Vrijdag de hand gelegd opeen jongmensch, die bij het gebouw der politie een bom trachtte neer te werpen. Eene andere bom werd ontdekt bij het paleis van justitie. Acht jongelieden, die manifesten van de ver- eeniging Garibaldi, te Triest, rondventten, werden in hechtenis genomen. Zaterdagnacht werd door de politie te Rome een aanplakbiljet afgescheurd, waarop geschreven stond „Oberdank”. Uitgewekenen uit Trente en Istrië legden on der den historischen amandelboom van de villa Glori eene kroon neer ter eere van Oberdank. De politie verwijderde die. Een kunstvriend, die ongenoemd wil blijven, heeft aan het Leipziger Conservatorium eene som van 300,000 M. geschonken tot het oprichten van een nieuw gebouw. In Engeland maakt de electriciteit ook groo te vorderingen, doch volgens de Mechanical World zouden de resultaten nog veel belangrijker zijn, indiende fabrikanten van gloeilampen b. v. zich met 100, in plaats van gelijk nu met 750 pet. winst geliefden tevreden te stellen. Schotsche toestanden. Een rijk Amerikaan de heer Winans, die in de Schotsche Hooglanden een uitgestrekt boschland heeft aangekocht met geen ander doel dan om privatim daarop de ge noegens der hertenjacht te smaken, stelde dezer dagen eene rechtsvervolging in tegen een schoen makertje, dat aan den zoom van zijne bezitting woont, en dit wel wegens het laten grazen van een lam op Winan’s grondgebiedDe heer Wi nans komt er rond vooruit, dat hij niet rusten zal alvorens hij niet alleen al de lammeren, maar ook al do menschen, die aan den zoom van zijne jachtgronden woonachtig zijn, van daar verdre ven zal hebben. Op deze wijze werden, en wor den nog, in Schotland gansche distrikten ontvolkt ten behoeve der hertenjacht van eenige rijke heeren; en het landvolk, dat zich elders op een lapje grond verdringen moet, ziet daar halve provinciën ongebruikt liggen, op welke het zelfs geen lam mag laten weiden. De commissaris van politiete Delft bericht in het Politieblad, dat het gerucht, als zou de familie van den vermisten mijn-ingenieur H. C. Stork diens opsporing thans minder op prijs stel len, onjuist is. Integendeel wordt voortzetting van het onderzoek naar dien vermiste aanbevolen. Door een lid der firma gebr. Koster is aan de gemeente Loosdrecht eene som van f300 ge geven, ter uitreiking aan behoeftigen. Deze gift moet, naar men zegt, een gevolg zijn van de om standigheid, dat de door een houder van een Anecdoten-Villa-Scheurkalender” voor 1884 ge wonnen villa „Fortuna” niet binnen den bepaal den tijd is opgeëischt. Vrijdagavond, toen de trein no. 10 der Neder- landsche Centraalspoorwegmaatscbappij te Zwolle reeds in beweging was om naar Utrecht te ver trekken, kwam nog een veekooper aanloopen en sprong op de treeplank, zich vastklemmende aan een coupé le kl. en reed zoodoende mede, niet tegenstaande de trein allengs zijn snelheid ver kreeg. Nadat hij zoo een poos had gestaan, beproef de hij een coupé le klasse geopend te krijgen. Terwijl hij hiermede bezig was, werden een heer en dame, die zich daarin bevonden, hevig verschrikt, toen zij hem zagen. Vermeenende dat het iemand was met kwade bedoelingen, tracht ten zij hem dan ook het binnendringen te beletten. Even voor dat men de IJselbrug bereikte, werd het incident door den conducteur uit den achtersten bagagewagen opgemerkt, die fluks naar den veekooper ijlde en hem in zijne alles behalve benijdenswaardige positie vasthield, tot aan ’t station Hattem, waar de zaak zich ophelderde. Bij het bedoelde indringen der coupé le klasse heeft de heer den veekooper zoo geducht op zijn bol geslagen, dat diens hoed afvloog. In het tuchthuis te Leeuwarden is dezer da gen eene gevangene op den dag, voorafgaande aan dien, waarop hij in vrijheid zou worden gesteld, door een zijner medegevangenen (die intertijd op den veldwachter te Vollenhove moord pleegde) met eene schaar op een vijftal plaatsen verwond geworden, na twist met hem gezocht te hebben. De verwonde, die zich gedurende den tijd zijner gevangenschap door het beste gedrag had onder scheiden en bij zijn vertrek een getuigschrift daarvan ontving, benevens ruim f 140,doorhem in de uitgaanskas gestort, wordt in het stadszie kenhuis verpleegd. De wonden schijnen echter niet gevaarlijk. In eene uitvoerige beschouwing over „de mindere man” toont de Standaard aan, dat die er wel altijd blijven zal, in strijd met de stelling der sociaal-democraten, die van oordeel zijn, dat hij er niet wezen mag. Maar de Standaard is van gevoelen, dat hij als mensch verdrukt wordt en teneinde daaraan een einde te maken, verlangt zij de aanvulling van eene leemte in onze wet geving. Zij zegt „Gelijk de handel door de overheid onder rechts regels wierd gebracht door een Wetboek van Koophandel, zoo ook moest de arbeid onder rechtsregels komen door een Wetboek op den arbeid. „Die rechtsregeling dient èn den arbeid, èn de organisatie, èn de arbieders, èn de beslechting van geschillen op het arbeidersterrein te ordenen”. Het blad is van meening, dat nu er „warmer politieke groepen, die met het geloof rekenen, aan het woord zijn gekomen”, ook deze regeling zal worden ter hand genomen en spoedig ook, „want er valt wel veel te zuiveren in den Augias stal der liberalen, maar deze nood spreekt zoo luide, dat zelfs de schoolstrijd den strijd voor den minderen man niet mag overschaduwen”. In het Advertentieblad voor de provincie Friesland {Provinciale Friesche Ct.) komt het volgende dubbelstukje voor ACCOORD Het Dagbl.van 'sllage Het Nieuw Adverten- wijst op de verhuizing tieblad wijst op de ver- van ’t platte land naar de groote steden, als een Art. 17. „schreven ,L „van „2. de in „ouderloozen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente WONSERADEEL Brengen bij deze in herinnering de volgende bepalingen in de Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) betrekkeliik de Nationale Militie „Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie „ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op „den Isten Januarij van het jaar hun 19de jaar „waren ingetreden. „Voor ingezeten wordt gehouden „1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, „wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens „voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten „Julij 1850 (Staatsblad no. 44) „2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, „gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf- „gaande, achttien maanden in Nederland verblijf „hield „3. hij van wiens ouders de langstlevende „ingpzeten was, al is zjjn voogd geen ingezeten, „mits hij binnen het rijk verblijf houdt. „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem- „deling, behoorende tot eenen Staat, waar de „Nederlander niet aan den verpligten krijgsdienst „is onderworpen of waar ten aanzien der dienst- „pligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is „aangenomen. „Art. 16. De inschrijving geschiedt: „1. van een ongehuwde in de gemeente, waar „de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, „zijn beiden overleden, de voogd woont „2. van een gehuwde en van een weduwnaar „in de gemeente, waar hij woont „3. van hem, die geen vader, moeder of voogd „heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens „voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de ge beente, waar hij woont „4. van den buitens ’s lands wonenden zoon „van een Nederlander, die ter zake van ’s lands „dienst in een vreemd land woont, in de ge beente waar zijn vader of voogd het laatst in „Nederland gewoond heeft. „Art. 17. Voor de militie wordt niet inge- de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon een ingezeten, die geen Nederlander is V 1.1 een vreemd Rijk verblijfhoudende i zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. „Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort „te worden ingeschreven, is verpligt, zich daar- „toe bij Burgemeester en Wethouders aan te „geven tusschen den Isten en 31sten Januarij. „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis „is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, „of zijn beiden overleden, zijn voogd 'tot het doen „van die aangifte verpligt. „Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van „zjjn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van „zijn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, „zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te „geven bij Burgemeester en Wethouders der ge beente, waar de inschrijving, volgens art. 16, „moet geschieden”. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken zij de jongelingen, die geboren zijn in 1866 indachtig op hunne verpligting om zich in de aanstaande maand Januarij ter inschrijving voor de nationale militie aan te geven. Daartoe zal alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur ter gemeentesecretarie te Witmarsum gelegenheid bestaan. Overigens zal ter bevordering van regelmatigheid en in het ge mak van de militieplichtigen expresselijk voor de inschrijving zitting worden gehouden op: Maandag, 12 Januarij, ’s voorm. 10 uur, in de Hoofdwacht te Makkum, voor de jongelingen uit Makkum CornwerdEngwier, Idsegahuizum, Piaam, Gaast en Ferwoude Dinsdag, 13 Januarij, ’s voorm. 10 uur, in het Gemeentehuis, voor die uit Kimswerd, Arum, Lollum, Pingjum, Zurich, Exmorra en Allinga- wier Woensdag, 14 Januarij, ’s voorm. 10 uur, in het Gemeentehuis, voor die uit Witmarsum, Schet- tens, Schraard, Longerhouw, Wons, Burg werd, Hartwerd, Hichtum, 01de-en Ugoclooster, Tjerk- werd, Dedgum, Greonterp, Hieslum en Parrega. Witmarsum, 20 December 1884. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris. E. JANSEN. Bij het neerschrijven van dit jaartal vervullen zeer gemengde gewaarwordingen onze ziel. Neen, wij willen ze niet vergeten, de vele zegeningen, de groote weldaden, welke ons deel zijn geweest. Een wolkelooze hemel breidde zich uit over ons lieve vaderland, een wonderschoons zomer lokte tot genieten uit, een bloemenbed bleef het aard rijk tot aan den winter toe, de laatste rozen staken heur ontluikende knoppen door het witte sneeuwdek heen en lieten moedig zich tooien met een doorzichtig, schitterend, ijzig kleed. Een milde overvloed daalde op bijna alle akkers neer en werkelijk verlegen is de landman met wat de bodem en de dorschvloer hem biedt. De gezond heidstoestand onzes volks was bevredigend, de gevreesde ziekte, die in het zuiden zooveel slacht offers eischte en nu en dan de grenzen scheen te naderen, bleef van ons afgewend. Dit alles en zooveel meer, in kleinen kring genoten, is onbetwistbaar en dringt tot dankend genieten. En toch velen zullen met mij instemmen, in de Génestet’s klacht „Ik smacht, vermoeide Van ’s levens loop Mijn hope is weemoed, Mijn weemoed hoop Daar is niet zoozeer sprake van nedergebo- genheid, veel meer van neergedruktheid. Men legt, vermoeid van ’s levensloop den staf ter neer en zucht en smachtdaar is meer weemoed dan hoop. En daar is reden voor te over. Door jaren langen meer schijnbaren, dan werkelijken voorspoed verwend en verwijfd, tot genotzucht geprikkeld, is weelde behoefte geworden en so berheid vreemd. Goud en zilver zijn de Goden geworden voor welke men knielt, voor wier dienst men ijvert, voor wie men alles over heeft, ook eer en eerlijkheid. De arbeider, de kleine bur ger, de welgestelde, de meer gegoede, de rijke, allen hebben schuld. Naarmate de Goden en Godinnen van vreugde en wellust in de wonin gen binnenslopen en de huisgenooten naar bui ten lokten, vloden de engelen van reinheid en vrede en vroomheid en zwierven als ballingen rond. Toen nu de zonne des voorspoeds taande en de dagen van den tegenspoed kwamen, kwa men de booze nachtgeesten mede en vonden een wel toebereiden grond in tal van menschenhar- ten. Moedeloosheid maakte zich van duizenden meester en zij zetten zich neer op de puinhopen van hun genot en geluk, slechts met weemoed zonder hoop. Ze hebben geen zout in zichzelve, de geestkracht is verlamd, het heil, den zegen van den rampspoed kennen zij niet, levensmoe zetten zij zich neer, klagend en jammerend. On- beschaamden grijpen naar hetgeen eens anderen is, eigen schuld wordt niet erkend, verwijten doet de een den ander, gemor wordt gehoord, met omverwerping der maatschappij wordt gedreigd, in dynamiet wordt de kracht gezocht, met God wordt gespot in alle standen is be derf. Wie zal loochenen dat het ras vervlogen jaar, een jaar vol tegenspoed is geweest, vol stilstand en achteruitgang in allerlei vakken, neringen, bedrijven? Niet alleen voor den lichtzinnigen, gewetenloozen speculant, die zijn eigen geld heeft gewaagd, of dat anderen hem toevertrouwd had den, maar ook voor den eerzamen landbouwer, ook voor den ij verigen, moedigen fabriekant, ook voor den schranderen, eerlijken koopman? Al leen de verblinde zou het kunnen. Ongetwijfeld, de prijzen van verschillende handelsartikelen zijn beneden de werkelijke waarde gedaald, de toe stand van zeer soliede maatschappijen, handel huizen, ondernemingen is onrustbarend geweest of is het nog. Dit oefent een noodlottigen in vloed op zaken van minderen omvang en zoo lijdt in afdalende linie ieder onzer er door. Dit alles is niet te ontkennen. De tegenspoed is er, volstrekt niet alleen voor den werkman, die met handenarbeid ’t meest het brood verdie nen moet, evenzeer voor hem en haar, die schijn baar behooren tot een meer bevoorrechten stand. In de binnenkameren van vele grootere wonin gen, wordt dikwerf niet minder gebrek geleden, dan in het enkele vertrek van den arbeider. Doch zullen wij daarom nu het jaar vloeken dat henensnelt, zullen wij moedeloos blijven neerzit ten, zullen wij schimpend en ophitsend den een tegen den ander, verwarring stichten en grooter ellende in het leven roepen Laat ons wijzer, edeler zijn. Er zij wel weemoed in onze ziel, maar geen moedeloosheid, geen bitterheid. Wee moed met schuldbesef gepaard. Soberheid in leefwijs en kleeding openbare zich. Strenge ze delijkheid kenmerke ons leven. Ware vroomheid wone in ons hart. Geen priestermacht beheersche ons, maar geestkracht beziele ons. Onze wee moed zij hoopNeen, niet alléén in donkere nevelen gaat ’84 onder. De liefde leeft. *Zij strooit mildelijk haar gaven rond, in het open baar en in het verborgen. Zie, op hoe menige plaats gorden zich mannen aan, om aan werke- loozen werk te verschaffen. Balsem verzacht de pijn van menige wonde, engelen der vertroosting gaan overal rond. Door den tegenspoed gestaald, wijzer en beter geworden, nemen wij eerlang afscheid van het jaar dat in den afgrond van het verledene weg zinkt, met een traan van weemoed, maar ook met een glimlach der hope. M. E. van der MEULEN. ten; het vraagt of de com- fing niet zouden kunnen Het Dagbl.van 'sHage van arbeiders van het huizing van landbezitters platte land naar de groote steden, als een der oorza ken van de werkeloosheid der oorzaken van de gel- in vele steden; het vraagt delooshexd in velegemeen- of de commiss. tot werk- verschaffing niet zouden missiën tot greMverschaf- kunnen onderzoeken, waarop het platte land onderzoeken, waarop het in de groote centra broo- i S '.-Mr-''-- VAN DE VERGADERING f Bolswardsche Courant. van u 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1884 | | pagina 1