NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD s Kennisgeving. No. 26. Vieren Twintigste Jaargang. 1885. VOOR l BUITENLAND. BINNENLAND. DONDERDAG 25 JUNIJ. MOED. to H. A. - vermoede te zijn, dan ABONNEMENTSPRIJS: 80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. r n ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Uit Lettelbert (gem. Leek) wordt gemeld Drie hulponderwijzers uit de buurt hebben hoogstwaarschijnlijk Zaterdag een buitenkansje gehad. Zij hebben namelijk te dezer plaatse een man aangehouden, die veel had van den in Maart uit de gevangenis te Haarlen ontsnapten makelaar Gerrit Visser. Door den inmiddels ontboden gemeenteveldwachter Willem ter Hoor naar de Leek gevoerd, bleek het, dat het uiter lijk van den gearresteerde volkomen overeen kwam met het signalement van bovengenoem den G. Visser. Lengte (1740 mM.), kleur, haar (bruin, kroes) litteeken op de rechterwang alles kwam precies uit. De persoon is direct naar Groningen overgebracht. Blijkt de gear resteerde inderdaad de i geval, en wij zijn hier immers allen op aarde geplaatst om ons dagwerk goed af te werken Dat ieder dit bedenkemoed geeft kracht en sterkte om te werken, om te leven en om te strijden zoolang ons leven duurt. Burgemeester en Wethouders van Wonse- radeel brengen bij deze ter voldoening aan art. 8 der wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis, dat door hen bij besluit van heden aan JACOB BOUMA te Arum ver gunning is verleend tot het oprichten van eene Smederij en Koperslagerij in het perceel kadastraal bekend Gemeente Arum, Sectie B no. 817. Witmarsum, 13 Juni 1885. De Burgemeester, H. H. de JONG, L.-B. De Secretaris, E. JANSEN. Er behoort in den tegenwoordigen tijd moed toe om moedig het leven door te gaan. Onze landbouwende stand heeft bij de lage prijzen der meeste producten moed noodig om de moeie- lijke positie te handhaven, waarin hij verkeert. De burgerstand heeft bij de geringe verdiensten en den slappen tijd moed noodig om krachtig te blijven bij de ervaringen des levens. Waarom juist moedMoed geeft sterkte, moed geeft kracht, moed geeft bezieling. Waar den mensch de moed ontzinkt, waar de moedeloosheid zich van hem meester maakt, daar is hij ten prooi aan de ergste der kwalen, daar ontzinkt hem het leven, het genot en den lust, daar wordt zijn toestand een ondraaglijke last. Onze voorvade ren wisten het wel toen ze zeiden Moed be houden veel behouden, moed verloren alles ver loren. Laten wij dan naar het voorbeeld dier groote vaderen, die eenmaal door hun moed schitterden voor ’t gansch verbaasde Europa in den worstelstrijd met Spanje, ook ons aldus ge dragen in ons leven en in onze handelingen, dan zal ten minste de toekomst lichtelijk onze ver wachtingen verhelderen, en moge die toekomst donker zijn de nevelen zullen optrekken, de nacht zal wijken en wij zullen daarna nog ver blijd sprekenGoddank, dat wij den moed be hielden. Hoe vele menschen lijden aan lichaamskwalen, waarvan vele ongeneeslijk zijn. Dagen, maan den en jaren blijven ze aan het ziekbed gekluis terd. Wij hebben van die lijders gekend, die langzaam wegkwijnden en eindelijk de oogen sloten toen hun gansche lichaam was gesloopt en uitgeteerd. Maar toch hoe treurig zoodanig lijder ons stemde, wij spraken hem moed in en zonderling genoeg de levensmoed ontzonk den meesten niet, zij hoopten bijna allen op herstel ling en vreesden de ziekte minder dan de om standers. Gelukkig zeggen we, dat ze den moed behouden. Ging die met het lijdend lichaam ook nog verloren, hoe diep ellendig en bekla- geuswaardig waren die arme lijders dan wel niet. Drukt de kille hand des doods eindelijk hunne matte oogen toe, waar bleven zonder moed de naaste betrekkingen? Hoe zouden die bemoe digd hun levensweg kunnen vervolgen Zoo goed de lijder stervensmoed bezat, zoo zeer komt voor hen, die den dierbare zoo na bestonden levensmoed te pas. Wordt het lichaam door smartelijk verlies geschokt, vaak de hoop des levens vernietigd, de ziel daardoor bitter ge griefd, de geest ter neder gedrukt, de moed blij ve behouden om met kracht en gelatenheid het moeielijk levenslot te dragen. In die moeielijke omstandigheden begeve de moed den mensch niet Maar er zijn zoovele gevallen waarbij de moed niet mag worden gemist. Die eene betrekking aanvaardt, die eene zaak begint, die in het hu welijk treedt, die eene groote reis onderneemt, die naar vreemde gewesten trekt, die een exa men ondergaat en zoo in duizenderlei omstan digheden komt het gezegde te pasvang allen arbeid moedig aan dan is het halve reeds gedaan. Ook in het dagelijksche leven mag niemand den moed ontbreken. Met vernieuwden moed worde, als onze vermoeide leden de rust van den nacht hebben genoten, de dag begonnen, ons werk voortgezet en volbracht. Die moed bezit ziet tegen het zwaarste niet op. Hij zal ondervinden dat de moed hem kracht schenkt om bergen van zwarigheden te verzetten. Niet altijd wandelt de mensch op rozen, de beproe vingen en de rampen des levens zijn vele, de wederwaardigheden hebben op elk mensch een grooten invloed. Doch de moed beware den mensch in deze omstandigheden voor moedeloos heid. Anderen echter leven in voorspoed, de welvaart vloeit hun toe, de zegeningen zijn zon der einde. Voor hen is het leven een bloemen- gaard. Moge daar de moed wel worden gevon den, doch de overmoed geene plaats in het harte veroveren. De moed, de ware moed des levens blijve staag ons aller deel. De uitersten, de moedeloosheid noch de overmoed maken zich van ons meester. Trachten wij het juiste mid den te bewaren, dan zal geen kleinmoedigheid ons krachteloos maken, geen hoogmoed ons tot minachting en liefdeloosheid verleiden. Mede reizigers op den weg door dit aardsche leven houdt altijd goeden moed, gij blijft dan bewaard voor vele verdrietelijkheden des levens. Gij doet dan ook vrij wat meer af dan in tegengesteld hebben de drie heeren hulponderwijzers f 500 verdiend. De gebr. Sneep, grondbezitters en land bouwers te Ossendrecht, hebben hun geheele personeel met eigen rijtuigen de tentoonstelling te Antwerpen doen bezichtigen. Te Oosterhout (op het gehucht Hogerheide) brandden Woensdagmorgen omstreeks 6 uur het huis van de kinderen Johannes Segeren en eenige aangrenzende woningen, alle door ar beiders bewoond, tot den grond af. Door den tamelijk feilen wind en de droogte stonden de gebouwtjes, slechts met rieten daken gedekt, spoedig geheel in vlam. Aan blusschen viel niet te denken. De spuiten van Made en Den Hout (gem. Oosterhout) kwamen, hoewel laat, nog op het terrein, maar vermochten niets. Eene vrouw, die haar brandend huisje binnen snelde, om het eenige kind van een polderwerker, die met zijne vrouw afwezig was, en dat haar ter verzorging tijdelijk was toevertrouwd, te redden, zal deze moedige en menschlievende daad waar schijnlijk met den dood moeten bekoopen. Het kind werd door haar wel is waar nog levend buiten gebracht, maar stierf spoedig. Door het op hetzelfde oogenblik invallende brandende dak, kreeg de vrouw zulke hevige brandwonden, dat er weinig hoop op haar behoud bestaat, ’s Avonds is ze naar het R. K. gasthuis te Oosterhout overgebracht. Niets is gered. De brand schijnt ontstaan door het stoken van masten spelden. De viering van het 700-jarig bestaan der stad ’s-Hertogenbosch zal aan vangen op Zater dag 18 Juli. De optocht, die Maandag d. a. v. zal worden gehouden, belooft luisterrijk te zijn. Hij zal de voorstelling bevatten van het ontstaan, den bloei en den tegenwoordigen toestand der stad. Bovendien zullen do feesten worden opge luisterd door groote vpcale- en instrumentale concerten en door een festival van muziekge zelschappen. Eindelijk wil men eene kermesse d’été oprichten in het plantsoen en een ballon oplaten, bestuurd door een luchtreiziger uit Parijs. De stad geeft voor de feesten eene bijdrage van f 6300. De prachtige boerderij van „Neerlandsch Mettray” is Zaterdagmiddag met den geheelen inboedel (geen vee) eene prooi der vlammen ge worden. In het begin der vorige week maakten wij melding, zegt de Maasbode, van een erfenis waarin voor f 1000 aan oude centen gevonden was, en voegden er de opmerking bij, dat deze vondst voor de erfgenamen wel niet aangenaam zou wezen, aangezien die centen niet meer gang baar zijn. Dit laatste is ongetwijfeld waar, maar men kan toch nog van oude centen zonder verlies af komen. Van zeer bevoegde zijde krijgen wij bericht, dat de oude centen in Suriname nog gangbaar zijn, omdat de nieuwe er nog niet zijn ingevoerd, en men wil er graag oude centen hebben, omdat zij er schaarsch zijn. Men kan dus oude centen derwaarts zenden en heeft geen onkosten dan van het vervoer en van den her waarts komenden wissel. Natuurlijk is deze ver zending alleen de moeite waard bij een ietwat belangrijk bedrag. In het Velperbroek is in eene sloot het lijk gevonden van een persoon, die wegens ge moedsbezwaren een paar dagen te voren zich eerst in den pols gesneden en daarna getracht had zich op te hangen. Weder is te ’s-Hage iemand veroordeeld wegens het afsnijden van takken bloeiende mei doorn in de Scheveningsche boschjes. W. K., 42 jaar oud, zal die liefhebberij moeten boeten met 6 dagen gevangenisstraf. Directeuren van het brandwezen te Arn hem hebben een zeer practisch en eenvoudig toestel uitgedacht en laten aanmaken ter ver- leening van eerste hulp bij brand, in verband met de waterleiding. Het bestaat uit een lad dertje van 2 M. hoogte, aan het ondereinde voor zien van twee ijzeren raderen. In een houten kastje met een kuip daarop bevestigd, bevinden zich 40 M. slang. Straalpijp en verdere instru menten zijn aan dat kastje bevestigd, zoodat het geheel gemakkelijk door één persoon vervoerd en bediend kan worden en tevens eene zeer kleine ruimte inneemt. Al de leden van den Gemeenteraad van Bergharen hebben een bericht ingezonden, dat zij als zoodanig hun ontslag nemen. De zaak wordt nu nog ingewikkelder. Bin nen zes maanden moet in de vacaturen voorzien worden, op den dag door burgemeester en wet houders te bepalen maar er zijn geen wet houders. Het stembureau moet, volgens art. 43 der kieswet, bestaan uit den voorzitter en uit twee leden van den Gemeenteraad en er zijn geen leden van den Gemeenteraad. In deze gevallen kan zeer zeker door het pro vinciaal bestuur worden voorzien, want ook zon der werkstaking van de raadsleden zouden zij zich langs natuurlijken weg den dood kun nen voordoen. Maar als nu de grève ook de kiezers heeft aangetast, hoe zal dan Bergharen weder in het bezit van een Gemeenteraad komen den handel treffen, die onschuldig is aan hunne grieven. Volgens de laatste berichten hebben ongeveer 8000 metselaars den arbeid gestaakt en zijn daarvan reeds 2000 ongehuwden vertrokken, om elders werk te vinden. De werkstakers zullen minstens acht weken kunnen teren op de kas, zoo zegt men. Ook de minis terieele crisis in Engeland blijft voortduren. In liberale kringen circuleert een verzoekschrift aan Gladstone, om jegens het Ministerie-Salisbury geene verplichtingen aan te gaanterwijl onder de conservatieven een ander adres de ronde doet, waarin van Salisbury wordt geëischt, dat hij de Regeering niet zal overne men, wanneer hij geene toezeggingen van de liberalen kan krijgen. Het wordt derhalve weder om als waarschijnlijk voorgesteld, dat Gladstone zijn Kabinet zal „reconstrueeren.” De Standard hoopt, dat Salisbury niet aan de uitvoering van zijne taak zal wanhopen, maar zich op den steun en de sympathie der „patriotische en gematigde liberalen” vol vertrouwen zal verlaten. Volgens de Daily News zou lord Salisbury van Gladstone verlangen lo. dat de liberalen onpar tijdig de begrooting zouden onderzoeken; 2o. dat, indien zij zich niet konden vereenigen met de voorgestelde dekking van het deficit, zij er in zouden toestemmen, dat het op den dienst van het volgend jaar zou worden overgebracht3o. dat het Lagerhuis, zoolang het nog bijeen is, alleen voorstellen van de Regeering zou behan delen. Met betrekking tot de begrooting had Gladstone geantwoord, dat de afgetreden Minis ters en de liberale partij geen oppositie uit partij geest zouden maken, maar dat zij niet konden beloven maatregelen goed te keuren, die zij niet kenden. Het blad verzekert dat de liberale partij geen verdere concession zal doen. Onder de liberalen beerscht groote verontwaar diging over Salisbury’s bedekte bedreiging, dat hij nieuwe verkiezingen volgens de oude kiezers lijsten zou uitschrijven. Velen hebben besloten, de begrooting niet aan te nemen, voordat de wet over de uitbreiding van het kiesrecht de konink lijke goedkeuring heeft ontvangen. De burgerlijke rechtbank van Brussel heeft uitspraak gedaan in het proces voor schadever goeding, tegen de stad Brussel ingesteld, ten gevolge der gebeurtenissen van 7 September naar aanleiding der verkiezingen voor de Belgi sche Kamer van Vertegenwoordigers. De recht bank verklaart, dat de stad Brussel verantwoor delijk is voor al de „verwoestingen” en al de schade op dien dag veroorzaakt. Spanje is het land der staatkundige ver rassingen. De cholera heerscht in enkele provin ciën. Op het voorbeeld van Koning Humbert van Italië wil Koning Alfonso de geteisterde streken bezoeken. Hij wil naar Murcia en Valencia maar de Minister-president Canovas raadt hem die reis af. Omdat de Koning toch wil gaan en de Premier de reis niettemin blijft afkeuren, dient het Ministerie bij den Koning zijn ontslag in. Geheel Madrid geraakt in opschudding. In de Puerta del Sol scholen de menschen samen, om den Koning, die naar de kerk rijdt, toe te juichen en den civielen gouverneur van Madrid uit te fluiten. Uit de menigte wordt zelfs een revolverschot gelost, dat gelukkig niemand treft. De cavallerie jaagt het volk gemakkelijk uit een. Verscheidene punten der stad worden door de militairen bezet, om de orde te handhaven. De bevolking keert tot kalmte terug. Twee politieagenten zijn gekwetst en twee per sonen gedood. De staat van beleg behoeft niet te worden afgekondigd. De Koning ziet af, na overleg met de hoofden der oppositie, van het plan om naar Murcia te gaan. Het Kabinet- Canovas blijft aan Het verlies van menschenlevens bij de jóngste aardbeving te Cashmire is thans officieel vastgesteldhet bedraagt 3081. Het aantal omgekomen schapen en geiten wordt op 25,000, dat der runderen op 8000 geschat70,000 huizen werden vernield. Vrijdagavond stapte een heer uit den tram, tegenover de kerk Saint-Augustin te Parijs. Hij zakte in elkander en was een lijk. Toen men den man naar de woning van een nabij wonenden commissaris van politie had gebracht, bleek het, dat hij een vreemdeling was, die behalve ver scheidene brieven in vreemde talen, ook 151,300 fres. in bankpapier bij zich droeg. Zijne indentiteit kon nog niet worden vastgesteld. De Fransche Kamer van Afgevaardigden heeft de legerwet bij tweede lezing aangeno men met 350 tegen 89 stemmen. De Senaat zal waarschijnlijk niet meer in deze zitting de wet in behandeling nemen. Tot lid van den Senaat is in het district Ren nes gekozen de admiraal Véron, conservatief, met 577 stemmen. Op den republikeinschen candidaat Courtois waren 534 stemmen uitge bracht. Admiraal Courbet, wiens lijk Woensdag aan boord van de Bayard naar Frankrijk is gezon den, zal te Abbéville op kosten van den Staat worden ter aarde besteld. In Courbet’s testa ment, dat hij reeds drie maanden geleden aan zijne familie zond, wordt de wensch uitgespro ken, te Abbéville te worden begraven. Dat de Duitsche Bondsraad zoo weinig haast maakt met Pruisen’s voorstel betreffende de Brunswijksche troonsopvolging, geeft aan leiding tot menig onjuist gerucht, meent een Berlijnsch berichtgever der Köln Zeit. Het staat toch vast, dat Pruisen de zaak zeer gron dig van alle kanten heeft onderzocht en vooraf vertrouwelijk van gedachten heeft gewisseld met de andere Bondsstaten. Nu evenwel heeft de ziekte van het lid, dat tot rapporteur was be noemd, en de verkiezing van een plaatsvervanger eenige vertraging. Dat het voorstel zal worden aangenomen, behoeft men niet te betwijfelen, meent de bedoelde correspondent. De liberale kiezers van het distrikt, dat Stoc ker afvaardigde, zijn zeer gebaat door hetgeen het proces tegen de Freie Zeit. omtrent den hofprediker aan ’t licht heeft gebracht. Het be stuur eener vereeniging van „Fortschrittler” heeft tot de advocaten Munckel en Sachs, die in ge zegd proces als verdediger optraden, eene dank betuiging gezonden, waarin o. a. wordt gezegd: „Het laat zich aanzien, dat het resultaat dier gerechtelijke verklaringen ons zal ontheffen van de moeite om in het tweede Berlijnsche kies district den hofprediker Stöcker verder als een ernstig politiek tegenstander te moeten bestrijden. Wij hopen, dat ook de aanhangers van den ge tuige Stöcker, door dat proces licht zullen heb ben verkregen omtrent de politieke richting, die hun jaren achtereen door zulk een bij hen ver trouwd man is voorgeschreven.” Onder den titel: „De getuige Stöcker” is eene brochure verschenen, waarin wordt herin nerd, dat Stöcker zelf reeds vóór het vroegere proces had verklaard, den socialist Ewald voor dien tijd te hebben gezien (hetgeen hij, gelijk men weet, in dat proces onder eede heeft ont kend). Reeds den 14 December 1882 had hij namelijk in den Rijksdag verklaard „Die heer (Ewald) heeft eens bij ons eene vergadering bij gewoond hij heeft toen slechts weinige woorden gesproken en is daarop heengegaan.” De Köln. Zeit. gelooft niet, dat Stöcker het thans nog mag wagen, zijne openbare werk zaamheden als politiek man en volksredenaar voort te zetten, zelfs al mocht er tegen hem geen gerechtelijke vervolging wegens valsch ge tuigenis worden ingesteld. Stöcker zelf denkt er evenwel niet aan, zooveel fatsoen te toonen. Hij zegt „Wat mij persoonlijk betreft, zie ik met een gerust geweten terug op het proces, dat eigen lijk geen behandeling eener rechtzaak, maar een politieke strijd was en niet louter mijn geringen persoon, maar eene groote zaak (zijn anti-semi- tischen strijd) geldt, waarvoor ik tot mijn laat- sten ademtocht zal blijven strijden.” De werkstaking, die reeds lang dreigde onder de Berlijnsche metselaars, is thans uitgebroken. De vergadering, waarin het besluit werd ge nomen om het werk te staken was eene door duizenden bezochte, maar betrekkelijk vrij kalme vergadering. De voorzitter deelde mede, dat de metselaars onlangs aan hunne bazen een mini mum loon van 45 penningen per uur gevraagd hebben. Eenige bazen hebben toegegeven, doch de meerderheid heeft geweigerd. De vergadering was het er mede eens, dat tengevolge der ver- hooging der huishuur en van den prijs der le vensmiddelen, het loon der metselaars te Berlijn te klein is geworden. Er werd besloten te vragen1een werkloon 50 penningen (f 0,30) per uur 2. de benoeming eener commissie, be staande uit een gelijk getal bazen en gezellen, welke jaarlijks het werkloon zou vaststellen. Er waren slechts 16 aanwezigen, die tegen dit be sluit stemden. Er werd ook nog beslist, dat de ongehuwden, die niet aan Berlijn gebonden zijn, elders zullen kunnen werk zoeken. Ten slotte vernamen de vergaderden, dat alle maatregelen genomen zijn, om het oproepen van werklieden van buiten de stad te beletten. Het stedelijk bestuur der hoofdstad is door de werkstaking in zooverre in ongelegenheid ge bracht, dat er eenige bouwwerken, zooals vier markthallen, welke nog dit jaar moesten gereed zijn, thans waarschijnlijk eerst in het volgende jaar kunnen worden voltooid. Heel erg is dit intusschen niet. Erger is het, dat de werkstakers Ol J Bolswardsche Courant i s

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1