NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWAR» WOHSWAMH i NIEUW LEVEN. 1885. Vieren Twintigste Jaargang. No. 16. VOOR BUITENLAND. W KORT VERSLAG DER VERGADERING DONDERDAG 16 APRIL. BINNENLAND. I u Gemeente Bolsward, op Dinsdagf 14 A-pril 1885, ’s avonds ten 2 ure. M. E. van der MEULEN. mantel kunnen worden verbeurd V B ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 17 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. •- 1 V V-A-TST ZDEJNT Eó AA.JD TDELÖ 5. Benoeming van een lid der commissie van beheer over den weg Bolsward—Harlingen. De heer P. Peereboom met 9 stemmen be noemd, welke de benoeming aannam. 6. Missive’s van de benoemde leden der plaat selijke commissie van schooltoezicht. De nieuw benoemde Leden hebben allen be dankt. Werd besloten de nieuwe benoeming uit- te stellen tot ’t najaar en tot zoolang het toe zicht aan het Dagehjksch Bestuur op te dragen. 7. Behandeling van het adres der vereeniging ter bevordering van Handel en Nijverheid c. s., tot het verleenen van eene subsidie aan de op te richten Ambachtsschool. Met 7 tegen 4 stemmen werd afwijzend op het adres beschikt. ’s Hage, 13 April. Prinses Hendrik heeft hedenochtend de residentie en het land verlaten. Roerend was het afscheid aan het Rijnspoorsta tion, waar alle leden van den Hofstoet, de ge zanten en vele aanzienlijken en autoriteiten haar afwachtten, bouquetten aanboden en de Prinses aan ieder de hand reikte. Den Minister van Buitenlandsche Zaken dankte zij voor de betoonde sympathie. Voor ’t portierraam wuifde zij met haar zakdoek allen vaarwel toe. De Prinses moet voornemens zijn met haar gemaal een gedeelte van dezen zomer hier door te brengen. Dezer dagen werd door het Weekblad van het Recht een ingezonden artikel opgenomen, bevattende een schets van een ontwerp van wet tot bestraffing van desertie van dienstboden, dienstweigering en werkstaking. In een volgend nommer wordt het door een anderen inzender op vermakelijke wijze aldus aangevuld „De dienstbode, aan wier schuld te wijten is, dat de soep is aangebrand, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste tien gulden. „Bij veroordeeling wegens dit vergrijp kan de schuldige worden ontzet van het recht om soep te koken. „De vrouwelijke dienstbode, die door den sla gersknecht over de onderdeur in de kin geknepen is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen. „Indien hij hard geknepen heeft, kan de rech ter de openbaarmaking zijner uitspraak gelasten. „De dienstbode, welke zich niet ontziet, hoed of mantel te dragen van eenzelfde model, als waarmede hare meesteres zich tooit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. „Hoed en mantel kunnen worden verbeurd verklaard. „De dienstbode, die op Zondagavond eerst te half twaalf uren huiswaarts keert of eenen twee den avond vrij vraagt, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste tien gulden.” De Redactie van de Standaard is ontevre den over de wijze, waarop het Dagblad zijn can- didaat bij de jongste verkiezing heeft verdedigd. Gelukkig voor ons, zegt het Dagblad, dat nog nooit een bevoegde macht ons onder haar tucht roede heeft gesteld, en wij geen de minste neiging gevoelen om er ons vrijwillig onder te stellen. Gelukkig ook dat wij meer prijs stellen op de te vredenheid van anderen, ook na bij deze zaak betrokken, dan op de hare. Jammer voor haar en voor de goede zaak dat zij, ter berekening van de schade, door doen en door laten aan de candidatuur berokkend, niet liever dan op het Dagblad bijtijds haar aandacht heeft gevestigd op den kring hater eigen geest verwanten, met haar hoofdredacteur incluis. Dan had zij nut kunnen stichten. Een groote internationale wedstrijd voor vélocipèdisten zal Zondag 10 Mei te Maastricht gehouden worden, uitgeschreven door de Sociëteit Momus. Als hoofdprijs is door de dames-leden eene prachtige gouden medaille aangeboden, ter wijl andere prijzen bestaan in zilveren en bronzen medailles en voorwerpen van kunst en smaak. Een der Indische runderen, de Sapi, welke onlangs door het natuurkundig genootschap „Na- tura Artis Magistra” te Amsterdam aan de Rijks- landbouwschool ten geschenke waren gegeven, is Zaterdagmiddag gedood. Terwijl men het dier voor een ploeg wilde spannen, werd het zoo dartel, dat zijn geleider niet bij machte was hem vast te houden. In dolle vaart rende het dier brullende door Wageningen rond, gevolgd door tal van personen om hem weder op te vangen. Eerst na veel moeite gelukte dit, doch toen men het dier stevig gebonden wilde ver voeren naar zijn stal, rukte het zich bijna weder los. Om ongelukken te voorkomen, want eene talrijke menigte was op de been, werd nu het woedende dier afgemaakt. Mr. D. S. van Emden schrijftfaan het Vad. Naar aanleiding van verschillende onjuiste be richten, wensch ik het navolgende mede te deelen 1. dat niet mijn confrère van Gigh, maar ik aan de vervaardigers niet de verkoopers der bedoelde portretten een protest heb doen beteekenen. Of dit protest door eene actie zal gevolgd worden, wordt thans nog overwogen 2. dat de vader van mej. Lorette mij heeft verzocht hare verdediging op mij te nemen en dat ik omtrent dit verzoek eerst dan een besluit zal nemen, als het geheim der instructie zal zijn opgeheven. Vóór dit heeft plaats gehad, kan een advocaat zich bezwaarlijk verbinden, om zich met een verdediging te belasten. Punten van Behandeling: 1. Procesverbaal van kas verificatie, over het le kwartaal 1885. Notificatie. 2. Aanbieding van het verslag van den toe stand der gemeente, over 1884. Zal bij de Leden van den Raad circuleeren. 3. Resolutie van Gedep. Staten houdende goed keuring der wijzigingen van begroetingen, enz. Notificatie. 4. Rapport tot onderzoek der rekening van den weg BolswardHarlingen, over 1884. De rekening werd algemeen goedgekeurd. Er is in den stand van zaken tusschen Engeland en Rusland geen wijziging gekomen. Het zal nog een achttal dagen duren eer het Peterburgsche Kabinet voldoen kan aan den wensch om volledige inlichting van het Kabinet van St.-Jameseerst uit het op de inlichtingen van generaal Komaroff gebaseerde antwoord van Rusland zal dan blijken, in hoeverre Engeland eischen kan stellen betreffende het desavoueeren van Komaroff en het terugtrekken der Russische troepen tot buiten de grens van het betwiste gebied. Volgens de laatste berichten is er voor Enge land niet veel kans op, dat Rusland een oot moedig excuus zal maken. Het Russische Regee- ringsblad toch werpt reeds een eenigszins ander licht op Komaroff’s dusgenaamde „schending van eene voorloopige overeenkomst.” Het zegt dat Komaroff den 30sten Maart de Afghanen die op den Russischen oever der Koesck-rivier ver schansingen aanlegden en zelfs in den rug der Russische linie posten opstelden herhaaldelijk had gesommeerd, den linkeroever der Koeschk en den rechteroever der Moerghab te ontruimen. Hierop had hij ten antwoord ontvangen dat de Afghanen, ingevolge advies der Engelschen, niet konden terugtrekken. Toen Komaroff daarop den volgenden dag, teneinde aan zijne eischen klem bij te zetten, maar op een vredelievende uitslag rekenende, liet oprukken, openden de Afghanen een kanonvuur en deden een aanval met cavalerie. Het Journal de St.-Petersbourg zegtNa dit bericht kan er geen sprake meer zijn van een aanval van de zijde der Russen. Dat, zooals een gerucht ter Beurze te Londen wilde, Engeland reeds een ultimatum aan de Russische Regeering zou hebben gezonden, waarin binnen 48 uur een antwoord wordt verlangd, klinkt zeer onwaarschijnlijk. De Engelsche Re geering is niet zoo tuk op een nieuwen oorlog en de pers wordt ook reeds wat bedaarder in haar beschouwingen en raadgevingen. Een uitzondering maakte de Standard, die haar ver stand scheen te hebben verloren onder den eersten indruk der „algetneene verontwaardiging dernatie.” Dat blad zag reeds den oorlog verklaard en de Engelsche troepen overwinnaars in den reuzen strijd. „Rusland moet worden getuchtigd, niet alleen door Engeland, maar door eiken vijand dien het heeft aangetast, door elke natie, die het heeft vertrapt. Engeland moet daarvoor zorgen. Rusland moet worden aangetast aan de Kaspische Zee, in Armenië, aan de Zwarte Zee. Verdragen met den Sultan enden Schah zijn onvermijdelijk. Turkije moeten wij helpen om Kars en Batoem te herwinnen. De verraderlijke nadering der Rus sen naar de Perzische Golf behoort te worden teruggewezen. Om dit doel te bereiken, zal het Britsche volk niet enkel vaderlandsliefde, maar ook geduld moeten toonen. Een strijd, dien scherpe oogen lang hebben voorzien, is eindelijk aange broken. Nu wij het zwaard gaan trekken, be lmoren wij geen krijg te voeren in eenen ontred derden of halfslachtigen trant, maar met geheel ons hart, met alle kracht, ten einde toe. Eens voor altoos behoort er een einde te worden ge maakt aan Moscovitische bedreigingen. Wij zijn vast overtuigd, dat, in den loop van dit ons streven, het Rijk van den Czaar bankroet zal worden gemaakt, verscheurd door omwentelingen, om eindelijk aan stukken te vallen; maar diegenen onder zijne raadgevers, die hem tot deze verwik kelingen hebben gebracht, moeten ook aanspra kelijk worden gehouden voor hare natuurlijke gevolgen.” Zoo spreekt de Standard, terwijl de Times Rusland treffen wil in zijne geldmiddelen door het Engelsche volk aan te raden, geen enkelen sovereign meer te beleggen in Russische papieren. Zaterdag werd gemeld, dat de tijdingen uit Petersburg vredelievender schenen te zijn. Waar op dat vermoeden berustte bleek niet. De En gelsche Regeering heeft, men weet het reeds, zich dan ook gehaast, bevelen te geven om Weest gegroet lieve bloesems, heerlijk vogelen- gekweel. Aan uw borst, ontluikende schepping schep ik weer nieuwen moed, bij u is nieuw leven, bij de menschen, bij de Christenen niet het minst, is de kilheid des doods. Doch neen, ook daar daagt de morgen, ook daar ontluikt de lente. In ’t diepst van menige menschenziel kiemt als in den verborgen schoot der aarde het goede zaad. Ook daar bloeien te midden van de ijskoude der zelfzucht en der wilde stormen van booze hartstochten, de sneeuwklokjes en viooltjes van „zacht fluweel”, in de werken van barmhartigheid, de giften der liefde, menig leven vol opoffering en zelfverloochening. In verschillende gezinnen ontkiemen de vruchtbe- lovende bloesems van teedere zorg, nederigheid, vroomheid of worden de vruchten ervan reeds geplukt. Tegenover de afgrijselijke misdaden, dagelijks vermeld, staat ook de terugkeer van vele verdoolden, de volharding en trouw van vele waarachtige vromen. Ook op het gebied van het zedelijk en geestelijk leven, zijn telkens teekenen van nieuw leven. Die gelooven in een eeuwige Macht van heilige liefde haasten niet en wanhopen niet. Lentebloemen bloeien, vruch ten rjjpen, de oogsttijd komt telkens bij ver nieuwing. Overal rondom ons lacht de schepping ons tegen. Wij hebben reeds een vriendelijke bloe- menperiode achter ons. Het rein-witte sneeuw klokje stak zijn kopje reeds lang boven de gras zoden uit als allereerste lentebode. De crocus sen volgden met hun helgeele, zacht paarsche en lelieblanke kleuren. Nu staan als bouquetjes de primulae veris in bevallige kleurenmengeling te prijken en ontplooien tulp en hyacinth hun bloemen met kleuren en geuren, ’t Moge zijn dat wij ons niet verbazen over een plantengroei, als de tropische gewesten ons geven te aanschou wen, met recht is ons land de bloemenhof van Europa genoemd en kunnen wij zeggen, dat misschien nergens op aarde zulk een verschei denheid en overvloed aangetroffen wordt. Im mers wat ik daar noemde is niet anders dan een kleine greep uit den heerlijken rijkdom, die ons omringt. Hebben wij met Beets niet reeds ge vraagd aan het nederig viooltje Roepen wij, als Tollens, elkander niet toe Niet slechts uit de schijnbaar dorre aarde, de doode twijgen en takken van heesters en geboomte ontwikkelt zich nieuw leven, ook het vogelen koor jubelt en zingt en tsjilpt en fluit en kweelt. Nog eens vragen wij met onzen Tollens Het leven der menschen is echter geen idylle; bij de natuur alleen kunnen wij niet leven. De ernstige vraag rijst daarom is er ook nieuw, frisch leven in onze menschenwereld gekomen, daagt er over het leven der volken ook een nieuwe lente, ontluiken ook onder ons bloesems die vruchten voorspellen, waardoor een vroolijk lied ons uit de borst ontwelt? Helaasneen, in de menschen wereld is er veelzins meer aanleiding voor een klaagzang, dan voor juichtonen. Het Christelijk Europa zingt liederen ter eere van den grooten Vredestichter, vereenigt zich rondom zijn kruis, van waar nieuw leven over het aardrijk moet stroomen, roemt in een God, Die vrede wil op aarde en gansch het werelddeel is in onrust en spanning. Het zwaard kan niet rusten in de schede, het kanon kan niet zwijgen. Sints vele jaren sneuvelen en sterven onze dapperen, op menig eiland onzer Oost-Indische bezittingen, vooral door de verra derlijke klewangs en kogels der Atjehnezen. In het brandend heete Soudan is de edele Gordon bezweken en vallen duizenden van Engelands keurbenden. Op China’s oostkust richt Frank rijk schrikkelijke verwoestingen aan en lijdt er zelf allerdroevigste verliezen. In het hart van Azië staan de Russen tegenover de Afghanen en Engelschen en heeft Romanof, volgens de verklaring der Russische regeering, met de meest vredelievende bedoelingen een bloedbad aange richt. Zoo gaan de Grieksche, Roomsch-katho- lieke en Protestantsche Christenen van het be schaafd Europa de lieve lente al vechtende te gen. Jezus heeft gezegdSteek uw zwaard in de schede, de christenen bidden: Onze Vader, uw koningrijk kome en intusschen putten zij de schatkisten uit, leggen den volken lasten op zwaar om te dragen, belemmeren en verhinderen den handel, doen de nijverheid kwijnen, versto ren de werken des vredes en drenken het aard rijk met menschenbloed. Schreit dat niet ten hemel Is dat niet een afschuwelijke verkrachting van het heerlijke Evangelie En terwijl aldus de regeeringen den oorlog verklaren en door de legers dien laten voeten, vervloeken tal van leidslieden der Christenen elkander en volgen ook daar de scharen, gedwee of ook met geestdrift. De eersten doen het om beschaving te bevorderen, de anderen omdat zij het ware geloof hebben. Zoo wordt er met heerschzucht en geestelijken hoogmoed gespeeld, zoo wordt er gehuicheld. Voorts zijn er een aantal wijzen, die verkon digen dat de Christelijke godsdienst zijn tijd zou, gehad hebben en hij heeft nog zijn eerste begin selen nauwelijks in toepassing kunnen brengen Ook zijn er apostelen die schrijvend op- 1 treden en predikend rondgaan. Zij beloven een j nieuw paradijs. Zij zullen alles omverwerpen, ten einde alles op te richten. Zij zullen allen even rijk maken, door allen even arm te maken. Zij verkondigen een vrijheid, die zich oplossen zal in een dwangbuis. Wachter, wat is er van de nacht? Ziet, de morgen komt, maar nog is het nacht. Ja, donker is het rondom ons, er is oorzaak kies geweens. de krijgstoerustingen met den meesten spoed voort te zetten. In de arsenalen te Woolwich wordt onafgebroken voortgewerktde kanonnenfabriek gunt zich nacht noch dag rustimmers de nieuwe kruisers America en Oregon moeten bewapend worden. Er worden maatregelen genomen om de eskaders in China en Australië onmiddellijk met pantservaartuigen te versterken. Het Oostzee- eskader zal zeer sterk zijn en waarschijnlijk wor den gecommandeerd door admiraal Hornby. Het Ministerie van Oorlog schat, dat er 52,673 man gewapende troepen beschikbaar zijn, om onmid dellijk dienst in den vreemde te doen. Rusland zijnerzijds doet eveneens alles om aan de vredelievende geruchten kracht bij te zetten, d. w. z. het doet voor Engeland niet onder op het stuk van buitengewone krijgstoerustingen. Het heet te Petersburg zelfs, dat generaal Komaroff in plaats van gedesavoueerd te worden, zou zijn benoemd tot opperbevelhebber ook over het ge bied van Turkestan en ruimere volmacht heeft gekregen. In den Dinsdag onder presidium van den Czaar gehouden krijgsraad moet, naar de Köln. Zeit. verneemt, zijn besloten alle beschik bare strijdkrachten onverwijld tegen Afghanistan te laten oprukken. De sterkte dezer troepen moet 50,000 man bedragen. Voorts wordt gemeld dat, in strijd met hetgeen men van een anderen kant verzekert, Pendjeh wèl door de Russen genomen is een berichtdat te Londen eene voor de Re geering gevaarlijke agitatie zou teweegbrengen, als het werd bewaarheid. De Minister van Oor log wordt, zoo heet het verder, bestormd met ver zoekschriften van officierendie naar Transcau- casië wenschen gedetacheerd te worden. Intusschen maakt de K. Z ook melding van een ander gerucht, volgens welk zou zijn besloten, Komaroff te berispen over de eigendunkelijkheid waarmede hij gehandeld heeft. De Kölnische zelf acht het bijna ondenkbaar dat Komaroff iets an ders zou hebben gedaan dan wat hem gelast was. Immers de mogelijkheid bestaat dat de Minister Obrutschkoff aan den generaal instuctien gezon den heeft die niet volkomen overeenstemmen met de vreedzame politiekdoor den Minister Giers gevolgd. De Emir van Afghanistan heeft afscheid genomen van den Onderkoning van Britsch-Indië, die hem vóór zijn vertrek uit Rawoel-Pendie de versierselen en onderscheidingsteekenen van het grootkruis der orde van de Ster van Indië over handigde. De Emir sprak bij zijn heengaan den wensch uitdat de vriendschap tusschen Indië en Afghanistan steeds mocht bewaard blijven. Volgens een telegram uit Bern aan de Köln. Zeit. zijn er te Zurich en Winterthur zeven anar chisten gevangen genomen. Armand Peltzer is Vrijdag in de gevangenis te Leuven overleden. Te Antwerpen is een Driessens-comité ge vormd dat ruime geldelijke bijdragen vraagt voor een standbeeld in de vestibule van den Neder- landschen schouwburg, waar Driessens zijne lauweren won en, bij genoegzame deelneming, een praalgraf op de plaats waar hij rust. Omtrent den dubbelen moord, den 29en Maart jl. te Gladbach gepleegd, deelt de Maas- en Roerb. het volgende mede Toen de moordenaar F. Peters, Vrijdag, den 2en April, onder de gemeente Herkenbosch aan gehouden werd, bood hij niet den minsten tegen stand. Voor den luitenant der maréchaussée te Vlodrop geleid, bekende hij, dat hij na de schan delijke onteering der twee kleine meisjes, hen beiden achter in den hals had gegrepen en hen toen zoolang onder water gehouden had, totdat hij ze dood waandedat het oudste weldra niet meer leefde dat het tweede, toen het bovenkwam, nog teekenen van leven gaf, waarop hij het met zijn pennemes twee diepe wonden aan den hals toebracht en het daarna weder onder water hield. Toen dit ook den laatsten adem uitgeblazen had, ging het monster, kalm en bedaard, nog eenige herbergen bezoeken en was tegen 10 uur ’s avonds in zijn ouderlijk, huis. In den nacht van 29 op 30 Maart kwamen de ouders der vermoorde kin deren hem vragen, waar hij de kleinen gelaten had, daar hun medegedeeld was, dat men hem, Peters, met beide kinderen in den namiddag ge zien had. Peters gaf voor dit niet te weten, doch verliet kort daarop zijne woning, zwierf tot 3 April rond en werd toen aangehouden. (i Bolswardsclie Courant I' ■q «Waagt gy ’t uit te spruiten Bloem van zacht fluweel Durft gij ’t knopje ontsluiten Rondzien op uw steel //Hebt gij ’t gezien? Een dos van jeugdig loover Hecht zich op nieuw aan heester en struweel Gebloemte en kruid vloeit veld en akker over De schepping pronkt in vrolijk groen en geel ’t Is of natuur, van ’t krankbed opgestegen, In feestgewaad haar hulde aan God wil plegen.” Hebt gij ’t gehoord Uit beemden en waranden Schalt, orgelt weer ’t gevogelte in ’t hout Als de eerste vonk de dagtoorts doet ontbranden, Begroet haar ’t lied van ’t reeds ontwaakte woud.”

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1