NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OtSWARO ESC WeiSSERAOEEE Wettige Strijdkrachten No. 24. 1885. Vieren Twintigste Jaargang. VOOR BUITENLAND. NEERLAND’S DONDERDAG 11JÜNIJ. BINNENLAND. ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. vanl7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. ?n alzoo de oorzaak van het onheil Alles was tegen brandschade ver- MACHTIGEN VIJAND. JFy verwijzen belangstellenden naar achter staande Advertentiewaarin nadere bijzonder heden voorkomen. Redactie. Geruchten willen wederom, dat er weldra eene wijziging zal komen in het Britsche Minis terie Dilke en Chamberlain zouden bepaald wil len aftreden, indien het Kabinet aan het plan moord, is nog niet bevestigd. De Zwitsersche Bondsraad heeft weder 21 anarchisten meest Duitschers het land uit gezet. De Spaansche Regeering moet, volgens ge ruchten, die wel is waar officieel zijn tegen gesproken, maar te Madrid toch eene ontstelte nis teweegbrachten, welke bezwaarlijk haar ont staan aan een bloot verzinsel kan te wijten heb ben de draden in handen hebben gekregen van een uitgebreide samenzwering door Zoiilla en zijn vrienden op touw gezet. De vesting San- tona in de provincie Santander zou vooral door Zorilla’s vrienden bewerkt zijn en verscheiden officieren heetten in het complot betrokken. Zij zouden deels in hechtenis genomen, deels naar andere garnizoenen verplaatst zijn. Bij den benarden staat van de Spaansche finan ciën maakt het een zonderlingen indruk, dat de Minister van Financiën de Cortes plotseling heeft verrast met het indienen van een voorstel, strek kende om aan de ex-Koningin Isabella een jaar geld van een millioen realen (p. m. f125,000) toe te kennen, als vergoeding voor eigendommen die haar in 1868 bij haar verdrijving ontnomen zouden zijn. Een dergelijk wetsontwerp werd ook in 1882, onder het kabinet-Sagasta, voorge steld en verworpen. Thans zal het voorstel wel hetzelfde lot deelen. Te Ville-Mieva heeft men getracht, door mid del van dynamiet de woning van het Senaatslid Perrer te vernielen. Eene aanzienlijke schade is aangericht en twee personen werden gekwetst. De dader is gevangen genomen. Te Museros, een dorp nabij Valencia, zijn 13 cholera-gevallen voorgekomen. Dat in Egypte de cholera is uitgebroken, wordt officieel tegengesproken. Zaterdagavond is een zware brand in de Turksche stad van Konstantinopel ontstaan. On geveer 300 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Daaronder zijn vijftig winkels en drie moskeeën. Verscheidene personen zijn gekwetst en één heeft het leven verloren. Rusland. Aan de Daily News wordt uit Sebastopol gemeld, dat de Russische Regeering met on verpoosden ijver deze stad in een geduch- ten staat van verdediging doet stellen. Aan de zeezijde worden zware batterijen opgeworpen, die met het krachtigste geschut worden bewapend. Turkije. Gelijk voorspeld is, komt de bevol king van Creta in verzet tegen Savas pacha, die in strijd met hare wenschen is benoemd. Hij was nog niet ontscheept, toen eene deputatie der Nationale Vergadering hem kwam verwittigen, dat zijn komst eene teleurstelling was. Of hij daarop is geland, blijkt niet. De Grieksche Regeering heeft haren vertegen woordiger op het eiland bevolen, zijn best te doen om eene uitbarsting te voorkomen. Noord-Amerika. Reeds in de dagen van den verkiezingsstrijd trachtte de New-Yorksche Sun den candidaat der democraten Cleveland allen mogelijken afbreuk te doen en zij stelde zelfs den beruchten Benjamin Butler als tegen- candidaat. Thans eischt hetzelfde blad, dat alle republikeinsche beambten door democraten zul len worden vervangen en dat de protectionistische handelspolitiek zal worden gehandhaafd. Onlangs hebben verscheidene hoofden der democratische partij op eene vergadering te Washington het programma der Sun aangenomen en besloten, den president vriendelijk maar duidelijk te ver klaren, dat hij alleen dan op hunne ondersteuning kon rekenen, wanneer hij dat programma uit voerde. In den laatsten tijd heeft de Regeering inderdaad uitsluitend democraten tot staatsambte naren aangesteld. Frankrijk. Aan de Petit Centre van Limo ges geeft de heer Jules Ferry in een brief uit- gelegd, waarom hij niet in de Kamer verschenen is, toen deze de in staat van beschuldiging- stelling van het vorig ministerie behandelde. De heer Ferry zegt, nooit eenige discussie geducht te hebben en toont zich bereid nog meer rede voeringen over Tongkin te houden, dan hij reeds gedaan heeftmaar de voorstellen van het in staat van beschuldiging stellen hebben een bij zonder karakterniet slechts zijn zij ongerijmd en hatelijk, maar zij zijn in hooge mate belee- digend. Hij neemt niet aan, dat zulke voorstellen het onderwerp kunnen zijn van een ernstige dis cussie dat hij, zelfs voor eenige oogenblikken, de rol van beschuldigde voor de Kamer kon aannemen, om het niet-schuldig te pleiten, met de ergste vijanden der Republiek als aanklagers. Tot geen prijs wilde hij een rol spelen in deze parodie, waardoor Frankrijk zich belachelijk ma ken zou in de oogen van geheel Europa. Het is toch te dwaas een ministerie te vervolgen, dat de grondslagen heeft gelegd, waarop de vrede thans gesloten wordt en dat geheel de expeditie in Tongkin tot een goed einde heeft gebracht. België. Het bezoek van den Koning der Belgen te Berlijn is voorloopig uitgesteld. Hij Onder bovenstaanden titel gaf de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen in het jaar 1875 een geschriftje uit met het doel om de „Wet tot „voorziening tegen besmettelijke ziekten van den „4 December 1872 (Staatsblad no. 134) in hare „strekking en hoofdbeginselen nader te doen ver duidelijken en toelichten”, m. a. w. om die wet voor ieder begrijpelijk te maken en haar dus meer populair te doen worden. Tot hiertoe evenwel, dus 10 j aren later, schijnt die wet nog bij lange na niet door allen te wor den begrepen, althans niet nagekomen en in toe passing gebracht. ’t Is toch van algemeene bekendheid, dat zij vaak door velen, zoo niet geheel dan toch zoo lang mogelijk wordt ontdoken en tot eene doode letter gemaakt. Allerlei oorzaken en redenen zooals vrees voor nadeel in nering en handtering, zware onkosten aan Doktor en Apotheker, van voeding, verzor ging en verplegingen, wellicht nog meerdere van anderen aard, schijnen daartoe mede te werken. Toch is ’n menschenleven zooveel waard, hangt er van één menschenleven vaak zooveel soms zooveel geluk en voorspoed af en wordt op die wijze het algemeen welzijn niet zelden in groot gevaar gebracht. Inmiddels als maar één persoon die aan eene besmettelijke ziekte lijdt of één gezin waarin een geval van besmettelijke ziekte voorkomt, de Wet ontduikt of te lang verzuimt om geneeskundige hulp in te roepen ten einde daardoor te voorko men dat het kenmerk der besmettelijke ziekte aan zijne woning wordt gehecht, dan kan die persoon of dat gezin oorzaak worden, dat de gevreesde ziekte zich inmiddels uitbreidt, waar door tal van personen of gezinnen ongelukkig kunnen worden. Dit denkbeeld stond gewis den Heeren C. W. Eisma en J. W. Tuinenburg te Bolsward voor den geest bij de oprichting van hunne „Alge- „meene Onderlinge Verzekering Maatschappij bij „besmettelijke ziekten „de Philantroop” waar van ondergeteekende de statuten en toelichting heeft gelezen en tot kenschetsing waarvan hij de vrijheid neemt dit geschrijf onder de oogen van de lezers van dit blad te brengen. Door deel te nemen in deze Maatschappij kan men zich tegen de geringe jaarlijksche contri butie van f 0,42, f0,60, f0,78, f 0,96, f 1,14, f 1,41 per persoon, eene wekelijksche uitkeering zoo lang de ziekte duurt of vrees voor besmetting bestaat, verzekeren van f 20, f 30, f 40, f 50, f 60, f75, zoodat niet alleen alle extra uitgaven in zoo’n tijd wegens voeding en verpleging of Doc tors- en Apothekersloon, daarmede bestreden kunnen worden maar ook schade en nadeel in beroep of bedrijf daarmede kunnen worden ge dekt. Burgers van Nederlandgebruikt dan uwe wettige strijdkrachten tegen zoo’n machtigen vij and als de besmettelijke ziekte is. Treedt als deelnemer toe tot de Maatschappij „de Philantroop”. Niemand behoeft door de vrees voor groote uitgaven daarvan afgeschrikt te worden. Waarlijk de contributie is zeer ge ring, en iedereen bedenke dat hij of zij door zijne of hare deelneming mede werkt aan de bestrij ding van een machtigen vijand en dus aan de bevordering van het welzijn der menschheid in haar geheel. Reeds deelen de nieuwsbladen ons mede, dat de met recht zoo zeer gevreesde cholera zich al weer in Spanje zou hebben vertoond. Wie weet hoe spoedig zij ook ons Vaderland en onze ge zinnen zal kunnen bereiken en bedreigen. En hoort men ook niet van tijd tot tijd hier of daar van het heerschen van Typhus en Febris Ty- phoïdea, van pokken (variolae of varioloides), van Roodvonk, Diphterites (keelziekte) en Dysenterie (bloedloop) gewagen die zoo menigmaal tal van slachtoffers eischen Draalt dan toch niet langer met uwe toetre ding tot eene Maatschappij, die zich voorstelt U in dagen van lijden en druk tegemoet te ko men en daardoor zooveel mogelijk uw lijden, al thans uwen druk en uwe zorgen, te lenigen, te verminderen en te verzachten. Reeds zijn op verschillende plaatsen in Neder land Agenten aangesteld en worden Agenten ge vraagd op plaatsen waar de Maatschappij nog niet vertegenwoordigd is, Ik heb gemeend het publiek een dienst te be wijzen met deze opheldering. Ds. v. d. TUUK ADRIANI. tot verlenging van de dwangwet voor Ierland vasthoudt, zonder tegelijkertijd maatregelen daar naast te stellen, welke kunnen leiden tot eene verzoening van het lersche volk. De Pali Mali verzekert, dat de Koning van Denemarken de opdracht om als scheidsrechter in de Penjdeh-zaak op te treden reeds heeft aanvaard. Dat de Emir van Afghanistan zou zijn ver- ontving een schrijven van den Duitschen Kroon prins, waarin deze te kennen gaf, dat de Duit- sche Keizer, ondanks hij nog herstellende was, den levendigsten wensch koesterde, om den Ko ning bij zich te zien, doch dat de geneesheeren van Z. M. en de Keizerlijke familie het noodig oordeelden, dat hij zich van elke vermoeienis onthield. De Kroonprins verzocht daarom, dat de Koning zijn bezoek tot het najaar zou uit stellen. Leeuwarden. Onze stad staat een groot muzikaal genot te wachten. A.s. Vrijdag zal een concert worden gegeven, waarvan het pro gramma op zich zelf voldoende is om de muziek liefhebbers te doen watertanden zouden wij zeggen indien die uitdrukking hier, waar het een geheel geestelijk genot geldt, niet zoo oneigenlijk moge lijk ware. Dat de goede verwachting, die het keurige programma wekt, niet zal worden teleur gesteld, daarvoor waarborgt niet alleen de naam van den heer Bekker, die het concert dirigeert en wiens orkest de uitvoering steunt de so listen zijn bovendien op muzikaal gebied zeer gunstig bekend en voor velen, die half en half het plan reeds hadden om het concert te bezoeken, zal waarschijnlijk de naam van mevr. Joachim den doorslag geven. Mevr. Joachim, de echtge- noote van den uitstekenden violist is, zooals men weet, na de opera, verlaten te hebben, die haar, de uitstekende altiste, met name te Weenen zoo vele lauweren schonk, eene eerste plaats gaan innemen onder de oratoriumzangeressen. Wij vestigen zeer de aandacht van onze mu zikale wereld op dit concert. Zaterdag is door de politie te Groningen aan gehouden en gevankelijk naar Leeuwarden ge bracht de kantoorlooper der Coöperatieve Han- delsdrukkerij aldaar, die zich ten nadeele van die instelling heeft schuldig gemaakt aan mis bruik van vertrouwen. Men leest in de Standaard: „Te Arnhem zal men zich mogen haasten. Dat men toeft, is natuurlijk niet, gelijk som migen voorgeven, omdat er geen geschikt can didaat zou zijn. Hoe toch kan dit gezegd, waar nog kortelings in tien districten de heer jhr. mr. de Savornin Lohman, destijds van Assen, nu te ’s Graven- hage gevestigd, de. algemeen gewilde candidaat was, die nu, zelf in den Haag wonende, nog lichter een mandaat zou kunnen aannemen. Hoe kan dit gezegd waar, zoo men een mi litair tegenover een militair wil, de heer Löben Seis de aangewezen man zou zijn Hoe gezegd, waar, zoo men liever in het dis trict wilde blijven, de heer Scheidius uitnemende kansen biedt Dit kan het dus niet wezen. Het kan er alleen in zitten, dat men naar het systeem overhelt, om bij promotie niet mee te strijden. En dit stelsel nu, mag, tenzij er accoord besta, door geen enkele partij worden aanvaard. Aan één stem in de Tweede Kamer kan de toekomst des Lands hangen. (1)” Daar de anti-revolutionaire Kiesvereeniging evenmin als de Katholieke een kandidaat gesteld heeft, bestaat er geen zweem van kans voor de drie heeren, wier namen de Standaard onge vraagd en misschien ook zonder raadpleging met de heeren zelven den kiezers aanbeveelt. Zij had ze dus veilig achterwege kunnen laten. Dat de heer Löben Seis in dat district de aan gewezen man zou zijn, omdat er een bloedver want van hem te Arnhem woont, is toch ook wel wat al te krasse bewering. Men kan een mede- ingezeten achting en sympathie toedragen, maar daaruit volgt nog niet, dat men zijn neef tot volksvertegenwoordiger zal verkiezen, omdat hij denzelfden naam draagt. Dit artikeltje bevestigt bovendien opnieuw, dat de Standaard, slechts uit nood gedwongen, vroeger den heer Schimmelpenninck steunde. (1) Kort voor het afdrukken komt het bericht, dat men toch tot onthouding besloten heeft. We betreuren dit. Red. St. Zondag had te Amsterdam het „admiraal- zeilen” plaats, waaraan een aantal jachten en boeiers deel namen. Zeer vele booten bewogen zich op het Y, terwijl, eene tallooze menigte het prachtige, levendige schouwspel bijwoonde, dat door uitnemend weder werd begunstigd. De Zeilvereeniging het Y, van wie het plan was uitgegaan, had alle voldoening van dit water feest, dat tot de eigenaardigste vermakelijkheden der zeventiende eeuw behoorde. Het admiraal-zeilen was indertijd noodig, toen onze handelsschepen door vijanden werden be dreigd. Toen zeilden zij te zamen onder het ge leide van vier admiraals, twee voor en twee achter. Zij moesten in elkanders gezelschap blij ven en mochten elkaar niet ontzeilen, teneinde steeds elkander te kunnen helpen en beschermen tegen den vijand. Later is deze manoeuvre, die reeds in de vijf tiende eeuw bestond, eene uitspanning geworden. Vrijdagmiddag ontstond in eene woning onder Zoelmond brand, waardoor in weinige oogenblikken het achterhuis af brandde en eene geit in de vlammen omkwam. Men zegt, dat eene kat, die vuur had gevat, in het hooi was gesprongen, en is geweest. zekerd. Voor eenige dagen vervoegde zich bij een modemaakster te Dokkum een twee-en-twintig- jarige schoone, voorgevende eene boerendochter uit de gemeente Ferwerderadeel te zijn. Daar eene harer zusters binnen kort in ’t huwelijk zou treden en zij zelve bij die gelegenheid een mooien hoed noodig had, wenschte ze zich van zoo’n onmisbaar hoofdtooisel in tijds te voorzien. Na hare keuze bepaald te hebben, drong ze er op aan dat de hoed dadelijk werd opgemaakt ze zou wel zoo lang wachten om hem te kunnen meênemen. Haar zuster, die trouwen zou en haar moeder, moesten ook een nieuwen hoed hebben, doch die bestelling zon later volgen. Met bekwamen spoed werd aan 't verlangen der jonge dame voldaan. Ze vertrok, den hoed van veertien gulden meênemendenatuurlijk zou ze later wel betalen. Toen de leverancierster echter niets meer van de zaak hoorde en de verwachte bestelling uit bleef, werd een onderzoek ingesteld, waaruit al spoedig bleek, dat men hier weer te doen had met eene brutale oplichterij. Een politiedie naar uit Dgeadsisteerd door een collega uit F. met een monster van het lint en van de pluim, waarmee de hoed was versierd, in den zak, stapten Zondagochtend de kerk te G. bin nen, om hunne oogen te laten weiden över al de kleurenpracht van linten, bloemen en veeren, waarmee de hoofddeksels der schoone sekse waren getooid. Men meende toch te weten, dat de bewuste dame de vorige week te F. in ’t huwelijk was getreden en nu met haar jeugdigen echtvriend de wittebroodsweken te G. doorbracht. Weldra hadden de ijverige dienaars der wet het hoedje gevonden. Bij ’t uitgaan der kerk volgden zij de jonge vrouw en brachten haar vervolgens in de echtelijke woning een morgenbezoek. ’t Bleek nu ook, dat zij zich niet vergist hadden. De gewaande boerendochter zal zich nu zeker binnen kort te verantwoorden hebben voor den rechter, die haar denkelijk wel aan ’t verstand zal brengen, dat hoedenkoopen op zoo’n manier niet in overeenstemming is met zekere artikelen van het wetboek van strafrecht. De sociaal-democratische vereeniging heeft in eene onlangs te Amsterdam gehouden verga dering het aan den Raad gedane voorstel be sproken, om nog f50,000 toe te kennen aan het comité voor de tentoonstelling van 1883. Een adres werd vastgesteld, waarin de verwerping van dat voorstel werd gevraagd. Mocht de Raad toch tot eene uitgave van dat bedrag willen be sluiten, dan zou, volgens adressanten, die som kunnen besteed worden voor de oprichting van een arbeidersbeurs, of voor den bouw van ar beiderswoningen, of voor andere philantropische doeleinden. In het adres komt ook de opmerking voor, dat wanneer er van schadevergoeding sprake is, zeker daarvoor in aanmerking zouden komen de winkeliers, die door de tentoonstelling in hooge mate zijn benadeeld. Dit adres werd zonder beraadslaging aange nomen en de vergadering ging uiteen onder het zingen van een lied op de wijze der Marseillaise. Aangaande den schrikkelijken brand, die verleden week in Papendrecht, woedde, deelt de Dord. Ct. nog de volgende bijzonderheden mede. Aan het Oude Veer nabij den Veerdam stond eene houten schuur, met pannen gedekt, waarin de heer Ph. C. v. d. Graaf eene hooiperserij uit oefende. Omstreeks 4 uur bevond de heer v. d. Graaf zich in het benedengedeelte der schuur, toen een der werklieden hem opeens toeriep, dat de hooipers in brand stond. Op hetzelfde oogen- blik vertoonde zich dan ook eene vlam over eene lengte van 3 a 4 meters, welke in korten tijd de geheele schuur met al wat zich daarin bevond had aangegrepen. Alleen twee paarden konden nog gered worden. Door de groote droogte en den Z.-W. wind aangewakkerd, sloeg het vuur in weinig tijds over naar de 7 daarvoor staande huizen en een oogenblik later stonden ook de aan de overzijde van den dijk staande woningen in vlam. Wegens den lagen waterstand kon dein het haventje liggende aak „De Vrouw Anto- nette”, schipper A. Rosebrand van ’s Gravemoer, geladen met 72,500 halve kilo’s hooi, zich niet bergen en werd ook dit door het vuur aangetast. Door dezelfde oorzaak kon de gemeentelijke brandweer, die terstond met hare beide spuiten aanwezig was, aanvankelijk weinig uitrichten, zoodat gegronde vrees bestond, dat alle wonin gen aan het Oude Veer een prooi der vlammen zouden worden. Omstreeks 10 uur des avonds was alle gevaar geweken. De aangerichte schade is ontzettend en nog met geen mogelijkheid op te geven. On geveer 18 grootere en kleinere woningen, bene vens diverse schuren, alsmede het aakschip, zijn met hunne inboedels in asch gelegd, terwijl ver schillende andere woningen en inboedels groote schade bekwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Een gedeelte der werklieden van de hooipers was 7 a 8 meter boven den grond aan 't werk, doch had geen vuur bij zich, terwijl het rooken streng verboden was. De spoorweg tusschen Hoorn en Enkhui- zen is jl. Vrijdag geopend. De gebruikelijke ce remoniën hadden daarbij plaats. Bolswardsche Courant TEGEN EENEN OoSTERLITTENS.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1