NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAR» ®S WONSERADEEL BERICHT. Zoo gewonnen, geronnen. No. 6. Vieren Twintigste Jaargang. 1885. ZOO 8 DONDERDAG 5 FEBRUARI!. DONDERDAG 5 FEBRUA BIJ. VOOR BUITENLAND. Firma B. CUPERUS Az. BINNENLAND. 4 F dat we BOLSWARD. behoeftigen t I ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. van de tram De genees- Bolsward. Met genoegen vermelden wij dat de commissie uit de vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid alhier, zich gewend heeft tot den Raad onzer Gemeente om eene toelage voor de instandhouding der Ambachts school die men hier wenscht op te richten. De commissie heeft reeds vele pogingen aan gewend om deze zeer zeker hoogst nuttige zaak te bevorderen. Herhaaldelijk werd aangaande de Ambachts school een stuk in ons blad geplaatst van de hand van belangstellende ingezetenen. De kosten voor de oprichting vereischt zijn thans gevonden, doordien 148 stadgenoten daar- wat ruimer van nemen, verloopen zal ’t bij hem niet. Dit zou strijden tegen zijn eens gezetten leefregel, tegen zijne opvoeding en tegen zijn verstand. Men kan echter in de meeste gevallen maar veilig aannemen dat op de wijze, waarop men iets in ’t bezit heeft gekregen, dat het ook op die zelfde manier weer verdwijnt, en eindelijk dat datgene wat ons zeer veel inspanning, on vermoeide vlijt en eene onverpoosde oefening heeft gekost, ons bij blij ft, ons eigendom blijft en wij er niet eerder van scheiden dan met onzen dood, om hef dan als een waardig erfgoed op onze kinderen over te laten gaan. Tot herinne- van ver- Daarop volgde eene lijkkoets met eene opgevuld met in rouw gestoken vrouwen, die L de oude huilebalken, treffende blijken tegen zooveel in ’t uur gehuurde Te Oldenburg heeft eene 45-jarige dame Cordes op den heer Beyersdorff, bij wien zij vroeger moet hebben gewoond, a bout portant een revolverschot gelost. Bij den heer B. wa ren den avond te voren eenige ruiten ingegooid. Hij dacht dat genoemde het gedaan had en on derhield haar daarover. Juffrouw C. nam dit zoo kwaad op, dat zij op Parijsche manier een revolver voor den dag haalde, om den heer B. een kogel door het hoofd te jagen. De kogel drong onder het linkeroog in het hoofd, maar schijnt toch geen doodelijke wond te hebben veroorzaakt. Mej. C. werd onmiddelijk gearres teerd. De directeur-generaal der posterijen te Lon den heeft jl. Maandag een naamloozen brief ont vangen, waarin hem bericht werd, dat dienzelf den nacht een aanslag met dynamiet tegen het postkantoor gedaan zou worden en eene netge- kleede vrouw hiermede belast was. Onmiddel lijk werden maatregelen genomen, om het ple gen van de misdaad te voorkomen, doch dien nacht ontdekte de politie niets verdachts. Te Plymouth kwam Woensdag een schip, de Wellington, uit Nieuw-Schotland aan, welks bemanning onderweg den kapitein gedood heeft. Die daad werd echter in zelfverdediging door een der mannen gepleegd. De kapitein, Armstrong genaamd, was aan den drank verslaafd en eenige dagen achtereen in beschonken toestand, totdat hij eindeljjk een aanval van delirium tremens kreeg. Hij liet zonder eenige aanleiding twee mannen in de boeien slaan, en eenigen tijd later vervolgde hij allen, die onder zijn bereik kwa men, met revolverschoten. Drie mannen werden gevaarlijk door hem gewond. Het was toen, dat de mannen gezamenlijk op hun kapitien aanvie len om hem te boeien en zoo onschadelijk te maken, en in de worsteling met hen bekwam de razende man een wond aan het hoofd, welke hem op den grond deed vallen. Men boeide hem toen aan handen en voeten. Hij bleef, terwijl hij machteloos ter aarde lag, nog steeds voortrazen on dreigenmaar den volgenden morgen over leed hij aan de bekomen wonde. Het Salvation Army heeft in Engeland de halfreligieuse straatdemonstraties in den smaak gebracht, die bij ieder gemoedelijk man weerzin moeten opwekken tegen eene door zulke middelen aan den man gebrachte vroomheid. De laatste uiting op dit gebied was onlangs eene demon stratie tegen de vaccine, te Londen gehouden. De stoet bestond uit een groot gevaarte met een lustig blazend muziekkorps er in, gelijk indertijd bij de hier te lande doortrekkende Amerikaansche paardenspellen in gebruik was. Op den bok zat, naast den koetsier, iemand in den diepen rouw met een bord in de hand, waarop met groote letters stond ring aan duizend kinderen, die in den loop 1884 tengevolge van de inenting het leven loreil vnl rrzl o oonn liilrlrnofa rn OI kinderdoodkist* en eene lange reeks rijtuigen, evenals de gaven van droefheid. Léon Say heeft te Parijs, springend, zich de knie verstuikt, heeren maken zich niet ongerust, maar de zieke heeft veel pijn en moet volkomen rust houden. Zwitserland heeft ook al kans koloniën en eene marine te krijgen. Een Berner, Rodt, ge naamd, die vroeger in het Oostenrijksche leger heeft gediend en aan de verdediging van Parijs heeft deelgenomen, heeft een onbewoond eiland, dat bij Chili behoort, gekoloniseerd en hij heeft zich nu tot den Zwitserschen Bondraad gewend met het verzoek de Zwitsersche vlag op zijne vaartuigen te hijschen. voor f 390.75 hebben ingeteekend en de veree niging Handel en Nijverheid ruim f 100 heeft toegezegd. Deskundigen verzekerden dat voor die gezamentlijke som alles in gereedheid gebracht kan worden. Voor kosten van instandhouding werd in de gemeente ingeschreven voor het eerste jaar f 207. Bovendien werd daarvoor doorliet Gast huis en het Weeshuis ieder f 75 en door de vereeniging Handel en Nijverheid nog f 25 toe gezegd. Bekwame onderwijzers boden hunne diensten aan tegen eene geringe tegemoetkoming. Voorwaar een krachtigen steun! Belangstellend, doch vol goede verwachting zien wij het besluit van den Raad in deze zaak tegemoet. Wij hopen het adres der commissie in de vol gende week te kunnen opnemen. De visschers van Volendam die vervolgd werden en thans de gevangenisstraf ondergaan wegens het visschen met verboden tuig, hebben, naar de mededeeling in de Tijd te oordeelen, waarlijk zoo’n groot kwaad niet gepleegd. In tegendeel, zij hebben slechts gedaan wat zij al tijd deden, maar eerst vier jaren geleden van overheidswege ongeoorloofd werd verklaard. Zij vischten met de wonderkuil en kwakkuil. Gebruiken zij dit vischtuig niet, dan is het na genoeg met hunne vangst, dus ook met hun mid del van bestaan gedaan. De commissie voor de zeevisscherijen had verklaard dat door de kwak kuil en de wonderkuil de visschen op de Zui derzee werden uitgeroeidvandaar het verbod. Bij onderzoek bleek echter dat het visschen met de kwakkuil die nadeelige gevolgen niet had en na twee jaren werd dat vischtuig weder toege laten. Maar de visschers, die het slachtoffer van den willekeurigen maatregel geweest waren en door mindere vangst en boeten hadden geleden, werden niet schadeloos gesteld. Wat de wonderkuil betreft, de visschers heb ben geen ander tuig dan nu door hen gebruikt wordt en ze zijn te arm om ander te koopen, terwijl bovendien hunne schepen daarvoor niet geschikt zijn. De Tijd meent, dat of de Regeering behoort terug te komen op het verbod, indien werkelijk geen moordvisscherij wordt bedreven, of wel de Volendammers voorschot moet verleenen, ten einde zij met andere schepen en ander vischtuig hun bedrijf kunnen voortzetten. Al geldt het slechts een visschersdorp, het is plicht van de Regeering om deze zaak ernstig te onderzoeken en te doen wat recht en billijk heid eischen. Uit de stukken, bij de begrooting van Oorlog overgelegd, is ons gebleken, zegt de N. R. C. dat volgens den staat der in ’s Rijks centrale magazijnen van militaire kleeding, uit rusting enz. te Amsterdam, Delft en Woerden op den In Januari 1884 voorhanden kampements- goederen enz., aanwezig waren 18,910 wollen de kens, nog eens voor nachtligging 20 éénmans wollen dekens en 1427 tweemans wollen dekens. Er waren dus dekens in voldoend getal aan wezig. Maar waarom worden ze dan niet uitge reikt Omdat men het niet noodig achtte, aan de manschappen een derde deken te geven Dit kan het niet zijn, want, zooals wij mededeelen, werd van de aangevraagde dekens ongeveer de helft verstrekt. Maar wat is dan de reden ge weest, dat men de dekens liever in de magazijnen liet liggen, dan ze aan de soldaten in gebruik te geven tot beschutting tegen de felle koude Blijkens een bericht in de Chronique des Arts is voor de schilderijen van Frans Hals uit het hofje van Berestein 100,000 francs betaald. Zij zijn gekocht voor het Louvre. Het blad voegt er bij, dat de stukken niet in den besten toestand verkeerden. Mocht men het betreuren, dat deze stukken van een Nederlandsche schilder naar het buiten land zijn gezonden, de kunst zal er toch wèl zoo veel door gebaat worden wanneer zij in het Louvre te zren zijn, dan weggestopt, gelijk ze waren, in een hofje te Haarlem, waar ze door gebrek aan zorg langzamerhand zouden vergaan. Volgens een residentiebrief in het Z. D. bevindt Z. M. de Koning zich tamelijk wel, doch hij heeft nu en dan aanvallen niet van zenuwpijn, maar van nierpijn. Dat verschijnsel behoeft echter geen bijzondere zorg te baren, daar de lijders aan de kwaal, door welke de Koning ge kweld wordt, telkens zulke aanvallen hebben te doorstaan. De Koning heeft de krankte volstrekt niet in ergen graadmen kan integendeel eer zeggen, dat Z. M. door haar in lichte mate is aangetast. De geneesheeren zijn dan ook beslist van oordeel, dat het geëerbiedigd hoofd van den staat nog naar menschelijke berekening een reeks van jaren voor zijn land en volk zal kunnen blijven gespaard. Voor de rechtbank te Winschoten werdjl. Vrijdag een proces cronique scandaleuse behandeld, waarin dertien getuigen werden ge hoord en aanleiding gaf tot bijzondere belang stelling, aan zekere zijde, tijdverzuim en discussien schever dan scheef’t resultaat van deze droeve geschiedenis was de eisch van het O. M. tot acht maanden celstraf (art. 334 C. P.) voor de hoofd personen in dit drama, zekere Harmke Buter, eene beruchte vrouw van ongeveer 26 jaren leef tijd. Een der slachtoffers van het door laatst genoemde gevoerd bedrijf, G. Z., ruim zeventien jaren oud en mede als getuige verschenen, werd staande de zitting in verzekerde bewaring ge- Over het algemeen hecht de mensch bijzonder aan ’t geen met veel inspanning, na veel moeite is verkregen, wat na langdurigen tijd zijn eigen dom is geworden, waar hij veel voor heeft opge offerd. Dat dit eene waarheid is moge uit eenige voorbeelden blijken. Wanneer de landman door eigen noeste vlijt langzamerhand in het bezit is gekomen van geld en goed, van have en vee, dan wordt dat alles hem te dierbaarder naar mate hij er zich meer opofferingen en meer in spanning voor heeft getroost. Hoe noode kan hij iets van dat alles missen. De ouders, die met moeite en zorg hun zwak kind groot brengen; hun kind, dat steeds meer zorge noodig had dan één der anderen, hoe hangen ze er aan, hoe lief is hun dat kind. Zij zouden daarvan moeielijker scheiden dan van één der anderen. De zorg, de toewijding, de oppassing, de groote opofferingen maken dat kind tot de liefste lieveling. Als ze moeten scheiden van de aarde blijft op dat kind hun oog in de laatste oogenblikken meer ge vestigd dan op één der anderen, en als het nog bij hun leven wegkwijnt is hunne rouwe onuit sprekelijk grootdan wordt de smart nog dieper gevoeld dan als ze een hunner kinderen ver loren, waarmede ze die oppassing niet hadden gehad. De studeerende jongeling, die door eigen studie zich een standpunt verovert in de maatschappij houdt de wetenschap, de kennis beter vast, dan iemand, die alles van buiten is aangebracht. In de eerste plaats is alles beter zijn eigendom geworden, doch ook hij hecht er meer aan omdat alleen inspanning van alle krach ten hem tot die hoogte heeft opgevoerd, ’t Geen hij zich verworven heeft gaat niet spoedig weer verloren. - In de maatschappij ziet men het nog al eens gebeuren, dat menschen door hun vlijt en oppassendheid het tot eene zekere hoogte brengen, dat ze door hunne kloekheid tot vermogende menschen zijn opgeklommen. Hoe meer ze daar voor hebben gewerkt, hoe langer het duurde om tot die hoogte te komen, hoe dierbaarder hun hunne bezitting wordt en ze zouden niet gaarne ondervinden, dat die in korten tijd werd ver nietigd. Dat zouden ze niet kunnen dulden en zelf zouden ze het met geene mogelijkheid kun nen doen. Al deze voorbeelden zijn op de natuur des menschen gegrond. Het zou onnatuurlijk zijn, indien het anders ware. Goederen, bezittingen en alles wat de mensch het zijne kan noemen heeft na lang verworven vlijt, opoffering, inspanning en moeite voor hem de hoogste waarde. Gansch anders is het gesteld met dezulken veelal, die hunne bezittingen machtig worden langs slinksche wegen, door erving, een trek uit de loterij als anderszins. Zoo gewonnen zoo ge ronnen. Zoo men het gewonnen, verkregen heeft, rent, gaat het ook weer weg. Gij hebt mogelijk de geschiedenis wel eens gehoord van den man, die het geluk had de helft der honderdduizend uit de loterij te trekken Hij stelde er geen prijs op. Hij hield harddravers, ging van de eene plaats naar de andere voor zijn genoegen en na 5 jaren was zijn schoon kapitaal verdwenen, had had hij meer schulden dan bezittingen. Hij had het spoedig en gemakkelijk verkregen, hij kende de rechte waarde er niet van en het ging even spoedig en gemakkelijk ook weer weg. Geld op eene oneerlijke manier verkregen gedijt almede niet, ’t Is net of het niet bij dien slechtaard wezen wilgeen wonder, het gaat weer heen zooals het gekomen is. Menig oude schelm is gestorven zonder geld en zonder vriend. Er zijn echter uitzonderingen. Doch als men de zaak nader beschouwt zijn vele daarvan eigent- lijk geene uitzonderingen. Als een oppassend werkman onverwacht een fortuintje krijgt, gaat het vaak niet zoo spoedig weer verloren. Hij weet hoeveel moeite het kost om iets vooruit te komen in de wereld. Het is het natuurlijke be loop dat hij er waarde op stelt. Als een flink burger door onverwachte omstandigheden door vrouw fortuna wordt begunstigd, hij mag ’t er Wij berichten, dat we evenals vroeger zullen voortgaan met het verstrekken van een Verslag van de handelingen van den Raad der gemeente Bolsward, ais gratis bijvoegsel bij deze courant. Het zal zooveel mogelijk één of twee dagen na iedere vergadering verschijnen. steld, als verdacht van het onder eede afleggen eener verklaring in strijd met de waarheid. Een man, werkzaam in de Linnaeusstraat te Amsterdam, werd Zaterdagmorgen waanzin nig en stak zijn kameraad met een mes in de borst, gelukkig zonder dezen ernstig te kwetsen. Een paar anderen maakten zich terstond van den dader meester en brachten hem naar het gasthuis. Bij het Leidsche studentencorps is een schrijven ingekomen van den rector-magnificus, prof. G. D. L. Huet, waarin hij aandringt op herziening of afschaffing van den groentijd. Eene motie door een der leden voorgesteld, waarin de vergadering de wenschelijkheid hiervan zou uit drukken, werd na bestrijding ingetrokken, daar het groenwezen in Leiden niet bij de wet gere geld, maar eene instelling der gewoonte is. De vergadering vereenigde zich echter met eene an dere motie, die de wenschelijkheid uitdrukte van afschaffing van de „ladder”. Ter inlichting van hen, die zich hieromtrent de belachelijkste voor stellingen hebben gemaakt, diene, dat dit een voudig een lokaal is, dat aan de eenigszins steile trap, die er naar toe leidt, zijn naam te danken heeft. Op deze ladder had het groenen in den avond plaats. Het is volgens de Sport zeker, dat te Chris tiania in de volgende maand de kamp op het Championaat der Wereld in het hardrijden op schaatsen tusschen Axel Paulsen en Fish Smart zal plaats vinden. Terzelfder tijd zal daar een wedstrijd tusschen sneeuwschoenrijders worden gehouden, waaraan ook Engelschen zullen deel nemen. Zullen nu ook onze Friezen derwaarts gaan In dat geval vertrouwen wij, dat de Noren zich fatsoenlijker zullen gedragen dan het canaille, hetwelk de vreemdelingen, die ons land bezochten beleedigde en uitjouwde. Er wordt medegedeeld, dat eene koe van R. Suir, landeigenaar te Smilde, die voor onge veer vier weken heeft afgekalfd, per dag nu nog de enorme hoeveelheid melk geeft van drie en dertig kan of literde kan berekend tegen 7 cent, maakt dit per dag f 2.31. De deurwaarder ter Selle te Groenlo is sinds eenige dagen afwezig, zonder dat men weet waarheen. Naar wij met zekerheid vernemen is de Staatsraad jhr. mr. v. Humalda v. Eijsinga door aankoop eigenaar geworden van het paleis op den Kneuterdijk, hoek Hartogstraatje, door den laatst overleden Kroonprins bewoond. (Vad.) Een particulier bericht uit Montevideo, dat in de N. R. Ct. is opgenomen, meldt, dat de justitie aldaar de hand gelegd heeft op de ge broeders Tobias. Als een eigenaardig gevolg van het natte dooiweder op den dag van den grooten interna tionalen wedstrijd op de Groote Wielen meldt men aan het N.v. d. D., dat eene menigte van terugkeerenden zoo dringend noodzakelijk van kousen moest verwisselen, dat in de kousen winkels te Leeuwarden plotseling een geheele opruiming plaats greep. Bij enkele kooplieden werden honderden paren verkocht De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag, 16 Februari, te 2 uur des namiddags. De beruchte Heijstek heeft zich thans we der gevestigd in de Bloemkweekersstraat te Rotterdam (gemeente Delfshaven). De heer W., in de gemeente het Bildt woonachtig, heeft dezer dagan tweehonderd paar schaatsen aan behoeftigen in zijne omgeving uitgereikt. Omtrent de verloving van H. K. H. Prinses Hendrik meldt het Vad. het volgende De verloving had te Dessau plaats, waar de Prinses zich thans nog bevindt. Binnenkort zal zij echter naar den Haag terugkeeren. Een kort bezoek aan haar familie te Oldenburg en wel licht ook aan haar familie te Berlijn, zal aan haar terugkeer voorafgaan. Wij vernemen overigens dat het plan moet bestaan, dat het vorstelijk echtpaar, na het hu welijk, dat reeds spoedig zou worden voltrokken, zich te Warschau zal vestigen, daar de Prins voorloopig den Russischen dienst niet wenscht te verlaten. De heer D. J. A. Samot beantwoordt in de Verzekeringsbode de hem vroeger gestelde vraag of men uit een wiskundig oogpunt kan spreken van een „oudevrijsters-tijdperk.” Hij schrijft „Het oudevrijsters-tijdperk is zeer zeker wis kundig scherp te bepalen. Het vangt dan aan als voor een ongehuwde vrouw de kans „om nog eenmaal te huwen” even groot is als de kans om voor altoos ongehuwd te blijvendat is dus zoodra zoowel de eerste als de tweede kans gelijk 1 f C\ K/A U is aan of 0.50. „Nu is, volgens de door mij berekende huwe- lijkstafel voor vrouwen, de kans „om nog een maal te huwen” voor een 34jarige ongehuwde vrouw 0,5044 en voor een 35jarige ongehuwde vrouw 0,4589. Het oudevrijsters-tijdperk begint dus tusschen den 34- en 35jarigen leeftijd. Na interpolatie vindt men voor den juisten ouder dom, waarop het oudevrijsters-tijdperk gezegd kan worden mathematisch aan te vangen34 jaar en twee weken. „Als derhalve het ongehuwde meisje den voor haar veelbeteekenenden ouderdom van ruim 34 jaren, bereikt, kan zij, wat haar kans op het Bolswardsclie Courant na ca

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1