NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD GI.SWAR» EN WOHSKAMEl Ons BLOEMENFEEST nadert. i J g ir 1885. Vier en Twintigste Jaargang. No. 33. J uj I DE BRON VAN VEEL KWAAD. VOOR DONDERDAG 13 AUGUSTUS. DONDERDAG 13 AUGUSTUS. BINNENLAND. KORT VERSLAG Sa BUITENLAND. fil I 1? '£2:X:X2<2X3CXX2:X:X3£2XDX^ ADVERTENTIEPRIJS: 50Cts. van 1—7 regels. Ver volgens 10 Ct. per regel. Overigens naar plaatsruimte. de laatste dagen Ook te Berlijn slaat men geen geloof aan het Het Bestuur van Floralia M. E. van der MEULEN. P. PEEREBOOM. M. VAN DER FEEN. A. BOUMA. P. FENNEMA. S. T. HIEMSTRA. K. van RINGH. J. HOMMES. (Uit het Dagblad van 1 Aug. jl.) Bols ward, 12 Augustus 1885. De vlieger wedstrijd te Amsterdam, vindt ook op andere plaatsen navolging. In den Helder zal nu een vliegerwedstrijd worden gehouden, waaraan jon gens beneden 16 jaar kunnen deelnemen. Wanneer de Commissie voor Volksvermake- lijkheden te houden in de a.s. Bolswarder Kermis een dergehjke wedstrijd organiseerde, gelooven we dat dit ook hier wel in den smaak, zoowel van oud als jong zou vallen. Men schrijft uit Groningen, dd. 9 Aug. Een achtenswaardige familie werd hier gister plotseling in diepen rouw gedompeld. De ruim 66jarige mej. Catharina Holthuis, wed. van wijlen den verlaatsmeester H. Swart, en hare 40jarige dochter Anna Swart, echtgenoot van den meubelfabriekant C. A. Fischer, beide hier in de Oude Boteringestraat woonachtig, gingen Vrijdagnamiddag jl. in goeden welstand per trein naar Hoogezand, teneinde hunne familie aldaar een bezoek te brengen. Te Martenshoek waren moeder en dochter gelogeerd bij den heer Rud. Staverman en wilden des avonds te ongeveer 10 uur, naar men zegt, aan den overkant een nieuwen winkel bezichti gen, waartoe zij een zoogenaamd „hooge hout” moesten passeeren. De familie Staverman werd ongerust over het lang uitblijven harer logée’s en ging ter onderzoek uit, totdat men des nachts ten 1 ure de treurige ontdekking opdeed, dat moeder en dochter waren verdronken, daar de moeder nog dienzelfden nacht en hare dochter Zaterdagmorgen in de nabijheid van het Martenshoeksterverlaat levenloos werden opgehaald. Zeer waarschijnlijk zijn zij, door de volslagen duisternis misleid, het „hooge hout” voorbij geloopen en zoodoende te water geraakt, terwijl zij door niemand zijn opgemerkt. Eene zeer treurige geschiedenis voor den meubelfabriekant Fischer, die op zoo’n onver wachte wijze zijne geliefde echtgenoot en zijner zeven kinderen trouwe en zorgdragende moeder moest verliezen. Donderdag kwam een jong paar in de se cretarie te Hoogeveen om ter ondertrouw inge schreven te worden. Eer de klerk daartoe ge reed was kwam een vrouw, de moeder der bruid, op ’t tipje en verbood de inschrijving, omdat zij tegen het huwelijk is. Het baatte haar echter bitter weinig, vooral, omdat zij nog getrouwd en haar man met het huwelijk ingenomen is. Men schrijft uit Finsterwold, d.d. 7 Augus tus aan de Prov. Gr. Crt. het volgendeGis teren avond had er met den tram van 9 uur 56 een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Bij de aa nkomst aan de remise stoomde de machinist in volle vaart met de machine in de ruim een meter hooge diepte waarover do brug ligt om de machine en de wagens te draaien. De schok, daardoor teweeggebracht, was zoo hevig, dat de glazen van den voorsten wagen verbrijzeld wer den alle lichten eensklaps uitgingende reizi gers, gelukkig slechts vijf in getal, als kaatse- ballen door de wagens vlogen en de conducteur over den weg tuimelde. Van de passagiers be zeerde zich een der vrouwen aan den hals. Of onbesuisdheid van de machinist, of het verkeerd stellen van den wiseel, of van de brug er de oorzaak van waren, kunnen we niet zeggen maar zeker is het, dat het onvergefelijk is, dat aan de remise alles zoo slecht in orde was. Geen enkel licht brandde er en niemand van het per soneel was aanwezig. Mevrouw Dalhuizen bood dadelijk hulp, terwijl dr. Schónfeld de in zwijm gevallen echtgenoote van den tolpachter Pot bij stond en haar later met het rijtuig naar Oost- wold bracht, ’t Onderzoek van den heer Dal huizen zal zeker aan ’t licht brengen wie hier de schuldige is om dezen de welverdiende straf te doen ondergaan. Door den landbouwer S. B. te Kolderveen werd voor eenige dagen een nieuwe koe aange kocht, welke, toen zij bij zijn andere koeien werd gebracht, door deze zoo erg werd aangevallen en toegetakeld, dat het beest nog denzelfden dag aan de bekomen wonden is gestorven. Eene „Vïlle Mortë'. Volgens een corres pondent van ’t Hbl., die daar heet te wonen, is Groningen op ’t oogenblik eigenlijk eene doode stad. Hij beschrijft den treurigen toestand van het doode Groningen aldus „Wandel door de Groningsche straten, gij ont moet niemand kuier door de nieuwere gedeelten, huis aan huis zult gij gesloten vinden en be dolven met eene in weken niet weggeveegde laag zand en stof. Slenter door ons Sterrebosch, gij vindt er niets dan kindermeiden aan wie de badplaats bezoekende moeders hare kinderen toevertrouwdendan oudere en jongere echtge- nooten, die zelve, dikwijls onder verveling en warmtelasten, zich kwijten van de taak hunne kinderen frissche lucht te doen genieten. Alleen, wanneer gij nog een groot getal kramen wilt zien, bezoekt gij den Heereweg op Zondag, wan neer burgerij en handwerkstand gaan luisteren naar de schutterijmuziek in het Sterrebosch of harmonie, wanneer Bekker’s orkest zijne program ma’s ten gehoore brengt. Maar overigens doen mode en behoefte ook hier het meerendeel den tol betalen aan spoorweg-maatschappijen, bad doctoren en hoteliers, waartegen zij het voorrecht ruilen de sobere natuur dezer provincie in ver gelijking te brengen met meer of minder trotsche tafereelen in binnen- en buitenland.” ABONNEMENTSPRIJS80 Cents per 3 maanden. Franco per post 95 Cents, slechts één dag blijven maar, ofschoon Keizer Frans Jozef den 18en verjaart, duurde het tot den 19en eer Kalnoky over Berlijn en Dresden te Weenen terug was. Een Duitsch eskader, onder bevel van den admiraal Paschan, en bestaande uit de kruisers- fregatten Stosch^ Gneisenau, Elisabeth en Prinz Adalbert en het kolenschip Ehrenfels, is den 7 dezer voor Zanzibar aangekomen. Bovendien is de Bismarck ook in die wateren. Men verwacht, dat deze demonstratie den Sul tan van Zanzibar de overtuiging zal schenken, dat het voor hem het beste is, indien hij de be zittingen, waarop de Duitschers aanspraak ma ken, vreedzaam in hun bezit laat en de wettig heid er van erkent. Den Engelschen raadgever Kirk mag hij dan wel zijn ontslag geven. Duitschland bezit immers wel degelijk oorlogschepen alleen voor Zan zibar liggen er nu vijf of zes 1 wat zou de Sultan daartegen kunnen protesteerenDe En- gelschman heeft hem om den tuin geleid. De Fransche Regeering moet hebben be sloten, de eerste bezending van recidivisten ter deportatie niet naar Nieuw-Caledonië, maar naar Guyana te bestemmen, en wel naar Moroni. Er zijn instruction gezonden aan den Gouverneur dier kolonie, om de gedeporteerden te ontvangen op eene wijze, welke zooveel mogelijk kan strek ken in het belang van hunne gezondheid. Voor misdadigers wordt er vaak beter bezorgd dan voor de minvermogende bevolking het bestuur der stad Marseille veronachtzaamt althans schandelijk de regelen der gezondheidsleer. Om slechts iets te noemenhet komt herhaaldelijk voor, dat op de binnenplaats van groote en dicht bevolkte huizen van vijf verdiepingen, elk gezin zijn afval, zelfs de vuilste, op één hoop werpt, alsof het zoo behoort. De Minister van Koop handel, die Marseille verleden week bezocht, kon zich van de waarheid dezer mededeeling over tuigen. En het bestuur der stad doet niets, om dergelijke toestanden door verordeningen, tegen wier overtreding straffen worden bedreigd, te bestrijden en uit te roeien. Het zegt, dat indien de toestand van Marseille voor Frankrijk gevaar oplevert, Frankrijk dien toestand dan maar moet verbeteren! Wanneer de vuile steden in het Zuiden zulke beschouwingen gaan voeren, zal er wel een Rijkswet moeten totstandgebracht worden, welke die onwillige besturen kan dwingen, de algemeene bepalingen omtrent de hygiëne toe te passen. Tot lid van den Franschen Senaat is in plaats van Victor Hugo gekozen de radicaal Songeon met 337 stemmen, terwijl de candidaat der ge matigde republikeinen 257 stemmen verkreeg. Tien jaargeleden warende Amerikaansche Levensverzekeringmaatschappijen zeer ongerust over de gevolgen eener levensverzekering van ongeveer f 250,000, die door sommige harer was gesloten met een zekeren kapitein Colvocorosses uit Connecticut. Men had het lijk van den ka pitein bij eene spoorwegbaan gevonden met een ontladen pistool en een open, beroofden reiszak naast zich. De maatschappijen beweerden, dat de kapitein diep in de schulden stak, en hij dezen zelfmoord verzonnen had. om hier den schijn van moord te geven, teneinde zijn gezin een aanmerkelijke fortuin na te laten. Wij meenen ons te herinneren, zegt de Verzb., dat de erfgenamen voor eene geringe som tran sigeerden. Doch ziehier, welk incident zich nu voordoet. Een Amerikaansch kapitein zegt, op het eiland Honolutie een Deenschen matroos te hebben aangetroffen, die bekende zelf den kapi tein Colvocorosses vermoord te hebben om hem te berooven. Wat zullen de erfgenamen onder deze omstandigheden doen En kan de tran sactie, die tien jaar geleden gesloten werd, niet worden aangetast? "VLAHST 2D2E2UT Ja_A_A2D 2D ZE ZB, Gemeente Bolsward, op Dinsdag-11 Augustus 1H85, ’s avonds ten 3 ure. Eigen schuld plaagt het meest, zeide de wijs heid onzer vaderen. En de N. Zutph. Ct. brengt dit in herinnering, overtuigd als zij is, dat die waarheid in vele opzigten toepasselijk is op het geen men in onze dagen „de sociale quaestie” noemt. In plaats van in den loop van zaken, waaruit de toestand onzer dagen is ontstaan, reden te zoeken om te morren over strijd tusschen kapi taal en arbeid, over onderdrukking en exploitatie van den laatste door het eerste, moet men, bij verstandiger beschouwing van de feiten, daaruit de gevolgtrekking maken, dat het kapitaal niet langer in staat is om den arbeid te onderhouden. Met andere woorden zou men het aldus kunnen uitdrukken, dat in het bijzonder de handwerkende bevolking te sterk is toegenomen en blijft toe nemen. Alle pogingen der philantropen, al hun palliatieven, al hun hulpmiddelen moeten blijven afstuiten op overbevolking. Om de oorzaak van het kwaad weg te nemen, behoeft men echter zijn toevlugt niet te nemen tot gedrogtelijke stelsels, zooals het door Annie Besant aanbevolene. Men kan den weg tot de oplossing vinden door te letten op de lessen der praktijk. Terwijl uit de middenklassen, ofschoon evenmin als die der arbeiders zonder zware levenszorgen, slechts zelden een individu „aan lager wal geraakt” en op de maatschap pelijke ladder daalt, tenzij buitengewone rampen daartoe medewerken, levert de arbeidende, zg. lagere volksklasse bij voortduring nieuwe ele menten aan het proletariaat, zonder anders dan bij hooge uitzondering vooruit te gaan naar een hoogere maatschappelijke positie. „De oorzaak daarvan zegt de N. Zutph. Ct. is niet geheimzinnig, maar ligt voor de hand, voor ieder waar te nemen in de lagere volksklasse trouwt men „er maar op los”, on nadenkend, zonder berekening of „moral res- traidt” (zedelijke zelfbeheersching), zooals Mal thus het noemde, zonder te zorgen dat de te verwachten nieuwe wereldburgers hun plaats bereid vinden aan den dischterwijl in de hoogere klassen der maatschappij eerder te veel dan te weinig berekenende voorzigtigheid van het huwelijk terughoudt, tot men zich voor alle eventualiteiten voorbereid acht. „Het komt ons voor, dat de arbeidende klasse dus in zeer belangrijke mate in eigen hand het middel heeft om haar lot te verbeteren, en dit maal doortastend. Overbevolking is de kwaal, of de oorzaak der kwaalhet produceeren van meer arbeidskrachten dan waaraan behoefte be staat en van meer monden dan men verzadigen kan, dat moet worden tegengegaanvroegtijdige huwelijken, die met moeijelijkheden beginnen en met ellende en achteruitgang eindigen, die moet ook de arbeidende bevolking dus leeren vermijden, in haar eigen belang allereerst, zooniet uitsluitend. „De heeren hebben mooi praten, luidt het antwoord niet zelden, als men zulk een raad geeft. „Inderdaad Of ziet men niet, integendeel, dat „de heeren” het voorbeeld geven Ziet men in de middelklasse, ja zelfs in de hoogere stan den, niet uiterst zelden een huwelijk op dien jeugdigen leeftijd, waarop de meesten uit de volksklasse reeds onder de lasten van een gezin met eenige kinderen gebukt gaan Terwijl men in de middelklasse slechts zeer zelden huwt al vorens een positie te hebben, die voor komende behoefte is berekend, en eerst dan als men voor de eerste tijden gewapend is, zet de arbeider veelal een huishouden op als zijn spaarpenningen nauwelijks toereikend zijn voor de eerste instal latie en het inkomen op zijn best voor man en vrouw zonder meer. „Wat de middelklasse doet, en wat haar voor verval behoedt, moet de arbeidende stand dus ook leeren doenniet vroegtijdig trouwen, daar door eerst een spaarpot maken die kwade dagen kan helpen doorkomen, en tevens geen kinderen het leven geven zonder in staat te zijn om hen te onderhouden en groot te brengen, waar mede van zelf een natuurlijke beperking van de nakomelingschap gepaard gaat. „Vroegtijdige huwelijken zijn de bron, waaruit tallooze rampen voor de arbeidende klasse voort spruiten. Zedelijk zelfbedwang in dat opzigt is het geneesmiddel tegen de kwaal. „Kon men het besef daarvan ingang doen vin den, men zou een grooten stap hebben gedaan tot oplossing van het sociale vraagstuk”. In waarheid mag het Bestuur van FLORALIA schrijven ons bloemen- feest nadert, want de dag der tentoon stelling van de planten en bloemen, in het gezin van den werkman ge kweekt, is voor zeer velen een feestdag en de avond in de Sociëteit „de Doele” is voor de steeds in aantal klimmende schare in de opvolgende jaren een feestavond geweest. Zeer velen hebben verklaard, dat het een der aange naamste avonden van het jaar voor hen is. De aanwezigheid van verte genwoordigers van alle standen der burgerij verhoogt het genot, omdat ’t zoodoende in waarheid een volks feest wordt. Het zal dan ook onge twijfeld een welkome tijding zijn, dat dit jaar It Augustes a.s. bestemd is voor de bloementen toonstelling. Den vorigen dag, des nam. ten vier ure wacht het Bestuur de inzenders in de groote beneden zaal der Sociëteit. Als er mochten zijn, die overjarige planten hebben, welke door zorgvuldige kweeking, in vorm en bloemenrijkdom uitmunten, zal de toezending daarvan het Bestuur zeer aangenaam zijn. Met alle ver trouwen doen wij een beroep op het groote publiek en vragen, om ook nu weer, een en ander te mogen ontvangen tot opsiering der tentoon stelling. Vooral zal ’t ons aangenaam zijn, als deze en gene een prijs ter beschikking van het Bestuur wil stellen, waartoe elk der leden zich aanbeveelt voor de ontvangst. Op den dag der tentoonstelling zal de zaal van des nam. 14 uur voor ieder toegankelijk zijn, voor de leden op vertoon van hun kaart, voor de niet- leden tegen betaling van 25 Cts. Des avonds hebben de inzenders van af 7 uur, vrijen toegang, evenals de leden en kunnen, zoolang er plaats is, allen die 17 jaren oud zijn en daarboven, voor 10 Cts. per persoon, deelnemen aan het feest. Punten van Behandeling 1. Rapport der Commissie omtrent het onder zoek der gemeente- en schutterij-rekening over 1884. Ter visie gelegd. 2. Missive Bestuurders der Stadswerkinrich ting dat de rekening over 1884/5 gereed ligt. De heeren Schoonhoff, v. d. Oever en Eisma werden tot eene commissie van onderzoek be noemd. 3. Behandeling van de concept-verordeningen tot heffing en invordering van vergunningsrech ten voor den verkoop in het klein van sterken drank. Beide verordeningen werden goedgekeurd. Het vergunningsrecht bedraagt alsnu f 12,50 per f 50,00 huurwaarde. 4. Behandeling van het adres der harddraverij- vereeniging om eene toelage uit de gemeentekas. f 50,00 toegestaan. 5. Behandeling van het voorstel van Burg, en Weths. tot herstelling der bestrating door de stad. Besloten het werk onderhands aan te besteden. 6. Onderzoek der geloofsbrieven van de vier benoemde leden van den Gemeenteraad. Besloten tot toelating van alle benoemde leden. Het bericht der Parijsche République Frang. betreffende het totstandkomen van een of- en defensief verbond tusschen Engeland en China tegen Rusland, wordt door de Daily News een fabeltje genoemd, dat dienst moet doen bij de ophanden zijnde verkiezingen. De Republique knoopt toch aan het verhaal eene beschouwing vast, die daarop neerkomt, dat Frankrijk zijne militaire inrichtingen in het verre Oosten moet versterken, aan de koloniale staatkunde van den heer Jules Ferry vasthouden, en alzoo dezen in ’t gelijk moeten stellen tegenover den heer Clé- menceau, wiens invloed in de laatste dagen zichtbaar is toegenomen. Ook te Berlijn slaat men geen geloof aan het bondgenootschap. Gladstone bevindt zich thans aan boord van de Sunbeam op de Noordzee. Hij maakt een reisje van drie weken langs de kusten van Noorwegenmaar men vooronderstelt, dat hij ook Finland zal aandoen en daar eene samenkomst zal hebben met Czaar Alexander. Sir H. Drummond Wolff is Zaterdag naar Konstantinopel vertrokken. In tegenstelling met hetgeen eerst werd gemeld, zal hij zich nu we der wèl te Weenen ophouden, namelijk drie of vier dagen. Zal Wolff den Minister van Buitenlandsche Zaken graaf Kalnoky nog te Weenen aantreffen? De laatste toch is voornemens, in het begin dezer week naar Varzin te vertrekken, om daar een paar dagen lang de gast van Bismarck te zijn. Verleden jaar bracht de Oostenrijksche Minister ook op Varzin een bezoek aan den Duitschen Rijkskanselier. Den 15en Augustus kwam Kalnoky op Varzin aan. Hij zou er Bolswardsche Courant 1 DER VERGADERING

Bolswards Nieuwsblad nl | 1885 | | pagina 1