NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD B01SW4W SN WONSEBABBEL L I k- I r 0 No. 12. J 1885. Vier en Twintigste Jaargang. VOOR E BUITENLAND BINNENLAND. I* DONDERDAG19 MAART. LIKDORENS. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ot 1- ir .n k ie m e is $XXXXXXXXXKXXXXXXXX$ Duitschland. Bij de voortzetting in den Rijksdag op Zaterdag van de beraadslaging over de stoomvaartlijnen trad Bismarck, tegenover Richter, die alleen de Oost-Aziatische lijn wilde toestaan, in eene scherpe critiek over de houding der vrijzinnige partij in de nationale vraagstuk ken. De goede verstandhouding met Engeland ware volgens hem gemakkelijker te verkrijgen geweest, wanneer niet Richter, door zijne houding in het parlement, het standpunt der Regeering had bemoeielijkt. Wat betreft de opmerkingen, die Windthorst Vrijdag maakte over de oneenig- heden met Engeland, verwijst Bismarck naar het artikel in de Times van Vrijdag en de verkla ringen van Gladstone van Vrijdag. Leden van zoodanige fractiën, wier ideaal alleen door een oorlog is te verwezenlijken, moeten niet op on voorzichtige wijze de betrekkingen met bevrien de Mogendheden als in gevaar verkeerend aan duiden. De staatssecretaris Stephan trad opnieuw in eene verdediging van het voorstel der Regeering. Uit New-York wordt gemeld, dat verschei dene oorlogsschepen van de Vereenigde Staten het bevel hebben ontvangen, zich naar de wate ren van Centraal Amerika te begeven, tenge volge der handelwijze van Barrios. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft Zaterdag het voorstel tot verhooging van het invoerrecht voor vee in behandeling geno men. Ansart verdedigde het ontwerp, dat ook door de Regeering in bescherming werd geno men, maar door de commissie van rapporteurs is afgekeurd, Passy bestreed het ontwerp als on- noodig, omdat de vleeschhandel door de invoeren die toch al gaandeweg verminderen, in ’t geheel niet gedrukt wordt. Een ander afgevaardigde wenschte het invoerrecht voor slachtvee te ver- hoogen, omdat de verhooging der graanrechten niet voldoende is, om den landbouw te relevee- ren. De rapporteur Raoul Duval beval de ver werping van het onderwerp aan, omdat het vleeschverbruik, tengevolge van de duurte ook der mindere soorten, voortdurend afneemt. Als de invoerregten verhoogd worden, zal voor een deel der bevolking het vleeschverbruik als ’t ware verboden zijn. De Minister van Landbouw Méline verdedigde het ontwerp als zijnde eene aanvulling van de graanrechten. Francisque Sarcey en zijne mederedacteurs van de XIX Siècle hebben hun ontslag bij de administrateuren van dat blad ingediend, tenge volge van een besluit van den raad van bestuur, waarbij de heer Henry Fouquier, die onlangs, nog vóór den dood van Edmond About, ontsla gen was als redacteur van genoemd blad, aan het hoofd er van wordt geplaatst. Het laatste nommer onder het oude redactiepersoneel is verschenen. Francisque Sarcey gaat met zijne medewerkers over naar de Gagne-petit, dat van avondblad een ochtendblad wordt. Londen. 17 Maart. Volgens de Daily News ontving de Regeering een telegram van Thornton, volgens hetwelk de Minister von Giers de opvat ting van Gladstone, omtrent de Afghaansche over eenkomst het niet verder voortrukken van geen der beide voorposten, terwijl de grenscommissie nog in functie is deelt. Met eenige bevreemding leest men de zeer optimistische beschouwing van het Journal de St.-Petersbourg. Dit officieuse orgaan kan zich maar niet de groote spanning der Londonsche Beurs na de jongste verklaring van Gladstone begrijpen. Immers, welke ook de moeilijkheden in het netelige vraagstuk van eene grensbepaling in verre streken met het oog op tegenstrijdige aanspraken zijn mogen, de onderhandelingen duren voort, in het volhardend streven en de vaste overtuiging, om tot eene practische, soliede Hl verwittigt een steek, dat de vijand ontwaakt. Gij draait en wendt uwen voet, maar hoe langer hoe pijnlijker worden de aanvallen en daar een on geluk nooit alleen komt, stoot gij tegen een steen en natuurlijk juist op die gevoelige plek, waai de likdoorn zit. Gewoonlijk zegt men: „’t Is toch al zeer curieus, dat ik mij nu juist moet stooten op die plek, waar ’t mij ’t meest zeer doet,” maar wel beschouwd, is dit volstrekt niet onduidelijk, want dit is de kwetsbare, de zeer gevoelige plek. Zoo gij u op eene andere plaats stoot zult ge ’t ja, wel voelen, maar ge zult er niet zooveel om geven, omdat het u daar minder pijn doet. Zoo heeft ook ieder mensch zijn kwetsbare plek in zijn karakter en wee hem wanneer hij daar wordt geraakt. Maar hoe dit zij, uw vijand vertoont zich meer en meer, en al houdt ge u ook nog zoo goed, en al doet ge uw best, om toch nog vroolijk te schijnen, geen spelbreker te zijn, en de stemming van anderen niet te bederven, toch wordt u dit op ’t laatst bijna onmogelijk. De geheele voet doet u meer en meer pijn en weg is al uw ge not. Wat daarenboven alles behalve berekend is, om uwe boosheid en ergernis te verminderen, is ’t verwijt dat ge u zei ven doet, en gij ver- wenscht uw vertoon van een kleinen voet, en de dwaasheid die een schoen deed nemen, die voor uwen voet niet was gemaakt Deutichem. P. van de Velde Mz. Hoe moeilijk het geloof van sommigen met wetenschap te vereenigen is blijkt, bij herhaling en ook nu weder uit de Christelijke Schoolbode, waarin deze vraag gesteld wordt „Is het aan een onderwijzer, die gelooft aan de letterlijke inspiratie der Schrift, geoorloofd te leeren, dat de aarde om de zon draait en op welken grond is hem dit al of niet geoorloofd?’ Nu zullen we niet vooruitloopen op het ant woord, dat waarschijnlijk wel nooit gegeven zal worden, maar de vraag alleen of het geoorloofd is iets te leeren wat de wetenschap buiten allen twijfel heeft gesteld en wat op tallooze wijzen wordt bevestigd, moet toch wel beducht maken om aan mannen van die richting het onderwijs op te dragen. Te Amsterdam wordt thans een museum aangelegd van voorwerpen, die op de geschiede nis der schutterij betrekking hebben. Daarondei is, volgens het N. v. d. Dag., ook een houten kanon dat voor lessen diende, maar ook bij parades op den Dam dienst deed. Als er saluutschoten noodig waren, werd dit aan een wezenlijk kanon overgelaten. Dit is een prachtig symbool der schutterij zelvezoolang het er niet op aankomt is zij eene strijdmachtals in ernst hare diensten werden gevorderd, zou bij de tegenwoordige in richting en oefening der schutterij de vervulling van hare taak ook beter aan anderen zijn op te dragen. Op den Amsteldijk buiten Amsterdam had Zaterdagmiddag een droevig ongeluk plaat:. Een achtjarig knaapje kwam achterlangs een stilstaanden tramwagen over de rails looper, en werd op hetzelfde oogenblik door een uit tegenovergestelde richting aankomende tram overreden. Oogenblikkelijk remmen mocht den koetsier, die het kind onmogelijk had kunnen zien aankomen, niet baten. Het knaapje was dadelijk dood. Zondagmorgen in de vroegte is door eene dame op een heer, met wien zij in het „Hot< I de Hollande” te Rotterdam logeerde, een aansla met een revolver gepleegd, waardoor de heer aan den rechter slaap werd gewond. Hij is in bedenkelijken toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, terwijl de dam die zich na den aanslag met een dolk aan d polsen had verwond, door de politie in arre. t is genomen. Nader verneemt men, dat de hier bedoelde heer is de Japansche zaakgelastigde te ’s-Gra- venhage T. Sakurada, die Zondagavond aan zijne wonden is overleden. De daderesis eene Belgische. Men verhaalt het volgendeVoor korte dagen kwam een beerenleider bij een landbou wer in een zeker dorpje in Friesland logies vra- gen voor zich en zijn bruintje. Dit werd bereid willig toegestaan. Den meester werd het hooi in de schuur als legerstede aangewezen, terwiji de beer in het lietshüs, bijschuur, behoorlijk vastgemaakt, opgesloten werd. Dienzelfden da:: had de boer een kalf geslacht, dat in het liets hüs hing, om den volgenden dag afgehouwen te worden. Des nachts werd de beerenleider wak ker door de vreemde geluiden, die de beer maakte. Hij wekte den landbouwer, om mei hemde oorzaak van deze onrust te onderzoeken In het lietshüs gekomen, zagen zij, dat de beo; een man feeder omhelsde. De muilband belette hem, dien persoon vurig te kussen, ’t Bleek, dat deze zich, door het wegnemen van pannen, toegang tot het lietshüs verschafte, in de mee- ning zich een lekker hapje kalfsvleesch te kun nen toeëigenen. Hij geraakte, hoogstwaarschijn lijk door het beerenvleesch te prikkelen, daar hij op den beer terecht kwam, deerlijk in de klem. -Zijne verlossing uit de pooten van den beer zal hem zeker in de armen der justitie voeren. Te Roosteren in Limburg, is weder een geval van longziekte voorgekomen. Een stuk vee is afgemaaktnegen anderen worden ver dacht aan die ziekte te lijden. Uit een koffer, met 10 andere koffers den 4den Maart jl. per expeditie van Gend Loos uit Brussel verzonden en den 12den Maart jl. te Arnhem opengebroken bezorgd, worden een aantal juweelen, gouden en zilveren voorwerpen vermist. De commissaris van politie te Arnhem ver zoekt opsporing, in beslagneming en opzending. Z. M. de Koning, die sedert zijn aankomst te ’s Hage, op 29 December, het Koninklijk paleis nog niet heeft verlaten, deed Vrijdagmiddag, terwijl H. M. de Koningin een rijtoer maakte, met Prinses Wilhelmina een wandeling in den tuin van het paleis. Te Haarlem is weder een oud-strijder van 1830 overleden, namelijk Dirk de Wolf, die ver sierd was met het metalen kruis. Hij bereikte den leeftijd van 77 jaren. De akte van beschuldiging in zake M. C. Swanenburg, huisvrouw van J. Van der Linden, is Zaterdag-avond aan de beschuldigde in het Huis van Arrest te ’s Hage beteekend door den deurwaarder van het gerechtshof, den heer Pon tier. De openbare behandeling van deze zaak, waarin ongeveer 50 getuigen zullen worden ge hoord, is, naar wij vernemen, bepaald op Don derdag 23 April a.s. Ook een 12tal bewoners van Urk zijn ver oordeeld wegens het visschen met een kuilnet op de Zuiderzee. De openbare school te Vreeswijk wordt door een knaap bezocht, van wien wel niets anders zal kunnen gezegd worden, dat hij leergierig is. Hoewel hij hoogst gebrekkig loopt, zoodat hij met behulp van een stokje van de eene plaats naar de andere en zoo ook van zijne ver wijderde woning naar de school moet voort strompelen, toch gebeurt het slechts zelden, dat hij de lessen verzuimt. Regent het, zoodat de weg te morsig is, dan laat hij zich op een krui wagen naar de school brengen. Dezer dagen heeft hem een dubbel ongeluk getroffen. Hij heeft zijne gebrekkige voeten bezeerd, terwijl hij bovendien een gebrek aan zijn oogen heeft gekregen. Doch de school verzuimen, dat niet. Hij weet wel, dat vader en moeder gaarne hebben dat hij leert. Klompen en schoenen kan hij aan zijne pijn lijke voeten niet verdragen, en daarom gaat hij op zijne kousen naar school. Onder den morgenschooltijd vraagt hij om op het spreekuur van den geneesheer even de school te mogen verlaten, want de dokter moet naar zijn oogen zien. Zoo spoedig hij kan, komt hij weder in de school om met ijver aan zijn werk te gaan. De knaap telt 11 jaren en zijn vader, die het goed met zijn ongelukkig kind meent, is een polderjongen, "Welke zijn de oorzaken van die lastige bezoe kers Er is geen regel zonder uitzondering en zoo zal ’t ook wel hier zijn, maar anders zou men als de oorzaak kunnen opgevenschoenen, die te nauw zijn. Maar dan zijn de schoenmakers de werkelijke oorzaken, omdat zij de vervaardi gers zijn Ja en neen, we moeten liever nog een trapje verder gaan en als oorzaken opnoe men de menschen, die de schoenen bestellen of passen en daarna koopen. Maar dat is immers onmogelijkWie zal nu zoo dwaas zijn, om zelf de oorzaak van zijn pijn te worden En ik antwoord hieropzeer, zeer vele menschen doen zulks. Even zoo als in de maatschappij een groot aantal menschen gevon den worden, die hun ongeluk, hunnen tegen spoed totaal aan zich zelven te wijten hebben, zoo gaat het ook in dit opzicht, zoo menigeen wil net zijn en voor ’t oog van anderen een klei- nen en sierlijken voet hebben. Nu voelt hij wel bij ’t aanpassen, dat de schoen wat knelt, wat nauw is, maar met zoo’n wijden, plompen schoen te loopen, dat gaat toch niet. Door ’t gebruik zal die schoen wel wat wijder worden en einde lijk, tegen dat hij versleten is, wel pas worden. Dat gebeurt dan ook eindelijk wel, maar al vorens het zooverre is, is de kiem van een of meer likdorens gelegdde verharding, een vereelting is begonnen en langzamerhand dringt de vijand voort en begint zich meer en meer te vertoonen en zijne tegenwoordigheid op eene onaangename wijze kenbaar te maken. Wij spotten met de Chineezen en halen mede lijdend de schouders op, wanneer we die kleine voetjes zien, welker groei in die ongelukkig in gerichte schoentjes totaal belemmerd wordt, maar wanneer we onze eigen voeten nagaan en zien, hoe menige teen genoodzaakt is op en over zijn buurman te leggen, allerlei plooien aan te nemen, in de schoen als ’t ware is geperst en ingesloten, de vrije beweging ten eenen male mist, dan kun nen we ons toch wel begrijpen, dat daaruit lik dorens moeten ontstaan. De man zonder handen moest zijn voeten ge bruiken en daar zijne teenen niet ingesloten werden, behielden ze de buigzaamheid en lenig heid, die aan de vingers eigen is, maar die de eersten in de gevangenis hebben verloren, zoo lang men niet algemeen ’t systeem aanneemt, dat voor eenige weken nog in de dagbladen werd aangekondigd en waarbij geheel de vorm en de vrije beweging van den voet en zijne onderdeden het hoofdpunt uitmaaktzoolang zullen de kwel geesten der voeten ook wel blijven bestaan. Zeer dikwijls wordt vooral de nagel in de ont wikkeling belemmerd en veroorzaakt zulks even zeer verharding in de onmiddelijke nabijheid van den nagel, wat later weer in den vorm van ek- steroogen of likdorens meer en meer voelbaar wordt. Een oud spreekwoord leert ons reeds, dat wij de schoenen moeten aantrekken die ons passen, waaruit als van zelve volgt, dat we degenen, die ons te nauw zijn, moeten laten staan. Verreweg ’t grootste gedeelte van hen, die aan likdorens lijden, zijn derhalve zelf schuld aan ’t ongemak, waaraan ze nu lijden en dit is aan den eenen kant wel een beschamende, maar aan den ande ren kant tevens eene zeer bemoedigende waar neming. Wanneer men opmerkzaam in de wereld rond ziet ontmoet men eene menigte menschen die klagen en ongelukkig zijn, omdat ze zich op on voorzichtige en ondoordachte wijze in schoenen hebben gestoken, die voor hen niet bestemd wa ren. Er waren genoeg verstandige, deelnemende vrienden, die hun waarschuwden en hen er zoo duidelijk op wezen, dat de schoenen later zou den knellen en likdorens veroorzaken, maar ’t hielp niet. De schoenen kwamen hun zoo mooi en zoo sierlijk voor, dat ze de begeerte geen weerstand konden bieden, om ze machtig te worden. Daarenboven verblindde hen de eigenwaan. Zij rekenden zich wel in staat om die schoenen pasklaar te maken en al veroorzaakten ze ook in den beginne wat moeite en pijn, dat alles zouden ze wel te boven komenDwaze ver blindheid, die de allerjammerlijkste gevolgen na x zich sleeptMen zegt dat iedereen zelf het beste weet, waar hem de schoen wringt. Wan neer men dit wringen later ondervindt is het ongelukkig en jammer, doch nog altijd verschoon baar, maar wanneer men bij ’t aanpassen reeds gevoelde, dat de schoen wrong, en niettegen staande dit alles, wetens en willens, die schoe nen houdt, dan is men waarlijk niet te beklagen Groot is ’t aantal van die kleine plagen, die sommigen speldenprikken noemen en waaraan die menschen zijn blootgesteld, die een al te gevoe lig karakter hebben. Ze zijn evenwel meestal van korten duur, maar die ongelukkige likdorens zijn van heviger aard. Stel u een heerlijken Junidag voor, waarop de zon zich in al hare kracht doet gevoelen. Dan zal men genieten van eene prachtige wandeling. De gezondheid laat niets te wenschen over, en vroolijk en op gewekt begeeft men zich opweg. In den beginne gaat alles goed, ’t Reisgezelschap, de heerlijke natuur, 't prachtige weer, alles is wel in staat, om u in eene aangename stemming te brengen. Maar niet lang zal het duren of uw vijand ver toont zich. Door ’t warme weer zijn de voeten nu meer dan anders vatbaar voor zwelling en uwe schoenen doen het niet. Zoo nu en dan en duurzame oplossing te geraken, welke den vrede in die streken tot het welzijn van de we derzij dsche betrekkingen bevestigt. De ongerust heid is alleen door het drijven der beursspeculan ten verklaarbaar. Zoo spreekt het Journal, dat intusschen tegelijk in de noodzakelijkheid kwam, te moeten wijzen op de agitatie op de Berlijnsche Beurs, waar allerlei ongerijmde geschiedenissen, b.v. het blok- keeren van de havens aan de Oostzee, verteld werden. Het ligt dus niet enkel aan Engeland, dat de Russische fondsen zulk een belangrijke daling ondervinden. Het Journal moest be grijpen, dat er voor de vrees der speculanten dan toch wel eenige grond moet zijn. Men ziet de zaken niet geheel ten onrechte duister in indien het althans juist is, wat van verschillende zijden gemeld wordt. Het Journal des Débats verneemt, dat vele Engelsche officieren van de garnizoenen van Kaïro en Soeakin bevel hebben ontvangen om zich ge reed te houden tot een mogelijk vertrek naar Indië, en uit Weenen meldt men aan de Daily News, dat de Russen in de provincie Bokhara zooveel kameelen opkoopen als zij krijgen kunnen. De Afghanen zouden besloten hebben de stad Balkh te versterken. Ook de berichten uit Teheran zijn verre van geruststellend. Sir Peter Lumsden moet te Herat zijn aangekomen, waar de Afghaan sche overheid met kracht aan het herstel en de uitbreiding der versterkingen laat werken. Voorts wordt gemeld, dat eenige honderden kozakken zich te Pullikkatun bevinden, d i. de meest Zuidelijk gelegen plaats in de nabijheid van Herat welke door de Russen bezet is. Kleine Russische detachementen hebben de waterbronnen en de wegen tusschen Sarakhs en de rivier de Mur- ghab bezet. De firma Ahlbore te Hildesheim heeft naar dezer dagen bericht is een toestel ver vaardigd om mousseerende melk te bereiden. Het schijnt dat deze vinding de aandacht verdient van melkinrichtingen in de steden. Aan den toestel hgt het denkbeeld ten grondslag, om door het verzadigen van afgeroomde melk met koolzuur voor het warme jaargetijde een verfrisschenden en tevens voedzamen drank te leveren, waarbij tegelijkertijd genoemde melk meer dan bij recht- streekschen verkoop opbrengen kan. De mous seerende melk wordt in spuitwaterflesschen ver kocht zij moet aangenaam en frisch smaken en zich 6 a 7 weken lang uitnemend goed houden. Te Berlijn heeft een zeer eigenaardige aan klacht wegens verduistering plaats gevonden. In November van het vorige jaar had de be schuldigde, echtgenoote van een koopman, on aangenaamheden met hare keukenmeid, waarop de laatste haar dienst opzeide, en eene adverten tie in de Loss. Zeit. plaatste, teneinde een nieu wen dienst te erlangen. Naar de dienstbode onder eede verklaarde, het geen door een brievenbesteller nader bevestigd werd, waren den volgenden dag zeven of acht briefkaarten met antwoorden ingekomen. De geadresseerde had die kaarten echter niet in handen gekregen en beweerde, dat zij door de beschuldigde vernietigd waren. De beschuldigde ontkende de briefkaarten ooit onder de oogen te hebben gehadzeer bezwarend was echter voor haar de omstandigheid dat haar echtgenoot moest erkennen dat hij gepoogd had de getuige, door het aanbieden van geld, over te halen om haar aanklacht in te trekken De ambtenaar van het openbaar ministerie noemde de handelwijze zoo gemeen („gemein”) dat hij, zonder verzachtende omstandigheden te kunnen aannemen, eene gevangenisstraf van acht dagen eischtehet gerechtshof vereenigde zich geheel met dezen eisch en veroordeelde de beschuldigde tot dien straf. s Bolswardsche Courant 3 t 3 1 i. k i I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1