NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OI.SWAR& EN WKSWA»m De Staat bezittel1 van grond. Een Artikel met vraagteekens. No. 13. Vier en Twintigste Jaargang. 1885. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND DONDERDAG 26 MAART. B dat afhankelijkheid ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Gt. per regel. Overigens naar plaatsruimte deze De staat als zoodanig bezit niets, dan wat de burgers opbrengen. Moeten wij dan be ginnen al die millioenen, als belasting te betalen? En we zouden geen belasting meer betalen. Ja, kan Ploeger zeggeneerst dat offer nog en dan Goed, hoe dan ook, de Staat is grondbezitter geworden, heel het Vaderland behoort hem. Nu worden geen belastingen meer betaald. Het le ger van ambtenaren wordt afgeschaft. Maar wie houdt toezicht op het land, wie maakt bepalin gen omtrent de pachtsommen, omtrent bemesting, omtrent waterafvoer enz. enz. Wie int de pachtsommen, wie vervolgt de wanbetalers ’t Wil mij voorkomen, dat in de plaats van het af gedankte leger van ambtenaren, een nieuw leger zal moeten worden opgeroepen. Laat ons aannemen, dat in het toekomstig Eldorado, ook dit ten algemeenen genoege is geregeld. Wij gaan aan het pachten en wel „levenslang tegen vaste pacht.” Die pacht mag wel heel laag zijn, want anders, vrees ik, zullen de pachters niet komen. Maar kan dan de Staat bestaan? Zal die pachtsom voor heel het Va derland tegelijk bepaald worden, of zullen tel kens weer andere pachten worden vastgesteld, als hoeven open komen, in verband met de prij zen van granen, boter, kaas, vee enz? Waar is de waarborg dat in dezen altijd de billijkheid zal worden in acht genomen Wie zal de heide ontginnen Geen particulier, want de vrucht daarvan is toch eerst voor het nageslacht, dat het land niet meer erven kan. De Staat dan Maar de Staat zal niet eens ambtenaren hebben; zal hij dan nu zelfs planter worden en zaaien gaan Ook in den toekomenden gelukstaat zullen de burgers moeten wonen. De huissteden echter en erven zijn in het bezit van den Staat gekomen. Deze blijven „ten eeuwige dage aan erfpacht on derworpen.” Maar welk onderscheid is er tus- schen die erfpacht en de tegenwoordige grond belasting Vele vragen rijzen nog voor mijn geest, ik schrijf die echter nog niet neer. Als ’t eerst goed duidelijk is, hoe de Staat bezitter wordt van heel den Vaderlandschen grond, hoe hij ’t dan stellen zal zonder een leger van ambtenaren en hoe wij den grond, althans in tijdelijk bezit zullen krijgen, waarop onze woning staat en dien welken men bebouwen of beweiden zal, dan zal ’t wel blijken, dat ook andere vragen voldoende zullen kunnen beantwoord worden. M. E. van der MEULEN. ters het huis van een arbeider in brand. De man had gewerkt voor een pachter, die een hoeve had gehuurd, waarvan de vorige boer wegens wanbetaling was uitgezet. Een bloedig gevecht had Dinsdagnacht plaats in een spoortrein op de lijn naar Cork. Vier passagiers, die door de feesten ter eere van St. Patrick waarschijnlijk in een hoog benevelde stemming waren geraakt, begonnen een vechtpartij, die hiermede eindigde, dat twee hunner uit de wagen vielen of gewor pen werden. Men vond hunne door messteken verminkte lijken op de rails. De beide anderen zijn in arrest. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bols ward. Vooral door te groote onbekend heid met de uitnemende werking van het Neder- landsche Zendelinggenootschap, op godsdienstig en maatschappelijk gebied en op het gebied van onderwijs en beschaving, welke door alle des kundigen erkend wordt, is in de laatste jaren de deelneming des volks te veel verminderd. De behoeften vermeerderden, de inkomsten werden al kleiner en kleiner. In verschillende plaatsen zijn in de laatste weken pogingen aangewend, om meer belangstelling voor deze zaak te wek ken. Ook ter dezer stede hebben eenige meis jes zich vereenigd tot dit doel. Zij hebben zich gewend tot een aantal burgers en de voldoening gesmaakt, dat zij ruim f 100,aan jaarlijksche bijdragen hebben verkregen en f 20,95 aan gif ten. Vooral ook bij minvermogenden hebben zij ruimen steun ondervonden. Dit vermeerderd bedrag, gevoegd bij ’t geen eenige meer vermo- genden reeds sints jaren bijdroegen, maakt dat onze stad op niet geheel on waardige wijze hare plichten vervult tegenover het oudste onzer ge nootschappen op het gebied der zending. Bolsward. Het verzegelde pakket dat in de vorige week bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal werd ingediend, inhoudende de ont werpen voor grondwetsherziening, is geopend, de inhoud is gedrukt en nu publiek eigendom ge worden. Voor ’t oogenblik merken wij op, dat art. 194, betreffende het onderwijs, onveranderd is gelaten, omdat het volgens de regeering, juist opgevat, voldoende ruimte van beweging aan den gewonen wetgever laat. Voorts dat één enkele grond wettige grondslag van het kiesrecht wordt vast gesteld, de huurwaarde der woning (boven- en onderhuizen en ook appartementen die afzon derlijk bewoond worden.) Als minimum van huurwaarde stelt zij voor f 50.in het jaar voor de ongestoffeerde woning of circa f 1. per week. De regeering raamt dat er alzoo ongeveer 6 pCt. der bevolking, dus aanvankelijk 252,000 kiezers zullen zijn, en dat niemand of zeer weinigen, die nu het kiesrecht bezitten, het zullen verliezen, velen daarentegen het zullen verkrijgen De Tweede Kamer zal bestaan uit een vast in de Grondwet bepaald aantal leden en wel 100 „die gekozen worden in kiesdistric ten.” Deze woorden zijn uitdrukkelijk opgenomen, om te voorkomen eene verkiezing van alle leden door alle kiezers (scrutin de liste), welk stelsel der regeering in hooge mate bedenkelijk toe schijnt. De Eerste Kamer zal bestaan uit een vast aantal leden van 50. Onveranderd blijft het voorschrift, dat deze leden uit de hoogst aangeslagenen worden gekozen, doch om de keuze van geschikte leden gemakkelijker te maken, is de verhouding der hoogstaangeslagenen tot de bevolking gebracht tot 1 op 2000 (thans was het 1 op 3000.) De aftreding van de leden der Tweede Kamer bij helften wordt afgeschaft, als nadeelig en verlammend. De leden worden voor 4 jaren gekozen, treden allen tegelijk af en zijn dadelijk herkiesbaar. Aan de gezindheden en hare leeraars blijven alle uitkeeringen verzekerd, maar een soort van aanspraak op nieuwe uitkeeringen vervalt en wordt daaromtrent geheele vrijheid gelaten. De Haagsche kroniekschrijver der N. Gron. Crt. beweert, dat door de nieuw ingekomen kies tabel de liberalen vermoedelijk vijf, de anti-libe- ralen vermoedelijk drie leden zullen winnen en dan is de Kamer weder „om”, ook al wordt in ’s Hage in plaats van mr. Wintgens, die, naar hij hoort, voor goed afscheid nam, niet de ver moedelijke liberale kandidaat (men noemt jhr. van Karnebeek, wijl de heer Sluyter zou bedan- den) maar weder een anti-liberaal, jhr. van Sij- pesteijn of baron Schimmelpenninck van der Oye, gekozen. Op den hoek van den Gravenstraat en gedemp- ten Voorburgwal te Amsterdam werd Zaterdag te 12 uren precies een sigarenwinkel geopend, welks eigenaar had bekend gemaakt, dat de eerste tien peronen, .die voor een dubbeltje of meer sigaren bij hem kochten, een kistje met 100 sigaren cadeau zouden ontvangen. Gelijk te wachten was, stonden er reeds te 11 uren hon derden te wachten. De politie moest in vrij aan zienlijken getale de orde handhaven. Daar speelt het op den Damtoren 12 uur, en denkt de schare binnen te dringen, doch heel leuk wordt zij door de politie tegen gehouden, die allereerst zelf van het snufje profiteerde en daarna aan een paar personen met fantasie-hoeden toegang verleende, die dan ook triomfantelijk met een kistje sigaren uit den winkel terug kwamen. De Duitsche Keizer heeft Zondag zijn ver jaardag in den huiselijken kring gevierd. Eene lichte verkoudheid belette hem, andere felicita- tie-bezoeken dan die van zijne talrijke familie leden en de vreemde vorstelijke personen te ontvangen. De Prins van Wales had Zaterdag een lang durig onderhoud met Bismarck. Omtrent de reden van de verbeterde stemming tusschen Engeland en Duitschland beweert men, dat graaf Herbert Bismarck te Londen het bewijs heeft geleverd, dat Duitschland door Rusland uitge- noodigd was, zijne plannen aangaande Afghani stan te steunen zonder zich om Engeland te bekommeren, wat Duitschland heeft geweigerd. Deze mededeeling verdient alleszins bevestiging. De Rhein. Kurier beweert, dat te Frankfurt a/M. van wege de militaire overheid en de politie uitgebreide maatregelen van voorzorg zijn ge nomen, om anarchistische aanslagen, die tegen Zondag beraamd heetten, tegen te gaan. Onder verdenking van landverraad moeten te Wilhelmshafen een herbergier en zijn zoon zijn gearresteerd. Zij zouden plannen der maritieme havenwerken in verband met de verdediging aan agenten der Fransche Regeering hebben geleverd. Uit Berlijn wordt aan de A. R. Ct. gemeld, dat groote Duitsche firma’s te Antwerpen eene agitatie op het touw hebben gezet, om bij den Duitschen Rijkskanselier te bewerken, dat Ant werpen gekozen worde als de buitenlandsche haven, die door de gesubsideerde Duitsche stoom- booten zal worden aangedaan. De keizer heeft dr. Stephan, postmeester ge neraal, tot den adelstand verheven. De Fransche Senaat heeft zich niet ge waagd aan een conflict met de Kamer van Afge vaardigden. Hij heeft al de door de Kamer in de begrooting behouden wijzigingen goedgekeurd, zoodat deze thans definitief is aangenomen. De Kamer heeft Zaterdag zonder discussie art. 1 van het wetsontwerp tot wijziging der kieswet aangenomen en zich alzoo vereenigd met het beginsel der verkiezing volgens groote kiesdis- trikten. De koning van België heeft, bij gelegen heid dat hij den Brusselschen gemeenteraad, ter overhandiging van het adres betreffende de Con go, in audiëntie ontving, de hoop uitgesproken, dat Brussel de zetel zal blijven van den nieuwen Staat. Hij zal van Belgie geen enkel offer vra gen; de nieuwe Staat heeft in zichzelven vol doende hulpbronnen. De Koning hoopte, dat Belgie van deze gelegenheid tot het openen van nieuwe débouchés gebruik zal maken. Een Bel gisch burger, die aan het werk van de Congo zjjne medewerking verleent, zal zijne nationaliteit niet verliezen. De onlusten in de Borinage namen in de laat- ste dagen weder een dreigender karakter aan. In N°. 455 van 15 Maart jl. van het „Friesch Volksblad", schrijft Piet Ploeger een brief aan Jan de Zaaiernaar aanleiding van ’t geen hij vroeger schreef„Zoolang de grond het eigen dom is van particulieren, die er mede kunnen handelen zooals zij verkiezen, zoolang is de oor zaak van de ellende niet weggenomen.” Hij voegt er nu aan toe: „Particulier grondbezit is tegennatuurlijk en onrechtvaardig. Al wat tegen natuurlijk is, geschiedt niet straffeloos, en al wat onrechtvaardig is, kan op den duur niet stand houden.” Jan de Zaaier had geschreven: „Ons land heet bij de dichters het plekjen gronds, ontwoe kerd aan de baren, en nu dunkt mij, dat zij die zulks gedaan hebben, toch wel eenig recht op den grond kunnen laten gelden”. „Juist”, herneemt de „Ploeger”, dat dunkt mij ook. Maar dan ons volk in zijn geheel, onze maatschap, onze staat en niemand anders. De staat dan, bestuurd door de zuivere vertegenwoordiging van het geheele volk, die alleen heeft recht op den grond”. En dan gaat hij voort en schildert in korte trekken, den heilstaat der toekomst, alzoo „Zien wij eens hoe het zou wezen, bij aldien de Staat terug kreeg wat hem rechtens toekomt. Allereerst zou de waarde van den grond vrij wat gedaald zijn, omdat de speculatieve waarde vervallende, slechts productieve waarde zou over blijven. In aanmerking genomen den aard en de kwaliteit der landerijen, zou de pachtwaarde kunnen worden vastgesteld en had ieder ingeze tene het recht onder zekere bepaling levenslang tegen vaste pacht een deel te huren. Hoe meer hij dat verbeterde, des te meer voordeel zou hij er van trekken en bij versterf konden zijne er ven, behalve het door hem oververdiende, een vast gedeelte van de vermeerderde innerlijke waarde ontvangen. Eerst de volgende huurder zou meer pacht moeten geven in evenredigheid van de vermeerderde innerlijke waarde. Gebouwde eigendommen zouden ten eeuwigen dage aan erfpacht onderworpen blijven, omdat zij op staatseigendom zijn opgericht. Wie wer ken kan en werken wil, zou gewaarborgd zijn voor zijne stoffelijke behoeften. Belastingen wa ren onnoodig geworden, een leger ambtenaren kon worden afgedankt en zou nuttigen arbeid gaan verrichten. Elk zou zich bevlijtigen, het opgespaarde geld productief te doen worden door doelmatige werktuigen aan te schaffen, fabrie ken op te richten, handel te drijven”, enz. enz. Wie zou niet watertanden naar de vervulling van zulk een ideaal? Wie niet willen mee werken tot de bereiking er van Welk een pa radijs Iedere arbeidzame gewaarborgd voor zijne stoffelijke behoeften. De strijd om ’t leven geëindigd, althans wat ’t pijnlijke betreft. Geen belastingen meerGeen personeel, geen grond belasting, geen hoofdelijke omslag, geen zeedijken aanslag, alles weg. Een leger ambtenaren afge danktof allen onder dat leger begrepen zijn, is niet geheel duidelijk, maar toch het leger is weg. En als gevolg daarvan, verwacht de Z., dat „de zedelijkheid zal toenemen, kunsten en weten schappen meer zullen worden bevorderd en be oefend Het gevoel van zelfstandigheid, van on afhankelijkheid, van eigenwaarde zal den mensch verheffen boven het zinnelijke en zijnen geest eene ongekende vlucht doen nemen.” Verlustigen wij ons over de vooruitzichten, om eenmaal te zullen wonen in dat land der be lofte en banen wij daartoe een iegelijk naar zijn vermogen den weg. Wat mij betreft, ik wil dat doen door het stellen van eenige vragen. Er is namelijk een en ander wat mij nog niet helder is en dat is niet te verwonderen, omdat het ver schil van het heden, met zijn in mijn oog on vermijdelijke smarten, zoo ontzachhjk groot is, met die zonnige toekomst vol licht en vreugd, vol werk en kunst en deugd. De Staat dan moet bezitter worden van den grond, van heel het Vaderland. Particulieren, kerken, gemeenten, instellingen van liefdadigheid, allen moeten afstand doen van hun grondbezit. Hoe zal dat geschieden Ploeger schrijft „de staat krijgt terug wat hem rechtens toe komt.” Is daarmee wellicht het antwoord gege ven op mijn vraag? Maar wanneer is de staat eigenaar geweest van heel ons vaderland, zoodat hij, op grond dat hij weleer door de burgers beroofd is, nu zijn eigendom terugneemt? Dat is mij geheel onbekend. De tegenwoordige grondbezitters zijn echter in elk geval door den staat als wettige eigenaars erkend en worden als zoodanig gehandhaafd in hun bezit. Hoe zal dat bezit aan den staat overgaan Door roof Zal de volksvertegenwoordiging een wet maken, waarbij alle grondbezitters ontzet worden van hun bezittingen Maar dat kan toch niet. Zal men zeggengij die een of meer schepen bezit of ef fecten of voorwerpen van kunst moogt ze be houden, maar die land bezit verliest grond en koopsom beide. Neen, ik begrijp, dat Ploeger c. s. zullen zeggen wij willen gelijke rechten. Als wij ten algemeenen nutte onteigenen gaan, dan bieden wij een billijke schadevergoeding aan. Zoo wordt het recht gehandhaafd, ik erken het. Maar dan rijst een andere vraag. Het land wordt naar billijkheid, volgens de waarde die het heeft tijdens de onteigening, geschat en zal blijken een kapitaal te vertegenwoordigen van eenige honderde millioenen. Van waar komen Te Wasmes zijn 1800 brooden ontvangen, als geschenk van de Gentsche socialisten; te Patu- reges een waggon aardappelen uit Duitschland. Te Frameries zijn een zestigtal werklieden door de werkstakers uit Sars-la-Bruyère verhinderd hun werk te doen. De gendarmerie heeft den aanval trachten af te slaan, maar zou het onder spit gedolven hebben, als niet de troepen haar te hulp gekomen waren, Deze veegden het ter rein schoon en verhinderden het plunderen der woningen, waarmede de werkstakers reeds be gonnen waren. Eene deputatie, bij den burg meester van Frameries toegelaten, verzocht hem, eene, al was het slechts geringe, verhooging van loon te beloven. De burgemeester antwoordde dat, uithoofde der crisis, zelfs de geringste ver hooging van loon onmogelijk was en dat slechts, met opofferingen van de zijde der eigenaars, het werk werd voortgezet. Dat, gelijk te Brussel verteld werd, ook te Wasmes eene bloedige botsing tusschen de troe pen en de grévisten zou hebben plaats gehad, wordt niet bevestigd. Luidens het rapport van generaal Graham hebben de Engelschen in de jongste schermutse lingen met de Arabieren in Soedan een verlies van 21 dooden en 42 gekwetsten geleden. Vol gens de particuliere berichten moest dat verlies veel meer bedragen en zijn de Arabieren terug geworpen, maar moet hun terugtrekken niet be schouwd worden als een gedwongen maar een geheel vrijwillige aftocht, overeenkomstig hunne taktiek van even snel verdwijnen als verschijnen op het slagveld. De fanatieke Arabier strijdt met eene doodsverachting en een ongebreidelden heldenmoed, met waaghalzerij, maar heeft daarbij vooral op ’t oog zijn vijand te treffen. Of die vijand al na zulk een aanval op dezelfde plek terugkeert als waarvan hij uittoog, is den Ara bier vrijwel onverschillig. Als hij den vijandin zijne stelling aanvalt, om aan zijn moordlust bot te vieren, dan stelt hij zich niet in de eerste plaats tot taak, den vijand uit diens stelling te verjagen de woestijn is groot genoeg als slechts de Engelschen de schuilplaatsen der Arabieren ongerept laten. In particuliere berichten wordt gezegd dat de Arabieren bij den aanval op 20 dezer op de stel ling te Hasjien 3 a 4000 man sterk waren. Zij spreidden de grootste dapperheid en roekeloosheid ten toon, en bewogen zich met wonderbare snel heid, verschijnend en verdwijnend met ontzettend vlugge sprongen. Het voornaamste voorval van den dag was de terugtocht der in verwarring ge raakte Bengaalsche lansiers. Terwijl zij de Ara bieren nazaten, keerden deze eensklaps om, de lansiers geraakten daardoor in verwarring en verschrikten, zoodat zij moesten teruggaan, waar bij zij groote verliezen leden, en slechts door de kloeke houding der garde werden gered. De Ara bieren volgden bij dezen aanval eene nieuwe tak tiek in kleine afdeelingen, van vijftig personen, vielen zij aan tegen de ruiterij evenwel beproef den zij hun oude taktiek, gingen op den grond liggen en sneden de paarden in de pooten, wan neer deze in hunne nabijheid kwamen. Den21sten verwachtte men geen gevecht, maar wel den 22sten. De verliezen, door de Arabieren geleden, worden op 600 man geschat. Volgens de Londensche Observer worden tusschen Frankrijk en China onderhandelingen gevoerd over het onverwijld staken der vijande lijkheden, teneinde de vredesvoorwaarden te kun nen stellen en er over te beraadslagen. De voorstellen tot het heffen van invoer rechten op graan in Zweden en Noorwegen zijn door den Rijksdag verworpen in de Eerste Ka mer met 72 tegen 52, in de Tweede Kamer met 114 tegen 93 stemmen. In een fabrieksplaats bij Zurich is dezer dagen een blondlokkig jongeling in hechtenis genomen, die zich voor „doctor in de medicijnen” uitgaf en de gelukkige bruidegom was geworden van een vermogende dorpsschoone. Een gerech telijk onderzoek had aan het licht gebracht dat onze doctor medicinae een meisje was. In haar koffer vond men revolvers en dolken, be nevens 900 francs aan contanten. Haar pas luidde op den naam van Franz Hönih uit Bo- hemen en in vertrouwen had zij haar huisheer medegedeeld dat zij een zoon van hoogen huize, eigenlijk een prinsenkind was, die zijn werkelij- ken naam niet bekend mocht maken, maar die eens een groot fortuin zou erven. De huisheer had alles geloofd en zijn gast in de gelegenheid gesteld ruime verteringen te maken en fijnen wijn te drinken, wat zeer in den smaak van den jongen dokter viel. In Ierland werd ditmaal de St. Patricksdag onder veel tumult en uitspattingen van allerlei aard gevierd. Te Dublin trok het gepeupel, dat op de hand der nationalisten is, met muziek korpsen en vlaggen door de straten en liet het niet aan „hoerah’s” en „leve de Mahdi” ontbre ken. Nog veel meer geweld maakte men te Londonderry. Om de feesten te besluiten werden daar kort na middernacht twee luide ontploffin gen gehoord, waardoor de voorkant van een huis vernield werd. In het graafschap Westh- meath hielden Moonlightbenden extra stroop tochten. Een van die benden drong in het huis van een ontvanger der pachtgelden, niet ver van Ballymahou, en dwong den man een duren eed te zweren, dat hij voor zijn post zou bedanken. Daarop vuurden de vermomde kerels schoten boven zijn hoofd af en namen de vlucht. Niet ver van Askeaton (Limerick) staken Moonligh- Bolswardsclie Courant F®

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1