NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 8O1SWA&® ene wwseaAögse BERICHT. s r No. 7, 1885. Vieren Twintigste Jaargang. 4 SLECHTE TIJDEN. I 8 DONDERDAG 12 FEBRÜARIJ. VOOR 1 BIN N EN LA ND. BUITENLAND. Firma B. CUPERUS Az. BOLSWARD. ■5» 1" dat we 1 ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ter dezer zake we onzen lezers „Voor velen zijn ’t slechte tijden tegenwoordig, wie zal dat willen ontkennen De fabrikanten en hunne slijters, de kleine winkelhouders vooral, de verschillende handwerkslieden, de arbeiders en daglooners ondervinden dat en allen klagen er meer of minder over. Geen week gaat voorbij, dat men niet van eenige verkooping op regterlijk gezag, van eenige nieuwe boedelopschrijving of van een faillissement hoort. Zoo is er wel veel behoedzaamheid noodig, om eigen val te voor komen, zoo dient men wel goed toe te zien, om niet in dien van anderen te worden meegesleept. Zoo dient men zich zelfs wel in te krimpen en de tering met alle zorgvuldigheid naar de nering te zetten, want zijn budget te overschrijden is nog minder in de burgerlijke huishouding, dan in die van den staat aan te bevelen.” Misschien denkt meer dan een lezer, dat ik hier neerschreef, eene beschouwing van den tijd dien wij nu doorleven. Toch is dit geenzins het geval. Hetgeen gij laast, is het begin van een artikel, dat in 1852 werd geschreven en heeft betrekking op den toenmaligen tijd. Het zou mij betrekkelijk weinig moeite kosten, om uit onderscheiden tijdperken aanhalingen te verzame len, waaruit een zelfde klaagtoon ons tegenklinkt. Zullen wij daaruit de gevolgtrekking maken, dat dus eigenlijk alle tijden slecht zijn of wel, dat er ten onrechte geklaagd wordt en dat „klagers geen nood hebben” Noch het een, noch het ander. Er zijn tijdperken en daaronder behoort het onze in niet geringe mate, waarin oorzaak is, in menigerlei opzicht, meer tot klagen, dan tot roemen, al moge er ook overdrijving zijn bij velen. De opbrengst onzer belastingen, die, in plaats van steeds te stijgen, zooals gedurende eenige jaren gewoonte werd, is in de laatste jaren dalend en blijft beneden de ramingen. Hierin nu treedt een onwraakbaar getuige op, dat de algemeene welvaart niet vooruit, maar achteruit gaat. In 1883 brachten de middelen op f 104,525,397,97% en in 1884, f 103,759,369,25. Toch zijn er in deze hoofdsommen cijfers begrepen, die onze verbazing wekken en tot nadenken stemmen. Ik denk aan de opbrengst van het gedistilleerd. Deze gaat van jaar tot jaar vooruit en dat niet slechts omdat de accijns in de laatste 5 maanden van 1884 is verhoogd van f 57 tot f 60 per Hl. maar geregeld, ook in het gebruikte getal Hl. Zoo werden in 1880 veraccijnsd, in ronde cijfers, 395,000 Hl. en in 1884, 399,000 Hl. De belasting hiervan bracht op in ’80 f 22,542,000 en in ’84 f 23,204,852,35, terwijl alleen ’84 tegen ’83 ruim f 700,000 meer heeft opgebracht. Veilig mag men aannemen dat dus in het verloopen jaar, meer dan 40 millioen guldens aan sterken drank is uitgegeven. Geven die cijfers niet te denken Komt de vraag niet voor den geest hoe kan een volk, dat in welvaart achteruit gaat, in zulke slechte tijden, als die wij, naar het algemeen oordeel, doorleven, nochtans steeds meer uitgeven aan iets, dat, men denke over het gebruik van sterken drank zoo men wil, toch wel strikt genomen, niet volstrekt noodzakelijk, zelfs onmisbaar is, tenzij dan wellicht voor geneeskundig gebruik Waar komt die 40 millioen vandaan Wie gaven de zeven tonnen gouds, welke in waarde aan drank veel meer dan een millioen vertegen woordigen, in 1884 meer uit Ook de meer en zeer vermogenden hebben daaraan hun deel. De sociëteiten en drankpaleizen kunnen het getuigen. Toch zal een groot deel dier vermeerdering wel komen voor rekening der achteruitgaande klassen. En dan vraag ik: is dat niet een treurig verschijnsel Zou ’t niet alzoo moeten zijn, dat bij achteruitgang in welvaart, dit allereerst en allermeest moest worden gemerkt, daaraan, dat de accijns op het gedistilleerd een zeer sterke vermindering ondergaat en dus het gebruik van sterken drank in toenemende mate afneemt. Zoo' gaat het met den wijn. De wijnkoopers klagen en op hun standpunt niet zonder reden. De welvaart vermindert en ’t gebruik van dit weeldeartikel vermindert. Dat ligt in de rede. Met het gedistilleerd heeft juist het tegendeel plaats. Dat noem ik verschrikkelijk. Ik zwijg ditmaal van de zedelijke ellende, door den drank te weeg gebracht, ik bespreek de zaak alleen uit het oogpunt van stoffelijke welvaart. En dan erken ik ten volle, dat „de Werkmansbode” gelijk heeft, ’t Is eene nare gewoonte, om elke mensche- lijke daad van een hooggeplaatst persoon terstond in de couranten te vertellen. Maar even onaan genaam, ja nog onaangenamer voor die personen zelven, is het, hun op zoo in het oog loopende lastige wijze belangstelling te betoenen, als in den Haag blijkt plaats te hebben. Terwijl het Vaderland mededeeelt, dat het Prinsesje eene wandeling heeft gemaakt, voegt het blad er bij „’t Moet, dunkt ons, èn voor het kind, èn voor de dames die haar vergezellen, verre van aange naam zijn, steeds op hare wandelingen door een gevolg van kinderen en menschen te worden om ringd. Dat de kinderen dit niet begrijpen, daar voor zijn ze kinderen, maar de menschen moesten wijzer zijn en daardoor den kinderen een goed voorbeeld geven”. De moord te Eibergen bepaalt zich tot een onderzoek naar de oorzaak van den dood van een kind, dat door een onderwijzer in de school zou geschopt zijn en spoedig daarna ziek gewor den en overleden is, De openbare meening brengt een en ander met elkaar in verband, zoodat de justitie een onderzoek instelt en het lijkje van het kind heeft doen opgraven. >aar te Suameer (Fr.) bericht de Leeuwarder Courant het Een ouderp; bij advertentie in overlijden van hun viertal kinderen oud resp. 9, 7, 5 en 21/a jaar. De eerste stierf den 20 Ja nuari, de laatste den 30ste van diezelfde maand. Thans zijn die menschen kinderloos. Aan een boekdrukker te ’s Bosch is toe stemming gegeven zijne drukkerij naar de ge vangenis over te brengen, teneinde zoodoende de jeugdige veroordeelden, die van de „Kruisberg” naar ’s-Bosch zijn overgeplaatst, zich te doen oefenen in het letterzetten, het hanteeren der pers en hetgeen verder tot het vak behoort. In het Maandblad van het Nederlandsch Velocipedistenbond wordt medegedeeld, dat te Nijmegen zal worden opgerichteen naamlooze ven nootschap, ten doel hebbende het aanleggen en exploiteeren van eene baan voor velocipède-wed- strijden aldaar. De verhouding van deze maat schappij tot het bond zal zijn, dat het bond zich verbindt, minstens eenmaal ’s jaars een wedstrijd op het terrein der maatschappij te houden. Deze wedstrijden zullen zooveel mogelijk een interna tionaal karakter dragen zij zullen door het bond worden uitgeschreven, geregeld, bestuurd, doch niet bekostigd. Nederland heeft een aanzienlijken uitvoer van gedrukte platen en gravures naar Engeland, zooals blijken kan uit het handels-overzicht van laatstgenoemd land over het laatste jaar. Op een invoer van 30,000,000 stuks, geschat op eene waarde van 256,159 p. st., komen voor Neder land 16,674,981 dus meer dan de helft, terwijl uit Frankrijk ingevoerd werden 5,776,261, Duitschland 5,078,294, België 2,046,030 en de Vereenigde Staten 347,482. zal 106 kilometer lang worden, doch aan beide zijden van de landengte zijn bevaarbare rivieren, zoodat er eigenlijk slechts 10 kilometer doorge graven behoeven te worden. De geologische toestanden zijn zeer gunstig, het klimaat ver te verkiezen boven dat van Panama en materialen en arbeidskrachten zijn er overvloedig en goed koop. De tonneninhoud der vaartuigen, die het kanaal zullen passeeren, wordt geraamd op an derhalf millioen en men zal voor ieder ton 4 francs rechten heffen, wat met het oog op het bekorten van de reis en het vermijden der ge vaarlijke Straat van Malakka niet te hoog schijnt. De ontvangsten worden op zes millioen geschat. In de zaak van den student Alfred Oehlke, die den 5den Januari te Berlijn den student Hol zapfel in een duel neerschoot, heeft het Konink lijk Kammergericht te Berlijn verworpen het door den pleitbezorger gedane verzoek om den aange klaagde tegen een borgstelling van 24,000 mark op vrije voeten te stellen. Het Kammergericht werd tot dit besluit geleid door de overweging, dat Oehlke in de hoogste mate verdacht wordt van plannen tot ontvluchten, en die verdenking schijnt te meer grond te hebben nu men weet, dat de waarborgsom niet een deel van Oehlkd’s vermogen zou zijn, maar een vrijwillige bijdrage van partijgenooten. Een huisschilder te Straatsburg is op het denkbeeld gekomen, de vleugels van eenige ooie vaars van onderen rood en blaauw te verwen. Met de witte kleur van den buik dezer vogels ziet men nu, als deze in de lucht zweven, de Fransche driekleur, tot groot genoegen der Fran- sche inwoners en tot spijt van de Pruisische autoriteiten natuurlijk, die echter de ooievaars niet durven dooden, omdat zij stadsvogels zijn. Te Audubon, in den Amerikaanschen Staat, Iowa, heeft weder eene lynchpartij plaats gehad. In de maand April 11. werd een bejaarde kreu pele, Jellersen genaamd, op gruwelijke wijze door zijn zoon Cicero en zijne twee schoonzoons ver moord. Het duurde zoo lang voordat zij terecht stonden, dat de bevolking, verwoed, Dinsdag avond de gevangenis bestormde, bres maakte in den muur, de beambten opsloot, de cellen openbrak en de twee schoonzoons doodschoot. Daarop sleepten zij de lijken naar buiten en hingen die op. Vervolgens werd Cicero met een strop om den hals naar de marktplaats gebracht en daar ook opgehangen. als hij, tegenover den heer Boissevain, die beweerd had, dat deze sommen hadden kunnen bespaard worden en voor den kwaden dag bewaard, schrijft, dat vooral zoover de werkman schuld heeft aan deze noodelooze uitgaaf, dit geld wel op andere manier in de huishouding zou versmolten zijn. Dat is het juist wat ik zou begeeren. Laat ons aannemen, dat 1 op de 4 inwoners in ons land geregeld sterken drank drinkt, dat de overigen, mannen, vrouwen, kinderen en zieken 10 millioen gebruiken, (dat zal immers wel niet te laag geraamd zijn welnu, dan heeft een millioen op de vier millioen inwoners in ons land, 30 millioen guldens uitgegeven voor sterken drank. Nog eens dat noem ik verschrikkelijk. Is dat, bij achteruitgang in landbouw, in nijverheid, in winkelnering, in arbeidsloon, te verdedigen, te verklaren zelfs Ik wil niet beweren, dat de mannen dit geld op spaarbanken hadden moeten en kunnen beleggen, ik zou hun willen vragen of zij zich niet hadden kunnen tevreden stellen met b.v. voor 10 millioen aan jenever, cognac, grog enz. te besteden en dan 20 millioen voor hun vrouwen en kinderen te bewaren? Wat zou dat voor menige moeder, die zich nu pijnlijk bekrimpen moest, een verkwikking geweest zijn, wat een geluk als men hier eens wat vleesch had kunnen koopen, daar een noodig stuk onder goed (voor bovenkleeren schijnt meestal wel raad) Moge 1885 ’t eerste zijn van zeven of meer vette jaren en dan vooral ook, maar ten minste als de slechte tijden nog voortduren, beginne elk die schuldig is met met deze bezuiniging en zelfverloochening, dat hij dagelijks of wekelijks zich oplegge, om zijn uitgaven voor sterken drank b.v. tot op terug te brengen en dan met het overblijvende 2/3 te doen naar bevind van zaken ten behoeve van zijn gezin. Van afschaffing spreek ik niet, dat middel is voor de meesten toch te radikaalvan sparen spreek ik niet, dat kan niet in zulke slechte tijden, hoewel ’t zon derling is, dat de postspaarbank en zoo menige andere toch zelfs in ’84 ’t goed hadden. Maar dit houd ik vol, dat ’t onvergeeflijk is, dat in zulke slechte tijden, een klein volk van vier millioen zielen, veertig millioen aan sterken drank uitgeeft in één enkel jaar. M. E. van der MEULEN. De Engelsche Ministerraad houdt zitting op zitting maar het publiek wordt er niet veel wijzer door. De beraadslagingen worden ge heim gehouden. Trouwens, de hoofdzaak weet menAan generaal Wolseley is volmacht van handelen gegeven, het komt er nu slechts op aan, van Wolseley te vernemen, welke middelen bij noodig acht, om zijn doel te bereiken, name lijk het verijdelen van des Mahdi’s pogen, om den val van Khartoem te bezigen als aansporing tot een algemeenen opstand onder de Arabische stammen tegen de Engelschen. Volgens depêches uit Kaïro adviseert Baring zijn 20,000 man Indische troepen naar Soeakin te zenden. Ook wordt gezegd, dat de Italiaan- sche Regeering aan Engeland 35,000 man Itali- aansche troepen heeft aangeboden om in Soedan samen te werken met de, Engelschen. Een feit schijnt het te zijn, dat reeds spoedig denlln dezer 1500 man Italiaansche troepen naar Soeakin vei trekken, terwijl te Rome het gerucht loopt, dat 12000 man troepen zullen mobiel ver klaard worden. De Prins van Wales, die te Cannes vertoeft, zou Koning Humbert een bezoek te Rome komen brengen. Er komt zelfs een tele gram uit Rome, waarin beweerd wordt, dat de Engelsche Regeering zijn gezant daar last gaf om de Italiaansche Regeering te polsen over eene samenwerking in Soedan. Eene forrneele vraag was nog wel niet gedaan, maar men geloofde, dat de onderhandelingen zullen worden hervat en dat er binnenkort een traktaat zal worden gesloten. Dat er feitelijk nog niet tot iets van gezegden aard besloten is, kan overigens blijken uit de verklaring van den Minister Mancini, in antwoord op eene vraag van den heer Crispi, in de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden. Mancini zeide, dat hij niets had te voegen bij zijn vorige verklaringen omtrent de overeenstem ming met Engeland. Het Ministerie zal altoos handelen overeenkomstig de belangen en de waar digheid des lands. Eene particuliere depêche uit Metamneh meldt, dat Gordon nog leeft, maar zwaar gewond is bij zijne pogingen om een oproer onder zijne solda ten te dempen. Deze berichten vinden intusschen te Londen geloof. Aan de Daily Chronicle wordt geseind, dat eene aanzienlijke krijgsmacht van den Mahdi op Metamneh aanrukt. De Arabieren krioelden in de straten van Khartoem. Deze correspondent meldt, dat het geweervuur der „rebellen” op de stoombooten van den vluchtenden Wilson be trekkelijk onschadelijk was, doch niet alzoo hun kanonvuur, dat goed gericht werd. Ettelijke Krupp-bommen barstten aan boord. De Arabie ren hadden te Khartoem niet minder dan zestien stukken en hunne musketiers alleen werden op 7000 geraamd. Het kanaal, dat Ferdinand de Lesseps voor stelt door de landengte van Kra, het noordelijk deel van het lange schiereiland Malakka, te gra ven, zal voor de schepen naar Oost-Azië den weg vier dagen bekorten. De kosten van aanleg worden op 25 millioen frs. geraamd. Het kanaal Wij berichten, dat we evenals vroeger zullen voortgaan met het verstrekken van een Verslag van de handelingen van den Raad der gemeente Bolsward, als gratis bijvoegsel bij deze courant. Het zal zooveel mogelijk één of twee dagen na iedere vergadering verschijnen. Betreffende het plaatsen van eene opiumkit op den grond van den heer de Raat, bevat de Aanwijzer als naschrift onder een artikel van Q. N. over die zaak het volgende Zoo juist ontvangen wij eene betrekkelijke mededeeling, die niet mogen onthouden. De Gouverneur-Generaal, van Rees, zou hebben geadviseerd (de dagteekening van het advies wordt niet opgegeven) „de zaak als een vergissing van het Indisch bestuur te doen voorkomen en de kit met een Gouvernementsbesluit naar het Gouvernements- grondgebied te doen verhuizen”. Wanneer de Minister van Koloniën mocht ont kennen, dat zulk of dergelijk voorstel hem heeft bereikt, dan zullen wij duidelijker spreken. Mag men een dagbladbericht gelooven, dan heeft het Nederlandsch e Tooneel het recht om de jongste comedie van Dumas, Dénise, te doen op voeren gekocht voor 1000 francs. Wanneer voor een tooneelstuk van een der eerste dramaturgen niet meer dan vijfhonderd gulden wordt betaald voor het recht van opvoeren, dan mag dit wel een bewijs geacht worden, dat door eene internationale regeling van het auteurs recht althans het tooneel niet kwijnen zal. De Stand, verklaart thans voorbarig te zijn geweest met het bericht, dat er van het bericht van de verplaatsing van het Zettensche gymna sium niets aan was. Zij had dit bericht ter informatie uitgezonden en het terug ontvangen, met het bijschrift„leugens van den beginne tot het einde”. In die uitdrukking lag echter, zooals nu nader blijkt, niet opgesloten, dat er van de geheele zaak niets aan was. Wat er dan wèl van aan is, meldt de Stand, niet. De schrijver van de Haagsche Kroniek in de N. Gron. Ct. zegt Z. M. de Koning ontvangt nog niemand, of schoon zijn gezondheidstoestand deze week niet ongunstiger is geworden. Dr. Loudon, die Z.M. toevallig, zegt men, op reis naar Engeland zijnde, kwam bezoeken en die bij uitzondering wèl „in audiëntie” werd ontvangen moet den Koning nog al geruststellende verzekeringen hebben gegeven. Ook de Koningin ontving den Carlsbader arts. Na dit bezoek staat ’t vast dat de kuur van verleden jaar in den aanstaanden zomer zal worden herhaald. Dr. Loudon, die voortdurend met ’s konings lijfarts in briefwisse ling is gebleven, heeft ook met dr. Vinkhuysen Sr. geconsulteerd. Uit alles blijkt gelukkig dat Zr. Ms. toestand voorloopig geenerlei gevaar ople vert. Te Zalt-Bommel woonde eene hoogbejaarde weduwe met haren zoon, welke laatste men- schenschuw en niet wel bij het hoofd was. Gedurende twee dagen bleven de luiken voor hunne woning, tot veler bevreemding, gesloten, tot een harer kennissen, haar Vrijdagnamiddag bezoekende, den zoon voor het bed zijner moeder vond staan, welke laatste bleek dood te zijn. De politie, hiermede onmiddelijk in kennis ge steld, is daarop met den Burgemeester en twee geneesheeren de woning binnengegaan, en men bevond nu, dat het lijk der moeder reeds in ontbinding verkeerde. De zoon werd onmiddelijk, ofschoon tegen zijn zin, per rijtuig naar het ge meentehuis overgebracht. De met bijna algemeene stemmen herkozen leden van den Gemeenteraad van Andel hebben eenparig geweigerd den ambtseed in handen van het hoofd der gemeente af te leggen, Zeker iemand te Rotterdam, die gestoffeer de kamers verhuurt, gaf in Augustus j.l. huisves ting aan een vreemdelingdeze overleed, en van de Som gelds, welke hij moet bezeten hebben (men zegt f 6000), werd niets gevonden. De ju stitie deed dezer dagen het lijk opgraven en schou wen. Sporen van vergiftiging moeten gevonden zijn. De kamerverhuurder en zijn knecht zijn althans daarop gearresteerd en naar de gevan genis overgebracht. De bekende harddraver „Graaf Adolf” vroeger beboerende aan wijlen den heer T. J Ritzema te Garsthuizen en later aan den heer G. Sevenhuizen te Warmenhuizen, is dezer dagen in de laatst genoemde plaats gestorven. Het beroemde paard was in September 1866 te Tjerk- gaast, in Friesland, geboren, bij den heer de Jong, aldaar en had dus den ouderdom van ruim 18 jaar bereikt. Het aantal door hem gewonnen prijzen bedraagt pl. m. 60. behalve de premiën. Hieronder behooren 7, gewonnen te Groningen en 6 te Ap- pingedam, alsmede de prijs bij de harddraverijen met paard en chais te Amsterdam in 1876, bij gelegenheid van het Nederlandsch huishoudkun dig congres aldaar, bij welke gelegenheid de baan, 330 meter lang, door hem in 30 seconden werd afgelegd. Verder is „Graaf Adolf” meermalen bij de voornaamste hardrijderijen te lande, zoo als te ’sGravenhage, Leeuwarden, Zwolle, Veen- dam, Wildervank, Winschoten, Edam, Schagen enz. prijswinnaar geweest. Met alle recht mag dus „Graaf Adolf” een der beroemdste harddra vers genoemd worden, die Nederland ooit heeft opgeleverd. Het O. M. bij het kantongerecht te Assen heeft tegen een winkelier in galanterieën enz. wegens overtreding van de Zondagswet, geëischt f 5 boete. De rijksveldwachter verklaarde Zon dagsmiddags omstreeks 4 uren tegen den winkelier procesverbaal te hebben opgemaakt naar aanlei ding van het feit, dat het gordijn voor een der ramen van den winkel meter hoog was op getrokken. Bolswardsclie Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1