NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SOMWABB EN WONSERADEEI. 9 fel 1885. BEKENDMAKING. O- Vieren Twintigste Jaargang. No. 1. BINNENLAND. DONDERDAG 1JANUA BIJ. i* VOOR 11e vooral 1IH. 3 leden van het be hield m le ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. e- n. n- a- s t- n n God de oplossing mede in Ons blad neemt met bescheidenheid zijn taak weer op. Wij wenschen voort te gaan met het bespreken van allerlei onderwerpen, die land en volk betreffen en daarbij den goeden toon te bewaren. De belangen onzer stad en der belangrijke gemeenten die haar omringen zullen in de eerste plaats onze aandacht trekken. Wij roepen al on zen lezers een hartelijk welkom toe op dezen eersten dag des nieuwen jaars. Zij er voorspoed in landbouw en nijver heid, levendigheid in ieder bedrijf, eensgezindheid onder de burgers, vrede in huizen en harten. Wegens plaatsgebrek zijn svsj genoodzaakt het Buiten la n <1 achterwege te laten. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bolsward. In onze stad is opgericht eene Maatschappij van verzekering bij besmettelijke ziekten, onder Directie der heeren C. W. Eisma, kassier en lid van den gemeenteraad en J. W. Tuinenburg, Commissaris van rijks- en gemeente politie. Er is een raad van toezicht, bestaande uit de Heeren: N. L. J. Bruinsma, Notaris alhier, Dr. S. R. Coronel, Secretaris van den Geneeskundigen raad, te Leeuwarden, Jhr. Mr. J. H. F. K. van Swinderen, Burgemeester van Gaasterland, lid der 1ste Kamer van de Staten- Generaal te Rijs, C. W. C. T. Visser Fz., Bur gemeester van Wonseradeel, lid der Provinciale Staten van Friesland en Mr. C. Witholt, Griffier bij het kantongerecht en arrondissementsschool- opziener te Bolsward. Deze Mpy zal eene on derlinge zijn en genaamd de Philantroop. Zij zal in werking treden, zoodra er 500 deelge- nooten zijn. Haar doel is om door geringe jaar- lyksche bijdragen, wekelyksche uitkeeringen te doen aan gezinnen, bezocht door eenige besmette lijke ziekte, behalve mazelen. Zij is bestemd voor meer en vooral voor mindergegoeden, op dat deze allen door een gering offer schadeloos zulk eene ziekte onafscheidelijk verbonden, ook Over dit punt werd lang gediscusseerd. Dat er gebreken aan kleefden erkende ieder. Tot verbetering werden aangewezenHet fokken met puike exemplaren, betere voeding van het jong vee en niet verkoopen van, zooals helaas veel gebeurdt, van de puikste kalveren en het aanhouden van twenterstieren algemeener te maken. Ook werd ter sprake gebracht om, oven als in N.-Holland stierenvereenigingen op te richten. Eene commissie werd benoemd om in de eerstvolgende vergadering hierover rapport uit te brengen. Punt 5. Kunnen de Landbouwers in het al gemeen ook iets doen om verbetering te brengen in het lot der arbeiders? Als dadelijk werkend middel werd niets aan bevolen, voor het vervolg echter meende men dat vlasbouw eenigzins de armoede zou te keer gaan. Voor de toekomst geloofde men dat voor schotbanken uitmuntend zouden werken en voor al onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes. Punt 6. Benoeming van 3 leden van het be stuur. Werden benoemd de heeren R. H. Zijsling, G. IJ. IJpma en J. v. d. Oudermeulen. Punt 7. Benoeming van een Secretaris-Pen ningmeester in de plaats van den heer J. v. d. Wal Kz., die bedankt heeft. Werd benoemd de heer D. Dijkstra te Kims- werd. Voor de volgende vergadering werd het vol gende vraagpunt ingediend Kan splitsing onzer afdeeling ook meer opge wektheid, trouwer bezoek der vergadering enz. en daardoor meerdere bloei geven aan onze stre ken, direct of indirect werken in het belang der Friesche Maatsch. van Landbouw en Veeteelt? Vooropgesteld, onderlinge zamenwerking be staan blijvendeis zulks uitvoerbaar en kan zulks plaats hebben zonder bezwaar der Friesche Maatsch. v. L. en V. Sluiting der Vergadering. moeten bezorgd worden, reeds (26 December) aan het Postkantoor kunnen worden afgeleverd. Die brieven enz., moeten behoorlijk zijn ge frankeerd en in pakket gezonden worden aan het Keizerlijk Postkantoor, enz. Kan zulk een maatregel ook hier niet worden ingevoerd vraagt het Hbl. Woensdagavond was ten paleize op het Loo Kerstfeest voor het Prinsesje en eenige kinderen van ingezetenen van Apeldoorn, welke rijkelijk met kostbare geschenken begiftigd werden. Don derdagmorgen werd het Kerstfeest gevierd in de kapel ten paleize, in eene godsdienstoefening in de Fransche taal, in tegenwoordigheid van HH. MM., het Hof en een 50-tal genoodigden. Iemand, belast met het doen van herstel lingen op de Brouwersgracht, in het pakhuis van de distilleerderij de Ramenas, op den Haarlem merdijk te Amsterdam, kon geen weerstand bieden aan de verzoeking om zich eens te goed te doen aan punch. Hij draaide de kraan van een fust open, dronk, maar te veel, viel bewusteloos neder en verloor het besef om de kraan van ’t vat dicht te doen. Dientengevolge vloeiden een 75 liter van dat vocht weg. Na eenigen tijd vond men den lief hebber badend in ’t heerlijke vocht en werd hij naar het politebureau overgebracht. Uit Hedel schrijft men aan het Dagblad: Man en vrouw dronken samen koffie, maar hadden geen brood. Nu ging de man brood halen. Toen hij terugkwam, wilde de vrouw wel brood eten, maar weigerde zij koffie te drinkende koffie was voor den man alleen. Zoodra deze ech ter een teug genomen had, meende hij een phos- phorsmaak te proeven, kreeg achterdocht en gaf dadelijk de politie kennis. Den rijksveldwachter J. P. Letschert mocht het gelukken, nog lucifer koppen in de koffiekan te vinden, en de vrouw (Helena van Loon), niettegenstaande haar aan vankelijk hardnekkig ontkennen, tot de beken tenis te brengen, dat zij het voornemen had ge had, zich van haar man te ontdoen. Het kleine Enkhuizen is een Generaal rijk. Het is een „Brandmeester Generaal’', die in de Enkhuizer Courant van den 28sten December j.l. zijne tevredenheid en dank betuigt aan den Bur gemeester en alle verdere Autoriteiten voor hun gedrag tijdens een brand Als we weer in Maarschalken gaan doen, moet men den Enkhuizer Generaal vooral niet vergeten. Uit Ooststellingwerf in Friesland wordt be richt, dat in die gemeente alweer een gezin is teruggekeerd, dat twee jaren geleden naar Ame rika vertrok. Het kleine kapitaaltje waarmee men in de „nieuwe wereld” zoo mooi fortuin zou maken, volgens de bekende voorspiegelingen der heeren Prins Zwanenburg en hunne agen ten, is thans opgeteerd. De menschen hebben nu natuurlijk niet zooveel vooruitzichten in hun vaderland als vroegerzij zullen minder goed in staat zijn hun brood te verdienen dan voorheen. Rijker in ervaring, armer in geld en goed, en als een gevolg van alles waarschijnlijk voor altoos ongelukkig en ontevreden. Maar de be kende firma, die landverhuizers welke nog iets te verliezen hebben, naar Amerika lokt, had tweemaal het voordeel dat zij deze menschen over den Atlantischen Oceaan verscheepte. Men deelt mede, dat Maandagmiddag te Joure een kind van 8 jaren door het ijs gezakt en jammerlijk verdronken is. Ten voordeele van de gemeente Opsterland is door den heer R. baron van Lijnden te Beet- sterzwaag eene schenking gedaan van pl. m. 35 are grond, om daarop in genoemd dorp eene school voor openbaar onderwijs te stichten. Voor eenigen tijd werd door hem 15 are grond aan dezelfde gemeente geschonken voor de stichting eener school te Lippenhuizen. Verleid door het vrij hooge bod van f2000, is de Raad van Monnikendam er met algemeene stemmen op twee na toe overgegaan, om het goudlederen behangsel van de trouwzaal op het raadhuis te verkoopen. De kooper heeft de ver plichting op zich genomen, de zaal van een nieuw behangsel te voorzien. Tegen vier wisselwachters aan de Holland- sche IJzeren Spoorwegmaatschappij is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van manufac turen en galanterieën uit eenige goederenwag- gonsze zijn naar de cel overgebracht. Het ongeluk, dat op den eersten Kerstdag onder Neede heeft plaats gehad, was van ern stiger aard nog, dan men aanvankelijk meende. Van de vijf personen in het rijtuig gezeten, hetwelk door den trein van Hengelo naar Neede verbrijzeld werd, is eene vrouw onmiddelijk over leden eene andere vrouw werd zwaar aan het hoofd gewondterwijl een der mannen nog buiten kennis ligt en men vreest dat hij, evenals de koetsier, weldra bezwijken zal, terwijl de vijfde ernstig aan het been gekwetst werd. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het ontbreken van een sluitboom voor den over weg, een publieke gemeente-hoofdweg, terwijl wegens de kromming van de baan en het kreupel hout de nadering van een spoortrein niet kan worden bespeurd. De bevoegde autoriteit moet reeds meermalen gewezen zijn op de noodzakelijkheid, daar een sluitboom te maken. Maar het gaat er mede als met verlichting van het station te Eistwat geld kost wordt nagelaten, ook al zijn er men- schenlevens mede gemoeid. De BURGEMEESTER van Wonseradeel; Gelet op art. 21 der Wet van 4 December 1872, (Staatsblad no. 134); Maakt bekend, dat in de week van ZONDAG «1 tot en met ZATERDAG 33 DECEMBER j.l. in deze gemeente één persoon aan MA- ItELKiAI overleden is. Witmarsum, 29 December 1884. De Burgemeester voornoemd, C. W. C. T. VISSER Fzn. KORT VERSLAG der VERGADERING van de XIIde AFD. der FRIESCHE MAATSCHAPPIJ van LANDBOUW en VEETEELT, op fidilisting 3.S Becember 1884, gehouden te Witmarsum. Aanwezig 20 leden. Punt 1. Lezing der notulen. Punt 2. Idem ingekomen stukken. Punt 3. Is er ook middel om de steeds min der wordende veemarkt te Bolsward te verbeteren? (Ingezonden door de Vereeniging „Handel en Nijverheid” te Bolsward). Besloten om aan de Vereeniging „Handel en Nijverheid” te Bolsward te berichten, dat de XIIde Afd. het wel betreurt, dat de veemarkt geheel vervallen is .te Bolsward. Dat zij echter geene middelen weet te beramen, die ter ver betering kunnen leiden. De oorzaak meent zij te moeten zoeken in het gemakkelijk vervoer naar de hoofdmarkten, en de vele kleine koop lieden, die bij den boer aan huis koopen; en dat vooral deze de hoofdmarkten voor hun vee zoeken. Punt 4. Zijn er ook gebreken in onze wijze van veefokken Zoo ja Op welke wijze dit te verbeteren. Het vraagteeken dat ik plaats aan 't hoofd van het eerste No. van dit blad, dat in 1885 verschijnt, duidt in genoegzame mate aan, dat ik dit jaar beschouw, als een nieuw groot vraagstuk, waarvan wij allen geza menlijk de oplossing gaan beproeven. Veel zal er geschieden, waartegen niemand iets vermag. De Macht zal zich doen gevoelen, „Die spreekt en het is er”, of Die hare stem doet hooren, zeggende„tot hiertoe en niet verder” maar toch, wij zijn meer dan de raderen en de veeren van een uur werk, wij zijn zelfbewuste schepselen, die gevoelen, weten, willen, kennen, kunnen. Voor een goed deel heeft van het vraagstuk onze handen gesteld. Het leven is geen gastmaal, waarbij elk recht zou hebben op een aandeel, in dien zin, dat de maatschappij de spij zen zou moeten aanbrengen, maar alzoo, dat elk met inspanning van alle krachten voor ’t geen hij behoeft moet arbeiden. Gorden wij ons dan aan tot arbeid en strijd, niemand late het hoofd moe deloos hangen, we hebben de „slechte tijden” ten deele zelve in handen. Die klagen wil, beginne met dit te doen over zich zelven. Een iegelijk sla de hand aan den ploeg, werpe het zaad in de voor en hij zal maaien, naarmate hij gezaaid heeft. De zegen blijft niet uit. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente WONSERADEEL Brengen bij deze in herinnering de volgende bepalingen in de Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) betrekkelijk de Nationale Militie: „Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie „ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op „den Isten January van het jaar hun 19de jaar „waren ingetreden. „Voor ingezeten wordt gehouden „1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, „wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens „voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten „Julij 1850 (Staatsblad no. 44) „2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, „gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblyf „hield „3. hij van wiens ouders de langstlevende „ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, „mits hy binnen het ryk verblyf houdt. „Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem- „deling, behoorende tot eenen Staat, waar de „Nederlander niet aan den verpligten krijgsdienst „is onderworpen of waar ten aanzien der dienst- „pligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is „aangenomen. „Art. 16. De inschrijving geschiedt: „1. van een ongehuwde in de gemeente, waar „de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, „zijn beiden overleden, de voogd woont „2. van een gehuwde en van een weduwnaar „in de gemeente, waar hij woont „3. van hem, die geen vader, moeder of voogd „heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens „voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de ge- „meente, waar hy woont „4. van den buitens ’s lands wonenden zoon „van een Nederlander, die ter zake van ’s lands „dienst in een vreemd land woont, in de ge- „meente waar zyn vader of voogd het laatst in „Nederland gewoond heeft. „Art. 17. Voor de militie wordt niet inge schreven „1. de ineen vreemdRykachtergebleven zoon „van een ingezeten, die geen Nederlander is „2. de in een vreemd Ryk verblyfhoudende „ouderloozen fcoon van een vreemdeling, al is zyn „voogd ingezeten. „Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort „te worden ingeschreven, is verpligt, zich daar- „toe by Burgemeester en Wethouders aan te „geven tusschen den Isten en 31sten January. „Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis „is zón vader, of, is deze overleden, zijne moeder, „of zyn beiden* overleden, zijn voogd'tot het doen „van die aangifte verpligt. „Art. 2Ó. Hij, die eerst na het intreden van „zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van „zyn 20ste ingezeten wordt, is verpligt, zich, „zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te „geven bij Burgemeester en Wethouders der ge beente, waar de inschryving, volgens art. 16, „moet geschieden”. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken zij de jongelingen, die geboren zijn in 1866 indachtig op hunne verpligting om zich in de aanstaande maand January ter inschryving voor de nationale militie aan te geven. Daartoe zal alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur ter gemeentesecretarie te Witmarsum gelegenheid bestaan. Overigens zal ter bevordering van regelmatigheid en in het ge mak van de militieplichtigen expressehjk voor de inschrijving zitting worden gehouden op Maandag, 12 January, ’s voorm. 10 uur, inde Hoofdwacht te Makkum, voor de jongelingen uit Makkum Cornwerd Engwier, Idsegahuizum, Piaam, Gaast en Perwoude Dinsdag, 13 January, ’s voorm. 10 uur, in het Gemeentehuis, voor die uit Kimswerd, Arum, Lollum, Pingjum, Zurich, Exmorra en Allinga- wier Woensdag, 14 January, ’s voorm. 10 uur, in het Gemeentehuis, voor die uit Witmarsum, Schet- tens, Schraard, Longerhouw, Wons, Burgwerd, Hartwerd, Hichtum, Olde- en Ugoclooster, Tjerk- werd, Dedgum, Greonterp, Hieslum en Parrega. Witmarsum, 20 December 1884. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De Secretaris, E. JANSEN. gesteld worden, voor de geldelykc nadeelen in nering en bedrijf. In den nacht van den Eersten op den Tweeden Kerstdag omstreeks half een bemerkte de weduwe Gerritsen, in de Korte Kamperstraat te Zwolle, dat er van buiten op straat pogingen werden aangewend om een der ramen van haar huis op te schuiven. Zij ontstelde niet weinig en wekte haar dochter, die opstond en met kracht tegen de binnenkant van het raam sloeg, waarop de ongenoode gast afliet. Tot nog toe heeft men geen spoor van hem gevonden. Het volgend woord van dank, door Nic. Beets gericht „aan de Nederlandsche studenten” die hem op zyn zeventigsten verjaardag een winterstuk van Du Chattel aanboden, wordt in Eigen Haard openbaar gemaakt Rechtaarde jongelingschap der Nederlandsche Athenen, Ontvangt eens Grijsaaards dank voor gave en eere betoon Zyn Winter komt, zyn Zon heeft eerlang uit geschenen Ga de uwe blinkende op, en zij uw Lente schoon. Men zal zich herinneren dat eenigen tijd geleden drie ingezetenen van Meppel werden be boet, doordien een wissel door hen werd uitge geven, groot f 600, geschreven op een wisselzegel voor f 500, dus met een zegel van 25 ets. in plaats van zoo als de wet voorschrijft van 50 ets. Op een door hen aan den Minister van Finan ciën ingediend rekwest is aan de betrokken per sonen dezer dagen de boete terug betaald. Naar aanleiding van de gewone Nieuwjaars- drukte aan de post werd aan het Hbl. een ken nisgeving van het Postkantoor te Frankfurt a/M. gezonden, luidende„dat bepaald is, dat Nieuw- jaarswenschen (brieven, briefkaarten, kaartjes, enz. enz.) welke op Sylvesteravond of Nieuwjaar i tan 3 '6 -p Bolswardsche Courant. 1 ii 1 1 1 i aan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1