NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD olswar» m woKSMA»m BRIEF UIT LEEUWARDEN. 6 De Malaise. 1885. Vieren Twintigste Jaargang. No. 15. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 9 APRIL. 1 l KA a y beslissen r 1 ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. t JJ Onze nieuwe Nieuwetoren valt, naar mensche- lijke berekening, bij den raad. Bij de eerste zitting over deze belangrijke aangelegenheid, staakten de stemmen, tien tegen tien, en ’t laat zich denken, dat bij de tweede niemand voor zijn woord gaat omliggen, zoodat het voorstel daarmede wordt geacht verworpen te zijn. De tegenstanders kunnen dan in de handen klappen van puur genoegen en de voorstanders een beteuterd gezicht zetten uit louter verdriet maar daarmede is ’t ook uit Eén hoop blijft den voorstanders nog. te voorschijn roept, zoodra hij het behoeft. Op dezelfde wijze kan men zijne slaapkamer ver lichten, eer men haar binnentreedt en het licht weder verdooven, wanneer men haar verlaat door eenvoudig op een sleutel van de deur te drukken. Of wel men kan het licht verplaatsen van zijne toiletkamer naar zijne schrijftafel of sofa, en in eene der slaapkamers voor zieken gereserveerd hangt eene lamp juist boven het hoofdkussen, die de patiënt kan gebruiken om ’s nachts te lezen en met de geringste krachtsinspanning weder uit- dooven kan. Ieder gedeelte van het huis van den heer Swan wordt door electriciteit verlicht, van de kinderkamer boven, waar de lampen hoog aan de zoldering hangen, buiten het bereik der kinderen, tot in de kolenkelders beneden. In de boekenkamer natuurlijk is deze soort van licht eene groote aanwinst, daar het uitnemend geschikt is voor letterkundig werk, zoowel om zijne helderheid als zijne koelte. In de keuken staat eene kleine dynamo-electrische moteur, die, wanneer de stroom aan een of twee lampen onttrokken, er doorheen gaat, een naaimachine in beweging brengt, of een koffiemolen met ge mak draait. In de warme zomerdagen kan men den stroom gebruiken om een waaier in bewe ging te brengen. Bovendien kan dezelfde strooin gebruikt worden om eene dienstbodeschel of brand- en dievenschellen in beweging te brengen; hij helpt dus op deze wijze het huis bewaken men zou met denzelfden stroom door middel van de telephoon kunnen spreken op een grooten afstand. Te Louiston zijn ongeveer een zeventig lampen aangebracht op het terrein voor de woning, waaronder dan begrepen zijn, die, welke zich langs de voetpaden bevinden en boven de hekken hangen, teneinde den vertrekkenden gasten door haar licht den weg te wijzen. Die allen zijn eiken avond niet noodig eenige harer in tegendeel worden slechts aangestoken, wanneer er gasten zijn. Veel wordt er thans geklaagd, gesproken en geschreven over malaise. Het woord schijnt zelfs het burgerrecht verkregen te hebben. Middelen tot opheffing worden niet aan de hand gedaan en over de oorzaak is men het zeer weinig eens. Toch schijnt het van belang de oorzaak op te sporen. Het zij mij vergund, daartoe mede eene poging aan te wenden. In aanmerking genomen dat het verschijnsel niet beperkt is tot een enkel Rijk of Staat, zelfs niet bij ons werelddeel, maar in heel de bekende wereld zich doet gevoelen, moet er aan eene oorzaak worden gedacht, die eveneens over heel de wereld dezelfde uitwerking kon doen. Het is nog niet denkbaar dat in zoo verschillende territoriën, verschillende oorzaken op hetzelfde tijdstip, dezelfde gevolgen konden hebben. Die algemeene oorzaak dan, komt mij voor te zijn, het voor vele jaren zoozeer over vloedig toegestroomde goud van Californie. Wel is er reeds tal van jaren sedert verloopenmaar ’t lag in den aard der zaak dat slechts langzaam de gevolgen konden worden opgemerkt. Daar het goud toch even goed als alle producten een ruw middel is en ieder product dat overvloedig aan de markt komt, in prijs vermindert, omdat er meer aanbod dan vraag is, was men aanvan kelijk van meening dat het goud zou dalen. Dat zulks slechts zeer korten tijd en heel weinig heeft plaats gehad, laat zich daardoor verklaren, dat het goud als munt overal van rijkswege een vastgestelden koers had. Maar door de ruimte van goud kwam veel vraag naar producten en deze rezen in dezelfde evenredigheid, als het goud gedaald zou zijn, ware het niet rijksmunt ge weest. ’t Is dan ook volkomen gelijk of het goud gedaald, dan of de producten die er tegen ver ruild werden, gerezen zijn. De rijzing der pro ducten werd dan ook langzamerhand zoo alge meen dat niet alleen landbouw, maar ook fabrieks- en nijverheidsprodueten steeds hooger klommen zoo zelfs, dat arbeider en dienstbodenloon, de tractementen van vele ambtenaren werden ver hoogd en de staatsuitgaven schrikbarend werden uitgezetook de fondsen, vooral de speculatieve, deelden in de algemeene verhooging. Zoolang nu de goudbron bleef vloeien, bespeurde men overal welvaart en niet het minst bij den land bouwenden stand. Vooral de landbouwer-bezit- ter profiteerde er van niet alleen van de meer dere inkomsten, maar ook vooral door de meer dere waarde welke zijn bezit verkreeg. Het is zeer natuurlijk, dat zich toen ieder meer en meer beijverde de productie te vermeerderen en dat was weer de oorzaak, dat de dagloonen hooger werden. Dat onder zulke gunstige omstandig heden sommigen hun verteeringsvermogen over schatten, is niet zoo zeer te verwonderen, omdat in zulke perioden slechts weinigen aan reactie denken, en die toch vrij zeker volgen moest. Toen eindelijk de buitengewone goudstroom staakte, trad de door enkelen gevreesde reactie in. Het goud was, na zijne wandeling door de wereld, in vaste handen geraakt en evenals door de groote aanbieding van goud, de producten waren gerezen, zijn later door de overproductie en het veel of grooter aanbod in evenredigheid van de vraag, de producten gedaald. En evengoed als gedurende de rijzing, sloeg ook bij de daling de balans te ver door. Ware dit laatste niet het ge val, dan zouden wij hoogstwaarschijnlijk spoediger tot den normalen toestand terug gekomen zijn. Het zal derhalve verstandig zijn rustig en kalm de crisis te doorworstelen en niet al te zeer te vreezen, dat het nog erger zal worden. Bovenal moet men niet medewerken tot het aanwenden van middelen, die in plaats van tot beter te lei den, den toestand slechts zouden verergeren. Door kunstmiddelen laat zich deze crisis niet op lossen. Veeleer mag men verwachten, dat de tijd spoedig daar zal zijn, dat de reactie uitgewerkt heeft. Als slechts door de regeeringen niet te veel leeningen worden gesloten, dan bestaat er kans dat de rentestandaard lager wordt en dat zal den arbeid te stade komen. De opgehoopte kapitalen hebben toch alleen waarde door de rente en deze moet de arbeid leveren. Wordt nu het kapitaal meer aangeboden dan gevraagd, dan wordt de rentestandaard in dezelfde evenre digheid lager. Landbouw, handel en nijverheid zullen zich opbeuren en daardoor de algemeene welvaart weer op het normale standpunt komen. Is het intusschen waar dat de Siberische mij nen zooveel goud opleveren, als de dagbladen vermelden, dan is ’t best mogelijk, dat we zeer spoedig weer van de malaise geheel bevrijd zul len zijn. Handelsbl. B. laten slaan. Aan stroo ons laten binden, zoolang er touw is, dat doen we niet. De nieuwe toren zal er komen, of mijn naam is niet meer PIET. Friesche Crt. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. De Duitsche Rijkskanselier heeft een eigen- handigen hoogst hartelijken brief van den Keizer ontvangen, waarin Z. M. onder anderen schrijft, dat deze regelen aan de nakomelingschap mogen doen blijken, wat de Keizer en zijn Huis voor Bismarck hebben gevoeld. Onder de vele geschenken, die prins Bismarck op zijn verjaarfeest heeft ontvangen, verdient nog melding gemaakt te worden van dat van Ludwig Edenhofer, orgelmaker, te Regen, in het Beiersche Woud, die hem eene A-orgelpijp zond met den volgenden brief „Naardien iedereen Uwe Doorluchtigheid reeds sinds zoo vele jaren heeft vereerd en bewonderd als toongever zelfs van de geheele wereld, die altoos den juisten toon heeft getroffen, en naar dien thans de 70 met zijn aanhang is versche nen, die de zekerheid in het treffen zou kunnen verzwakken, zoo waag ik het eerbiedig eene normaal A aan te bieden, met den hartelijken wensch dat Uwe Doorluchtigheid nog vele jaren frisch en gezond, zonder deze pijp noodig te heb ben, den juisten toon tot welzijn der volken krachtig zult kunnen doen hooren.” Op Palmzondag zijn te Deutsch-Liptsch, in het Hongaarsche comitaat Liptau, ernstige on geregeldheden voorgekomen, waarvan de Joodsche bevolking het slachtoffer was. Verscheidene Joden zijn mishandeld, hunne huizen werden be stormd, de ruiten vernield. Aanleiding hiertoe gaven de telkens kort voor Paschen weder op duikende geruchten aangaande bloedige offers, geruchten die na de beruchte Tisza-Eszlar-his- torie elk jaar dienst doen. Ditmaal heette het, dat in het naburige Körmös een Ujarig meisje bijna het offer van zekere ritueele gebruiken zou zijn geworden, indien zij niet had weten te ont komen. Honveds en gendarmen moesten met alle kracht optreden om aan het schandaal een einde te maken. Het onderzoek in deze zaak is aangevangen. De meerderheid van het Deensche Folks- thing heeft een manifest aan het volk uitgegeven waarin zij verklaart, dat de Regeering de Grond wet heeft geschonden en een beroep op het volk wordt gedaan, om de Grondwet te verdedigen. De rechterzijde heeft ook een manifest uitgege ven zij beschuldigt de oppositie, de Grondwet te willen veranderen en roept het volk op, om de prerogatieven der Kroon te verdedigen. De rust is nog niet gestoord, maar de toestand is zeer ernstig. Er zijn voorzorgen genomen om wanordelijkheden te onderdrukken. De wacht aan het paleis is verdubbeld en ook de wonin gen der Ministers worden door militairen bewaakt. Van het huis van den heer Swan te Lau- riston in Londen, dat geheel door electriciteit ver licht wordt, geeft het Hbl. de volgende beschrij ving. Waarheen maar een ijzeren draad te leiden is, daar kan men een licht ontstekenen het feit, dat het geheel van de buitenlucht is afge sloten, maakt, dat men het even gemakkelijk kan hanteeren of plaatsen als een stuk glas. De helderste kleuren en het teederste verguldsel worden er niet door geschaadintegendeel, bei der glans wordt er door verhoogd. Bovendien daar de lichtdrager zoo fraai is, is deze op zich zelven reeds een ornament. In de eetzaal van den heer Swan zijn de lampen der kroon voor zien van ballons van het nieuwe gerimpelde glas, zoodat zij veel hebben van blokken smeltend ijs, van binnen door tooverlampen verlicht. Het effect is zeer aangenaam en verfrisschend, daar het licht helder en zuiver is. Twee staande lampen, die op de groote tafel geplaatst zijn, staan in gemeenschap met den electrischen stroom, welke door de tafel en het tafellaken gaat, door eenvoudige koperen priemen, die weder in aan raking komen met ijzerdraden, welke van den vloer langs den voet van de tafel oploopen. Op het midden der tafel, tusschen de standaards, is eene groote Japansche kalebas, gevuld met frisch ontloken rozen, waar tusschen electrische lampen zeer vernuftig verborgen zijn. Door een druk van den vinger op den een of anderen onzicht- baren sleutel, worden deze lampen gevuld met een gelen glans en schijnen als de bloemen zelve te bloeien. Een andere druk en de gouden vruchten van een kunstmatigen citroenstroom, die op een buf fet staat, worden gevuld met licht in al haar poriën, door lampen die verborgen zijn in den hollen bast. Een derde druk met den vinger en een klein machinetje, dat aan een zijden koord van het plafond naar beneden hangt, wordt plot seling vuurrood. Dit is een eletrische sigaar- aansteker. Men ziet hieruit duidelijk dat noch lucifers, noch kaarsen in het huis van den heer Swan noodig zijn en toch wordt er zoo weinig mogelijk van den electrischen stroom vermorst. Zoo kan iemand zich voorlichten op zijn weg naar boven of door het huis middenin den nacht door be weegbare teentjes of drukknopjes in den muur welke de lamp voor hem aansteken en de lamp achter hem uitblazen. Op deze wijze kan men zeggen, dat hij met licht reist, of ten minste het Omtrent den uitslag der verkiezing in den Haag is het Vaderland niet zonder hoop. Het noemt het een waagstuk een anti-revolutionair candidaat voor dat district te stellen en haalt het woord aan van een bekend conservatief, die beweerde dat eer het een vertegenwoordiger van die richting tot afgevaardigde koos, den Haag „om” zou moeten zijn. Bedriegen wij ons zoo geheel, of was niet Groen van Prinsteren een maal vertegenwoordiger van ’s-Gravenhage En of het een anti-revolutionair kiest of een conservatief die met de anti-revolutionairen mede gaat, komt vrijwel overeen uit. In ieder geval als het de keus geldt tusschen een baron en een niet-adellijk candidaat, dan vreezen wij dat het karakter der Hagenaars zich niet verloochenen zal. Het Vaderland schijnt er anders over te denken en wij hopen dat het de zaken beter inziet dan wij. Naar aanleiding van den bijval, dien de op voering van het Moortje heeft genoten, geeft de heer van Beveren in het N. v. d. D. in over weging, elk jaar, op den 16en Maart, een blij-of treurspel uit vroegere dagen ten tooneele te bren gen, dat dan met dezelfde zorg zou moeten be studeerd worden. Aan dat denkbeeld zijn zeker bezwaren ver bonden; maar dergelijke stukken zouden misschien een heilzamen invloed uitoefenen op onze tooneel- letterkunde en bijdragen om ons van die laffe „Duitsche” kluchten te verlossen. Men meldt dat een aanzienlijk getal be wijzen van instemming ontvangen is door de hoeren, die volgens eene onlangs in verschillende bladen opgenomen circulaire, wenschen op te richten eene Vereeniging tot Bestrijding der Knoeierijen in den Boterhandel. De constituti- oneerende vergadering zal op heden 9 April te Amsterdam worden gehouden. Zij die zich nog willen aansluiten, hebben daartoe gelegenheid door hun naam op te geven aan den heer J. Rinkes Borger te Leiden. Onder Woerden is verleden week eene boerderij met 27 Hectaren grond, verkocht voor f 19000. In de voorwaarden van verkoop was bepaald, dat f 20000 als le hypotheek in het pand konden gevestigd blijven. Wel een bewijs hoe ook daar de boerenstand, onder den druk der tijden gebukt gaat. Men meldt uit Katwijk aan de N. R. C. Een treurig feit heeft zich, naar men verneemt, alhier voorgedaan. Het zoontje van zekeren D. V. zou in de openbare school van den hoofdon derwijzer B. zoodanig door den hulponderwijzer V. mishandeld zijn, dat hij eenige dagen later aan de gevolgen moet zijn overleden. De zaak is in handen der justitie, en het lijk is naar Leiden vervoerd, om aldaar gerechtelijk te wor den geschouwd. Den 5en Maart is mevrouw Clara Meijer, verblijvende te Godesberg bij Bonn, in een bad hotel, verdwenen, onder omstandigheden die doen vermoeden, dat zij in den Rijn verdronken is. Het lijk is, ondanks de gedane nasporingen, niet gevonden. Bij ontdekking van het lijk, waarop eene belooning van 200 mark is gesteld, verzoekt de hoofdcommissaris van politie te Rot terdam onmiddelijk bericht. De optocht bij gelegenheid der aanstaande studentenfeesten te Leiden zal op 23 Juni ge houden worden. Een der raadsleden was wegens ziekte afwe zig. Wanneer hij tegen de volgende zitting eens opknapte, dan Ja, dan Was 't gewonnen, zeggen de voorstanders. Was ’t heelemaal verloren, zeggen de tegen standers hij is een van de onzen. Dat de voorstanders zich alle moeite geven om den toren te doen bouwen, kunt gij begrijpen. Ik weet niet of ’t waar is, maar naar me werd medegedeeld, moet den geneesheer van den pa tient het zieke raadslid n.l. dringend zijn aanbevolen om hem tegen de volgende zitting weer „op te lappen”lapte hij dat en kon hij ook lappen, dat hij er voor stemde je weet, een dokter heeft veel invloed op een zieke dan zou een vroolijk souper het bewijs van hunne erkentelijkheid zijn. Wat mij betreft, ik houd het er voor, dat ’t al moeite om niet is. Gesteld, dat het ongestelde raadslid eens tegen dien tijd „oplapte”, zou hij dan nog het gewicht van een nieuwen toren op zijn schouders durven torschen Mij dunkt van niet. Zoo iets vereischt krachtige, gezonde menschen, lui, daar wat courage, wat levenslust in zit, die den winkel durven opknappen, ten einde daar-- door bezoekers te lokkendie niet tegen de kosten van een advertentie opzien, al is hij dan ook zoo groot als een Nieuwetoren, want een reclame is zoo’n torengeen lieden, die bij de pakken neerzitten en zeggenwij zijn zoo arm en de last drukt al zoo zwaar, zullen we ons nog meer op de schouders leggen Dan be zwijken we immers. Leugen, altemaal leugen. We zijn niet arm, en al was dat zóó, dan bezitten we toch nog fatsoen genoeg om dat niet aan de groote klok te hangen. Zijn we ooit een cent aan onze crediteuren ten achter gebleven. Is er ooit een wissel of accept van ons geprotesteerd Hebben we niet ieder, die wat van ons moest hebben, op tijd betaald Wie durft dan praten van arm Moest het, dan konden we nog wel twee nieuwe torens bouwen, veel hooger dan de oude, zonder dat ons crediet daaronder een cent behoeft te lijden. Je ziet, amice, ik interesseer me nog al voor zoo’n Nieuwetoren. Ik heb er mijn reden dan ook wel voor. Ten eerstenonze tijdregeling. We hebben geen stadsklok, waarnaar men zich regeleert, ieder bepaalt den tijd nu maar zoo wat naar ’t hem best uitkomt, ’t Steekt niet meer op een enkele vijf minuten, dat geeft dus verwarringdaarbij, we kunnen onze vreugde noch droefheid van algemeenen aard niet meer aan den dag leggen; we hebben carillon noch klokwordt er van gemeentewege b.v. iets afgekondigd, dan gaat iemand met een stuk ijzer naar de raadhuisklok en slaat daarmede tegen aan, want het ding is niet voor luiden geschiktis ’t niet belachelijk, en dat voor een gemeente als Leeuwarden, -met zijn 28000 zielen, en daar komen alle dagen nog meer bij, en ’t andere jaar veel meer, want trots de slechte tijden, waar men zoo over roept, gaan er met Mei weer een verbazend aantal jongelui het huwelijksbootje in, dus je kunt denken. En dan nog wat dat zei een oude weduwnaar ook eens tegen een adspirant-huis- houdster, nadat hij haar een zestigtal artikelen had voorgelezen, waarnaar hij zijn huishouden wenschte bestuurd te zien. Maar dan nog wat. Afgescheiden van het nut, moeten we dan ook niet wat doen voor de verfraaiing der stad. Gaan niet de menschen naar Groningen om den Martini-toren, naar Utrecht om den Dom te zien Een schip zonder mast en een stad zonder toren, zijn beide leelijk, erg leeljjk ook. Laat ons de stad verfraaien, haar aantrekkelijk maken evenals de koopman dat met zijn winkel doet dan komt er leven in de brouwerij, de menschen voelen er zich door aangetrokken en verblijven er gaarne in. Daarenboven, wat zou het een flink stuk werk zijn voor tal van lieden, die reikhalzend naar arbeid uitzienvoor aannemers en we heb ben er hier een paar die er geheel op ingericht zijn die dringend behoefte hebben om weer eens een werk van eenigen omvang te kunnen uitvoeren. Enfin, de heeren op ’t stadhuis hebben te beslissen en wij ons te onderwerpendaar is voor ’t moment niets aan te veranderen, ’k Hoop maar, dat, wanneer het weer op een stemmen gaat, hetexcelsiorhun geest bestuurt. Amen. Mocht evenwel beslist worden, en dat staat er wel toe, dat we voor ’t vervolg zonder Nieuwetoren hier te leven hebben, ik geef je de verzekering, dat ik mijn beste best zal doen, om de tegenstanders uit den raad te wippen. Mijn stem krijgen ze nooit weer en die van mijn buurman, den schoenmaker hij is het geheel met mij eens ook niet, dat zijn er ten minste al tweevoeg daarbij alle timmerlui, ieder die voor den nieuwen toren geteekend heeft, en dan nog allen die er wel voor zijn, maar, zooals mijn persoon, om zekere reden niet geteekend heb ben, dan kan je begrijpen, dat dit muisje nog wel eens een staart kan hebben. Uitstel is nog geen afstelbij de eerste de beste verkiezing maken we den raad „om” en dan komt de toren er toch. Je ziet dus, dat we hier nog wel wat aan durven en ons niet zoo gemakkelijk uit ’t veld Bolswardsche Courant 1*7 -7 i Jij 4 L L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1