NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARD EN WOKSERABBEI. h f F FEBRUARI!. Vieren Twintigste Jaargang. No. 8. 1885. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 19 FEBRUA RIJ. ft heid gevoelt d. T. van den verkoop wel ABONNEMENTSPRIJS 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. j 4 rep en roer is, en zelfs de voorname standen met groote hartstochtelijkheid zich aan die uitspanning overgeven. Wanneer ik niet vreesde, te veel van’t geduld der lezers te vergen, door een onderwerp te be handelen, dat velen misschien geen belang in boezemt, dan zou ik hier verder kunnen spreken over den invloed, dien die allereerste vertoonin- gen later hebben gehad. Juist omdat in die dagen vele jonge menschen er behagen in schepten zich op allerlei wijzen te verkleeden en de woningen hunner vrienden en bekenden op die wijze te be zoeken, en allerlei grappen en zotternijen uit te halen, gaf dit langzamerhand aanleiding tot wer- kelijken voorstellingen, waarbij vervolgens samen spraken gevoegd werden en zoo ontstonden onge merkt de tooneelvertooningen. Maar dan zou ik nog uitvoeriger over de vastenavondspelen en de zoogenaamde Mysteriën moeten spreken en mis schien viel dit niet in den smaak. Deutichem. P. v. d. VELDE Mz. zaak daarvan komen terug. De Duitschers noemen deze maand Hornung en men zegt, dat de reden moet gevonden wor den in de omstandigheid, dat de herten in deze maand een nieuw gewei krijgen, en er dus op ’t woord horn wordt gezinspeeld. February heeft in dit jaar.maar 28 dagen en is niet wat men noemt een schrikkeljaar, waarin de 24ste dag dubbel wordt geteld, en men daar door 29 dagen bekomt. In zoo’n schrikkeljaar, zoo zegt de booze wereld, mogen ongehuwde vrouwen den gewonen regel omkeeren, en wan neer ze vreezen ongehuwd te blijven, zelve een echtgenoot vragen. In hoeverre dat zoo is, durf ik niet beslissen, maar ik zou ’t bijna niet ge- looven, daar ik in onzen tegenwoordigen tijd van annonceeren wel degelijk huwelijksaanvragen van dames heb gelezen in jaren, die geen schrikkel jaren waren. In deze maand wordt ook het Carnaval ge vierd. Hoe verschillend die viering ook moge zijn, ze komt toch uit dezelfde oorzaak voort. Evenals Kerstavond en Oudejaarsavond den dag of de avond vóór gewichtige feestdagen aanduidt, zoo beteekent vastenavond de voorlooper van den vastentijd, zijnde de veertig dagen, die daar aan worden gewijd. Sedert de zesde eeuw bestaat dit gebruik reeds. Daar men nu voor den aanvang der vasten zich gewoonlijk voorbereidde door een meer dan ge woon gebruik van spijzen, zoo ontstond daaruit volgens sommige geleerden, de naam Carnaval, afgeleid uit de woorden carno, vleesch en vale, vaarwel, omdat men zulke spijzen alsdan als ’t ware vaarwel zeide. In zeer oude tijden vier den de Christenen in die dagen eene soort van feesten, waarbij voornamelijk aan Bacchus werd geofferd, en die daarom den naam van Baccha nalia droegen. Men schoor zich, deed maskers voor, verkleedde zich als de grilligste en zonder lingste spoken en bedreef allerlei dwaasheden en moedwil. Het Carnaval zelf was niets anders dan eene nabootsing van de feesten, bij de Romeinen in December gebruikelijk, waaruit later in de Mid deleeuwen het Narrenfeest is ontstaan. Uit Italië gingen ze over naar andere landen van Europa en in den 13en eeuw gaven zij in Duitschland aanleiding tot de eerste proeven op dramatisch gebied, ’t Meest beroemd waren het carnaval te Venetië en te Rome. Het eerste begint reeds zeer kort na kerstmis en de feestelijkheden be stonden in tooneelvertooningen, vermakelijkheden op ’t beroemde St. Marcusplein, wedstrijd met gondels enz. Later had men aldaar nog een twee de carnaval, dat 14 dagen duurde en ongeveer omtrent Hemelvaartsdag gehouden werd. Alsdan mochten er maar gewone domino’s of eenvoudige maskers gedragen worden en niet dezulken die een bepaald karakter hadden en op bizondere personen betrekking moesten hebben. Het Carnaval in Rome duurt maar 8 dagen en bestaat in gemaskerde optochten en wedren- ren. In Duitschland behalve in Keulen heeft het zijn oorspronkelijk karakter grootendeels verlo ren en in ons land, waar de inwoners kalmer en bedaarder zijn, moge men hier en daar bizondere feestelijkheden hebben, maar langs de straten zal men daarvan weinig bespeuren, terwijl in de ge noemde steden in Italië de geheele bevolking in Oostenrijksche consultant begaf. De Oostenrijk- sche consul werd in zijn huis gedoodde Griek- sche consul werd gevangen genomen. Op verlangen van generaal Wolseley is aan Hassan-pacha het bevel aangeboden over eene afdeeling Egyptische cavalerie bij de Soedan- expeditie. Hassan had eerst tot voorwaarde ge steld dat 4000 Turken zouden worden aange worven men meent echter, dat hij zich ten slotte heeft tevredengesteld met den titel van gouver- neur-generaal van Soedan. Men verwacht, dat deze maatregel een goede uitwerking zal hebben op de bevolking van Soe dan, en zal toonen, dat Engeland het land niet voor zichzelf wenscht te veroveren. Van Soeakin naar Berber zal pen spoorweg worden aangelegd. Met dit werk zal onmiddelijk een aanvang worden gemaakt. Belgie. De Kamer heeft eene interpellatie behandeld van den heer Neujean over het begraven van een vrijdenker in den schandhoek. De geeste lijkheid gebruikt het begraven harer tegenstanders in een niet gewijden hoek van het kerkof als een middel, om op de levenden pressie uit te oefenen, niettegenstaande dergelijke scheiding op het kerk hof in strijd is met het decreet van Prairial. Wanneer onder de liberale regeering clericale burgemeesters daartoe medewerkten, werd ge woonlijk het opgraven van het lijk gelast, dat onmiddelijk op eene andere plaats en in de rij der in gebruik genomen graven weder ter aarde besteld werd. Het clericale kabinet daarentegen opent een administratief onderzoek en onderzoekt zoolang, dat verplaatsing van het lijk om hygiënische redenen onraadzaam wordt. De ultra-clericale burgemeester van Aalst, de heer van Wambeke, beroemde in de Kamer er zich op het decreet van Prairial te hebben geschon den „ik heb de eer gehad, zoo riep hij uit, als burgemeester door het Hof van appèl veroordeeld te zijn 1” De heer Bara eischte van den voor zitter, dat hij den heer van Wambeke wegens deze beleediging der rechterlijke macht zou tot de orde roepen, waarop de heer van Wambeke zeide, dat hij niet de bedoeling had gehad de magistratuur te beleedigen. De consul van Frankrijk te Zanzibar heeft in een brief aan het aardrijkskundig genootschap te Parijs, verschrikkelijke bijzonderheden betref fende den Afrikaanschen slavenhandel medege deeld. Bijna overal in Midden-Afrika heerscht thans zulk een hongersnood, dat de ongelukkige negers, om aan den dood te ontkomen, zich troeps- gewijze bij de Arabische handelaars aanmelden, om hunne vrouwen, kinderen en zich zelven als slaven te verkoopen. De menschelijke koopwaar is zoo in prijs gedaald, dat krachtige mannen, zooveel men maar wil, voor vier francs en vrouwen voor negen francs per hoofd op de markt ver krijgbaar zijn. De commissie tot voorloopig onderzoek van de plannen betreffende de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889 heeft haren arbeid voltooid. Zij heeft de gezamenlijke kosten op 50 millioen geschat. Een particuliere brief van den Engelschen Premier aan een vriend in Amerika, den heer Smalley en met goedvinden van Gladstone zelf gepubliceerd, maakt een onderwerp van bespre king uit tussehen verschillende Engelsche bladen. Gladstone spreekt in dien brief zijne overtuiging uit, dat in de toekomst de Engelsch-sprekende natiën de grootste rol te vervullen zullen hebben. Honderd jaar geleden waren er ongeveer vijftien millioen, die Engelsch spraken, thans zijn er honderd millioen. Volgens sommigen zullen er over honderd jaar duizend of ten minste zes- a zevenhonderd millioen zijn. De toekomst, zegt Gladstone, behoort aan het Engelsch-sprekende ras, en niets, dan eene of andere gansch onver wachte wending van gebeurtenissen, kan de ver wezenlijking dier toekomst verhinderen. Indien er tussehen die stamverwante, dezelfde taal sprekende volken geene goede verstandhouding bleef bestaan, dan zou dit alleen te wijten kun nen zijn, meent Gladstone, aan een ellendig en laag verzaken van een gemakkelijken plicht een verzaken, dat zou neerkomen op een laten varen van de edelste, weldadigste en vreed zaamste superioriteit, die zich ooit kon voordoen. De Daily News is van oordeel, dat deze woor den met sympatieke bewondering zullen gelezen worden overal, waar het Engelsche ras is ge vestigd. De quaestie, die thans meer en meer aan de orde komt, of eene door traktaten en wetten omschreven federatie van Engeland met zijne koloniën wenschelijk is, wordt van terzijde door Gladstone aangevoerd, als hij zegt, dat hij de eenheid tussehen de Engelsch-sprekende natiën voornamelijk verwacht van een „geregelden en natuurlijken groei”. Gladstone is op zijn hooge jaren nog een illusionist. De naaste buren van Engeland zijn er toch ook nog om hem de oogen open te houden. Zoolang de lersche nationalisten hunne vreugde aan den dag leggen over de nederlaag der Engel schen in Soedan, zoolang te Dublin hoera’s wor den aangeheven ter eere van den Mahdi, zoolang zal er aan de toekomst, dien Gladstone zich droomt, nog te veel ontbreken, om iets anders te zien in de uitingen in den brief aan den Amerikaanschen vriend dan eene onpractische opwelling van een man, die zijn vaderland boven alles liefheeft en oud wordt. Pas nog heeft de lersche home-rule-partij geant woord op Gladstone’s sommatie met eene toelichting van hare eischen betrekkelijk lerland’s zelfstan digheid eischen, die vooreerst nog niet voor verwezenlijking vatbaar zullen geacht worden. De homerulers eischen het herstel van een Grat tan’s Parlement”. Men herinnere zich, dat het lersche Parlament tot in 1782 door twee Rijks- wetten in zijne bevoegdheid was beperkt. De eerste, als „Poyning’s wet” bekend, uit het jaar 1484, verbood het lersche Parlement zonder goed keuring der Engelsche Regeering wetten aan te nemen. De tweede wet, uit de dagen van George I, machtigde het Engelsche Parlement, ook voor Ierland, zonder toestemming van het lersche Parlement wetten te maken. In 1782 werden deze wetten afgeschaft en tot 1800 bestond in Ierland een Parlement, dat als Grattan’s Parle ment bekend is. Om aan zijne besluiten rechts kracht te verleenen, was alleen de goedkeuring van de Kroon, niet van het Engelsche Ministerie noodig. Dit laatste had alleen invloed op de benoeming van den lord-stedehouder en andere ambtenaren. Zulk een Parlement was derhalve bevoegd 1. voor Ierland wetten te maken, al leen onder voorbehoud van de goedkeuring der Kroon 2. het traktement van ieder ambtenaar en rechter vast te stellen of te weigeren3. de bezetting van Ierland door Engelsche troepen in vredestijd te verbieden4. alle havens van Ier land voor Engelsche waren te sluiten. Tot den terugkeer tot dien toestand zal een Engelsch Parlement niet zoo licht zijne toestem ming geven. De onderkoning van Ierland, graaf Spencer, is Zaterdag terwijl hij op de jacht was van zijn paard gestort. Hij heeft zijn sleutelbeen ont wricht. Generaal Wolseley telegafeerde aan zijne Re geering een uitvoerig verslag van een ooggetuige der inneming van Khartoem. De opstandelingen drongen op 29 Januari], bij het aanbreken van den dag, de stad binnen. Gordon werd door het geweervuur der rebellen gedood dus niet door dolksteken gedood terwijl hij zich naar het We willen de maand, waarin we nu zijn, be handelen. Bij ons is ze de tweede maand des jaars, en gelijk we reeds vroeger hebben opge merkt, schijnt het velen onzer eenige verlichting te geven, wanneer die twee lange maanden ach ter den rug zijn, en we in lengte der dagen en zachtere temperatuur wat vooruit zijn gegaan. Met die maand is meer voorgevallen dan met de andere. Wat beteekent het woord February Niets anders dan doodenmaand, en de naam is afge legd van Februus, den God der hel, die later weer den naam van Pluto kreeg. Nu had men vroeger tien maanden. De tweede koning van Rome, Numa Pompilius voegde er twee maan den bij, namelijk January, die haren naam ont leende van den God Janus, die, zooals men weet, met twee aangezichten werd voorgesteld, als ziende zoowel in ’t verledene als in de toekomst, en onze February. Zij was dus de twaalfde maand. Om nu terug te komen op de benaming doodenmaand, dan zien we hier ook weer een overeenkomst. Werd de maand als de laatste, aan de overledenen geheiligd, en werden er in die maand zoen- en reinigingsoffers gebracht ten behoeve van hen, die gestorven waren, dan vindt men dit terug, daar de katholieke kerk de laatste maand van ’t kerkjaar, namelijk November, ook daarmede aanvangt, en de eerste dagen dier maand Allerheiligen en Allerzielen aangeven. Zij is daarenboven eene zonderlinge maand, want nu eens telt ze 28 en dan weer 29 dagen, terwijl hare zusters altijd even lang zijn. Zij is evenwel niet altijd zoo grillig geweest. Bij de Romeinen had ze oorspronkelijk wel degelijk 29 dagen. Daar werd op zekeren dag bij Senaats besluit bepaald, dat de achtste maand des jaars den naam van Augustus zou dragen. Augustus telde maar 30 dagen en moest dus onderdoen voor haar voorgangster, Julius, die er 31 had. Dat ging niet aan en nu werd er van de arme maand February, die er toch al niet veel had, nog een afgenomen. Later heeft men daarvan weer berouw gehad, en haar, doch slechts om de 4 jaar, er eenen dag bij gegeven. Op de oor zaak daarvan komen we nog wel eens later Witmarsum, 14 February. In de heden gehouden vergadering van den Raad der gemeen te Wonseradeel is o. a. besloten 1. Aan H. Sijbenga met ingang van 1 April eervol ontslag te verleenen uit de betrekking van onderwijzer aan de school te Zurich. 2. Naar aanleiding van een bezwaarschrift van het armbestuur te Burgwerd, over verlaging zij ner begroeting voor 1885, aan Gedeputeerde Sta ten te adviseren, om het armbestuur een supple- toire begrooting te doen indienen. 3. Aan den pachter der dorpsreiniging te berigten, dat de Raad niet in de gelegenheid is aan zijn verzoek tot overdekking van de mest- verzameling te voldoen, omdat de eigenares daar van, de Hervormde kerk, hiertoe geen toestem ming wenscht te verleenen. 4. Aan den heer ds. W. Mekking te Arum, ten dienste van eene door hem te houden Zon dagschool, het gebruik van het schoolgebouw toe te staan. 5. Burgemeester en Wethouders te magtigen tot het aangaan van eene tijdelijke geldleening, hoogstens tot een bedrag van f 15,000. 6. De resolutie van Gedeputeerde Staten, waarbij wordt aangedrongen om in de schoolver ordening de bepaling te schrappen, dat de grond stoffen bij het onderwijs in de handwerken door de leerlingen worden aangeschaft, om advies in handen eener commissie te stellen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren Brand- sma, Aukema en Jansen. De wethouder, de heer H. de Jong, heeft een voorstel ingediend, strekkende om uit te spreken, dat de Raad zijn besluit, waarbij voor den poli- ciebediende ter standplaats Parrega eene bezol diging van f 225 is toegestaan, gehandhaafd wenscht te zien. Dit voorstel zal in de volgende vergadering behandeld worden. ’S Hage, 16 Febr. De Tweede Kamer heeft hare werkzaamheden hervat. De heer Dirks heeft zitting genomen. Ingekomen is een ontwerp tot wijziging der drankwet, strekkende om den verkoop wel, maar het schenken niet te veroorloven bij gecombineer de neringen. Gekozen zijn tot voorzitters der afdeelingen de heeren Schaepman, Keuchenius, Wijbenga, van der Loeff en Vos de Waal. Omtrent den toestand des Konings deelt de Haagsche correspondent der N. G. Ct. het vol gende mede, hetwelk wij overnemen, in het vertrouwen, dat de correspondent geene mede- deelingen omtrent Z M. doen zal, indien hij niet overtuigd is, goed ingelicht te zijn. De gunstige berichten omtrent ’s Konings ge zondheidstoestand, die ik u, na de verontrus tende verschijnselen van den laatsten tijd, geven kon, houden gelukkig aan. Te betreuren is het intusschen dat Z. M. ondanks het gebiedend voorschrift van zijn lijfarts en ook van den Carls- bader geneesheer dr. Loudon, geen opgewekt heid gevoelt om zijn paleis te verlaten en van de verkwikkelijke buitenlucht te genieten. Z. M. wandelt zelfs niet in den tuin. Tot voor weinige dagen althans zat hij geregeld bij den fel bran denden haard, met een plaid over de beenen en klaagde steeds over koude, zoo zelfs dat hij den heeren van de hofhouding, die hem bezochten, evenzeer een dekkleed meende te moeten aanbie den. Maar overigens is Z. M. welvarend, waartoe vooral ook bijdraagt de omstandigheid dat’ hij sedert eenigen tijd heeft opgehouden te rooken. Met betrekking tot Prinses Hendrik, deelt de zelfde berichtgever mede Dat Prinses Hendrik met haar verloofde hier komt heeft men algemeen met genoegen verno men. Het beste bewys hoe populair de Prinses is, ligt wel hierin, dat ’t portret van den hertog van Saksen-Altenburg hier ter stede terstond in den handel gebracht is en druk wordt verkocht. Het is een flink man van innemend, echter militair uiterlijk, met forsche knevels en een vriendelijken trek in ’t gelaat. De Prinses wordt in het laatst dezer maand hier verwacht en men vleit zich er mede haar met den hertog op ’t vol gend Casinobal te zientoch is mij verzekerd dat dit nog niet ontwijfelbaar vaststaat. Niet zonder genoegen zal men zeker vernemen, dat de Prinses ook na haar huwelijk het plan schijnt te hebben ons land niet voorgoed vaarwel te zeg gen. Het paleis in ’t Voorhout zal ter beschik king der Vorstin blijven, teneinde bij eventueele bezoeken aan Nederland zich daar te kunnen op houden. Het wordt zelfs niet ónmogelijk geacht, dat het vorstelijk echtpaar zich na korter of langer tijd hier ter stede zou komen vestigen. Zekerheid bestaat echter op dit punt nog niet, wijl de toekomstige plannen verband houden met de vraag of de hertog nog lang in Russischen dienst zal blijven, dan wel, na voor eenigen tijd in non-activiteit te zijn getreden, voorgoed de gelederen zal verlaten. De Tabaksplant komt bij eene uitvoerige becijfering tot de slotsom, dat ons land 600,000 tabaksverbruikers telt op eene bevolking van ruim vier millioen zielen. Er wordt tweemaal zooveel rook- en pruimtabak als sigaren gebruikt, 20 KG. tegen 10 KG., maar er zijn ook tweemaal zooveel sigarenrookers als pijpenrookers en pruimers. Er wordt dus evenveel tabak als sigaren, als in pijpen en als pruimen verbruikt. Het gebruik per hoofd bedraagt dus ongeveer 2 KG. Naar aanleiding van hetgeen eenigen tijd geleden voorkwam in de Standaard omtrent het drankverbruik bij de Indische troepen, maakt het Vaderland de volgende juiste opmerking: „De betaling van den Indischen militair, al thans te Atjeh, schijnt zoo heel slecht niet te zoo men ten minste de Stand, mag geloo- Deze toch verneemt, dat aldaar voor 300 in 5 dagen niet minder dan f2000 groo tendeels aan jenever besteed wordtdat is dus per man meer dan anderhalve gulden daags. Weet men nu, dat het traktement der sol en deze vormen toch de meerderheid i, en hij daarvan nog in zijne andere behoeften, tabak, sigaren, zeep r wij, dat vorenbedoeld bericht niet enz. moet voorzien, dan gelooven t van overdrij ving is vrij te pleiten. „Van volkomen vertrouwbare zijde wordt ons trouwens medegedeeld, dat zelfs, toen het gar nizoen te Kota-Radja en Voor werken meer dan 1000 Europeanen sterk was, nog geen f2000 aan jenever, wijn en bier per week werd be steed.” In de vorige week heeft, volgens de Hoogev. Crt., te Kerkenveld een jonge weduwe zich op gehangen. In plaats, dat de personen, die haar het eerst ontdekten, het touw doorsneden, ijlden zij, in de dwaze meening, dat alleen de politie iemand, die zich heeft opgehangen, mag afsnij den, naar den burgemeester van Zuidwolde. die in de buurt met de schouw bezig was. Meer dan waarschijnlijk had de vrouw gered kunnen worden, indien zij bij tijds was afgesneden, maar het leven was reeds gevloden, toen een meer verstandig man, die intusschen was gekomen, het touw had doorgesneden. De vrouw is het slacht offer geworden van dwaze vrees. Terwijl de landbouwer C. v. Ooltgensplaat met zijn rijtuig de gemeente den Bommel doorreed, waren twee knaapjes van on geveer 5 jaar op de straat aan het vechten. Juist toen v. d. T. de jongens was genaderd, werd een van hen, een zoontje van den bakker Q. middenop den rijweg geduwd, met het ongelukkig gevolg dat het paard hem eerst ernstig aan het hoofd kwetste en daarna een der wielen van het rijtuig hem over de borst ging. Onmiddelijk verleende geneeskundige hulp mocht niet meer baten; reeds een halfuur na het gebeurde overleed het knaapje onder vreeselijke pijn. De familiebetrekkingen van den vermisten mijn-ingenieur H. C. Stork hebben in het laatst uitgegeven Politieblad zijn portret doen plaatsen. Bolswardsclie Courant, 1 'II i zijn, ven. man 6 daten ongeveer een gulden in vijf dagen bedraagt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1