NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BOLSWARO EN WONSSRA0OL Morsen met inkt. r 1885. Vier en Twintigste Jaargang. VOOR BINNENLAND. BUITENLAND. DONDERDAG 6 AUGUSTUS. No. 32. f DONDERDAG 6 AUGUSTUS. 1 I I ■I II de zorg voor de ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, ADVERTENTIEPRIJS: 50 Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Wees zoo goed om met mij naar ’t kantoor van den lieer Wilman te gaan. Hij woont in ’t hoekhuis dicht hg de markt. Misschien kent ge hem wel, want bijna iedereen kent hem. Hij is evenzeer bijna met iedereen bekend en hij weet van iedereen heel wat te vertellen, ’t Is onbe- grijpelijk, hoe hij er aan komt, maar hij is op de hoogte van ieders omstandigheden en men zou bijna zeggen, dat hij in ieders geldkist heeft ge- keken, want wordt er over iemand gesproken, dan zal hij u zeggen, hoeveel geld de bewuste persoon heeft, en hoeveel hij nog van dezen oom j of die tante moet erven. Of ’t nu altijd zoo is, als hij zegt, dat is een tweede zaak, waarover hij zich dan ook later heel weinig bekommert. Laat ons een oogenblik in ’t kantoor gaan, ’t Is waarlijk geen onaardig vertrek, en de les senaar en de stoelen, kortom, al ’t ameublement ziet er niet onaardig uit, en toch is er iets dat u onaangenaam aandoet, al zijt gij geen Hol- landsche vrouw, bekend door hare kraakzinde- lijkheid. Een man kan toch ook van netheid houden. Wat is er dan dat mij hindert? Ik zal ’t u zeggen. Overal ziet men inktvlekken. Dat lichtbruine karpet van kokes, dat er overigens nog zoo goed uitziet, zit vol vlekken. Ook daar, waar het karpet den grond niet bedekt, ziet men ze in menigte alsof iemand er pleizier in had gehad, om allerlei figuren te doen ontstaan. Maar wat nog sterker, nog meer ver bazend is, ze zitten in groote menigte aan den muur. Dat is nu toch totaal onnoodig. Een man als mijnheer Wilman zal toch wel nu en dan als cadeau een inktlap hebben, en zoo niet dan was ’t in overeenstemming met zijn ameu blement, wanneer hij er een had aangeschaft. Waartoe dient het, om zooveel inkt te vermor sen, en daarmede vloer en muur te bekladden „’t Is eene onhebbelijke gewoonte van mijn heer Wilman, en als ik hem nu mag beoordee- len, naar deze gewoonte, dan zou ik genegen zijn, om een niet zeer gunstig oordeel over hem te vellen. Ik zou hem houden voor een inktachtigen man. Ik weet niet, of dit bijvoegelijk naam woord wel op menschen toepasselijk is, maar ik weet nu eenmaal geen beter woord. Inkt is nuttig, maar inkt is ook bezoedelend, morsig, scherp en zuur van smaak. Wat maakt bet niet een onaangenamen indruk, wanneer men een brief krijgt met een groote inktvlek er op. Vloeipapier kan de zwartheid verminderen, maar toch niet geheel wegnemen. Er blijft altijd wat van over. Zoo’n vlek bederft den best geschre ven brief. En zoo stel ik mij nu mijnheer Wilman voor. Ik houd hem voor iemand, die buiten zijn kan toor met inkt morst, overal zijn pen uitspat en maar vlekken neerwerpt, ’t komt er niet op aan, waar. Ik wil eens nagaan, of ik de plank ge heel en al heb misgeslagen. De heer Bonman had besloten, een zekeren Willem Krets op zijn kantoor te plaatsen als klerk. Die Krets was door en door een knappe jongen, op wien niets te zeggen vielhij had reeds verscheidene malen pogingen aangewend, om geplaatst te worden, maar in deze plaats onbekend zijnde had het hem aan voorspraak en daardoor weer aan eene gelegenheid ontbro ken, om eene plaats te krijgen. Op zekeren dag zit Wilman in eene restau ratie tegelijk met den heer Bouman en hoort daar van hem, dat hij Krets als klerk heeft aan genomen. Hij staat op, gaat naast Bouman zit ten en deelt hem iets mede, dat lievër verzwe gen had moeten worden. Wat zegt hij Niet anders dan ditik hoop, mijnheer Bouman, dat de jonge Krets een andere vent zal zijn dan zijn vader en hij niet zoo knap zal wezen in het maken van valsche handteekeningen, want daar voor heeft de oude heer eenige jaren zitten te bic imen. Ge begrijpt me’t Is ongelukkig voor dien jongen. Mijnheer Bouman was verbaasd. Wilman ging voort met gedurig eene groote inktvlek uit zijn pen te laten spatten, zoodat Bouman einde lijk angstig werd, om zoo iemand op zijn kan toor te nemen. Hij liet Krets bij zich komen, betuigde hem zijn leedwezen, dat hij ’t engage ment moest verbreken, hij gaf hem eene maand salaris cadeau maar bleef bij zijn besluit. Wil man had zooveel inkt geworpen op den persoon van Krets, dat deze er in de oogen van ande ren door en door vuil en bemorst uitzag. Op een anderen dag ontmoette hij eene jonge dame, die hij in geruimen tijd niet had gezien, maar sedert jaren kende, in gezelschap met den heer, met wien ze verloofd was. Die twee men schen schenen recht gelukkig te zijn. In den loop van den dag knoopt hij meer dan eens een gesprek met haar aan en zegt, natuurlijk op een zeer belangstellenden toonJe moet oppassen, dat hij je getrouw blijft, hoor 1 Stel den huwe lijksdag maar niet lang uit. Wees voorzichtig en meer dergelijke uiterst geheimzinnige waar schuwingen. In den beginne houdt het meisje alles voor een grap, maar toen het haar voor komt dat er onder die grappen ook ernst ver borgen ligt, eischt zij eene nadere verklaring, en nu deelt hij, alweder uit zuivere belangstel ling, mede, dat haar Karei vroeger met een an der verloofd is geweest, en die verbindtenis plot seling heeft afgebroken enz. enz. De Fransche royalisten zijn „plus royaliste que le roi.” Zij vergaderen en manifesteeren met het oog op de aanstaande verkiezingen, maar zij klagen er over, dat zij niet weten of zij wel een pretendent hebben voor wien zij strijden immers geen der prinsen van Orleans laat iets van zich hooren. Op een kiesvergadering te Grenoble, waar deze quaestie ook werd te berde gebracht, heeft een der royalistische edellieden, du Chevalard, wel-is-waar verklaard, dat hij uit naam van den graaf van Parijs sprak, als hij zeide, dat deze nog vóór de verkiezingen eene proclamatie tot de Franschen zal richtenmaar het mag met grond worden betwijfeld, of de graaf van Parijs zoo duidelijk zal zijn in zijne verklaring, als de royalisten het wenschen, want in dat geval zou de verbanningswet ongetwijfeld op hem worden toegepast. Omdat het voor Frankrijk zijn belang heeft, dat het een vast punt heeft in de Indische Zee, waar de Fransche schepen zich van het noodige kunnen voorzien, teneinde niet afhankelijk te zijn van het Engelsche Aden, is in 1883 de aandacht door Ferry gevestigd op Obokin de zitting van Zaterdag der Kamer is eindelijk aan de orde gesteld een credietaanvrage van p. m. 625,000 frcs. tot organisatie van de kolonie Obok en van Frankrijk’s beschermheerschap van Tad- joerah en het nabijgelegen grondgebied tot aan Gubbet-Karah. Natuurlijk, dat dit voorstel be strijding vond. De ondersecretaris van Staat Rousseau verdedigde de noodzakelijkheid. Er was ter bewaking van het kolendepot te Obok tegen over Aden slechts eene afdeeling van 100 man troepen noodig, die moeten gehuisvest worden een en ander eischt de gevraagde oprichtingssom. Men behoeft niet te vreezen, dat Frankrijk voor deze som „eene kolonie zal vestigen.” De afgevaardigde George Perin meende, dat het vorige Ministerie hooger gaande plannen had. Dit is ook de beteekenis van het ontwerp, het welk onveranderd is gebleven. Wordt het aange nomen, dan is Frankrijk verplicht er niet alleen zijne onderdanen te beschermen, maar ook de vreemdelingen. Verder dan tot het vestigen van een kolendepót wilde hij niet gaan. De heer Rousseau antwoordde dat men niet binnen de grenzen van Obok beklemd kan blijven. Wij moeten vrijheid van beweging hebben. Men kan verzekerd zijn, dat het protectoraat over het naburige land geen ver strekkende gevolgen hebben zal. Het eerste gedeelte van het artikel, betreffende het vestigen van een kolendepót, waarover allen het eens waren, werd daarop aangenomen. Het tweede gedeelte, aangaande Frankrijk’s bescherm heerschap over Tadjoerah en het nabijgelegen land, werd goedgekeurd met 228 stemmen tegen 129. Toen nu over het crediet-ontwerp in zijn geheel zou gestemd worden, was het vereischte aantal leden niet meer tegenwoordig, zoodat de stemming moest worden verdaagd. In de Vogezen heeft de ex-prefect van politie Andrieux zich candidaat gesteld tegenover Ferry. In Anam wordt het gaandeweg rustiger, zoo meldt generaal de Courey aan zijne Regeering. Trouwens hij weet er raad op, om het zoover te brengen. Twee van de Anamitische Ministers, die den Regent Thu-yet in zijne vlucht gevolgd waren, maar hem sedert verlaten hadden en zich toen in het landschap Kouang-Tri verborgen hebben gehouden, zijn door een detachement Anamitische troepen gevangen genomen. De Fransche Regeering zal nog in deze zitting der Kamer een crediet van 947,000 frcs. aan vragen voor de bezittingen aan de kust van Gui nea. Hiervan zou 300,000 frcs. zijn bestemd voor schadeloosstelling aan de Internationale Afrik aansche Vereen iging. Nu wordt weder verzekerd, dat bij de ont moeting tusschen den Duitschen en den Oosten- rijkschen Keizer te Gastein ook prins Bismarck zal tegenwoordig zijn, alsmede de Duitsche Kroon prins. De Duitsche gezant te Weenen, prins von Reuss, zal Keizer Frans Jozef vergezellen hetgeen van bijzondere beteekenis wordt geacht, omdat graaf Görz-Wrisberg, voorzitter van den Bruns wij kschen Raad van Regentschap, tegelij kertijd te Gastein wordt verwacht. Een en ander geeft nieuw voedsel aan het vroeger vermelde maar toen gelogenstrafte gerucht, volgens het- Zie zoo hij heeft weer gespat met zijn pen Daar zijn weer inktvlekken neergevallen De man kan het nu eenmaal niet laten Eenige weken daarna hoorde men, dat de liefde tusschen die twee was verkoeld. Daar waren harde woorden gewisseld, zij had hem zijn vroe ger engagement verweten. Daar was wantrou wen gezaaid en ochdat zaad groeit gewoonlijk zoo bijzonder welig op en verdringt ruw defan- dere planten. Om kort te gaan, die twee menschen, die waar schijnlijk gelukkig hadden kunnen worden, wer den gescheiden door middel van de inktvlekken. Ik zou nog meer voorbeelden kunnen bijbren gen van de ellendige gewoonte van Wilman, om zoo maar los weg allerlei kladden en vlekken neer te werpen, maar deze twee zullen wel vol doende zijn. Maar had hij geen gelijk Moest hij, uit pure menschlievendheid, dan niet waarschuwen Deutichem. P. v. d. Velde Mz. Wandelaar, hier ligt Jan Gras, Die wel wou dat hij ’t mis had en dat UEd. het was. Hier ligt tot spijs voor de wormen het lichaam van den boekdrukker Benjamin Franklin, gelijk de omslag van een oud boek, wanneer er de in houd uitgescheurd is en het boek van titel en verguldsel beroofddoch het Werk zelf is niet verloren, maar zal in eene nieuwe en fraaiere uitgave, door den auteur herzien en verbeterd, weder verschijnen. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw- school, is in Juli slechts 15 mM. regen gevallen, tegen 86y2 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. welk prins Reuss tot regent van Brunswijk zou worden benoemd. Het bekende hoofd der opstandelingen in Britsch-Canada, Rouis Riel, is wegens hoogver raad ter dood veroordeeld. Hij heeft onmiddel lijk appèl aangeteekend. Uit de stukken en verklaringen der getuigen bleek duidelijk, dat Riel schuldig was aan het verwekken van den opstand tegen de Landsre- geering. Zijne verdediger wilde daarom betoo- I gen, dat zijn cliënt, toen hij dit deed, niet goed 1 bij zijn verstand was, maar de beschuldigde zelf verzette zich krachtig tegen een dergelijke verdediging. Er ontstond hevige twist tusschen advocaat en aangeklaagde, die eindigde met de beslissing der rechters, dat de advocaat zijne verdediging zou voordragen. Zekere Faillais, een der mannen die in de dagen van Haussmann millioenen vergaderde, die de doortrekking van den Boulevard St. Mi chel te Parijs uitvoerde, en onder de rijkste aannemers van Parijs eenmaal eene eerste plaats bekleedde, is dezer dagen te Montrouge overle den op stroo. Docr dolzinnige speculation was hij tot den bedelstaf geraakt, en in zijne laatste levensjaren werd hij door eene bedelares ondeihouden, die daarvoor de belofte van hem ontving van een aanzienlijk deel in eene erfenis, die hij nog moest krijgen. Een fabriek van schoenen en laarzen te Erfurt gaf jl. Zaterdag aan haar personeel een zomerfeest in een buitenlokaal. Onder de aanwezigen was ook een arbeider die, hoewel hij getrouwd en vader van vier kin deren was, naar men beweert, op bijzonder goe den voet met een jong en mooi meisje stond. Tot de verschillende vermaken behoorde ook het afschieten van pistolen; nadat de beiden den geheelen avond zeer vriendschappelijk met elk ander hadden omgegaan en ook dikwijls samen hadden gedanst, richtte de man des nachts te een uur, in den verlichten en druk bezochten tuin, plotseling een pistool op het meisje en riep „Ik zal je doodschieten „Met hetgeen daar in zit, mag je het gerust doen”, was het antwoord. De man drukte los en het meisje viel, zonder een kreet te uiten, dood ter aarde, het schot was midden door het hart gegaan. In de eerste ontsteltenis, dacht niemand er aan den moordenaar te vatten. Toen politiebe ambten zich later naar zijne woning begaven, ontdekte men dat hij zich in zijn tuin aan een appelboom had opgehangen. Het zonderlingste van de zaak is, dat op het lijk van het meisje geen hagel of steen gevon den is, bovendien is de wonde van zoo vreemd karakter, dat men vermoedt dat het pistool met een vloeistof geladen was. Onder deze omstandigheden schijnt niet aan een ongelukkig toeval te kunnen worden ge dacht, Alexander Wilson, te Dublin, heeft, kort geleden, belangrijke bijzonderheden bekend ge maakt over de hoeveelheid suiker, die in de nectariën (honigbakjes) van verschillende bloemen voorkomen, en over den oogst, dien honigdragende insecten maken. Wilson heeft berekend, dat 125 bloemhoofdjes van de klaver ongeveer 1 gram suiker bevattendat maakt dus voor 1 kilogram 125,000 bloemhoofdjes. Daar elk bloemhoofdje van de klaver uit ongeveer 60 bloempjes samen gesteld is, zoo zou de zoete inhoud van de nec tariën van 125,000 maal 60 of 7,500,000 bloempjes noodig zijn, om slechts één kilogram honig bijeen te brengen. Daar in honig op 100 d. 60 d. suiker voorkomen, vertegenwoordigt dus 1 kilo gram honig in ronde cijfers 5,600,000 bloempjes. En derhalve moeten de bijen uit een korf ach tereenvolgens dit verbazende aantal bloempjes bezoeken, om één enkel kilogram honig te ver zamelen. Dat is met recht „noeste vlijt”. Te Moskou stierf in het midden der vorige maand de honderdjarige weduwe van den inge nieur Trofimowitsch, die indertijd adsistent van graaf Kleinmichel was. Deze graaf was, onder Nicolaas I, Minister van den aanleg van wegen en een bijzonder gunste ling des keizers. Onder zijn bestuur was de omkoopbaarheid der ingenieurs spreekwoordelijk en zij verwierven allen groote vermogens. De heer Trofimowitsch schijnt ook terdege de kunst te hebben verstaan om zijn zak te spek ken, want na den dood zijner weduwe, die oogen- schijnlijk slechts een zeer bescheiden inkomen had, vond men in hare nalatenschap in goud, zilver en andere kostbaarheden, voor een bedrag van ongeveer tien millioen roebels. Het totaal cijfer aan effecten en bankbiljetten is nog niet eens vastgesteld. De eenige erfgenamen dezer kolossale schatten, zijn twee dochters der overledene, oude vrijsters van in de zeventig jaar. Men is er benieuwd naar, of de bevallige erf genamen thans nog vele huwelijksaanzoeken zullen krijgen. Te Finsterwolde, in Brandenburg, is eene vrouw gevangen genomen, die beschuldigd is, van tien jonge kinderen harer beide gehuwde dochters vermoord te hebben. Een toeval leidde tot de ontdekking van de misdaad, welke de vrouw i gepleegd moet hebben, om van C kleinen af te zijn. Bolsward, 3 Augustus. Den len dezer was het 25 jaren geleden dat de heer M.. van der Feen, ter dezer stede opgetreden is als hoofd, eerst van de school voor minvermogenden en daarna van de tusschenschool. Dat hij steeds met trouw en ijver is werkzaam geweest in het belang der kinderen aan zijne zorg toevertrouwd, is van algemeene bekendheidevenzeer dat hij zich de achting en toegenegenheid van vele ouders heeft verworven. De gedenkdag is dan ook niet voorbijgegaan zonder dat onderscheiden blijken van belangstelling hem ten deel gevallen zijn. Hoogst aangenaam was het hem, van den Burgemeester een bewijs van waardeering te mogen ontvangen en van de kinderen der school een teeken hunner gehechtheid aan den geachten onderwijzer. Eenige gelukkige uren brachten dezen in het schoolgebouw door op dieu dag, want de heer van der Feen had hun een feesture bereid. Zij werden op allerlei versnaperingen onthaald, mochten uit een tombola ieder een klein geschenk als herinnering bewaren en vermaakten zich met verschillende kinderspelen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het nederleggen van zijn mandaat door den heer E. J. Attema, zal den 25sten Augustus te Dokkum eene verkiezing plaats hebben voor de Tweede Kamer. Eventueele herstemming op 8 September. Onder de geslaagden bij het eindexamen der hoogere burgerscholen is ook eene jonge dame, mej. Grutterink uit Apeldoorn, die nog slechts zestien jaar is. Donderdag jl. volbracht het stoomschip Amstelstroom zijne proefreis, waarbij het aan de gestelde eischen meer dan voldeed. Het schip is bestemd voor de Hollandsche Stoombootmaatschappij „Amsterdam”, om in haren dienst van Amsterdam op Londen te voorzien. Het is groot 532 netto register tons, loopt met volle lading ll]/2 mijlen en voert schoenertuig. De geheele bouw, de prachtig ingerichte ka juiten van het schip, ruimte bevattende voor 24 le klasse en 22, 2e klasse passagiers, doen den bouwmeesters, de Nederlandsche Stoombootmaat schappij te Rotterdam, alle eer aan. Dezer dagen zoo verhaalt de Gemeente stem verzocht een gemeentebestuur aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, om ten be hoeve van zijn inrichting van middelbaar onder wijs in eigendom of bruikleen te mogen ontvan gen afgietsels van de pleistermodellen voor het teekenonderwijs, zooals die aan de Polytechnische school vervaardigd en aan de Rijksinrichtingen verstrekt worden. Het bestuur ontving weldra een ongeteekend, doch gestempeld bericht, dat aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken „een gunstige beschikking” lag, die tegen be taling van f 2.85 kon verkregen worden. De gelden werden overgemaakt. En wat bevatte nu de beschikking Dat de afgietsels „ten koste der gemeente” konden worden aangeschaft. Uit Noordwijk a/Zee wordt het volgende aan het Hbl. geschreven Het dezer dagen hier geopende badhotel „Huis ter Duin” blijkt in den smaak te vallen van het publiek. Het flinke, hecht gebouwde hotel, vol gens ontwerp van den architect A. R. Freem uit Arnhem, bevat een vriendelijke eetzaal en een 25tal salons en logeerkamers, welke op dit oogenblik alle bezet zijn, wel een merkwaardig heid voor eene gelegenheid die pas is opengesteld. De tafel is zeer goed in het „Huis ter Duin” de prijzen matig. De stoomtramverbinding met Leiden maakt het hotel, dat wel niet zoo groot is als het Scheveningsche Badhuis, maar toch het zijne er toe bijdraagt om Noordwijk het karakter van een badplaats te geven, thans heel- wat gemakkelijker bereikbaar dan voorheen. Een Fransche heer bezocht dezer dagen de winkels in den Haag met een zeker vocht, om alle metalen voorwerpen, schalen, balansen, bierpompen enz. te vernikkelen. De proeven door hem genomen zijn verrassend, terwijl hij verzekert, dat een enkele aanwending voldoende is om de voorwerpen 2 a 3 maanden in vollen glans te behouden. Hij verkoopt slechts per 12 flacons, maar wil voor kennismaking 4 flacons als monsters afstaan tot den prijs vanfl. Later blijkt het, dat een uur na de aanwending de glans verdwenen is en de metalen weer hun ge- gewone kleur terug bekomen hebben. Men zij dus tegen dat middel op zijn hoede. De Zw. Ct. deelt de volgende grafschriften mede Die wel wou dat hij ’t mis had I 1 Bolswardsclie Courant vv iuiueia-ai, uicjl u&v

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1