NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OLSWABO EN WONSEBAQ'EEI. Schoonheidsgevoel. 1885. Vieren Twintigste Jaargang. No. 21. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 21 MEI. oplossing mogelijk. ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. AC AC ACAC AC AC XXX ACACACAC AC AC AC AC$ ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Ongelukkig belaas zijn er menschen, die too- nen nog niet genoeg van al het schoone door drongen te zijn en dientengevolge de hand der verwoesting slaan aan datgene wat met zooveel zorg wordt aangekweekt en aan de zorg en de bescherming grootendeels van het publiek moet worden overgelatendie, waar door kunst de natuur wordt gedwongen hare schoone gaven ons te schenken, niet kunnen nalaten dat werk te vertrappen of te vernielen. Eene veroordee- ling van een 3-tal jongelieden te Sneek, die de schendende handen naar het plantsoen uitstrek ten is stellig gelezen, en moge het vonnis van eene maand celstraf voor ieder, menigeen hard in de ooren klinken, wie, die eenig gevoel voor schoonheid bezit kan dulden en verdragen dat opzettelijk datgene wordt vernield wat strekken moet tot versiering en schoonheid der plaats Dat wij in dat gevoelen niet alleen staan kan blijken uit de volgende mededeeling, geschreven naar aanleiding van handelingen in de Scheve- ninger Boschjes in den omtrek van den Haag. De schrijver zegt: De lente is met alle heerlijk heid ingetreden en verblijdt het hart des men schen. De bloesems en het groen werden dit maal door nachtvorsten en stormen gespaard. Het is een van de wondervolste jaren in de schoonheid der natuur. De bloeiende vogelkers schittert in de Boschjes als eene koningin en de azuren eerenprijs, de witte look, de rose silene, de blauwe godsgenade, haasten zich haar te hul digen. De vogelkers is wel de sierlijkste hees ter der Boschjes, doch zijne schoonheid vindt geene genade, zelfs in de oogen der vrouwen en meisjes. Op barbaarsche wijze scheuren deze zijn bevallige bloemtrossen af en eigenen zij zich toe, wat het gansche publiek toebehoort. Kan hiertegen door het gemeentebestuur niet beter gewaakt worden Dat kinderen eenige bloemen plukken, die aan den grond bloeien, wie zal het afkeuren doch dat volwassenen op zóó onbe schaamde wijze, de liefelijkheid der Boschjes kunnen verstoren, en tevens de bekoorlijke moe der onzer sering geweld aandoen, pleit zeker niet voor voldoende bewaking van wege de ge meente en evenmin voor de beschaafdheid van het schoone geslacht. Maar niet alleen in de woningen prijken de bloemen en sierplanten ook op openbare plaatsen, terwijl men daar tevens eene groote verschei denheid van heesters en boomgewas opmerkt. Meer dan vroeger legt men om en in onze groote en kleinere steden, tot zelfs in de dorpen prach tige wandelperken aan, zoodat de omgeving ieder een uitlokt om in de nabijheid van vrouw „Flora” en „Pomona” te vertoeven. Overal heerscht een edele wedstrijd bij de besturen van vele steden en dorpen om daardoor den inwoners genoegen te schenken. Komt eens te Steenwjjk en ziet eens hoe schoon de grijze wallen zijn getooid. Bezoekt Groningen en aanschouwt daar hoeveel schoons de plaats der gedempte grachten, der gesloopte wallen en der afgebroken poorten ver vangt. Waarlijk met genoegen verwijlt men er, en welk eene aangenaamheid biedt dat alles den stedelingen niet aan als ze, na een dag van drukke werkzaamheid in de dompige stad in den schoonen zomeravond kunnen wandelen langs geurende perken, die aantrekken en verfrissehen. En waar men tot heden daarvan verstoken bleef, worden pogingen in het werk gesteld om het zoo te verkrijgen. Met genoegen zagen we o. a. hoe schoon men eenige perken aanlegt in de nabij heid van het station te Meppel. Waar tot voor korten tijd een verwaarloosd perk en eenige wil dernis werd gevonden, wacht den stedeling eer lang een aangenaam wandelpark met prachtige heesters en keurige bloemen, dat der stad eere zal aandoen. lach der omstanders, zijnen vervolger een paar droge bokkings. In Nieuwer-Amstel is bij de gemeenteraads verkiezing, die de vorige week daar gehouden werd, gebroken met de gewoonte, volgens welke katholieken en anti-revolutionairen samengaan in de bestrijding van liberale candidaten. De katholieke kiesvereeniging stelde den heer J. A. Zaal, een beslist liberaal, candidaat, en bleef diens candidatuur handhaven, in weerwil van het protest, dat daartegen o. a. in de Tijd werd aangeteekend. Bij de stemming werd de heer Zaal gekozen met eene meerderheid van 83 stemmen boven den anti-revolutionairen tegen- candidaat. De kwestie over den aanleg van eene schietbaan in de gemeente Sneek, is, naar ge meld wordt, tot eene beslissing gekomen. Door den Raad van State moet zijn uitgemaakt, dat de gemeente tot de stichting er van op hare, en niet op Rijkskosten, verplicht is. De gemeentebegrooting zal dus met een bedrag van f 1500 voor dat doel worden verhoogd. Een werkman in de gemeente Borger deed onlangs in het veld eene zonderlinge vondst. In een wagenspoor lagen daar verspreid vijfentwintig halve centen, allen blinkende alsof’t goudstukken waren en van hetzelfde jaartal. Deze raadsel achtige vondst is verklaarbaar, daar zeker boertje aldaar was geweest, dat een bijzondere voorliefde voor nieuwe munten heeft en deze zorgvuldig bewaart, evenals wij indertijd bij zekere huisvrouw niet minder dan twee honderd stuivertjes hebben gezien. Thans schijnt hij minder zorgvuldig te zijn geweest, want hij verloor een deel van zijn schat. De Standaard zegt: GrondwetsherzieningGeen uitstel om de practijk te believen. De stukken liggen er, en er dient nu, eer het tij nog verder verloopt, uitgemaakt wat men met deze stukken doen zal. Deugen ze niet, dat men ze dan afmake; maar in geen geval een systeem van laten doodbloeden. In den Hollaudschen doofpot kan niets meer bijgestopt. Die zit tot in de bolle dekselholte propvol. Er is een oplossing mogelijk. Indien de liberalisten het beginsel vrije school aandurven, dan kan op art. 194 en 168eenver- geljjk getroffen; dan komt ook art. 76 er wel door; en is er ruime kans op slagen. Maar willen ze dat niet, welnu, dat het dan ook blijke, blijke voor de natie, dat ze dit niet willen. En dit durven we profeteeren, dan leert eens de uitkomst, dat ze later toch en dan op veel slechter conditiën zullen moeten slikken, wat ze thans hooghartig van de hand wijzen. Maar om reeds nu te slagen, moet natuurlijk de wijziging van art. 194 op één of andere wijze scherp geformuleerd wordenmoet men uit het aigemeene tot het concrete komen, en moet aan het ontwerp over dit artikel de prioriteit van behandeling gegund. Reeds veel zou gevorderd zijn, indien men dit goede werk nu voorbereidde, en indien het kindeke in het zomerreces geboren wierd, om in het na jaar te worden gewaagd aan de vuurproef. Men haaste niet. Zevenmaandskindjes zijn meest slap van gestel! En slapheid deugt niet voor een Grondwet. De Commissaris des Konings in Noordbrabant heeft, daar de leden van den gemeenteraad niet hebben voldaan aan de tot driemalen toe herhaalde oproeping, ingevolge art. 137 der gemeentewet, twee ingezetenen der gemeente Andel benoemd tot leden van het stembureau voor de op 19 dezer te houden verkiezing van een lid der Provinciale Staten. Krachtens ditzelfde artikel zijn onlangs de ge meentegronden door den Commissaris des Konings in het openbaar verpacht. Tusschen de bemanning onzer oorlogsvaar tuigen „Marnix” en „Castor” en het gepeupel te Antwerpen moeten, naar aan de N. li. Ct. uit- Vlissingen wordt bericht, nog al ernstige toonee- len van tweespalt plaats gevonden hebben, waar bij zelfs somtijds bloed is gevloeid, terwijl de po litie verplicht was gewapenderhand tusschenbeide te treden. De oorzaak moet zijn dat een der bootsmanleerlingen tegen het algemeen bevel van den commandant zijn kort-Jan had medegeno men en in een zijner laarzen had verborgen. Na het bezigen van de bekende scheldnamen tus schen de beide volken werd de strijd aangebon den, doch Itep zoo af, dat onze jonge zeeman met bebloeden kop in arrest werd genomen. Voor dit feit werd hij, zooals bij de marine gebruike lijk is, met krom sluiten in de boeien gestraft, en tevens werd hem ontslag gegeven uit de op leiding als bootsman. Het gevolg was, dat het passagieren van Janmaat werd verboden en slechts aan enkelen toegestaan werd zich te Antwerpen onder het volk te bewegen. Tegen den jongeling, die in Maart jl. te ’s Gravenhage een soldaat van het regiment grenadiers en jagers eene bijna doodelijke wonde toebracht in de linkerborst, is door het O. M. bij de recht bank eene celstraf van drie maanden geeischt wegens moedwillige verwonding. Misschien gaat er nu nog de helft af. Maar ook zonder dit zal men niet zeggen, dat onze wetten streng zijn voor hen, die anderen over hoop steken, al loopt het dan ook beter af dan bedoeld werd. In eene beschouwing over den census geeft het U. D. in overweging om het kiesrecht te verbinden aan een inkomen van f 1000. De redactie teekent er bij aan dat, daar de census geregeld wordt voor de Rijks-inkomstenbelastingen (patent en grondbelasting) en de Rijks-directe verteringsbelastingen (het personeel), het bedrag daarvan betaald ook als maatstaf genomen kan worden voor de waardeering van iemands inkomen. Verder kan, zoolang het stelsel der Rijks-in komstenbelastingen zoo onvolledig is als thans, de gemeentebelasting bij de bepaling van het inkomen in aanmerking komen. Bij de invoering van eene Rijks-klassenbelas- ting of iets dergelijks zou de maatstaf nog een voudiger zijn. Men schrijft uit Nijmegen, d.d. 17 Mei jl. Hedenmiddag omstreeks 121/., uur werd door de commiezen A. Strijkers en M. Veerenopden Berg-en-Dalschen weg alhier, nabij de stad, een Duitscher aangehouden, die een dubbel blikken harnasgevuld met fraudeleus ingevoerden spiritus, om het lijf droeg; terwijl een ander per soon, die hem vergezelde, op de vlucht ging, en die onder de vlucht een tweetal blikken harnassen, eveneens gevuld met zoodanigen spiritus, van zich afw’ierp. De aangehoudene is na volbren ging der gebruikelijke formaliteiten naar de ge vangenis overgebracht. Van den ander, dien men nog een eindweegs achterna had gezet, werd niets meer vernomen. Naar men zegt, moet deze laatste de vader van den aangehouden smokke laar zijn en te Wijler (Pruisen) thuis behooren. Aan een der politie-bureau’s te Amsterdam gaf zich vrijwillig een jongeling aan, die dezer dagen te Koog aan de Zaan, met behulp van een zijner vrienden, in de woning van zijne moeder een lade opengebroken en al het daarin aan wezige geld ontvreemd had. Hoewel deze door een zoon ten nadeele van zijne moeder gepleegde dieftal geen grond tot strafvervolging tegen hem oplevert, is zijn medeplichtige evenwel ih hech tenis genomen en naar de cel gebracht. Gevankelijk werd van den Helder naar Alk maar overgebracht de vrouw, die vermoedelijk haar kind van 9 dagen oud in een zak met steenen in zee had geworpen, en welke zak weder is aangespoeld. Om het vermoeden te geven, dat zij zich van kant had gemaakt, lag er aan het strand een pakje, inhoudende een corset, een zilveren vingerhoed, benevens een briefje waarop stond Ik ben de moordenares van mijn kind Het is de zee die mij verslindt. Vrees voor haar man, die uit West-Indië ver wacht wordt, schijnt haar tot die daad gebracht te hebben. Een rijksveldwachter ten plattelande heeft deze wetsinterpretatie gangbaar gemaakt„Ben den zijn waterwild, en derhalve is het vervoer der eendeneieren volgens de wet verboden.” Hij calangeert of dreigt met proces-verbaal iederen vervoerder van eendeneieren, en of men hem al zegt, dat die eieren afkomstig zijn van eigen pluimgedierte, dat men daarvan de eieren mag verkoopen, evenals de melk van de koeien: onze rijksveldwachter ziet dat niet in. Een zijner hardnekkigste betwisters is de schipper van de dorpsveerschuit. Toen deze nu verleden Vrijdag te Leeuwarden was, bevond zich daar ook de rijksveldwachter, en niet zonder oogmerk, in burgerkleeding. De schipper, met een welgesloten en van adres voorziene trommel de Weerd door gaande, wordt door den rijksveldwachter staande gehouden, die hem gelast de trommel te openen; de schipper wil niet en wordt heftig, de rijksveldwachter wordt ijverig. Een massa men schen verzamelt zich om de twistenden; eindelijk zegt de schipper toen de menigte groot genoeg was „welnu, je zult je zin hebbenhij snijdt de touwen door, waarmede de trommel is dicht gebonden en presenteert, onder luid ge- Meer dan vroeger wordt in den tegenwoordi- gen tijd, waar daartoe maar gelegenheid bestaat het schoonheidsgevoel opgewekt en aangekweekt. Wanneer men daarvan overtuigd wil zijnen de bewijzen wil zien; dan wijzen we enkel op de aankweeking der vele bloemen, tot zelfs in de schamele woningen der geringste arbeiders. Dit wekt het gevoel voor alles wat schoon is op. Hoe keurig prijken reeds voor de glazen van vele huizen de bloemen, ’t Is een aangenaam gezicht als men hier en daar reeds in het vroege voorjaar de schoone kleuren der bloemen aan schouwt, die door hare mengelingen ons oog verrukken. Maar niet alleen prijken de bloemen zoo prachtig, ook verschillende sierplanten trek ken onze aandacht door hare kostelijke bladeren in allerlei gedaante en kleur, Wanneer straks echter de zomer komt dan geuren overal de bloemen, dan is op vele plaatsen de aarde in een paradijs herschapen. Menige woning lacht ons dan vriendelijk toe en lokt ons uit eens een kijkje te nemen naar de menigte bloemen, sier planten en andere gewassen, die dan vaak in een honderdtal potten ons verblijden en als ’t ware uitnoodigen eens eenige oogenblikken bij hen, de liefelijke kinderen der natuur, te ver toeven. werden, ontlokt het een tranenvloed. Dat is echter het ergste nog niet. Men heeft nl. opgeteekend, dat van de 10,000 lezers van dezen noodlottigen roman 422 gek en 977 suf zijn geworden 894 hebben zich het leven benomen en 1215 zijn spoorloos verdwenen.” Voor de lezers, die zich aan zulke „ontroerende” wer kingen niet willen blootstellen, kondigt het Austra lische blad een tweede uitgave met een minder levensgevaarlijken roman aan. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft het volgende omtrent het ver schijnen van den herzienen tekst van het Oude Testament. De oordeelvellingen der pers, de eenige welke alsnog in het bezit is gesteld van de herziene bijbels, luidt vrij gunstig, en dit moet geweten worden aan de gematigdheid, welke de Commissie van herziening heeft bezield. De Amerikaansche commissie, die schier gelijktijdig met de Engelsche benoemd werd, had enkele zeer radicale wijzigingen voorgesteld, welke de laatste eerlijk genoeg is bekend te maken. Maar de Engelsche commissie heeft zich slechts met enkele dier krasse veranderingen kunnen ver- eenigen. Hare vertaling heeft zij verdeeld in ondicht en dicht, zooveel doenlijk in overeen stemming met den tekst. De gedeelten in proza zijn in genommerde paragrafen afgedeeld. „Je hova” is behouden gebleven, maar de „hel” is afgeschaft. De Agence Havas meldt, dat de Fransche geschutgieterij te Cail de levering heeft bekomen voor de Servische artillerie, in mededinging met de beroemde fabriek van Krupp. Ook van de Rumeensche en van de Mexikaansche Regeering hebben de Fransche geschutgieterijen te Saint- Chamond en te Creuzot bestellingen bekomen. Natuurlijk maakt een en ander het onderwerp uit van beschouwingen in de Fransche bladen over het welslagen der pogingen om aan het „overwicht van Krupp” een einde te maken. Hierbij komt nu nog de mededeeling uit Servië, dat Krupp 11 millioen, Bange (de uitvinder van het nieuwe lichte kanon met de grootst mogelijke werpkracht, dat te Antwerpen zal te zien zijn) slechts 6% millioen van de Servische Regeering vroeg, en dat Krupp, van dit lage aanbod hoo- rende, onmiddelijk zijn vraag met.5 millioen francs verminderde. De fabriek te Cail antwoordde daarop, dat zij zich bepaalde tot de eerlijk haar toekomende 10 perc. en dus haar eisch niet zou verlagen. De Servische Regeering erkende de billijkheid van die verklaring en bestelde te Cail. Havas vertelt er nog bij, dat de Duitsche Regee ring een subsidie van anderhalf millioen aan Krupp zou hebben vóllen verleenen, indien hij de Ser vische leverantie kreeg. De Köln. Zeit. gelooft van dit laatste niets, maar vindt in de onwaar schijnlijkheid van deze mededeeling eene reden om ook aan de juistheid der andere bijzonder heden te twijfelen. Dat de Duitsche Keizer weldra een bezoek van Koning Leopold van België zal ontvangen, wordt van verschillende zijden bevestigd, ofschoon officieel nog niets daaromtrent werd medegedeeld. Men zegt, dat Koning Leopold reeds den 21 en te Berlijn zal aankomen. In Rusland zullen velen er op hebben ge hoopt, dat de oorlog eene verbetering bracht in den inwendigen toestand des lands verbete ring namelijk in dien zin, dat er wat meer ver tier kwam in den handel in levensbehoeften, in granen vooral. De stijgende prijzen zouden den hoeren en landeigenaars zeer te stade zijn geko men. Nu neemt het bedrag der achterstallige belastingen voortdurend toe en schijnt het wel een wedloop te zijn in het niet-betalen. Het Mi nisterie van Financiën geeft de schuld aan de ambtenaren, wien het innen der belastingen is opgedragen. Het heet, dat deze de personen, die invloed in hunne provincie hebben niet durven manen. De groote grondbezitters, die met den gouverneur zijn bevriend, betalen het slechtst. Dit moge waar zijn, maar het kan toch niet wor den ontkend, dat het geduchte tekort op de be lastingen aan verarming is toe te schrijven. Er is thans eene commissie benoemd om mid delen tegen het kwaad te beramen. Van Engeland’s eisch, dat generaal Koma- roff’s gedrag door de Russische Regeering zou worden gedesavoueerd, is nooit iets gekomen, nadat Rusland inlichtingen had verstrekt trou wens de Penjdeh-affaire zal immers aan een scheidsrechterlijke uitspraak worden onderwor pen. Intusschen blijkt nu reeds, dat, hoe die uitspraak ook moge zijn, Rusland zich daar, uit een moreel oogpunt, weinig om zal bekommeren. Immers de Czaar heeft Komaroff zoo groote eer bewezen als slechts weinig onderdanen genoten: De Keizer schreef den generaal een eigenhan- digen brief, waarin hij hem dankt voor de uit stekende maatregelen, door den generaal als be velhebber der Moerghab-afdeeling genomen, voor diens beleidvolle vastberadenheid tegenover de Afghanen, en zijne kloekmoedige dapperheid in het gevecht bij Poll-i-Khisti. En dan schonk de Keizer hem daarenboven een gouden eeresabel met briljanten. Gladstone’s verklaring, dat de Regeering voornemens is zekere bepalingen der dwangwet voor Ierland te behouden, heeft de lersche partij weder ten zeerste verbitterd. Zij meent, dat die te behouden gedeelten der wet juist de slechtste en drukkendste zijn. Het lersche volk en de lersche partij willen de Regeeringsvoordracht ten krachtigste bestrijden, hetgeen vermoedelijk eene verlenging van de zitting tot Augustus zal mee brengen. De Regeering wil eene driejarige ver lenging van de door haar noodzakelijk geachte dwangwetgeving voorstellen. Officieele berichten melden, dat de cholera weder uitgebroken is in eenige plaatsen in de Spaansche provincie Valencia, uit welke zij reeds verdwenen was. Afsluiting en ontsmetting zijn bevolen. Dat de vindingrijkheid op het gebied der reclame nog niet is uitgeput, blijkt alweer uit de volgende advertentie Een nieuw feuilleton wordt door het Austra lisch Morgenblad aldus aangekondigd„Deze zonderlinge gebeurtenissen, welke uit het Spaansch zijn overgenomen, hebben reeds een schadelijken invloed uitgeoefend. Zij, die onderhevig zijn aan sterke gemoedsbewegingen, of eene licht ontvlam bare phantasie hebben, moeten deze verschrikke lijke verhalen verre van zich werpen. Wanneer zij zich niet tot eiken prijs er voor in acht nemen, zoo is het met hen gedaan. Zelfs de meest gevoel- looze mensch kan een smartelijke huivering niet onderdrukken, wanneer hij dit ijselijke drama leestde koelbloedigsten kunnen er niet van sla pen, en den twijfelaars, die nog nooit geroerd Bolswardsclie Courant 8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1