NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OUWA89 EN WONSBRABESI. I Attentie! s.v.p. Binnen- en Buitenlandsche BIERHANDEL, De vergiftigingen No. 19. Vieren Twintigste Jaargang. 1885. VOOR BINNENLAND. SIMON v. d. LINDE Az. DONDERDAG 7 MEI. Suupmarkt, SNEEK. BUITENLAND» nt ir M. t. d. K. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. s n UAADICMMCD Dagelijks verkrijgbaar by juistheid, waarmede hij de ballen telkens bij elkaar brengt, öf de fraaiheid van uitvoering. De Spectator geeft de volgende ontboeze ming over de Haagsche drachten Een zwavelige zwalm, een zwamziek zwalk omzwacht Met zwijmelzwoele wolk de zwalpend zwarte gracht. Een zwabbelende splijtzwamzwerm VERGADERING van den raad der Ge meente WONSERADEEL, op Zaterdag den 9 Mei 1885, ’s voormidd. 10 uur. Punten van behandeling 1. Missive van Gedeputeerde Staten betrek kelijk het verzoek om toepassing van art. 225 der gemeentewet, in zake de uitbetaling van het tractement van den politiedienaar Mulder te Par- rega. 2. Benoeming van eene onderwijzeres in de handwerken aan de school te Hart werd. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de kermissen. 4. Idem betreffende eenige timmerwerken. 5. Bestek voor de verwisseling van de sluis deuren te Makkum. 6. Missive van den Minister van Waterstaat over het te kort aan de opbrengst van het tele graafkantoor te Makkum. 7. Benoeming van een armvoogd te Kimswerd. Witmarsum, 2 Mei 1885. De Burgemeester, C. W. C. T. VISSER Fzn. De groote roep, die van den heer Garnier was opgegaan, had Vrijdagavond een groot getal nieuwsgierigen naar het café „De Beurs” te Gro ningen gelokt. Ditmaal zou de bekende prijsw in ner, Oetzes, het tegen den heer Garnier opnemen. Er werd overeen gekomen een partij te spelen van 600 caramboles. Reeds met den eersten stoot maakte de heer Garnier 99 caramboles en eenige oogenblikken later haalde hij eene serie van 326. De partij stond nu 478 om 19. Van dit oogenblik af liet de heer Garnier de seriën achterwege en deed hij de zaal daveren van applaus, dat zich na eiken stoot verhief. De heer Oetzes bracht het tot 72 caramboles. De partij duurde slechts 55 minuten. Na eene kleine pauze voerde de heer Garnier eenige kunststoo- ten uit, zoo verrukkend schoon als zich niet laat beschrijven. Daarna werden twee der beste spelers van deze stad uitgedaagd te z a m e n een partij van 400 caramboles met den heer Garnier te spelen, waarbij deze 200 voorgaf. En het re sultaat De heer Garnier had even goed tien der beste spelers kunnen uitdagen. Nauwelijks was de partij geopend of hij rende met een serie van 242 caramboles zijne beide tegenspelers de heeren mr. J. Lohman en W. Buijs voorbij. Reeds had de heer Garnier 386 caramboles, toen de tegenpartij het nog niet verder dan tot 18 had gebracht. Nu volgden weder eenige kunststooten, zoodat de tegenpartij nog gelegendheid vond 58 caramboles te halen. Het is moeilijk te zeg gen wat de toeschouwers meer boeit in het on geëvenaard spel van den heer Garnieröf de N.B. Prima kwaliteit tegen uiterst I lage prjjzen. Aan PARTICULIEREN., singen procesverbaal opgemaakt, hetwelk geëin digd is met eene veroordeeling van de betrokken winkeliers. Hetzelfde zou iederen dag overal kunnen ge schieden en ’t zou met deze kwakzalverij spoe dig bij het volk zijn zooals met vele andere dingenuit het oog, uit het hartwant, zoo de wet eenigszins geregeld en gestreng werd toege past, zou geen winkelier, al ware bij eerste ver oordeeling de boete ook gering, den verkoop hardnekkig durven voortzetten, daar art. 31 der Wet van 1 Juni 1865 (Stbl. 61) duidelijk zegt, dat bij herhaling der overtreding eene boete van f 500 en daarenboven gevangenisstraf van drie dagen tot één jaar kan worden toegepast. Men ziet het, de mogelijk tot vervolging be staat dus en toch het is onmogelijk. Óm behoorlijk proces-verbaal op te maken, moet een agent van politie, onkenbaar gemaakt, of een onbekend lid van den geneeskundigen raad een fleschje Haarlemmer-olie zelf te koop vragen en aan zich doen afleveren tegen betaling. Moge dit ook al een enkele maal kunnen geluk ken, meestal zal de winkelier den verdachten kooper ontdekken en de aflevering weigeren en er valt in allen geval niet aan te denken om zulk eene omslachtige manier in eenige duizende winkels toe te passen en te herhalen. De wet bestaat dus wel, doch wij hebben hier te doen met een toestand, waarop volkomen past hetgeen de Minister van Buitenlandsche Zaken onlangs bij de discussiën over de drankwet zeide: „Als de overtredingen zoo menigvuldig mochten zijn, dat eene wet niet te handhaven is, kan men haar werkeloos noemen.” In andere bladen is er door ingezonden stuk ken en correspondentie op gewezen, dat de be wuste vergiftigingen ’t gevolg zouden zijn niet van de Haarlemmer olie als zoodanig, maar van on echte, nagemaakte of vervalschte. Wij wijzen er op, dat de schadelijke gevolgen van het gebruik zich juist hebben voorgedaan te Haarlem en dat zoo ergens dan daar ter stede toch zeker „de echte” wel zal worden gebruikt. Doch welke is de echte en welke niet Ons bekend zijn er, waren er althans niet lang ge leden, te Haarlem vier fabrieken van Haarlem- schen olie. Vroeger was er slechts éen, die van de firma Klaas Tillij en Koning, welke de uit vinders van ’t praeparaat heetfe te zijn. De afstammelingen van Tillij en die van Koning hebben later elk eene afzonderlijke fabriek opge richt en daarna is een meesterknecht van Ko ning op eigen handje met de fabrikatie begon nen. Bovendien heeft men nog de bekende fa briek te Dinteloord (Princeland) in N.-Brabant. Welke dezer huizen levert nu de „echte” Haar lemmer-olie En al mocht de eene op dien naam al meer recht hebben dan de andere, welke waarborgen hoegenaamd bestaan er, dat deze niet knoeit met onzuivere grondstoffen en de anderen wel Want wjj ontkennen niet, dat in deze onzui verheid eene oorzaak van schadelijke gevolgen kan gelegen zijn. Een der hoofdbestanddeelen van den olie is zwaveldeze bevat in ruwen toe stand niet zelden arsenicum (rattekruid) en ’t kan dus zijn, dat door niet genoegzame zuive ring der gebezigde zwavel dit hevig vergift in het fabrikaat voorkomt. Doch daargelaten deze mogelijkheid, die men zich trouwens wel wachte niet te gering te ach ten, oefent de terpentij n-olie op zichzelf altijd eene prikkelende werking uit op de nieren en zal vooral dikwijls nadeel aanbrengen, daar, zoo als een der bladen, die ’t geval bespreekt, op merkt, de Haarlemmer-olie bij voorkeur ook bij kleine kinderen wordt aangewend, iets wat wij uit eigen ervaring kunnen bevestigen. Ten slotte vragen wij in gemoede aan allen, wien het aangaat, is het toch werkelijk niet al te dwaas bij allerlei in- en uitwendige ziekten en gebreken vertrouwen te hechten aan zulk een produkt, alleen en uitsluitend omdat de deugden en heilzame werking worden aanbevolen op een stuk papier, blijkens den inhoud nagedrukt van eene circulaire minstens eene eeuw, zonder dat ooit een deskundige of iemand, door kennis en onderzoek tot oordeelen bevoegd, de wonderen der genezingen, die verhaald worden, heeft be vestigd ’t Moge ruw klinken, maar ’t is waarlijk niet onverdiend, wat wij bij deze gelegenheid in een onzer bladen vonden als „Reclame voor zeker geneesmiddel. Iemands ezel was ziek. De eigenaar vroeg een vriend, of er ook geen raad voor het beest zou zijn.” „Wel zeker,” was het antwoord, „geef het Xïaarlemmer-olie, dat nemen de meeste ezels als ze ziek zijn.” v I Het telegram, dat Zaterdag omtrent de verhouding tusschen Engeland en Rusland mede gedeeld werd, heeft een zeer gunstigen indruk I op de openbare meening in Europa teweegge- bracht, waarvan de beurs de gevolgen gevoelt. 1 De Daily News zeide dan ook dat het ontleend was aan eene bron, waarvan de juistheid niet te betwijfelen was en daar het vermeldde wat in rjhet gemoed van den Czaar omging: zijn wensch namelijk om vrede met Engeland te houden, moet men aannemen, dat het uit de onmiddelijke om geving des Keizers afkomstig is. De aanneming van een scheidsrechterlijke uit spraak in de zaak van Penjdeh brengt wel mede dat de zaak nog lang hangende zal blijven, maar de gemoederen kunnen in dien tusschentijd een weinig tot kalmte komenvooral in Engeland is dit noodig. Niet evenwel de zaak in haar gan- schen omvang zal aan een scheidsrechterlijke uitspraak onderworpen wordende handelwijze van Komaroff en van Lumsden valt daar buiten; maar alleen, zoo niet uitsluitend de vraag of de instructies, welke ingevolge de overeenkomst van 17 Maart gezonden werden, aan de eene of an dere zijde verkeerd werden uitgelegd. Indien de beide Staten werkelijk den vrede willen, wat hun zeer geraden zou zijn, heeft men geen kate- gorisch antwoord op de vraag te verwachten, maar zal het blijken que Tun avait raison et l’autre n’avait pas tort. Behalve de hoofdvraag, zou de uitspraak eenige bijzonderheden betreffen van eene oplossing der grensquaestie op een grondslag, die voor alle drie de betrokken partijen, Engeland, Rusland en Afghanistan, bevredigend zou zijn. In afwachting van de uitspraak des scheids rechters, zou de grensregeling worden voortgezet, terwijl, gedurende den arbeid der gemengde com missie voor die regeling, het betwiste gebied als onzijdig zou worden beschouwd en noch door Russen, noch door Afghanen zou worden bezet. Dit alles berust nog slechts op officieuse me- dedeelingen; eerst op het einde dezer week kan het officieele antwoord van Rusland op Enge- land’s voorstel worden tegemoet gezien. In afwachting van den uitslag van dat onder zoek deelt men echter uit Simla mede, dat nu volledige bijzonderheden omtrent het gebeurde in Penjdeh zijn ontvangen, de opvatting beves tigd wordt, dat de aanval der Russen niet door de Afghanen was uitgelokt. De Duitsche St, Petersburger Zeitung ver neemt van goed ingelichte zijde, dat de vrede als verzekerd beschouwd kan worden. De di plomatieke actie van de Engelsche zijde is nog slechts eene terugtrekkende beweging, waaraan men een zoo eervol mogelijk karakter wil geven. Het blad zelf uit echter nog twijfel, of de toe stand op dit oogenblik reeds als zoo gunstig mag worden opgevat. Volgens Reuters bureau zou het officieele ant woord van Rusland Zaterdagavond reeds te Lon den ontvangen zijn. Rusland neemt, volgens dat bericht, in hoofdzaak het arbitrage-voorstel aan, niet over het incident van 30 Maart, maar over de schikking van 16 Maart. Dit antwoord heeft te Londen groote tevredenheid verwekt en de onderhandelingen zullen voortgezet worden. Eene overeenstemming schijnt thans bijna zeker. Tot scheidsrechter zal de Koning van Denemarken, of Keizer Wilhelm gekozen worden. Terwijl in diplomatieke kringen deze vredelie vende stemming heerscht zijn de daden van min der geruststellenden aard. De correspondent van de Standard te Tirpoel zwelgt, zwijgend als het graf, In zwellensweelde zwaaienswee, den zwadderzwangren draf. Alweder heeft te Amsterdam eene aanran ding plaats gehad. Woensdag jl. te ruim 8 uur ’s avonds werd een 16-jarig meisje, dekenstikster van beroep, ter hoogte van het Karthuizerkerkhof aangespro ken door een manspersoon, die haar van af de Lin dengracht gevolgd had. Het meisje wilde zich ijlings verwijderen, doch de man trok haar op het kerkhof en belette het om hulp roepen door het duwen van een prop in den mond. De koralen met gouden slootje benevens een paar gouden oorbelletjes werden haar afgenomen, waarna de geweldpleger, die haar een mes had voorgehouden met de woorden „je goud of je leven” zich verwijderde, na alvorens de in den mond gestopte prop te hebben weggenomen. In een schrijven uit ’s Hage aan de Rott. Crt. lezen wij het volgende over den nieuwbe- noemden Minister van Financiën „De heer Bloem, in het vak der belastin gen gevormd tot hetgeen hij werd een der uitnemendste hoofdambtenaren is een man van groote bekwaamheden, een goed redenaar en toegerust met al de eigenschappen die den staatsman vormen. Hij is een beslist tegenstan der van de invoering van nieuwe directe heffin gen.” Zaterdag morgen 6 uur had in de carton- papierfabriek van den heer H. Mulder Jz. te Oude Pekela een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een werkman, Heinrich Keuter, moest eenige werk zaamheden verrichten bij het groote-drijfwiel, waarop hij in aanraking is gekomen met den drijf riem zoodat hij onmiddelijk dood was, alhoewel, toen men ’t ongeluk bemerkte, de machine direct stil stond. Al wederom een waarschuwing voor het werkend personeel. Men schrijft uit Lemmer Het veevervoer via Lemmer naar Amsterdam is in den laatsten tijd weder buitengewoon aan zienlijk, zoodat, daarnaar te oordeelen, de vee handel zeer geanimeerd moet zijn. Vele avonden vertrekken twee, sommige zelfs drie booten, grootendeels met vee geladen, naar Amsterdam. Het zachte weder en de goede stand van het grasgewas schijnt op den veehandel een gunstigen invloed uit te oefenen. Ook in deze omstreken staan de weilanden zeer voldeelig, tengevolge waarvan reeds vele landbouwers hunne stallen ontruimd hebben, ofschoon het hooi nog lang niet opgevoederd iseen flinke hoeveelheid zal dan ook voor den aanstaanden winter nog over blijven. De zuivelproducten blijven laag in prijs; vooral de boter, vergeleken bij voorgaande j aren, is zeer goedkoop. Op de jongste weekmarkt alhier werd per 1/4 vat, zijnde 40 K.G., van f 18.50 tot f 36 betaald, hetgeen in jaren niet heeft plaats gehad, terwijl, met ’t oog op de eerste grasbotor, nog lagere prijzen verwacht worden. Ook tde prijzen van het rund- en wol- vee zijn voor de boeren niet gunstig. Blijft deze toestand zoo voortduren, dan zal het velen hunner moeilijk vallen, de hooge huurprijzen op tijd te kannen betalen. De bevoegde autoriteit te ’s-Hage heeft af gewezen de permissie-aanvrage van den onder nemer, om tegen toegangsprijs voor het publiek ter bezichtiging te stellen het nieuwste wonder van dezen tijd, t. w.een Fransche vrouw, waarvan alleen het bovenlichaam te zien wordt gegeven en wier aanschouwing, volgens de mee ning van den impressario, den kijkers onwillekeu rig de vraag in den mond legtoü est le corps onder welk motto met dit wondermensch wordt rondgereisd. Deze weigering zal, als reclame, den man van de vrouw zonder onderlijf waarschijnlijk even veel, zoo niet meer voordeel geven dan de toelating, tenzij dit wonder overal geweerd werd. Er worden dan ook reeds zooveel wonderen ver toond dat dit wel gemist kan worden. Naar de Amst. uit goede bron verneemt is de IJzendijksche ex-postdirecteur, Pieter, rent meester bij een Griekschen grondeigenaar en ijverig bezig voor zijn patroon een hoenderpark aan te leggen in Hollandschen trant. Een 84-jarige ingezetene van Amersfoort zal binnen weinige dagen de reis ondernemen naar West-Indie, om zich metterwoon te Para maribo te vestigen. Volgen het Weekblad voor de Katholieken van Arnhem enOmstreken, worden te Huisen de kinderen door den ambtenaar van den burger lijken stand gedoopt. Henri Rooseboom, de ontrouwe knecht van den heer Aug. Koster op den Nieuwendijk te Amsterdam, van wiens ontsnapping uit de politie- bureau’s aldaar en te Utrecht dezer dagen melding gemaakt werd, is (zegt de Amst.) nog steeds op vrije voeten. Dat het wenschelijk zou zijn, dat de politie hem eens voorgoed onschadelijk maakte, bewijst wel het feit, dat hij Zaterdag meldt verdere bewegingen der Russen. Dezen zouden Kilamoer aan de rivier Koeshk bezet heb ben en tevens een straatweg aanleggen naar Meroetjoek. De correspondent van de Telegraph bij de grenscommisSie seint, dat Komaroff en Alikhanoff zich begeven hebben naar Zoelfikar, om het oprukken der Russen voor te bereiden en de Afghanen uit Zoelficar te verdrijven. In de Voltaire komt de heer Ranc op tegen het bericht in de Figaro, volgens hetwelk men zoo goed als zeker zou mogen aannemen, dat aan de Prinsen van Orleans en de Prinsen Bonaparte weldra het verblijf in Frankrijk ontzegd zal wor den. Hij verklaart dat niemand aan het voor stellen van dien maatregel denkt, en voegt er bij, dat dusdanig voorstel geen ander doel zou hebben dan het Ministerie in moeilijkheden te brengen, en aan dit verwijt willen Ranc en zijne vrienden door de Figaro onder de benaming „ex-opportunistische meerderheid” aangeduid,zich volstrekt niet blootstellen. Van dien kant zal het Kabinet geen plagerij ondervinden. Daaren tegen loopt het gevaar door den linkervleugel ge kweld te worden. Deze begon feeds met een mutatie in het personeel der prefecten te eischen; de Regeering voldeed aan het verlangen, doch nu is de linkervleugel niet tevreden, want de wijzigingen in dit personeel gebracht zijn niet die, welke zij verlangd had. Óok de XlXe Siecle gelooft dat het Figaro bericht louter een verzinsel is, dat misschien zelfs ontstaan kan zijn in het brein van dezen of genen vriend der Prinses, die, zooals de kinderen wel- eens doen, met vuur speelt. Het is toch voor niemand een geheim dat vele royalisten, en onder hen zeer aanzienlijke, wrokken over de werke loosheid waartoe de kroonpretendenten gedoemd zijn, en gaarne zouden wenschen dat een uitzon deringsmaatregel tegen hen genomen wierd, die hen zou nopen handelend op te treden en in het politieke strijdperk te verschijnen. Gosset de Guines, die onder den naam van André Gill zich als teekenaar van caricaturen zooveel naam verwierf, is na een vierjarig ver blijf in het krankzinnigengesticht te Charenton, aldaar bezweken. Hij leed aan grootheidswaan zin. In Duitschland is de volgende uitstekende strafbepaling ingevoerd. Bij het namaken van fabrieksmerken komt het niet op de absolute indentiteit aan, doch is reeds de gelijkenis, waar door de consument in dwaling geraakt, voldoende om straf na zich te sleepen. Uit twee openingen van den Visuvius, in de nabijheid van het hóógst gelegen station van den tanrad-spoorweg, stroomt de lava in groote hoeveelheid omlaag naar het terrein, gelegen tus schen Torre del Greco en Pompei. „Antwerpens wereldtentoonstelling.” Op den dag barer plechtige opening een enkel herinne- ringswoord aan België’s Scheldestad, haar ver leden en heden 1 „O kayssrlayke stadt! Hantwerpen groot en raijck, lek gheloofnau dat de son beschaynt uwes gelaijck, In abondancy van sleyck, in schoonheyt van landouwen, In karcken, triumphant, in devote kloosters en modeste gebouwen, In muragie masief, vol alles, van rekreatieghe- boomt, In kayen en in hopen, woor langhskens dat hem stroomt De large revier, het water van de Schelde, En supporteert tot over Meyr Bredero’s beschrijving, zegt het Vad., dat haar aanhaalde, is in waarheid ten volle toepasselijk op het Antwerpen van heden. 7 ft BIJ DOOR Bolswardsche Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1