NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOI.SWARÖ Si® WONSERADEJEL Eene belangrijke zaak I No. 14. Vier en Twintigste Jaargang. 1885. buitenland VOOR BINNENLAND. V, DONDERDAG 2 APRIL. t; id I meelfabriek ADVERTENTIEPRIJS: 5OCts. vaal7regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ■aan ge drongen, om 1 van te den Haag, wier I ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. men is verworpen het amendement-Clecx, om op de gecombineerde neringen eerst met Mei 1887 de nieuwe voorwaarden bij art. 28 gesteld toe te passen3°. dat de Minister van Binnen- landsche Zaken, ter tegemoetkoming aan het be zwaar van den heer van der Kaay, no. 1 van de voorwaarden voor de gecombineerde bedrij ven in dien zin heeft gewijzigd, dat het nu zal luiden, dat de verkoop van sterken drank ge schiede in gesloten flesschen, kannen of kruiken (met wegvalling aldus van „bij hoeveelheden van niet minder dan 3% deciliter”)4°. dat daarop de heer v. d. Kaay zijn amendement heeft inge trokken 5°. dat een amendement-van Houten om na art. 28 een nieuw artikel in te voegen, strekkende om voor de toepassing van al. 2 van het vorige artikel het bedrijf van banketbakker of confiturier niet als eene andere winkelnering te beschouwen, is verworpen met 34 tegen 26 stemmen 6°. dat ten slotte het geheele wets voorstel is aangenomen met 56 tegen 4 stem men, en de Kamer is gescheiden tot 5 Mei. Kan, zoo vraagt de Standaard, bij de be handeling van de ontworpen Grondwetsherziening een voorstel tot wijziging ook van art. 194 worden ingeschoven Natuurlijk niet bij manier van amendement. Maar anders vanzelf wel. Elk lid, elke groep van leden kan zulk een voorstel indienen. Edoch, dan valt óf dit voorstel en ligt toch de Grondwetsherziening voor den grond, óf Heems kerk valt, en dan komen naar recht en reden mannen aan het bewind, (liberalisten of niet), van wie niemand vergen kan, dat ze in het eerste jaar reeds met Grondwetsherziening gereed zijn. De jammerlijke zet van Heemskerk om art. 194 zelfs buiten debat te houden, snijdt dus tamelijk wel de mogelijkheid af, om Tabel-, Census- en Grondwetsherziening met ééne ontbinding te laten afloopen; vertraagt het doorgaan der Grondwets wijziging weer voor lange maandenen maakt onzen algemeenen politieken toestand nóg hope- loozer dan ze was. Wat we steeds gezegd hebben, komt ook nu weer uitOok thans weer speelt Heemskerk in de kaart van de liberalisten. Zonder hem waren ze codille geweest. Thans weer zijn ze gered door hem. De trein, die Zaterdagmiddag 2,43 van Baarn naar Hilversum vertrok, is nabij laatstgenoemde plaats gederailleerd. Hoewel de locomotief tot aan de buffers in het zand is gewoeld, de goede renwagen overeind door het Bovengedeelte van een wagon 2de kl. is gedrongen en twee koeien met een afsluithek door den schok uit den trein werden geworpen, heeft men toch geen ongeluk ken te betreuren. Zelfs de koeien zijn er heel huids afgekomen. Door de marechaussé uit Vaals zijn te Maastricht gevankelijk binnengebracht twee Duitschers, die gearresteerd werden op het oogen- blik, dat zij een zekeren P., boekdrukker te Vaals, met geweld in een gereedstaand rijtuig sleepten en naar Aken vervoeren wilden. P. wordt n.l. in Duitschland vervolgd wegens het verduisteren van zaken. Vrijdag is de vergadering gehouden de brood- en meelfabriek t directeur, gelijk men weet, onlangs onverwachts werd ontslagen, na zich plotseling verwijderd te hebben, ’t Vad. deelt omtrent het daar verhan delde nog ’t volgende mede De winst over het boekjaar 1884 is op f 600 na geheel verdwenen tengevolge van speculaties. De directeur had een uitgebreiden graanhandel gedaan, niettegenstaande dit in zijn instructie is verboden. Onder de posten kwamen eenige voor, waarin personen als debiteuren waren geboekt, terwijl zij niets schuldig waren. Het bedrag van deze posten ad f20,000 is door den directeur terug betaald. Over bet geheel is nog f 8000 over ’84 verloren, waarvan het grootste deel vermoedelijk zal worden terugbetaald. Met het overige kan het reserve fonds dat f 40,000 bedraagt, worden belast. Uit het reservefonds zal een dividend van 5 pet. worden uitgekeerd. In een volgende vergadering zal de balans worden overgelegd, waaruit zal blijken dat het kapitaal der vennootschap onaangetast is gebleven. De president commissaris deelde nog mede, dat in het laatst van Februari, toen bij het over leggen van de proefbalans bleek van de specu latie in granen, door hem aan den directeur in overweging werd gegeven zijn ontslag te vragen daar commissarissen hem anders zouden schor sen. Het ontslag werd daarop gevraagd en geven onder nadere bekrachtiging van de vergadering van aandeelhouders. Intusschen hadden sommige feiten aanleiding gegeven dat commissarissen den officier van justitie kennis moesten geven van het gebeurde, waarop grond werd gevonden voor een bevel van aanhouding en voorloopige ar restatie. Daar de vergadering niet voldoende voltallig was voor de verandering der statuten en voor het te verleenen ontslag aan den directeur wer den deze punten van behandeling tot een volgende bijeenkomst uitgesteld. Een ingezeten van Dronrijp is dezer dagen heimelijk met eene dienstbode vertrokken, zjjne drie kinderen uit zijn eerste huwelijk en zijne tweede vrouw achterlatende. daarentegen was nooit beter dan nu in staat, een einde te maken aan het voortdurend gevaar van een Russischen aanval en nooit kan het geld van Indië beter worden besteed, dan om zijn rust ge durende de eerste vijftig jaren te verzekeren. De Daily News ziet in het oproepen der reserve nog geen reden, om aan het behoud van den vrede te wanhopen het is slechts een aanduiding, dat Engeland zich niet aan zijne verplichtingen wil onttrekken. Zeker is, dat Rusland, toen het bij Herat eene uittartende houding aannam, rekende op Engeland’s afkeer van een oorlog. De Morning Post daarentegen acht het oproepen der reserve een bewijs, dat het Gouvernement overtuigd is, dat een oorlog dreigt te beginnen, die alle krachten des Rijks vereischt. Volgens de Standard wil de Engelsche natie de quaestie eens en voor altijd beslist zien. De handel is niet zoo voorspoedig, dat hij door de stoornis veel zal lijdenintegendeel, hij heeft bij een oorlog weinig te verliezen. Er was nooit een tijd, in onzen leeftijd tenminste, dat het land zoo kalm als iets onvermijdelijks zou opnemen, wat het nooit uit eigen beweging zou kiezen. Overigens is het blad zelf geenszins oorlogzuchtig het wijst er op, dat niemand, die met de gesteld heid van de Europeesche politiek is bekend, ge looft, dat de oorlog kan worden gelocaliseerd. Indien door de krankzinnigheid van regeerders of de roekeloosheid van baatzuchtige militairen, Engeland en Rusland slaags raken, zal de vrede der wereld worden verbroken. De Standard verneemt ook, dat onder de minis- terieelgezinde leden van het Engelsche Parlement een verzoekschrift circuleert, dat reeds vele hand- teekeningen draagt en waarvan de strekking is, om het geschil tusschen Engeland en Rusland over de Afghaansche grensregeling aan de uit spraak van scheidsrechters te onderwerpen. Het voorstel gaat uit van den heer Henry Richard. De Regeering gaat voort met bevelen te geven, die met oorlogstoebereidselen het nauwste ver band hebben. Te Portsmouth en Devonport worden verscheidene gepantserde schepen, kor vetten, kanonneer- en torpedo-booten in gereed heid gebracht, om op het eerste bericht zee te kiezen. Het Engelsche Lagerhuis heeft Zaterdag met 294 tegen 246 stemmen het voorstel der Regee ring betreffende de regeling der Egyptische finan ciën aangenomen. In de fabriek van naaimachines te Bielefeld is onder de werklieden eene werkstaking ontstaan. Dientengevolge hebben er Donderdag en Vrijdag rustverstoringen plaats gehad, zoodat de hulp der militaire macht moest worden ingeroepen. Er zijn verscheiden personen gewond. De rust was Zaterdag hersteld. De Tïmes-correspondent te Soeakim deelt eenige bijzonderheden mede over het gebruik van den ballon captif bij de laatste ontmoeting van de opstandelingen met het expeditieleger. De ballon werd te Soeakim met gas gevuld, luite nant Mackenzie nam in het schuitje plaats, en toen hij tweehonderd voet hoog was gestegen, werd het touw, dat den ballon tegenhield, vast gemaakt aan een met muilezels bespannen wagen, die, bij het uitrukken, eene plaats verkreeg in het midden van het carré. Toen bij het naderen van den vijand het carré halt maakte, plaatste majoor Templar zich bij den wagen, die als anker dienst deed, en onderhield de gemeenschap met luitenant Mackenzie door middel van briefjes, die aan een touw werden op- en afgelaten. De waarnemer in den ballon bad een volkomen vrij uitzicht. Het struikgewas, dat, van den be- ganen grond gezien, zeer dicht schijnt te zijn en den vijand volkomen bedekte, bood, uit de hoogte gezien, geenerlei beletsel aan voor den vrijen blik. Luitenant Mackenzie kon daardoor zeer gewaar deerde en nuttige inlichtingen geven over de be wegingen van de opstandelingen. De buitenlandsche bladen houden zich allen ernstig bezig met de vraag, of het inderdaad tusschen Engeland en Rusland tot een oorlog zal komen. De Köln. Ztg. heeft eene zeer eigen aardige manier, om een antwoord op die vraag te ontgaan en toch haar gevoelen te doen door stralen. Zij is in de eerste plaats zeer anti- Engelschgezind, wat haar er toe gebracht heeft, de partij van Rusland te kiezen. Zij stelt al weder in het licht, dat Rusland in het betwiste gebied, door het onderdrukken van de rooverijen der Turkomannen, „een ongemeen gezegenden in vloed” heeft uitgeoefend en bij het vervullen van zijne zending als beschavende Mogendheid in Azië, tot diep in Afghanistan zijn aanzien op indrukwekkende wijze heeft vermeerderd. Welk eene zelfverloochening van de Kölnische, dat zij naast Duitschland een anderen Staat als be- schaver der wereld wil duldenRusland dan heeft recht om te eischen, dat Engeland in Noor delijk Afghanistan, hetzij zelf orde stelle, of Rus land vergunne op vuur en licht een wakend oog te houden. Engeland kan zich aan deze ge dwongen keuze niet onttrekken, welke Gladstone door het ontruimen van Kandahar, op den voor grond heeft gebracht. Want het is ongerijmd, Rusland door het trekken van eene grens op het papier te willen noodzaken, om van verder voort rukken af te zien, wanneer op het beweerde ge bied van Engeland het gezag niet krachtig wordt gehandhaafd. Engeland echter weigert eener- zijds, in Afghanistan als vertegenwoordiger der beschaving op te treden en beweert aan den an deren kant straf en stijf, dat het zijnen bondge noot, den Emir van Afghanistan, tegen Rus sische overweldiging moet beschermen, als het in Azië niet alle aanzien verliezen wil. Dit inner lijk valsche standpunt kan Engeland op den duur zelfs niet met bloed en ijzer blijven innemen. Rechten gaan nu eenmaal overal op deze wereld met plichten gepaard. Zoo beschouwt de Köln. Zeil. den stand van zaken. Zij zal daarbij niet vergeten hebben, dat zij tegenwoordig beschouwd wordt te zijn een weerklank van de officieuse, door Bismarck ge ïnspireerde pers. De te Petersburg verschijnende Deutsche Zeit. gelooft nog niet, dat de oorlogspellende berichten van Engelschen kant haar vaste hoop op eene gunstige oplossing der nog voortdurende onder- handelingen zullen schokken. Een oorlog ter wille van een stuk woestijn in Centraal-Azie zou te weinig in het belang van beide naties zijn, en zou geheel Europa schade doen. Hoe belust op oorlog zich de kooplieden der City ook mogen aanstellen, de Engelschen kunnen niet vergeten dat de Russen geen Soedaneezen zijn, maar in den krijg wèl geoefende soldaten, tegen welken een oorlog te beginnen zonder eenige reden in derdaad roekeloosheid zou zijn. Het Journal de St.-Petersbourg is ook niet on gerust. Dit blad ziet niet in, dat het antwoord van Granville nieuw licht op den toestand heeftge- worpen. Het éénige wat vaststaat, is, dat de Rus sische Regeering niet zal nalaten een antwoord te verzenden, en dat nog niets reden geeft om eenen ongunstigen afloop der onderhandelingen te doen vermoeden. Dat antwoord is reeds verzonden en te Londen ontvangen, waar het den indruk maakte, dat Rusland de onderhandelingen wil rekken. Men brengt dit natuurlijk in verband met het Zater dag vermelde bevel der Russische Regeering om 50,000 man bij Bakoe saam te trekken. Overi gens is de Londensche pers zeer uiteenloopend in haar oordeel over de kansen op oorlog of eene vredelievende oplossing. De Daily Telegraph twijfelt er aan, of Rusland wel naar den oorlog haakt. Zulk een oorlog toch zou Rusland waarschijnlijk alles kosten, wat het in de laatste jaren steelsgewijze heeft gewonnen en zou zijn bankroet na zich sleepen. Engeland der plaats wille zeer bekorte bloemlezing te be sluiten met de aanhaling van eene plaats van den doopsgezinden predikant J. Craandijk, uit zijn werkHet Nederlandsch Zendelings-genoot- schap in zijn willen en werken, Rotterdam 1869, wiens woorden ik ook nog thans grootendeels tot de mijne maak, in de vurige hoop dat deze, in verband met hetgeen door mij is vooropgesteld, door velen in ernstige overweging mogen worden genomen en menigeen mogen bewegen als lid eener zoo nuttige, zich bij het geheele vaderland inderdaad verdienstelijk gemaakt hebbende in stelling toe te treden, opdat haar zoozeer ge vreesde ondergang nog worde verhoed. Aldaar pagina 222Nog klopt veler hart voor het be lang van Indië en Nederland en voor het oude genootschap. De openbare meening laat zich hoe langer hoe meer gelden en ’t openbaar ge weten eischt telkens luider voor de koloniën iets anders, dan zij tot nog toe ontvingen; daar komt allengs meer belangstelling in den m e n s c h, niet alleen in wat hij levert voor de europeesche markt en de Nederlandsche schatkist. Wordt die stroom in een goede richting geleid, dan kan er iets goeds voor Indië worden verwacht. Niet op den duur kan een Christenvolk vergeten, wat het aan zich zelf en anderen verplicht is en eens zal Nederland zich schamen als het weet, dat geen natie minder voor hare koloniën deed dan de onze. Laat veler krachtige medewerking het mogelijk maken.” (get.) Mr. H. FRIMA. Prov. Gron. Crt. Mijn doel is thans voor hen, die de zaak minder juist mochten inzien, het nut der zending door verklaringen van eenige onwraakbare getuigen hier te staven. Voor alles een woord over de zendelingen zelve. Multatuli, die als ambtenaar in de Mina hassa gelegenheid had hen van nabij gade te slaan, getuigt van hen„dat nagenoeg alles, wat ik heb mogen opmerken van de wijze waarop de zendelingen in Indië hunne zaak voorstaan, den hoogsten lof verdient. Ik heb, als ik wel reken, veertien zendelingen van vrij nabij gekend, en wanneer het mij vergund is een oordeel over die mannen uit te spreken, moet ik verklaren, dat zij allen hoogachtenswaardige en meerendeels zeer verstandige menschen waren.” En dan uit den jongsten tijd mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum, die gedurende een drie jarige rondreis in O-.Indië met vele zendelingen in kennis kwam, en getuigt: „dat hij door het geen hij van hen zag en hoorde een belangstellend vriend der zending is geworden.” Waaraan hij deze waarschuwing toevoegt„dat naar zijne meening spoedig alles zal verdwijnen, als aan de zendingen niet krachtig de hand gehouden wordt.” Over den vroegeren toestand der bewoners van de Minahassa zegt een schrijver in het Tijd schrift voor Nederlandsch-Indië„De Alfoeren waren heidenen en „koppensnellers,” geen jong man mocht in het huwelijk treden, zonder zijne bruid een afgehouwen menschen hoofd ten ge schenke te hebben gegeven. Om dit te verkrijgen, legde hij zich in hinderlaag, overviel den voorbij ganger onverhoeds en hieuw hem het hoofd af. De onderscheidene stammen waren steeds met elkander in oorlog. Zij woonden in dicht opeen gehoopte en verward door elkander geplaatste woningen, vele huisgezinnen 10 zelfs 27 bijeen. In deze woningen bewoonde elk huisgezin een vertrek waarin alles geborgen werdonder die huizen was het verblijf der varkens. Afzichte- hjke smerigheid was hiervan het gevolg. De kleederen, zoo weinig zij er hadden, wemelden van ongedierte.” En hoe is het er na de invoering van het Christendom gesteld De ongenoemde schrijver geeft het antwoord: „Tondano werd volgens een regelmatig plan aangelegd, en, in plaats van een verwarde hoop huizen, verrees een net en ordelijk vlek, waar de varkens niet meer den baas speelden. Met zijnen overgang tot het Christendom nam de Alfoer uit eigen beweging een betere kleeding aan. Christelijke godsdienst en beschaving, welvaart der inlanders en winst voor het gouvernement zijn hand aan hand gegaande opbrengsten zijn van jaar tot jaar vermeerderd, en toch is, zoo als door som mige vijanden van het Christendom voorspeld werd, de bevolking niet oproerig geworden, heeft zij zich niet boven de Europeanen zoeken te verheffen. Integendeel, van gelijke godsdienst als deze, beschouwen zij hen nu als oudere broeders, die zij eerbied en genegenheid toe dragen.” Gelijke gunstige getuigenis nopens den veran derden toestand gaf ook de gouverneur-generaal van Nederlandsch O.-lndië mr. A. J, Duijmaer van Twist, en verklaart in denzelfden geest dr. P. Bleeker: „De Alfoeren, voor zoover ze tot het Christendom bekeerd of in het Christendom zijn opgevoed, zijn blijkbaar andere menschen ge worden, menschen van meerdere beschaving en zachtere zeden zij wonen beter, zij voeden zich beter, zij kleeden zich beter. En dan vooral de cultuur-ingenieur, later pro fessor dr. W. H. de Vrieze, die na op dien ver anderden toestand te hebben gewezen, de reden hiervan in dezer voege oplost„Die is, als ik mij niet bedrieg, in doeltreffende maatregelen van het gouvernement te zoeken, maar bo venal in de zending.” Tot dezelde_slot som komt de Engelsche natuuronderzoeker A. R. Wallace, waar hij eene beschouwing over de zelfde thans zoo bloeiende en welvarende land streek dus eindigt„Deze groote ommekeer is het gevolg van de zendin g.” Niet anders oordeelt jhr. mr. Quarles van Uf- ford, die tevens een waardeerend woord wijdt aan de zendelingen: „Men gevoelt zich onwil lekeurig gedrongen om achting te gevoelen voor de ijverige zendelingen, die in de Minahassa zoo onafgebroken bezig zijn om goede zaden uit te strooien, welke ook op onderscheidene plaatsen reeds goede vruchten hebben gedragen, getuige de goede geest, die onder de bevolking heerscht ten gevolge waarvan het bestuur hoogst zelden last heeft van eenige ongeregeldheid en het den inwoners ook in alle opzichten goed gaat. Zelfs in den oorlog tegen Atjeh doen de bekeerde hei denen het moederland goeden dienst, getuige niet lang geleden eene vermelding in het Handelsblad: „Amboineezen zijn over het geheel flinke, oppas sende, overal bruikbare kerels. Deze zijn inland- sche christenen uit de Minahassa." Ook de geleerde Darwin, die zelf een geldelijke bijdrage voor de zending offerde, moet in het algemeen getuigen, „dat de heidensche ondeugden door de invoering van het Christendom aanmer kelijk zijn verminderd.” Ik wensch deze voor mijn doel bestemde, Bolsward. Als eene niet onbelangrijke bij drage tot de geschiedenis der ontwikkeling van den kaas- en boterhandel ter dezer stede, diene het volgende bericht Evenals in 1884 werd in 1784 besloten tot verbetering en uitbreiding van de Stadswaag, in 1784 op grond dat de toevoer zoo belangrijk toe nam. Toen werden aangevoerd 1948 schippond kaas of 292,200 kilo en 5560 V4 vaten boter en in 1884, 550,815 kilo kaas en 15,902 ’/4 vaten boter. In een onzer academiesteden bestaat een studentengezelschap onder den naam Ommer- schansiana, waarvan alleen zij lid mogen zijn, die op de treurige eer kunnen bogen van wegens dronkenschap veroordeeld te zijn Dronkenschap en veroordeeling daarvoor is hun nog niet vol doende zij moeten zich ook nog tooien met een insigne, dat alleen voor hen, die het zoover brach ten, bereikbaar isTreurige opvatting van wat den jongeling van goeden huize, den aanstaan den advocaat of ambtenaar, leden van wetgeven de vergaderingen, van de rechterlijke macht tot eer en sieraad strekt. De uitslag van het Zaterdag in de Tweede Kamer voortgezet debat over de wijziging der drankwet is geweest1°. dat met 49 tegen 19 stemmen is verworpen het amendement-Goekoop, om uit art. 28 de woorden of gebruiker te doen vervallen2°. dat tevens met 36 tegen 20 stem- Bolswardsclie Courant b Jl' i de ft Zoo gij dan deze dingen weet, Zalig zoo gij ze doet Die Amboineezen zijn wel bekeerde Heidenen, maar Schrijver in het Handelsblad verwart, Ambon met Celebes. V. D. M.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1