NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «I.SWABO SHÏ WeSSEBAOBEÏ. I BERICHT aan onze Abonné’s Officie^ Raatarslag No. 3. 1885. Vieren Twintigste Jaargang. BUITENLAND. I BINNENLAND. ft i WONSERADEEL. DONDERDAG 15 JANUAGIJ. VOOR EEN NIEUWE ïmmrawij. fis 1 "'WW ADVERTENTIEPRIJS: 50Cis. vaal7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. heer P. de JONG, zullen we dit het van als dit I Ingevolge eene overeenkomst met den jaar ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De predikant Barbas te Wierden heeft de schelletjes doen verwijderen, welke aan de col- lectezakjes zijn bevestigd. Tal van bladen hebben dit bericht overgeno men. Ook wij ruimen er thans eene plaats voor in, maar tevens om den predikant groot gelijk te De diplomatieke agenten van Frankrijk hebben Shanghai verlaten. De jongste dépêches uit Tonking melden, dat generaal Négrier den marsch naar Langson heeft aangevangen met 10.000 man. De Colon kwam den 6en Januari met versterkingen voor Kelong aan. Generaal Campenon heeft wederom een onder houd met een redacteur gehad, nu van de Na tional. Wat hij verklaard heeft komt hier op neder Campenon was in beginsel niet tegen de expeditie naar Tonking en China, maar kon al leen de uitbreiding niet goedkeuren, welke er aan gegeven werd hij zeide verder, dat het zen den van talrijke versterkingen naar Tonking na het gebeurde bij Bac-Lé niet van hem heeft af gehangen, en dat de toen begane fout aan het geheele Kabinet te wijten is; voorts dat het ge- heele Kabinet verantwoordelijk gesteld moet worden voor den toestand, dien wij thans door worstelen, want het heeft altoos onze belangen in het verre Oosten opgeofferd aan politieke quaestien en vooral aan overwegingen, die met de verkiezingen in verband stonden. De generaal verzekerde eindelijk, dat hij geen oogenblik het oneens is geweest met zijne ambtgenootendat hij, zoolang hij lid van het Kabinet was, hen eerlijk ondersteund heeft en dat, zoodra verschil van meening zich had geopenbaard, hij zich ver wijderde. Geen andere reden dan verschil van opvatting van de gevolgen der expeditie had hem doen besluiten de portefeuille neder te leggen. Een telegram uit Nieuw-York deelt mede dat de lersche nationalist Thomas Phelan, op zichter van het werkhuis in Kansas-City (Mis souri) op het bureau van O’Donovan Rossa te Nieuw-York, door zekeren Richard Short aange vallen en ernstig gewond is, omdat hij geheimen der lersche Onverzoenlijken zou hebben verraden. O’Donovan Rosa was niet bij den moordaanslag tegenwoordig en verklaart, niets te hebben ge weten van eenig voornemen daartoe. Het schijnt dat de aardbevingen in Spanje zich tot in België hebben doen gevoelen. Men heeft namelijk opgemerkt dat een der uurwerken in het observatorium te Brussel was gaan stilstaan, en dat een ander zeer onregelmatig ging. De horlogemaker, belast met het onderhoud der uur werken, hiernaar een onderzoek instellende, ont dekte, dat de kolommen, waarop die uurwerken rusten, niet meer loodrecht waren. Andere waar- Zooals reeds in dit blad is meegedeeld is ter dezer stede opgerichteene algemeene onderlinge verzekering-maatschappij bij besmettelijke ziek ten, genaamd „de Philantroop”. Ik acht mij niet bevoegd over de geldelijke grondslagen, waarop deze maatschappij rust een oordeel uit te spreken, maar laat dit met gerustheid over aan de achtbare mannen, die in den raad van toezicht zitting hebben willen nemen en aan de deskundigen uit het publiek. Ik bepaal mij tot de bespreking en bekendmaking der zaak zelve, opdat het doel der oprichting meer algemeen bekend worde, velen gedrongen worden kennis te nemen van deze zake, hun onpartijdig oordeel er over uit te spreken en als dit meer en meer blijkt gunstig te zijn er hun steun aan te ver- leenen. Terecht werd bij de algemeene beraadslagingen over het ontwerp van wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken gezegd „dat de meerderheid in deze Kamer met de regering van meening is, dat er een einde moet gemaakt worden aan de achteloosheid van vele gemeentebesturen aan de zorgeloosheid, onverschilligheid en, zelfzucht van de ingezetenen, tengevolge waarvan bij het heer- schen van epidemiën de besmetting op vele plaat sen op vreeselijke wijze is vermeerderd. Bedrieg ik mij dus niet, dan staat het vast, dat de meer derheid van deze kamer het met de Regering eens is omtrent het bestaande kwaad dan erkent men en erkent zij, dat noch door het voorschrift der gemeentewet, ’t welk de zorg voor de open bare gezondheid aan de gemeentebesturen op draagt, noch door de wet op de geneeskundige staatsregeling is kunnen verkregen worden dat gene, wat naar aller meening in het algemeen belang gebiedend wordt gevorderd”. Doch evenzeer terecht, laten de oprichters, na bovenstaande aanhaling, daarop volgen „Wij voegen onmiddelijk daarbij, dat het niet altijd de zorgeloosheid, onverschilligheid en zelfzucht van de ingezetenen is, die hen veelal terughoudt van de noodige medewerking bij het heerschen van epidemiën, of het ontstaan der ziekten, ten gevolge waarvan de besmetting vermeerdert. Neen, de strijd om het bestaan speelt daarin dikwijls een groote rol. Menigeen toch zoude gaarne naar zijne verplichting willen ijveren voor de nakoming van de desbetreffende wetten, ware het niet dat te groote winstderving, die hij niet kan doorstaan, daaruit voortvloeide. Immers wie zal het ontkennen, dat velen in hun nering en bedrijf, dadelijk ondervinden verlies van hunne klanten, die hun het voordeel aanbrengen waar van zij moeten leven, als zij aan hunne woning het zichtbaar kenmerk der ziekte moeten dragen en wie heeft er wel niet van gehoord dat ar beidslieden, van wie het door de toepassing der wet bekend werd dat er lijders aan eene besmet telijke ziekte ten hunnen huize waren, soms van het werk werden geweerd Dit een en ander is dan ook oorzaak, dat de uitvoering der wet tegen besmettelijke ziekten in vele gevallen een hersenschim is. Wie zal niet kunnen begrijpen, hoe menig huisvader zoo lang mogelijk den geneeskundige weert? Wie zal den geneeskundige hard vallen, als deze raad neemt met het min of meer ernstige der ziekte in verband met het stoffelijk belang des gezins Op grond daarvan acht ik de oprichting eener maatschappij, als waarvan hier sprake is, zeer gewenscht. Én dat niet alleen voor neringdoen den en arbeidersgezinnen, ook voor ambtenaren en meergegoeden, die immers evenzeer bij ern stige epidemiën verplicht kunnen worden tot uit gaven, die hen bezwaren. Daarom lacht het denkbeeld mij toe, dat wij ons onderling verbin den, om door een geringe, jaarlijksche bijdrage, ons te wapenen tegen den dag des kwaads. Die bijdrage kan verschillend zijn, naarmate van de wekelijksche uitkeering die wij begeeren, maar moet toch altijd gering zijnen in verband blijven met de bestaande behoeften. Er behoeft geen groot fonds bijeengebracht te worden ten bate der Directie, er moet alleen zijn genoegzaam fonds ten bate der deelnemers. Wanneer zulk eene maatschappij tot stand komt en onder degelijk toezicht goed beheerd wordt, dan vervalt alle bezwaar tegen een strenge uitvoering der wet, voor de geneeskundigen ver dwijnen alle overwegingen op het medelijden gegronddaarentegen is het voor allen, die in nering of bedrijf schade kunnen lijden, een aan gename voldoening, dat zij door een gering offer indien al geen volledige schadeloosstelling, dan toch een niet onbelangrijke tegemoetkoming ont vangen. Voor den arbeider is het eene bemoe digende gedachte, dat hij in dagen van zorg, als zijne tegenwoordigheid in het gezin soms wordt vereischt, gerustelijk dien plicht der liefde kan vervullen, zonder aanstonds te missen en het noodzakelijk levensonderhoud en wat in zulke toestanden bovendien wordt vereischt. Misbrui ken zullen ook hier misschien niet ganschelijk kunnen worden geweerd, toch, dunkt mij, dat er geen groote vrees voor behoeft te bestaan, bij de keuze van goede agenten en streng toezicht van deze. Immers de uitkeering heeft alleen plaats, zoolang aan het uitwendig bewijs aan de woning te zien is dat daar binnen besmettelijke ziekte is en dat bewijs wordt aangebracht en verwijderd, uitsluitend op last en met toestem ming van den geneesheer en van wege het ge meentebestuur. De agent heeft dus immer het zichtbaar bewijs voor oogen en behoeft volstrekt niet af te gaan, alleen op de verklaringen van huisgenooten. Dat in het reglement geen sprake is van mazelen en kinkhoest, acht ik zeer ge wenscht, want al moge het waar zijn, dat som wijlen ook deze ziekten een kwaadaardig karak ter vertoonen, toch is de eerste dikwerf van meer onschuldigen aard en is de laatste vaak van zoo langen duur, terwijl het einde, zelfs voor een ge neeskundige dikwerf zoo moeilijk vast te stellen is, dat de bepaling van den duur der wekelijk sche uitkeeringen haast onvermijdelijk tot moeie- lykheden aanleiding geven zou. Zoo neme dan het publiek op onbevooroor deelde wijze kennis van de inrichting dezer verzekering-maatschappij en als het blijkt waar te zijn, gelijk de oprichters schrijven aan het einde hunner memorie van toelichting, dat zij voldoet aan de bestespeciaal de volgende eischen Zij maakt de uitvoering van de wet tot voor ziening tegen besmettelijke ziekten gemakkelijk. Zij waakt voor de belangen der ingezetenen van den Staat. Zij behoeft geen dividend aan aandeelhouders uit te keeren. Ieder deelnemer betaalt niet meer dan strikt noodig is. Een zeer goedkoop beheer. Dan zal zij zekerlijk kunnen rekenen op den steun van een groot deel der burgerij. M. E. van der MEULEN. nemingen, in het observatorium gedaan, laten mede geen twijfel over den invloed der Spaansche aardbevingen op den Belgischen bodem. Twaalf van de negentienhonderd verpleeg den in het hospitaal voor ongeneeslijken te Ivry, mannen en vrouwen, hebben een adres aan den President der Republiek, den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en den Parijschen Gemeen teraad onderteekend, waarin zij opkomen tegen het vervangen der geestelijke zusters van bedoelde inrichting door wereldlijke personen, waartoe den 1 Februari a. s. zou worden overgegaan. Zij verklaren, dat de toewijding der zusters boven lof verheven is en ieders godsdienstige over tuiging door haar volkomen geëerbiedigd wordt. Voorts doen zij opmerken, dat de verandering van personeel te minder verdedigbaar is, omdat lijders reeds twee andere hospitalen met wereldlijk per soneel ter keuze hebben. De meeste der onder- teekenaars hebben bovendien, zeggen zij, van dit laatste personeel genoeg ondervinding gehad om te weten, hoeveel zij aan de zusters verliezen zouden. Volgens de Francais zou het getal on- derteekeningen nog talrijker geweest zijn, als er geene pressie op ouden van dagen was uitgeoefend en vele verpleegden wegens den staat hunner geestvermogens niet van de onderteekening had den moeten worden uitgesloten. De Pall Mall Gazette bericht, dat te Lon den eene maatschappij is gevormd onder den naam Britsch Congo Company. Het kapitaal bedraagt een half millioen. In het bestuur zitten de heeren Jacob Bright en Houldsworth. De Koning van Spanje heeft Vrijdag de puinhoopen van Alhama bezocht. Onder leiding van den voorzitter van den Rijksdag, met den Berlijnschen burgemeester Forckenbeck, komt te Berlijn een Duitsch comité bjjeen tot het verleenen van hulp aan de nood lijdenden tengevolge der aardbevingen in Spanje. Met het oog op de tegenwoordige buitenlandsche staatkunde heeft deze manifestatie blijkbaar eene eenigszins politieke beteekenis. De financieele toestand in de Argentijnsche republiek is zeer critiek, tengevolge van het dalen der wisselkoersen en het bestormen der banken om teruggaaf der diposito’s. Men vreest, dat de betaling in baar geld gestaakt zal moeten worden. Toen het getuigenverhoor en de pleidooien in het proces tegen mevr. Clovis Hugues te Parijs waren afgeloopen, verwijderden de gezworenen zich in de Raadkamer. Daar bleven zij twintig minuten, die door allen in spanning werden door gebracht en die door het nachtelyk uur want het was nacht zeker nog al zijn verhoogd. Te half twee kwamen de gezworenen in de gerechts zaal terug. In ademlooze stilte werd de uitspraak aangehoord. Doch onmiddellijk na de vrijspraak volgde er een groote juichkreet. Te half drie was mevr. Clovis Hugues in hare woning terug. Een half uur vroeger had zij haren echtgenoot gezien, die niet in de gerechts zaal aan hare zijde was, maar in eene afzonder lijke kamer van het palies van justitie de uit spraak had afgewacht. In hunne woning vond het echtpaar tal van vrienden en vriendinnen, die tot zes ure in den ochtenstond bleven. Het eerste wat mevrouw Hugues deed, was hare kinderen wakker maken om ze te omhelzen. Eindelijk zieik mijne kinderen wederriep zij. Zij werd overstelpt met een berg van telegrammen. Te negen ure ’s morgens was de huiskamer gevuld met bloemen en kran sen door deelnemende personen bezorgd. Egypte. Een telegram van Wolsely uit Korti bericht, dat een boodschapper uit Karthoem is aangekomen, die den 28 December van daar was vertrokken. Gordon en zijne troepen ge noten toen eene goede gezondheidper stoom schepen ontving hij graan en vee uit het noorden. Italië. Aan de marine-autoriteiten te Spezia is, volgens Esercitio, bevel gegeven al de beschik bare gepantserde schepen gereed te houden. Binnen eenige dagen zullen waarschijnlijk de troepen, die naar Assab worden gezonden om er in bezetting te blijven, vertrekken. Zij zullen samengesteld zijn uit een bataljon jagers te voet, eene compagnie artillerie met zes stukken ge schut, een peloton genie, met het noodige genees kundige personeel, de intendance, levensmidde len, enz. De kolonel Saletta zal de kommandant zijn. Het doel der zending is om het bezit der kolonie te verzekeren en het nabij gelegen grond gebied te onderzoeken. In de Kasseier Zeit. vertelt een lezer uit Dortmund het volgende „Toen ik een kartonnen doos met tinnen sol daten leegpakte, vond ik op den bodem er van met potlood de volgende dichtregelen geschreven, die klaarblijkelijk door een tuchthuisboef moeten geschreven zijn. ’k Ben heden zoo vrolijk En lustig van zin, Want morgen kom ik vrij En breek Woensdag weer in. Tuchthuis te Welhlheiden, 24.2.84” de Gemeente Wonseradeel even vroeger drukken en uitgeven, en aan de Abonné’s op de Bolsw. Courant gratis verstrekken. FIRMA B. CUPERUS Az. geven. Niets is hinderlijker voor een spreker, ook voor een kanselredenaar, dan onafgebroken zulk een schelletje te hooren. Is het om slapen den in de kerk te wekken, teneinde ze hunne gift in het zakje mogen werpen, dan meenen wij, dat de predikant zelf zorgen moet, dat de hoorders niet inslapen. Maar in geen geval moeten er in eene vergaderzaal twee tegelijk aan het woord zijn de dominé en de schel. De Goede Raadgever deelt de volgende cij fers mede omtrent het drankgebruik in Neder land. Wegens openbare dronkenschap werden in 1882 niet minder dan 2y4 procent van Nederland’s be volking, n.l. 17,852 personen, dat is ongeveer 41 per dag door den rechter veroordeeld. Ondanks er tengevolge van de in 1881 uitgevaardigde drankwet 12,000 tapperijen in ons land gesloten werden, betaalde ons volk in 1883 bijna f391,000 meer aan sterkedrankbelasting dan in 1882. In een enkel jaar besteedt het drinkend deel onzer natie f 40,000,000 zegge veertig millioen gld., aan spiritus. Het blad treedt in eenige becijferingen ook omtrent hetgeen voor dit geld zoo kunnen ver kregen worden. Wy nemen die niet over, om dat zulke berekeningen ten eenemale falen. Men herinnere zich het gesprek van de twee personen, waarvan de eene rookt, de andere niet. Deze betoogde aan den rooker wat hij al had kunnen bekomen voor het geld aan tabak be steed, onder andere een groot huis op den Singel. De ander vroegW aar staat het huis van u, die niet rookt Het bericht omtrent de oprichting van een damessocieteit te Bakhuizen blijkt een canard of lieve cane te zijn. In zekere Noordbrabantsche gemeente zoo schrijft men is de gemeente-veldwachter ongeveer de eenige, die zich nu en dan „in ken- nelijken staat” bevindt. Is dit het geval, dan is zijn grootste vrees den predikant ergens op zijn weg te ontmoeten. Zoodra diens komst hem wordt aangekondigd, neemt hij in ’t eerste het beste huis de vlucht. Dit geschiedde wederom een paar dagen voor Nieuwjaar. Toen de pre dikant eenige dagen later door den veldwachter met het nieuwe jaar geluk werd gewenscht, kon deze het niet nalaten hem met zinspeling op het onlangs voorgevallene ernstig over zijn gedrag te onderhouden. En wat antwoordde de man „Ja dominé, ik heb al gehoord dat u daarover aanmerking hebt gemaakt, maar dat kan u mij toch niet kwalijk nemen, daar het juist een be wijs is van den eerbied, die ik u toedraag.” Het getal werklieden, die door de commis sie voor tijdelijke werkverschaffing te Amster dam aan arbeid geholpen worden, is Maandag tot 2400 geklommen. Stoornis in den aanvoer van zand, die door de vorst veroorzaakt mocht wor den, zal worden verholpen door meerderen aan- voer per spoor. De vorige week werd f 11000 aan loon betaalddeze week zal dit omstreeks f15000 bedragen. De commissie doet moeite nog f 50,000 bijeen te krijgen.- Met dat bedrag hoopt zij in de be hoefte aan werk gedurende dit winterseizoen volledig te kunnen voorzien. Tegen het overdreven streven om al wat maar een uitheemsch woord is uit de taal te bannen, maakt de Zwolsche Courant de volgende opmerking, die we ten volle beamen, mits men ook weder in de tegenovergestelde richting niet te ver gaat maar maat weet te houden. Een certificaat van oorsprong staat afgestem peld op de meeste woorden. Van de Joden heb ben wij onzen godsdienst en al de semietisch gekleurde uitdrukkingen onzer godsdiensttaal uit Rome, den grooten rechtstaat der oudheid, ontvingen wij onze rechtstermenvan de Itali anen en hun handelsrepublieken in de middel eeuwen leerden wij den koophandel en van daar de handelstermen, „tarra, netto, bruto, cargo, disconto” en gij zoudt al die gedenkstukken, kostbaarder dan alle antiquiteiten, die gij in uwe museums bewaart, opbergen en inruilen voor een kleurloos fabrikaat Gij waart dan den dwaas gelijk, die zijn ridderkasteel, gesierd met de por tretten zijner voorvaderen, uitloopt, om in een smakeloos, vierkant getimmerte te gaan wonen. Te Ameide is de koster en voorzanger der Hervormde gemeente uit zijne betrekking ont slagen. Het zilveren doopbekken, dat hem ter bewaring werd gegeven, wil hij niet afgeven dientengevolge is er, naar men zegt, dezer dagen gedoopt uit een gemberpot. Uitslag van Hardrijderijen. Te Groningen heeft jl. Vrijdag, onder begun stiging van gewenscht weder en op een prach tige baan, de eerste groote hardrijderij op schaat sen door mannen plaats gehad. Niet minder dan 41 van de beste rijders, waaronder 9 Friezen, de overigen Groningers en Drenten, namen aan dezen wedstrijd deel. De le prijs, f 100, werd behaald door Marten Castelein van Wartena, die den bekenden Okke van den Berg in twee ritten glansrijk versloegaan laatstgenoemden viel de 3e prijs, f 40, ten deel. Door W. de Vries van Oenkerk, een veelbelovend rijder van 19 jaar, werd de 2de prijs, f 70 en door Durk Post- ma van Eernewoude de 4e prijs, f 20, gewonnen. Te Oldeboorn namen dien dag 32 rijders aan de hardrijderij aldaar deel. De prijs van f 40 won K. de Boer te Akkrum, de premie van f 15 B. B. Dijkstra te Beets. Bolswardsche Courant 'I I IN

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1