NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OtSWARÖ EN WONSERADEEL aan onze Abonné’s No. 4. Vieren Twintigste Jaargang. 1885. JDe liberale TTnie_ BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 22 JANÜA RIJ. s VOOR ft WONSERADEEL. 1 i den jaar ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. DA DADCDADADADADCDADADA^ I V-’ van als vroeger drukken dit aan Courant g FIRMA B. CUPERUS Az. Een liberale Unie is goed, nuttig zelfs, doch niet ter bestrijding der kerkdijken, die zullen elkander onderling ’t zij vroeger of later wel af maken. Die Unie behoeft alleen in haar vaan del te schrijven, dat zij beoogt om de draag kracht der belastingen te brengen waar die be hoort. Het volk moet zien, ondervinden dat waarheid en gerechtigheid door hen worden ge handhaafd. In bestrijding licht de kracht der li beralen niet, maar in den vooruitgang, in het recht maken der kromme paden op belastinggebied. Vele andere kwestiën lossen zich dan van zelve op. Het thans geschokte vertrouwen op de libe rale beginselen keert dan weer terug. Bij hen moet alle zelfzucht, eigenbelang, die nu zooveel regeeren, verdwijnen. Een beter hart voor bur gers en minderen moet op den voorgrond treden. Wij houden ons overtuigd dat dan alleen kan blijken, dat 7/a van Nederland liberaal is. 11. Adv.bl. Volgens ons, liberalen, is het gesloten verbond een onzedelijk verbond, alleen op wereldsch gebied ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. om macht te hebben, om te heerschen, gesloten. Onderlinge liefde, vrede, eensgezindheid en ver draagzaamheid is er de grondtoon niet van. Het verbond is een zeer zwak menschelijk werk, door groote tromberoerders bijeengebracht, die, zoo- dra ze ’t onderling oneens zijn weer elk zijns weegs zullen gaan. Welnu, wat bekommeren we ons dan Het zal, als zijnde uit de menschen, ver broken worden. Is daar nu een Unie voor noo- dig om zoo’n zwak menschenwerk tegen te gaan? Of vertrouwen de liberalen hun eigen beginselen niet meer Bestrijding der kerkelijke partijen is een doel loos werk. Als deze partijen een tijdlang samen hebben gegaan, worden ze van zelf wel verza digd van elkander en lossen zich dan van zelf op. Tot zekere hoogte zijn ze het slechts eens. In het keeren der liberalen, die uit ontevreden heid gedeeltelijk met hen samenwerken, bestaat hunne kracht. Hoe zouden ook zulke heterogene bestanddeelen vereenigd kunnen zijn Hoe zou den ze iets groots tot stand kunnen brengen? Ja, de school kunnen ze fnuiken, veel nadeel toe brengen, doch een latere tijd zal hen alsdan brandmerken en schandvlekken en wij vertrou wen, dat onder de tegenpartij vele oprechte, no bele mannen zijn, die er niet op gesteld zijn den naam te dragen van medegewerkt te hebben om het openbaar lager onderwijs, dat altijd, bij de ontwikkeldsten zulk een goeden klank heeft ge had en nog heeft, te sloopen. Dat zullen velen, om hun naams wil niet mee onderstaan. rein, hemelsch, de politiek vaak zeer onheilig waarnaar „Mijn Ko- Op de lijn Doornik-Brussel heeft Zaterdag ochtend om 9 uur bij het station Bierghes een ernstig onheil plaats gevonden. De sneltrein reed met volle vaart, toen de wielband van een wiel van den vierden waggon sprong, met het gevolg dat deze uit de rails sloeg. Door den schok brak de koppeling met het voorste gedeelte van den trein, hetwelk doorstoomde, terwijl de achterste wagens in, op en door elkander schoven en geheel vernield werden. De machinist, die het ongeluk bemerkte, stopte onmiddellijk, en het personeel van den trein en van het station spoedde zich naar de plaats van het onheil om de onge lukkige slachtoffers hulp te verleenen. Een vreeselijk schouwspel leverde de ruïne van wagens op, te midden van de sneeuw die door het bloed der gewonden hier en daar rood geverfd was. Per telegraaf werd geneeskundige hulp ontboden, die betrekkelijk spoedig, ook per extra trein uit Enghein en Ath, ter plaatse was. Het aantal gewonden bedraagt 14, van welke een drietal geen hoop op levensbehoud meer liet. De mate- riale schade wordt op omstreeks 50,000 fr. geschat. Van Brussel kwam een trein spoor weg werkers, die in twee uren tijds den weg weder vrij maakten. Het gerucht, dat te Brussel de vermoede lijke moordenaar van den politieraad Rumpff zou zijn opgespoord, is niet bewaarheid. Wèl intus- schen is daar een persoon gearresteerd, omtrent wiens bedoelingen men in ’t onzekere verkeert. Aan het station te Antwerpen vervoegde zich een man, wiens uiterlijk met het signalement, dat is rondgezonden, overeenkwam. Hij vroeg een kaart voor Rouaan 3e klassedoch toen men hem zeide, dat er geen wagens van die klasse waren voor Rouaan, vroeg hij er een voor een stad in den omtrek. Op de herhaalde opmerking, dat er geen dienst van 3e klasse was voor Frank rijk, vroeg hij verwonderd, of Rouaan dan in Frankrijk lag? Welzeker, was’t antwoord. Geef dan maar een kaart voor Valenciennes. Maar Valenciennes ligt ook in Frankrijk. Geef dan maar een kaart voor Brussel. De handelwijs van den reiziger wekte de aandachtde trein vertrok, doch bij het afstappen te Brussel werd de vreemdeling, op telegrafisch bericht, aange houden. Te Brussel verklaarde hij Bernard te heeten en een broeder te hebben, die aan de Dokken te Antwerpen woonde. Op bericht van Brussel heeft men te Antwerpen geen Bernard gevonden, niet wetende of deze een voornaam of een geslachtsnaam was. Per telegraaf zijn verdere inlichtingen uit Brussel gevraagd, maar het moet gebleken zijn, dat de zich noemende Bernard niets met den moord te Franfort heeft uit te staan. Te Verviers en in den omtrek heeft het in de laatste dagen zóó gesneeuwd, dat dezer dagen op sommige plaatsen de sneeuw een meter hoog lag. Alle gemeenschap was afgebrokende postkar tusschen Eupen en Malmedy bleef on derweg in de sneeuw steken. De sneeuwvlokken vielen zóó dicht en waren zóó groot, dat men elkander op 5 pas afstands niet zien kon. De Engelsche gedaehtenlezer Bishop is Woensdag 11. door een jury tot 10.000 p. st. schadevergoeding veroordeeld, wegens het schrij ven van een lasterlijk pamflet tegen de heeren Maskelyne en Labouchere, die gepoogd hadden hem van bedrog te overtuigen. In de wapenfabriek te Saint-Étienne (Frank rijk) worden thans proeven genomen met een door den heer Picard, neef van den generaal van dien naam, uitgevonden nieuw geweer, dat in twee tempo’s geladen wordt en waarmede men 30 maal in twee minuten kan schieten. In Engeland heeft weder een dynamiet-aan- slag plaats gehad. Van het stadje Warminster in Wiltshire heeft men beproefd, Woensdagavond het raadhuis in de lucht te doen vliegen. De ontploffing, door eene helsche machine ver oorzaakt, verbrijzelde al de vensters van het ge bouw en van de naburige huizen, maar richtte verder geen schade aan. In de Kamer van afgevaardigden heeft de minister van buitenlandsche zaken officieel aan- gekondigd, dat de Spaansche maatschappij voor onderzoekingen onlangs bezit genomen heeft van Afrikaansch grondgebied ten noorden van Sene- gambie en van de golf van Guinea. Het comité voor het nationale geschenk, dat aan Bismarck bij zijn 70sten geboortedag (1 April) zal worden aangeboden, bestaat alleen uit nationaal-liberalen en conservatieven. Het plan is geheel voortgekomen uit den stroom van adressen, die van de zijde dier partijen naar Ber lijn vloeide. Eenige bekende financiers te Ber lijn zorgen voor de inzameling. Vereen-Staten. De senaat van Washington heeft besloten generaal Grant te pensioneeren met den rang en bezoldiging van opperbevelheb ber; en wel met 49 tegen 9 stemmen. Neemt de Kamer het ontwerp ook aan, dan zal Grant dus jaarlijks 13,500 dollars krijgen. Hij heeft thans 15.000 dollars jaarlijks van een fonds, dat zijn vrienden lang geleden reeds voor hem bij eenbrachten. Zuid-Amerika. Volgens een telegram uit Panama breidde de opstand in Columbia zich over vijf Staten uit. De opstandelingen houden Barranquilla bezet en veroverden Carthagena, dat hun echter weder werd ontnomen. Het zal den lezers niet onbekend zijn, dat een heer uit Arnhem het denkbeeld heeft uitgespro ken om al de liberale kiesvereenigingen in den Lande tot eene liberale Unie te vereenigen. Reeds hebben een viertal groote vereenigingen zich laten hooren, nl. twee te Amsterdam, één te ’s Gravenhage en één te Rotterdam, die ge roepen schijnen te zijn om bedoelde Unie tot stand te brengen. Al dadelijk betuigen wij onze instemming met zoodanig verbond. Wat klinkt schooner dan éénheid. Eendracht maakt macht. Toch kunnen wij niet zeggen te dweepen met de wijze, waarop men tot die eenheid wil komen. Men zal zich vereenigen tot bestrijding der ker kelijke partijen. Wij vinden dat gevaarlijk en verkeerd. Zoodra men begint met de bestrijding dier partijen, wijkt men af van Staatkundig ge bied. Al zoeken ook de tegenstanders ons op het gebied der kerk te brengen, de liberaal mag zich op dat terrein niet begeven. Bovendien hoeveel duizenden in den Lande zijn kerkelijk, doch tevens liberaal, soms vrij wat liberaler dan vele onkerkelijke liberalen. De politiek is op verboden terrein verzeild geraakt en thans is het de groote stuurmanskunst, haar uit dat ver keerde vaarwater weer terug te brengen. Maar nog meer. Wij brengen hier in herinnering een klein versje, dat wel naar waarheid zal zijn ge steld De godsdienst haat de politiek, Proeft hij er van dan wordt hij ziek. Allen die den godsdienst in de politiek men gen zijn gevaarlijke wezens. De godsdienst is en aardsch. Het verheven voorbeeld, we ons allen moeten vormen, zeide ninkrijk is niet van deze wereld.” Willen de liberalen zich vereenigen en wij willen gaarne met onze zwakke krachten hen daarin steunen dan is de bestrijding van kerke lijke partijen onzes inziens geheel ongeschikt om daartoe te geraken. De liberale partij moet eene liberale richting nemen. Zij kan hare kracht vinden in dit ééne punt nl. de belastingen. Wij zouden met volle vertrouwen wel durven zeggenZoek eerst de draagkracht der belas tingen daar te brengen waar ze behooren en al het andere komt van zelf. Als de belastingen goed geregeld worden dan komt de gerechtig heid weer op den troon, dan worden de volks- wenschen vervuld. Het is liberaal dat elk tot instandhouding van het groote geheel bijdraagt naar zijn draagvermogen is en nu is het bekend, dat er rijke couponknippers zijn in de groote steden des Lands, die bijna niets tot de belas tingen bijdragen, ten minste niet zooveel als een zwaar arbeidersgezin, dat met moeite door den tijd komt en dat is eene zaak, die velen en terecht bezwaart. Men moet de dingen maar zoo noe men als ze zijn. Is het nu vreemd, dat met deze wetenschap, velen zich afwenden van het libe ralisme bare lagere school te Kimswerd. Dat dorp, zoo goed als geheel door vrijzinnige Protestanten be woond, met een vrijzinnigen predikant enz., hecht zich met Friesche koppigheid aan zijne openbare school. Het is het eenige dorp van onze zeer uitgestrekte gemeente, waar geene bijzondere school gevonden wordt, en waar zij nooit door iemand is of zal worden begeerd. Nu heeft men voor de 120 a 130 schoolgaande kinderen eerst na lang tegenspartelen een gebouw van drie lo kalen gesticht. De heer Hingst, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, gaf den grond finaal ten geschenke. Goed, het gebouw is er gekomen. Maar thans is het klaar en blijkt het veel te klein te wezen. De banken kunnen er niet behoorlijk in, en plaats voor de kachels schiet er niet over. Bovendien, het eerst zeer onlangs gedane voorstel tot oproeping van sollicitanten voor de betrekking van onderwij zeres in het derde lokaal, is in de laatste gemeenteraadszitting aangehouden. Zoo staat onze nieuwe school nu reeds sedert enkele weken kant en klaar, doch ongebruikt, en wie weet voor hoe lang. Dezer dagen vond men op de deur het volgende opschrift, waarvan de taai en stijlfouten duidelijk doen zien, uit welk deel der bevolking het is voortgekomen„De school van Kimswerd is ’t aftreksel van de raad van Wonseradeel, tot groot ongeluk van de jeugd, die de lessen nog ontvangen moeten maar kinders, leert in vlijt, vergeet nooit het jaar van de kin derschool, en wordt geen aap [en] lieve jeugd zoo ons raad aan de groene taofel van Wonse radeel heeft. Hip hiep hoera 1” Het is natuurlijk moeilijk te beslissen, in hoe verre dit bepaalde feit aan den invloed van den genoemden predikant te wijten is. In elk geval zou het misschien niet ongepast wezen, hem, die zich blijkbaar met alles bemoeit, eens voor te houden, wat de geschiedschrijver J. Wagenaar, (wiens naam in acht letters gelijkt op den zijnen) in deel Elf van zijne Geschiedenis des Vaderlands verhaalt van dien Amsterdamschen heerschzuch- tigen predikant Smout, dié het, gelijk hij zich uitdrukte, „zoo grof maakte.” En ook wat Von del eens dichtte met toespeling op dienzelfden heer Smout „Maer ’t is vergeefs gepreekt, geroepen en gekreten, Gewaerschout en gedreyght door teeckens en Profeten De boosheyd kanckert insy heelt door Smout noch Salf. Men knielt voor valsche Goón, men huppelt om het kalf.” Vondel zegt dit van het ware „volk Gods” in de dagen van Mozes. Zien wij onder dat zelfde volk heden ten dage niet vrij wel hetzelfde ge beuren N. li. Ct. Het is ongeveer twee jaren geleden sedert brutale, maar niet handige, dieven trachtten op het kantoor der firma B. O. J. Lievegoed in de Haarlemmer Houttuinen te Amsterdam de brandkast open te breken. De sterke kast weer stond hun pogen, en zij moesten zich toen ver genoegen met hetgeen de lessenaar opleverde. Jl. Vrijdagnacht echter hebben dezelfde of andere vrijmoedige lieden in hetzelfde kantoor een stout stuk begaan. Zij hebben de geheele brandkast, die ongeveer 700 kilogram woog, na dat zij zich aan de achterzijde van het kantoor toegang hadden verschaft, medegenomen en op een handkar geladen, waarna zij met hun vracht naar den Ypolder reden en op een halfuur af stands van de stad hun werk begonnen. Zij hakten eerst de buitendeur open, daarna een tweede en eindelijk de .derde afsluiting van de kast. Toen was het loon van den arbeid be schikbaar f 160, benevens eenige papieren, die slechts voor den heer Lievegoed van waarde waren, als huurcedullen, contracten, vergunnin gen en akten van anderen aard. Het werk was gedaan, en de arbeiders wier pen de brandkast met de boeken in het water, zoodat het schrift der boeken bijna onleesbaar is geworden. Bij de zich op verschillend gebied bewegende industrie van de firma Lievegoed is dit een groot ongerief. De dieven hebben ter verkwikking een flesch augurkjes geledigd, die zij op het kantoor von den. Misschien geeft dit der politie een draad in handen. Bij dezen omvangrijken en langdurigen ar beid immers voor de dieven, die om de zwa re kast te tillen, zeker zes in getal moeten zijn geweest, hun doel bereikten, moesten zij twee deuren open maken bij dezen arbeid zijn zij, naar men mededeelt, door de politie niet ge stoord. De Ned. Drankwet verhaalt, dat te Rotter dam boven een koffiehuis staat: geen Vergunning. Het woord vergunning staat dus boven de deur, maar vergunning is blijkbaar voor hem, die nauw keurig toeziet, niet verleend. De berichtgever vraagt of het schenken van sterken drank in dat koffiehuis strafbaar is? Het komt ons voor, dat daaromtrent geen twijfel kan bestaanmaar de ontduiking is slim bedacht. Bij den op Vrijdag en Zaterdag te Leeu warden gehouden billardwedstrijd is de prijs van f200 gewonnen door R. Bierling te Groningen. De le premie viel ten deel aan R. Kuipers te Akkrum de 2e aan T. Bijlsma te Bolsward en het cadeau aan R. Koopmans te Franeker. Wonseradeel, 17 Jan. In de heden ge houden vergadering van den Gemeenteraad zijn benoemd tot leden van de commissie voor de strafverordeningen, de heeren Ledeboer en H. de Jong en tot onderwijzer aan de school te Witmarsum R. Westra te Noordbroek. Voorts is besloten 1. Bij wijze van proef, ten dienste van de school te Kimswerd een kagchel aan te schaffen, waarmede twee vertrekken kunnen worden ver warmd. 2. Het schoolgebouw en de onderwijzerswo- ning te Wons bij gesloten briefjes te verhuren. 3. Den pachttermijn van het heffen van reg- ten aan de waag te Makkum met één jaar te verlengen. 4. Den pachter van de dorpsreiniging te Par- raga en Gaast voor het resterend gedeelte van den pachttermijn van de helft van den pacht prijs ontheffing te verleenen. 5. In handen van eene commissie te stellen een voorstel van Burg, en Weth. tot het vast stellen van eenige bepalingen op het onderwijs in de nuttige handwerken. (Tot leden dezer com missie zijn benoemd de heeren Scheepsma, Rein- sma en Kool). 6. De verordening voor de openbare lagere scholen in dier voege te wijzigen, data. de toelating tot de scholen op den eersten dag van het kwartaal wordt gesteld b. voor de leerlin gen uit Hichtum de school te Burgwerd, uit Longerhouw die te Exmorra, uit Schraard die te Witmarsum, uit Engwier die te Makkum en uit Wons de scholen te Cornwerd, Makkum, Witmarsum of Zurich worden aangewezen. 7. Goed te keuren de suppletoire begrooting van de commissie van beheer van den kunstweg BolswardHarlingen en aan die commissie over 1884 eene suppletoire subsidie van f 400 toe te kennen. 8. Niet-ontvankehjk te verklaren eene reclame van S. R. van der Meer te Gaast tegen zijn aan slag in den hoofdehjken omslag. 9. Aan den onderwijer I). Brouwer te Mak kum voor de waarneming der betrekking van hoofd der school te Gaast eene gratificatie van f 30 toe te kennen. 10. Aan J. Mensonides te Burgwerd voor het opwinden van het uurwerk en het luiden der klok eene vergoeding van f 12 aan te bieden. 11. Vast te stellen het bestek voor de uitdie ping van de havengeul in zee te Makkum. Wonseradeel, 20 January. „Onzen tweeden burgemeester”, zooals wij hem in de wandeling noemden, zijn wij kwijt. Eenige weken geleden heeft hij in den Zondagmorgendienst want Z. Eerw. „neemt er de betrekking van predikant bij waar” bekend gemaakt, dat hij eene be roeping ontvangen had naar H., en hij verzocht met hem mede te bidden tot God, of het Gods wil was, dat bij die beroeping zou opvolgen of niet. Des namiddags kon hij mededeelen, dat hij besloten had heen te gaan. In particuliere gesprekken en zelfs openlijk in het Friesche Volksblad heeft men toen wel beweerd, dat het aannemen van het beroep te H. zelf reeds was afgekondigd op het eigen uur, waarop de beroe- pene tehuis de zijnen uitnoodigde om zich met hem te vereenigen in het gebedmaar de waar heid daarvan blijve in het midden. Hoe de anti-revolutionaire meerderheid in den gemeenteraad het nu wel maken zal Zij plach ten vóór elke vergadering in de pastorie bijeen te komen, en men heeft opgemerkt dat sommigen, die wellicht niet te best meer onthouden kunnen, geholpen werden, door achter de punten der agenda voor de gemeenteraadszitting met pot lood „ja” of „neen” te schrijven. Een treffend meesterstuk van beleid en een staaltje van liefde voor het onderwijs is laatste lijk geweest het bouwen van een nieuwe open- Ingevolge eene overeenkomst met heer P. de JONG, zullen we dit het öfficieële Raadsverslag de Gemeente Wonseradeel even en uitgeven, en de Abonné’s op de Bolsw. r a t i s verstrekken. 6 IN Bolswardsche Courant,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1