NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD OÏ.SWARP EN WONSBRABOÏ. s- DONDERDAG 9 JULIJ. g 1885. VOOR BUITENLAND. BINNENLAND. Het middel tegen dronken schap van de Erven Wed. Abbring te Amsterdam. e> ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents. Bolsward, 8 Juli. Bij het den len, 2den en 3den Juli te Sneek gehouden Eindexamen van het Gymnasium met zesjarigen cursus zijn ge slaagd, onze stadgenooten de Heeren T. VER- WEIJ en J. G. van der MEULEN. In den Haag vertoeft thans in het Hotel des Indes de bekende eigenaar der kanonnen- fabrieken te Essen, de heer Friedrich Krupp. Een landbouwer en veehouder te Hoog woud zal een gedeelte zijner boerenwoning laten inrichten tot eene bakkerij, en heeft het voor nemen het brood zoo goedkoop mogelijk te le veren. Door deze opkomende concurrentie ge drongen, hebben de gezamenlijke bakkers te Hoogwoud het brood aanmerkelijk in prijs ver laagd. Zij willen trachten haar alzoo in de ge boorte te smoren. Aan de recherche der politie van de 4e sectie te Amsterdam, is het op aanwijzing van een agent der straatpolitie mogen gelukken den ver vaardiger van de beruchte valsche coupons in zijn huis te ontmaskeren. De man woonde in de Saenredamstraat en was in het bezit van een melkkoe, die hij steeds trouw verzorgde. In den stal evenwel waar hjj zjjn beestje hield, was ook komt, wat melk of limonade met een weinig van het poeder gebruikt, dan heet het dat voor goed een afschrik van den drank wordt verkregen. Niemand zal het thans behoeven te verwonde ren dat nu en dan wel eens „genezingen” zijn verkregenwie inderdaad de kuur goed door maakt, zich aan het voorschrift houdt en meer dan een jaar lang geen droppel drank gebruikt, die is gelukkig op weg tot beterschap. Doch een ieder kan ook inzien dat hetzelfde succes zonder het dure poeder van f 25 had kunnen verkregen worden. Voor bemiddelde personen maakt het nu geen groot verschil of zij al of niet dat geld offeren, maar zij die op de advertentie schrijven zijn in den regel onbemiddelde personen. Maakten ech ter allen die hun f 25 er aan besteden de kuur met ernst door, dan was er toch voor hen die met moeite dat geld bijeen hadden gebracht, voordeel in gelegen, want een dronkaard een jaar lang drankvrij te maken, dat is wel f 25 waard. Doch verreweg de meesten hechten meer aan het middel, aan het poeder, dan de gebruiks aanwijzing, en drinken er onder het gebruik op los. Treurige voorbeelden zijn ons bekend van personen die reeds verarmd waren door het aan den drank verslaafd zijn van hun kostwinner, en herhaaldelijk de met veel opoffering bijeen gekregen gelden besteden aan het poeder, doch zonder het minste resultaat. Om te zien wat een ellende er uit het zooge naamde middel tegen dronkenschap kan voort vloeien, leze men het volgende. Het is voorgevallen met iemand uit den ge goeden arbeidersstand op een dorp in Friesland. Toen deze man meer en meer aan den drank geraakt was en daardoor zijn werk bijna geheel verzuimde, was hij zoo gelukkig een erfenis te krijgen. Een oud vriend van zijn vader, die hem er van wilde terughouden ook dit geld spoedig in jenever te zien opgaan, deelde hem mede dat er in Amsterdam een middel te krijgen was, dat iemand geheel van .de neiging tot drank kon genezen en bood aan dit voor hem te bestellen. De f 25 werden van de erfenis genomen en vol vertrouwen ging de man het poeder gebrui ken. Ook het voorschrift, gedurende 56 weken geen drank te gebruiken, begon hij te volgen. Toen hij dit een half jaar had gedaan, wilde hij eens beproeven of het waar was, zoo als de Erven Wed. Abbring schreven, dat de patient door dit onfeilbaar middel voor goed een afschrik van den drank zou krijgen. Vol verwachting over de uitkomst der proef, plaatste hij een glaasje drank voor zich, proefdeen dronk het spoedig tot den bodem toe leeg. Daarmede was ’s mans geloof in het middel verdwenen, zijn hoop op het welslagen vernie tigd. Hij dronk meer en meer en bespotte den vriend die hem f 25 uit den zak had geklopt voor iets dat niets uitwerkte. Eenige jaren la ter was hij een volslagen dronkaard en doodarm. Maandblad tegen de Kwakzalverij. In de laatste jaren werd voortdurend het gevaar grooter, dat elk punt waar men gelegen heid heeft een blik op het grootsche natuurtafe reel te werpen, dat de Niagara-watervallen aan bieden, in handen van speculanten zou geraken, zoodat men ten slotte nergens anders dan tegen entrée iets van den waterval zou te zien krijgen. De „Niagara-falls-Association” heeft na veel jarigen strijd thans een besluit der Wetgevende Vergadering doorgedreven, waarbij alle landerijen langs den Amerikaanschen oever tot eene lengte van ongeveer een Engelsche mijl en van 100 tot 800 voet breedte, tot Staatseigendom verklaard wordeneen som van anderhalf millioen dollars is toegestaan om het reeds in particuliere handen geraakte te onteigenen, de gebouwen die het gezicht belemmeren te verwijderen, boomen te planten en elk punt van den oever toegankelijk te maken. De geheele streek, met Goats-Island er bij, zal nu een reusachtig park worden. Met den aan de zijde van Canada gelegen oever hoopt men op dezelfde wijze te werk te kunnen gaan. Volgens eene statistiek over 10 jaren (18701879) worden in Pruisen jaarlijks gemid deld 109 personen door den bliksem gedood, dat is een persoon op de 250000. In Oldenburg en in de omgeving van Bremen is de verhouding iets ongunstiger, namelijk 1 167000. Over het algemeen vindt men gemiddeld en betrekkelijk meer offers van het bliksemvuur in de vlakten van Noord-Duitschland dan in het zuidelijk ge deelte van het Duitsche Rijk, en dit niettegen staande het aantal onweders in het laatste grooter is. Tot lid van den Franschen Senaat is te Saint-Brieux de candidaat der conservatieven, de heer Leprovost Delaunay, met 761 stemmen ge kozen. De republikein Asmer kreeg 504 stemmen. In eene dépêche van generaal Courcy, uit Hué, wordt gemeld dat hij in den nacht, welke op zijne aankomst volgde, onverwacht door het Anamietische garnizoen der citadel werd aan- ge vallen. De aanvallers werden teruggeslagen de generaal koestert geene ongerustheid en neemt de noodige voorzorgsmaatregelen. In de dépêche worden omtrent de aanleiding geene bijzonderheden vermeld. Uit Lyon wordt bericht, dat het tot eene overeenstemming is gekomen tusschen de zijde-fa- de drukkerij der coupons. De toestellen waarmede hij werkte, zijn in beslag genomen, terwijl de man reeds zijn schuld bekend heeft. Hij is in verzekerde bewaring gebracht. Onder de groote verscheidenheid van aller lei soort van uurwerken en klokken trekt nu weder als iets geheel nieuws de vliegpendule i „Congo” de aandacht. De pendule die in den winkel van den heer R. Dieters, horlogemaker te Assen voor het raam is tentoongesteld, be- staat uit een antiekhouten kastje, gemonteerd met cuivre poli, waarin het uurwerk zich bevindt. Boven op het kastje bevindt zich een parapluie van cuivre poli, waarvan de stok door een tand- radje met het uurwerk in verbinding staat en rondgedraaid wordt. Aan de stok bevindt zich een zijwaarts gebogen staaf, waaraan wederom een touwtje met een ivoren balletje is bevestigd, welk toestel dezelfde rol vervult als de slinger in een klok. Telken keere wanneer de zij- waartsche staaf door de ronddraaiende beweging van de parapluiestok een halven cirkel heeft af gelegd, komt het touwtje in aanraking met een pennetje aan weerszijden van de stok aan de parapluie bevestigd. Door de daardoor onder gane schok slingert zich het touwtje door de zwaarte van het ivoren balletje gespannen en voortgedreven, om een in de onmiddelijke nabij heid van het pennetje opstaande staaf, wikkelt zich door de terugwerkende kracht weder van de staaf en van het pennetje af en gaat verder, totdat het door het tweede pennetje wordt tegen gehouden en dezelfde om- en afwikkeling plaats vindt. Door het touwtje korter of langer te ma ken, kan men het uurwerk van de vliegpendu le „Congo” sneller of langzamer doen gaan. Aan den heer Reekers wordt door de N. IJselbode de goede raad gegeven, om vooreerst maar niet in Volendam te komen. „Onder de innige betuigingen van dankbaarheid ware hand- ontwrichting nog als het minste kwaad te voor zien.” De beer Reekers zal dus wel doen om op een afstand te blijven. Willen de Volendammers dan volstrekt hunne dankbaarheid betuigen de Oceaan beidt hun daartoe overvloedige gelegen heid. Maar dat zij hem niet de visch zenden, waar door de moordkuil in zoo boos gerucht is geko men. Dat deze den landbouw blijve ten goede strekken, gelijk de heer Duyvis het zoo euphe- mistisch omschreef, toen hij bedoelde dat zij tot mest werd gebruikt. De Zuiderzee levert nog wel iets beters, en wie zoo ijvert voor de visschers, zal zeker ook wel van de visschen houden. In Amerika handelt de rechter practischer dan menig college in Nederland. Eene vrouw, Lucilla Dudley, had een moord aanslag gepleegd op den bekenden lerschen de magoog en dynamietman Odonovan Rossa. De rechtbank sprak haar vrij, omdat deze daad haar niet toerekenbaar was. Maar zij bepaalde, op dezen grond, dat het mensch nu ook in een krankzinnigengesticht moest worden opgesloten. Financieel heeft de staat er meer nadeel dan voordeel bij, maar om het logische en we gens de eenvoudigheid van de wijze van proce- deeren, verdient deze uitspraak, dunkt, ons, wel navolging. Wie zóó gek is, dat hij een ander naar het leven staat, mag wel in een gekkenhuis worden opgesloten, ook zonder nader proces of op speciaal verzoek van de familie. De deputaten kwamen in den Haag bijeen op denzelfden dag, dat te Middachten het zen- dingsfeest werd gehouden. De Zutph. Ct. meent, dat hier de ethisch-irenischen zich vereenigden, terwijl de bloem der anti-revolutionaire partij der Christenstaatslieden elders samen waren, om dr. Kuyper, den gezalfde Gods, naar eigen en der zijnen geloof, op het schild te heffen en opnieuw als koning te huldigen. De Zutph. Ct. vraagt of het toeval of opzet was, dat dit bewijs gegeven werd van de inner lijke tweespalt, die de broeders van eenen huize verdeelt. Daar reeds vele weken geleden het zendings- feest was aangekondigd, meenen wij dat aan het toeval hier geen groote rol kan worden toege schreven. Te Schiedam werd onlangs het volgende middeltje op art. 17 der drankwet toegepast. Een politie-beambte ziet een jongen, gewapend met een fleschje, een tapperij binnen gaan. Hij wacht even, gaat binnen en ziet den kastelein jenever in het fleschje doen, het geld opstrijken, en het stopje op de flesch doen; de politie-beambte schiet toe, want het is zijn tijd, maar de kaste lein steekt het fleschje in den zak en zegt„jon gen, jij moet mij den weg wijzen, ik weet je moeder niet te wonen.” In de vorige week had te Dedemsvaart een treurig ongeluk plaats. De landbouwer Roelof Smit, druk bezig zijnde bij den koperslager D. Velsing het hooi in het huis te brengen, viel van de zoogenaamde „slee- ten” in de schuur naar beneden, met het gevolg, dat hij geruimen tijd in bewusteloozen toestand verkeerde, waarna hevige pijn ontstond. Alhoe wel de geneesheer verklaard heeft geen uitwen dige wonden ontdekt te hebben, vreest men ech ter nog wel voor het behoud van zijn leven. De wethouders te Bergharen hebben zich bereid verklaard het stembureau uit te maken voor de verkiezing van leden van den Gemeen teraad. brikanten en de wevers omtrent het loon voor sommigen arbeid. Het laat zich aanzien, dat er ook eene overeenstemming bereikt zal worden ten opzichte van den anderen arbeid der wevers, want het ontbreekt over en weer niet aan goe den wil. Nu heet het weder, dat Olivier Pain niet dood is. Deze tijding zou uit Londen zijn ontvangen, met de verzekering, dat Pain op weg is naar de Congo, waar hij spoedig kan aankomen. Het Berl. Tageblatt vernam, dat de heer Puttkamer, Pruisisch Minister van Binnenland- sche Zaken, groote kans heeft, tot Stadhouder van het Duitsche Rijksland Elzas-Lotharingen te worden benoemd. De Kreuzzeitung en de Reichsbote bevatten eene door ongeveer 250 personen uit verschillen de provinciën onderteekende verklaring ten gunste van den hofprediker Stöcker, waarin o. a. gezegd wordt„Wij gevoelen ons gedrongen te verkla ren, dat de eerlijkheid en rechtschapenheid van zijn karakter en het verdienstelijke van zijn stre ven, voor ons boven eiken twijfel verheven is”. Tot de onderteekenaars behooren 45 conservatieve leden van den Duitschen Rijksdag en den Prui- sischen Landdag. Wanneer men in aanmerking neemt, zegt terecht de Frankf. Zeit., dat het aantal conservatieve afgevaardigden 150 bedraagt, dan vraagt men zich onwillekeurig af, waarom slechts 45 zich bereid verklaarden, dit certificaat met hunne handteekening te bekrachtigen. Prins Bismarck heeft reeds den 3n dezer het verdrag met de Norddeutsche Lloyd goedgekeurd en tegelijk bepaald, dat de Oostaziatische zoowel als de Australische lijn de haven van Vlissingen zullen aandoen. Van Duitsche zijde is onlangs een ernstig onderzoek ingesteld, ter plaatse, naar de geschiktheid der havens van Antwerpen, Rotterdam en Vlissingen. Het resultaat was, dat bepaald aan Vlissingen de voorkeur werd ge geven. In Spanje kwamen den 4e 1639 gevallen van cholera voor, waarvan 825 met doodelijken afloop. In de provincie Valencia alleen 565. Door den oppergeneraal voor het oorlogs- beleid Venancio Pulgar is een manifest gericht aan het volk van Venezuela, waarin hij aan spoort de Republiek te proclameeren. Hij gaat daarin de geschiedenis van het eiland na, hoe het van Spanje zich vrijmaakte, maar thans weder sedert veertien jaren onder het des potisch gezag staat van Guzman Blanco, den onwaardigen opvolger van Bolivar. Van hem wordt gezegd, dat hij is„Gierig, omkoopbaar, onbeschoft, despotiek, wreed, haatdragend, laf hartig een pocher, met de voeten in het slijk en het hoofd ledig”. Alle vrijheden ook die der drukpers, van ver- vereeniging en vergadering zijn geschonden. Hij heeft de schatkist uitgeput en de heer Pulgar roept nu aan boord van het oorlogstoomschip El Libertador, allen op de Republiek te verkla ren en om zich met hem te vereenigen in den kreet„Leve de Republiek weg met de auto cratie De eerste tijding, die wij van lord Reay uit Indië vernemen (zegt een Schotsch blad) zal gewis in Schotland met graagte gelezen worden. Wijlen de gouverneur van Bombay, sir James Ferguson, keerde, hoewel hij in Engeland onderling van de Presbyteriaansche kerk was, en in de vergadering een voorname rol speelde, in het Oosten zijner eigen gemeente den rug toe en ging niet slechts tot de Episcopale kerk over, maar berispte in het openbaar een Engelsch-Indische club te Bom bay, omdat deze tijdens „de vasten” een feestje durfde organiseeren. Zijn opvolger handelt geheel anders, hoewel hij, toen hij nog in Schotland was, zich nu juist niet als kampioen der kerk voordeed. Laatst was de kapelaan van de Engelsche Staatskerk door een ongeval verhinderd, te Mahableshwur op te treden, waarom lord Reay een Presbyteriaansch predikant of zendeling uitnoodigde in Frere Hall te prediken. Hoewel een burgerlijk ambtenaar de gebeden las in de Staatskerk, ging iedereen bijna naar de preek. Naar de Nieuwsbladen berichten, zal de 12e Algemeene Vergadering van Het Volksbond, de Vereeniging tegen drankmisbruik, gehouden wor den te Dordrecht op 18 Aug. a. s. Onder de voorstellen die in behandeling komen, behoort ook het volgende van de Afdeeling Haarlem „De algemeene vergadering noodige het Hoofd bestuur uit te onderzoeken, welke waarde is te hechten aan eene dikwijls in de dagbladen voor komende advertentie, waarbij door iemand te Amsterdam wordt aangeboden dronkaards te genezen, en voor het geval dat aan deze aanbie ding waarde is te hechten, daaraan onder aan beveling meerdere bekendheid te geven, of in dien zij bedriegelijk is, het bedrog te ontmaske ren.” ’t Is te betreuren, dat er in Haarlem, waar trouwens het getal leden onzer Vereeniging bij zonder gering is, onder de leden van het Volks bond niet iemand was die het Maandblad of een der vroeger uitgegeven boekjes tegen de kwak zalverij kende. In het werkje de Kwakzalverij met geneesmiddelen, in 1878 verschenen, hebben wij op blz. 74 tot 79 uitvoerig over dit middel van de Erven Wed. Abbring te Amsterdam ge handeld en de uitkomsten van een zeer omvang rijk onderzoek medegedeeld. In het Maandblad van Juli 1884 hebben wij die uitkomst opnieuw beknopt vermeld. Zie hier wat wij toen schre ven en wat wij hier nogmaals ter waarschuwing laten drukken De firma Erven Wed. Abbring bezit, zooals zij adverteert, het onfeilbare middel tegen het misbruik maken van sterken drank. De prijs wordt in de advertentie niet vermeld, doch schrijft men aan de firma, dan ontvangt men het bericht dat het vijf en twintig gulden kost. Tevens ontvangt men opnieuw de verzekering dat het middel onfeilbaar is en eenige gedrukte attesten die dit moeten bevestigen. Bovendien worden een aantal namen van personen genoemd „bij wien informatiën kunnen worden verkregen van de duurzaamheid en bijblijvende genezing der van de dronkenschap herstelde lijders.” Wij hebben vroeger een uitvoerig onderzoek naar deze attesten en namen ingesteld en het resultaat was, in ’t kort medegedeeld, aldus lo. dat ter aanbeveling tal van namen gebruikt worden van personen, die sinds jaren zijn over leden en waarbij navraag dus onmogelijk is; 2o. dat eveneens namen genoemd worden van personen, die nooit eenigen goeden uitslag heb ben verkregen 3o. dat gevallen van zoo het heet duurzame genezing worden vermeld, waarbij, zooals ons uit brieven van de betrokken personen bleek, de genezing slechts zeer tijdelijk was geweest en de „lijder” later weder geheel in zijn kwaal was teruggevallen. Ten 4den echter bleek, dat ook meer dan een geval was voorgekomen, waarin de dronkaard, na het gebruik van het middel, voor goed van den drank af was, tenminste voor zoo lang als de personen, die ons de inlichtingen gaven, hem hadden kunnen waarnemen. Dus toch niet geheel en al kwakzalverij, hoo- ren wij uitroepen Wij antwoordenja, wel degelijk geheel kwak zalverij, want in de gevallen waarin tijdelijke of blijvende genezing werd verkregen, lag de oor zaak van dit verblijdende feit niet in het mid del, maar in het bij dat middel gegeven voor schrift om niet te drinken. Het middel is een plantenpoeder, dat men met melk of citroenlimonade moet drinken, en op zich zelf niets zal baten, maar het eerste voor schrift dat daarbij gegeven wordt luidtgedu rende 56 weken geen drank gebruiken. Wanneer dit gedurende die 13 maanden, zonder een enkele afwijking wordt volgehouden, en de patient tel kens wanneer de trek naar sterken drank boven VERGADERING van den raad der Ge meente WONSERADEEL, op Zaterdag den 11 Juli 1885, ’s voormidd. 10 uur. Punten van behandeling: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voldoening der kosten van een onderzoek van den stoomketel in de stoomboot Flevo. 2. Idem om hun college te machtigen tot on- derhandeling met kerkvoogden van Kimswerd inzake het schoolgebouw en de onderwijzers- woning. 3. Ontwerpen voor nieuwe verordeningen op de heffing en invordering van het vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein. 4. Aanbieding van de gemeente- en dorpsre- keningen over 1884. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent de beschikking over de turftonnen te Makkum en over de voor het gebruik dier tonnen ontvangen gelden. 6. Resolutie van Gedeputeerde Staten betref fende art. 16 der schoolverordening. Witmarsum, 4 Juli 1885. De Burgemeester voornoemd, O. W. O. T. VISSER Fzn. Bclswardsclie Courant.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1